העיר לוזאן – שלווה לשפת אגם ז'נבה
מאת: אלון איקן


העיר לוֹזאן פרוסה לחופו הצפוני של אגם ז'נבה. האגם הכחול והצלול, לכוד בין הרי האלפים המלכותיים לגבעות הרי היורה המוריקות של שוויץ. העיר שוכנת על מספר גבעות, מה שאומר שהיא התברכה ברחובות תלולים למדי וגשרים, המחברים בין חלקיה השונים.


העיר לוזאן התברכה במרכז היסטורי מקסים וקומפקטי, שנוח לטייל בו ברגל בקצב נינוח. אם עייפתם, תוכלו לעלות על האוטובוסים העירוניים, המונעים כמובן על ידי חשמל, כיאה לעיר בעלת כבוד לסביבה הנפלאה בה היא שוכנת. אקח אותכם למספר אתרים מעניינים בעיר ובסביבתה הקרובה.
 
לוזאן, אגם ז'נבה, רובע אושי
לוזאן, הליכה דרומה מתחנת הרכבת תביא אתכם לרובע אושי ואל שפת האגם (צילום: Samuel Borges Photography)


העיר לוזאן (A) ויעדי טיול ממנה המוזכרים בכתבה 
 העיר מונטרה (B), טירת שיון (C) והעיר ז'נבה (D) 
להגדלה לחצו בפינה העליונה


טיולי אופנייםאווירה אינטלקטואלית-דיפלומטית

אין ספק שאלוהים עשה חסד עם לוזאן (Lausanne), בירת קנטון ווֹ (Vaud) דובר הצרפתית, כשמיקם אותה כאן, בין ההרים המקיפים אותה, האגם הצלול לחופיו היא שוכנת, האוויר השוויצרי הצלול והצבע הירוק המקיף אותה מכל עבר. אין ספק שגם האדם עשה עמה חסד, אפילו ביחס לניטרליות השוויצרית המפורסמת, לוזאן מחזיקה בשיא שוויצרי  כבר 500 שנה שלא הייתה בה מלחמה והעיר נעשתה למוקד פעילות אינטלקטואלית ודיפלומטית.
 
לוזאן היא מקום משכנו של הוועד האולימפי הבינלאומי (International Olympic Committee) ומארחת כינוסים בינלאומיים שונים, כמו ועידת ה-G8, שהתארחה בה בשנת 2003. העיר היא גם מקום משכנן של מספר אוניברסיטאות איכותיות ובית למספר רב של סטודנטים, ההופכים אותה לעיר בעלת אווירה סטודנטיאלית נעימה ואינטימית. ראוי לציון בעיקר בית הספר למלונאות שלה (EHL), שהוא העתיק בעולם ופועל בעיר עוד משנת 1893.
 
לוזאן היא אמנם לא העיר המסעירה ביותר באירופה ואפילו לא בשוויץ, אולם האווירה הנינוחה שלה, המטען ההיסטורי, המעניין מבלי להיות מעמסה, וכמובן הכרמים שמסביבה, האגם, הרי האלפים והשוקולד השוויצרי המענג, הופכים אותה לעיר מפתה במיוחד.
בתי מלון בעיר לוזאן
 
לוזאן, אגם ז'נבה, טירת אושי
טירת אושי, אחד המבנים ההיסטוריים והיפים בלוזאן שהפך למלון מפואר (צילום: romanbabakin)

לוזאן, אגם ז'נבה
סיור בעיר כדאי להתחיל בכיכר סן פרנסואה, בה ניצבת כנסיית סן פרנסואה (צילום: benkrut)
 

סיור בעיר לוזאן

כדי לקבל רושם ראשוני על העיר, ניתן להתחיל את הסיור בה בתחנת הרכבת, בה מצוי גם מרכז המידע לתיירים. צפונית לכאן נמצא מרכז העיר והעיר העתיקה. הליכה דרומה מתחנת הרכבת תביא אתכם לרובע אושי (Ouchy) ואל שפת האגם. בעיר שני קווי מטרו. האחד, הנוסע לאזור האוניברסיטאות ואינו שימושי במיוחד לתיירים, והשני מחבר את מרכז העיר עם תחנת הרכבת ואזור האגם והוא שימושי במיוחד לתיירים. לטעמי הדרך הנוחה ביותר להגיע לאזור האגם היא הליכה ברגל ברחובות השקטים, כשהאגם מנצנץ מולכם ברקע. את מפת קווי התחבורה בעיר תוכלו למצוא בחוברת ההדרכה שמחולקת בלשכת המידע לתיירים.
בתי מלון ברובע אושי
 
סיור בעיר כדאי, כאמור, להתחיל בכיכר סן פרנסואה (Place Saint François) ההומה, שהיא מרכז העסקים והמסחר של העיר. מלבד בניין הדואר הראשי הנאה ניצבת בכיכר כנסיית סן פרנסואה (Saint François), בעלת המגדל הפעמון הנאה. הכנסייה הוקמה בשנת 1272 על ידי נזירים מהמסדר הפרנסיצקני, שנקראו ללוזאן, כמו לערים רבות באירופה שהיו בשיא צמיחתן, על מנת לדאוג לשירותי הדת. הכנסייה היא בסגנון גותי נאה, המבדיל אותה מהסביבה הכאוטית של הכיכר העמוסה בנקים, חנויות ואנשים ממהרים.
 
לוזאן, שוויץ
לחופי אגם ז'נבה, שקיעה ציורית ברובע אושי של לוזאן (צילום: CC mariejirousek)
 
לוזאן, שוויץ
הליכה דרומה מתחנת הרכבת תביא אתכם אל האגם, 
רובע אושי (צילום: CC mariejirousek)
 

הגשרים של לוזאן

בקרבת הכיכר נמתח אחד הגשרים המסיביים של לוזאן  הגשר הגדול (Le grand pont). בלוזאן נבנתה מערכת גשרים שנועדה לפצות על הפרשי הגובה והעמקים הצרים בין רבעיה השונים של העיר. כדי לקבל מושג על הטופוגרפיה המרתקת של לוזאן מומלץ להלך על הגשרים הללו. הגשר הגדול נבנה ב-1844 והוא מחבר את כיכר סן פרנסואה לכיכר בל אייר (Place Bel-Air). גשר מעניין נוסף הוא גשר בסייר (Pont Bessieres), המחבר את אזור רחוב בור (Rue de Bourg) לעיר העתיקה, ונשקף ממנו נוף מקסים של בתי העיר העתיקה.
 
מכאן, הדרך הטובה ביותר לגלות את העיר העתיקה היא להסתובב בה באופן חופשי, והאזור הוא מספיק קטן על מנת שתמצאו את עצמכם חוזרים לאותן כיכרות ציוריות ורחובות מקסימים פעם אחר פעם. עם זאת ישנם מספר אתרים ששווה לשים לב אליהם במהלך השוטטות.
 
לוזאן, שוויץ
גשר בסייר, נוף מקסים לעבר העיר העתיקה (צילום: CC Robert Photography)
 

משכנם של בישופים

הקתדרלה המרשימה של לוזאן נבנתה במספר שלבים ובשנת 1275 היא קודשה על ידי הקיסר רודולף מבית הבסבורג והאפיפיור דאז. במאות ה-18 וה-19 עברה הקתדרלה מספר שיפוצים ושינוים, בידי האדריכל הצרפתי ויולה לה דוק (Viollet Le-Duc), שאחראי בין השאר גם לשיקום ושדרוג של טירות מרשימות ברחבי צרפת. מבחינה אומנותית כדאי לשים לב לשער הכניסה מהצד הדרומי של הקתדרלה, העטור דמויות מעניינות, וכן לחלון הרוזטה (חלון עגול מקושט בויטראז'ים) המפואר. בכנסייה מערכת עוגבים מרשימה מאוד ומתקיימים בה קונצרטים לעוגב.
 
בקצה הצפוני של הגבעה עליה יושבת העיר העתיקה (Coline de la Cite) שוכנת טירת סן-מר (Chateau Saint-Maire), שנבנתה בין השנים 1400- 1430 על ידי הבישופים של העיר. אותם בישופים ביקשו למקמם את משכנם רחוק מהמולת העיר. זוהי מעיין "טירה עירונית" מעניינת ונאה, שמאז 1803 היא משכנה של ממשלת הקנטון.
ליד הקתדרלה תוכלו לראות מבנה בשם Ancien évêché, שקדם לטירת סן- מר כמשכנם של הבישופים. וכיום הוא מארח את המוזיאון ההיסטורי של לוזאן (Musée Historique), שבהחלט שווה ביקור. המבנה המעניין הזה, שנבנה בחלקים בין המאות 11-14, תלוי בקצה הגבעה של העיר העתיקה. המוזיאון ההיסטורי מתאר את ההיסטוריה של העיר, מימי הביניים עד המאה ה-19, ומעבר לתצוגות הקבועות והמתחלפות שלו, כדאי לראות את הדגם שהוא מציג, בו נראית העיר כפי שהיתה במאה ה-17.
 
לוזאן, שוויץ
טירת סן-מרׁ, נבנתה במאה ה- 15 וכיום היא משכנה של ממשלת הקנטון    (צילום: CC Gzzz)

 

כיכרות ומוזיאונים בלוזאן

בסביבות העיר העתיקה כדאי לשים לב לשתי כיכרות מרכזיות. הראשונה היא כיכר פאלו (Place de la Palud), עליה חולש בית העירייה הישן של העיר- בניין נאה מהמאה ה-17 בסגנון רנסאנס. בלב הכיכר ניצבת מזרקה יפה- מזרקת הצדק. המזרקה ניצבת בכיכר עוד משנת 1557, מה שהופך אותה למזרקה העתיקה ביותר בעיר. רק בשנת 1585 הוסף הפסל, המתאר את הצדק, וכיון הוא הוחלף בהעתק. בימי רביעי ושבת בבוקר מתקיים שוק צבעוני באזור הכיכר. גרם מדרגות ציורי ומקסים יוצא מהכיכר, אלו הן מדרגות השוק (Escaliers du Marché) המובילות לעבר הקתדרלה.
 
בסמוך לכיכר פאלו מצויה כיכר ריפון (Place de la Riponne). המבנה המרשים לצדי הכיכר, הבנוי בסגנון רנסאנס פלורנטיני (למרות שנבנה רק בתחילת המאה ה-20), הוא ארמון רומין (Palais Rumine), הקרוי על שם גבריאל דה רומין, שתרם את הכסף לבנייתו. המבנה המרשים הזה מארח חלק מספריית הקנטון והאוניברסיטה של לוזאן וכן מספר מוזיאונים, בהם, המוזיאון הגיאולוגי, המוזיאון הזואולוגי, המוזיאון לארכיאולוגיה והיסטוריה והמוזיאון לאומנויות יפות (Musée des Beaux Arts).
 
בעיר מוזיאונים נוספים, שכדאי לשים לב אליהם. מוזיאון האליזה (Musée de l'Elysée), הנמצא קרוב יותר האגם, מוקדש כולו לאומנות הצילום ולהיסטוריה של הצילום מראשיתו ועד ימינו. קרן הרמיטאז' מציגה תערוכות מתחלפות של ציור ופיסול בדגש על אימפרסיוניזם ואומנות צרפתית, אולם מוזיאון זה שווה ביקור בעיקר בגלל הוילה הנפלאה מהמאה ה-19 בה הוא שוכן. מלבד הביקור בתערוכה, תשמחו להשקיף על הנופים הנפלאים של העיר והאגם, הניבטים מן הפארק של הוילה.
 
בפרבר וידי (Vidy) נמצא מוזיאון רומי מעניין, המוזיאון הרומי של לוזאן-וידי (Musée Romain de Lausanne-Vidy), הבנוי על שרידי בית רומי עתיק ומתאר את החיים במושבה הרומית לוזאנה, שפינתה את מקומה ללוזאן של ימינו.
 
לוזאן, שוויץ
מדרגות השוק מובילות לעבר הקתדרלה (צילום: CC mariejirousek)
 

הרובע על שפת האגם

אחד החלקים המעניינים והיפים ביותר של העיר לוזאן שוכן לחוף האגם. גם אם באתם בעונה שאינה מתאימה לספורט מים, רובע אושי (Ouchy) כולל מספר אטרקציות מעניינות ומבנים חינניים. ראשון במעלה הוא המוזיאון האולימפי, השוכן בפארק האולימפי ממש על שפת האגם. בבניין השיש המרשים של המוזיאון מוצגות תערוכות קבועות, על ההיסטוריה של המשחקים האולימפים בעבר ובהווה, ותערוכות זמניות על ענפי ספורט שונים. במקום מוצגים חפצים הקשורים למשחקים האולימפיים, כמו למשל, הלפידים של אולימפיאדות ברלין ומונטריאול, נעלי הזהב של האתלט האמריקאי קארל לואיס ועוד פריטים מעניינים. המוזיאון מציג גם אוסף מטבעות ובולים מאולימפיאדות שונות ותערוכה על אולימפיאדות החורף.

שווה בהחלט להסתובב לאור שקיעה באזור הנמל הקטן של אושי. האזור נעים מאוד ומלא אנשים והמבנים החינניים שתוחמים את האגם מוארים באור השקיעה הזהוב – זו בהחלט חוויה נהדרת.

המוזיאון האולימפי, לוזאן, שוויץ
פסל אל מול המוזיאון האולימפי, הממוקם ברובע אושי של לוזאן (צילום: 
CC eGuide Travel)


בתי מלון בלוזאן

בלוזאן ניתן למצוא מלונות מפוארים בסטנדרטים גבוהים מאוד, חלקם על שפת אגם ז'נבה, שהיה תמיד מוקד משיכה לתיירים בעלי ממון. מלון בו ריווז' (Hotel Beau Rivage) ממוקם על שפת האגם ברובע אושי ומסמל את תחילת תעשיית מלונות היוקרה בלוזאן. בנייתו החלה בשנת 1857 והוא מצטיין ביוקרה, יופי ואלגנטיות רבה.

בית מלון מומלץ בלוזאן
מלון בו ריווז' – מלון 5 כוכבים יוקרתי ואלגנטי

 
מבנה מעניין נוסף הוא טירת אושי (Chateau d'Ouchy). המבנה נבנה בשנת 1170 כמגדל מבוצר, אולם מאה שנה לאחר מכן הוא הוסב למשכן מגורים לבישופים של העיר. בין השנים 1889 ל-1893 הוא נבנה מחדש בסגנון ניאו- גותי, לאחר שנהרס, והוסב למלון יוקרה נפלא ומבנה חינני מאוד.
 
מלון מומלץ באזור אגם ז'נבה
המלון בטירת אושי – מלון 4 כוכבים במבנה מהמאה ה-12


מונטרה – שלווה לנפשו של פרדי מרקורי

למרות שלעיתים נדמה לי כי קשה להתעייף מעיר כמו לוזאן, שטובלת במי אגם צלול ומוקפת נוף עוצר נשימה, אם עייפתם ממראות העיר תוכלו לנחם את עצמכם במספר אתרים מקסימים באזור לוזאן. העיר מונטרה (Montreux), השוכנת לחופו המזרחי של אגם ז'נבה, 25 קילומטרים מלוזאן, היא הזדמנות טובה לנופש ספורטיבי פעיל או סתם שוטטות ברחבי עיר שוויצרית מקסימה. העיר מהווה את מרכז הריביירה הווֹדווזית (La Riviera Vaudoise), כלומר הריביירה של קנטון ווֹ. העיר, כמו גם ישובים אחרים סביבה, מציעה בקיץ מגוון רחב של פעילויות ספורט, כמו טניס, גולף, טיפוס הרים, אופניי הרים, שייט, שחייה, והכל בסביבה נעימה ונוף מדהים. האמיצים יכולים לנסות גם לדאות באוויר עם מצנחים וכמובן שבחורף ניתן לעשות סקי בסביבה.
 
העיר מפורסמת בשל אולפני ההקלטה Mountain Studios, בהם הקליטו להקות רבות להיטים ידועים. השיר Bonzo's Montreux של לד זפלין נושא את שם העיר, שהייתה אהובה על מפורסמים רבים ובניהם חברי להקת קווין (Queen), שבאו אליה רבות להקלטות ולנופש. בכיכר העיר ניצב בגאווה פסל לזכרו של פרדי מרקורי, סולן להקת קווין, ולו מיוחסת האמירה: "If you want peace of soul come to Montreux". מאז 1967 מארחת העיר פסטיבל ג'אז איכותי בכל שנה בחודש יולי.
מונטרה, שוויץ
פסלו של פרדי מרקורי בעיר מונטרה, בה היו ממוקמים אולפני ההקלטות של להקת קווין (צילום: 
CC vinylmeister)


מלון מומלץ בעיר מונטרה

המלון המפנק והיפהפה גראנד הוטל סוויס (Grand Hotel Suisse Majestic), מלון 4 כוכבים, הממוקם ליד תחנת הרכבת של מונטרה, על הטיילת שלחוף אגם ז'נבה. נופי האגם וההרים המקיפים אותו נשקפים מהטרסה עליה סועדים, כמו גם מחלק מהחדרים והסוויטות, שכולם ממוזגים (נדרש מאד בקיץ). במלון גם חדר כושר ומרכז בריאות וספא.
 
מלון מומלץ בעיר מונטרה לחופי אגם ז'נבה
מלון גראנד הוטל סוויס – לסעוד אל מול נופי אגם ז'נבה


הטירה על הריביירה של אגם ז'נבה
רק שני קילומטרים מזרחית למונטרה נמצאת טירת שיון (Château de Chillon). הטירה המרשימה, החולשת על הקצה המזרחי של אגם ז'נבה, היא המונומנט ההיסטורי המתויר ביותר בשוויץ, ולא לחינם. שווה בהחלט לקחת סיור בטירה, על כל חדריה והחללים התת קרקעיים שלה. לטירה היה בזמנו תפקיד לשמור על הדרך, אך היא שימשה גם כמגורים, וחלקיה המבוצרים ומגדליה המרשימים נמצאים בניגוד לריהוט הפנימי וציורי הקיר הנהדרים שעוטפים את חדריה. מסמכים עתיקים מצביעים על כך ששליטי בית סבואה (Savoy) השתמשו במיקומה לשלוט על הדרך לאורך אגם ז'נבה. לאחר מכן, גם השוויצרים עשו שימוש בטירה והיא עברה לידי קנטון וו בעת הקמתו ב-1803.
 
טירת שיון, שוויץ
טירת שיון, המונומנט ההיסטורי המתויר ביותר בשוויץ (צילום: 
CC Andrey Khrobostov)

טירת שיון, שוויץ
מקרוב טירת שיון אפילו עוד יותר מרשימה (צילום: 
CC  ILOVESwitzerland)

 
לוזאן היא עיר מקסימה, בעלת היסטוריה מרתקת, אדריכלות מעניינת, מוזיאונים נפלאים, מלונות מפוארים ואוכל מצוין. הכול מגיע בעסקת חבילה עם נופים נהדרים, אגם צלול, אוויר שלא תמצאו כמותו בהרבה מקומות וכמובן גם שוקולד. נדמה כי לוזאן נתברכה באיכויות שמאפיינות רבות מערי שוויץ האחרות ואולי דווקא זו סיבה מצוינת לבקר בה.
 


אלון איקן
 
אודות הכותב
אלון איקן, סטודנט לרפואה, בעל שורשים משפחתיים צרפתיים והיכרות מעמיקה עם צרפת. טייל רבות באירופה, ונשבה בקסמן של עריה.סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר