הזמנות לחופשה שלך

איטליה: פני הארץ ותושביה
מאת: כרמית וייס


לא בכדי מכונה איטליה "ארץ המגף" – כשמתבוננים על מפת איטליה ומפעילים מעט דמיון רואים מגף עם עקב גבוה, ויש הרואים אפילו מגף הבועט במעין כדור... ובכן, המגף הוא חצי האי האפניני ואילו הכדור הוא האי סיציליה, השייך לאיטליה. לאיטליה אי נוסף במימי הים התיכון – סרדיניה, השכן לאי קורסיקה, השייך לצרפת.


איטליה, המגף הבועט...
איטליה – המגף הבועט... 

טיולי אופנייםארץ המגף

שטחה של איטליה 301 אלף קמ"ר (פי 13 ממדינת ישראל) וחיים בה מעל 60 מיליון תושבים (פי 6 מישראל). איטליה גובלת עם (מצפון בכיוון השעון): שוויץ, אוסטריה, סלובניה וצרפת. בתחומי איטליה שתי מדינות זעירות – מדינת הוותיקן (ברומא) וסן מרינו (בהרי האפנינים).
לאיטליה קו חוף ארוך מאוד, המשתרע לאורך 7,600 קילומטרים, וגובל:
¡        בים האדריאטי  ממזרח
¡        בים התיכון ובים היווני – מדרום
¡        בים הטירני ובים הליגורי  ממערב
  
נופים דרמטיים בהרי הדולומיטים, איטליה
נופים דרמטיים בהרי הדולומיטים (צילום: כרמית וייס)
 
איטליה נחלקת לשלושה אזורים גאוגרפיים עיקריים:
¡        צפון איטליה מכוסה הרים גבוהים, בזכות רכס הרי האלפים, החוצה אותה ממזרח למערב וממשיך דרומה עד לחופי הים הליגורי.
¡        עמק נהר הפו (באיטלקית: Pianura Padana), משני צדי נהר הפו, הוא מישור רחב ידיים, המשתרע מדרום להרי האלפים ומפריד בינם לבין רכס האפנינים בדרום. זהו האזור התעשייתי והעשיר של איטליה ובו נמצאות כמה מעריה הגדולות והעשירות, כמו מילאנו וטורינו.
¡        רכס הרי האפנינים (Appennini) משתרע דרומית לעמק הפו, ועושה את דרכו דרומה לכל אורכו של חצי האי האפניני  המגף האיטלקי.
 
עמק נהר פו, איטליה
עמק נהר פו
 

רכס האלפים

הרי האלפים הגבוהים מכסים את שטחה הצפוני של איטליה. 

בחלקו המערבי של רכס האלפים האיטלקי נמצאת פסגת המון בלאן (4,810 מ'), הפסגה הגבוהה ביותר במערב אירופה, אותה חולקת איטליה עם צרפת (הגבול עובר ממש על הפסגה). באזור זה עוד מספר פסגות מהגבוהות באלפים, כמו: מונטה רוסה (4,634 מ'), צ'רביניו (4,478 מ'), שבצידו השוויצרי המוכר יותר, נקרא מטרהורן, גראן פרדיסו (4,061 מ') ועוד מספר פסגות מעל 4,000 מטרים.
 
בחלקו המזרחי של רכס האלפים האיטלקי נמצאים הרי הדולומיטים, שהם הרי גיר משוננים, בעלי תצורות דרמטיות, שזוכים לפופולריות רבה (בצדק רב) בקרב המטיילים וגולשי הסקי. הרי הדולומיטים אינם גבוהים כמו אחיהם במערב, הפסגה הגבוהה ביותר, פסגת המרמולדה, מגיעה לגובה 3,342 מ', אך עובדה זו אינה גורעת מיופיים. חובבי ספורט החורף מכירים היטב את רכס האלפים האיטלקי, הן המערבי והן המזרחי, בזכות אתרי הסקי הרבים שלו.
 
הרי האלפים במחוז ואל ד'אוסטה, צפון איטליה
הרי האלפים במחוז ואל ד'אוסטה, צפון-מערב איטליה (צילום: כרמית וייס)
 עמק הפו

נהר פו (Po) הנהר הארוך ביותר באיטליה (652 ק"מ), מנקז את מימיו ממורדות האלפים הדרומיים וממורדות האפנינים הצפוניים, ונשפך אל הים האדריאטי, תוך שהוא יוצר את עמק הפו רחב הידיים. בדרכו עובר הנהר דרך מספר ערים, בהן טורינו, קרמונה ופרארה. בשפך שלו לים האדריאטי הוא יוצר דלתא. עמק הפו נחשב לאזור התעשייתי העשיר של איטליה ובו נמצאת בירת הצפון – מילאנו.
 

אזור האגמים

למרגלות הרי האלפים ומצפון לעמק הפו נמצאים מספר אגמים גדולים, אשר הקנו לאזור את כינויו – "אזור האגמים" והפכו אותו לאזור נופש פופלרי וגדוש מטיילים בימי הקיץ החמים. ארבעת האגמים הגדולים הם: אגם גארדה (Lago di Garda), הגדול שבחבורה עם 370 קמ"ר, אגם מאג'ורה (Lago Maggiore),אגם קומו (Lago di Como) ואגם לוגאנו (Lago di Lugano).
  
אגם גארדה והרי האלפים ברקע, איטליה
אגם גארדה והרי האלפים ברקע (צילום: כרמית וייס)
 

הרי האפנינים

רכס הרי האפנינים מתמשך לאורך 1,000 קילומטרים, כמעט לכל אורכו של המגף האיטלקי, והקנה לחצי האי האפניני את שמו. רכס זה אינו גבוה כאחיו מצפון, ופסגתו הגבוהה ביותר, פסגת Corno Grande, גובהה 2,912 מ', והיא חלק מרכס גרן ססו. על פסגה זו נמצא הקרחון הדרומי ביותר באירופה (בתקווה שהתחממות כדור הארץ לא העלימה אותו עדיין).
 
מורדותיו המזרחיים של רכס הר האפנינים, היורדים אל הים האפניני, הם תלולים למדי. המורדות המערביים, לכיוון הים הליגורי והים הטירני, הם מתונים הרבה יותר, ויוצרים מישור, עליו נמצאות כמה מעריה היותר עתיקות של איטליה: פירנצה, פיזה, רומאנאפולי ופומפיי.
  

נהרות איטליה

בנוסף לנהר הפו, שכבר הוזכר קודם, זורמים באיטליה עוד שלושה נהרות גדולים:
¡        נהר אדיג'ה (Adige), שאורכו 410 ק"מ, מתחיל במחוז אלטו אדיג'ה (דרום-טירול) בצפון-מזרח איטליה ונשפך לים האדריאטי. בדרכו הוא חוצה מספר ערים, בהן: בולצאנו, טרנטו, וורונה.
¡        נהר הטיבר (Tevere), שאורכו 396 ק"מ, עושה דרכו מהרי האפנינים אל הים הטירני ועובר בדרכו את העיר רומא.
¡        נהר הארנו (Arno), שאורכו 241 ק"מ, זורם במחוז טוסקנה, ועובר בדרכו את הערים: פירנצה, אמפולי ופיזה, שם הוא נשפך לים הטירני.
 
נהר הארנו וגשר פונטה ווקיו בעיר פירנצה
נהר הארנו וגשר פונטה ווקיו בעיר פירנצה (צילום: כרמית וייס)
 

הרי געש

באיטליה מספר הרי געש פעילים, ביניהם בולטים שניים:
¡    הר אטנה (Etna), שגובהו 3,343 מ', נמצא באי סיציליה והוא הר הגעש הפעיל הגבוה ביותר באירופה. זהו אחד מהרי הגעש הפעילים ביותר בעולם, שהתפרץ בשלושים השנים האחרונות חמש פעמים. תושבי הכפרים שסביבו מסרבים לעזוב למרות הסכנה בגלל האדמות הפוריות של האזור.
¡    הר וזוב (Vesuvio) נמצא ממזרח לנאפולי, ונחשב אחד מהרי הגעש האלימים ביותרבעולם, בגלל התפרצויותיו הקשות. בשנת 79 לספירה החריבה התפרצות שלו את הערים פומפיי והרקולנאום. צפיפות האוכלוסין באזור שסביב להר גורמת לשלושה מליון איש לחיות בצל הסכנה.
 

אקלים

האקלים באיטליה שונה באופן ניכר מאזור לאזור. בצפון שורר אקלים אלפיני  קר וגשום, ואילו בדרום מזג האוויר חם ויבש. אם תגיעו בקיץ לדרומה של איטליה תרגישו כמו בארץ, לא כיף גדול.
 

דמוגרפיה

באיטליה מעל 60 מיליון תושבים, רובם איטלקים, עם קבוצות מיעוט אתניות של גרמנים, צרפתים וסלובנים, בצפון, ויוונים בדרום. השפה הרשמית היא איטלקית, כאשר המיעוטים שומרים על שפתם המקורית: גרמנית (במחוז טרנטינו אלטו-אדיג'ה), צרפתית (במחוז ואל די אוסטה) וסלובנית (באזור טרייסטה). לתושבים באזורים אלו ניתנת אוטונומיה תרבותית ושפתם משמשת כשפה הרשמית השניה, לצד האיטלקית.
 
90% מתושבי איטליה הם נוצרים קתולים, והשאר נוצרים פרוטסטנטים, יהודים ומוסלמים. הקהילה היהודית מוערכת בכ- 30,000 איש, אשר מרוכזים רובם ברומא ומילנו. הערים הגדולות באיטליה הן: רומא (2.7 מיליון), מילאנו (1.3 מיליון, נאפולי (973 אלף) וטורינו (900 אלף).
 
לא ממש תושבים אבל גם הם איטלקים..
לא ממש תושבים אבל גם הם איטלקים... (צילום: כרמית וייס)


מידע נוסף


כרמית וייס אודות הכותבת
כרמית וייס (Carmit Weiss)מנסה להעביר את אהבתה לנופים דרך הצילום והכתיבה, מנהלת אתר Gotravel ואחת הכותבות המרכזיות בו. חרשה את אירופה וצפון אמריקה וטעמה גם את טעמן של היבשות האחרות. בעלת ניסיון רב בתכנון טיולים, גולשת סקי ואמא לארבעה גולשים צעירים.

כרמית עונה לשאלותיכם בפורום מומחי תיירות


מספר צפיות: 36541
117730
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר
מסלולי טיול לבחירתכם
בהתאמה אישית ובקצב שלכם
כן, זה מעניין אותי!