הזמנות לחופשה שלך
טיול לסין – המלצות למטייל

טיול לסין: המלצות למטייל
מאת: ד"ר גילי חסקין


פריצת החומה הסינית וחדירת תיירים פנימה, היתה אחד האירועים המסעירים בתולדות עולם התיירות. בשנת 1988 נפתחו שערי סין לבעלי דרכון ישראלי בקבוצות מאורגנות, ומאז 1992 גם למטיילים בודדים. מעבר למה שיש לארץ זו להציע, קיימת בה תחושה של מסתורין. משהו הקשור לטעימה מן הפרי האסור.


סין הינה אחת התרבויות החשובות בעולם; כאן נמצאו אחד משרידי האדם הקדומים ביותר מחוץ לאפריקה, כאן ניבנו הסכרים העתיקים בעולם, כאן פרחו ושגשגו תרבויות אדירות, על רקע נופים מרהיבים. הטיול בסין שואב את המטייל למחוזות רחוקים ומרתקים, ומציב בפניו לא מעט אתגרים, כמתואר בכתבה. 

1 / 5
2 / 5
3 / 5
4 / 5
5 / 5

טיול על החומה הסינית (צילום: cattan2011)
אתרים בודהיסטיים בסין (צילום: Steve Cadman)
נשים עובדות (צילום: זאביק רילסקי)
כנסייה קתולית עם סממנים בודהיסטים, הכפר ציז'ונג  (צילום: כרמית וייס)
הילדים בסין מתוקים ביותר  (צילום: כרמית וייס)


 ברירת מחדלדבשה ועוקצה של סין

סין היא מדינה שהביאה לעולם כמה מן ההמצאות הנפלאות ביותר בהיסטוריה האנושית. כאן נוצרו תורות החיים הקונפוציאנית והדאואיסטית, כאן התפתחו אומנויות לחימה רבות. הסינים תרמו לעולם את הנייר, התה, הדינמיט, החרסינה, המצפן, המשי וזיקוקי הדינור. חלק עצום מהמאפיינים האסייתיים – מקורם בסין: שבטי משולש הזהב שבתאילנד, האיפואגו וטכניקות טרסות האורז אשר בפיליפינים, הגנים היפניים, הזן (צ'אן) בודהיזם, ארכיטקטורת הפגודות ברחבי המזרח, המטבח האקזוטי, הפופולרי בעולם כולו, שיטת ריפוי מיוחדת, אוצר של שירים, משלים ואגדות. סין היא הארץ הרביעית בגודלה בעולם מבחינת שטחה, והראשונה בעולם במספר תושביה.
 

זו היא ארץ ענקית, המשתרעת מהרי פמיר ועד לים סין המזרחי, מהאי הונג קונג ועד לערבות מונגוליה. גודלה עצום של המדינה הוא הדבר היחידי היכול להתחרות בגודל הציפיות התלויות בביקור בה. מטיילים רבים מוצאים עצמם מאוכזבים מעט, ממעטה האפרוריות המכסה את מרבית המדינה, משיכוני הפועלים הבנויים בסגנון מזרח אירופאי, ומעקבותיהם הדורסניים של המכבש הקומוניסטי ומהפיכת התרבות. סין איננה מדינה שקל לטייל בה, לפחות לא למטיילים בודדים. מטיילים רבים מגיעים אליה בחרדת קודש ומוצאים עצמם בטיול רצוף תלאות. קשיי השפה, שנאת הזרים המסורתית, השיטה הרואה בתייר אך ורק תרנגולת המטילה ביצי זהב, התקלות, היכולת לשקר במצח נחושה, המחסור בטעמים מערביים ועוד.
בתי מלון בסין
 
החומה הסינית
אחד משבעת פלאי תבל  החומה הסינית הגדולה (צילום: יובל נעמן)
 

טיול לפלנטה אחרת ושמה סין

בשנים האחרונות קל יותר לטייל בסין, ומרבית המטיילים המערביים נהנים ממנה יותר מאשר לפני שנים אחדות, אך עדיין, כמעט כל מטייל מוצא את עצמו עומד בפני התפרצות זעם כלפי המדינה ותושביה. למרות הקשיים שמעמיד טיול עצמאי (בניגוד לטיול מאורגן), המאמץ כדאי. טיול בסין הוא מפגש עם ארץ שאימצה קומוניזם מסוג שונה מהמוכר במזרח אירופה. מפגש עם אומה, שעברה בדור אחד שלוש מהפיכות, שלושה משטרים, שלוש תפיסות עולם. מעל לכל אלו, טיול בסין הוא מסע לפלנטה אחרת. מסע למקום בו הכול שונה; טיול בו הדבר המסעיר ביותר הינו חיי היום-יום. זוהי ארץ בה כל איכר המעבד את שדהו, כל בעל מלאכה, או כל סוחר המציע את מרכולתו, הם אטרקציה תיירותית. 

סין היא מדינה המשתנה בקצב מדהים, שינויים הנראים לעין מחודש לחודש, אולי מיום ליום. הדימוי של המונים הפוסעים לעבודתם בסרבלים כחולים, או צי של אופניים ברחובות ללא מכוניות, הוא נחלת העבר. גם החלום לבנות גן-עדן קומוניסטי, פינה את מקומו לחלומות קפיטליסטיים יותר – לא רק עלייה ברמת החיים, אלא מהפך של ממש, ממדינת "העולם השלישי" למעצמת-על, המובילה בכל תחום. גודל המשימה מעורר השתאות, וקיימת תחושה של ענק שקם על רגליו. גם מטיילים שאינם אוהבים את 
סין, מסכימים שזו תופעה שאי אפשר להתעלם ממנה.

כתבה על חוויית טיול בסין - ארץ זרה ומוזרה
 
סיזונג, חבל יונאן, דרום סין
בסין הפרות והאנשים שמחים בחלקם  
(צילום: כרמית וייס)
 
 

אומנות וספורט בסין

אופרה סינית הינה מבחן לעצביו ולסבלנותו של הצופה, אך חשוב להכירה. גם אם המוזיקה איננה נעימה לאוזן מערבית, וגם אם המופע מבוסס על מלל שאינו מובן לצופה המערבי, הרי כדאי להתרשם מהתלבושות ומהאיפור. ניתן גם לבקר בבתי ספר לאופרה סינית, ולראות כיצד מכשירים את הנערות לסלסול המעודן בקולן. בכמה ערים, כדוגמת סוצ'ו (Suzhou) והנגזו (Hangzhou), אפשר להתרשם מאומנויות הבמה הקלאסיות, המוצגות בעיקר בגנים היפים, בהן נגינה בכלי הנגינה המסורתיים.

אקרובטיקה היא ספורט אהוב על הסינים, שהגיעו בתחומו להישגים מרשימים. ניתן לצפות במופעים זולים ומקצועיים בכל מקום, בעיקר בשאנגחאי (
Shanghai).
 

על חגים וטעמים בסין

ברפובליקה העממית הסינית יש תשעה חגים לאומיים. הידוע שבהם הוא יום העצמאות, הנחוג ב- 1 באוקטובר. ביום זה מתרכזים אלפי ילדים בבגדים ססגוניים, סביב אלפי עציצים פורחים, בכיכר טיאנאנמן (Tiananmen) שבבייג'ינג, וצובעים אותה בשלל צבעים. במחוזות שמעבר לסין הקלאסית, המיושבים על ידי המיעוטים השונים, מתקיימים חגים דתיים של אותם עמים. כך, למשל, בש'ינג'יאנג (Xinjiang) ובגאנסו (Gānsù – חלק מ"דרך המשי"), מתקיימים חגים מוסלמיים, בטיבט – חגים בודהיסטיים טיבטיים, ובמחוז יונאן (Yunan) שבדרום מערב סין, בני המקום חוגגים חגים פאגאניים. 
כתבה על יעדי טיול בבייג'ינג  |  כתבה על המחאות בכיכר טיאנאנמן

האוכל הסיני בסין מאכזב מעט. את המנות המפורסמות, אותן כנראה אכלו הקיסרים, ניתן לקבל רק במסעדות יוקרה. המטבח הבסיסי הינו פשוט למדי, כשהטעמים חזקים יותר מהמוכר במערב ומכבידים מעט על החך. המטבח הסיני מתחלק לכמה מטבחי משנה: המטבח הקנטונזי הוא העשיר ביותר בפירות ובטעמי חמוץ-מתוק; המטבח הסהצ'וואני הוא חריף; המטבח השנגחאי הינו מלוח ועשיר במאכלי ים; המטבח הבייג'יני תפל יחסית. אם תגיעו לסין למטרות עסקים, קרוב לוודאי שתוזמנו ל"ארוחת שחיתות", הכוללת למעלה מעשר מנות. זה מעט מפתיע אך מנות מתוקות לא מוגשות בסוף הארוחה, אלא בין המנות, לחידוד הטעמים. לקינוח מוגש דווקא מרק...
 
אוכל סיני  אוכל סיני
במטבח הסיני ניתן לטעום מגוון מני מזונות 
 החל מדייסות אורז למיניהן וכלה בשיפודי דיונונים וחרקים
(צילומים: דני אורבך)
 

היכן לטייל בסין?

אסור לוותר על בייג'ינג (Beijing), בירת המדינה. כאן נמצאים גלגלי השיניים המניעים את המכונה הסינית, מכאן יוצאות ההוראות, המנהלות עד לפרט האחרון את חיי התושבים המרוחקים אלפי ק"מ. בייג'ינג, בשום פנים ואופן, אינה משקפת את החיים ביתר חלקי סין, אלא היא מעין חלון ראווה שלה. בייג’ינג היא עיר גדולה, סואנת ואפורה. מראה הכיכרות והשדרות הרחבות, מורשת העבר הקומוניסטי, עשוי להשאיר את המטייל אדיש, אך המונומנטים ההיסטוריים מרשימים בסדר גודל עולמי. כך למשל העיר האסורה, משכנם של הקיסרים, ארמון הקיץ המלכותי הטובל בגנים, מקדש השמיים ועוד.

חשובה לא פחות היא ש'יאן
 (
Xian), בירתה העתיקה של סין. במאות ה- 1-9, עת נקראה "צ'אנג-אן", והיתה אחת הערים המפותחות בעולם, מרכז תרבות ומסחר. מבקרים באים לראות את חומות העיר, את מוזיאון האומנות הנפלא ואת הרובע המוסלמי הציורי. האטרקציה המרכזית של ש'יאן, היא קבר הקיסר צ'ין שה-חואנג-די (Qín Shǐhuáng) וחיילי הטרה-קוטה השומרים עליו  6,000 חיילים עשויים חומר שרוף, בגודל טבעי, בדיוקנאות שונים ובעיצוב מדויק.
 
אתר "חובה" נוסף הוא אזור גווילין (Guilin), הנחשב ליפה ביותר בסין ולאחד היפים בעולם כולו. שייט במורד הנהר דומה למסע של פלאות בתוך ציור סיני. הנוף של גווילין הוא מראה דמיוני כמעט, אצבעות סלע גרומות המתרוממות בתלילות מרשימה מעל שדות אורז, מצוקים מיוערים בצפיפות, פלגים ונחלים המתפתלים בין הגבעות הירוקות, משבצות קרקע בשלל צבעים, כפרים ציוריים, רפסודות במבוק, דייג בעזרת קורמורנים ועוד. המקום מציע מגוון של אפשרויות: שייט מקסים בנהר, שווקים ססגוניים, טיול אופניים לכפר זה או אחר, מערות נטיפים ועוד.

מטיילים רבים חשים צורך עז לבקר גם בשאנגחאי
 (
Shanghai):  זהו הכרך הגדול ביותר של סין, "מנהטן של המזרח" לשעבר, מרכז הפשע של אסיה. זה המקום לחוש את עוצמתה של המסה הסינית. נחילי אדם גודשים את הרחובות, גורדי שחקים, תחבורה סואנת ותעשיית היי-טק. בין כל אלו  מקדשים, רובע עתיק ציורי, גן ובתי תה.
כתבה על תכנון טיול בסין לפי אזורים ועונות

 
מקדש השמיים, בייג'ינג
מקדש השמיים – אחד האתרים היפים ביותר בבייג'ינג (צילום: CC Nikolaj Potanin)
 

אתרים בסין מחוץ למסלול השחוק

בנוסף לאתרים המוכרים ישנן עוד עשרות נקודות עניין מפורסמות פחות. ריכזתי כמה אהובות עליי במיוחד:

דטונג (Datong): עיירה צפון סינית מפויחת, המהווה מוקד לטיולים. ידועה בעיקר במערות יוגאנג (Yungang Grottoes) הבודהיסטיות ובפסלים המרשימים החצובים בהן.
 
ווטאישאן (Wutaishan): הר קדוש לבודהיסטים, המתנשא לגובה של 3,000 מ', ומכונה "הגג של סין הצפונית". מקדשי ווטאישאן הם מקדשים יפהפיים ועדיין פעילים, המרוכזים בטאיחואי (Taihuai).
 
סודז'ו (Suzhu): עיר הבנויה על תעלות מים שזכתה בפי מרקו פולו לכינוי "ונציה של המזרח". זו עיר ציורית ובה עשרות גשרונים צרים להפליא, סמטאות ציוריות וגנים מטופחים. לעיר יצא שם בכל האימפריה בשל המשוררים שצמחו בה, תעשיית דברי המתיקה, ונערותיה היפהפיות.
 
התעלה הגדולה: מפעל מים רב עוצמה, הגדול והמרשים בעולם, שבעבר חיבר את צפון סין עם דרומה. כיום מהווה הזדמנות מצוינת להציץ למרקם חיי הנהר בסין, על התושבים החיים בסירות מושבתות, ה"ג'אנקס"  סירות המשא השטוחות ועוד.
 
נהר היאנגצה (Yangtse): זהו הנהר השלישי באורכו בעולם. ההפלגה על היאנגצה היא טיול מקסים ורגוע האורך 3-4 ימים, המתחיל בעיר התעשייה צ'ונצינג (Chongqing) ומסתיים בייצ'אנג (Yichang). הספינה עוברת במחוזות אליהם לא מגיעים בדרך אחרת, דרך נוף חקלאי יפה וקניונים מרשימים. שייט כזה, בנוסף לחוויה הטיולית, מהווה גם פסק זמן. פרק קצר של נופש ומנוחה מתלאות הדרך ומגודש הרשמים הסיניים.
טרק בערוץ דילוג הנמר על נהר יאנגצה

מחוז סצ'ואן (Sichuan): האגן האדום בסצ'ואן הינו אחד המחוזות היפים בסין. אזור פורה, ירוק להפליא המעובד בצפיפות. בנוסף לנוף החקלאי המרענן, האזור עשיר באתרים בודהיסטיים עתיקים, כגון: באודינג (Bauding מאות דמויות צבעוניות המגולפות בקניון של אבן חול ליד הכפר דאזו; דאפו (Dafu פסל בודהא בגובה של 71 מ' (הגדול בעולם), המתנשא מעל הנהר; אמי שאן (Emi Shan) – הר ירוק אפוף ערפילים, שעל מדרונותיו, אוכפיו ופסגתו בנויים מנזרים בודהיסטיים, אליהם מעפילים צליינים מרחבי סין כולה. לאורך השבילים המטפסים ביער, רצים סבלים, הנושאים את המעוניינים באלונקות במבוק מאולתרות אל המקדשים הגבוהים. ג'ו-דזאי-גו  שמורת הטבע היפה בסין בצפון המחוז, ובסמוך אליה העיירה סונגפאן ושמורת חואנג-לונג ועוד.

טיול בסין, מערות יוגנג
מערות יוגאנג הבודהיסטיות אשר בעיירה דטונג (צילום:  CC Steve Cadman)
אתרים מומלצים בטיבט

הרמה הטיבטית שמצפון להרי ההימלאיה, היא עולם אחר, גאוגרפי, אנושי ותרבותי. כבר בנחיתה בלהסה (Lhasa), מורגש קצב החיים, החביבות, החיוכים והחיוניות הטיבטיים. להסה היא עיר רווית דת ובה מקדשים מפוארים, תרבות מדהימה ומרקם אנושי מרתק. למרות שהתרבות הטיבטית עברה דיכוי, הנמשך למעלה מ-40 שנה, הגחלת עדיין לוחשת. טיול בטיבט הינו חוויה נפלאה, נטולת ההסתייגויות שהוזכרו בקשר ל"סין הקלאסית". להלן כמה אתרים שכדאי לבקר בהם באזור:
 
להסה (Lhasa): בירת טיבט. המרכז הדתי והפוליטי של האזור. המקום מושך צליינים טיבטיים מרחבי המדינה כולה. קלידוסקופ מדהים של צבעים ופרצופים. החלק הטיבטי של העיר בנוי בתים רעועים אך שוקק חיים. מן השוק הססגוני מתפצלים רחובות ססגוניים בהם ממלא ריח של חמאת יאק את האוויר. ידועים במיוחד הג'וקנג (Jokhang) – המקדש המפואר שבלב להסה, המהווה יעד לעלייה לרגל עבור הטיבטים המשתטחים מול פתחו; שוק הברקור (Barkor) הצבעוני, הגדוש עבודות יד והומה צליינים; הפוטלה (Potala), ארמון החורף של הדלאי לאמה, ועוד. מחוץ ללהסה, ישנה הזדמנות חד-פעמית להימלט כמעט מן ההשפעה הסינית ולחוש את החוויה הטיבטית במלוא עוצמתה: אגמים בגוון טורקיז עמוק, כגון אגם ימדרוק צו (Yamdruk Zu); מנזרים שרופים בחביוני ההרים, זכר למהפכת התרבות, עמקים גדושי קוצרים כבציור של ואן גוך, וכמובן הנופים המרהיבים המלווים את הדרך.
 
עמק ירלונג (Yarlong): עמק פורה מדרום מזרח ללהסה, המהווה את ערש הולדתה של התרבות הטיבטית. בעמק שני אתרים בעלי חשיבות היסטורית ותיירותית: מנזר סאמייה (Samye) – מנזר מרשים, בעל גגות מוזהבים הממחיש להפליא את התפיסה הקוסמולוגית הטיבטית; ארמון יומבו לאקאנג (Yumbu Lhakang) – לפי המסורת, זהו המבנה הקדום ביותר בטיבט. כיום הוא משופץ ומתנשא בגאון מעל העמק הפורה.
 
גיאנצה (Gyantse): עיירה טיבטית אותנטית, ללא שמץ של השפעה סינית. מהמבצר המתנשא על גבי צוק מעל העיירה, נשקף נוף נהדר. בלב העיירה בולט מנזר פאלקור (Palkhor), בן תשע הקומות, הבנוי בסגנון נפאלי, שממעוף הציפור נראה כמנדלה ענקית.
 
שיגאצה (Shigatse): העיר השנייה בגודלה ובחשיבותה בטיבט. כאן בולטים צריחיו המוזהבים של מנזר טאשילהונפו (Tashihunpu), מקום מושבו של הפאנצ'ן לאמה – השני בהיררכיה הטיבטית. הדרך אליה עוברת בנוף מרהיב לאורך ערוציו העליונים של נהר בראהמאפוטרה (Brahmaputra), המתפתל בין הרים מושלגים. 
ריכוז כתבות על טיבט
 
טיבט, מערב סין
זקני טיבט ומנהגים ייחודיים למקום  (צילום: הילה וייס טישלר)


לפני הטיול לסין כדאי לעשות תיאום ציפיות, להבין שמדובר בטיול אל יקום מקביל בעל "כללי משחק" שונים מן המוכר לנו במערב, עם נופים מרהיבים ומגוון מרשים של מנהגים, פרצופים, תרבות ומבנים.

 

מידע נוסף

כתבות נוספות


גילי חסקין אודות הכותב
ד"ר גלעד (גילי) חסקין,  PHd מהחוג ללימודי ארץ-ישראל באוניברסיטת חיפה ומורה דרך מוסמך. מדריך טיולים בחו"ל, בעיקר בארצות אקזוטיות, שימש מספר שנים כמנהל מחלקת ההדרכה בחברה הגיאוגרפית, ובעל ניסיון רב בהרצאות במכללות, במכונים פרטיים ובקורסים למלווי קבוצות. אתר הבית של גילי חסקין
 


מספר צפיות: 14369
67040
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר
מסלולי טיול לבחירתכם
בהתאמה אישית ובקצב שלכם
כן, זה מעניין אותי!