חגיגת קיץ בהלסינקי – בירת פינלנד

חגיגת קיץ בהלסינקי – בירת פינלנד
מאת: כרמית וייס 


בירת פינלנד היא קודם כול עיר של ים. הים הופך את הלסינקי מעוד עיר אירופאית עתיקה וכבדה, לעיר נעימה וכיפית, עם ספינות העוגנות לחופיה, החל מספינות קרוז ענקיות ועד יאכטות וסירות מטיילים קטנות, חופים בסגנון נורדי ואינספור איים. בקיץ חוגגת העיר עד השעות הקטנות כל דקה של אור וחום.


טיסות ישירות הופכות את הלסינקי ליעד נוח להתחיל בו טיול בפינלנד או במדינות הבלטיות, אך גם קפיצה קטנה במעבורת (כשעתיים וחצי) מהאחות בצידו השני של מפרץ פינלנד – טאלין, היא אופציה מעולה.

1 / 10
2 / 10
3 / 10
4 / 10
5 / 10
6 / 10
7 / 10
8 / 10
9 / 10
10 / 10

קתדרלת אופנסקי שנבנתה באבן אדומה  (צילום: Tomi Lattu)
עיר של ים נורדי  (צילום: כרמית וייס)
הקתדרלה היפה של הלסינקי  (צילום: כרמית וייס)
אווזים צעירים בצעדים ראשונים ליד הים בו נולדו  (צילום: כרמית וייס)
חגיגת צבעים בכיכר השוק  (צילום: כרמית וייס)
שחפים אוהבים נקניקיות?....  (צילום: כרמית וייס)
לתפוס כל רגע יקר של שמש  (צילום: כרמית וייס)
מראה מהים  (צילום: כרמית וייס)
ספינות טיולים ליד המזח  (צילום: כרמית וייס)
הקתדרלה נגלית מבין הבניינים המרשימים של שכונת טורי  (צילום: כרמית וייס)

פינלנד, הלסינקי, לפלנד ומה שביניהן

כאשר אומרים פינלנד, רובנו חושבים על לפלנד הקפואה אי שם בצפון הרחוק, אך הבירה הלסינקי (Helsinki) הרבה פחות מוכרת. היא בנויה על חצי אי בדרומה של פינלנד, שבתורו שולח "אצבעות" של חצאי איים אל תוך מפרץ פינלנד אשר בים הבלטי, ומוקפת 330 איים.
 
מרבית בנייני מרכז העיר, ששורשיה במאה ה- 16, נבנו במהלך המאות 18-19 בסגנון נאו-קלאסי רב הדר. לאחר נצחון הרוסים על שוודיה במלחמה הפינית (1808), שהפגישה בין שתי המעצמות האזוריות, הפכו הרוסים את הלסינקי לבירת פינלנד. כמו בעיר סנט פטרסבורג, גם כאן הם בנו שדרות רחבות, שהן תענוג למטיילים בעיר גם כיום.
כתבות על לפלנד


מלון הבוטיק 6F (A) ויעדים מומלצים לביקור בהלסינקי, לפי סדר הופעתם בכתבה

בלטיותהשחפים על המזח... ולא רק

כמי שהגיעה לכאן עם המעבורת מטאלין, בירת אסטוניה, צווחות השחפים המרחפים מעל העיר הן צליל מוכר. אך שם הם הרבה יותר "מנומסים", וההתנפלות שהם עורכים על אחת המטיילות בפארק קצת מפחידה. הסיבה לכך מתבררת לי ביומי השני בעיר, כאשר אני בוחרת להזמין באחד מדוכני כיכר השוק מנה של דגי וונדס (Vendace), המכונים "הרינג בלטי". הדג פופולרי מאוד במדינות הים הבלטי, שם הוא גדל באגמי מים מתוקים ובאזורים בעלי מליחות מופחתת, כמו מפרץ פינלנד.  
 
המוכרת החביבה מורה לי להיכנס מייד מתחת לאוהל, ומסבירה שהשחפים עלולים לתקוף בניסיון להשתתף בסעודה. בזוכרי את המטיילת מאמש אני עושה כדבריה, אך עם סיום הארוחה הפשוטה והשמנונית משהו, אני מחליטה להיות נחמדה אל השחפים ומניחה מפית עם השאריות על שולחן מחוץ לאוהל. רגע של היסוס, והאמיץ הראשון מגיע, ולאחריו כל חבריו פוצחים במלחמה על החגיגה המפתיעה שנפלה בחלקם.
כתבות על אסטוניה

הלסינקי
השחפים בהלסינקי לא מנומסים... שמרו על האוכל שלכם  (צילום: כרמית וייס)

הלסינקי, הרינג בלטי
דגי ההרינג הבלטי חביבים על השחפים במיוחד, אבל הותרתי להם רק שאריות  (צילום: כרמית וייס)
 

כיכר השוק – המרכז של המרכז

כיכר השוק, הנושקת לנמל, היא לב ליבה של העיר הלסינקי. יחד עם השחפים מציפים אותה גם המוני תיירים, שרובם יורדים מאוניות הקרוזים, דוכני אוכל, פירות וירקות, עבודות יד ומזכרות. מדרום לכיכר עוגנות ספינות הטיולים והמעבורות לאיים הסמוכים, ומצפון המבנים המרשימים של בית העירייה וארמון הנשיאות, מקום עבודתו של נשיא פינלנד בכבודו ובעצמו.
 
בקצה המערבי מזרקה עם ארבעה אריות ים המתיזים סילוני מים לעבר נערה עירומה, המכונה "אמנדה של הים"  האוויס אמנדה (Havis Amanda). פסל הברונזה מדמה את בת הים עולה מהמים והופכת לאישה צעירה, כמו העיר הלסינקי שעלתה מהמים. הפסל, המכונה בפי המקומיים פשוט מאנטה (Manta), שפירושו בת הים, עורר לא מעט מחאות והתנגדויות מצד ארגוני נשים כאשר הוצב לראשונה בשנת 1908.
 
מעברה השני של המזרקה משתרע פארק אספלאנדי (Esplanadi), עם עצי תרזה משני צידי השדרה המרכזית. במרכזו ניצב פסלו של המשורר יוהאן לודביג רוּנֶבֶּרְג, המשורר הלאומי שכתב את מילות ההמנון הפיני, אותן אוחזת הנערה שלמרגלותיו. הנערה היא "עלמת פינלנד" (Maiden of Finland), כלומר, האנשה של פינלנד, והיא עטופה בגלימה מעור דוב. בפינה הדרום-מזרחית מסעדת קאפלי (Kappeli) המפוארת, הפועלת כאן מאז שנת 1867, ולמולה במה המשמשת להופעות בימי הקיץ.
בתי מלון בקרבת בניין העירייה וכיכר השוק

הלסינקי,
פסל אמנדה של הים עורר סערה בזמנו, כיום נשות הלסינקי משוחררות קצת יותר  (צילום: כרמית וייס)

הלסינקי, פארק אספלאנדי
 פארק אספלאנדי, פסלו של המשורר הלאומי ולמרגלותיו עלמת פינלנד  (צילום: כרמית וייס)
 

כיכר הסנאט והקתדרלה

מוקד המשיכה השני במרכז ההיסטורי הוא הקתדרלה המרשימה, הבוהקת בלבן בקצהו של גרם מדרגות רחב ידיים ותלול, מעל כיכר הסנאט (Senaatintori). הקתדרלה של הלסינקי, שנבנתה באמצע המאה ה- 19, היא אחת הדוגמאות הבולטות ביותר לסגנון הנאו-קלאסי המאפיין את העיר. כיפה מרכזית וארבע כיפות בצל יפהפיות מעטרות אותה, ופסלי 12 השליחים ניצבים על הגג מכל עבר.
 
הקתדרלה של הלסינקי וכיכר הסנאט
הקתדרלה היפה של הלסינקי בראש גרם מדרגות רחב  (צילום: כרמית וייס)

 
למרגלות הקתדרלה פסל ברונזה של אלכסנדר השני, שמתוקף תפקידו כצאר האימפריה הרוסית במאה ה- 19, שימש גם כדוכס הגדול של פינלנד. הוא נחשב כמיטיב עם העם הפיני, ומכונה כאן עד היום "הצאר הטוב" או "הצאר המשחרר". בפסל הוא נראה נואם בפני האסיפה הלאומית של פינלנד, שהייתה באותה עת "הדוכסות הגדולה של פינלנד". זה המקום להסביר, שבשנים 1809 עד 1917 הדוכסות הגדולה של פינלנד הייתה ישות מנהלית אוטונומית בתוך האימפריה הרוסית, שנהנתה מעצמאות בענייני פנים.
 
שווה להתעכב גם על ארבע האלגוריות שלמרגלות אלכסנדר, שאף הן עשויות ברונזה: חוק (Lex), המיוצג על ידי עלמת פינלנד שאותה כבר פגשנו, ולצידה אריה שהוא חלק מהסמל של פינלנד; עבודה (Labor) – גבר ואישה נושאים גרזן, חרמש ואלומת שיבולים; שלום (Pax) – אלת השלום שלמרגלותיה זוג יונים ; אור (Lux) – אלה הנושאת ספקטרומטר כסמל המדע ומלאך האוחז בנבל כסמל האומנויות.
 
בכיכר הסנאט שני מבנים מרשימים נוספים: ממערב אחד המבנים הראשונים של אוניברסיטת הלסינקי, שהוקמה בשנת 1832, וממזרח ארמון הממשלה (Government Palace), עם משרדו של ראש הממשלה ומשרדי ממשל נוספים. בעבר היה זה משכנו של הסנאט הפיני, ומכאן שמה של הכיכר. בכל יום בשעה 17:49 מנגנים פעמוני הקתדרלה קונצרט קצר, ואם במקרה הגעתם לכאן בדצמבר, תוכלו לערוך קניות בשוק חג המולד.
בתי מלון בקרבת הקתדרלה של הלסינקי
 
הקתדרלה של הלסינקי וכיכר הסנאט
פסל אלכסנדר השני והאלגוריות למרגלות הקתדרלה  (צילום: כרמית וייס)
 

רובע טורי – הלב של מרכז העיר

בין כיכר הסנאט לכיכר השוק, משתרע רובע טורי (Tori), הלב הפועם של מרכז העיר, עם שפע בתי קפה, מסעדות, ברים, גלריות, חנויות ומרכזי קניות. מלבד החשמליות שעוברות כאן, כל הרחובות שמורים להולכי רגל. חובבי הארכיטקטורה ייהנו מבניינים בסגנון נאו-קלאסי, ואילו חובבי השופינג ימצאו כאן חנויות מקסימות, לצד מספר מרכזי קניות, כמו חנות הכלבו סטוקמן (Stockmann) ליד תחנת הרכבת המרכזית.
 
תחנת הרכבת המרכזית שוכנת בבניין מצופה אבן גרניט, בסגנון אר-נובו, שלא תוכלו לפספס, ונחשבת כאחת היפות בעולם. היא נחנכה בשנת 1919 ומשרתת את קווי הרכבות הבין-עירוניים ואת שני קווי המטרו של העיר. לצד התחנה מגדל שעון בעל כיפה ירקרקה, ובחזית שני צמדים של פסלי ענק מאבן גרניט, עם גברים הנושאים מנורות בצורת כדור הארץ. מצידה השני של כיכר הסנאט תמצאו את המוזיאון העירוני של הלסינקי (Helsinki City Museum), הממחיש את ההיסטוריה של העיר, וכולל אגף מיוחד לילדים.
לינה בקרבת תחנת הרכבת של הלסינקי

הלסינקי, רובע טורי
רובע טורי, חגיגה לחובבי ארכיטקטורה  (צילום: כרמית וייס)

הלסינקי, תחנת הרכבת המרכזית
תחנת הרכבת המרכזית ברובע טורי, זוג פסלי ענק מכל צד  (צילום: כרמית וייס)
 

חצי אי שהפך לאי

נחזור אל כיכר השוק ונעבור על אחד משלושה גשרים המחברים אותה אל האי קטאיאנוקה (Katajanokka). בעבר היה זה חצי אי, אחד מני רבים ה"דבוקים" להלסינקי, אבל תעלה שנחפרה הפכה אותו לאי. משמאלנו קתדרלת אופנסקי (Uspenski) היפהפייה, ניצבת בראש צוק נישא, בולטת למרחוק בלבנים אדומות וכיפות ירקרקות.
 
עוד על חצי האי מתחם אלאס סי פול (Allas Sea Pool), הכולל שלוש בריכות שחייה  האחת לילדים, השנייה מחוממת והשלישית עם מי ים – וכן סאונה ובית קפה טרנדי. בשעת ערב מאוחרת אני יושבת בבית הקפה הצופה לעבר הים, נפעמת ממספר המבלים הגודשים את הטרסה ומכמויות האלכוהול הנלגמות. בשיא הקיץ, כאשר והטמפרטורה נעימה והשמש שוקעת בשעה אחת עשרה בלילה, מי רוצה ללכת הביתה.
 
לצעירים שבחבורה מזומנות כאן שתי אטרקציות נוספות: תצפית ממרומי גלגל ענק וסיור וירטואלי ב"קולנוע המעופף" (Flying Cinema), לטיסה מעל המראות המפורסמים של הלסינקי ופינלנד.
בתי מלון ברובע קאטאיאנוקה

הלסינקי, קתדרלת אופנסקי
תופסים קרני שמש אחרונות וממתינים לשקיעה למרגלות קתדרלת אופנסקי  (צילום: כרמית וייס)
 כנסיות הסלע והשקט

נעזוב את מרכז העיר ונצא למספר אתרים ברובע קמפי (Kamppi), הנושק לה. כשני ק"מ מכיכר השוק וכקילומטר מתחנת הרכבת המרכזית, כנסיית טמפליאוקיו (Temppeliaukio Church), הידועה גם בשם "כנסיית הסלע", היא אחת האטרקציות המובילות של הלסינקי. היא נחצבה בלב שכונת מגורים, בתוך סלע גרניט ענק, ונחנכה בשנת 1969. מעל קירות הסלע החשופים, פרוסה כיפת נחושת בקוטר של 24 מ', וביניהם חלונות זכוכית המכניסים אור.
 
בדרכנו חזרה נעבור דרך המוזיאון להיסטוריה של הטבע, בניין הפרלמנט, מוזיאון קיאזמה לאומנות מודרנית (Kiasma) ומוזיאון האומנות אמוס רקס (Amos Rex), שכדאי להגיע אליו גם בשביל הארכיטקטורה המיוחדת. את המבנים היפים של הרובע חותמת קפלת קמפי (Kamppi Chapel), הידועה גם בשם "קפלת השקט". בלב אחת הכיכרות הסואנות של הלסינקי (Narinkka), המוקפת מרכזי קניות, מבנה העץ בעל הקווים הנקיים, המשרים שקט פנימי, כנראה לא דומה לאף קפלה שראיתם.
בתי מלון ברובע קמפי


הארכיטקט שתכנן יחד עם אחיו את כנסיית טמפליאוקיו, מסביר מדוע בחר לחצוב את הכנסייה בסלע, בסרטון עם תמונות נהדרות
 

האיים של הלסינקי

הלסינקי מוקפת עם מעל 300 איים ואינספור איונים קטנים. המפורסם שבהם הוא האי סואומנלינה (Suomenlinna), למעשה קבוצה של שישה איים סמוכים ומקושרים בגשרים, עליהם נבנתה מצודה גדולה. היה זה במאה ה- 18, אז שלטה שוודיה על העיר, במטרה להגן עליה מפני הרוסים, אך בתחילת המאה ה- 19 היא נפלה לידיהם. הרוסים הם אלו שבנו את הכנסייה הניצבת במקום הגבוה ביותר באי, ככנסייה אורתודוקסית בעלת חמש כיפות בצל. אך עם קבלת העצמאות היא הפכה לותרנית, הצריח המרכזי הפך מרובע ועד היום הוא משמש גם כמגדלור.
 
אל האי, המוכר כאתר מורשת עולמית של אונסק"ו, יוצאות מעבורות מכיכר השוק ארבע פעמים בשעה, בהפלגה שאורכת 15 דקות (כלולה בכרטיס התחבורה הציבורית). סיורים מודרכים יוצאים ממוזיאון סואומנלינה אחת לשעה ואורכים כשעה. ניתן לצאת גם לסיור עצמאי במסלול הכחול, המוביל לאתרים מרכזיים לאורך 1.5 ק"מ, עד שער המצודה הדרומי (King's Gate).


המסלול הכחול על האי 
סואומנלינה, ביקור וירטואלי בן שתי דקות
 

בנמל ממתינות ספינות טיולים רבות, המציעות מספר מסלולי שייט לחופי הלסינקי וכמה מהאיים הסמוכים לה. בפתח המפרץ אנו חולפים ליד האי קליפאן (Klippan), אי קטנטן שבראשו וילה יפהפייה שנבנתה בשנת 1898 וכיום משמשת כמסעדה, ולחופיו הסלעיים שרועים המוני משתזפים. לקראת סיום השייט, לחופי חצי האי קטאיאנוקה, עוגנות שש שוברות קרח ענקיות, השומרות נתיב שייט פתוח כאשר המפרץ קופא בחורף.

הלסינקי, שוברות קרח
שלוש מתוך שש שוברות הקרח, בקיץ הן חסרות תעסוקה  (צילום: כרמית וייס)
 

מסלול קסום לאורך החוף

לסיום אני רוצה לקחת אתכם למסלול הליכה נפלא, לאורך החוף המזרחי של הלסינקי, הנושק לשכונת קאייבאפוסטו (Kaivopuisto) ופארק באותו שם. את החוף מעטרים אינספור איים ואיונים קטנטנים, בהם גם האי קליפאן שלידו חלפנו בשייט. אל חלקם ניתן להגיע בשחייה, רק שהמים קרים מאוד גם בשיא הקיץ.
 
נצא מכיכר השוק ומיד לאחריה נראה משמאלנו את השוק הישן (Vanha Kauppahalli), השוק המקורה הראשון בעיר. מבנה בסגנון ביזנטיני שניצב כאן מאז 1889 ונראה קצת לא שייך, מציע דוכני ירקות, פירות, מאפים, בשר, דגים, גבינות וכל מה שתרצו, כולל אוכל מוכן ובתי קפה. בהמשך, לאחר סדרת בתים יפים בסגנון נאו-קלאסי, תראו מימינכם את הכנסייה הגרמנית הלותרנית, הבנויה אבן אדומה. כ- 500 מ' ממנה, במרכזו של חצי האי, כנסייה דומה אך גדולה הרבה יותר – כנסיית סנט ג'ון (St. John's Church), ששני צריחיה מתנשאים לגובה 74 מ' ונראים ממקומות רבים במסלול. בנקודת התצפית מעל רציף המעבורות, פסל הספינה הטרופה (Shipwrecked), בו נראית משפחת ניצולים זועקת לעזרה, אינו מסמל אירוע ספציפי אך הוא מרשים מאוד.
 
להקת אווזים גדולה, המנקרת את מזונה בדשא, מקבלת את פנינו ליד קפה אורסולה (Café Ursula), מקום נפלא לעצור בו לכוס קפה, עוגה ואווזים... אני לא יכולה להפסיק לצלם את היצורים המתוקים הללו, שצועדים בהילוך ברווזי, כל משפחה עם אפרוחיה הקטנטנים. בהמשך הדרך אני מבחינה במושבה שלהם על החוף, עשרות אווזים (מסוג ברנטה לבנת-לחי) ומספר ברבורים, החיים כאן ללא פחד.
 
זה המקום להחליט האם לשוב על עקבותיכם, לאחר 2 ק"מ של צעידה, או להמשיך ולצעוד 2 ק"מ נוספים לאורך החופים, המרינות ושכונות המגורים המודרניות, לעבר המסעדה-סאונה לולי (Löyly). זהו אחד המקומות הכי טרנדיים, בעיקר בקרב המקומיים (מעט תיירים מרחיקים עד כאן), והתור המשתרך אל מול דלפק השירות העצמי מעיד על כך. לאחר שהאוכל יגיע לשולחן, תוכלו להשתרע על הכורסאות, להביט על הים ולחכות לשקיעה שתצבע את השמיים.

הלסינקי, אווזי בר
אווזונים צעירים ומתוקים בדרך אל מסעדת לולי הטרנדית  (צילום: כרמית וייס)
השחף המרחף מעל המסעדה, הוא זה השובב שגנב את הנקניקייה ומופיע בתמונת התקריב שבגלריה למעלה

הלסינקי, אווזי בר
אי אפשר בלי תמונה נוספת של המקסימים הללו  (צילום: כרמית וייס)
 

תחבורה ולינה בהלסינקי

מזמן לא ראיתי מרכז עיר עם כל כך מעט מכוניות, ויש לכך סיבה מצוינת – תחבורה ציבורית מעולה – אוטובוסים, חשמליות, מטרו, אופניים וקורקינטים חשמליים (עם שבילים יעודיים), הופכים את מרכז העיר לחגיגה להולכי רגל. ניתן לרכוש כרטיסים בנקודות המכירה, באפליקציית HSL או במכשירים הדיגיטליים, לנסיעה בודדת או 1-13 ימים. רכבת משדה התעופה מגיעה היישר לתחנת הרכבת המרכזית, וגם שני קווי מטרו מפרברי העיר, שממשיכים לעיר השנייה בגודלה בפינלנד – אספו (Espoo) בתוך 20 דקות.
לינה בעיר אספו
 
כרטיס הלסינקי (Helsinki Card) מעניק נסיעה חינם בתחבורה הציבורית, נסיעה באוטובוס התיירים (Hop On Hop Off), כניסה לאטרקציות ומוזיאונים, מדריך דיגיטלי והנחות בחנויות ומסעדות, למשך 24/48/72 שעות.
 
בתי המלון בהלסינקי אינם זולים, אבל מומלץ בחום לא להתפשר ולחפש מלון במרכז העיר – מרחק הליכה מכיכר השוק. מלון הבוטיק 6F (Hotel F6) ממוקם 100 מ' מפארק אספלאנדי, 200 מ' מכיכר השוק ו- 900 מ' מתחנת הרכבת (קל ונוח להתנייד גם עם מזוודות). המלון החדיש בנוי סביב חצר פנימית נעימה, ולרשות האורחים עומדים אופניים להתניידות בעיר. הווילונות הכהים והכבדים, שהצליחו להחשיך את החדר גם כשהשמש זרחה בשעה 3 לפנות בוקר, עשו עבורי את העבודה.
 
מלון מומלץ במרכז הלסינקי
מלון הבוטיק 6F
 ממוקם במרכז הלסינקי, במרחק הליכה נוח מכל האתרים החשובים

 
בפעם הבאה שתחפשו לעצמכם יעד של קיץ, מספיק קרוב אבל גם לוקח לעולם שונה מאוד, ולא פחות חשוב – קריר, תזכרו את מה שסיפרתי כאן על הלסינקי  עיר של ים שלא "רובצים" אלא מטיילים לחופיו.

 

מידע נוסף

כתבות נוספות


כרמית וייס אודות הכותבת
כרמית וייס (Carmit Weiss)מנסה להעביר את אהבתה לנופים דרך הצילום והכתיבה, מנהלת אתר Gotravel ואחת הכותבות המרכזיות בו. חרשה את אירופה וצפון אמריקה וטעמה גם את טעמן של היבשות האחרות. בעלת ניסיון רב בתכנון טיולים, גולשת סקי ואמא לארבעה גולשים צעירים.

כרמית עונה לשאלותיכם בפורום מומחי תיירות


סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר