www.goTravel.co.il
 • בתי מלון
 • כפרי נופש
 • טיולים לקהל שוחר תרבות ודעת
 • טיולי משפחות מיוחדים
 • טיולי ג'יפים
 • טיולי GPS
 • טיולי הליכה
 • חופשות אופניים
 • טיולי ספארי צלילה
 • שייט תעלות ויאכטות
 • שייט נהרות
 • הפלגות גיאוגרפיות
 • הפלגות לאנטארקטיקה
 • הפלגות לשפיצברגן
 • קרוזים ושייט תענוגות
 • טיולים לאיטליה
 • טיולים לשוויץ
 • טיולים לבלקן
 • טיולים גאוגרפיים לאירופה
 • טיולים לתאילנד
 • טיולים בארצות הברית
 • טיולים לאלסקה והרוקיס
 • טיולים לאסיה ואוקיאניה
 • טיולים לאמריקה הלטינית
 • טיולים מאורגנים לאפריקה
 • טיולים פרטיים לאפריקה
 • חופשות סקי
הרשמה למגזין GOTRAVEL
מגזין איכותי עם כתבות עומק על יעדי טיול בעולם ישלח בחינם לדואר האלקטרוני שלכם
הכתבה מעניינת? שלחו אותה בדואר למי שתרצו

הקש בתיבה את רצף האותיות המופיע למטה:

טוסקנה: שלוש ערים      


טוסקנה: שלוש ערים, שלושה סיפורים
מאת: רונית אתרוג


אור שמש רך וזהוב מלטף גבעות נמוכות, עליהן נפרסות שורות של גפנים מטופחות היטב, מהן יפיקו יין קיאנטי משובח ביותר. פה ושם מבזיקים עליהם הכסופים של מטעי הזיתים ושדה חמניות צהוב, שבשעת שקיעה נראה כסגול, משתרע עד האופק. האדמה המבצבצת בין הכרמים צבעה אדום, כצבע גגות בתי האיכרים. זוהי אדמת סיינה העשירה, ממנה מייצרים קרמיקה משובחת, רעפים, וצבע חום-אדמדם מיוחד לציור – חום סיינה.


אל שלוש ערים טוסקניות תיקח אותנו כתבה זו: העיר סיינה ומרוץ הסוסים שלה, העיר פירנצה והלחם הפלורנטיני, והעיר פיזה עם מגדל הפעמונים המפורסם הנוטה על צידו.
 
מגדלי הפעמונים של סיינה, טוסקנה, איטליה מגדל פיזה, טוסקנה, איטליה
מגדלי הפעמונים של סיינה ופיזה   (צילום: רונית אתרוג, יובל נעמן)

שלוש ערים בטוסקנה - פירנצה (A), סיינה (B) ופיזה (C)  להגדלת המפה לחצו למעלה משמאל


אירופה: איטליה
 
סיינה – מרוץ סוסים בכיכר
העיר העתיקה של סיינה (Sienna) נראית כאילו יצאה מסיפורי האגדות. כיכר מרכזית פרושה כמניפה, בעיבורה מזרקת שיש לבנה וסביבה בניינים מרשימים - כל אחד ארמון, וכל אחד אחר.
פעמיים בשנה מתמלאת הכיכר רבבות אנשים נרגשים. קולות התיפוף מהדהדים ברחובות המתפתלים ומתחברים אל הכיכר - פיאצה דל קאמפו (Piazza del Campo). הדי התופים מקדימים את הצועדים ומתנפצים בין קירות הבתים ברחובות הצרים, בהם עוברות תהלוכות רבות של דגלנים, המלהטטים בדגלים גדולים המחוברים למוטות ארוכים. ביניהם צועדים גם הנגנים, המחזיקים בכלי נשיפה והקשה. כולם לבושים בתלבושות מימי הביניים: מגפיים מעור רך, מכנסי גרב הדוקים בשלל צבעים, כותנות לבנות, עליוניות מקטיפה וגם מצנפת מעוגלת, רכה, הנופלת לצד אחד, מעוטרת בנוצה ארוכה.
 
כיכר הקאמפו, סיינה, טוסקנה, איטליה
כיכר הקאמפו של סיינה, למספר ימים הופכת למסלול מרוצי סוסים  (צילום: רונית אתרוג)
 
סביב הכיכר ירוצו הסוסים המשתתפים בפאליו (Palio), מרוץ הסוסים המסורתי המתקיים בעיר עוד מימי הביניים, לאורך מאות השנים שחלפו, למעט מלחמות וצרות אחרות.
שבעה עשר רובעי העיר מיוצגים בסידור שונה של אבני הכיכר, ובסמלים העתיקים הייחודיים לכל רובע, המופיעים על הדגלים המרהיבים התלויים מכל חלון (דולפין, ברבור, צב ועוד), כמו גם על הדגלים שבידי הדגלנים ועל אלו המפארים את סוסי המרוץ.
 
מבין נציגי שבעה עשר רובעי העיר, נבחרים עשרה רוכבים, ועשרה סוסים מוגרלים ביניהם. הם אלו שיזכו להשתתף במרוץ, ואם יזכו תעורר הזכייה ברובע המנצח גאווה רבה.
בבוקר משתתפים הרוכבים וסוסיהם גם יחד בתפילה מיוחדת בתוך הכנסייה של הרובע, המקושטת אף היא בדגלי הרובע (כן, גם הסוסים מוכנסים אחר כבוד לכנסייה). אחרי מופעי דגלנות מרהיבים (הדגלנים ידועים בכל איטליה באיכות להטוטיהם), כשהמתח בשיאו, יחל המרוץ סביב הכיכר, על אדמת החמרה הדביקה המשמשת כמסלול, שם ירוצו הסוסים במשך 90 שניות מסביב לקהל השואג מהתרגשות.
עד הערב יחגגו האנשים בשתיית יין קיאנטי, בבתי היין הרבים, ובשיחות על היום שהיה. את אדמת החמרה שוטפים ביומיים שלאחר מכן בזרנוקים אדירים. היא זורמת לתוך פתח מיוחד בתחתית הכיכר, וחוזרת אל השדות הציוריים מהם נאספה.
בתי מלון בסיינה
 
 

הפאליו של סיינה - מרוץ סוסים או בלגן איטלקי?
לחצו על סרטון הוידאו ותחליטו בעצמכם
 
פירנצה – דנטה אלגיירי והלחם הפלורנטיני
בתקופת ימי הביניים, במטרה להעשיר את קופת האוצר, גזרו שליטי פירנצה (Firenze) מס מיוחד על המלח, אז תבלין נדיר ויקר. תושבי  העיר היו בעלי תודעה חברתית, אנשי מקצוע מאוגדים בגילדות רבות כוח, בעיר שהיתה קהילה עצמאית (קומונה). הם התגייסו לשביתת קונים, וכמענה לגזירה החלו לאפות במאפיות העיר את הלחם המוכר – אך נטול מלח. עד היום זהו טעמו של הלחם הפלורנטיני.
תשע עשרה שנה לאחר שגורש לצמיתות מפירנצה, עירו האהובה, נדד המשורר והפילוסוף דאנטה אלגיירי בין עריה השונות של איטליה. הוא מעולם לא הפסיק להתגעגע לפירנצה עיר הולדתו, לביאטריצה אהבת חייו, וגם לטעמו של הלחם הפלורנטיני.
 
דאנטה הוא שכתב את הקומדיה האלוהית בשפה האיטלקית המדוברת, להבדיל מהלטינית הספרותית, מהפיכה של ממש באותה תקופה. עד היום לא שוכחים הפלורנטינים לציין בכל הזדמנות, שהאיטלקית הנכונה ביותר מדוברת בעירם הנאווה. אך כל זה לא עמד לטובתו. מעורבותו הפוליטית גרמה לגירושו מהעיר, והוא התגעגע לטעמו של הלחם נטול המלח כל שארית ימיו. הוא מעולם לא שב אל העיר .
 
ליד מוזיאון מרינו מריני (Marino Marini), כנסייה שהפכה למוזיאון, נמצאת מסעדה פלורנטינית טיפוסית, איל לטיני (il latini) שמה. שולחנות עץ ארוכים לידם סועדים ביחד כל האורחים, קנקני יין בתוך סלסילות קש, ומן התקרה תלויים קדלי חזיר גדולים. זהו הפרושוטו, בשר שהתייבש במקום קריר ואפל, המשמש כמנה ראשונה. הלחם המונח במרכז השולחן, ליד היין, קשה מבחוץ, לבן, אוורירי מאד מבפנים – וכמובן נטול מלח.
במסעדה זו מתמחים במאכלים פלורנטיניים טיפוסיים. אחרי המנה הראשונה - פרחי קישואים מטוגנים, יגישו בשר משובח צלוי על האש, ביסטקה א לה פיורנטינה, מנה ליחיד, המשביעה יותר משני סועדים.
לאחר מנת חלבונים ענקית שכזו, ימליץ בעל המסעדה על כמה קינוחים אופייניים: פנה-קוטה, טירמיסו, או יין סנטו - יין קדוש, מתוק כמו יין לקידוש, המוגש עם קנטוצ'י, עוגיות שקדים קשות במיוחד, אותן טובלים ביין, ולבסוף אספרסו קצר וחזק.
על מוזיאון מרינו מריני בכתבה פניני אמנות בטוסקנה
בתי מלון בפירנצה
 
מעדני פירנצה בשוק המקורה, איטליה
מעדני פירנצה בשוק המקורה  (צילום: כרמית וייס)
  
פיזה – שדה הניסוי של גלילאו גליליי
הדרך לפיזה (Pisa) עוברת דרך הגבעות של אזור קיאנטי, שנתן את שמו ליין האיטלקי המוכר בעולם, ומגיעה לשטח מישורי מאד. אדמת החמרה של סיינה הופכת לאדמת סחף אפורה, את כרמי הגפנים מחליפים מבני חממות רבים, ושדות חמניות נפרשים במרחב. האופק השטוח מדגיש את הנטייה של מגדל הפעמונים של פיזה, הנוטה על צידו בפאתי העיר, בקמפו סנטו - השדה הקדוש.
על המרפסת העגולה, הבנויה קשתות לרוב ומעטרת את קצה המגדל, עמד גליליאו גליליי והשליך מטה חפצים שונים, כדי להוכיח את חוק הכבידה. הבניינים במתחם הקדוש לבנים כולם, מבהיקים משיש קאררה, הנחצב צפונה מכאן, בהרים. השיש מובל מההרים לים ועושה את דרכו מזרחה דרך שפך נהר הארנו, ובמעלה הזרם עד לפיזה ואחר כך הלאה עד לפירנצה.
 
פיזה - הקתדרלה ומגדל הפעמונים, איטליה
פיזה - הקתדרלה ומגדל הפעמונים    (צילום: יובל נעמן)
 
ליד מגדל הפעמונים הנוטה על צדו, נמצאת קתדרלה מפוארת. בתוכה עמודים וקשתות מפוספסים ירוק כהה ולבן, ובמרכזה נברשת, ממנה למד גליליאו על חוק המטוטלת.
שביל לבן מקשר בין הכנסייה לבנין המתומן הנמצא מולה, הבניין המפואר והמקושט מכולם – הבפטיסטריום - בית הטבילה. בתוכו שתי קומות עמודים, כיפת תקרה עגולה ותכנון אקוסטי מדויק כל כך של החלל, עד שהשומר המדגים את האקוסטיקה יוצר "פלא" – בת-קול המכפילה את עצמה, נשברת וחוזרת בצלילים שונים ומהדהדת זמן ארוך במיוחד בין הקירות הכפולים, התקרה והרצפה. בתוך בית הטבילה דוכן הטפה של ניקולא פיזאנו, פסל חשוב ביותר, בן העיר, ובכנסייה שממול דוכן של בנו, ג'ובאני פיזאנו.
כל המבנים נמצאים על שדה דשא ירוק, ובסמוך לו דוכני מוכרי המזכרות, ומהעבר השני המוזיאונים המציגים מזכרות מן העבר. 
בתי מלון בפיזה
 
פיזה - הבפטיסטריום, הקתדרלה ומגדל הפעמונים
פיזה - הבפטיסטריום, הקתדרלה ומגדל הפעמונים    (צילום: יובל נעמן)
 
מידע נוסף
* הפאליו של סיינה מתקיים ב-2 ליולי וב- 16 לאוגוסט כל שנה. ההכנות למרוץ מתחילות ארבעה ימים לפני יום האירוע וגם בהן צופים תיירים רבים.
* מסעדת איל לטיני נמצאת בסמוך לארמון Palazzo Rucellai


רונית אתרוג
 
אודות הכותבת
רונית אתרוג, ציירת, מדריכה בארץ בנושאי אדריכלות, גלריות ומוזיאונים. מדריכה בעולם, בדגש אומנויות ותרבויות - בחברות מובילות, לאיטליה, צרפת, רוסיה, ברלין, מרוקו, המזרח הרחוק, הודו, תאילנד ודרום אמריקה. דוברת אנגלית, צרפתית, איטלקית, ספרדית ופורטוגזית. מדריכה בחברת אקו- טיולי שטח.

לקריאת כתבות נוספות של רונית.
מספר צפיות: 17414
319