לפלנד – כתבות, המלצות ומסלולי טיול בלפלנד

לפלנד – כתבות, המלצות ומסלולי טיול בלפלנד
צילום: 66 northבמדור זה רוכזו כתבות העוסקות בטיול ללפלנד – המלצות, טיפים ורעיונות לתכנון הטיול שלכם.


לפלנד (Lapland) אינה מדינה, אלא חבל ארץ, בעל תרבות ומסורת ייחודיים, המשתרע על שטחן הצפוני של ארבע מדינות בצפון אירופה: נורווגיה, שוודיה, פינלנד ורוסיה.
טיול ללפלנד  למה, מתי ואיך? על כך נספר בהמשך. אך תחילה נבין מהי לפלנד, מי הם תושביה ומה כל כך מיוחד בה.
 
מפת לפלנד
לפלנד (בכחול) וארבע המדינות המרכיבות אותה


בלטיות
 

היכן שוכנת לפלנד והיכן מטיילים?

שטחה של לפלנד 388 אלף קמ"ר, והיא משתרעת מצפון לקו הרוחב 62 צפון. כמעט כל שטחה נמצא מצפון לחוג הארקטי  קו רוחב 66.5 צפון, בו השמש אינה שוקעת בשיא הקיץ, ואינה זורחת כלל בשיא החורף.

טיול ללפלנד מתחיל בדרך כלל בעיר רובניימי
(Rovaniemi), בירת חבל לפלנד והעיר הגדולה בו, הנמצאת בשטחה של פינלנד. מישראל יוצאות כל שנה מספר טיסות ישירות ללפלנד, בעונה הטובה ביותר לטיול בלפלנד  חודשי סוף החורף.
בתי מלון בעיר רובניימי כתבה על אטרקציות בטיול חורף בלפלנד
 
המלצה על מלון מומלץ בלפלנד שמתאים לצפיה בזוהר הצפוני
התופעה שמושכת רבים ללפלנד - זוהר הצפון - כאן מעל בקתות מלון סנטה קלאוס הולידיי וילאג'
 

לפלנד של בני הסאמי

חבל לפלנד נקרא על שם תושביו המקוריים, בני סאמי, שנקראו בעבר לאפים. הם נדדו לכאן מערבות מרכז אסיה, אי שם בסוף האלף הראשון לספירה, ומכאן צבע עורם הכהה וקומתם הנמוכה.
 
כיום בני הסאמי הם רק מיעוט בין תושבי לפלנד, ומספרם מוערך בפחות מ-30 אלף, מתוך שני מיליון תושבי לפלנד. הם זוכים לאוטונומיה תרבותית במדינות אליהן הם משתייכים, ויש להם נציגים בפרלמנטים שלהן. בעבר התפרנסו תושבי לפלנד מלקט, צייד ודייג, אך כיום רובם מתפרנסים מתיירות וממכירת עבודות היד הייחודיות שלהם לתיירים.

 
טיול ללפלנד הרוסית, זוהר הצפון
זוהר הצפון גם בטיול חורפי בלפלנד הרוסית, יותר בתולית ופחות ממוסחרת  (צילום: 
Ky0n Cheng)
 

לפלנד של אלה קארי

אחת מגיבורות ילדותי היתה אלה קארי (Elle Kari) הילדה מלפלנד. היה זה אחד הספרים האהובים עליי ביותר. הילדה בהירת השיער ותכולת העיניים, הציתה את דימיוני לארצות רחוקות, שנראו לי באותם ימים ממש מעולם אחר. היום רק כמה שעות טיסה מפרידות ביננו, וסביר להניח שכמוני, גם לה יש מחשב, טלפון סלולרי-חכם וחלומות על ארצות רחוקות.

אלה קארי הילדה מלפלנד אלה קארי הילדה מלפלנד
אלה קארי הילדה מלפלנד, גיבורת ילדותי בספר ילדים מצהיב  (צילום: מתוך הספר)

חורף בלי יום, קיץ בלי לילה

החורף בלפלנד מתחיל כבר בחודש אוקטובר, והוא נמשך כחצי שנה, העונה הארוכה ביותר בחבל ארץ זה. הטמפרטורה יכולה לצנוח עד 30 מעלות מתחת לאפס, ועם הרוח זה מרגיש אפילו עוד יותר קר. בשיא החורף השמש אינה זורחת על לפלנד (עד 51 יום באזורים הצפוניים ביותר) – רואים רק את קרניה מעבר לאופק, אך היא שוקעת לפני שהיא מספיקה לזרוח. בלילות בהירים ובמקומות חשוכים, זוכים המבקרים בלפלנד לחזות בתופעה המופלאה של הזוהר הצפוני (Aurora Borealis), המאיר את השמיים באור ירוק-צהבהב. הזמן הטוב ביותר לצפות בזוהר הצפוני, הוא ספטמבר-אוקטובר או פברואר-מרץ, אז כמעט בכל לילה שני ניתן לצפות בתופעה.
כתבה על זוהר הצפון בלפלנד

האביב מגיע ללפלנד לקראת סוף חודש מרץ, אך הטמפרטורה, גם אם מעט פחות קפואה, עדיין לא עולה מעל האפס. זו העונה הפופולרית ביותר לתיירות בלפלנד, כשהכל עדיין מכוסה לבן בוהק והאגמים קפואים.
 
בקיץ זוכים המבקרים בלפלנד לשעות אור ארוכות, כאשר בשיאו של הקיץ, ביום הארוך ביותר בשנה (21 ביוני) השמש אינה שוקעת כלל. תופעה זו זכתה לכינוי "שמש חצות", והיא נמשכת ימים רבים יותר ככל שמצפינים.
 
בחודש ספטמבר מגיע ללפלנד הסתיו. עם טיפות הגשם הראשונות הטמפרטורות צונחות שוב אל מתחת לנקודת הקפאון. בחציו השני של החודש, נצבעים היערות בצבעי שלכת מרהיבים, המביאים מעט שמחה, לפני שהחורף והחושך שבים ומשתלטים על הארץ.

כתבה על לפלנד הרוסית
 
המלצה על מלון מומלץ בלפלנד שמתאים לצפיה בזוהר הצפוני
 בחורף זוהר הצפון ובקיץ שקיעות מהממות  שקיעה מעל מלון סנטה קלאוס הולידיי וילאג'
 

לפלנד מעל ומתחת לאפס

הטמפרטורה הממוצעת בחודשי החורף של לפלנד היא 13.5 מעלות צלזיוס, בעוד בקיץ היא עוברת בדיוק לצדו השני של האפס, עם 14 מעלות צלזיוס. מספר ימי השלג בלפלנד נע בין 175 ל- 225 בשנה.
 
טיול חורף בלפלנד הפינית
עצים עמוסי שלג ומטיילים לבושים היטב, החורף היא ללא ספק העונה היפה בלפלנד   (צילום: חיים לוינהר)
 

מתי כדאי לערוך טיול ללפלנד

בעבר היה נהוג לצאת לטיול בלפלנד רק בחודשי הקיץ, אז הטמפרטורה נוחה יותר והימים ארוכים ומוארים. כיום יותר ויותר מטיילים מגיעים ללפלנד בחורף ובאביב, אז מכוסה הכל בשכבת שלג לבנה וטרייה, והאגמים עדיין קפואים, ומאפשרים מסע חוויתי באופנועי שלג או כרכרות רתומות לכלבי האסקי ואייל הצפון. לא פחות חשוב מכך - החורף, ובעיקר החודשיים סביב היום הקצר בשנה (20 לדצמבר) והחודשים פברואר-מרץ, הם זמן טוב לצפות בזוהר הצפוני. מהארץ יוצאות מספר טיסות ישירות ללפלנד בחורף, המאפשרות טיול בעונה זו.
 
אייל הצפון הוא גם זה, שעל פי האמונה, מביא את סנטה קלאוס מלפלנד אל מאמיניו של ישו, כל שנה בפרוס חג המולד. בשאר ימי השנה מתגורר סנטה בכפרו, הסמוך לעיר רובניימי, ואין תייר שלא מגיע לבדוק אם הוא אכן אמיתי...

כתבה על טיול חורף בלפלנד
 
מזחלות שלג בלפלנד
מזחלות שלג, טיול חורף בלפלנד  (צילום: שמוליק פנסקי)

בתי מלון מומלצים בלפלנד

מלון סנטה קלאוס הולידיי וילאג' (Santa Claus Holiday Village) ומלון נובה סקיילנד (Nova Skyland Hotel) ממוקמים לצדי הכפר של סנטה קלאוס, 5 דקות נסיעה משדה התעופה (יש הסעות) ומהעיר רובניימי (שאין ממש מה לעשות בה). שניהם מציעים בקתות עם סוויטות ודירות לזוגות ומשפחות, עם גישה לחניה פרטית, מטבחון מאובזר ופינת אוכל (בערב לא תמיד מתחשק לצאת וזה פתרון שגם מוזיל מאד), מסעדה, בר, בית קפה וארוחת בוקר (בראשון יש גם סאונה בכל בקתה). בכפר עצמו יש הרבה פעילויות וניתן לרכוש את כל סוגי הסיורים (ספארי איילים, כלבי האסקי ואופנועי שלג ועוד). והכי חשוב - מיקום מצוין לצפייה בזוהר הצפוני!
המלצה על מלון מומלץ בלפלנד שמתאים לצפיה בזוהר הצפוני  המלצה על מלון מומלץ בלפלנד שמתאים לצפיה בזוהר הצפוני
למעלה  מלון סנטה קלאוס הולידיי וילאג', למטה  מלון נובה סקיילנד
לצפות בזוהר הצפוני מחלונות הבקתה

מידע נוסף

השכרת רכב בלפלנד (פינלנד)
בתי מלון בלפלנד הפינית

כתבות נוספות

טיול חורף בלפלנד: חלום בלבן
זוהר הצפון בלפלנד - היכן ניתן לחזות בו
היכרות עם לפלנד הרוסית
טיול חורפי בלפלנד הרוסית
מידע וטיפים למטייל בפינלנד
 

כרמית וייס אודות הכותבת
כרמית וייס (Carmit Weiss)מנסה להעביר את אהבתה לנופים דרך הצילום והכתיבה, מנהלת אתר Gotravel ואחת הכותבות המרכזיות בו. חרשה את אירופה וצפון אמריקה וטעמה גם את טעמן של היבשות האחרות. בעלת ניסיון רב בתכנון טיולים, גולשת סקי ואמא לארבעה גולשים צעירים.

כרמית עונה לשאלותיכם בפורום מומחי תיירות


סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר