הזמנות לחופשה שלך

טיול לטוסקנה בסתיו
מאת: ברק אפיק


פעם חשבתי לעצמי, אולי אסע לטוסקנה בקיץ, כמו כולם, אשכור לי וילה טוסקנית נפלאה, למה לא עם בריכה קטנה בחצר ונוף כרמים וגבעות משתפלות מן החלון? אסע לי באופניים לטייל בין הכפרים, אראה שכיות חמדה וכנסיות כפריות קטנות. בצהריים אחזור ואכין לי פסטה טובה, אבל באמת טובה, אולי ברוטב ארבייטה חריף. אקנח ביין קיאנטי משובח, ו… החיים יפים, לא?


ברגע שהערתי את עצמי מהחלום בהקיץ הרומטי-שרמנטי הזה, התעשתתי וגירשתי אותו מעלי. מייד מזגתי לי כוס מים קרים ומחקתי כל זכר לזו הפנטזיה.
 
מלון מומלץ בטוסקנה
מרחבי טוסקנה סביב המלון הכפרי מלון מולינו די פוצ'י


בין רומא (A) לפירנצה (R) 
 יעדי טיול בטוסקנה המוזכרים בכתבה
 

טוסקנה בקיץ

לא, אני לא רוצה לנסוע לטוסקנה או לכל מקום אחר באיטליה ביולי-אוגוסט. אני לא אוהב שאיטלקים עם חיוך ענק עומדים בפתחי המסעדות וצועקים לי להיכנס לאכול את הפסטה המופלאה שלהם, ואם חלילה לא נכנסתי אשמע מאחור את מלמול ה"וה-פאן-קולו" שלהם. לא, איני מעוניין שבכל מקום יאמרו לי שמצטערים מאוד מאוד, אבל אין מקום, אולי תבוא אחר כך, אולי מחר, אני רעב עכשיו לעזאזל. בכל מרכז עיר עשרות קבוצות צעקניות חוסמות את הכניסה לכל מוזיאון, כנסייה או פיצרייה טובה. אם יש תמונה או פסל יפים יש סיכוי שתוכל לשמוע בגרמנית/פולנית/ספרדית או אנגלית את תקציר חייו של רפאל או מיכלאנג'לו.

לא, אני אוהב שהחניות ריקות, שהפסטריות דלילות, שבחנות הג'לטו מחייכים אלי ונותנים לי להתלבט בין גלידת הבאצ'יו ללימונצ'לו בלי לעבור ללקוח הבא. אני אוהב שהקפוצ'ינו מוגש על הבר עם עיתון מקומי ו"פרגו" אינסופי, שפותח לך את היום עם שמחה ורצון לומר לכולם "גרצייה". גרצייה על זה שהמציאו אתכם, גרצייה על כך שאתם במרחק שלוש שעות טיסה מתל אביב, ועוד פעם גרצייה על כך שנגמר הקיץ וכולם חזרו למחוזותיהם בשלום.
לינה בטוסקנה
 
בעיירה לוקה, טוסקנה, איטליה 
בעיירה לוקה, טוסקנה (צילום: יובל נעמן)
 

טיולי אופנייםבלה גרציה, החתיכה של השכונה

כן, אני נוסע לאיטליה בסתיו. עכשיו כשכל השמנמנים האמריקאים והצרפתים המתנשאים חזרו לעבודה, עכשיו כשהאיטלקים נרגעים מהמהומה ומתכוננים לחורף של בטלה, אני מגיע. עכשיו, כשהאיטלקים יושבים בבתיהם, סופרים את חבילות היורו שאספו מכל קצוות תבל. עכשיו, כשחיוך גדול נמרח על פניהם והם מתכוננים לשנת החורף הקדושה. עכשיו יש להם זמן לשתות איתי קפה, להשיק איתי אמרטו קטן בסוף הארוחה וגם לחלוק איתי כמה תלונות על "בלה גרציה", החתיכה של השכונה, שעוברת בלי לזרוק להם אפילו מבט של חסד, עצם קטנה.
 
 לוקה, ממתינים ל
לוקה, ממתינים ל"בלה גרציה" (צילום: יובל נעמן)
 

מורשת טוסקנה

חבל טוסקנה, האזור המופלא הנמצא בחלק העליון של המגף האיטלקי, לא צפוני עד כדי כך שיהיה בו קר ולא דרומי עד כדי כך שיהיה בו חם מדי. אם תצאו מרומא צפונה, בקצב של נהג איטלקי, תגיעו לפאתי טוסקנה תוך שעה. אלו רק 170 קילומטרים לדרומה של טוסקנה, ועוד 100 קילומטרים הלאה לפירנצה, הבירה התרבותית המפורסמת. טוסקנה נתברכה במזג אויר אידיאלי לחקלאות וגם לטיולים, הכל כאן גדל בשפע שאין שני לו. הזיתים מהם עושים את שמן הזית, ששמו יצא למרחקים, כרמי הענבים מהם מכינים את יינות טוסקנה, עליהם אין צורך להרחיב, הלחם הריחני, ועוד שלל מטעמים מפרי האדמה והעץ שנתברך בהם חבל ארץ זה של גבעות ירוקות.

אבל לא רק זוללים וסובאים הם אנשי טוסקנה, מכאן יצאו אמני הרנסאנס המפורסמים, שהפיצו את התורה לאירופה ולעולם כולו. משפחת מדיצ'י, אשר שמה נישא בכל רחבי טוסקנה, שלטה כאן בגאון ואספה סביבה את מיטב הכישרונות של התקופה. במאות ה- 14 עד ה- 16 יצרו כאן
מיכלאנג'לו, דונאטלו, ליאונרדו דה-וינצ'י, רפאל  ואחרים וכן ארכיטקטים כפיליפו ברונלסקי ולאון בטיסטה אלברטי, שהותירו רישומם על הפיאצות המבנים והכנסיות של פירנצה, סיינה והסביבה. מכאן גם יצאה הבשורה של שפה איטלקית חדשה, בעזרתם של החשובים שבכותבים ובפילוסופים כדנטה ובוקאצ'יו.
כתבה על יצירותיו של מיכלאנג'לו באיטליה
כתבה על פירנצה והכיפה של ברונלסקי
 
מורשת ברונלסקי, כיפת הדואומו, פירנצה, איטליה
מורשת ברונלסקי, כיפת הדואומו של פירנצה (צילום: כרמית וייס)
 

טיול סתיו באיטליה

טיול סתווי באיטליה יכול להשיב עליו את דעתו של אדם, בעיקר אם בילה את יולי ואוגוסט בארצנו הקדושה שטופת המזגנים. ישוטט לו בסמטאות מונטפולצ'יאנו (Montepulciano), סיינה (Siena) או סאן ג'ימיניאנו (San Gimignano), יביט אל המגדלים הגבוהים, יתייעץ עם המקומיים  ירד או לא ירד הגשם הראשון  ויחליט שמוטב לו לעצור אצל רוברטו, בנדיטו או פליפה בקפה, למלמל בנימת חשיבות "קיאנטי פרגו", והכל מסתדר.
עוד על סיינה בכתבה: שלוש ערים, שלושה סיפורים
 
 סמטאות סאן ג'ימיניאנו, טוסקנה, איטליה
סמטאות סאן ג'ימיניאנו (צילום: כרמית וייס)
 

הפסטה היא רק מנה ראשונה

וילה בטוסקנה רציתי, אז החלטתי "להסתפק" בבתים ימי-ביניימים מופלאים ובטירות אבירים ואצולת טוסקנה. מחוץ לקטלוגים של הווילות להשכרה התפתחה רשת אגרי-טוריסמו או "תיירות חקלאית". חדרים או בתים, חלקם עתיקים ומלאים אוירה בתוך חוות מדהימות, לרווחת ושמחת התיירים הנוודים. מי שרוצה להתחכך במציאות הטוסקנית מקרוב, לטעום יינות ביתיים, "ספוזו" במיכלים גדולים, לשבת עם משפחה איטלקית עתיקת יומין ולתרגל את סיומות המשפט העליזות באיטלקית, וגם לא להישאר כל החופשה באזור אחד, זהו הפתרון האולטימטיבי, גם אם לא תמיד הזול ביותר.

זו ההזדמנות לרומנטיקנים שבינינו להצטרף לחגיגות בציר הענבים, או מסיק הזיתים, ולהרגיש בן טוסקנה כפרי אמיתי. תצאו עם שחר להאכיל את האווזים או לפנק את חזרזירי החווה, תעמיסו ארגזי יין, תגזמו, תעדרו ותשובו לחווה לארוחת צהריים משפחתית. כשתשובו עם תיאבון איטלקי, תבינו למה כאן הפסטה היא רק מנה ראשונה, וכמה חשובה הסייסטה שאחרי.
 
 שדות טוסקנה GOTRAVEL
שדות טוסקנה (צילום: יובל נעמן)
 סוודר הוא לא רק המלצה

יוצאים מרומא לכוון האוטוסטראדה, וכבר בשיפולי הגבעות הרכות של אומבריה חשים את הסתיו, המתגנב לו, מגיח מן הצפון. אי שם מהרי האלפים והדולומיטים מגיעות אחר הצהרים רוחות צוננות, המזכירות לכולם כי סוודר הוא לא רק המלצה של מאמא איטלקייה שמנה, אלא צורך קיומי. הערב מגיח מוקדם וכבר לא יושבים בחצרות אלא נכנסים פנימה, יש כאלה המעיזים להדליק את האח, כאילו עייפו כבר מהקיץ ורוצים להזמין את סבא חורף לבקר.

כמה מפתה לעצור ללון באחת הערים הגדולות, שם נמצא בוודאות איזו מסעדה חמימה וגם מלון נעים, ירח דבש צריך לכבד. אבל החלטתנו נחושה: בין הרים ובין כפרים, הפעם נשארים באווירה כפרית ורומנטית, ובשביל טירות אמיתיות הרי צריך להתאמץ!
 
 צבעי שלכת בסתיו של פירנצה, איטליה
צבעי שלכת בסתיו, פירנצה (צילום: כרמית וייס)
 
טירת החלומות
את האוטוסטרדה עזבנו כבר ליד העיר אורבייטו (Orvieto) שבחבל אומבריה הסמוך לטוסקנה, כך נעשה הכנה לטוסקנה ונספוג אוירה כפרית סתווית. מכאן, נתנו לפיאט פונטו לנתב לה את הדרכים הנוחות, והתמקדנו בלהביט על הנוף ולרוות נחת. רוגע אינסופי אפף אותנו מיד וחיוך מטופש של פסטות, יינות וגלידות משובחות התפשט על פנינו. לא הזמנו מקומות לינה, הרי אנחנו מחוץ לעונה, כשנגיע למקום יפה נמצא בו גם היכן ללון, זו בוודאי תהיה טירת חלומותינו.

כשהתחיל להחשיך, מוקדם משצפינו, ועוד לא שבענו נופים וכפרים, עצרנו ליד שלט שכוון אותנו לחווה אי שם באופק, ואמר את מילת הקסם "אגרי-טוריסמו". עלינו, ירדנו, חצינו יער קטן ונכנסנו לשביל תחום בשדרת עצי דולב נפלאים. ואכן בין העצים התנשא מבנה אבן גדול ועתיק. את הדלת פתח לנו איש מזוקן בשער כסוף ומבט אצילי. דוקטור רפאל בנדיטו לואיז'י, היה מרצה לפילוסופיה באוניברסיטת נאפולי עד שיצא לגמלאות וקנה את בית האחוזה הנפלא הזה. מאז הוא בוצר ענבים ליין הבית, הנושא את שם האחוזה, מגדל אווזים וחזירים, מוסק זיתים ומדי פעם מארח אנשים באחוזה.

 
עלינו עם ולנטינה העוזרת אל החדר המדהים בעליית הגג, כשבדרך מגיני אבירים, חרבות, סמלי אצולה ושאר ציוד טירות הכרחי. להפתעתנו החדר היה משופץ בסגנון מודרני, אך תקרת קורות העץ והרהיטים העתיקים נותרו במקומם. ולנטינה הדליקה את האח ונעלמה, תוך מלמול כי ארוחת הערב תוגש בשמונה ושלושים בטרקלין. נותרנו לבדנו והחלטנו לשוטט מסביב. החדר הסמוך לא היה אלא אולם נשפים עם וילונות קטיפה כבדים ונברשות ענק. גם כאן כיכבו חרבות, מגינים ואפילו שריון אבירים גדל מידות.
כתבה על טיול יין ויעדים מומלצים באומבריה  |  לינה בעיר אורבייטו
 
הקתדרלה באורבייטו, באומבריה
הקתדרלה בעיירה היפה אורבייטו, חבל אומבריה השכן  (צילום: CC Federico Moroni)
 

מלון מומלץ בעיירה אורבייטו

מלון דואומו (Hotel Duomo), כפי שמרמז שמו, ממוקם אל מול הקתדרלה המקסימה בלב העיירה אורבייטו. המלון הקטן והמשפחתי מציע חדרים וסוויטות, שחלקם פונים לעבר הקתדרלה, וחצר נהדרת. בחירה מנצחת!
 
מלון מומלץ בעיירה אורבייטו   מלון מומלץ בעיירה אורבייטו
מלון מומלץ בעיירה אורבייטו   מלון מומלץ בעיירה אורבייטו
מלון דואומו  - אל מול הקתדרלה היפהפייה במרכז העיירה אורבייטו
 

כמו בסרט

ירדנו לארוחת הערב ולא נתבדינו, אולם אבירים גבה-תקרה, מואר במנורות לפידים. בצידיו ולאורכו שולחן עץ כבד וארוך, כמו בסרטים. על השולחן, שנדלייה כסף עצום הפיץ אור נרות רך על מערכת הכלים הכסופה, שהונחה לכבודינו. "שבו, פרגו". ואנחנו לא חדלים להתפעל מציורי השמן העצומים על הקירות, המתארים סצנות ציד במרחבי טוסקנה של המאות שעברו.

עגלה קטנה, ועליה כלים בוהקים, עשתה דרכה לשולחננו. בקבוק שמפנייה נפתח בקול תרועה והדוקטור נישק אותנו ואיחל מזל טוב לזוג הצעיר. אחרי כמה כוסות בחברתו, כאשר אולם האבירים הסתובב וכמעט ולא הכרתי את זוגתי, נפתח בקבוק היין המצוין של האחוזה. המנות הגיעו בכלים, שרואים בסרטים על ארמונות של המאה ה- 16, ואנחנו הרגשנו חלק מהסרט, נעים בין דמיון למציאות. 
בבוקר, לאחר לינה במיטת נסיכים וארוחת בוקר של רוזנים, קיבלנו בקבוק יין מתנה ואיחולים להמשך ירח דבש מוצלח ולחיים מאושרים. עם ברכת פתיחה כה מוצלחת אי אפשר להיכשל.

בטיול סתווי בטוסקנה לא תפגשו בשדות חמניות צהבהבות בעמקים שבין הגבעות, כאילו מתחרות על החיוך לכוון השמש כשכל אחת רוצה להגיע גבוה יותר, כמו באיזה יער גשם אמזוני. אך הפיצוי על כך הוא אותו אור מיוחד של שמש אחר הצהרים, הנותנת לכרמים שלאחר הבציר שלל צבעי שלכת, מירוק דרך צהוב, כתום, אדום ושלל גוונים של חום. מסביב, עצי הזית ממשיכים לבהוק בירוק אפרפר, מסרבים להכיר בבואו של הסתיו. וכמו רקע של תמונה אימפרסיוניסטית, השדות מסנוורים בצהוב של סוף עונה, או בחום בוהק של חריש טרי, עם ריח אדמה רטובה.
 
 חצר המבצר בסן ג'ימיניאנו, טוסקנה, איטליה
חצר המבצר בסן ג'ימיניאנו (צילום: כרמית וייס)
 

נסיעה בשבילי טוסקנה

משולש הערים סיינה-פירנצה-ארצו (Sienna-Firenze-Arezzo) תוחם אזור נחשק לחובבי יין אדום וטעים. מי שנכנס לאזור ומעדיף יין לבן וקריר, כדאי שיסתובב ויברח, אבל אולי מוטב שיטעם, אולי יחליט להישאר לעד. יודעי דבר גם מלחשים אודות הווינו-סאנטו, היין הקדוש, יין קינוח מתקתק, שנלגם לרוב לאחר ארוחת הערב ומכין אותך לשינה ערבה או לשיחת חברים ארוכה במטבח האיטלקי, המשמש לרוב גם כחדר אוכל וחדר אירוח.
 
אזור מופלא אחר הוא על הדרך המובילה מהעיירה קיוזי (Chiusi), דרך עיירת המעיינות החמים קיאנצ'יאנו טרמה (Chianciano Terme). מטפסים למונטפולצ'יאנו (Montepulciano), חוצים לרגע את האוטוסטראדה לכפר ווליאנו (Valiano) ומגיעים לעתיקה שבערים הימי ביניימיות של דרום טוסקנה, הלא היא קורטונה (Cortona). לחובבי הטבע הפראי, ממונטפולצ'יאנו אפשר גם לבחור את המסלול הדרומי וללכת לאיבוד באזור אבדייה סאן סלבטורה (Abbadia San Salvatore) ומונטה אמיאטה (Monte Amiata), ממנו יש תצפית על כל האיזור. האזור עמוס ביקבים, שישמחו לתת לכם לטעום ועוד יותר אם גם תקנו ארגז או שניים, הרי צריך דלק כלשהו לנסיעה בשבילי טוסקנה.
 
לסיינה, בירת דרום טוסקנה, אפשר להגיע בדרכים רבות. אפשר לבחור בכביש הראשי S223 העובר בעמק חקלאי רחב ויפה וגם מגיע מהר. אפשר לבחור בדרכים העקלקלות, כמו זו שיוצאת מפיינזצה (Pienza) וחולפת בכפרים מכניסי האורחים סאן ג'יובאני ד'אסו (San Giovanni d'asso), אסצ'יאנו (Asciano), ווסקונה (Vescona), שרק מהשמות שלהם כבר בא להישאר שם כמה ימים. עקפנו את סיינה, עם הפיאצה דל-קאמפו המופלאה וסמטאותיה השוקקות, בידיעה שנשוב אליה במהרה.
לינה בעיר סיינה
עוד על סיינה בכתבה: שלוש ערים - שלושה סיפורים
עוד על פיינצה בכתבה: דרום טוסקנה למתקדמים
 
 ארמון פובליקו עם מגדל פעמונים, סיינה, איטליה
ארמון פובליקו עם מגדל פעמונים, סיינה (צילום: יובל נעמן)
 

יערות בשלכת צבעונית

כל הדרכים מובילות בסוף לפירנצה, בירת התרבות והאמנות, אבל באיזו דרך נבחר כאשר כולן נראות קטנות, עקלקלות, כפריות ומפתות? החלטנו לשוטט בכולן ולהגיע לפירנצה מותשים ותאבי עיר. התחלנו בהקפה מערבית מסיינה, דרך רכס מטליפרה (Metallifere) בואכה וולטרה (Volterra) ועד לאזור סאן ג'ימיניאנו (San Gimignano), עיירת המגדלים הגבוהים ואחת מפניני הארכיטקטורה של טוסקנה. סבבנו בכפרים הציוריים ובטירות הנסתרות סביב העיירה, שהפכה למוקד משיכה ועלייה לרגל לתיירים מכל העולם. האזור מיושב בדלילות יחסית לטוסקנה, אפשר ליהנות כאן מאזורים נידחים, של יערות בשלכת צבעונית, וגבעות פתוחות בשלל צבעי היבולים החקלאיים.

כשפרנסס מאייס כתבה את ספרה "תחת שמש טוקנה", היא לא תארה לעצמה שהיא הולכת להפוך מושא הקנאה של מיליוני תיירים, המשוטטים בשבילי טוסקנה הכפרית, ולצד כל סמטה או כניסה לבית יפה מפטירים אנחה, של אלה שיודעים שהם לא יישארו לגור פה, גם אם בסתר ליבם היו כמהים לעשות זאת. כך, ליד כל בית חווה, שהמטפסים השתרגו בין אבניו המסותות, וקיבלו צבעי שלכת אדמדמים, התווכחנו 
 האם היינו נכנסים להרפתקת קנייה ושיפוץ של בית בטוסקנה.
לינה באזור סן ג'ימיניאנו
 
סאן ג'ימיניאנו, עיירת המגדלים הגבוהים, טוסקנה
סאן ג'ימיניאנו, עיירת המגדלים הגבוהים (צילום: יובל נעמן)
 

ארץ הקיאנטי

מסאן ג'ימיניאנו נסחפנו לאזור דרכי הקיאנטי הכה חביבות. זוהי ארץ הקיאנטי (Chianti), דרך הקיאנטי והמקום הנפלא ביותר ללכת בו לאיבוד. רכס הרי הקיאנטי נתנו את שמם הדומיננטי לכל מקום כאן. "גרבה אין קיאנטי", "קסטלינה אין קיאנטי", "סטרדה אין קיאנטי" והרשימה ארוכה. כן, בין הערים סיינה לפירנצה מתפתלות להן דרכי הקיאנטי.
 
יין "הקיאנטי קלאסיקו" הוא בין המפורסמים שביינות איטליה, וללא ספק זה המשווק בהצלחה הגדולה ביותר. זוהי תערובת של ענבים אדומים ולבנים, שנותנים יחדיו יין אדום יבש, בשל, אך לא תוקפני מדי, כך שכמעט כל חיך נהנית ממנו, בצד ארוחה איטלקית משובחת. רק דבר אחד יוביל אתכם כאן: ריח חביות היין הנישא בין יקב לשכנו, ובדרך כלל המרחק אינו כה גדול. אם אתם לא סומכים על חוש הריח שלכם, למענכם סימנו הכפריים את יקבי הקיאנטי קלאסיקו בסמלי התרנגול השחור (Gallo Nero), המבצבץ בכל עיקול בדרך הקיאנטי ומודיע על חגיגה חדשה. יום טעימות שכזה. כדאי שיימשך שבוע. כי בין סיינה לפירנצה מפרידים אמנם רק 60 קילומטרים אבל מאות יקבים מחכים לכם, ריחניים ומפתים, דוודי מתכת עצומים, כאלה שבא לנוח צהרים מתחת לברז שלהם ורק ליהנות מן הטיפות המטפטפות לחיככם. מה הפלא. שכשתגיעו לפיזה הסמוכה. תחשבו שהמגדל עקום?
 
אמנם חלק מן המקומות כבר התמסחר ומציע חנויות משומנות היטב עם ריקוטה, שמן זית, מרציפן ויין קיאנטי, והכל בחבילה מיוחדת לתייר האנין, אבל בסוף העונה אפילו חנויות התיירים אינן מאיימות כל כך. נסענו לאיטנו בין הכפרים, טעמנו, לגמנו, נמנמנו ואפילו משכנו לילה נוסף באחוזת קיאנטי לתפארת, כאילו פוחדים לשוב אל העיר הגדולה. לבסוף, מתנדנדים ומחויכים הגענו לפירנצה ונבלענו חיש קל בין הכנסיות, המוזיאונים וחנויות הג'לטו, מתלבטים אם זו יצירה של רפאל, או גלידה שמייצרים בגן העדן.
ארץ הקיאנטי, כרמים ויין בטוסקנה
ארץ הקיאנטי, כרמים ויין (צילום: יובל נעמן)
 

מסלול של שבוע בטוסקנה

יום 1 – מרומא על האוטוסטראדה עד אורבייטו, בדרכים כפריות לאזור מונטופולצ'יאנו.
יום 2 – אזור מונטפולצ'יאנו לכוון קורטונה, אפשר לפלוש לאומבריה ולהקיף את אגם טרסימנו.
יום 3 – בדרכים כפריות לכוון סיינה. אפשר לשוב דרומה מקורטונה לכוון טוריטה די סיינה ופיינצה, ואז לעלות צפון מערבה, דרך סאן ג'יובאני ד'אסו, עד סיינה.
יום 4 – יום סיור בעיר סיינה.
יום 5 – בדרכים כפריות לכוון סאן ג'ימיניאנו, אחר הצהרים סיור בעיירה.
יום 6 – מסאן ג'ימיניאנו בדרכי הקיאנטי לכוון פירנצה.
יום 7 – יום סיור בפירנצה (מומלץ להרחיב ליום-יומיים נוספים).
 

המלצה ללינה בטוסקנה

מלון טורצ'יאנו (Torciano Hotel Vecchio Asilo חווה גדולה ומטופחת, בסמוך לסן ג'ימניאנו, בה אפשר ללון וגם לעקוב מקרוב אחר הכנת שמן זית או הכנת יין, באחד היקבים המובילים באזור. מומלץ בחום!

מלון מומלץ בטוסקנה  מלון מומלץ בטוסקנה
מלון מומלץ בטוסקנה  מלון מומלץ בטוסקנה

מלון מולינו די פוצ'י בפאתי סן ג'ימיניאנו זוכה להמלצות חמות מכל מי שהתארח במקום
מלון מולינו די פוצ'י - השוואת מחירים
 

עוד מלון מומלץ בטוסקנה

מלון פאלאצו פאצ'יני (Palazzo Pacini) ממוקם במרכז העתיק של העיירה קול ואל ד'אלסה (Colle Val D'Elsa), במרחק 50 ק"מ מפירנצה, 30 ק"מ מוולטירה וסיינה ו- 15 ק"מ מסן ג'ימיניאנו. המלון המרשים שוכן בבית מהמאה ה- 16 ששופץ, החדרים והסוויטות ממוזגים, עם מיני-בר ופינת קפה ותה. העיירה היפה נודעת בייצור קריסטלים ושאר חפצי אמנות והיא בסיס מצוין לטיולי כוכב בטוסקנה. 

מידע נוסף

השכרת רכב באיטליה
בתי מלון בפירנצה - השוואת מחירים
בתי מלון בטוסקנה - השוואת מחירים
 

כתבות נוספות על טוסקנהברק אפיק Barak Afik אודות הכותב
ברק אפיק, הקים את חברת 'ברק אפיק טיולים', שהתמזגה עם החברה הגיאוגרפית - ברק אפיק. מלמד באוניברסיטה העברית דתות וטקסים של האינדיאנים באמריקה. כותב דוקטורט על פולחנים דתיים אינדיאניים ואת הספר "בני השמש", אודות תרבות האינקה בפרו.
מספר צפיות: 51001
161480
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר
מסלולי טיול לבחירתכם
בהתאמה אישית ובקצב שלכם
כן, זה מעניין אותי!