קנטון טיצ'ינו – שוויץ בניחוח איטלקי
מאת: כרמית וייס


זקני טיצ'ינו יודעים לספר שבלילות הקיץ מצטופפים כל כוכבי השמיים מעל הקנטון שלהם, כדי לצפות ביופיו של גן העדן של שוויץ. ההסבר שלי לשמיים זרועי הכוכבים של קנטון טיצ'ינו, פרוזאי יותר: בעוד שמי הקנטונים האחרים של שוויץ מכוסים עננים כה תדיר, שמי קנטון טיצ'ינו בהירים כמעט תמיד וכל הכוכבים מוצאים דרכם לשם.


כך או כך, אין כמו טיול על שפת אגם לוגאנו או אגם מאג'ורה בליל קיץ חמים, כשהשמיים זרועים מיליוני כוכבים, רוח קלילה מניעה את עצי הדקלים ואורות העיר מרקדים בחן במי האגם הצלולים. 
 
מנדריסיו, טיסינו, שווייץ 
ערבוב אלפיני וים-תיכוני של שוויץ ואיטליה, העיירה מנדריסיו   (צילום: AleMasche72)
כתבה עם מסלול באזור האגמים המשותף של איטליה ושוויץ
 
את הסיפור מספרים זקני טיצ'ינו באיטלקית מתגלגלת בחן, שפתו הרשמית של הקנטון היחיד בשוויץ בו כמעט כולם דוברי איטלקית. איטליה היא מלת מפתח בהבנת קנטון טיצ'ינו (Ticino), שלמעשה הוא מובלעת אל תוך שטחה של השכנה הים-תיכונית, בעלת המזג הסוער.
 
קנטון טיצ'ינו (בפי דוברי הגרמנית: טסין) הוא הקנטון הדרומי ביותר של שוויץ והיחיד הנמצא מדרום להרי האלפים. את האווירה הים-תיכונית של הקנטון משלימים שני אגמים גדולים, אותם הוא חולק עם השכנה מדרום: אגם מאג'ורה ואגם לוגאנו
 
מפת בשוויץ בחלוקה לפי אזורים
קנטון טיצ'ינו בדרום שוויץ, מובלעת לתוך איטליה והיחיד מדרום לרכס הרי האלפים


טיולי אופניים
 

הטוב משני העולמות

אומרים שהטיצ'ינזים, תושבי טיצ'ינו, לקחו את הטוב משני העולמות הנושקים לקנטון שלהם – השוויצרי והאיטלקי. מהדרום הם הביאו את האופי הנינוח והפתוח, ומצפון הם אימצו את תכונות הסדר, הארגון והאיכות הבלתי מתפשרת. דגל הקנטון, המחולק שווה בשווה אדום וכחול, מדגיש גם הוא את הניגוד בין שני הקצוות.
 
לטעמי קנטון טיצ'ינו הוא מהיפים בקנטונים של שוויץ, שיופי ניתן לה כל כך בנדיבות. ההרים המשתפלים בתלילות לשני אגמי הטורקיז הגדולים, הנהרות הרבים שיצרו עמקים פוריים וקניונים מרהיבים, אגמי ההרים הרבים, עצי הדקל, הכפרים הציוריים - כולם יוצרים כאן יופי מרהיב במיוחד.
 
אגם לוגאנו, קנטון טיצ'ינו, שוויץ
הרים המשתפלים בתלילות לאגמי טורקיז, תצפית על העיר לוגאנו ואגם לוגאנו  (צילום: כרמית וייס)

אגם לוגאנו, גאנדריה, קנטון טיצ'ינו, שוויץ
בתיו הציוריים של הכפר גנדריה משתקפים במימיו של אגם לוגאנו, שייט מומלץ באגם  (צילום: Jaspe)
 

הקיץ הארוך ביותר בשוויץ

הקיץ, העונה שהשוויצרים כל כך אוהבים והיא כה קצרה במחוזותיהם, בקנטון טיצ'ינו מקדים להגיע ומאחר לעזוב. עונת התיירות בטיצ'ינו ארוכה מאשר באזוריה האחרים של שוויץ, בזכות ימי השמש הרבים יותר להם זוכה הקנטון. כך יכולים אנו הישראלים, שעונות החגים שלנו בסתיו ובאביב, ליהנות מטיול במזג אוויר נעים, מבלי להוציא את הסוודר מהמזוודה.
 
האקלים בטיצ'ינו, כיאה לקנטון הים-תיכוני של שוויץ, הוא מהנעימים ביותר שיש למדינה להציע. הרי האלפים הגבוהים מצפון חוסמים את רוחות הצפון הקרות, ויחד עם האגמים הממזגים מעניקים לאזור זה את הטמפרטורות הנעימות ביותר בשוויץ לאורך מרבית ימות השנה. עם זאת, בשיא הקיץ יכול להיות חם ולח למדי, אך תמיד אפשר לברוח להרים הקרירים.
 
מספר נהרות גדולים חורצים את פניו של קנטון טיצ'ינו, ויוצרים עמקים מרהיבים בין רכסיו, שהם חלק מרכס הרי האלפים. הנהר הגדול שבהם הוא נהר טיצ'ינו (Ticino), שהעניק את שמו לקנטון כולו. רכס האלפים, המכסה את חציו הצפוני של הקנטון, אינו מהגבוהים בשוויץ, אך הוא נחשב לאחד היפים שבהם. פסגתו הגבוהה ביותר, פסגת אדולה (Adula) מתנשאת לרום 3,402 מטר.
ערי טיצ'ינו הגדולות הן: לוגאנו (Lugano), לחופיו הצפוניים של אגם לוגאנו, לוקארנו (Locarno), לחופיו הצפוניים של אגם מאג'ורה, ובירת הקנטון בלינצונה (Bellinzona).
טירת קסטלגראנדה (Castelgrande), בלינצונה, טיצ'ינו, שוויץ
טירת קסטלגראנדה (Castelgrande), הגדולה בין שלוש הטירות המשקיפות על העיר בלינצונה  (צילום: Scukrov)
 

איטליה, שוויץ ומה שבינהן

שנים רבות היה האזור שהוא היום קנטון טיצ'ינו שייך לאימפריה הרומית, שהותירה בו חותם ניכר עד לימינו אנו. לאחר נפילת האימפריה היווה מיקומו האסטרטגי, החולש על הדרכים המובילות למעבר האלפים, פיתוי לשליטים השכנים. האזור שנראה היום שיא השלווה ידע מלחמות עקובות מדם, ועבר פעם אחר פעם מידי השכנים מצפון (הפדרציה השוויצרית בראשית התהוותה) לשליטת השכנים מדרום (האיטלקים), וחוזר חלילה.
 
בשנת 1803 הוענק קנטון טיצ'ינו לפדרציה של שוויץ כמחוות פיוס של נפוליון בונאפרטה, ומאז הוא שוויצרי.
בתחילת המאה העשרים הגיע לקנטון קו הרכבת, בזכות פתיחת מנהרת סנט גוטארד, והעניק לו דחיפה כלכלית משמעותית. התיירות הפכה לגורם כלכלי חשוב, לצד הבנקאות המשגשגת, שהפכה את לוגאנו לעיר הבנקאות השלישית בשוויץ (אחרי ציריך וז'נבה).
על מעבר סנט גוטארד בכתבה על עמק לבנטינה
 
מעבר סנט גוטרד, קנטון טיצ'ינו, שוויץ
האגם במעבר סנט גוטארד, נקודה אסטרטגית ויעד טיולים נפלא   (צילום: כרמית וייס)
 

בדרכי האוכל של טיצ'ינו

למטבח הטיצ'ינזי השפעה איטלקית ניכרת, בעיקר של השכנים מקנטון לומברדיה. הוא עושה שימוש בעיקר במוצרים מקומיים: ערמונים, דבש, בשרים (חזיר, סלאמי), צמחי תבלין, גבינות במגוון טעמים, תירס (כמה פולנטה אכלנו...) ועוד. תושב חדש של טיצ'ינו הוא האורז (כן, כן, לא רק בסין...), אותו מגדלים בעמק מאג'יה (Maggia) והוא משמש להכנת, איך לא... ריזוטו כמובן.
 
טיצ'ינו התברכה בשפע עצי ערמונים, הגדלים על שיפולי האלפים הדרומיים, בגבהים שבין 200 ל- 1,000 מטר. פסטיבל לכבוד פרי הערמונים, המבשיל עם בוא הסתיו, חוגגים בשבוע הראשון של אוקטובר בעיר אסקונה (Ascona), על שפת אגם מאג'ורה. לצד האוכל - עוגות, לחמים, דבש, ריבות, כולם עשויים מערמונים, מציגים חפצי אומנות שונים העשויים מהעץ ופירותיו.
 
שיפולי ההרים בטיצ'ינו מכוסים מטעי זיתים וכרמים, שיגרמו לכל תייר ישראלי להרגיש בבית. שביל מיוחד בין מטעי הזיתים עושה דרכו על שיפולי מונטה ברה (Monte Brè) הנושקים לאגם לוגאנו, בין הכפרים גאנדריה (Gandria) וקסטנולה (Castagnola).
 
קנטון טיצ'ינו, שוויץ
 ריזוטו, ספגטי בולונז, פלטת נקניקים וקינוח איטלקי מרהיב במיוחד   (צילום: כרמית וייס)

מונטה ברה, לוגאנו, טיצ'ינו, שוויץ 
מונטה ברה לחופי אגם לוגאנו, שביל מיוחד עושה דרכו בין מטעי הזיתים   (צילום: ValentynVolkov)
פרטים ב
כתבה על אגם לוגאנו
 

בדרכי היין של טיצ'ינו

על פי מסורת ארוכת שנים מייצרים בטיצ'ינו יין, שאינו מוכר בעולם משום שרובו נמכר לצריכה מקומית (הרבה תיירים, כבר אמרנו). היין המוביל את יינות טיצ'ינו הוא יין מרלו דל טיצ'ינו, המיוצר מענבי מרלו השחורים. את הענבים בוצרים לקראת סוף ספטמבר, ומי שמגיע לאזור בתקופה זו יכול להשתתף בבציר.
מי שאינו רוצה להשכים קום יכול ליהנות בפסטיבל היין של מנדריסו (Mendrisio), מדוכני אוכל מקומי והרבה יין ושמחה איטלקית.
 
מספר "דרכי יין" מובילות את המטיילים בין הכרמים, היקבים ואטרקציות תיירותיות נוספות, ואזכיר רק כמה מהן: דרך היין של מנדריסיו (Mendrisio), דרך היין של אזור לוקרנו (Locarno) ואחרונה חביבה דרך היין של אזור בלינצונה (Bellinzona).
 
מאנדריסו, קנטון טיצ'ינו, שוויץ
כרמים על דרך היין של מנדריסיו, בעיר מתקיים פסטיבל יין  (צילום:  trabantos)
 

בדרכי הפסטיבלים של טיצ'ינו

עונת הקיץ המתארכת של טיצ'ינו וימי האביב והסתיו הנעימים, הופכים את הקנטון לעשיר באירועי חוצות, מופעי חוצות ופסטיבלים רבים. פסטיבלי הג'אז של לוגאנו ולוקארנו, פסטיבלי הבלוז של לוגאנו ועמק מאג'יה, פסטיבל אמני הרחוב של אסקונה והרשימה עוד ארוכה.
 
הגדול והנודע מכולם הוא פסטיבל הסרטים של לוקארנו, אחד מפסטיבלי הסרטים החשובים בעולם, המתקיים במשך 11 יום של תחילת אוגוסט. מזה למעלה משישים שנה הופך פסטיבל הסרטים את העיר העתיקה והכיכר המרכזית שלה - Piazza Grande לאולם הקולנוע הגדול בעולם.
 
לוקארנו, קנטון טיצ'ינו, שוויץ
העיר לוקארנו שלחופי אגם מאג'ורה, מארחת פסטיבל סרטים מהחשובים בעולם  (צילום: Andrey Khrobostov) 


המלצה על מלון ספא משגע בעיירה אסקונה

כפי ששמו מעיד עליו, מלון הספא ג'רדינו אסקונה (Giardino Ascona) ממוקם בעיירה אסקונה, והמוטיב הבולט בו הוא הגינה המטופחת (ג'רדינו פירושו "גינה"). מזרקה חביבה מקדמת את פני האורחים, עצים מעוצבים ומדשאה רחבת ידיים מקיפה את הבריכה החיצונית מכל עבריה – כל אלה יוצרים אווירה פתוחה, חמה ו"ים תיכונית". סגנון העיצוב של חדרי המלון – בסך הכל 56 במספר – גם הוא ממשיך את אותו קו ים תיכוני, פשוט ונקי.
מסעדת המלון – "אקו אסקונה" – זכתה בשני כוכבי מישלן והיא מגישה מנות טעימות מרכיבים מקומיים ואיכותיים. נוסף עליה ישנה מסעדת אוכל שוויצרי מקומי ובר – הסמוך לבריכה – לנוחות הרוחצים.
ג'רדינו, אסקונה
אווירה ים תיכונית, עם הרבה מדשאות ובריכות חיצוניות, במלון המפנק מלון הספא ג'רדינו אסקונה שבעיירה אוסקונה 

 
 

דור העתיד של אדריכלי שוויץ בעקבות מריו בוטה

בטיצ'ינו ניגודים רבים: איטלקי מול שוויצרי, הרי האלפים מול אגמים ים תיכוניים, שלג עד על הפסגות מול עצי דקל. ניגודים בולטים גם בארכיטקטורה של טיצ'ינו: בתים עתיקים, בעלי פיתוחי אבן ומרפסות מסוגננות, כנסיות רומאנסק ובארוק ובתים מסורתיים בכפרים, אל מול ארכיטקטורה מודרנית בה משתלבים בחן אבן, זכוכית ומתכת.
 
הקנטון הצמיח לא מעט אדריכלים מוכשרים ובראשם מריו בוטה (Mario Botta), שקשה לבקר בטיצ'ינו ולא לשמוע את שמו שוב ושוב. בוטה נולד בשנת 1943 בעיירה מנדריסיו (Mendrisio), הסמוכה ללוגאנו. לאחר תקופת חניכות בחברת ארכיטקטים מקומית למד אמנות וארכיטקטורה באיטליה השכנה. את עבודתו המקצועית החל בקנטון טיצ'ינו ומשם פרחה הקריירה שלו על פני העולם כולו (גם אצלנו - בית הכנסת והמרכז למורשת היהדות ע"ש צימבליסטה באוניברסיטת תל אביב). יצירותיו מרשימות במקוריותן והן נודעות בצורות הגיאומטריות שלהן ובשימוש בחומרי בנייה מגוונים.
רבות מיצירותיו של בוטה מרוכזות בקנטון טיצ'ינו, בו הוא חי ועובד, ואזכיר רק כמה מהן: בנק גוטארדו (Banca del Gottardo) בלוגאנו, בניין המשרדים Centro Cinque Continenti בשכונת פארדיסו בלוגאנו, קפלת סנטה מריה של המלאכים (Santa Maria degli Angeli) על הר מונטה טאמרו (Monte Tamaro), ובניין Swisscom בבלינצונה.
 
כדי לקבע את מעמדו המוביל של הקנטון בארכיטקטורה המודרנית, הוקמה בשנת 1996 האקדמיה לארכיטקטורה של מנדריסיו, וכך בעיר הולדתו של הארכיטקט הנודע גדל דור העתיד של אדריכלי שוויץ.
 
מונטה תמארו, קנטון טיצ'ינו, שוויץ
קפלת סנטה מריה של המלאכים" על הר מונטה טאמרו, יצירה נוספת של האדריכל מריו בוטה (צילום: CC arianta)
 

לצאת אל הטבע של טיצ'ינו

גם אם אינכם חובבי טיולים רגליים מפרכים, ובוודאי אם אתם כן כאלו, אין ביקור בטיצ'ינו ללא יציאה אל הטבע המרהיב. בחלקו הצפוני מתנשאים בגאון הרים מושלגי עד המטפסים לגבהים של 3,000 מטרים ויותר, והם מתגלגלים אט אט מטה, עד שהם נושקים לאגמים הגדולים שבדרום. בין לבין חורצים את ההרים עמקים רבים, חלקם רחבי ידיים וחלקם צרים ועמוקים, וגם כמה קניונים מרהיבים במיוחד שיצרו כוחות הטבע.
 
אביא כאן רק כמה טעימות, כי קצרה היריעה:
עמק ורצסקה (Verzasca) – משתפל מהרי האלפים לאגם מאג'ורה ומאפשר טיול נינוח לצדי נהר טורקיז, בין כפרים קטנים, גשרים, מפלים ותצורות סלע מרהיבות.
עמק מאג'יה (Maggia) – היורד אף הוא מההרים בצפון מערב טיצ'ינו אל אגם מאג'ורה, הוא מהגדולים בעמקים של הקנטון ומכאן שמו (מאג'יה=גדול). לא פחות מ- 800 קילומטרים של שבילי הליכה מסומנים מאפשרים טיול בנופיו המרהיבים.
עמק לבנטינה (Leventina) – כמעט כל מבקר בטיצ'ינו עושה דרכו דרך עמק רחב ידיים זה, המוליך ממעבר סנט גוטארד אל בלינצונה בלב ליבו של הקנטון, מהחורף של הרי האלפים הנישאים אל הקיץ הים תיכוני של אגמי טיצ'ינו. בהרים שמעל העמק פרוסים 650 קילומטרים של שבילי הליכה, אל אגמי תכלת קטנים ונופים פראיים שיד אדם כמעט לא נגעה בהם.
 
עמק לבנטינה, קנטון טיצ'ינו, שוויץ
תצפית על עמק לבנטינה, העמק המרכזי של קנטון טיצ'ינו (צילום: כרמית וייס)
 

איך אפשר בלי קניות

טוב, אני חייבת להודות, לעניות דעתי אפשר גם אפשר בלי קניות בטיול. אבל בתוך עמי אני יושבת ואני מודעת לכך שעבור רבים מהמטיילים קניות הן חלק בלתי נפרד ומהנה מהטיול. אז אספתי עבורכם כמה הצעות מעניינות לבילוי שכזה.
כיאה לקנטון האיטלקי של שוויץ, טיצ'ינו מציגה חנויות אופנה אלגנטיות לרוב. רחוב הדגל של הקניות הוא רחוב Via Nassa, המקביל לטיילת של לוגאנו על שפת האגם. גם אם לא תקנו דבר, שיטוט בין בתיה היפים של העיר העתיקה הוא בהחלט חוויה מרנינה.
 
אחד עשר שווקים שונים מתקיימים בערים ובכפרים של טיצ'ינו. לכל אחד מהם יום ושעות קבועים ונושא ייחודי. בבלינצונה מוכרים ספרים משומשים, בלוגאנו מתמחים בעתיקות ובלוקארנו מציגים עבודות יד מקומיות.
 
את חגיגת הקניות תוכלו להשלים במרכז הקניות FoxTown בעיירה מנדריסו (Mendrisio), 18 קילומטר דרומית ללוגאנו. כאן מרוכזות תחת קורת גג אחת 160 חנויות מפעל, וזו אפשרות בילוי גם אם נפלתם על אחד מימי הגשם הנדירים בטיצ'ינו.
לינה בעיירה מנדריסו
 
לוגאנו, קנטון טיצ'ינו, שוויץ
רחוב עתיר חנויות בעיר העתיקה של לוגאנו (צילום: כרמית וייס)
 

עוד כמה רעיונות למטיילים בטיצ'ינו

¡        גנים בוטאניים – בקנטון טיצ'ינו הריכוז המרשים ביותר של גנים בוטאניים בשוויץ.
¡        נקודות תצפית – עליה לנקודות תצפית ברכבות הרים או רכבלים.
¡        שייט על אגמי טיצ'ינו 
¡        70 מוזיאונים וגלריות בטיצ'ינו.
 
לוגאנו, קנטון טיצ'ינו, שוויץ
הגן הבוטאני צ'יאני (Parco Ciani) לחופי אגם לוגאנו  (צילום:  Mikolaj Niemczewski) 
 

טיצ'ינו ותיירים כחול לבן – כמו כפפה ליד

כל כך הרבה יופי יש בה בשוויץ ואיני נוהגת להשוות יופי ליופי, אך לדעתי קנטון טיצ'ינו בהחלט מתחרה בכבוד מול היפים בקנטונים של שוויץ. יופיים הרב של ההרים, הערים, העמקים, הקניונים, האגמים, הכפרים, הערים העתיקות והערים הנושקות לאגמי התכלת, הם חגיגה אמיתית של נופש.
 
כמה גורמים חוברים והופכים את טיצ'ינו ליעד נפלא עבורנו הישראלים: 
- מזג האוויר החמים, מיעוט ימי הגשם וריבוי ימי השמש (יחסית לשוויץ, כמובן), מאפשרים טיול נעים לא רק בקיץ אלא גם באביב ובסתיו, תקופת החגים והחופשות שלנו. 
- מרחק של פחות משעה נהיגה או נסיעה ברכבת מ
מילאנו, אליה יש טיסות רבות מישראל, כולל טיסות שכר זולות.
- מגוון נופים ואטרקציות תיירותיות המתאים למגוון מטיילים רחב: מחובבי הליכה בהרים לחובבי הליכה בסמטאות ציוריות, מחובבי קניונים של הטבע לחובבי קניונים של קניות, מחובבי אדרנלין לחובבי נופש רגוע, משפחות עם ילדים, זוגות בירח דבש (רומנטי להפליא!) ופנסיונרים שכל זמנם בידם.
- אחרון חביב, חביב באמת – האופי האיטלקי הלבבי והעליז מתאים לנו הישראלים כמו כפפה ליד, אבל כאן הוא מושפע מהאיכות השוויצרית הבלתי מתפשרת.

קנטון טיצ'ינו, שוויץ
אפילו הפרות של קנטון טיצ'ינו יפות במיוחד... (צילום: כרמית וייס)
 
 והרי לכם מתכון לטיול מנצח!
 

מידע נוסף

השכרת רכב בשוויץ
בתי מלון בלוגאנו

 

כתבות נוספות


הרים המשתפלים בתלילות לאגמי טורקיז, תצפית על העיר לוגאנו ואגם לוגאנו  (צילום: כרמית וייס)

כרמית וייס אודות הכותבת
כרמית וייס (Carmit Weiss)מנסה להעביר את אהבתה לנופים דרך הצילום והכתיבה, מנהלת אתר Gotravel ואחת הכותבות המרכזיות בו. חרשה את אירופה וצפון אמריקה וטעמה גם את טעמן של היבשות האחרות. בעלת ניסיון רב בתכנון טיולים, גולשת סקי ואמא לארבעה גולשים צעירים.

כרמית עונה לשאלותיכם בפורום מומחי תיירות


סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר