שלושת האגמים: אגם מורטן והעיר מורטן
מאת: כרמית וייס


העיר העתיקה של מורטן בנויה בתי א​בן בסגנון ימי הביניים, אבל זוהי בנייה "חדשה", לאחר שבמאה ה- 15 שריפה כילתה כמעט את כל בתי העץ. היא מזכירה בית בובות – בתים קטנים, צמודים זה לזה, תריסים צבעוניים פתוחים לרווחה, פרחים בכל פינה, והכל נקי ומצוחצח להפליא. רק הילדה שמשחקת עם הבובות חסרה....


העיר העתיקה, כמו זו החדשה שצמחה סביבה, היא עיר קטנטונת. כמה מאות צעדים והקפתם את כולה. אין צורך לנווט, אי אפשר "להתברבר" וכמעט אין צורך במפה.
 
העיירה מורטן, שוויץ
כמו בית בובות, בתים עם תריסים צבעוניים  בעיר העתיקה של מורטן  (צילום: Alexander Alexandrovich Lukatskiy)
 

העיר מורטן (A), , מלון שיף אם זה (B), מלון שאטו סאלאבו (C), אגם מורטן ויעדים נוספים בכתבה (D-H)
להגדלת המפה יש ללחוץ בפינה העליונה


טיולי אופניים
 

שתי שפות - שני שמות

העיר הקטנה מורטן שוכנת לחופו הדרום-מזרחי של אגם מורטן, הקטן מבין שלושת האגמים של "אזור שלושת האגמים" השוויצרי, המכונה זילנד (Seeland). כחברה בקנטון פריבורג הדו-לשוני, בו נהוגות זו לצד זו הצרפתית והגרמנית, גם העיר מורטן זכתה לשני שמות: מורטן (Murten) הוא שמה הגרמני, ואילו מורא (Morat) הוא שמה הצרפתי. כך גם שמו של האגם: מורטנזה (Murtensee) בגרמנית או לאק דה מורא (Lac de Morat) בצרפתית. בכתבה זו תקרא העיר מורטן, מאחר ודוברי הגרמנית הם הרוב בעיר (70%), לעומת דוברי הצרפתית (15%).
 
בתי הספר בעיר, חלקם מלמדים צרפתית כשפה ראשונה וגרמנית כשפה שנייה, וחלקם האחר בדיוק ההיפך. אנגלית, אגב, כמו במרבית הקנטונים של שוויץ, נלמדת רק כשפה שלישית. בצדו השני של האגם, השפה הראשונה בכל בתי הספר היא צרפתית, ומי שרוצה שילדיו ילמדו בבית ספר בו לומדים גרמנית, נאלץ להסיעם למורטן.
 
מורטן, שוויץ
גגות העיר העתיקה של מורטן, מבט מהחומה   (צילום: כרמית וייס)

מורטן, שוויץ
הרחוב הראשי בעיר העתיקה של מורטן, קל להתמצא  (צילום: כרמית וייס)
 

עיר עם ייחוס היסטורי

מורטן היא עיר קטנה (פחות מ- 6,000 תושבים), שללא ייחוסה ההיסטורי לא היה מגיע לה להיקרא עיר, על פי הנוהג השוויצרי. אולם ייחוס היסטורי יש ויש. כבר במאה ה- 6 לספירה הוקם במקום מבצר על גדות האגם, שנקרא מורטום (Muratum), שפירושו "מבצר", ושמה של העיר נגזר משם זה. עיר של ממש הוקמה כאן רק 500 שנה מאוחר יותר, בשנת 1159, על ידי הדוכס ברטולד לבית צרינגן (Zähringen), משפחת האצולה הגרמנית שהקימה גם את העיר פריבורג, העיר ברן וערים נוספות בשוויץ ובגרמניה. עם מותו של הדוכס (1218) הוכרזה העיר כ"עיר חופשית", אך זמן קצר לאחר מכן (1255) העיר עברה לשליטתו של בית סבואה הצרפתי.
 
ב- 22 ביוני 1476 ניסה שארל מארטין מבורגונדי, דוכס בורגונדי שבצרפת, הידוע יותר בכינויו "צ'ארלס האמיץ" (Charles the Bold), לכבוש את העיר. בקרב שנערך על גבעה לצד העיר, הוא הובס על ידי צבא הקונפדרציה של שוויץ, והקרב נודע בשם קרב מורטן. כל שנה בתאריך זה חוגגת העיר את הניצחון ובתחילת אוקטובר מתקיים בה מרוץ בן 17 ק"מ, העושה דרכו לעיר פריבורג, אליה הגיע השליח עם בשורת הניצחון, התמוטט ומת, בדומה לרץ שגמא את המרחק ממרתון לאתונה.
 
מורטן, שוויץ
הגבעה עליה נערך קרב מורטן, מבט מהחומה   (צילום: כרמית וייס)

מורטן, שוויץ
הרחוב הראשי של  העיר העתיקה, בדקות הבודדות שהוא לא מוצף מבקרים...   (צילום: MichalLudwiczak)
 

סיור בעיר העתיקה של מורטן

סיור בעיר העתיקה יתחיל ליד שער ברן (Berntor), השער הצפוני, דרכו נכנס לעיר מי שהגיע מכיוון ברן. השעון שעל השער תוכנן על ידי אותו אדריכל שתכנן את השעון המפורסם על מגדל השעון של ברן. מנגנון השעון, שנבנה בשנת 1778, פועל כמו שעון שוויצרי עד ימינו אלו ובכל יום יש למתוח אותו מחדש.
מהשער יוצא הרחוב הראשי של העיר, רחוב Hauptgasse. בדומה לערים אחרות שנבנו על ידי בית צרינגן, גם כאן ניתן להתרשם מהקשתות שבחזיתות הבתים ברחוב הראשי, אם כי כאן הכל בזעיר אנפין, מכיוון שהעיר לא היתה כה עשירה. בקצהו השני של הרחוב נמצא הבית העתיק ביותר בעיר העתיקה, שנבנה במאה ה-16 ונקרא Rubenlock, והוא הבית היחיד בעל מדרגות כניסה. כשבנו את מסילת הרכבת האזורית היתה כוונה להרוס אותו, אך למרבה המזל הכסף אזל והבית ניצל.
 
בדרומה של העיר העתיקה, בעמדת תצפית לאגם, נמצאת הטירה, בה שוכן כיום מוזיאון העיר וכן משרדי המחוז. בחצר הטירה תוכלו לראות תותח שנבנה בשנת 1882 ושימש עד מלחמת העולם השנייה (אז לא היה בו כל צורך, כמובן).
מורטן, שוויץ
הבית העתיק ביותר במורטן, היחיד בעל מדרגות כניסה   (צילום: כרמית וייס)

מורטן, שוויץ
צבעוני ויפה, העיר העתיקה של מורטן   (צילום: Alexander Alexandrovich Lukatskiy)
 

טיול על החומות

כמו ערים רבות מימי הביניים, גם מורטן מוקפת חומה, וזו אחת החומות השמורות ביותר בשוויץ, שנשתמרה כמעט במלואה. לאורכה נשתמרו גם כל תריסר מגדלי השמירה. ניתן לטפס על החומה ולטייל על חלקה הנמצא בין מגדל המכשפה ומגדל הכנסייה הגרמנית. העלייה היא מהמגדל הקטן (Tournaletta) או ממגדל הכנסייה הגרמנית (לכו לפי השילוט). ליד המגדל הקטן ומדרגות העלייה לחומה נמצא מנגנון השעון הישן של בית העירייה, שנבנה בשנת 1816. המנגנון נשבר והוחלף בחדש, ואילו את השבור, שמאז כבר תוקן, שמו כאן לתצוגה וכעת הוא פועל על חשמל, שלא כמו במקור, אז היה צורך למתוח אותו כל יום.
 
מהחומה מזומנת לכם תצפית נפלאה על העיר הקטנטונת, על גגות הרעפים שלה, עליות הגג הרומנטיות ועשרות הארובות המזדקרות לשמיים. מעבר לעיר העתיקה תוכלו לצפות באגם מורטן ומהעבר השני על הגבעה בה התרחש קרב מורטן המפורסם. על גג הרעפים של בית הכומר של הכנסייה הגרמנית, תבחינו בציור של כוכב בעל שש צלעות, שתעלומה אופפת את הסיבה להיותו שם. בברור שערכו עבורי בלשכת התיירות המקומית, העלו את ההשערה, שעם שיפוץ הגג בשנת 1925, הוסיפו את הכוכב לגג (הוא לא היה שם קודם) כקישוט, או שאולי ניסו המשפצים לסמן את המבנים הקשורים לכנסייה כדי שלא יופצצו מהאוויר (כמסקנה ממלחמת העולם הראשונה). אם זה נכון, וגם אם לא, כראה שאין לכוכב כאן כל קשר ליהדות.
 
בצאתכם משער ברן תראו מולכם את בית הספר היסודי, השוכן בבניין העתיק ביותר שנבנה מחוץ לחומות, בשנת 1836. בחצר המבנה ניצב שעון שמש, בעל חמישה מחוגים, שמראה את השעה במקומות שונים בעולם, וכן מזרקה שבראשה אחד מגיבורי קרב מורטן.
 
מורטן, שוויץ
סיור על חומת העיר העתיקה, משמאל ניתן לראות את הכוכב על בית הכומר   (צילום: כרמית וייס)

מורטן, שוויץ
החומות השמורות ביותר בשוויץ, מבט מחומת העיר העתיקה לעבר אגם מורטן   (צילום: zwawol)

 

מה בתפריט של מורטן?

בכל מקום בו מבקרים כדאי לטעום מהאוכל המקומי, ואוכל מקומי במורטן כולל דגים מהאגם שלחופו היא שוכנת. כך אכן עשיתי. כאשר עבר יותר מהזמן הסביר והדג לא הגיע לשולחן, נשמעה האמירה המעט שחוקה: "הם בוודאי הלכו לדוג את הדגים באגם". כשסוף סוף הגיע הדג (המעולה, אגב) לשולחן, הסביר המלצר: "זהו דג שגדל באגם נוישאטל". ובכן, עכשיו הכל ברור, הרי אגם נוישאטל, שלא כמו אגם מורטן שלחופו אנו יושבים, מרוחק מכאן כעשרים ק"מ...
 
אגם מורטן הוא כאמור הקטן בקבוצת "שלושת האגמים" (Seeland) במערב שוויץ. כל אורכו 8 ק"מ, רוחבו 3 ק"מ והעומק 45 מ'. בזכות ממדיו הקטנים הוא בעל טמפרטורת מים גבוהה, 27 מעלות צלזיוס, המאפשרת רחיצה נעימה גם למורגלים בחומו של הים התיכון.אגם מורטן מחובר בתעלה מלאכותית אל אגם נוישאטל השכן, שמחובר בתורו אל אגם ביל ואל נהר ארה. חיבור האגמים הוא חלק מפרויקט שנועד למנוע את ההצפות שהיו נגרמות על ידי הנהר.
 
הדגים המאפיינים את אגם מורטן, בשל מימיו "החמימים", הם דגי שפמנון, שלדברי המלצר החביב, אינם כה טעימים כמו הדג לו המתנתי בסבלנות. יחד עם זאת, המקומיים גאים מאד בגודלם של הדגים, ומספרים שפעם דגו כאן דג שאורכו כקומת אדם. אז דגים יש כאן מכל הסוגים, כולל דגי ים אותם מביאים ממרחקים, אבל אני טעמתי דג פייק פרץ' (pike-perch) ועליו אני יכולה להמליץ בחום. בעיר מסעדות רבות, השוכנות לחופי האגם, או מעט מעליו בעיר העתיקה, וצריך רק לבחור.
 
מורטן, שוויץ
אגם מורטן לעת שקיעה, מחלון חדרי במלון שיף אם זה   (צילום: כרמית וייס)
 

סלט מגן הירק השוויצרי

פרויקט הורדת מפלס מי האגמים, שבוצע במשולב בשלושת אגמי האזור, על ידי מערכת של תעלות וסכרים, יצר מצפון לאגם שטח מישורי של אדמה פורייה במיוחד. לא בכדי מכונה האזור "גן הירק של שוויץ", מאחר ווכאן מגדלים כרבע מכלל התוצרת במדינה. המקומיים מתגאים בלא פחות מ- 60 סוגי ירקות שונים, אותם מגדלים חקלאי האזור, ואכן, כאשר ביקרתי בשוק הפירות והירקות של נוישאטל השכנה, נוכחתי שאכן המגוון הוא עצום. אני טעמתי כאן בפעם הראשונה את אחד הירקות המאפיינים את האזור, הנקרא פֶלְד סאלאט (Feldsalat, באנגלית: Field salad או Corn salad). אלו הם עלים ירוקים, קטנים ועדינים, שעל בסיסם נבנה סלט ירקות טעים, והמקומיים טוענים שגם מזין במיוחד.
 

מלבד חגיגת ירקות בצלחת, מזמן אזור "גן הירק השוויצרי" אפשרויות רבות לטיול נינוח. בניגוד לאזוריה ההרריים של שוויץ, כאן נוכל להרגיש קצת כמו בהולנד, ללא צורך להתנשף בעליות. בין השדות, שהם קטנים למדי, נסללה רשת ענפה של כבישים צרים, עליהם מורשים לנוע רק העובדים בשדות, רוכבי אופניים והולכי רגל. וכך אנו יכולים לדווש בנחת בין השדות, על אופניים אותם ניתן לשכור במקומות רבים באזור.
 
בעת ביקורי, בשלהי הקיץ, בלטו לעין דוכני הדלעת הרבים, שהציעו דלעת בשלל גוונים וצורות, כולל כמה שהיו יכולות לשמש כרכרה לסינדרלה. גם ירקות אחרים תוכלו לקנות לצדי הדרכים. יתכן שתופתעו לראות שאיש אינו עומד בדוכן, פשוט השאירו בקופסא את הסכום הדרוש (אפשר לקחת עודף אם צריך, ואנא, כבדו את מנהג המקום).
 
 מורטן, שוויץ
דלעת בשלל צבעים וצורות, דוכנים בתשלום עצמי לצדי הדרך   (צילום: כרמית וייס)
 

יין מהכרמים של מונט-וולי

אזור מונט-וֻולי (Mont Vully) משתרע על הגבעות מצדו השני של האגם, והוא מכוסה שטיח ירוק של כרמים ציוריים. על פסגת הגבעה, שכל גובהה 653 מטר, יש נקודת תצפית אליה תוכלו להגיע ברכב, באופניים או ברגל. שימו לב לשילוט, מכיוון שחלק מהכבישים בין הכרמים סגורים לתנועת כלי רכב ופתוחים לעובדים, אופניים והולכי רגל בלבד.
 
למרגלות מונט-וולי, על הגדה הצפונית של האגם, שוכנים שני הכפרים פְרֶה (Präz) ומוטייה (Môtier), בהם תוכלו למצוא לא פחות מ- 16 מרתפי יין, בהם ניתן לטעום ולקנות את תוצרת הכרמים המקומיים. בשני הכפרים גם חופי רחצה קטנים, מסעדות ליד האגם (במסעדה בפרה תוכלו לשכור אופני מים) ורציפים לספינות השטות באגם, עמן תוכלו לחזור חזרה למורטן. ניתן להקיף את האגם באופניים במסלול שאורכו 25-30 ק"מ (אופניים ניתן לשכור בתחנות הרכבת של מורטן, קרצרס, ביל או נוישאטל). בכל שנה, עם תחילת בציר הענבים באמצע ספטמבר, מתקיים בכפר פסטיבל יין גדול.
 
מורטן, שוויץ
הכרמים על מונט וולי, נושקים לכפר פרה ולאגם מורטן   (צילום: כרמית וייס)
 

יער הגשם הטרופי של שוויץ

כן, יש דבר כזה, אם כי כולו כמובן תחת חממה, והוא נמצא ליד העיירה קרצרס (Kerzers), 10 ק"מ מצפון למורטן. היער טופח מזרעים שהובאו לשוויץ מיער הגשם של בליז (Belize), במרכז אמריקה, ואת כל בעלי החיים שבו ניתן למצוא ביער של בליז. המקום הוקם על ידי עמותה שוויצרית, ששמה לה למטרה לשמר את יער הגשם של בליז, שנמצא בסכנת הכחדה. הכסף אותו מרוויחים כאן מיועד כולו למטרה חשובה זו.
 
מורטן, שוויץ
פארק פפיליורמה, פרפר ענק וגם ממש לא פחדן...  (צילום: כרמית וייס)
 
המבנה המרכזי - פפיליורמה (Papiliorama), הוא חממה ענקית, בה תרגישו כאילו חזרתם לחום וללחות של תל אביב באוגוסט. מי שמרגיש כאן נפלא הם הפרפרים הרבים, חלקם גדולים מיד אדם, וכן יונק הדבש (hummingbird), הנהנים כאן מפרחי הצוף הרבים ומהמזון המלאכותי הניתן לפרפרים. מתוך קרוב ל- 70 מיני הפרפרים בפפיליורמה, כ- 10 זנים מתרבים במקום, ותוכלו לראות את הזחלים והגלמים, מהם, אם יתמזל מזלכם, תוכלו לראות איך בוקעים פרפרים.
 
נוקטורמה (Nocturama), המבנה השכן, בו הפכו את היום ללילה ואת הלילה ליום, על ידי גג המסנן את אור השמש ומדמה את אור הירח. כאן תוכלו לראות את חיות הלילה בפעילות ערה (בעיקר אם תבואו בשעות הבוקר המוקדמות), בהן: קופי לילה, דורבנים, עצלנים ואת נחש האנקונדה הענק.
בחממה נוספת מדמים עבורנו את יער הגשם של בליז, על צמחיו ובעלי החיים שלו, בהם: טוקן, כפן, דביבון, חזירי בר, איגואנות ועוד. בגן הפרפרים השוויצרי תוכלו לראות מספר מיני פרפרים שוויצרים מקומיים.
ילדים יכולים לשחק בגן השעשועים שבמקום או ללטף חיות בפינת הליטוף, בעוד הוריהם נחים בקפיטריה או יושבים לפיקניק בפינה המיועדת לכך.
לינה באזור העיירה קרצרס  | 
כתבה על פארק הפרפרים פפיליורמה
 
מורטן, שוויץ
גולם בפינת הריבוי - כמו תכשיטים בחנות   (צילום: כרמית וייס)

מלון מומלץ בעיירה מורטן

מלון שיף אם זה (Hotel Schiff am See) הוא מלון 3 כוכבים בניהול משפחתי, השוכן לגדות אגם מורטן, ליד מעגן הספינות החוצות את האגם ובמרחק הליכה קצר מהכניסה לעיר העתיקה. מחדרי המלון והמסעדה שעל הטרסה נשקפים נופיו השלווים של האגם. במלון חניה בחינם, שירות אדיב ומחיר סביר מאד ביחס לשוויץ.
 
מלון מומלץ במורטן שווייץ
מלון שיף אם זה - שלווה לחופי אגם מורטן בעיירה מורטן
 

מלון מיוחד לחופי אגם מורטן

מלון שאטו סאלאבו (Château Salavaux) ממוקם באזור הכרמים הסובב את אגם מורטן, בבית אחוזה מלא אווירה שנבנה במאה ה- 16 ושופץ בטוב טעם. זהו מלון בוטיק, עם 17 חדרים מרווחים, המתאימים לזוגות ומשפחות, מסעדה מצוינת, המגישה אוכל ממוצרים מקומיים ויינות מקומיים. בעלי המלון טורחים סביב האורחים, כאילו אירחו אותם באחוזתם הפרטית, והדבר מקרין על שירותיות הצוות כולו. המלון אינו זול, אבל הוא בהחלט שווה את החוויה המיוחדת.

מלון מומלץ באגם מורטן, מערב שוויץ, אזור האגמים
מלון שאטו סאלאבו - חוויית אירוח יוקרתית בלב אזור הכרמים הסובב את אגם מורטן
 

מידע נוסף

 
* הכותבת היתה אורחת לשכת התיירות של שוויץ.

כרמית וייס אודות הכותבת
כרמית וייס (Carmit Weiss)מנסה להעביר את אהבתה לנופים דרך הצילום והכתיבה, מנהלת אתר Gotravel ואחת הכותבות המרכזיות בו. חרשה את אירופה וצפון אמריקה וטעמה גם את טעמן של היבשות האחרות. בעלת ניסיון רב בתכנון טיולים, גולשת סקי ואמא לארבעה גולשים צעירים.

כרמית עונה לשאלותיכם בפורום מומחי תיירות


סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר