שוויץ עם ילדים – קנטון וָאלֶה בדרום שוויץ
מאת: כרמית וייס


קנטון ואלה בדרום-מערב שוויץ פחות מוכר למטיילים מישראל, למרות שהוא מציע ריכוז גדול של הפסגות הגבוהות ביותר והקרחונים הגדולים ביותר בשוויץ. לילדים מציע אזור זה שפע של פעילויות אתגריות בחיק הטבע.


בסדרה זו, המחולקת לארבע כתבות, אציע למשפחות עם ילדים ונוער אטרקציות שיקפיצו את האדרנלין לדור הצעיר, בעוד הוריהם נהנים מנוף משכר, ללא צורך לבזבז שעות יקרות בעמידה בתורים אינסופיים.
 
1 / 9
2 / 9
3 / 9
4 / 9
5 / 9
6 / 9
7 / 9
8 / 9
9 / 9

הר מטרהורן מהעיירה צרמט  (צילום: כרמית וייס)
מערת הקרח על הר קליין מטרהורן   (צילום: Maximilian Cieszynski)
סקי קיץ בסאס-פה   (צילום: כרמית וייס)
מסלול מאתגר בקניון גורנר   (צילום: Craig Stanfill)
כלב סן ברנרד, אחד מסמלי הקנטון (צילום: Patrick Nouhailler)
אל מול קרחון גורנר מעל צרמט  (צילום: כרמית וייס)
צועדים לעבר הר אלאלין מעל סאס-פה  (צילום: David Haberthür)
מערת הקרח בקרחון מעל בהעיירה סאס-פה   (צילום: כרמית וייס)
קרחון אלטש, הגדול מסוגו בשוויץ  (צילום: Andrew and Annemarie)

היכן נמצא קנטון וָאלֶה?

בכתבה זו נבקר בקנטון וָאלֶה (Valais), או ואליס (Walis) בפי תושביו דוברי הגרמנית. זהו הקנטון השלישי בגודלו בשוויץ, והוא נמצא בחלקה הדרום-מערבי. נהר הרון חוצה את הקנטון ממזרח למערב ומגיע עד אגם ז'נבה. היותו של האזור מוקף מכל עבר בהרים גבוהים, ניתק אותו במידה רבה מסביבתו, והוא היה עצמאי עד שנת 1815, אז צורף לקונפדרציה של שוויץ. מסיבה זו חלק מתושביו דוברים ניב שונה של גרמנית, אם כי רוב תושביו הם דוברי צרפתית.
מפת בשוויץ בחלוקה לפי אזורים
מפת שוויץ בחלוקה לשישה אזורי תיירות
להגדלת המפה לחצו עליה
 
יעדי טיול מרכזיים בכתבה על קנטון ואלה בדרום שוויץ
להגדלה לחצו בפינה העליונה


טיולי אופניים
 

מה עושים בקנטון ואלה?

רכס האלפים באזור זה הוא הגבוה ביותר בשוויץ והוא כולל 45 (!) פסגות שגובהן למעלה מ-4,000 מטר. הפסגה הגבוהה ביותר בשוויץ, פסגת דופורשפיץ (Dufourspitze), שגובהה 4,634 מטר, נמצאת בקנטון ואלה. גם הפסגה המפורסמת ביותר בשוויץ - המטרהורן (Matterhorn), שצורתה צורת חרוט והיא מתנשאת עם 4,476 מ' של הוד והדר. הר המטרהורן כיכב בעבר על אריזות השוקולד השוויצרי טובלרון.  20% משטחו של הקנטון מכוסה בקרחונים, ואל חלקם ניתן להגיע, לגעת ואפילו לנעול נעלי טיפוס ולטפס, גם מבלי להיות מטפס הרים.
 
הניגוד של עמק הרון הרחב והפורה, עם ההרים הגבוהים והקרחונים סביב, הוא חגיגה לאוהבי הטבע. עמקים רבים מתפצלים מהעמק המרכזי ומטפסים צפונה או דרומה אל בין ההרים, ובהם תמצאו שפע של מסלולי הליכה. בחורף מתכסים ההרים לבן והופכים ליעד אטרקטיבי לחובבי ספורט החורף, ואילו בקיץ משמשת התשתית התיירותית הזו את הנופשים והמטיילים, שימצאו כאן שפע אפשרויות בילוי. מתוך השפע העצום הזה, אביא כאן רק כמה דוגמאות שילדים יאהבו במיוחד.
 
מטרהורן, צרמט, שוויץ
הר מטרהורן, הפסגה הכי מפורסמת בשוויץ כפי שהיא נשקפת מהעיירה צרמט (צילום: כרמית וייס)
 
 קנטון ואלה, שוויץ
שוויצריות צעירות מעל עמק נהר הרון החוצה את קנטון ואלה  (צילום: כרמית וייס)
 

קופים בשוויץ - פארק חבלים אתגרי

אם תמיד חלמתם להיות קופים – להשתולל בין העצים ולהביט על העולם מגבוה, הגעתם למקום הנכון. בין העצים הגבוהים (מאד!) של אתר הסקי הקטן שמעל לעיירת הסקי המקסימה וורקורין (Vercorin) נפתח בקיץ, לאחר הפשרת השלגים, פארק החבלים Foret de l'Aventure - שבמשפחתנו זכה לכינוי "פארק הקופים". הפארק הוא חוויה נהדרת לילדים ולמבוגרים גם יחד, והבונוס כאן הוא הנוף הנפלא של ההרים סביב והעמק שלרגליכם. הכל נקי, ירוק ועשוי למופת כמו שהשוויצרים יודעים.
 
כאן מנצלים את התשתית של אתר הסקי לפעילויות נופש בקיץ. סדרה של סולמות, "טרזנים" וגשרים שונים ומשונים, מתוחים בין העצים ועליהם יש להעז ולעבור. הירידה היא תמיד בעזרת "אומגה" ואז שבים ומטפסים למתקן הבא - גבוה עוד יותר. המתקנים מתחילים בגובה בינוני ומגיעים לגבהים עצומים, שבוודאי יציבו אתגר גם לאמיצים. כמובן שאין ממה לחשוש, מאחר ולאורך כל הדרך תהיו מאובטחים בחבל בטחון, ואם על השוויצרים לא תסמכו, על מי כן?...  
"המסלול הגדול" (Grand parcours), מיועד לילדים ומבוגרים שגובהם מעל 1.40 מ', והוא מספק אתגר לשעתיים-שלוש. "המסלול הקטן" (Petit parcours), מיועד לקטנטנים - מתחת גובה 1.40 מ', והוא יספק להם בילוי של שעה לערך.
 
פארק החבלים  של וורקורין, דקה של טעימה מהכיף

 

לטפס ולגלוש על קרחונים גם בקיץ

בקנטון ואלה ריכוז הקרחונים הגבוה ביותר בשוויץ (!!!) ואל כמה מהם ניתן להגיע כל השנה, גם אם אינכם מטפסי הרים או גולשי סקי.
בהמשכו של עמק ואל ד'אניבייר שוכנת עיירת הסקי היפיפייה צינל (Zinal), למרגלות קרחון בעל אותו שם - קרחון צינל (Zinal Glacier). אל הקרחון תוכלו להגיע ברגל ואף לטפס עליו בעזרת ציוד טיפוס מקצועי ומדריך, חוויה מיוחדת לילדים ומבוגרים.
 
בקצהו של עמק אחר - עמק מאטרטל, המתפצל אף הוא דרומה מעמק הרון, נמצאת עיירת הסקי צרמט (Zermatt). העיירה שוכנת למרגלות הר מטרהורן בעל מראה החרוט הדרמטי, ו- קליין מטרהורן (Klein Matterhorn) - "מטררהורן הקטן", שהיא הפסגה הגבוהה ביותר בשוויץ אליה ניתן להגיע עם רכבל. זהו גם אחד משלושת אתרי סקי הקיץ של שוויץ, בו תוכלו לטעום מהחוויה הנפלאה של גלישת סקי על קרחון. אבל גם ללא סקי תוכלו לגעת בקרחון, לטייל עליו וליהנות מתצפית מרהיבה על הפסגות המושלגות סביב.

סקי על קרחון מטרהורן, צרמט
ילדים מאושרים בסקי של קיץ, סוף אוגוסט על קרחון קליין מטרהורן   (צילום: כרמית וייס)
 

מסלול אתגרי במיוחד - קניון גורנר

לא הרחק מעיירת הסקי צרמט נמצא קניון גורנר (Gorner Gorge), שהוא בעל תצורות סלע מרשימות, אשר נוצרו על ידי הקרחונים וזרימת המים האדירה מההרים. המסלול עובר על גשרים תלויים ודורש טיפוס וגלישה בעזרת חבלים והוא מתאים למבוגרים ולילדים אמיצים ואוהבי אתגרים (מעל גיל 10).
תחילתו של המסלול בתחנת Furi, אליה ניתן להגיע ברכבל העולה לקליין מטרהורן, והוא מסתיים בצרמט. הקטע העובר בקניון עצמו אורכו כקילומטר אחד, והוא דורש 3-4 שעות של הליכה. כבל מתכת ,המעוגן לסלע, מאבטח את המטיילים לכל אורך המסלול. חובה לקחת ליווי של מדריך מקצועי המכיר היטב את השטח, והתענוג לא זול בכלל. את כל הציוד המקצועי תקבלו בחברה המארגנת את הטיול. כל קבוצה מונה 4-7 אנשים, ואפשר גם להצטרף לקבוצה קיימת. יש להירשם מראש במשרד של Zermatt Alpine Center, החברה המארגנת את ההדרכה.
 
קניון גורנר, צרמט    קניון גורנר, צרמט
לאמיצים - קניון גורנר ליד העיירה צרמט  (צילום: Craig Stanfill)
 

בילויים פחות אתגריים בעיירה צרמט

אם מזג האוויר אינו מאפשר עלייה להרים, יש בצרמט גם מה לעשות בימי סגריר. בעיירה טרמפולינת קפיצה בה יוכלו המוכשרים ביותר לקפוץ עד לגובה של שמונה מטר! מיועד לילדים מגיל שנתיים ולמבוגרים עד 90 ק"ג.
 
בקרבת צרמט מומלץ מאד לטייל לאגם שוורצזה (Schwarzsee) או לעלות ברכבל לפסגת רוטורן (Rothorn). רכבת שיניים עולה לתצפית נפלאה על קרחונים ופסגות אדירות, מפסגתו של הר גורנרגרט (Gornergrat Bahn), ומאפשרת שלל מסלולי טיול בירידה, כולל מסלול היורד אל אגם שוורזה.
מידע נוסף בכתבה מטרהורן – מלך השוקולד הלבן
 
קרחון גורנר, שווארצזה, מטרהורן, צרמט
רכבת להר גורנרגרט, המטרהורן (ראשו מסתתר בענן), אגם שווארצזה וקרחונים מכל עבר   (צילום: כרמית וייס)
 

המלצה על מלון בעיירה צרמט

במקומות גבוהים עם מזג אוויר הפכפך כדאי לבחור מלון שלא חייבים לצאת ממנו אם מזג האוויר אינו מאיר לכם פנים. כזה הוא מלון הבריאות אלפנהוף (Wellness Hotel Alpenhof), המציע לצד חדרים וסוויטות מרווחות, גם מסעדה, לובי, בר, ספא ובריכה מקורה. בימים יפים אל תוותרו על הישיבה בחוץ, עם נוף ההרים סביבכם.
מלון אלפנהוף בצרמט  |  בתי מלון נוספים בצרמט

מלון מומלץ בצרמט, שוויץ
מלון הבריאות אלפנהוף במרכז העיירה צרמט ובמרחק הליכה מהרכבלים ורכבת ההרים
 

עיירת הסקי סאס-פה - המקרר הגדול בעולם

עמק סאס-טל (Saastal), הוא העמק המקביל לעמק מאטרטל (בו נמצאת צרמט), ובקצהו נמצאת עיירת הסקי סאס-פה (Saas-Fee). גם כאן אפשר לגלוש בסקי קיץ, או לבקר באגם המלאכותי מטמארק (Le Lac Artificiel de Mattmark).
מערת הקרח (Eispavillon) הגדולה בעולם (כך לפחות טוענים המקומיים) - 5,500 מטר מעוקב גודלה, חצובה בתוך קרחון ענק על הר אלאלין-הורן (Allalinhorn) בגובה 3,500 מ' מעל פני הים. הטמפרטורה בתוך ה"מקרר" הענק הזה היא קבועה לאורך כל השנה - מינוס 1 מעלות צלזיוס - נא להתלבש בהתאם. פסלי קרח מרשימים הופכים את הביקור לחוויה קרירה ומרנינה.
 
מלבד הביקור במערה תוכלו ליהנות כאן מתצפית על הקרחונים האדירים המקיפים את ההר, מסעדה המסתובבת על צירה 360 מעלות, לטעום סקי של קיץ על הקרחון או סתם "לגעת בשלג".
איך מגיעים: מהעיירה סאס-פה ברכבל עד לתחנת
Felskinn (בגובה 3,000 מ') ומשם ב"מטרו של האלפים", רכבת הנוסעת במנהרה שנחצבה בהר על מנת לא לפגוע בנוף. 
 
סאס פה, שוויץ
כותבת שורות אלו על הקרחון מעל סאס-פה   (צילום: כרמית וייס)

סאס פה, שוויץ
גולשים על הקרחון מעל סאס-פה, אפשר לגלוש כל השנה   (צילום: כרמית וייס)
 

עיירת הסקי וורבייה - שפע פעילויות לכל המשפחה

מעט רחוק יותר, אם תיסעו מערבה לכיוון מרטיני וממנה לכיוון מעבר ההרים גרן סן ברנרד, תגיעו לעיירת סקי נוספת – וורביה (Verbier). בחודשי הקיץ (יולי - אוגוסט), ניתן להצטרף לסיורים ברכבת תיירים קטנה וחביבה, שתיקח אתכם לטיול בעמק Val de Bagnes, עד לסכר Mauvoisin ואגם מלאכותי בעל שם זהה. תוכלו גם לעלות לתצפית מפסגת Mont Fort, לרכב על סוסים או על אופני הרים, לעלות ברכבל ולרדת עם קורקינטים (Scooters), לצאת לראפטינג וסוגים אחרים של ספורט נהרות.
 
מתגעגעים לקופים? בפארק מדרן (Medran Parc) סולמות וגשרי חבלים תלויים מכל המינים והסוגים, בעזרתם עוברים מעץ לעץ ומשקשקים מפחד. הירידה תמיד בגלישה באומגה. למי שזה לא הספיק, אפשר לטפס גם על קיר טיפוס (בתוספת תשלום). לאורך כל הדרך תהיו מאובטחים על ידי כבל ועל ידי המדריכים של בית הספר המקומי לסקי.
 
 ורבייר, שוויץ
עיירת הסקי וורבייה, הרבה פעילויות של קיץ   (צילום: John Gronberg)
 
לסיום, אם אתם כבר בקנטון וָאלֶה, אציע לכם לבקר בערים סייר (Sierre) וסיון (Sion) (על העיר סיון בכתבה על הענקים של סיון), שתי ערים עתיקות על גדות נהר הרון, המוקפות טירות וכרמי יין. לקינוח מומלץ לעלות לתצפית על קרחון אלטש (Aletschgletscher), הקרחון הגדול ביותר על רכס האלפים, או אפילו ללכת במסלול הליכה ממש עד אליו (על קרחון אלטש בכתבה על מחוז גומס).

קרחון אלטש, שוויץ
קרחון אלטש, אפשר להגיע לנקודת תצפית או לצעוד עד אליו   (צילום: arianta)
 

מידע נוסף

כתבות נוספות בסדרה שוויץ עם ילדים

כתבות נוספות על שוויץ

כרמית וייס אודות הכותבת
כרמית וייס (Carmit Weiss)מנסה להעביר את אהבתה לנופים דרך הצילום והכתיבה, מנהלת אתר Gotravel ואחת הכותבות המרכזיות בו. חרשה את אירופה וצפון אמריקה וטעמה גם את טעמן של היבשות האחרות. בעלת ניסיון רב בתכנון טיולים, גולשת סקי ואמא לארבעה גולשים צעירים.

כרמית עונה לשאלותיכם בפורום מומחי תיירות


סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר