אטרקציות בטיול חורף בלפלנד

חלום בלבן:
אטרקציות בטיול חורף בלפלנד
מאת: אילן טלמון 


בשנים האחרונות רווחת אופנת טיולי החורף ללפלנד. נשאלת השאלה, מדוע לעזוב את החורף הנוח והחמים שלנו, שלעיתים מרטיב אותנו קלות, ולנסוע למקום בו המקרר הוא המקום החם ביותר?


בזכות השאיפה לאותנטיות, לשונה, למיוחד, למשהו שאין בעולמנו וגם לא יהיה  חורף אמיתי, קפוא ומושלג, הפותח פתח לשלל חוויות ואטרקציות, שאנו רק יכולים לחלום עליהן במחוזותינו. אני בטוח שאחרי קריאת כתבה זו, גם אתם תשתכנעו שטיול בלפלנד עדיף בחורף.

טיול חורף בלפלנד הפינית
נופים מושלגים  ומטיילים בביגוד המאפשר להתמודד עם הקור של טיול חורף בלפלנד (צילום: חיים לוינהר)


 ברירת מחדלמגלי עולם במלון מפנק

מי אינו מכיר את "הפרדוקס התיירותי" הקלאסי, אותו אני מכנה "האותנטיות המתורבתת". כולנו חולמים להיות מגלי עולם, לפסוע בפיסת ארץ שטרם נגעו בה, שהשתמרה כפי שנבראה ואנו העדים הראשונים לקיומה. אנחנו רוצים אותנטיות, לפגוש ילידים עם עיניים סקרניות, לחוות ולגלות את כל מה שאנחנו לא: תרבויות, מנהגים, טקסים, שפות, מאכלים, נופים, כל מה שאינו מוכר מהעולם בו אנו חיים. יחד עם זאת, רצוי שבסוף היום יחכה לנו מלון מפנק, אוכל טעים ובשפע, מיטה חמה, מקלחת שתוריד את תלאות היום וכמובן חיבור לאינטרנט, שחלילה לא נהיה מנותקים מהכפר הגלובלי. זהו פרדוקס התיירות שלנו - זכויות ראשונים, אך עם תנאים מפנקים. מה לעשות שבדרך כלל זה לא הולך ביחד.
 
אחד המקומות היחידים על פני הכדור שלנו, בו אני מרגיש את השילוב הזה, הוא חבל הארץ הצפוני ששמו לפלנד. חבל ארץ זה, המשתרע על פני שטחן של 4 מדינות: נורבגיה, שבדיה, פינלנד ורוסיה, טומן בחובו נוף עוצר נשימה, תרבות אשר השתמרה חרף שינויי הזמן, שפה, מוסיקה, מיתולוגיה, אוכל ולבוש, המשמשים יחדיו זכר לעבר מכובד.
כתבות נוספות על לפלנד


רובניימי (A), המפלים הקפואים בקניון קורואומה (B), פארק חיות הבר רנואה (C), טירת הקרח בקמי (D),
הכפר של סנטה קלאוס (E) ולידו 
מלון סנטה קלאוס הולידיי וילאג' ומלון נובה סקיילנד
 

שמיים מוארים ושמיים חשוכים

לפלנד (Lapland), ארצם של הלאפים, אשר מכנים עצמם סאמי (Sami), שפירושו "בני השמש", הוא חבל ארץ המשתרע על שטח של למעלה מ- 300,000 קמ"ר. כיום חיים בעולם, כך מעריכים, כ- 100 אלף סאמים, הפזורים ב-4 המדינות הללו ובגלות מעבר לים. הסאמים הם עם של נוודים, רועי איילים. הם נדדו במחזור שנתי עם איילי הצפון, בכל מרחבי הצפון, עד שנסגרו הגבולות, עקב חלוקת האזור למדינות הלאום אשר מרכיבות את החבל כיום. מאז חוו הסאמים זמנים קשים, עקב ניסיונות להכחיד את תרבותם העשירה ורבת השנים ולשוות להם סממנים של מדינת הלאום אליה הם משתייכים. לאחר מאבק ממושך הם קיבלו הכרה במדינותיהם, והיום הם מהווים מיעוט מוכר עם זכויות רבות. הם אינם שואפים לעצמאות, אלא רק להכרה בתרבותם, סמליהם, שפתם, שכמעט נכחדה, ואת האפשרות להעביר את מורשתם בצורה גלויה ומסודרת לצאצאיהם.
 
בחבל לפלנד, המצוי ברובו מצפון לחוג הארקטי, הפרש הטמפרטורות בין הקיץ לחורף יכול להגיע ל- 60 (!) מעלות צלזיוס, ואף יותר. בחורף החשוך והקר, צונחות הטמפרטורות גם מעבר ל- 30 מעלות מתחת לאפס, והנוף מושלג וקפוא עד לקצה האופק. המרחבים נשלטים על ידי הצבע הלבן, מממנו מזדקרות צמרות העצים המחטניים הירוקים, שלא כוסו בשלג. בקיץ הטמפרטורות מטפסות ל-20 מעלות ויותר (מעל האפס). אז נמס כל השלג, וממלא את מאות אלפי האגמים והנהרות בלפלנד. העצים מלבלבים, פרחים מבצבצים מתוך האדמה, כחול המים בוהק, פירות היער מוסיפים לצבעוניות. בקיץ השמש מאירה את השמיים ואינה שוקעת, וכך מאפשרת לנו להתחמם וליהנות מטבע ללא הגבלה, אך בחודשי החורף היא אינה עולה מעל לקו הרקיע במשך ימים רבים.
כתבה על טיול חורף בלפלנד הרוסית

המלצה על מלון מומלץ בלפלנד שמתאים לצפיה בזוהר הצפוני
מומלץ לצפות בזוהר הצפוני הרחק מאורות העיר - כאן מעל מלון נובה סקיילנד 5 דקות מרובניימי
 

טיול חורף ללפלנד – מדוע ואיך?

חודש פברואר עד תחילת אפריל הוא הזמן הטוב ביותר לצאת לחוויית חורף בלפלנד. מרבית המשקעים כבר ירדו, המרחבים כוסו לבן, שעות האור מתארכות מיום ליום ומאפשרות פעילויות תחת קרני השמש, למרות שבחוץ הטמפרטורות נשארות נמוכות.
 
החוויה מתחילה כבר בהצטיידות לפעילות. אין צורך לקנות ציוד מיוחד בארץ, כיוון שחברות מקומיות ישמחו להשכיר לכם את כל הציוד הנדרש לתקופת שהותכם, שגם אין לכם מה לעשות בו בארצנו החמה. שיטת הלבוש הטובה ביותר לחוויית חורף, היא "שיטת הבצל". להתחיל עם ביגוד תרמי מבודד והדוק לגוף, השומר על חום הגוף ומנדף את הזיעה, מעליו שכבה או שתיים של בגדים ארוכים וקלים. על הכול לובשים חליפה מיוחדת, המוכרת לנו בשם "חרמונית", כפפות, צעיפים, מחממי אוזניים וכובע מחמם. את החלק הקטן שנשאר חשוף, לא לשכוח למרוח בקרם הגנה, כיוון שהקרינה יחד עם השלג הבוהק עלולה לצלות את הפנים.
כתבה על ביגוד סקי (טוב גם לטיולים)
 
רצוי מאוד ללבוש בגדי כותנה קלים, השומרים היטב על החום ובהם לא תרגישו מסורבלים בעת שהותכם בחוץ. זמן הפעילות קצר, עקב הקור השורר, ולכן חשוב להיות מוכנים להתקלף ולהתלבש בזריזות. בבתי המלון, במסעדות, באוטובוסים ובכל מקום סגור, החום רב וצריך לתת לגוף להתאוורר ולקלוט חום לפני היציאה שוב אל המינוס.
כתבות נוספות על טיולי חורף

טיול חורף ללפלנד
קור כלבים... חברות מקומיות משכירות ציוד מחמם למטיילים (צילום: חיים לוינהר)
 

רובניימי – בסיס תיירות החורף

מכל המדינות אשר חבל לפלנד נמצא בשטחן, פינלנד היא הפופולרית ביותר בתחום תיירות החורף, ומציעה לתיירים חוויות אותנטיות ביום, עם תנאים מפנקים בלילה (הפרדוקס מסתדר...). מרבית המטיילים מגיעים לבירת לפלנד הפינית, העיר המקסימה רובניימי (Rovaniemi), השוכנת על מפגש הנהרות קמיוקי (Kemijoki) ואונאסיוקי (Ounasjoki). 60 אלף תושבים מתגוררים בעיר, בה יש אוניברסיטה המושכת צעירים רבים. בתי העיר, שהיו בנויים כולם מעץ, נשרפו כליל על ידי הגרמנים בסוף מלחמת העולם השנייה, כשאלו נסוגו מהאזור ונקטו במדיניות "האדמה החרוכה". לאחר המלחמה שוקמה העיר במהרה, בעזרת תכנון מחדש של אלבר אלטו (Alvar Aalto), בכיר האדריכלים הפינים במאה ה-20.
 
כיום רובניימי היא עיר מודרנית, המציעה מגוון מקומות לינה, אוכל וקניות, ומשמשת בסיס תיירותי לעשרות אלפי תיירים הפוקדים אותה בחורף. סוכנויות טיולים מקומיות רבות ישמחו להשכיר לכם ציוד, להציע ייעוץ ואף לבנות לכם תוכנית שלמה וללוותכם בעת שהותכם בלפלנד.
בתי מלון בעיר רובניימי 
 
המלצה על מלון מומלץ בלפלנד שמתאים לצפיה בזוהר הצפוני
גם השקיעות יפות בלפלנד והן מתרחשות מאוחר מאד, כאן מעל  מלון סנטה קלאוס הולידיי וילאג'

טיול עצמאי או טיול מאורגן?

אז מה עושים בלפלנד בחורף? לאחר שהגענו, התארגנו, התלבשנו, זה הזמן לצאת אל המרחבים הלבנים והאינסופיים, אל האטרקציות המיוחדות שלפלנד מציעה עבורנו התיירים.
 
חשוב לציין, שאת כל הפעילויות ניתן לעשות בצורה עצמאית, בעזרת סוכנים מקומיים שיתפרו לכם את הדיל המושלם בשבילכם. אבל טיול מאורגן, הכולל את כל האטרקציות והסידורים הנלווים, משאיר לכם משימה אחת: ליהנות!
 

אופנועי שלג וקרטינג

התחבורה בחוג הקוטב הצפוני התפתחה רבות עם הטכנולוגיה והקדמה, וכיום לא איילי הצפון מובילים את האדם, אלא אופנועי שלג חדישים, מודרניים ומהירים. חברות רבות מציעות חווית נהיגה עצמית, לאחר תדרוך בטיחות והצגת רישיון נהיגה בתוקף. הטיולים, משעה אחת ועד שבוע שלם, נערכים על פני נהרות ואגמים קפואים, בין יערות מחטניים ובנוף עוצר נשימה, והאדרנלין מטפס לגבהים. על האופנוע יכולים לשבת שני אנשים, בביטחה ונוחות, ולנסוע אחרי מדריך המכיר היטב את הדרכים והשבילים. חוויה מסעירה ביותר שלא תשאיר אתכם אדישים, מתאים לכל גיל ומשאיר לכם חיוך שילווה אתכם זמן רב.
 
צורה נוספת של חווית אקסטרים, מתבצעת במכוניות קרטינג קטנות, על מסלול מרוץ מקרח, שנבנה במיוחד כל שנה. כאן מתגלה יצר התחרותיות, והנהגים חווים נהיגה על מסלול קפוא וחלק.
 
טיול חורף ללפלנד, קרטינג קרח
קרטינג על הקרח, למרות שנראה כך אלו לא ילדים (חייבים רשיון נהיגה) (צילום: חיים לוינהר)

איילי הצפון וכלבי האסקי

אייל הצפון היה ועודנו ידידו הטוב של האדם בלפלנד. כלי העבודה, המשא, העור המחמם, החלב, הבשר, והעצמות, מהן בונים כלים, כולם משרתים היטב את צרכיו של האדם בלפלנד, מאז הגיעו בני הסאמי הראשונים לאזור. כיום האייל נרתם גם לעסקי התיירות, כאשר רותמים אותו למזחלת ויוצאים במהירות איטית ומבוקרת לטיול ביער. ברגעים כאלו אתה מדמיין שאתה סנטה קלאוס בכבודו ובעצמו, בדרך לעוד לקוח מרוצה. בחוות האיילים פוגשים את ה"שאמאן", רופא אליל סאמי, אשר מעביר טקס מסורתי, מספר על נפלאות בני עמו ומנעים בשירתו סביב האח, המחממת את הקוטה (kota), בקתת העץ בה מתגוררים הסאמים.
 
כלבי ההאסקי הקטנים והפרוותיים, נולדו על מנת לרוץ ולשאת משאות. זן כלבים זה, שפותח באזורים הצפוניים, מותאם בכל מאודו לתכלית חייו. הפרווה מגנה עליו מפני הקור, כפות הרגליים והאוזניים הקטנות מונעות איבוד חום, וחוכמתו וחוזקו מאפשרים לו לצאת למסעות, במשך חודשי החורף, ובמשך הקיץ לנוח ולצבור כוח לחורף הבא. המזחלת רתומה ל-6 כלבי האסקי, אשר נובחים במרץ בעודם ממתינים לבצע את תפקידם. נוסע אחד יושב על המזחלת עטוף בצמר איילים, בעוד השני עומד לנווט והכלבים משוחררים ופותחים בריצה מטורפת, אל תוך השקט המופתי השורר ביער. חוויה מיוחדת במינה לראות את הכלבים, ללמוד על אורח חייהם ולצאת עימם למסע קסום.

טיול חורף ללפלנד, מזחלות שלג
מזחלות שלג רתומות לכלבי האסקי, נולדו על מנת לרוץ בשלג (צילום: חיים לוינהר)
 

טיול למפלים הקפואים

קניון קורואומה (Korouoma) נמצא כשעה וחצי נסיעה דרום-מזרחה מרובניימי, ובו תופעת טבע מרשימה ומיוחדת במינה. כל השנה זורמים אל הקניון, 30 ק"מ אורכו, מים מיובלים ונחלים רבים. בחורף, כאשר הטמפרטורות צונחות, קופאים המים על גדות הקניון ויוצרים מפל עצום, 50 מטר גובהו ו-20 מטר רוחבו, אשר נשאר כך למשך כל החורף.
 
ההליכה הקסומה אל קניון קורואומה, כאשר הכול מסביב שקט וקפוא, והמפגש עם המפלים הקפואים, מצדיקים את מאמץ הירידה לקניון והעלייה ממנו, במסלול שאורכו כ-3 ק"מ (כשעתיים בניחותא). לרוב המטיילים העמידה למרגלות המפל מספיקה, אך יש גם כאלו המתנסים בטיפוס חופשי בצד המפל, בחלק המתון, ולמטפסים מקצועיים זהו אתר טיפוס פופולרי.
 
טיול חורף ללפלנד, המפלים הקפואים
המפלים הקפואים בקניון קורואומה, יצירה מרשימה של הטבע (צילום: חיים לוינהר)

חיות הבר במופע חורף

פארק חיות הבר רנואה (Ranua Wildlife Park) מעניק למבקר את החוויה הקרובה ביותר לטבע של לפלנד. הכלובים הגדולים ומרחבי המחייה, בהם חיים כ- 50 מינים של בעלי חיים, מדגימים למבקר את החיים בחורף הקר והבלתי מתפשר. כאן רואים את חיות החורף הנדירות, בסביבתן הטבעית, במופע החורף המיוחד שלהן, עם הפרוות והמעטה הרב שהן מפתחות על מנת להתמודד עם הקור הרב. בין השאר פוגשים בפארק את דוב הקוטב, דוב חום, איילים, זאבים, חזירי בר, מיני עופות רבים ועוד חיות נפלאות, אשר מרכיבות את מארג החיים בלפלנד.
 
טיול חורף ללפלנד, פארק החיות רונואה
דובים מתנשקים, חיות הבר במופע החורף שלהן בפארק רנואה (צילום: חיים לוינהר)

ארמונות וטירות קרח

כל שנה בונים מחדש ברחבי לפלנד ארמונות וטירות קרח, שבסוף החורף נמסים ונמוגים לים. מיטב האדריכלים והבנאים משתתפים בבניה, שהופכת מקומות אלו לאבן שואבת לתיירים. הטירה בעיר הנמל קמי (Kemi), כשעתיים נסיעה דרומה מרובניימי, היא המפורסמת ביותר. כל שנה מוביל מוטיב אחר את הקישוט והעיצוב בטירה, ובכל שנה (מסוף ינואר עד תחילת אפריל) זו חוויה שונה ומיוחדת, להסתובב בין הכנסייה, הבר, החדרים והפסלים, שכולם עוצבו בקרח. תמורת כמה מאות אירו, תוכלו גם אתם להשתכן ללילה חוויתי במלון שבטירה, או באחד מבתי המלון-קרח האחרים בלפלנד, עם שק שינה מיוחד ושמיכת עור אייל.
 
טיול חורף ללפלנד, טירת הקרח בקמי
טירה שכולה קרח, נבנית כל חורף מחדש  (צילום: חיים לוינהר)

שייט בשוברת קרח

בעיר הנמל קמי ניתן לצאת להרפתקה מיוחדת (וכלל לא זולה), של שייט על שוברת הקרח סאמפו (Sampo), שבעזרת משקלה הרב (3,542 טון) שוברת את מי הים הקפוא ופותחת נתיב לספינות נוספות. כל חורף קופא המפרץ הבוטני (Gulf of Bothnia) בצפון הים הבלטי, ועל מנת וכדי להשאירו פתוח נבנתה הספינה, בשנת 1961, ומאז 1988 היא משמשת את תעשיית התיירות. שייט בן ארבע שעות מעניק חוויה מיוחדת במינה, הכוללת עצירה בלב ים ושחייה עם חליפות מיוחדות בלב האוקיינוס הקפוא.
 
טיול חורף ללפלנד, שוברת הקרח סאמפי
לטבול במים הקפואים, שיט על שוברת הקרח סאמפו (צילום: חיים לוינהר)

חוויות תחת שמי הזוהר הצפוני

לפלנד מזמנת למטיילים בה בחורף חוויות רבות נוספות, כמו: דיג בקרח כמו האסקימואים, סאונות מחממות לאחר ימים מופלאים, אוכל מקומי ערב לחיך, בילויים ליליים במועדונים ובברים הרבים בעיר, מוזיאון ארקטיקום (Arktikum Science Museum) המספר את סיפורם של בני הסאמי והחיים בחוג הקוטב הצפוני, מפגש עם סנטה קלאוס ועוד. בעלי המזל זוכים לצפות בתופעת הזוהר הצפוני (Aurora Borealis), המאיר את שמי לפלנד באור יקרות, בעיקר בלילות החורף החשוכים, וזו עוד סיבה מצוינת להגיע ללפלנד בחורף*.
כתבה על הזוהר הצפוני
 

בתי מלון מומלצים בלפלנד

מלון סנטה קלאוס הולידיי וילאג' (Santa Claus Holiday Village) ומלון נובה סקיילנד (Nova Skyland Hotel) ממוקמים לצדי הכפר של סנטה קלאוס, 5 דקות נסיעה משדה התעופה (יש הסעות) ומהעיר רובניימי (שאין ממש מה לעשות בה). שניהם מציעים בקתות עם סוויטות ודירות לזוגות ומשפחות, עם גישה לחניה פרטית, מטבחון מאובזר ופינת אוכל (בערב לא תמיד מתחשק לצאת וזה פתרון שגם מוזיל מאד), מסעדה, בר, בית קפה וארוחת בוקר (בראשון יש גם סאונה בכל בקתה). בכפר עצמו יש הרבה פעילויות וניתן לרכוש את כל סוגי הסיורים (ספארי איילים, כלבי האסקי ואופנועי שלג ועוד). והכי חשוב - מיקום מצוין לצפייה בזוהר הצפוני!
המלצה על מלון מומלץ בלפלנד שמתאים לצפיה בזוהר הצפוני  המלצה על מלון מומלץ בלפלנד שמתאים לצפיה בזוהר הצפוני
למעלה  מלון סנטה קלאוס הולידיי וילאג', למטה  מלון נובה סקיילנד
לצפות בזוהר הצפוני מחלונות הבקתה

 
כל שנותר הוא לארוז ולצאת אל מרחבי הצפון הנפלאים, לחוויה אותנטית ומסעירה של פעם בחיים, עם רמת שירות מפנקת.
 

מידע נוסף

תחזית עוצמת הזוהר הצפוני - לפלנד ויעדים נוספים
השכרת רכב בלפלנד (פינלנד)
בתי מלון בלפלנד הפינית

כתבות נוספות על לפלנד

תחת שמי הזוהר הצפוני של לפלנד
לפלנד – הצפון הרחוק של אירופה
היכרות עם לפלנד הרוסית
מידע וטיפים לטיול בפינלנד ולפלנד 

יעדים נוספים לצפייה בזוהר הצפוני

האי שפיצברגן מקבוצת איי סבאלבארד
הפלגות לאי שפיצברגן
העיירה צ'רצ'יל - בירת דובי הקוטב
הפלגות גיאוגרפיות - כולל ספארי דובי שלג בצ'רצ'יל

אילן טלמון, פגסוס
 
אודות הכותב
אילן טלמון
יליד קיבוץ עין החורש. מדריך טיולים בחברת פגסוס, ליעדי הצפון הרחוק - לפלנד ואיסלנד. משלב את ההדרכה עם עולם הספורט, כשחקן כדורעף בליגת-העל ומאמן ילדים בכדורעף.סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר