קסם על אגם לוגאנו -
טיול בעיר היפה ובסביבתה
מאת: כרמית וייס


לוגאנו שבתה אותי בקסמיה. ביקרתי בה לפני שנים רבות ולא זכרתי יופי שכזה. ההרים המזדקרים מתוך מי המפרץ הם מראה שלא ישכח. ההרים תמיד היו שם, אני למדתי לטייל אחרת, לאט ונינוח. שוב ושוב צעדתי על הטיילת הקסומה לצדי אגם לוגאנו, וזו שינתה פניה בכל פעם. עם בוקר ישבו בה הפנסיונרים, מאכילים להקות ברבורים ושחפים. לעת ערב מלאה הטיילת משפחות, שקולותיהן מילאו את האוויר בשמחה. בשעות הקטנות של הלילה היא נכבשה בידי זוגות אוהבים, ואנחנו - כמה משוגעים לצילום, שהאורות המרקדים במי האגם הפכו אותנו שיכורים.


 לוגאנו, קנטון טיצ'ינו, שוויץ 
האורות המרצדים על אגם לוגאנו הפכו אותנו שיכורים  (צילום: Flavio Vallenari)

טעימות מלוגאנו ואגם לוגאנו - סרטון וידאו קצר ומקסים
 
העיר לוגאנו (Luganoשוכנת לחופי אגם לוגאנו בקנטון טיצ'ינו, נשמרת בידי שני הרים מחודדים, שמדרונותיהם המוריקים משתפלים כמעט עד קו המים. הרים נוספים ממשיכים ומקיפים את האגם הצר והארוך מכל עבר, וכפרים ציוריים משלימים את הציור המרהיב הזה. פשוט מושלם.
 
מונטה סן סלבטורה, לוגאנו
הר מונטה סן סלבטורה בצדו השני של המפרץ, כפי שהוא נראה מפארק סיביקו שבלוגאנו  (צילום: Mor65)


יעדים בעיר לוגאנו ובסביבתה הקרובה המוזכרים בכתבה, ומלון לוגאנו דנטה


טיולי אופניים
 

היכרות עם ההרים של לוגאנו

ההרים המקיפים את אגם לוגאנו מאפשרים נקודות תצפית נהדרות, שאת עוצמתן קשה לתאר במילים, ושפע של מסלולי הליכה, למי שבוחר להאריך את השהות בקסם הזה.
♦  מונטה ברה (Monte Brè), ההר שממערב לעיר, הוא נקודת מוצא למסלולים בין מטעי הזיתים, המולכים אל העיירה גאנדריה (Gandria), שבתייה הכפריים נושקים בחן לקו המים.
♦  מונטה סן סלבטורה (Monte San Salvatore), ההר שמדרום לעיר, מציע מסלולים המובילים אל לוגאנו או אל הכפרים שמדרום להר.

כך גם שני ההרים הרחוקים מעט יותר:

♦  מונטה ג'נרוסו (Monte Generoso), ההר הגבוה ביותר באזור לוגאנו, שאל פסגתו ניתן להעפיל ברכבת הרים.
♦  מונטה טאמרו (Monte Tamaro), ההר שעל פסגתו קפלת סנטה מריה של המלאכים (Santa Maria degli Angeli), יצירתו המפורסמת של מריו בוטה, מגדולי האדריכלים שצמחו כאן בקנטון טיצ'ינו. ההר הוא גן עדן לילדים בזכות גן משחקים, פארק חבלים ומגלשות הרים.

מונטה ברה, לוגאנו, טיצ'ינו, שוויץ 
תצפית לעבר אגם לוגאנו והעיר לוגאנו ממונטה ברה   (צילום: ValentynVolkov)

מונטה ברה, לוגאנו, טיצ'ינו, שוויץ 
מונטה ברה, שווה להישאר לשקיעה   (צילום: ValentynVolkov)
 

ג'ובאני של לוגאנו הוא שוויצרי ולא איטלקי...

אחרי שחרשנו את הטיילת, מגיע לנו לשבת בנחת באחד מבתי הקפה או המסעדות של פיאצה דלה רפורמה (Piazza della Riforma), במרכז העיר העתיקה (*). קפה איטלקי משובח, פסטות, פיצות ושאר מטעמי איטליה, יחד עם המלצר ג'ובאני והשפה המתנגנת סביב, כמעט השכיחו מאיתנו שאנחנו בכלל בשוויץ ולא באיטליה השכנה.
 
לוגאנו היא העיר הגדולה של קנטון טיצ'ינו דובר האיטלקית. כמעט כולם כאן דוברי איטלקית כשפת אם, כי הרי לפני מעט יותר ממאתיים שנה היה המקום שייך לאיטליה. אגב, השפה השנייה הנלמדת כאן היא צרפתית, בשל דמיונה לאיטלקית, ורק אחריה גרמנית ואנגלית, שלא כולם מצליחים ללמוד. אם יפגשו שני שוויצרים, לעיתים תשמעו אותם מדברים באנגלית, השפה היחידה ששניהם למדו.
 
במאה העשרים הפכה לוגאנו ליעד תיירות מוביל ולעיר הבנקאות השלישית בגודלה בשוויץ, לא דבר של מה בכך באימפריית הבנקאות. זוהי עיר נופש וקייט אמיתית, ומיקום מצוין לצאת ממנו לטיולים באזור.
בתי מלון בעיר לוגאנו
 
לוגאנו, שוויץ
הכיכר המרכזית פיאצה דלה רפורמה, שוויץ בניחוח איטלקי  (צילום: כרמית וייס)
 

סמטאות, פארקים, כנסיות והשוק של לוגאנו

שבענו, קינחנו בקפה וגלידה איטלקית, נתנו מנוחה לרגליים ואנחנו מוכנים לצאת לסיור ברחובות ובסמטאות העיר העתיקה. ברחוב Via Nassa והרחובות הסמוכים אליו יוכלו חובבי הקניות לחגוג, וכך גם חובבי הצילום וכל מי שיודע להעריך יופי פשוט ונקי. בתים עתיקים, מרפסות מעוטרות פיתוחי ברזל יפהפיים, והכל ללא תנועת מכוניות. 
 
אם רגליכם קלות, היכנסו אל אחת הסמטאות המטפסות במעלה הגבעה ופשוט לכו בהן לאיבוד. זה מה שקרה לי... וכך זכיתי להתוודע למקומות הכי קסומים וגם למעט שקט. אם רגליכם פחות קלות, תוכלו לעלות עם קרונית שיניים (פוניקולר), העולה ממרכז העיר העתיקה לתחנת הרכבת המרכזית, ולרדת ברגל או בקרונית.
 
בזכות מזג האוויר הנוח, לוגאנו וסביבתה הן גן עדן לצמחיה, בפרט לצמחים סוב-טרופיים, שהופכים את העיר וסביבתה לריכוז מרשים של פארקים וגנים בוטאניים. פארק סיביקו (Parco Civico) הוא מקום נפלא לנשום מהירוק, לנוח על הדשא, להאכיל ברווזים, וכל זאת בחינם. במרכזו של הפארק ניצבת וילה צ'יאני (Ciani) המקסימה, שנקנתה מבעליה על ידי עיריית לוגאנו בשנת 1912, תמורת 1.8 מיליון פרנק שוויצרי (למעלה משישה מיליון שקל) ומארחת מספר מוזיאונים. פארק נוסף, פארק בלוואדרה (Parco Belvedere) שלצדי הטיילת, מתהדר בפריחת הקמליות באביב ובעצי מגנוליה, לצד צמחייה סוב-טרופית ואמנות מודרנית.
 
לוגאנו, קנטון טיצ'ינו, שוויץ
פארק סיביקו על שפת אגם לוגאנו, אחד מהפארקים הרבים של העיר  (צילום: כרמית וייס) 
 
אמנות פחות מודרנית ניתן לראות בכנסיותיה הרבות של לוגאנו. כנסיית סנטה מריה של המלאכים (Santa Maria degli Angioli), הסמוכה לטיילת, היא אולי היפה מכולן. מבחוץ היא אינה מרשימה, אך היא אוצרת בתוכה ציורי פרסקו מקסימים, המתארים סצינות מהברית החדשה, כמו, הסעודה האחרונה, המדונה והילד וצליבתו של ישו. כנסיית סן לורנצו (San Lorenzo), מעט מעל הטיילת ברחוב Via San Lorenzo, היא כנסייה עתיקה, הצופה על גגות העיר והאגם. כנסיית סן רוקו (Chiesa di San Rocco), בעלת חזית בסגנון נאו-בארוק, נחבאת לא הרחק ממרכז העיר העתיקה, בכיכר בעלת שם זהה. יש עוד כנסיות, אך נסתפק בכך.
 
את הסיור בעיר נסיים בביקור בשוק של לוגאנו, המתקיים בפיאצה דלה רפורמה, בכל שלישי ושישי (8:00- 12:00). כאן אפשר לטעום מתוצרת חקלאי האזור, היישר מהשדה.
 
לוגאנו, שוויץ
תצפית מכנסיית סן לורנצו על גגות לוגאנו והר מונטה ברה    (צילום: כרמית וייס)
 

שייט על אגם לוגאנו

אין כמו שייט רגוע על האגם כדי לנשום את כל היופי המקיף אותו. הכפרים המקסימים, שבתיהם נושקים לקו המים והם טובלים בכל כך הרבה ירוק, הם חגיגה אמיתית.
 
ניתן לשוט כמעט מכל נקודה על שפת האגם אל כל נקודה: מהעיר לוגאנו והכפרים מורקוטה, גאנדריה, קאפולגו ואחרים. ניתן לשלב עם נסיעה באוטובוס וניתן לצאת לשייט של בוקר, צהריים או לעת שקיעה. ניתן גם להרחיק על אגם לוגאנו עד חלקו האיטלקי, ולשלב טיול אצל השכנים. 
אם אכלתם יותר מידי פיצות, אתם מוזמנים לשכור סירת פדלים או משוטים קטנה במעגן של לוגאנו ולהפעיל קצת את השרירים.
בתי מלון סביב אגם לוגאנו
 
אגם לוגאנו, שוויץ
שייט על אגם לוגאנו ומבט לעבר בתי הכפר המקסים גאנדריה   (צילום: כרמית וייס)
 
 

תצפית נפלאה מפסגת סן סלבטורה

ההר בעל המראה המושלם, השומר על לוגאנו מדרום, תוך שמדרונותיו הירוקים נופלים בתלילות ממש אל שפת האגם, הוא אחד המראות היותר מפורסמים של לוגאנו. הוא מעניק לעיר משנה קסם ויופי. קשה לפספס אותו.
 
על העלייה לפסגת מונטה סן סלבטורה (Monte San Salvatore) אני ממליצה כחובה עבור כל המבקר בלוגאנו. תחנת הקרונית העולה לפסגה ממוקמת בשכונת פארדיסו (Paradiso), מרחק הליכה (או נסיעה קצרה) ממרכז העיר. עוד טיפוס קצר ברגל ואגם לוגאנו כולו פרוס למרגלותיכם במלוא הדרו, וביום בהרי ניתן לצפות גם הרחק לעבר אגם מאג'ורה. 360 מעלות של ירוק וכחול - ההרים היורדים בתלילות אל המים, מקיפים את האגם מכל עבר ומעניקים לו מראה של פיורד.
כתבה על אגם מאג'ורה  |  כתבה על מסלול באזור האגמים איטליה-שוויץ
לינה בשכונת פארדיסו
 
למרות הראות הגרועה באותו יום, צילמתי כמה תמונות פנורמיות, בניסיון להמחיש את עוצמתם של המראות. במציאות זה הרבה יותר מרשים.
 
מונטה סן סלבטורה, אגם לוגאנו
פיורד שוויצרי עטוף ערפל, תצפית ממונטה סן סלבטורה    (צילום: כרמית וייס)
 
מהתחנה העליונה של קרונית השיניים כדאי לטפס עד לפסגה (10-20 דקות) וליהנות מתצפית משפת המצוק ומגג הקפלה. אם תגיעו לפני השקיעה תוכלו ליהנות מהנופים באור, מצבעי השקיעה ומאורות העיר הנדלקים בהדרגה. חוויה רומנטית במיוחד.
 
מסלולים קצרים יורדים מההר ללוגאנו או קורונה (Carona), ומסלולים ארוכים יותר יוצאים למלידה (Melide) או מורקוטה (Morcote). אם אינכם נמנים על הפחדנים ואתם מחפשים חוויה אתגרית במיוחד, אתם מוזמנים לנסות מסלול וייה-פראטה העולה לסן סלבטורה. דרוש ציוד מתאים, כושר טוב ומדריך טיפוס. (פרטים נוספים בבית הספר לטיפוס info@guidealpine.ch)

קרונית שיניים מטפסת לסן סלבטורה משכונת פרדיסו, לא הרחק מהטיילת עמה תגיעו מהעיר העתיקה (אפשר גם עם רכבת התיירים). היא עושה את דרכה בת 12 הדקות, כל חצי שעה, עד השעה 23:00, מאמצע מרץ עד סוף נובמבר (יש הנחות לילדים).
 
אגם לוגאנו, קנטון טיצ'ינו, שוויץ
תצפית בכחול וירוק מגג הקפלה של מונטה סן סלבטורה  (צילום: כרמית וייס)
 

מונטה ג'נרוסו – על התפר בין שוויץ לאיטליה

מי שעבר בין כל התצפיות המרהיבות על אגם לוגאנו, ועשה זאת ביום עם ראות טובה (שלא כמוני...), מעיד על התצפית של מונטה ג'נרוסו (Monte Generoso) כתצפית הטובה ביותר. אני ואתם נצטרך בשלב זה להאמין – אתם ככל הנראה עדיין לא הייתם שם, ואני שהייתי, כמעט לא ראיתי דבר מבעד למסך העננים שכיסה את העמקים. כל שיכולתי היה לדמיין... אך מאחר וזו התצפית הגבוהה ביותר באזור (1,704 מטר) והיא ממוקמת ממש על הגבול בין שוויץ לאיטליה, כנראה שאכן כך הדבר.
 
מונטה ג'נרוסו, לוגאנו, שוויץ
מונטה ג'נרוסו ביום בהיר, אפשר לצפות לעבר אגמי שוויץ ואיטליה  (צילום: trabantos)
 
גם ללא התצפית, הנסיעה בת ארבעים הדקות ברכבת ההרים התלולה, המטפסת במעלה ההר, היתה חוויה מרנינה של נופים וטבע. מהתחנה הסופית יש לעלות ברגל עוד מאה מטר (הפרש גובה), כרבע שעה הליכה, לתצפית של 360 מעלות מהפסגה. המאמץ בהחלט משתלם. מי שמגיע למונטה ג'נרוסו ביום בהיר, יכול (כך טוענים השלטים במקום...) לצפות על שלושת אגמי האזור – לוגאנו, מאג'ורה וקומו, ולהרחיק ראות אל תוך איטליה. יפה במיוחד התצפית בשעת שקיעה, שלאחריה נדלקים אט אט האורות למרגלותיכם, אך רכבות בשעות מאוחרות פועלות רק בימים מסוימים (יש לבדוק באתר) ויש להזמין מקום מראש.
 
אם תרצו להאריך את חווית הטבע והנופים, אני ממליצה בחום לטייל באחד ממסלולי ההליכה הפזורים על מונטה ג'נרוסו. אפשר לנסוע ברכבת רק חלק מהתחנות ואת השאר להשלים ברגל, בעליה או בירידה. חסכתם כמה פרנקים והרווחתם את הנופים. אם תרצו אפשר גם באופניים, והכי מהר, לאמיצים – במצנחי רחיפה.
רכבת ההרים (רכבת שיניים, ליתר דיוק) יוצאת מהכפר קאפולאגו (Capolago), אליו ניתן להגיע גם בשייט מלוגאנו. יש לשים לב ללוחות הזמנים, השונים בין הקיץ לחורף ומצטמצמים במזג אויר גרוע. יש הנחה למשפחות עם ילדים (6-16).
 
 רכבת ההרים היורדת ממונטה ג'נרוסו, לוגאנו 
 רכבת ההרים היורדת ממונטה ג'נרוסו בנופים קסומים, כאן כבר התפזר הערפל...  (צילום: כרמית וייס) 
 
לחרוש את שוויץ בשעה אחת
לא אחת אני משיבה למטיילים המתכננים לטייל בשוויץ כולה בשבוע, שאין כל סיכוי להספיק. שוויץ היא אולי המדינה הצפופה ביותר באטרקציות תיירותיות בעולם, ודרושים שבועות כדי לטעום ממה שיש לה להציע.
אבל אפשר גם ביום אחד... אפילו בשעה... של סיור בשוויץ המיניאטורית.
כתבה על תכנון טיול בשוויץ
 
דומה שסוויס-מיניאטור (Swissminiatur) היא חלומו של כל מטייל. כאן, על פני 14 דונם פזורים למעלה ממאה ועשרים מודלים ממוזערים (1:25), שיציגו לכם את המיטב שיש לשוויץ להציע.
בשוויץ המיניאטורית, כמו בשוויץ, גם כבישים, גשרים, מכוניות, רכבלים העולים להרים, ספינות משייטות באגמים והמון רכבות. כיאה למדינה בעלת מערכת מסילת הרכבת המפותחת ביותר שראיתי מעודי, גם כאן, על פני הפארק, פרוסות מסילות ברזל באורך של שלושה וחצי קילומטרים, ועליהן נושפות ושורקות 18 רכבות (האמת, רכבות שוויץ אינן נושפות, רובן פועלות בשקט מדהים על חשמל). בימים בהם פתוח האתר בשעות הערב מוארים הדגמים בהמוני נורות.
כתבה על רכבות בשוויץ
 
סוויס מיניאטור, לוגאנו
 סוויס מיניאטור, למעלה ממאה ועשרים מודלים מהמיטב של שוויץ  (צילום: כרמית וייס)
 
כבר ביקרתי במספר אתרי מיניאטורות בעולם, אך דומני שזה של שוויץ הוא המלוטש שבהם: 15 אלף צמחים ופרחים הופכים את המקום, כמו את שוויץ כולה, לחגיגה של צבע. הדגמים, למרות גילם המתקדם (למעלה מחמישים), זוכים כל הזמן לשיפוץ ומירוק.
 
בין עשרות הטירות והמבצרים, הכנסיות, תחנות הרכבת, הספינות, המטוסים ומה לא, ישמחו חובבי ספרה האלמותי של יוהנה ספירי לגלות את הכפר מיינפלד, שבין בתיו פיזזה היידי בת ההרים. החולמים לטפס על פסגות האלפים יוכלו לעקוב אחר הרכבת לפסגת יונגפראו, ומשם עם מטפסי ההרים האמיצים לפסגתו בגובה 4,158 מטרים...
על הכפר מיינפלד בכתבה על מזרח שוויץ

הפארק נמצא בעיירה מלידה (Melide), 7 קילומטר דרומית ללוגאנו. אפשר להגיע ברכבת ודרך נחמדה במיוחד היא בשייט על אגם לוגאנו. פתוח מאמצע מרץ עד סוף אוקטובר. לילדים (6-15) מחיר כניסה מוזל ומשפחות עם ילדים בגילאים אלו זוכות למחיר משפחתי אטרקטיבי, עבור זוג הורים וכל ילדיהם.
לינה בעיירה מלידה
 
סוויס מיניאטור, לוגאנו
בין טירות שוויץכמו גוליבר בארץ הגמדים   (צילום: כרמית וייס)
 

מסע מיוחד ברכבת ברנינה אקספרס

הרכבות הפנורמיות, בעלות החלונות הענקיים, שנוסעות בנופים הכי יפים, כבר הפכו שם דבר בקרב המטיילים בשוויץ. כאן, בלוגאנו, זכיתי לעלות על אחת מהן - רכבת ברנינה אקספרס (Bernina Express), שלקחה אותנו מהקיץ של לוגאנו, דרך איטליה האמיתית (קטע זה נעשה באוטובוס בעל חלונות פנורמיים) ומעבר ברנינה, שעל שמו היא נקראת, לנופי הקרחונים המרשימים של מזרח שוויץ.

כתבה מיוחדת הקדשתי לרכבת המיוחדת הזו, כך שלא אלאה אתכם בתיאורים, רק אומר שהיא מתאימה במיוחד למי שרוצה לטייל ללא רכב. רכבת מהירה הביאה אותנו בתוך שעתיים בלבד מציריך ללוגאנו, דרך מנהרת הרכבות הארוכה בעולם. מי שמגיע לכאן עם רכב, יכול לקחת רק את חלקה האיטלקי של הנסיעה, סתם כסיור יום, או לעשות את הדרך כולה הלוך-חזור, כפי שהמלצתי בכתבה.
כתבה על רכבת ברנינה אקספרס

רכבת ברנינה אקספרס, רכבת פנורמית מלוגאנו
מהקיץ של לוגאנו אל הקרחונים של מזרח שוויץ, רכבת ברנינה אקספרס   (צילום: כרמית וייס) 

 
 

היכן מומלץ ללון בלוגאנו?

למגיעים ברכבת מומלץ ללון במרכז העיר העתיקה של לוגאנו, אליו מגיעים עם פוניקולר היורד מתחנת הרכבת, וכך להיות במרחק הליכה קצר מכל מקום.
בתי מלון במרכז לוגאנו
למגיעים ברכב מומלץ ללון בשכונות ההיקפיות, כמו למשל שכונת פארדיסו, ממנה ניתן להגיע בהליכה למרכז העיר, או לבחור במלון עם חניה במרכז העיר (כמו זה עליו אמליץ מיד).
בתי מלון בשכונת פארדיסו של לוגאנו
למשפחות עם ילדים אמליץ על כפר הנופש אלבונאגו (Feriendorf Albonago), הממוקם במרחק 3 ק"מ ממרכז העיר, על צלע ההר המשקיף לאגם לוגאנו.
כתבה על כפרי נופש למשפחות בשוויץ

מלון מקסים במרכז העיר לוגאנו

מלון לוגאנו דנטה (LUGANODANTE - We like you) הוא מלון 4 כוכבים, הממוקם במרכז העיר העתיקה של לוגאנו - בסמוך לכיכר המרכזית וטיילת האגם, וממש בצמוד לתחנת הפוניקולר המקשר את העיר התחתית לתחנת הרכבת. במלון חדרים וסוויטות לזוגות ומשפחות, מרווחים, שקטים וממוזגים, ובכולם מכונת אספרסו, קומקום חשמלי ומיני בר. המלון מציע חניה חינם, ארוחת בוקר עשירה, וכן שתיה חמה וחטיפים במהלך היום, אבל בעיקר ראוי לציון היחס הנפלא של הצוות.

מלון מומלץ בלוגאנו
מלון לוגאנו דנטה
 - מיקום מצוין בין האגם לתחנת הרכבת ושירות חם ולבבי
 

מידע נוסף

 

כתבות נוספות

עמק לבנטינה ומעבר סנט גוטארד
מסלול באזור האגמים איטליה-שוויץ


כרמית וייס אודות הכותבת
כרמית וייס (Carmit Weiss)מנסה להעביר את אהבתה לנופים דרך הצילום והכתיבה, מנהלת אתר Gotravel ואחת הכותבות המרכזיות בו. חרשה את אירופה וצפון אמריקה וטעמה גם את טעמן של היבשות האחרות. בעלת ניסיון רב בתכנון טיולים, גולשת סקי ואמא לארבעה גולשים צעירים.

כרמית עונה לשאלותיכם בפורום מומחי תיירות


סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר