קרנבל פאסנאכט בלוצרן: 
לגרש את החורף של שוויץ
מאת: עמית מץ 


לא מעט טיילנו בעולם, אני ואשתי, אבל אירוע כמו קרנבל פאסנכט של לוצרן, לא ראינו מעולם. השוויצרים המאופקים תמיד, פורקים עול פעם בשנה – בחודש פברואר, וחוגגים עם שלל תחפושות, מוסיקה והרבה אלכוהול.


 פסטיבל פאסנאחט בשוויץ
מאחורי המסכה, השוויצרים המאופקים פורקים עול בפסטיבל פאסנאכט בלוצרן (צילום: CC Roger Levy)

טיולי אופנייםעונת הפסטיבלים של העולם הנוצרי וקרנבל פאסנאכט שבלוצרן

קרנבל פאסנאכט של לוצרן (Luzerner Fasnacht) הוא אחד מקרנבלים רבים הנערכים בעולם בחודשים פברואר-מרץ, חודשי סוף החורף ותחילת האביב. הוא נחוג על פי המסורת הנוצרית ונערך מאז ימי הביניים. זהו הקרנבל השני בגודלו בשוויץ, אחרי קרנבל הפאסנאכט של באזל, הנערך מספר ימים אחריו. 

הקרנבל נערך בשני חלקים. הוא מתחיל תמיד בבוקר יום חמישי, ונמשך גם למחרת. לאחר מכן הולכים החוגגים לנוח במהלך סוף השבוע, ומתחילים מחדש במהומה לאחר סוף השבוע.
פסטיבל פאסנאחט בשוויץ
החוגגים נאספים בכיכר הקפלה לתחילת החגיגות (צילום: CC mvongrue)

פסטיבל פאסנאחט של לוצרן, בשוויץ
הקרנבל נערך בשני חלקים. הוא מתחיל תמיד בבוקר יום חמישי, ונמשך גם למחרת (צילום: CC RelaxFoto.de)
 

קרנבל פאסנאכט בלוצרן – מה בתוכנית?

החלק הראשון של הקרנבל, הנקרא יום חמישי המלוכלך (Dirty Thursday), מתחיל תמיד ביום חמישי שלפני הצום המקדים את חג הפסחא – יום רביעי של האפר (Ash Wednesday).,כפי שמרמז שמו, הוא חל ביום רביעי האחרון שלפני הפסחא. החלק הראשון נמשך גם אל תוך יום שישי ואפילו שבת.
 
החלק השני של הקרנבל מתחיל תמיד ביום שני השמן (Fat Monday), החל לאחר אותו סוף השבוע, ומסתיים בשעות הלילה המאוחרות של יום שלישי השמן (Fat Tuesday).
לינה ואירוח בלוצרן
 
 פסטיבל פאסנאחט בשוויץ
פעם בשנה גם השוויצריות יכולות להיות שחורות שיער... (צילום: CC Roger Levy)

פסטיבל פאסנאחט בלוצרן, בשוויץ
תחפושות נהדרות שיכולות להתאים גם לפורים שלנו (צילום: CC Jules_Kitano)
קרנבל ססגוני, מקורי ולא יקר

בצהרי יום חמישי נסגרות חלק מסמטאות העיר העתיקה של לוצרן ומתחיל מצעד התחפושות הרשמי. הקהל עומד מסביב ומריע לקבוצות העוברות, לכל קבוצה יש נושא, כגון: חיילי טראקוטה, אנשי לגו, דמויות ממלך הג'ונגל ואפילו סאטירות פוליטיות. המצעד נערך במשך שעתיים-שלוש ולאחר מכן מתפזרים החוגגים ברחבי העיר העתיקה וממשיכים לנגן, להרעיד את העיר, להופיע ולטייל. ניתן לצפות בנגנים במסעדות ובהופעות ברחבי העיר, פשוט אווירה משכרת.
 
הקרנבל בלוצרן מומלץ מכמה סיבות. ראשית, הקרנבל הוא קטן ומקורי, אין עדיין מספיק תיירים שממסחרים אותו, ומרבית החוגגים הם שוויצרים. הסיבה השנייה  עלות: אין צורך לקנות כרטיסי טיסה יקרים (לנו עלה 300 דולר כרטיס טיסה לציריך), והשער של הפרנק השוויצרי נמוך יחסית, לעומת "אחיו הגדול" האירו. 
כתבה על העיר לוצרן


כיכר הקפלה (A), מוקד חגיגות הקרנבל של לוצרן, ושני בתי המלון המוזכרים בכתבה זו:
מלון דה באלאנס (B) ומלון אר-דקו מונטנה (C)   להגדלת המפה לחצו למעלה משמאל
 
פסטיבל פאסנאחט בשוויץ
קרנבל קטן ומקורי, ללא הרבה תיירים  (צילום: CC Roger Levy)
 

קרנבל פאסנאכט "שלנו"

05:00 לפנות בוקר, חודש פברואר, סדרה של פיצוצים פיזרו גשם בלתי פוסק של קונפטי בכל רחבת כיכר הקפלה (Kapell Platz) ונתנו את האות להתחלת הקרנבל. רגע אחד לפני כן מאות אנשים, כולם מקומיים, התקהלו ברחבה והריעו לליצנים על הבמה המרכזית, בעוד הליצנים זורקים על הקהל תפוזים.

לאחר סדרת הפיצוצים ולאחר שמטר הקונפטי נפל ארצה ונרגע, החלו אט אט לצעוד קבוצות של שוויצרים מחופשים וחמושים בתופים וחצוצרות ברחבי העיר העתיקה. קבוצות קבוצות, כשכל קבוצה מצוידת בדגל המייחד אותה ותחפושת קבוצתית. השמחה נמשכה בסמטאות ועל גדות הנהר עד שעות הבוקר, כולל אירועי רחוב, דוכני אוכל, בעיקר נקניקיות, המון בירה ויין.
 
לקרנבל פאסנאכט יש ועדה מארגנת. הקבוצות המשתתפות בתהלוכות מתארגנות ומכינות תחפושות מתאימות זמן רב מראש, בהתאם לכללים שנקבעו על ידי הוועדה המארגנת. אבל למרות זאת הקרנבל הוא עממי ומקורי. כל אחד יכול להתחפש ולצעוד היכן שמתחשק לו. ראינו קבוצות של מספר אנשים עם פיג'מות, מסתובבים עם מיטה ברחובות. כמו כן ראינו בסמטאות העיר משפחות עם ילדים, כולם מחופשים, וגם זוגות ובודדים מחופשים.
 
כדאי לבחור קבוצת צועדים ופשוט ללכת אחריהם בסמטאות העיר העתיקה. כשקצת נמאס מהקבוצה  מצטרפים לקבוצה אחרת, שחולפת בסמוך, וצועדים איתה לכיוון אחר. כך גם רואים את החלקים היפים של לוצרן הציורית.
כתבה על לוצרן
 
לוצרן
אורות העיר לוצרן משתקפים בנהר שחוצה אותה ומעליו גשר העץ המקסים (צילום: CC mvongrue)

פסטיבל פאסנאחט של לוצרן, בשוויץ
כדאי לבחור קבוצת צועדים ופשוט ללכת אחריהם בסמטאות העיר העתיקה (צילום: CC F1195798)
 

מלון מומלץ בעיר העתיקה של לוצרן

מלון דה באלאנס (Hotel des Balances) הוא מלון 4 כוכבים על גדות נהר רוס, בלב העיר העתיקה של לוצרן, בקרבת גשר הקפלה, הפנינה של העיר, ותחנת הרכבת. במלון חדרים וסוויטות, לזוגות ומשפחות, שרובם משקיפים לעבר גשר הקפלה ובכולם יש מיני בר ומקרר. מסעדת המלון מגישה אוכל צרפתי ושווייצרי, ובימים יפים ניתן לשבת על הטרסה לגדות הנהר. במלון גם ביסטרו ובר, והוא זוכה להמלצות אורחים חמות.
 
מלון מומלץ לזוגות ומשפחות בלוצרן
מלון דה באלאנס על גדות נהר רוס בעיר לוצרן, בקרבת תחנת הרכבת המגיעה ליעדים רבים באזור
 

מידע נוסף

כתבות נוספות על מרכז שוויץ והקרנבלים


עמית מץ
 
אודות הכותב
עמית מץ, נשוי לענת ואב לרותם, תושב רמת גן, מנהל השקעות במקצועי, וטייל בנשמה. ניתן לצפות באתר הבית שלו בחלק מטיוליו.סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר