www.goTravel.co.il
הכתבה מעניינת? שלחו אותה בדואר למי שתרצו

הקש בתיבה את רצף האותיות המופיע למטה:

בירה
ערים מרכזיות
קווזון (Quezon) סבו Cebu City, דבאוו Davao
משטר
נשיאותי דמוקרטי, שני בתי מחוקקים עפ"י השיטה האמריקאית
אוכלוסיה
98 מיליון תושבים (מקום 12 בעולם, פי 14 מאזרחי מדינת ישראל)
שטח
300,000 קמ"ר (פי 15 ממדינת ישראל)
אקלים
טרופי, חם ולח
שפה
טאגאלוג Tagalog, אנגלית
דתות
קתולים 92%, פרוטסטנטים 2%, מוסלמים 4%, אחר 2%
קהילה יהודית
60 משפחות
מטבע
פזו Peso, פזו אחד = 100 סנטאבוס Centavos
הפרשי שעות
6+GMT (4 שעות לפני ישראל)
קוד גישה טלפוני
632+
סיומת אינטרנט
ph


המזרח הרחוקעד אמצע שנות התשעים היתה הפיליפינים יעד נופש ותיירות פופולרי כמעט כמו תאילנד. כמעט לא היה מטייל במזרח שלא עבר בפיליפינים. טרסות האורז המדהימות, חופי זהב נפלאים, הרי געש, מפלים, אגמים, אנשים חביבים ונשים יפות, הביאו את המטיילים בהמוניהם - מי לתיירות נופש ומי לטיול פעיל. מתקפות של ארגוני התנגדות ומחתרות מוסלמיות, ביחד עם חוסר שקט הנובע מעוני רב ומנהיגות חלשה, ביחד עם פתיחתן של מדינות הודו-סין, עצרו את התיירות. זו התחדשה רק עם בוא השקט ב- 2008. היום חוזרת התיירות ומגלה מחדש את הקסם של מדינת האיים - הפיליפינים.טיול לפיליפינים - רקע כללי
הפיליפינים היא קבוצה של אלפי איים שהובאו לתשומת-לב העולם המערבי במאה ה -16 על ידי פרדיננד מגלן, במסעו סביב העולם. מגלן היה יורד ים פורטוגזי שיצא בשליחות מלך ספרד להקיף את העולם. הוא חצה את האוקיינוסים האטלנטי והשקט והגיע לקבוצת האיים הנקראת היום פיליפינים. שם הוא נהרג בהיתקלות עם מקומיים וסגנו המשיך במסע וחזר לספרד.

הפיליפינים היא מדינת איים הכוללת למעלה מ- 7,000 איים, מתוכם כ- 800 איים מיושבים. זו מהמדינות המאוכלסות בעולם, עם קרוב למאה מיליון איש. האוכלוסייה המקורית, צאצאי הילידים (נגריטוס), כמעט ואינה קיימת כבר, ומוצא רובם המוחלט של התושבים הוא ממלאייה, עם מיעוט של כ- 2% סינים.

האי הגדול בין איי הפיליפינים, התופס כשליש מהמדינה, הוא האי לוזון, עליו נמצאת הבירה מנילה, השנייה באוכלוסייתה במטרו-מנילה (מטרופולין  של 17 ערים ובהן העיר מנילה והבירה הקודמת עד 1976, כמו גם המאוכלסת בערי המדינה - קוויזון). האיים הגדולים הנוספים הם מינדנאו ומינדורו, ואחריהם פלוואן, פנאי, נגרוס, סמאר, לייטה, סבו ובוהולקו החוף הוא כמעט אין-סופי, ומציע מספר בלתי מוגבל של חופי רחצה ובילוי.
כתבה על טרסות האורז באי לוזון
כתבה על הבירה מנילה
כתבה על האי פלוואן

המדינה סובלת מהיותה בקו הרי הגעש הפעילים, מסכנות צונאמי ובעיקר מציקלונים הרסניים. האוכלוסייה, שהיא קתולית ברובה, חייכנית ואדיבה, למרות היותה ענייה מאד.
 
פיליפיניות צעירות Philippines
פיליפיניות צעירות (צילום: משה שי)
 
היסטוריה של הפיליפינים בקצרה
ב-1521 הגיע לארכיפלג האיים מגלה הארצות הספרדי פרדיננד מגלן, לקראת סיום הקפת כדור הארץ הראשונה שלו. במהלך הביקור הוא נהרג בקרב עם המקומיים.
איי הפיליפינים הפכו למושבה ספרדית באמצע המאה ה-16, שנקראה על שם פיליפ השני - מלך ספרד, פורטוגל ונאפולי ודוכס מילאנו.
בעקבות מלחמת ארצות הברית נגד ספרד, עם כניעת ספרד, עבר שטח הפיליפינים לשליטת ארצות הברית בשנת 1898. 37 שנה מאוחר יותר, בשנת 1935, קיבלו תושבי הפיליפינים ממשל עצמי. מנואל קווזון (Quezon) נבחר לנשיא ועליו הוטלה הכנת המדינה לעצמאות, לאחר תקופת מעבר של עשר שנים בהם נשאר במקום כוח אמריקאי בפיקוד דאגלאס מק'ארתור. מיד עם תקיפת היפנים את פרל-הרבור (הוואי) ב-7 בדצמבר 1941, הותקף האי לוזון, ולאחר קרבות קשים, ובאופן משפיל ביותר, נפלו איי הפיליפינים בשנת 1942 לידי היפנים, כשמק'ארתור מבטיח שהוא עוד ישוב לשם. כוחות ארה"ב והפיליפינים נלחמו יחד במהלך 1944-1945 להשיב את השליטה באיים, ואכן, במאבק קשה, זרוע תקיפות קמיקזה יפניות, שב מק'ארתור למנילה.
 
ילד פיליפיני
ילד פיליפיני חביב (צילום: משה שי)
 
ב-4 ביולי 1946 קיבלה הרפובליקה של הפיליפינים את עצמאותה. עשרים שנות שלטונו של פרדיננד מרקוס ואשתו אמילדה, הסתיימו בשנת 1986, כאשר תנועת "כוח העם" (EDSA 1) אילצה אותו לצאת לגלות. לנשיאות מונתה קורזון אקינו (Corazon Aquino), אשתו של הפוליטיקאי הנערץ בנינו אקינו, שנרצח על ידי שליחי מרקוס. במהלך הנשיאות שלה ואחריה היו מספר ניסיונות הפיכה, אשר מנעו מהמדינה לחזור ליציבות פוליטית ופיתוח כלכלי מלא. פידל רמוס (Ramos) נבחר לנשיא ב -1992 והממשל שלו התאפיין ביציבות רבה יותר, בשל התקדמות הרפורמות הכלכליות.
 
בשנת 1992 סגרה ארה"ב את אחרוני הבסיסים הצבאיים על האיים. משנות התשעים היו עוד מספר ניסיונות להדחת הנשיא המכהן, ובעיות שחיתות קשות, תוך כדי הקמתן של תנועות טרור. אולם מספר הצלחות בלכידה וחיסול ראשי ארגוני טרור, ועם ההגעה להסכמי שלום עם קבוצות בדלניות מוסלמיות בדרום המדינה, לאחר כעשרים שנות התקוממות מוסלמית, חזר השקט לפיליפינים והוא שורר מאז 2007.
 
חופי בורקאי מהאויר, הפיליפינים
חופי האי בורקאי מהאוויר (צילום: משה שי)

 
אשרות כניסה לפיליפינים
דרכון ישראלי הוא מהיחידים המעניקים אשרת כניסה אוטומטית של 59 יום.
 
סמים בפיליפינים
העונש לסחר בסמים הינו מוות, שימוש בסמים בכמויות קטנות גורר אחריו עונש מאסר ארוך.
שימוש בכמויות גדולות – מוות.
 
מגבלות תנועה בפיליפינים
האזורים המסוכנים בפיליפינים הם האזורים הדרומיים של המדינה, באזור האי מינדנאו.
באזור זה, המהווה למעשה מובלעת מוסלמית, שוררת מתיחות רבה בין כוחות המשטרה והצבא לשתי מחתרות קיצוניות- מומלץ לא לבקר באזורים הללו. ככלל, עדיף שלא להסתובב בריכוזים מוסלמיים גם בערים כדוגמת רובע קיאפו שבמנילה, או בריכוזי המוסלמים בסאבו.
 
בריאות בפיליפינים
המחלות הקשות הנפוצות בפיליפינים הן קדחת הדנגי , צהבת מסוג A , וטיפוס הבטן (טייפואיד).
בכל עיר מרכזית קיים בית חולים ברמה סבירה לקבלת עזרה ראשונה.
לא מומלץ לעבור ניתוחים חודרניים בערי שדה, אלא בבית חולים באחת מהערים הגדולות.
הרפואה עצמה טובה, הרופאים רובם בוגרי רפואה בארה"ב, אך התנאים מסביב ברמה ירודה.
 
 
הפיליפינים, חופים אין סופיים
הפיליפינים, חופים אין סופיים (צילום: משה שי)

 
מידע נוסף
מספר צפיות: 54130
6463