לפלנד הרוסית:
מחוז מורמנסק וחצי האי קולה
מאת: דפנה אשכול


בלפלנד הרוסית שוכנת השממה האמיתית האחרונה של אירופה, מערכת אקולוגית עשירה וטהורה השופעת ציפורים ובעלי חיים. כאן, בלב הטונדרה, פיתח המיעוט הסאמי תיירות אתנוגרפית במטרה להיטיב עם בני עמו ולהישאר יחד במקום מולדתם, וכך העניק ללפלנד הרוסית מתיחת פנים מודרנית עם טוויסט מסורתי.


בכתבה זו נערוך היכרות עם לפלנד הרוסית, השוכנת לאורך הגבול עם פינלנד ומהווה יעד מרתק לטיול בקצה הצפוני של אירופה.

1 / 9
2 / 9
3 / 9
4 / 9
5 / 9
6 / 9
7 / 9
8 / 9
9 / 9

אורות הצפון מעל לובוזרו – "בירת" לפלנד הרוסית (צילום: Liang Yu)
עדר של איילי הצפון במחוז מורמנסק (צילום Stian Hansen)
מפל באזור טריברקה הנשפך לים ברנץ (צילום: Kirill Prikhodko)
טיול על אופנועי שלג באזור הגבול בין פינלנד לרוסיה (צילום: Heather Sunderland)
החלק הדרומי של לפלנד הרוסית נמצא באזור הטייגה המאופיין בעצי מחט (צילום: Ninara)
בלפלנד הרוסית ישנם למעלה מ-100,000 אגמים ו-18,000 נהרות (צילום: Sergei Gussev)
אזור טריברקה בצפון לפלנד הרוסית (צילום: Alexander Klimm)
עיר הנמל מורמנסק – העיר הגדולה באזור (צילום: Stian Hansen)
העיירה קירובסק בחצי האי קולה (צילום: Sergei Gussev)

מפת צפון-מערב רוסיה ואזור סקנדינביה, עם היעדים בלפלנד הרוסית המוזכרים בכתבה

 

 ברירת מחדלמגלים את לפלנד

האזכור הכתוב הראשון של לפלנד נמצא ב"גרמניה", יצירה שכתב טקיטוס (סנטור רומאי והיסטוריון של האימפריה הרומית) כבר בשנת 98 לספירה. קמי (Kemi), עיירה בקצה הצפוני מאוד של מפרץ בוטניה (Bothnia) שבים הבלטי, הייתה אתר משמעותי למסחר כבר במאה ה-14. יצאו ממנה פרוות, מוצרי איילים ודגים, ויובאו מלח ותבלינים. סיפורי הצפון המיתולוגי התפשטו יחד עם מלחים וסוחרים למרכז אירופה, ובסופו של דבר החלו להגיע ללפלנד מגלי ארצות, גאוגרפים, היסטוריונים, הרפתקנים ותיירים.

במחצית המאה ה-16 כתב ההיסטוריון והקרטוגרף השוודי אולאוס מגנוס (Olaus Magnus) ספר על מסעותיו ללפלנד, בו הוא מתאר את התושבים כאנשים חזקים ואמיצים בעלי אמונה חזקה בקסם. בעקבות הספר ההוא ועד המאה ה-18, קיבלה לפלנד מבקרים מאגודות מלומדים וממוסדות אקדמיים בכל רחבי אירופה, בעיקר מאנגליה, צרפת, איטליה וגרמניה. המטיילים הללו כתבו עשרות ספרים מבריקים על מסעותיהם אל האזורים הפראיים, הכמעט בלתי מיושבים, שבהם השמש לעולם לא שוקעת בקיץ ולא זורחת בחורף. ארץ שבה הזוהר הצפוני מאיר את שמי החורף, שבה נושך הקור החורפי ושם הקיץ היפה עטוף בנחילי יתושים.

הרוסים החלו לחקור את חופי הים הלבן כבר במאה ה-12, ובשנת 1916 ייסדו את עיר הנמל מורמנסק (Murmansk) המהווה את המרכז המנהלי של המחוז הנושא את אותו שם, הממוקם בצפון-מערב המדינה. למעשה, "לפלנד הרוסית" הוא השם השיווקי של מחוז מורמנסק.
כתבה על טיול חורף בלפלנד הרוסית
 

בסרטון: מבט מלמעלה על אזור מורמנסק היפהפה


תושבי לפלנד הרוסית

העיר מורמנסק מהווה כיום בית לכמעט 40% מאוכלוסיית המחוז. התושבים הרוסים של היום הם צאצאים של סוחרי פרוות מממלכת ימי הביניים נובגורוד (Novgorod), שלומדים כעת להתמודד עם הכלכלה החדשה. חלק מהתושבים הם צאצאי גברים ונשים שנאלצו לעבור צפונה כדי לכרות את עושר המינרלים המופלא של לפלנד הרוסית, אך כעת הם מובטלים ותקועים, למרות שלפלנד הרוסית עשירה מאוד במשאבי טבע ויש בה מרבצים של למעלה מ-700 מינרלים.

מלבד התושבים ממוצא רוסי, במחוז גם רבים מבני הלאום הפיני, שהיגרו למורמנסק במהלך הרעב הפיני, בשנת 1860. בני הסאמי, ילידי אזור לפלנד, מונים כיום בסך הכול כ-80 אלף בני אדם, כאשר רק מיעוט קטן מהם חי ברוסיה. היישוב לובוזרו (Lovozero) השוכן בחצי האי קולה, מעבר לחוג הארקטי, נמצא במרחק של 167 ק"מ ממורמנסק. אך הכפר הזה באמצע הטונדרה הוא ה"בירה" של לפלנד הרוסית. יש כאן יותר סאמים למ"ר מאשר בכל מקום אחר, וכל מה שהם מנסים לעשות זה לא להיעלם.

העיר מורמנסק, רוסיה
העיר מורמנסק מהווה בית לכמעט 40% מאוכלוסיית המחוז (צילום: CC Tom Thiel)
 

תיירות לשם הישרדות

באופן מסורתי התפרנסו בני הסאמי מרעיית איילים, כאשר הם נודדים ממקום למקום עם העדר. בטונדרה הם מתגוררים בבתי מגורים ארעיים מחודדים, המכונים קובאקים (Kuvaks), המכוסים בעורות איילים. כיום אפשר ללמוד איך להיות רועה איילים במכללה המקומית – לימודים האורכים כמעט שלוש שנים. אבל המשרה לא משתלמת היטב – בממוצע, פחות מ-400$ לחודש.

כדי להתמודד עם הבעיות העומדות בפני העם הסאמי, ב-2008 ביקשו התושבים להקים פרלמנט סאמי, בדומה לפרלמנטים סאמיים אחרים שקיימים באירופה, אבל כמובן שהרשויות האזוריות לא תמכו ברעיון ותייגו אותו כאקט של בדלנות. ואכן, עד לאחרונה הסאמים של מחוז מורמנסק קיבלו במה רק במהלך המשחקים הסאמיים או בחגים לאומיים, כאשר אנסמבל סאמי בבגדים מסורתיים מבצע ריקודים סאמיים.

הכול השתנה ב-2010, כאשר ראש קהילה סאמי החליט לחכור 50,000 דונם של אדמה עבור שטחי מרעה של איילים והזמין חברים מלובוזרו לחיות כקהילה כפי שעשו אבותיהם. הם קראו למקום, שנמצא 30 ק"מ מלובוזרו, סאם-סייט (Sam-Syyt, בתרגום "כפר סאמי"), והחלו להרוויח כסף מתיירות אתנוגרפית. אזור לובוזרו והכפר הסאמי צברו פרסום ובשנת 2017 כבר הגיעו לשם לא פחות מ-10,000 תיירים מסין, תאילנד, אוסטרליה, הודו ואירופה.
כתבה על אטרקציות בטיול חורף בלפלנד

לובוזרו, מורמנסק, רוסיה

לובוזרו, מורמנסק, רוסיה
לובוזרו  "בירת" לפלנד הרוסית, באביב ובחורף (צילום: CC Michael Rießler)
 

סאם-סייט – לחיות כמו סאמים

במסגרת הביקור בכפר לומדים התיירים על העם הסאמי, על אורחות חייהם ועל מנהגיהם. למשל, אותם תיירים שאוהבים להצטלם בבגדים סאמיים מסורתיים, ילמדו שלבישת בגדים סאמיים היא בגדר גניבת זהות של אדם. כמו כן, ילמדו שכיסוי ראש נשי רקום בחרוזים היה מעין דרכון לאישה, שאמר לך אם היא נשואה, כמה ילדים יש לה, איפה היא גרה וכמה עשירה המשפחה שלה. בדיוק בשביל פרטים כאלה אנשים התחילו להגיע לכאן.

הכפר הוא בילוי חי של אורח החיים הסאמי שהתקיים במשך מאות שנים, עם בתי מגורים אותנטיים (קובאקים) ומקדש עם אלילי עץ (הסאמים סוגדים לרוחות הטבע). במשך הזמן נוספו לכפר גם גן חיות קטן עם חיות ארקטיות, הרבה כלבי האסקי, טרקטורונים ונסיעה על מזחלת איילים בטונדרה. כעת מקווים בני הסאמי שאם לא גידול איילים, אז לפחות עסקי התיירות האתניים האופנתיים והרווחיים יהוו סיבה לבני עמם לא להתפזר ברחבי הארץ ולהישאר יחד.

מורמנסק, רוסיה
מימין  רקדנית בלבוש מסורתי במהלך פסטיבל הקיץ הסאמי (צילום: CC Jose Pereira)
משמאל  מזחלת כלבי האסקי במורמנסק (צילום: Vinita Beever)


בסרטון: ביקור בכפר הסאמי הסמוך ליישוב לובוזרו במחוז מורמנסק
 
לפלנד הרוסית – סקירה גאוגרפית

מחוז מורמנסק ממוקם בעיקר בחצי האי קולה (Kola), הנמצא מצפון לחוג הארקטי כמעט לחלוטין, והוא חלק מאזור סאפמי (לפלנד) הגדול יותר, המשתרע על פני ארבע מדינות: פינלנדנורווגיהשוודיה ורוסיהגבולות המחוז הם רפובליקת קרליה (Karelia) הרוסית בדרום, אזור לפלנד הפינית במערב והמחוזות הנורווגיים טרומס (Troms) ופינמרק (Finnmark) בצפון-מערב, והוא תחום בים ברנץ (Barents) בצפון והים הלבן (White Sea) בדרום-מזרח.

הנקודה הגבוהה ביותר של לפלנד הרוסית היא פסגת יודיצ'וומצ'ור (Yudychvumchorr) ברכס קיביני (Khibiny). צפון המחוז מכוסה ברובו בטונדרה, בעוד שהאזורים הדרומיים נמצאים באזור הטייגה (Taiga) התת-ארקטי, המאופיין בעצי מחט ומכונה ברוסיה "ארץ המקלות הקטנים". בלפלנד הרוסית ישנם למעלה מ-100,000 אגמים ו-18,000 נהרות. החוף כולל את חצי האי ריבאצ'י (Rybachy Peninsula) וחצי האי סוויאטוי נוס (Svyatoy Nos Peninsula).
כתבה על לפלנד תחת שמי הזוהר הצפוני

אגם אימנדרה ורכס קיביני, רוסיה
אגם אימנדרה ורכס קיביני במחוז מורמנסק (צילום: CC 
Ninara)

מורמנסק, רוסיה
בלפלנד הרוסית ישנם למעלה מ-100,000 אגמים ו-18,000 נהרות (צילום: CC Sergei Gussev)
 

אקלים קשוח

האקלים בלפלנד הרוסית קשה ולא יציב, בשל קרבתו של זרם הגולף מצד אחד וחזיתות ארקטיות קרות מצד שני. האזור חווה שינויי טמפרטורה חדים, כאשר רוחות חזקות ומשקעים רבים צפויים לאורך כל השנה.

עם זאת, המים של חוף מורמן (Murman), בדרום, נשארים חמים מספיק כדי להישאר נקיים מקרח גם בחורף, ומכאן חשיבותו של נמל מורמנסק עבור כל מי ששלט באזור לאורך מאות השנים האחרונות. הנמל נטול הקרח של מורמנסק ממלא תפקיד חשוב בתחבורה הימית ברוסיה, ולמחוז יש נתח של 41% מכלל שוק התחבורה הימית הרוסי. במשך שנים היה זה נמל הבית של הצי הרוסי, ולאף זר לא ניתנה רשות להגיע לאזור.

נמל מורמנסק, רוסיה
הנמל נטול הקרח של מורמנסק ממלא תפקיד חשוב בתחבורה הימית ברוסיה (צילום: CC Christopher Michel)
 

ניצול כלכלי של משאבי הטבע

בעקבות מלחמת העולם השנייה, הניצול הכלכלי של האזור עלה מדרגה. נתיבי מים נרתמו לייצור חשמל עבור קהילות היצרנים בדרום, והרס זה של האגמים והנהרות של לפלנד הוא עדיין מקור לעוגמת נפש. כמו כן, פעולות כריתת עצים בכמויות מסחריות היא נושא לדיון תמידי. נהרות ממשיכים להירתם לכוח הידרואלקטרי ויערות ממשיכים להיכרת עבור תעשיית עיבוד העץ, למרות שהתיירות היא כעת מקור ההכנסה העיקרי של לפלנד.

התעשיות העיקריות והגדולות ביותר בלפלנד הרוסית הן מתכות (36.6%), ייצור חשמל (22.9%) ותעשיית המזון, כולל דיג (13.7%), שהיא בין הרווחיות ביותר באזור, ומספקת 16% מתפוקת הדגים הכוללת של רוסיה. מורמנסק היא בסיס מפתח לשלושה ציי דיג, כולל אחד הגדולים ברוסיה – צי המכמורות מורמנסק.

כלכלת האזור מוכוונת יצוא ועל מדף ים ברנץ התגלו משאבי נפט וגז גדולים, כולל שדה שטוקמן (Shtokman Field) האדיר, אחד משדות הגז הגדולים בעולם עם רזרבות מוערכות של 3.8 טריליון מ"ק.

חצי האי ריבאצ'י, רוסיה
חצי האי ריבאצ'י. יערות לפלנד עדיין ממשיכים להיכרת עבור תעשיית עיבוד העץ
 (צילום: Radik Sitdikov)


על הגבול בין פינלנד לרוסיה

הגורם העיקרי שהשפיע על היחס של תושבי לפלנד למזרח היה הגבול. עד לעצמאותה של פינלנד, הגבול היה פתוח ואנשי לפלנד נדדו לחצי האי קולה ובחזרה. לאחר שפינלנד קיבלה את עצמאותה מרוסיה ב-1917, נסגר בהדרגה הגבול בין פינלנד לברית המועצות. בשנות ה-20 אנשים עדיין יכלו לחצות את הגבול מזרחה בחופשיות יחסית. לא רוסיה וגם לא ברית המועצות השקיעו במיוחד באזורים הארקטיים, אולם כשמסך הברזל ירד לאורך הגבול בין פינלנד לברית המועצות, לפלנד נשארה במערב; המזרח הפרוע החל בגבול הסובייטי.

אבל עד מהרה הצליחו תושבי לפלנד לעשות שני חורים במסך הברזל, ואפשר היה לעבור דרך אותם מעברי גבול. סיורי אוטובוסים מרובניימי (Rovaniemi) הפינית למורמנסק החלו בשנות ה-60, ומספר המטיילים גדל משנה לשנה. תושבי לפלנד נסעו באוטובוס למורמנסק בסופי השבוע כדי ליהנות מאווירת העיר הגדולה, אוכל רוסי טוב ו-וודקה זולה.

אולם מאז 1991, כשהעולם נעשה חד-קוטבי והמערב, בראשות ארה"ב ונאט"ו, ביסס יותר ויותר את מעמדו ועוצמתו אל מול מדינות ברה"מ לשעבר, גם בפינלנד חזרו בהדרגה ללאומיות ולאקלים האנטי רוסי של שנות ה-30.

גבול פינלנד-רוסיה
טיול רכוב באזור גבול רוסיה-פינלנד 
(צילום: 
CC Heather Sunderland)


מלון מומלץ בעיר מורמנסק

אל העיר מורמנסק אפשר להגיע בטיסה מהערים הגדולות של רוסיה, בעיקר סנט פטרסבורג ומוסקבה. במורמנסק נמליץ על מלון אזימוט (Azimut Hotel Murmansk) הממוקם ממש במרכז העיר ומציע חדרים מודרניים ומרווחים. בקרבת המלון תמצאו מגוון מסעדות וחנויות.
בתי מלון נוספים בעיר מורמנסק


מלון אזימוט בעיר מורמנסק, רוסיה  מלון אזימוט בעיר מורמנסק, רוסיה
מלון אזימוט  ממוקם במרכז העיר מורמנסק, בקרבת מגוון חנויות ומסעדות


מלון מומלץ בלובוזרו

למגיעים ליישוב לובוזרו נמליץ כאן על מלון קאנטרי האוס לובוזרו (Country house Lovozero) המציע לינה בבקתת עץ באווירה כפרית רגועה ושקטה, עם מטבח מאובזר, קמין וסאונה חמה.

מלון קאונטרי האוס לובוזרו, רוסיה
מלון קאנטרי האוס לובוזרו  לישון בבקתת עץ בלב הטבע ולהתחמם עם קמין וסאונהלמרות הגידול בתיירות ההמונים ונסיעות הרפתקאות, לפלנד (ובכללה לפלנד הרוסית) היא עדיין מקום ייחודי, בעיקר בזכות הסביבה הטבעית שלה. היא עדיין נקייה יחסית, והאגמים, הנהרות, הנחלים, ההרים והביצות העצומות מהווים את לב השממה של לפלנד. יערות החורף המושלגים, הקור, הזוהר הצפוני, אוויר האביב הפריך, לילות הקיץ הלבנים, צבעי הסתיו עדיין שם, למרות שכולם נתונים לאיום ההתחממות הגלובלית.


מידע נוסף

בתי מלון בעיר מורמנסק
אפשרויות לינה נוספות ברוסיה
השכרת רכב ברוסיה

כתבות נוספות

טיול חורף קלאסי בלפלנד הרוסית
אטרקציות בטיול חורף בלפלנד הפינית
לפלנד תחת שמי הזוהר הצפוני
לקמצ'טקה וחזרה מסע עם המשלחת הישראלית הראשונה לחצי האי


דפנה אשכול Daphna Eshkol אודות הכותבת
דפנה אשכול, מזה שנים רבות שהיא חורשת את העולם ועובדת כאופריטורית בחברות טיולים גיאוגרפיים, מתמחה בטיולים לדרום אמריקה ויעדים נוספים בחברת עולם נסתר.דפנה עונה לשאלותיכם בפורום מומחי תיירות


סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר