מזרח שוויץ עם ילדים:
חלק שני – פארק השעשועים של הטבע
מאת: כרמית וייס


אנחנו עוזבים את אזור היידי-לנד, בו טיילנו בחלק הראשון של סדרת הכתבות - טיול עם ילדים במזרח שוויץ, ומדרימים מעט לעיר כור, בירת קנטון גראובינדן, השוכנת על גדות נהר הריין. מכאן נצא אל ההרים והעמקים הנפלאים שמקיפים אותה מכל עבר, ואף נגיע אל מספר עיירות סקי, שבקיץ הן גן עדן למטיילים.


1 / 10
2 / 10
3 / 10
4 / 10
5 / 10
6 / 10
7 / 10
8 / 10
9 / 10
10 / 10

גשר לאנדוואסר מעל ערוץ אלבולה  (צילום: Geri340)
קניון ויאמלה  (צילום: Martin Hilber)
הגרנד קניון של שוויץ  (צילום: Kurt Zwahle)
קרונית מטפסת להרים מעל דאבוס  (צילום: Leo-setä)
גשר לאנדוואסר מעל ערוץ אלבולה  (צילום: Champer)
אגם קאומה (צילום: dconvertini)
מבט נוסף על אגם קאומה (צילום: dconvertini)
עיירת הסקי ארוזה  (צילום: stephengg)
גשר מעל ערוץ אלבולה  (צילום: Bernina)


יעדים מרכזיים בכתבה טיול עם ילדים במזרח שוויץ  - אזור היידי-לנד  (A-H)
יעדים מרכזיים בכתבה זו - מזרח שוויץ עם ילדים - חלק שני  (I-G)
 

העיר כור  - גן חיות ופארק שעשועים

כור (Chur) היא העיר העתיקה ביותר בשוויץ, עם היסטוריה בת 5,000 שנה. ערים עתיקות לא מעניינות את רוב הילדים, אז רק אציין שמהעיר כור יוצאים מספר קווי רכבת מיוחדים לתיירים: רכבת ברנינה אקספרס (לטיראנו שבאיטליה), רכבת גליישר אקספרסל צרמט והר מטרהורן), רכבת היידי אקספרס (לדאבוס) ורכבת ארוזה אקספרס (לעיירה ארוזה הסמוכה). 

בעיר גם גן חיות קטן (Tier und Freizeitpark) עם חיות האופייניות לאזור וכן פארק שעשועים לילדים, ובו מגדל טיפוס, מגלשות, טרמפולינה, מכוניות חשמליות, סירות מתנגשות, בריכה ואזור לפיקניק וברביקיו.
העיר כור (חור) במזרח שוויץ
העיר כור, העיר הגדולה באזור זה של מזרח שוויץ  (צילום: Manfred Morgner)


טיולי אופניים
 

לגלוש מההרים לאגם מקסים

נדרים רק 10 ק"מ מכור ונגיע לאזור קסום ורגוע, בעמק מוקף הרים מוריקים. מגלשות הרים (Toboggan adventure mountain Pradaschier) מהארוכות באירופה, 3.1 ק"מ של כייף לכל המשפחה, מצפות לנו ליד הכפר כורוואלדן (Churwalden). המזחלות, המתאימות לאדם אחד או שניים, גולשות על מסלול מוגבה מהקרקע, במהירות שאתם תקבעו. המהירות המרבית אליה ניתן להגיע היא 40 קמ"ש, אך ניתן לבלום עם בלם יד מיוחד ולהאט את הגלישה, וכך גם ליהנות מהנוף הנפלא של היערות סביב והעמק למטה. רכבל של שישה מושבים מעלה את הגולשים ואת המזחלות לתחנת הרכבל Pradaschier, נקודת ההתחלה לגלישה.
לא רחוק משם,  ליד עיירת הסקי לנצרהיידה (Lenzerheide), נמצא אגם היידזי (Heidsee), אגם קטן, מוקף הרים, כרי דשא ובתי עץ מקסימים. בצידו האחד של האגם יש חוף רחצה (lido) עם אטרקציות שונות, ובצידו השני שמורת טבע. גם בקיץ המים לא ממש חמים, 17 עד 22 מעלות צלזיוס, אבל זה לא מפריע למקומיים להתרחץ בכייף. חוף הרחצה מוקף דשא ויש בו שירותים ומקלחות עם מים חמים. לחופי האגם שבילי הליכה המתאימים גם לעגלות ילדים וכסאות נכים.
זהו גן עדן קטן לילדים, שיכולים לטפס על קיר טיפוס מיוחד (Mini Lenzerhorn) בעזרת ציוד טיפוס אותו ניתן לשכור בקיוסק הסמוך. בגן השעשועים שבחוף יש ספינת פירטים שהילדים ייהנו מאד להשתעשע בה. במקום יש גם מגרש כדורעף חופים, סלים לכדורסל ושולחנות פינג-פונג, בהם תוכלו להשתמש בחינם עם ציוד שלכם או לשכור ציוד בקיוסק הסמוך. אפשר לשכור סירות משוטים, סירות מפרש, סירות פדלים או גלשן ולשוט באגם או לאחד משנים עשר האיים הקטנטנים שבו, שהגדול בהם שטחו 200 מ"ר.
 
מגלשות הרים בכורוואלדן, דקה של הנאה צרופה עם משפחה מקסימה
 

מלון מומלץ בעיירה כורוואלדן 

מלון קרונה כורוואלדן (Hotel Krone Churwalden) ממוקם בעיירה הקטנה כורוואלדן, לא הרחק ממעליות הסקי, המשמשות את מגלשות ההרים בקיץ (פרטים בכתבה השנייה בסידרה). המלון מתאים מאד למשפחות עם ילדים, מאחר ובין חדריו גם חדרי משפחה ודירות קטנות. בנוסף יש בו גם מרכז ספא קטן, חדר משחקים לילדים ונוף קסום.

מלון מומלץ במזרח שוויץ, המגלשות של כורוואלדן
מלון קרונה כורוואלדן - חדרי משפחה בעיירה המקסימה, לא הרחק ממגלשות ההרים
 

רכבת השדים של עמק אלבולה

נמשיך עוד 30 ק"מ דרומה, אל הכפר פילסור (Filisur), השוכן לפתחו הצפוני של עמק אלבולה (Albulatal), הקרוי על שם הנהר הזורם בו. לאורכו של העמק עוברת מסילת רכבת מהיפות והמרשימות בעולם, שגם זכתה להימנות בשל כך על אתרי המורשת העולמית של אונסק"ו. במבצע הנדסי מרשים ביותר נחצבו עשרות מנהרות, חלקן מתפתלות במספר סיבובים, ונבנו עשרות גשרי רכבת גבוהים ומרשימים, המאפשרים לרכבת לחצות את העמק מצד לצד. זהו נתיב נסיעתן של הרכבות הפנורמיות ברנינה אקספרס וגליישר אקספרס, וגם של הרכבות הרגילות. למזלי נסעתי ברכבת ברנינה אקספרס לפני שראיתי את הגשרים עליהם היא עוברת...

כדי לראות את הגשרים בצורה הטובה ביותר, מומלץ ללכת במסלול העושה דרכו במקביל לקו הרכבת ונקרא המסלול ההיסטורי של מסילת הרכבת בעמק אלבולה  (Bahnhistorischer Lehrpfad im Albulatal). אם אתם מעדיפים ירידה, מומלץ להתחיל את המסלול בכפר פרדה (Preda), השוכן בגובה  1788 מ', בפתחו הדרומי של העמק, ולסיים אותו לאחר כ- 8 ק"מ בכפר ברגון (Bergun), בגובה 1372 מ'. לאורך השביל פזורות נקודות תצפית על המסילה, הסברים על בנייתה. ולוח זמנים של הרכבות, לפיו ניתן לחשב את זמן הגעתן ולהכין את המצלמות... במוזיאון שבכפר ברגון ניתן לראות דגם של מסילת הרכבת בקטע שלאורכו צועדים.
המסלול מתאים גם למשפחות עם ילדים וניתן לשלבו עם נסיעה בכיוון אחד ברכבת הסדירה העושה דרכה בעמק, שלעיתים מצרפים לה גם כמה קרונות פתוחים והיא ממש רכבת שדים... 
 
לאנדוואסר ויאדוקט, עמק אלבולה, מזרח שוויץ
גשר הרכבת המרשים לאנדוואסר ויאדוקט מעל ערוץ נהר אלבולה  (צילום: Bahnhistorischer Lehrpfad im Albulatal)
 
 


 

קניון ויאמָלָה המרשים

נחזור צפון-מערבה, לעבר העיר תוזיס (Thusis), ממנה נדרים עוד 5 ק"מ ונגיע לאחד הקניונים היפים ביותר של שוויץ, קניון ויאמָלָה  (Viamala Schlucht). בקניון הצר והעמוק, זורם אחד מיובליו של נהר הריין, שבמשך מיליוני שנים חצב בסלעי הציפחה ויצר את הקניון הנפלא הזה. במקומות אחדים מגיע עומק הקניון עד 300 מ', עם רווח צר בין קירות הסלע, שנשחקו ע"י המים הגועשים. הנהר, שכמויות מים אדירות זורמות בו, יוצר מערבולות ומפלים, ואם תרימו ראשכם למעלה תוכלו לראות מעל הקניון את גשר Wildener העתיק, אשר נבנה בשנת 1738. מראה הגשר מעל הקניון הוא תמונה שאין צלם שיפספס אותה. בשנת 2005 נבנה מעל הקניון גשר Traversina, שהוא גשר תלוי להולכי רגל באורך של 48 מ', עמו ניתן להגיע למקום במסלול הליכה.
 
כדי להגיע אל תחתית הקניון יש לרדת 321 מדרגות, ואין ברירה - גם לעלות אותן בדרך חזרה, אך אם הולכים לאט גם קטנטנים יכולים. המסלול כולו לוקח כשעה, או אולי מעט יותר למי שאינו ממש בכושר.
 
 קניון ויאמאלה במזרח שוויץ   קניון ויאמאלה במזרח שוויץ
קניון ויאמָלָה, נהר שוצף וקירות שכמעט נוגעים זה בזה  (צילום: Martin Hilber)
 

עיירת הסקי ארוזה

נחזור לעיר כור (chur) ונטפס ברכב או עם רכבת "ארוזה אקספרס", לעבר עיירת הסקי הקטנה ארוזה  (Arosa)עיירת הנופש ממוקמת בגובה 1739 מ', למרגלות פסגת הר וייסהורן (Weisshorn, 2653 מ') ובין שני אגמים קטנים - אונטרזי (Untersee) ו- אוברזי (Obersee). בעיירה יש בית מלון "גלאט כושר" (Metropol Hotel) ולכן היא יעד מועדף על ישראלים שומרי כשרות.
 
שני האגמים הקטנים הצמודים לעיירה מציעים שפע של אפשרויות נופש וספורט. באגם אוברזי ניתן לשוט בסירות ואילו לחופי אגם אונטרזי יש חוף רחצה, עם חול-ים (שהובא לכאן במיוחד), בריכה מחוממת לילדים ומגרש כדורעף חופים. בעיירה גם משטח מקורה להחלקה על הקרח ומגרשי משחקים לילדים. אפשר לעלות ברכבלים לשתי הפסגות הגבוהות מעל ארוזה - וויסהורן והרנלי (Hornli), לטייל ברגל ולאכול במסעדות ההרים. אם יתמזל מזלכם תוכלו לפגוש כאן סנאים, יעלים, צבאים, עזי בר ואת המרמוט החביב. במארן (Maran) הסמוכה, יש גן אלפיני (Alpengarten) השייך לאוניברסיטת ציריך ומתקיימים בו סיורים מודרכים ללא תשלום.
 
מי שלן בארוזה זכאי לקבל את כרטיס Arosa Card, המקנה שימוש חינם במגוון מתקני נופש בעיירה, אך ניתן לרכישה גם למבקרים שאינם לנים בעיירה.
לינה בעיירה ארוזה

העיירה ארוסה במזרח שוויץ
עיירת הסקי ארוזה, חגיגה למטיילי הקיץ  (צילום: stephengg)
 

מה עוד תוכלו לעשות בארוזה

מסלול קורקינטים - מסלול של כייף לכל המשפחה בירידה מתחנת הרכבל Mittelstation, תחנת הביניים ברכבל העולה לפסגת וייסהורן. אורכו של המסלול 7 ק"מ והוא יורד 575 מ'. את הקורקינטים, ניתן לשכור בתחנת הרכבת של ארוזה ולעלות איתם ברכבל.
 
טיולי אופניים - באזור ארוזה מסלולי אופני הרים רבים בכל הרמות, קצרים וארוכים. את האופניים ניתן להעלות ברכבל ללא תשלום נוסף. ניתן לשכור אופניים בחנות האופניים שבביתן הסירות ליד אגם Obersee, וגם לקבל יעוץ לבחירת מסלול.
 
נקודות תצפית - מנקודות התצפית על פסגת וייסהורן (Weisshorn), בגובה 2,653 מ', ניתן לצפות על לא פחות מ 400 פסגות הרים בסביבה (מישהו כנראה סָפָר) ועל העיר כורמפסגת הרנלי (Hornli), בגובה 2,513 מ', יש תצפית טובה, ממנה ניתן לראות את פסגת Aroser Rhthorn, ההר המצויר על דגלה של ארוזה. לשתי נקודות התצפית ניתן להגיע ברכבלים מארוזה (Weisshornbahn ו- Hornli- Express).
 
מסלול הסנאים (Eichhornchenweg) - מסלול הליכה בו ניתן לראות סנאים החיים בחיק הטבע ואף להאכיל אותם. שלטי הסבר מצוירים, לאורך המסלול, מספרים סיפור בהמשכים על חייהם של הסנאים. חוויה שילדים יאהבו במיוחד.
 

צאו לטייל ברגל ואולי אפילו תפגשו בגמדים...  (צילום: כרמית וייס)

העיירה ארוסה במזרח שוויץ
מבט על העיירה ארוזה והאגם שלצדה מהרכבל העולה לפסגת וייסהורן   (צילום: stephengg)

מלון מקסים בעיירה ארוזה

מלון בל-ארוזה סופיריור (BelArosa Hotel Superior) הוא מלון 4 כוכבים מקסים, בסגנון אלפיני, הממוקם במרכז העיירה ומציע חדרים זוגיים וסוויטות למשפחות, שהן למעשה דירות קטנות עם מטבח מאובזר היטב. הוא מתאים במיוחד למשפחות ולשומרי כשרות. מיקומו במרחק הליכה קצר מתחנת הרכבת ותחנות הרכבל, הופך אותו לנוח גם למי שמגיע לכאן בתחבורה ציבורית ויכול לבלות מספר ימים נפלאים בסביבת העיירה ללא רכב כלל. בנוסף יש בו בריכת שחיה קטנה, מרכז ספא וחניה צמודה.

מלון מומלץ בעיירה ארוזה, שוויץ
מלון בל-ארוזה סופיריור - מתאים במיוחד למשפחות ולשומרי כשרות
 

דאבוס - בילויי קיץ בעיירת הסקי

היעד הבא הוא העיר דאבוס (Davos), השוכנת בעמק אנגדין (Engadine), עיירת סקי יוקרתית ומקום כינוסה של "ועידת דאבוס". אם היינו יכולים להגיע ברגל או באופניים מארוזה, המרחק ממש קצר, אבל רובנו, כפי הנראה, נצטרך לחזור לכור ומשם לנסוע עוד 60 ק"מ עד דאבוס. העיר השוכנת בגובה 1,560 מ', היא למעשה העיר הגבוהה ביותר באירופה (עיר, לא עיירה או כפר), והיא מוקפת הרים שחלקם מתנשאים לגובה של מעל 3,000 מ'. העיר מורכבת משני חלקים, שהיו פעם שני כפרים שהתחברו -  דאבוס דורף Dorf (בצפון) ודאבוס פלאץ Platz (בדרום).
 
דאבוס ידועה בעיקר בזכות אתר הסקי שלה, שהוא אחד מאתרי הסקי היוקרתיים באלפים, אבל גם בקיץ כדאי לבקר בה. מצפון לה נמצא אגם דאבוס, שלא בטוח שתרצו להתרחץ בו אפילו בקיץ, אז הטמפרטורה המרבית מגיעה ל- 20 מעלות צלזיוס בלבד. בקיץ אפשר ליהנות ממסלולי טיול רבים, לעלות להרים עם רכבלים, שחלק מהם פועלים גם בקיץ, ולהגיע לנקודות תצפית רבות.
ממזרח לדאבוס, מעברו השני של מעבר ההרים Fluela Pass, נמצא הפארק הלאומי של שוויץ (
Swiss National Park). ניתן להגיע אליו בנסיעה דרך מעבר ההרים או ברכבת המכוניות מקלוסטרס (Klosters).
גם מדאבוס 
ניתן לצאת לנסיעה ברכבות גליישר אקספרס או ברנינה אקספרסגם בדאבוס ניתן כרטיס "הכל כלול" (Davos Inclusive Card) לתיירים הלנים בעיר לילה אחד לפחות, וגם כאן פועל בית מלון כשר (Derby Davos), בדרך כלל רק בחדשי הקיץ.

דאבוס במזרח שוויץ
העיר דאבוס ואגם דאבוס - מספר רכבלים וקרוניות עולים להרים סביב   (צילום: Leo-setä)
 

מה עוד עושים בדאבוס

המחלבה בקלבדלר אלפ (Schaukaserei Clavadeler Alp) היא מחלבת הרים בה, ניתן לצפות בתהליך ייצור הגבינות, וגם ליהנות מנוף פנורמי של ההרים סביב. אפשר להגיע למחלבה עם רכבל Jakobshorn עד Jschalp ומשם הליכה של כשעה, או עם אוטובוס עד Clavadel ומשם הליכה של כשעה וחצי. 
 
מוזיאון הצעצועים (Spielzeugmuseum) של דאבוס מציע תצוגה מרשימה של צעצועים ישנים, הכוללת בובות, בתי בובות ומיניאטורות, מהמאה ה-18 עד המאה ה-20. בנוסף לבובות ולמיניאטורות מוצגים במוזיאון גם משחקים, צעצועים, דמויות עופרת, בובות פורצלן, דובי צעצוע, קרקס, גן חיות ועוד. במקום יש גם מודל של הסנטוריום המוכר מספרו של תומאס מאן הר הקסמים, אשר נכתב על בית החלמה בדאבוס במאה התשע עשרה.
  
 
המחלבה בקלבדלר אלפ - צפוי בתהליך ההכנה ובתוצרת, וגם בנוף

מלון מומלץ במרכז דאבוס

מלון אמרון דאבוס סוויס מאונטן ריזורט (AMERON Davos Swiss Mountain Resort), מלון 4 כוכבים הממוקם במרכז דאבוס. מציע בריכת שחיה מקורה, מרכז בריאות וספא, מסעדה, חניה צמודה, חדרים וסוויטות, היכולים להתאים גם למשפחות וכוללים פינת ישיבה, שולחן עבודה ומרפסת הפונה לנוף. כל מי שהתארח במלון הזה גומר את ההלל על הניקיון והשירותיות של צוות מסביר פנים במיוחד.

מלון מומלץ בדאבוס
מלון אמרון דאבוס סוויס מאונטן ריזורט - מיקום נוח במרכז דאבוס ויחס ראוי לציון של הצוות

 

שלושה כפרים מקסימים שחברו להם יחדיו

שלושת הכפרים השכנים פלימס-לאקס-פאלרה (Flims-Laax-Falera) נמצאים 15 ק"מ מערבית לכור, והם יעד נפלא לבקר בו בקיץ. בחורף זהו אתר סקי חביב ובקיץ מקום בילוי נפלא, להעביר בו אפילו מספר ימים.

מומלץ לצאת לרכיבות אופניים (חנויות להשכרת אופניים ליד תחנות הרכבל בפלימס ולאקס) לעבר אגם קאומה (Caumasee) המקסים (אפשר גם ברגל). אגם קטנטן נוסף נמצא בכפר לאקס ולצידו דשא, מתקני שעשועים ומגרש כדורעף חופים.

מדרום לעיירות חצב נהר פורדריין (Vorderrhein), יובל של נהר הריין, קניון עמוק ומרשים באבן הגיר, שזכה לכינוי "הגראנד קניון של שוויץ". מומלץ מאד לנסוע לאורכו ברכב ולצאת למסלולי הליכה, כמו גם לבקר בכפרים הקטנים, שנראים נטושים למדי, כאילו נשארו כאן ממאה קודמת.
אגם קאומזה במזרח שוויץ
אגם קאומה, טיול מומלץ משלושת הכפרים שחברו להם יחדיו - פלימס-לאקס-פאלרה  (צילום: dconvertini)

גרנד קניון של שוויץ
נהר פורדריין חותר באבן הגיר ויוצר את "הגרנד קניון של שוויץ"  (צילום: Kurt Zwahlen)
 
 
בשתי הכתבות על מזרח שוויץ עם ילדים רק נגענו בקצה קצהו של הקרחון ממגוון האפשרויות העצום שיש לאזור זה להציע למשפחות עם ילדים ולתיירים בכלל. בכל מקום בו תהיו, כנסו ללשכת התיירות ותגלו שפע של אפשרויות נוספות. ממש אין צורך להתיש את עצמכם ואת הילדים בנסיעות למרחקים גדולים. קחו את הזמן, כנסו לשלווה השוויצרית.
 
 

מידע נוסף

פסטיבל סילבסטר קלאוזן
כפרי נופש בשוויץ

כרמית וייס אודות הכותבת
כרמית וייס (Carmit Weiss)מנסה להעביר את אהבתה לנופים דרך הצילום והכתיבה, מנהלת אתר Gotravel ואחת הכותבות המרכזיות בו. חרשה את אירופה וצפון אמריקה וטעמה גם את טעמן של היבשות האחרות. בעלת ניסיון רב בתכנון טיולים, גולשת סקי ואמא לארבעה גולשים צעירים.

כרמית עונה לשאלותיכם בפורום מומחי תיירות


סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר