www.goTravel.co.il
הכתבה מעניינת? שלחו אותה בדואר למי שתרצו

הקש בתיבה את רצף האותיות המופיע למטה:

שוויץ: ילדים בקנטון ואלה


שוויץ עם ילדים: קנטון וָאלֶה
מאת: כרמית וייס


קנטון ואלה בדרום-מערב שוויץ פחות מוכר למטיילים מישראל, למרות שהוא מציע ריכוז גדול של הפסגות הגבוהות ביותר והקרחונים הגדולים ביותר בשוויץ. לילדים מציע אזור זה שפע של פעילויות, אתגריות יותר וגם פחות, בחיק הטבע.


שוויצריות צעירות אל מול ההרים הנישאים של קנטון ואלה  (צילום: כרמית וייס)
 
בסדרה זו, המחולקת לארבע כתבות, אנסה להציע למשפחות עם ילדים ונוער אטרקציות שיקפיצו את האדרנלין לדור הצעיר, בעוד הוריהם נהנים מנוף משכר, ללא צורך לבזבז שעות יקרות בעמידה בתורים אינסופיים.
 

שוויץ
 
   
וורקורין - פארק שעשועים בלב היער, עם בונוס של הנוף  (צילום: כרמית וייס)
 
קנטון וָאלֶה – לגעת בקרחונים ובשמיים
בכתבה זו נבקר בקנטון וָאלֶה (Valais), או ואליס (Walis) בפי תושביו דוברי הגרמנית. זהו הקנטון השלישי בגודלו בשוויץ, והוא נמצא בחלקה הדרום-מערבי. נהר הרון חוצה את הקנטון ממזרח למערב ומגיע עד אגם ז'נבה. היותו של האזור מוקף מכל העברים בהרים גבוהים, ניתק אותו במידה רבה מסביבתו, והוא היה עצמאי עד שנת 1815, אז צורף לקונפדרציה של שוויץ. מסיבה זו לקנטון זה ניב שונה של גרמנית, אך רוב תושביו הם בכלל דוברי צרפתית.
יעדים מרכזיים בכתבה
 
רכס האלפים באזור זה הוא הגבוה ביותר בשוויץ והוא כולל 45 (!) פסגות שגובהן למעלה מ-4,000 מטרים. הפסגה הגבוהה ביותר בשוויץ, פסגת דופורשפיץ (Dufourspitze), שגובהה 4,634 מטר, נמצאת בקנטון ואלה. גם הפסגה המפורסמת ביותר בשוויץ - המטרהורן (Matterhorn), שצורתה צורת חרוט והיא מתנשאת מעל סביבתה עם 4,476 מ' של הוד והדר. הר המטרהורן מככב על אריזות השוקולד השוויצרי טובלרון.  20% משטחו של הקנטון מכוסה בקרחונים, ואל חלקם ניתן להגיע, לגעת ואפילו לנעול נעלי טיפוס ולטפס, גם מבלי להיות מטפס הרים.
 
הניגוד של עמק הרון הרחב והפורה, עם ההרים הגבוהים והקרחונים סביב, הוא חגיגה לאוהבי הטבע. עמקים רבים מתפצלים מהעמק המרכזי ומטפסים צפונה או דרומה אל בין ההרים, ובהם תמצאו שפע של מסלולי הליכה. בחורף מתכסים ההרים לבן והופכים ליעד אטרקטיבי לחובבי ספורט החורף, ואילו בקיץ משמשת התשתית התיירותית הזו את הנופשים והמטיילים, שימצאו כאן שפע אפשרויות בילוי. אביא כאן רק דוגמא לכמה מהן, שילדים יאהבו במיוחד.
 
 
לגעת בשלג כל השנה, סקי קיץ על קרחון בסאס-פה  (צילום: כרמית וייס)
 
קופים בשוויץ - פארק חבלים
אם תמיד חלמתם להיות קופים – להשתולל בין העצים ולהביט על העולם מגבוה, הגעתם למקום הנכון.
בין העצים הגבוהים (מאד!) של אתר הסקי הקטן שמעל לעיירת הסקי המקסימה וורקורין (Vercorin) נפתח בקיץ, לאחר הפשרת השלגים, פארק החבלים Foret de l'Aventure - שבמשפחתנו זכה לכינוי "פארק הקופים". הפארק הוא חוויה נהדרת לילדים ולמבוגרים גם יחד, והבונוס כאן הוא הנוף הנפלא של ההרים סביב והעמק שלרגליכם. הכל נקי, ירוק ועשוי למופת כמו שהשוויצרים יודעים.
 
כאן מנצלים את התשתית של אתר הסקי לפעילויות נופש בקיץ. סדרה של סולמות, "טרזנים" וגשרים שונים ומשונים, מתוחים בין העצים ועליהם יש להעז ולעבור. הירידה היא תמיד בעזרת "אומגה" ואז שבים ומטפסים למתקן הבא - גבוה עוד יותר. המתקנים מתחילים בגובה בינוני ומגיעים לגבהים עצומים, שבוודאי יציבו אתגר גם לאמיצים שבכם. כמובן שאין ממה לחשוש, מאחר ולאורך כל הדרך תהיו מאובטחים בחבל בטחון, ואם על השוויצרים לא תסמכו על מי כן?...  
"המסלול הגדול" (Grand parcours), מיועד לילדים ומבוגרים שגובהם מעל 1.40 מ', והוא מספק אתגר לשעתיים-שלוש. "המסלול הקטן" (Petit parcours), מיועד לקטנטנים - מתחת גובה 1.40 מ', והוא יספק להם בילוי של שעה לערך.
 
איך מגיעים: העיירה וורקורין (Vercorin) נמצאת על הרכס שמדרום לעמק נהר הרון (כביש E63). אפשר להחנות את הרכב בעיירה Chalais, השוכנת 25 ק"מ מזרחית לעיר סיון (Sion), ולעלות בגונדולה (telepheriqu) או לטפס עד וורקורין עם הרכב. מוורקורין יש לקחת רכבל נוסף, היוצא מתחנה אחרת בעיירה ומגיע עד לפארק.
וורקורין היא עיירה מקסימה עם בתי עץ עתיקים, האופייניים לקנטון ואלה. הבתים ניצבים על עמודי עץ ודסקיות אבן, להגן עליהם מפני מכרסמים, ותוכלו לראותם בדרך בין תחנות הרכבל.
פתוח: מאמצע מאי עד סוף אוקטובר. שעות הפתיחה משתנות בהתאם לעונה וכדאי להתעדכן באתר האינטרנט.
לינה באזור ורקורין
 
"פארק הקופים" של וורקורין, זה רק נראה נמוך... (צילום: כרמית וייס)

 
אקסטרים לכל המשפחה - פארק מאקסי-פאן
אם ילדיכם לא שבעו שעשועים ב"פארק הקופים" של וורקורין, תוכלו להשתעשע בפארק נוסף, הנמצא בקרבת מקום - פארק מאקסי-פאן (Maxi-Fun). זהו פארק הרפתקאות וספורט אקסטרים לכל המשפחה, שהאטרקציה (בהא הידיעה) שלו היא קפיצת באנג'י מגובה 190 מטר, מהגשר התלוי הגבוה ביותר באירופה (נכון לרגע כתיבת שורות אלו). בנוסף לכך מציע הפארק נדנדת ענק (Giant swing) של 150 מטר, טרמפולינה, קיר טיפוס, חציית גשר תלוי מעל קניון ועוד שלל פעילויות מאתגרות. למחפשים פעילות מעט יותר רגועה או לילדים צעירים, יש במקום גם גן שעשועים ואזור לפיקניק. אפשר גם ללון באוהלים אינדיאנים או בבתים על העצים... (כן זו לא טעות).
 
איך מגיעים: הפארק נמצא ליד העיירה Niouc, אשר בעמק ואל ד'אניבייר (Val d'Anniviers). מכביש E62 יש לצאת ביציאה "Sierre-Est”. מיד לאחר הכפר Niouc לפנות לדרך עפר באורך 300 מ'.
 
לטפס ולגלוש על קרחונים גם בקיץ
בקנטון ואלה ריכוז הקרחונים הגבוה ביותר בשוויץ ואל כמה מהם ניתן להגיע כל השנה, גם אם אינכם מטפסי הרים או גולשי סקי.
בהמשכו של עמק ואל ד'אניבייר שוכנת עיירת הסקי היפיפייה צינל (Zinal), למרגלות קרחון בעל אותו שם - קרחון צינל (Zinal Glacier). אל הקרחון תוכלו להגיע ברגל ואף לטפס עליו בעזרת ציוד טיפוס מקצועי ומדריך, חוויה מיוחדת לילדים ומבוגרים.
 
בקצהו של עמק אחר - עמק מאטרטל, המתפצל אף הוא דרומה מעמק הרון, נמצאת עיירת הסקי צֶרְמָט (Zermatt). העיירה שוכנת למרגלות המטרהורן בעל מראה החרוט הדרמטי, והקליין מטרהורן (Klein Matterhorn), שהיא הפסגה הגבוהה ביותר בשוויץ אליה ניתן להגיע עם רכבל. זהו גם אחד משלושת אתרי סקי הקיץ של שוויץ, בו תוכלו לטעום מהחוויה הנפלאה של גלישת סקי על קרחון. אבל גם ללא סקי תוכלו לגעת בקרחון, לטייל עליו וליהנות מתצפית מרהיבה על הפסגות המושלגות סביב.

ילדים מאושרים בסקי של קיץ, סוף אוגוסט על קרחון קליין מטרהורן   (צילום: כרמית וייס)
 
מסלול אתגרי במיוחד - קניון גורנר
לא הרחק מעיירת הסקי צרמט נמצא קניון גורנר (Gorner Gorge), שהוא בעל תצורות סלע מרשימות, אשר נוצרו על ידי הקרחונים וזרימת המים האדירה מההרים. המסלול עובר על גשרים תלויים ודורש טיפוס וגלישה בעזרת חבלים והוא מתאים למבוגרים ולילדים, אמיצים ואוהבי אתגרים (מעל גיל 10).
תחילתו של המסלול בתחנת Furi, אליה ניתן להגיע ברכבל העולה לקליין מטרהורן, והוא מסתיים בצרמט. הקטע העובר בקניון עצמו אורכו כקילומטר אחד, והוא דורש 3-4 שעות של הליכה. כבל מתכת ,המעוגן לסלע, מאבטח את המטיילים לכל אורך המסלול. חובה לקחת ליווי של מדריך מקצועי המכיר היטב את השטח, והתענוג לא זול בכלל. את כל הציוד המקצועי תקבלו בחברה המארגנת את הטיול. כל קבוצה מונה 4-7 אנשים, ואפשר גם להצטרף לקבוצה קיימת. יש להירשם מראש במשרד של Zermatt Alpine Center, החברה המארגנת את ההדרכה.
מידע נוסף באתר האינטרנט
 
 
לאמיצים - קניון גורנר ליד העיירה צרמט  (צילום: Zermatt Alpin Center )
 
בילויים פחות אתגריים בעיירה צרמט
אם מזג האוויר אינו מאפשר עלייה להרים, יש בצרמט גם מה לעשות בימי סגריר. בעיירה טרמפולינת קפיצה בה יוכלו המוכשרים ביותר לקפוץ עד לגובה של שמונה מטרים! המכשיר מאובטח בכבל בטחון ומיועד לילדים מגיל שנתיים ולמבוגרים עד 90 ק"ג.
 
בקרבת צרמט תוכלו לטייל לאגם שוורצזה (Schwarzsee) או לעלות ברכבל לפסגת רוטורן (Rothorn). רכבת שיניים עולה לתצפית נפלאה על קרחונים ופסגות אדירות, מפסגתו של הר גורנרגרט (Gornergrat Bahn), ומאפשרת שלל מסלולי טיול בירידה.
תצפית מהר גורנרגרט, קרחונים אדירים מכל עבר   (צילום: כרמית וייס)
  
עיירת הסקי סאס-פה - המקרר הגדול בעולם
עמק סאס-טל (Saastal), הוא העמק המקביל לעמק מאטרטל (בו נמצאת צרמט), ובקצהו נמצאת עיירת הסקי סאס-פה (Saas-Fee). גם כאן תוכלו לעשות סקי קיץ, או לבקר באגם המלאכותי מטמארק (Le Lac Artificiel de Mattmark).
מערת הקרח (Eispavillon) הגדולה בעולם (כך לפחות טוענים המקומיים) - 5,500 מטר מעוקב גודלה, חצובה בתוך קרחון ענק על הר אלאלין-הורן (Allalinhorn) בגובה 3,500 מ' מעל פני הים, דרומית לעיירה סאס-פה. הטמפרטורה בתוך ה"מקרר" הענק הזה היא קבועה לאורך כל השנה - מינוס 1 מעלות צלזיוס - נא להתלבש בהתאם. פסלי קרח מרשימים הופכים את הביקור לחוויה קרירה ומרנינה.
 
מלבד הביקור במערה תוכלו ליהנות כאן מתצפית על הקרחונים האדירים המקיפים את ההר, מסעדה המסתובבת על צירה 360 מעלות, לטעום סקי של קיץ על הקרחון או סתם "לגעת בשלג".
איך מגיעים: מהעיירה סאס-פה ברכבל עד לתחנת
Felskinn (בגובה 3,000 מ') ומשם ב"מטרו של האלפים", רכבת הנוסעת במנהרה שנחצבה בהר על מנת לא לפגוע בנוף. 
פסלים במערת הקרח של קרחון אלאלין-הורן מעל סאס-פה   (צילום: כרמית וייס)
 
עיירת הסקי וורבייה - שפע פעילויות לכל המשפחה
מעט רחוק יותר, אם תיסעו מערבה לכיוון מרטיני וממנה לכיוון מעבר ההרים גרן סן ברנרד, תגיעו לעיירת סקי נוספת – וורביה (Verbier). בחודשי הקיץ (יולי - אוגוסט), ניתן להצטרף לסיורים ברכבת תיירים קטנה וחביבה, שתיקח אתכם לטיול בעמק Val de Bagnes, עד לסכר Mauvoisin ואגם מלאכותי בעל שם זהה. תוכלו גם לעלות לתצפית מפסגת Mont Fort, לרכב על סוסים או על אופני הרים, לעלות ברכבל ולרדת עם קורקינטים (Scooters), לצאת לראפטינג וסוגים אחרים של ספורט נהרות ועוד.
 
מתגעגעים לקופים? בפארק מדרן (Medran Parc) סולמות וגשרי חבלים תלויים מכל המינים והסוגים, באורך כולל של 800 מ', בעזרתם עוברים מעץ לעץ ומשקשקים מפחד. הירידה תמיד בגלישה באומגה. למי שזה לא הספיק, אפשר לטפס גם על קיר טיפוס (בתוספת תשלום). לאורך כל הדרך תהיו מאובטחים על ידי כבל מיוחד ועל ידי המדריכים של בית הספר המקומי לסקי.
איך מגיעים: הפארק נמצא ליד עיירת הסקי וורביה (Verbier). כדי להגיע לעיירה יש לפנות מזרחה מכביש E27 (הכביש לאיטליה דרך מעבר גרנד סן ברנרד), 14 ק"מ דרומית למרטיני, ולנסוע עוד 14 ק"מ בכביש צר ומפותל.
 
עיירת הסקי וורבייה, בין העצים בפארק מדרן   (צילום: Medran Parc)
 
לסיום, אם אתם כבר בקנטון וָאלֶה, נציע לכם לבקר בערים סייר (Sierre) וסיון (Sion), שתי ערים עתיקות על גדות נהר הרון, המוקפות טירות וכרמי יין. לקינוח מומלץ לעלות לתצפית על קרחון אלטש (Aletschgletscher), הקרחון הגדול ביותר על רכס האלפים, או אפילו ללכת במסלול הליכה ממש עד אליו.
כתבות נוספות בסדרה שוויץ עם ילדים
כתבות נוספות על שוויץ

כרמית וייס Carmit Weiss
 
אודות הכותבת
כרמית וייס (Carmit Weiss)מנסה להעביר את אהבתה לנופים דרך הצילום והכתיבה, מנהלת אתר Gotravel ואחת הכותבות המרכזיות בו. חרשה את אירופה וצפון אמריקה וטעמה גם את טעמן של היבשות האחרות. בעלת ניסיון רב בתכנון טיולים, גולשת סקי ואמא לארבעה גולשים צעירים. 

כרמית עונה לשאלותיכם בפורום מומחי תיירות
לקריאת כתבות נוספות של כרמית
מספר צפיות: 30878
5452