הקרנבלים של באזל ולוצרן

קרנבל פאסנאכט בלוצרן ובאזל: 
כשהשוויצרים משתגעים
מאת: שירי גורדון 


המילה קרנבל מזוהה אצלנו עם הקרנבל של ברזיל, או מדינות אחרות בקצב הסמבה. אך יש גם קרנבלים קרובים יותר אלינו, שביקור בהם אינו מחייב טיסה טרנס-אטלנטית, והקצב בהם הוא קצב אחר – אבל גם אם אנחנו בשוויץ, זה ממש לא "קצב היודל"...


אם אתם מרימים גבה ושואלים: "מה לשוויצרים ולקרנבל?", יש לי כמה הפתעות בשבילכם.

1 / 8
2 / 8
3 / 8
4 / 8
5 / 8
6 / 8
7 / 8
8 / 8

זה לא קרנבל ונציה... (צילום: Lars M)
בקרנבלים של שוויץ תמצאו מגוון תחפושות עם מסרים חברתיים ופוליטיים (צילום: Noel Reynolds)
גם הקהל מתחפש - מקטן עד גדול (צילום: Lars M)
מנגינות, שירים, תהלוכות ותחפושות בפאסנאכט של באזל (צילום: Uwe Conrad)
לשמחה אין גיל... (צילום: Lars M)
תהלוכת פנסי הנייר בקרנבל של באזל (באדיבות Swiss1)
הצבעוניות חוגגת גם בפאסנאכט של לוצרן (צילום: Lars M)
התזמורות כובשות את הרחובות (צילום: Lars M)

מה לשוויץ ולקרנבל?

חודש פברואר הוא חודש הקרנבלים ברחבי העולם. בחצי הכדור הצפוני מזוהים הקרנבלים עם הרצון של המקומיים לראות את סופו של החורף, אבל לנו זו הזדמנות דווקא לקבל את מראות החורף כבונוס.

שוויץ תורמת לסצנת הקרנבלים שני קרנבלים נפלאים, הנקראים פאסנאכט (Fasnacht), אותם חוגגים באמצע פברואר עד 
אמצע מרץ. הפאסנאכט של באזל (Basler Fasnacht) והפאסנאכט של לוצרן (Luzerner Fasnacht), נחשבים מהמושקעים והעשירים ביותר באירופה. הם מיועדים יותר לתושבים המקומיים ופחות לתיירים, ולפיכך אינם ממוסחרים כמו קרנבלים רבים ברחבי העולם. הקהל לוקח חלק פעיל בקרנבלים, כולם מתחפשים – מילדים ועד זקנים.
 
השם פאסנאכט פירושו: "ליל הצום", והוא נחוג לפני תחילתו של צום הלנט (Lent), 40 יום בהם מתנזרים הנוצרים הקתולים מאכילת בשר, לפני חג הפסחא. כמו רבים מהקרנבלים של חודש פברואר ברחבי העולם, גם שורשי הפאסנאכט נטועים במסורת הנוצרית ובחגיגות אביב פגאניות, אך עם השנים נוספו לו בכל מקום מסורות ומנהגים מקומיים.
כתבה על פסטיבל פאסנאכט בלוצרן
 
הקרנבל בבאזל, שוויץ
קרנבלי הפאסנאכט בלוצרן ובבאזל 
נחשבים מהמושקעים והעשירים ביותר באירופה (צילום: CC  Noel Reynolds)


טיולי אופנייםהקרנבל בבאזל או הקרנבל בלוצרן?

תושבי באזל נחשבים מאופקים וזוכים להערכה כמי שהשכילו לטפח בעירם סצנת אומנות בינלאומית מפוארת. לכל התחכום והתרבותיות הזאת לא נשאר זכר עם בוא הפאסנאכט. אז נחשף פן מפתיע של השוויצרים  שמח, משוחרר וקולני, במסיבת רחוב ענקית ומרהיבת עין. אך כיאה לאנשים רציניים, בבאזל הקרנבל מסורתי וקלאסי יותר, והוא עשיר במסרים חברתיים ופוליטיים.

הקרנבל של לוצרן קטן יותר, החגיגה בו הרבה יותר משוחררת ופרועה, והקהל שותף אקטיבי יותר באירועים. אך עדיין, בשוויץ – כמו בשוויץ, הכל מאורגן למופת ובטוח, בשונה מקרנבלים רבים אחרים ברחבי העולם.
 
באיזה מהם תבחרו? בחרו בסגנון המדבר אליכם, וקחו בחשבון מה עוד אתם רוצים לראות ולעשות בעיר וסביבתה, ללא קשר לקרנבל. בכל מקרה לא תתאכזבו.
כתבות על אזור באזל  כתבות על אזור לוצרן

הקרנבל בשוויץ, פאסנאחט
גם ילדים משתתפים בחגיגה. הקרנבל של לוצרן (
צילום: CC Lars M)
 

הקרנבל של לוצרן – אנרכיה מאורגנת

כיאה לחגיגה שוויצרית, הפאסנאכט בלוצרן הוא שילוב מפתיע של אנרכיה עם ארגון עד לפרט האחרון. הגיבור המרכזי של הקרנבל של לוצרן הוא פריצ'י (Fritschi), כפרי נלעג עם אף בולבוסי, שמקורו במאה ה-15, אז הוא היה בובת קש גדולה, שהובלה בראש תהלוכת גילדת הזעפרן.

בניגוד לקרנבל של באזל, שנמשך שלושה ימים רצופים, כאן נמשך הקרנבל שלושה ימים, אבל לא ברציפות. הוא מתחיל תמיד לפנות בוקר יום חמישי, לפני "יום רביעי של האפר" (Ash Wednesday)*, ונמשך עד לבוקר יום שישי, אז חוזרת העיר לשגרת השלווה של סוף השבוע, לאחריו מתחדש הקרנבל במרץ ביום שני ונמשך עד יום רביעי.
[*] יום רביעי של האפר חל בתאריך מעט שונה משנה לשנה, בין אמצע פברואר לתחילת מרץ, וכך גם תאריכי פתיחת הקרנבלים של באזל ולוצרן.
בתי מלון בלוצרן


קרנבל הפאסנאכט של לוצרן, שלב אחר שלב (הסבר מעניין באנגלית קלה ומובנת)
 

טיפים למשתתפי הקרנבל של לוצרן

  • מומלץ להגיע ללוצרן לכל המאוחר ביום רביעי בערב, כדי ליהנות מאירוע פתיחת הקרנבל ביום חמישי לפנות בוקר.
  • רצוי מאוד ללון בטווח הליכה ממרכז העיר העתיקה, שם מתמקדים אירועי הקרנבל.
  • כדאי להגיע לרציף לרגלי מלון שווייצרהוף כבר ב-04:30 ולשריין לעצמכם נקודת תצפית נוחה.


מלון שווייצרהוף (A) ומוקדי חגיגות הקרנבל של לוצרן 
תוכנית קרנבל לוצרן

יום חמישי
05:00 – "ההשכמה" (Tagwach) – אירוע פתיחת הקרנבל, על רציף אגם לוצרן, לרגלי מלון שוויצרהוף לוצרן (
Hotel Schweizerhof Luzern). ספינתם של פריצ'י ופמלייתו מתקרבת בחשיכה אל החוף. יריית תותח נותנת את האות ופריצ'י וחבריו יורדים מהסיפון ושועטים לכיכר קורנמארקט (Kornmarkt) שבמרכז העיר העתיקה, כשהם מלווים באלפי חוגגים, רובם מחופשים, ותזמורות גוקנמוזיק (Guggenmusik) – תזמורות המנגנות מוסיקה פרועה וצורמנית, טיפוסית לפאסנאכט. חבורתו של פריצ'י עולה על הבמה בכיכר קאפלפלאץ (Kapellplatz), אל מול גשר הקפלה (Kapellbrücke) המפורסם, ומשליכה תפוזים על הקהל. ים של קונפטי מתפזר על ההמון, משקים שנתלו מעל לרחובות העיר העתיקה. תזמורות הגוקנמוזיק עולות בזו אחר זו להופיע על גרם המדרגות הגדול היורד לרציף, והגשרים מתמלאים ברוקדים. החגיגה הפרועה נמשכת עד תשע בבוקר, וזה הזמן לפרוש לארוחת בוקר ומנוחה במלון.
13:45 – תהלוכת התחפושות הגדולה, עם עשרות עגלות ודמויות ענק, בהן גם העגלה של פריצ'י, מתחילה לרגלי מלון שווייצרהוף ומסתיימת ברחוב מוסשטראסה (Moosstrasse), מעברו השני של הנהר.
15:00-24:00 
 קונצרטים של גוקנמוזיק ליד הכנסייה הישועית (Jesuitenkirche), ובחצר מלון שווייצרהוף. עם רדת החשיכה מתחילים לפעול מתחמי אוכל ושתייה ברחבי העיר. מומלץ להיכנס, לשתות יין חם, לאכול, להתחמם ולרקוד. מסיבות יוקרה מתקיימות במועדוני הגילדות, שחבריהן מגיעים בתחפושות מושקעות בסגנון ימי הביניים (יש לרכוש כרטיסים).
 
מלון מומלץ בעיר לוצרן בשוויץ

מלון שוויצרהוף לוצרן, המקום בו מתחילים אירועי הקרנבל של לוצרן -
בתמונה המלון מקושט אורות צבעוניים לכבוד פסטיבל אחר - פסטיבל האורות של לוצרן, המתקיים באמצע ינואר.

(צילום: 
Hotel Schweizerhof Luzern)
 
סוף השבוע בקרנבל של לוצרן
ביום שישי בבוקר, חוזרת העיר לשגרה נקייה ומצוחצחת. זה הזמן להקדיש את סוף השבוע להעמקת ההיכרות עם העיר לוצרן ולטיולים באזור. ההרים המושלגים המקיפים את אגם לוצרן, כמו הר פילטוס (Pilatus) והר ריגי (Rigi), מציעים עלייה ברכבלים ורכבות הרים לתצפיות נפלאות, טיולים בסנדלי שלג, גלישה באבובים ומזחלות, סקי, פונדו ושוקו חם ועשיר במסעדת ההרים ועוד. עונת הסקי כאן בשיאה, וביום ראשון אתרי הסקי עמוסים, אך בשישי-שבת הרבה פחות. אפשר לנסוע ברכבת לעיירה אנגלברג ולעלות להר טיטליס, או לנסוע ברכבת לאינטרלקן ומשם להרים המושלגים של אזור יונגפראו. באם מזג האוויר אינו "ידידותי" לטיולים בהרים, מומלץ לבקר במוזיאון התחבורה של לוצרן, או לסוע ברכבת לברן או ציריך, בהן נוח לטייל גם כשקר וגשום.
כתבה על לוצרן וסביבתה
 
לוצרן, שוויץ
סוף השבוע הוא הזמן להעמקת ההיכרות עם העיר לוצרן ולטיולים באזור (צילום: CC annintofu)

 
יום שני בקרנבל של לוצרן
06:00  אירוע "ההשכמה" לרגלי מלון שוויצרהוף מתחיל מחדש, אך הפעם ללא הספינה. גם הפעם פריצ'י וחבורתו, בליווי ההמון המחופש, שועטים אל "בימת התפוזים" והחגיגה מתחילה שוב.
08:00-12:00 
– מופעי להקות גוקנמוזיק ברחבי העיר ובתחנת הרכבת המרכזית.
13:45 
 תהלוכת התחפושות הגדולה, עם עשרות עגלות ודמויות ענק, ביניהן העגלה של פריצ'י, באותו מסלול כמו ביום חמישי. מופעי גוקנמוזיק נמשכים עד השעה 01:00.
 
יום שלישי 
בקרנבל של לוצרן
14:30  מצעד הילדים (Kinder Monster), עם ילדים עד גיל 15, מחופשים בתחפושות שיצרו בעצמם ומלווים בתזמורות גוקנמוזיק, צועדים בסימטאות העיר העתיקה.
24:00-15:00 
 קונצרטים של גוקנמוזיק (כמו ביום חמישי).
19:30 – מונסטרקורסו (Monstercorso) ברחוב באנהוף שטראסה (Bahnhofstrasse) – תהלוכה גדולה, בהשתתפות 90 להקות מחופשות, הרכבי גוקנמוזיק ו- 40 עגלות של סצנות ובובות ענק בנושאי פוליטיקה, ספורט, מחאה חברתית ופנטזיה. הפינאלה המרשים והפרוע ביותר של הקרנבל, שנמשך כשעתיים.
 
הקרנבל בלוצרן, שוויץ
תהלוכת המונסטרקורסו היא הפינאלה המרשים והפרוע ביותר של הקרנבל בלוצרן (צילום: Bruno Müller)
 

הקרנבל של באזל

הקרנבל של באזל מתחיל תמיד ביום שני, אחרי "יום רביעי של האפר" (Ash Wednesday). אם חשבתם שבקרנבל של לוצרן משכימים קום, הקרנבל של באזל מתחיל ממש בשעות הקטנות של הלילה. רציניים, כבר אמרנו...
 
כדאי להגיע לבאזל בערב יום ראשון, לכל המאוחר, כדי לא להחמיץ את "תהלוכת הלנטרנות" - פנסי הנייר הצבעוניים, ביום שני לפנות בוקר. בשעות הערב מומלץ לשוטט עם כל החוגגים מבר לפאב, בהם מגישים שחקנים חובבים קברטים עוקצניים. כנראה שלא תבינו הרבה מהנאמר אבל תוכלו ליהנות מהאווירה התוססת. התפריט הקרנבלי המסורתי המוגש במסעדות בעיר: מרק הקמח (Mehlsuppe) ופשטידת הבצל והגבינה (Waihe) גם טעים וגם מחמם.
 
בימים שלפני או אחרי הקרנבל, מציעה העיר באזל שפע אתרים היסטוריים ומוזיאונים, כמעט בכל תחום אפשרי. אפשר גם לטייל בתחבורה ציבורית אל העיר ברן ויעדים נוספים בצפון-מערב שוויץ.
כתבה על העיר באזל ומפגש הגבולות שוויץ-גרמניה-צרפת
 

קרנבל הפאסנאכט של באזל
 

תוכנית הקרנבל של באזל

יום שני
04:00 - יוצאת לדרך תהלוכת מורגנשטרייך (Morgenstreich), תהלוכת פנסי נייר (לנטרנות) הפותחת את הקרנבל. בעוד מרכז העיר שרוי בחשיכה מוחלטת, מתחילים מאות מתופפים וחלילנים לנגן, וזרם של אלפי פנסים מצוירים ומרהיבי-עין מתחיל לנוע ברחובות. זהו אירוע מכשף, שאסור להחמיץ.
13:30 – מתחילה התהלוכה הגדולה (Cortège), בהשתתפות 12 אלף צועדים מחופשים, עגלות ועליהן דמויות ענק, סצנות לפי נושאים, "קליקות" המתופפים והחלילנים ותזמורות גוקנמוזיק.

יום שלישי
20:00 
– מופעי תזמורות הגוקנמוזיק בכיכרות העיר המרכזיות: כיכר בארפיסר (Barfüsserplatz), כיכר השוק (Marktplatz) וכיכר קלארה (Claraplatz).

יום רביעי
עד 11:00 בבוקר – תערוכת פנסי הנייר בכיכר מונסטר (Münsterplatz).
13:30 
– "הקליקות" ותזמורות הגוקנמוזיק שוב כובשות את הרחובות, בנתיב התהלוכה הגדולה. בשעות הערב מומלץ לשוטט בעיר וליהנות מאווירת הקרנבל, עם משתתפי התהלוכות המחופשים, הממשיכים להסתובב בעיר עד אור בבוקר.


מפת מוקדי חגיגות הקרנבל של באזל
 

טיפים למשתתפי הקרנבל של באזל

לתהלוכת פנסי הנייר, הקדימו להגיע למרכז העיר ולשריין לעצמכם נקודת תצפית נוחה. בשעת המצעד יש הקפדה על חשיכה מוחלטת, ואם אתם מצלמים אל תפעילו את הפלאש. 

מומלץ לרכוש את תג הפאסנאכט (Blaggedde), העולה 8-100 פרנק שוויצרי, והכנסותיו מסייעות בכיסוי הוצאותיהם של המשתתפים, שהשקיעו לא מעט כסף וזמן בתחפושות ובחזרות. נשיאתו על דש הבגד תיזכה להערכה. יש תג נחושת, תג כסף, תג זהב, ו“התכשיט“ (Bijou), והם נמכרים בדוכני רחוב ובקיוסקים.

הדרך הטובה ביותר לנוע בבזל היא בתחבורה ציבורית. השוהים במלון בעיר זכאים לכרטיס נסיעות חופשי (Mobility Ticket) במשך כל זמן השהות במלון. לכל קווי הטראמים והאוטובוסים לוח זמנים מתוגבר לימי הקרנבל, הפועל גם בלילה. ביום ההגעה האורחים זכאים לנסיעה חינם בתחבורה הציבורית משדה התעופה, עם הצגת ההזמנה למלון.

הקרנבל בבאזל, שוויץ
אל תחמיצו את תהלוכת פנסי הנייר ביום שני לפנות בוקר בקרנבל בבאזל (צילום: CC Annette Dubois)
 

טיפים לחוגגים בקרנבלים של שוויץ

התלבשו חם, בשיטת השכבות, בדומה לגולשי הסקי, נעלו נעליים נוחות והסתפקו בקצת כסף מזומן ומצלמת פוקט. את התיקים והתרמילים השאירו במלון. כייסים אוהבים את הצפיפות של הקרנבל, אפילו בשוויץ.
איך להתלבש בחורף השוויצרי (לא רק לגולשי סקי)
 
זכות קדימה למחופשים 
 חופש התנועה של משתתפי הקרנבל מוגבל לעיתים בשל המסכות הגדולות, התחפושות והאביזרים. פנו להם דרך ותנו זכות קדימה, גם בפסק הזמן שהם לוקחים לעצמם במסעדות ובברים.
 
בבתי המלון ניתן לקבל, בדרך כלל, תוכנית אירועים עדכנית. בכל מקרה מומלץ לבדוק אם חלו שינויים במועדי האירועים ומיקומם.

 
הקרנבל בבאזל, שוויץ
זכרו לתת זכות קדימה למחופשים... (צילום: CC jkb)


מלון מו​מלץ בלוצרן

מלון דה באלאנס (Hotel des Balances) הוא מלון 4 כוכבים על גדות נהר רוס, בלב העיר העתיקה של לוצרן, בקרבת גשר הקפלה, הפנינה של העיר, ותחנת הרכבת. במלון חדרים וסוויטות, לזוגות ומשפחות, שרובם משקיפים לעבר גשר הקפלה ובכולם יש מיני בר ומקרר. מסעדת המלון מגישה אוכל צרפתי ושווייצרי, ובימים יפים ניתן לשבת על הטרסה לגדות הנהר. במלון גם ביסטרו ובר, והוא זוכה להמלצות אורחים חמות.
 
מלון מומלץ לזוגות ומשפחות בלוצרן
מלון דה באלאנס על גדות נהר רוס בעיר לוצרן, בקרבת תחנת הרכבת המגיעה ליעדים רבים באזור
 

מלון מומלץ בבאזל

מלון מארטהוף באזל (Hotel Märthof Basel) הוא מלון 4 כוכבים, הממוקם ליד  גשר מיטלר וכיכר השוק, מרחק הליכה קצר ממלון שלושת המלכים המפורסם. כל חדרי המלון ממוזגים, וכוללים מכונת קפה ומיני בר, ויש גם סוויטות מרווחות, היכולות להתאים למשפחות. במלון מסעדה, בר, חדר כושר, מרכז בריאות וספא וצוות שירותי ואדיב.

מלון מומלץ בבאזל
מלון מארטהוף באזל - מלון 4 כוכבים במרכז העיר העתיקה של באזל


מידע נוסף

השכרת רכב בשוויץ
בתי מלון בלוצרן
בתי מלון בבאזל

כתבות נוספות בנושא

קרנבל פאסנאכט בלוצרן
פסטיבל סילבסטר קלאוזן

יעדי טיול בלוצרן
יעדי טיול בבאזל


שירי גורדון
 
אודות הכותבת
שירי גורדוןמכהנת  כמנכ"ל קבוצת גורדון טורס וחברות הבת שלה. גורדון טורס הינה חברת תיירות בבעלות פרטית הפועלת בענף התיירות כבר 40 שנה. החברה החלה את דרכה כחברה להסעת תיירים בישראל שהקים סבה - זאב גורדון ז"לסטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר