האיים הליפאריים – הבונוס של סיציליה
מאת: רונית אתרוג


אין תחושת חופש גדולה יותר מאשר לעזוב הכול ולנסוע לטייל. אין תחושת טיול והרפתקה מרתקים יותר, מאשר לנסוע לאיזה אי בודד. ואם לאי שלנו יש גם איים קטנים יותר לצידו, הרי זו הרפתקה כפולה ומכופלת והחופש המושלם!


איי ליפארי, סטרומבולי
התפרצות קבועה של הר הגעש באי סטרומבולי, לטעמי האי המרשים מכולם  (צילום: Véronique Mergaux)
 

טיול בסיציליה – אי מרתק

סיציליה, האי הגדול ביותר בים התיכון, הוא אי מרתק – החל בהיסטוריה רבת תהפוכות ושליטים, עד מגוון רחב של קבוצות אתניות המתגוררות בו כיום. תושבי האי מורכבים מקבוצות אתניות מגוונות: סיקאנים וסיקולים, פניקים, יוונים, רומאים, ביזנטים, מוסלמים, נורמאנים, צרפתים וספרדים. כל אלו התערבבו להם יחדיו והם האיטלקים תושבי סיציליה של היום.

מסיציליה יצא גריבלדי מנהיג ולוחם, מיוזמי התנועה לאיחוד איטליה, הנחשב לאבי האומה. ב- 1860 הוא הפליג לסיציליה עם 1,000 חייליו, במסע שנקרא "מסע האלף", התקדם לדרום איטליה והחל בתהליך של איחוד איטליה. במלחמת העולם השניה (1943), פלשו אמריקנים בריטים וקנדים לאי, ובכך החלה פלישת בנות הברית לאיטליה של מוסוליני, מהלך שהחל בשינוי מאזן הכוחות במלחמה.
כל אלו השאירו את חותמם בסיציליה, וניתן לראות בה לא מעט אתרים פרה-היסטוריים מעניינים. מעל לסירקוזה (Syracuse), ברמה המשקיפה על עמק אנאפו (Anapo), נמצא אתר הקבורה Pantalica, האתר החשוב ביותר מתקופת הברזל והברונזה. באי גם עתיקות הלניסטיות מרשימות באגריגנטו (Agrigento), מקדשים ותיאטראות בסגסגה (Segesta), רצפות פסיפס בוילה רומנה דל קזלה (Villa romana del casale), פסיפסי קיר יפיפיים בצפאלו (Cefalù) ומונריאלה (Monreale) ועוד.
 
בסיציליה אוכלים הרבה דגים ופירות ים, בליווי פסטה וקוסקוס (השפעה צפון אפריקאית), גלידה נהדרת, ממתקי שקדים, קנולי (גליל בצק אפוי, ממולא בגבינת ריקוטה טריה) וסברס בשפע. כאן נמצא הר הגעש אטנה (Etna), הר הגעש הפעיל הגבוה ביותר באירופה, 3,329 מטר גובהו. וכמובן, ניתן לבקר בשווקים שוקקים, חופים ונופים נפלאים.
כתבה על האוכל בסיציליה  | כתבה על יין בסיציליה
 
עד היום יטענו יודעי דבר, שמי שבאמת שולט בעניינים בסיציליה היא המאפיה. הכפר קורליאונה, שרובנו מכירים את שמו מהספר המפורסם, שגם צולם לסרט, הסנדק, הוא כפר אמיתי בסיציליה.
בתי מלון בסיציליה
 
איי ליפארי, האיים האיוליים
שבעה איים והרבה איונים קטנים סביב לאי הגדול ביותר בים התיכון - סיציליה  (צילום: roberto)
 
 

טיולי אופנייםשבעה איים כבונוס

ולא סתם בונוס  איים געשיים, שניתן לצפות בהם בתופעות טבע מיוחדות.
מצפון לסיציליה נמצאת קבוצת איים וולקניים  האיים הלִיפַארִיִים (Isole Lipari), הנקראים גם האיים האיאוליים (Aeolian Islands), על שמו של איאולוס, אל הרוחות, שזהו מקום משכנו על פי המיתולוגיה היוונית.

בקבוצה זו 7 איים עיקריים, המהווים גשר של פעילות געשית  המתחיל בהר הגעש אטנה (Etna) שבסיציליה, עובר דרך האיים הליפאריים, השייכים לסיציליה, ומגיע עד להר הגעש וזוב (Vesuvius), המתנשא מעל נאפולי שבדרום איטליה. שמותיהם של שבעת האיים הליפאריים הם: ליפארי (Lipari), וולקנו (Vulcano), סטרומבולי (Stromboli), סאלינה (Salina), פיליקודי (Filicudi), אליקודי (Alicudi), ופאנאריאה (Panarea).

אל האיים מגיעים במעבורת, והדרך הנוחה ביותר היא לעלות על מעבורת בעיר מילאצו (Milazzo) שבצפון-מזרח סיציליה. כדאי להשאיר את הרכב במילאצו (יש יותר מעבורות לנוסעים בלבד מאשר מעבורות לנוסעים עם רכב ובכל שאר האיים אין מכוניות), ליד הנמל יש הרבה חניונים המיועדים בדיוק למטרה זו.
כתבות על דרום איטליה
 

עיר הנמל מילאצו בסיציליה (A), ממנה מפליגים אל שבעת האיים הליפאריים (B-H)
 

האי ליפארי – הגדול והחשוב שבאיים

הפלגנו לאי ליפארי (Lipari), אי מקסים, המרוחק 24 ק"מ מסיציליה. את הרכב השארנו באחד ממגרשי החניה הרבים הנמצאים קרוב לנמל מילצו (Milazzo), בצפון מזרח סיציליה. ההפלגה אורכת כ- 4 שעות, שבמהלכן אפשר לשבת על הסיפון, לשתות משהו ולראות את הכחול הנהדר של הים התיכון.
 
ליפארי הוא האי הגדול מבין שבעת האיים הליפאריים. שטחו 37 קמ"ר ומתגוררים בו 11 אלף תושבים, אשר רובם מתפרנסים מתירות ודייג. יחסית לאיים האחרים, יש בליפרי את המספר הגדול ביותר של בתי מלון ושירותים לתיירים. יש בו עיר אחת, ששמה, איך לא  ליפארי, ועוד כמה כפרים הפזורים מסביב לאי. 
באי מחצבה גדולה של פומיס (חפף), אבן וולקנית אוורירית, קלה ורכה מאוד, המשמשת את תעשיות הקוסמטיקה והרפואה. באי גם מחצבות עתיקות של אובסידיאן, אבן שגם היא תוצאה של פעילות וולקנית, אך היא כמו זכוכית – שחורה, חלקה וקשה מאוד, וכבר מימי קדם השתמשו בה לייצור תכשיטים וכלי נשק.
 
העיר ליפארי היא נקודת מוצא טובה לסיורים באי. סיור סביב האי אורך כשעתיים, וניתן לעשותו במונית. במהלכו כדאי לצפות במחצבה היחידה באי, לראות את מרבצי אבן הפומיס ואת המסוע הארוך המוביל את החומר מהמחצבה הישר לבטן האונייה העוגנת בקצהו. תוכלו לאסוף אבנים וולקניות, לצפות באיים שבסביבה ולקנות בדוכנים שלצד הדרך - צלפים במלח, עגבניות מיובשות ויין מלווזיה תוצרת בית, מתקתק ומרענן. 
בעיר ליפארי נמצאת טירה עתיקה שנבנתה על ידי הספרדים במאה ה- 16, על אתר נורמני קדום. בטירה נמצא מוזיאון ארכיאולוגי מעניין, המוזיאון הארכיאוליגי של האיים האיאוליים (Eoliano Archeologoco Museo), בו מוצג, בין היתר, אוסף מרשים של כדי קבורה מתקופת הברונזה וכן מסכות תיאטרון.
בליפארי שני נמלים – הנמל הגדול, מרינה לונגה (Marina lunga), מיועד לספינות ורחפות המגיעות מהיבשת, והנמל הקטן, מרינה קורטה (Marina corta), מיועד לספינות המשייטות בין האיים. מליפארי אפשר לצאת לשייט ולסיורים באיים הסמוכים.
ליפארי, האיים האיאוליים
העיר ליפארי והטירה העתיקה, רגע לפני שקיעה  (צילום: 
kuhnmi)
 

מלון מומלץ באי ליפארי

מלון טריטונה ליפארי (Tritone Lipari) ממוקם לא הרחק מהנמל ומציע שירות הסעות. במלון בריכה ומרכז ספא, הכולל אמבט עיסוי עם מים מהר הגעש הסמוך. החדרים והסוויטות ממוזגים, כוללים מרפסת או טרסה וחלקם משקיפים לים. מסעדת המלון מציעה מאכלים מהמטבח המקומי. במזג האוויר נאה ניתן לסעוד ארוחת בוקר וערב על הטרסה המשקיפה לים וליהנות ממשקאות בבר.

מלון מומלץ באי ליפארי, סיציליה, איטליה  מלון מומלץ באי ליפארי, סיציליה, איטליה
מלון טריטונה ליפארי, מרחק הליכה מהעיר העתיקה והנמל
 האי וולקנו – עולמו של אל האש והמלחמה

האי המפורסם מכולם, אולי בזכות שמו, הוא האי וולקנו (Vulcano), ששטחו 21 קמ"ר. הוא נמצא מעט דרומית לאי ליפארי, ובהפלגה הקצרה אליו רואים תופעות וולקניות מעניינות, כמו סלעים שהתרוממו מתוך הים. התפרצות של 4 הרי געש תת ימיים, חברו להם יחדיו ויצרו את האי וולקנו. מכיוון שהחום במעמקי האדמה רב ביותר ולוע הר הגעש פתוח, חוט דמוי עשן לבנבן מסתלסל ממנו באופן קבוע, שהוא בעצם קיטור של אדי המים המצויים באדמה.
 
הנוף באי וולקנו פראי ובראשיתי, עם קרקע בצבעים משתנים של צהוב אדום ושחור. זהו השער לעולם שמתחת  כאן מחשל וולקן, אל האש והמלחמה, את כלי הנשק שלו. האוויר באי רווי אדי גופרית ואם אתם רגישים ומייד מסוחררים, כמוני, תראו לא רק את לוע הר הגעש, אלא ממש את הפתח לשאוֹל...
 
איי ליפארי, וולקאנו
מבט מהאי וולקאנו לעבר שאר האיים האיוליים  (צילום:  kuhnmi)
 
 
באי וולקנו מתגוררים מספר קטן של תושבים. רוב האנשים באים לכאן ביקור ולא נשארים ללינת לילה על האי. אפשר לעלות להר הגעש הקרוב ביותר למעגן ולצפות בלוע שלו, סיור הליכה האורך כשעתיים (הלוך וחזור). אפשר גם להתרחץ במרחצאות הפתוחים של המים הטרמליים. כמו במקומות אחרים עם השפעה גאותרמית (למשל ים המלח ומרחצאות חמי טבריה שלנו) גם כאן ישנם מעינות מים חמים, רווים במינרלים וגפרית, הנחשבים לבריאים ומועילים, שלהם ריח אופייני של ביצים סרוחות. המעיינות נובעים לתוך בריכה שלמרגלות ההר, בריכה שניתן לרחוץ בה. וכמובן, תמיד אפשר להשתכשך בים הנהדר.
מלון גארדן, וולקנו, סיציליה
מראה הר הגעש נשקף ממלון גארדן


מלון מומלץ באי וולקנו

מלון גארדן (Hotel Garden) הוא מלון 4 כוכבים הממוקם בסמוך לחוף ובקרבת בריכות גאותרמיות, עם נוף להר הגעש. המלון מציע שירותי הסעה בחינם מהנמל, בריכה חיצונית מוקפת בגן מקסים, ארוחת בוקר מצוינת, חדרים מרווחים המתאימים לזוגות ולמשפחות – כולם עם מרפסת, מיזוג אוויר, טלוויזיה ואינטרנט אלחוטי.
 
מלון גארדן, וולקנו, סיציליה  מלון גארדן, וולקנו, סיציליה
מלון גארדן באי וולקנו  מלון 4 כוכבים המתאים לזוגות ולמשפחות


האיים פנריאה וסטרומבולי – בקבוק שמפניה מבעבע

סיור נוסף ומעניין במיוחד הוא הפלגה לכוון האי סטרומבולי (Stromboli). על ספינה לא גדולה, כשאנו נעזרים ברוחות של איאולוס, ובכוח המנוע, הפלגנו צפונה. תחנה ראשונה הוא האי פנריאה (Panarea) בו חיים 320 תושבים, בנוף מקסים והרבה שלווה.
הכרזנו על המקום כדוגמה לחופש המושלם: חופים קסומים, ריחוק מהכול ואפילו אתר פרה-היסטורי זעיר מתקופת הברונזה. לנוחות התיירים פועלת רכבת חשמלית זעירה, המגיעה עד קרוב לאתר זה, אשר לא בכדי הוא פופולארי ביותר גם בקרב אנשי היאכטות המשייטים באזור. הנוף השקט והבתים הצבועים לבן וכחול עושים את שלהם.
 
איי ליפארי, פנראה
האי פנריאה, רק 320 תושבים, בנוף מקסים והרבה שלווה  (צילום: Cory Seamer)
 
 
מהאי פנריאה ממשיכים לסטרומבולי, לטעמי האי המרשים מכולם. הספינה מגיעה אחר הצהריים, עוגנת בנמל, ואנחנו יוצאים לחקור את האי. הר הגעש סטרומבולי פעיל כל הזמן. לוע הר הגעש נוצר לפני כ 40 אלף שנים וכמו בקבוק שמפניה מלא גזים, הוא "מבעבע" ופולט לבה כל הזמן – תופעה שנקראת, על שם האי – פעילות סטרומבוליאנית (Strombolian activity).
ההתפרצות המסוכנת האחרונה של הר הגעש התרחשה בשנת 2003. לא היו אז נפגעים בנפש, אולם האוכלוסייה שמנתה כ- 5,000 איש הצטמצמה ל- 400 בלבד. בעלי הכושר יכולים לשכור את שרותיו של מדריך מלווה ולעלות בעליה המפרכת עד ללוע הר הגעש, שגובהו 924 מטר.
אומץ הלב של 400 תושבי האי, המרוכזים כולם במעין כפר אחר ארוך ומפוזר, בהחלט מרשים. בכפר יש כמובן גם בתי הארחה, מסעדות וכנסייה אחת גדולה. גם פה מציעים לתיירים רכבת חשמלית זעירה שאפשר לטייל בעזרתה.

הספינה לסטרומבולי ופנריאה יוצאת בשעות הבוקר המאוחרות וחוזרת בלילה. כדאי להזמין כרטיסים ערב קודם, באחת מסוכנויות התיירים הרבות שברחוב הראשי של העיר. ניתן להישאר ללינת לילה בסטרומבולי.
איי ליפארי, סטרומבולי
בעלי הכושר יכולים לשכור את שרותיו של מדריך מלווה ולעלות בעליה המפרכת,
עד ללוע הר הגעש, שגובהו 924 מטר
 (צילום: Véronique Mergaux)
 
 

מופע זיקוקים בלב ים

לפנות ערב אנו שבים לספינה, המפליגה מסביב לאי סטרומבולי, וצופים בשקיעה יפהפייה בלב הים. הקפטן דומם מנועים ואנחנו משקיפים על צלע הר הגעש. אט, אט אנו מבחינים בהתמוטטויות של אבנים מראש ההר עד למים, למרגלותיו. ככל שיורד היום ומחשיך, כך מתברר שהאבנים לוהטות ובוערות, בצבע אדום נהדר. וזה עוד לא הכול – יחד עם הצבע בא הצליל  רעמים מתגלגלים בבטן ההר, המים רותחים, כשהאבנים נוגעות בהם, ואנחנו צוהלים למראה ההתפרצות. מופע זיקוקים של ממש, רק עבורנו. הקפטן פותח בקבוק מלווזיה ומחלק עוגיות תוצרת בית לכבודנו. ממש מסיבה.
 
לאחר שעה ארוכה הספינה מתחילה לחזור לליפארי. זמן רב אנו נשארים על הסיפון, מתבוננים בפלא ההולך ומתרחק מאיתנו. בהפסקות לא קצובות ממשיך ההר ומעיף מטר זיקוקי אבנים לוהטות, פלא שקיים כארבעים אלף שנה, וסימן את הדרך כמגדלור עוד לספנים הראשונים בים התיכון.
 
איי ליפארי, סטרומבולי
סטרומבולי - לוע הר הגעש נוצר לפני כ 40 אלף שנים וכמו בקבוק שמפניה מלא גזים,
הוא "מבעבע" ופולט לבה כל הזמן 
 (צילום: Véronique Mergaux)
 


מלון מומלץ בסיצילה  מיקום נוח לטיולי כוכב

מלון איירונה סיטי (Airone City Hotel) ממוקם בפאתי העיר קטניה, במיקום נוח ליציאה לכביש המהיר, 20 דקות משדה התעופה של סיציליה. זהו מלון 4 כוכבים מודרני, עם חדרים מרווחים, שבכולם מיזוג אוויר, פינת ישיבה, שולחן, מקרר ופינת קפה-תה. במלון גם בריכה חיצונית, בר משקאות, ארוחת בוקר עשירה ומגוונת, חניה חינם (חייבים רכב באי) והכי חשוב – צוות שירותי, מסביר פנים ונכון לסייע בכול. המעבורת לאיי ליפארי, היוצאת מנמל העיירה מילאצו, במרחק של פחות משעתיים נסיעה.

המלצה על מלון בסיציליה
איירונה סיטי הוטל  מלון חדיש במיקום מצוין לטיולי כוכב בסיציליה


כתבות על סיציליה

כתבות נוספות

כתבות על דרום איטליה
כתבות על מרכז איטליה
כתבות על צפון איטליה
מידע וטיפים למטייל באיטליה

רונית אתרוג
 
אודות הכותבת
רונית אתרוג, ציירת, מדריכה בארץ בנושאי אדריכלות, גלריות ומוזיאונים. מדריכה בעולם, בדגש אומנויות ותרבויות - בחברות מובילות, לאיטליה, צרפת, רוסיה, ברלין, מרוקו, המזרח הרחוק, הודו, תאילנד ודרום אמריקה. דוברת אנגלית, צרפתית, איטלקית, ספרדית ופורטוגזית.סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר