הפיליפינים: צלילה בשמורת טובטהה

צלילה בפיליפינים:
מעל ומתחת למים בשמורת טובטהה
מאת: איציק יוגב


סמוך לאי הפיליפיני הגדול פלאוואן, ישנה שמורת טבע תת ימית, שיופייה נודע למרחקים, ורבים עולים אליה לרגל לצלול, לצלם ולבלות שבוע חלומי בגן עדן של ממש.


7,100 איים, 100 מיליון תושבים, שטח של 300,000 קמ"ר, כ- 15 מעלות מעל קו המשווה. אלו הם הנתונים היבשים על אודות הפיליפינים, אבל בשביל זה יש את ויקיפדיה. הנתונים "הרטובים" – נופי מים אין סופיים, חופים מרהיבים, אוכלוסייה מסבירת פנים ואוהבת ישראל – זה לא מופיע בוויקיפדיה. ועדיין לא אמרנו מילה על העולם התת-ימי באיי הפיליפינים, ובייחוד בשמורת הטבע טובטהה, שעולה על כל הציפיות.
 
1 / 9
2 / 9
3 / 9
4 / 9
5 / 9
6 / 9
7 / 9
8 / 9
9 / 9

מפגש מהנה עם כריש לווייתן (צילום: איציק יוגב)
ה"בנקה" - סירה מסורתית בפיליפינים (צילום: איציק יוגב)
שונית עשירה וצבעונית בשמורת טובטהה (צילום: איציק יוגב)
חופי הים הבתוליים שבאי פאלוואן (צילום: איציק יוגב)
הספוגים בשמורה מגיעים לממדים מפלצתיים... (צילום: איציק יוגב)
אגם בלוע הר הגעש תאאל (צילום: איציק יוגב)
נשיקה של צב (צילום: איציק יוגב)
טיול יום מהכפר אל נידו (צילום: איציק יוגב)
טיול יום לנהר התת קרקעי פוארטו פרינססה (צילום: איציק יוגב)


מפת הפיליפינים ונקודות העניין המתוארות בכתבה - שמורת טובטהה, אתרים באי פלאוואן ובאי לוזון
להגדלה לחצו על הפינה השמאלית של המפה


צלילה

העוגן לטיול היה ספארי הצלילה בטובטהה (Tubbataha), אליו ניתן לצאת רק בין החודשים פברואר ליוני, אך כשנוסעים רחוק כל כך, ולמדינה יפה ומגוונת כל כך – מתבקש לתכנן ביקורים באתרים נוספים מסביב. לאחר שנבחר התאריך והוזמן מקום על הספינה, בנינו את יתר הטיול, כפי שאפרט בהמשך.  
 

אל האי פלאוואן – "האי היפה ביותר בעולם"

האי פלאוואן (Palawan), המרוחק כשעה טיסה מעיר הבירה מנילה (Manila), הוא שער הכניסה לשמורת טובטהה. בתואר הנכסף – "האי הכי יפה בעולם" – הוא זכה אומנם ביושר (ויותר מפעם אחת...), אך עבורנו הוא תמיד יישאר – "האי שבו צולמה עונה של התכנית 'הישרדות'". 

נוחתים בפוארטו פרינססה (Puerto Princesa) ה"עיר הגדולה" של האי. ניתן ללון בה ואפשר גם להמשיך בנסיעה, כשעתיים צפונה, לעיירה המקסימה סבאנג (Sabang), כפי שבחרנו לעשות אנחנו.

האי פלאוואן הוא המקום שממנו יוצאים לטיולים אל הנהר התת קרקעי – אתר מורשת עולמית של אונסק"ו, שזכה בשנת 2011 להיכלל ברשימת "שבעת פלאי עולם הטבע", וכשלעצמו שווה את ההגעה לכאן.
אל הנהר יוצאים בבוקר, לאחר שנאספים מהמזח ב"בנקה" – הסירה האופיינית לפיליפינים – ומפליגים כחצי שעה עד למוצא הנהר לים. כאן, בלגונה פסטורלית ויפהפייה, עוברים לסירה קטנה יותר אותה מנווט המשיט המקומי, לתוך המערה ממנה יוצא הנהר לים. מכאן והלאה נכנסים לממלכה דמיונית ובמשך כשעתיים מפליגים כ- 1.5 ק"מ לעומק המערה (ובחזרה). מהר מאוד האור החיצוני נעלם והתאורה היחידה שנותרת, היא מפנסו של המשיט. צורות הסלעים, הנטיפים והזקיפים, בשילוב המים החלקים כמראה, הם חוויה עוצמתית ויוצאת מן הכלל.
כתבה על הנהר התת קרקעי - פוארטו פרינססה

טיול באי פאלאוואן
ה"בנקה" הפיליפינית - סירה מסורתית יציבה וחכמה  (צילום: איציק יוגב)
 

ספארי צלילה בשמורת טובטהה

הגענו לחלק הרטוב של הטיול! שונית טובאטהה היא פארק לאומי ואזור המוגן על ידי אונסק"ו, כבר משנת 1993. היא נמצאת במרכז ים סולו (Sulu sea), במרחק של כ- 120 ק"מ מהעיר פוארטו פריססה. ההפלגה אליה, היוצאת מהעיר, אורכת כ- 14 שעות, במהלכן נהנים מהנופים (ים שטוח מסביב), נחים, אוכלים וישנים. לפנות בוקר היום השני – עוגנים סמוך לאתר הצלילה הראשון.

השמורה מורכבת מאטול צפוני, אטול דרומי וריף קטן יותר בשם ג'סי ביזלי (Jessie Bessley). "אטול" הוא מבנה אלמוגים טבעתי שבמרכזו לגונה סגורה וחלקו החיצוני הוא קירות הפונים לים הפתוח. בטובאטהה – הריף אינו בולט מעל פני הים, למעט סלע בודד או לשון חול שמופיעה ונעלמת חליפות, עם הגאות והשפל. שתי נקודות יוצאות דופן הן המגדלור שבאטול הדרומי, היושב על איון קטן, ותחנת הריינג'רים שבאטול הצפוני, הבנויה על עמודים בסמוך ללשון חול קטנה. כל היתר – מתחת למים, והעדויות היחידות מעל המים לקיומה של השמורה הן ספינות הצלילה הבודדות, הקשורות למצופי עגינה.

הצלילה בשמורה כפופה לתנאים מחמירים ולפיקוח הריינג'רים. העגינה מותרת רק בקשירה למצופים ומדריכי הצלילה מקבלים אישור שמי אישי להובלת קבוצות צוללים במקום. חל איסור על הטסת רחפנים, ואין אישור לביצוע צלילות לילה (עקב זרמים חזקים ולא צפויים).


 
טיול באי פאלאוואן
מעל המים שקט וכחול, אך מתחת למים – חגיגה של צבעים (צילום: איציק יוגב)   
 

אופי הצלילות בשמורת טובטהה

כל הצלילות באתר הן צלילות קיר מרהיבות, החל מצלילת הבדיקה הראשונה. הקירות הם תענוג ויזואלי וחגיגה לצלמים – ספוגים ענקיים, מניפות גורגוניה, אלמוגים רכים בכל הצבעים האפשריים ואלמוגי אבן במגוון עצום. בשל תנאי מזג האוויר והים הפתוח, ניתן לצלול בשמורה רק כ- 3.5 חודשים בשנה, בעונה היבשה. עובדה זו עוזרת כנראה לשמור על בריאות הריף.

להבדיל מצלילות טיפוסיות בפיליפינים, המאופיינות בחיפוש יצורי מקרו מטורפים ומוזרים ופחות בצבעוניות ריף האלמוגים, מיקומה של שמורת טובטהה ומבנה הריף שלה, יצרו תנאים מיוחדים להיווצרות ריף בלב ים, באזור עשיר בזרמים. בזכות תנאי פתיחה אלה, יחד עם איסור הדיג שחל בשנים האחרונות, המים באתרי הצלילה בשמורה צלולים ומלאים בנציגי כל שרשרת המזון. עושר הדגה הוא אדיר – להקות ענק של דגים, צבי ים אותם פוגשים ברוב הצלילות, כרישי ריף בכל הצלילות ואפילו יתכן מפגש עם כריש לווייתן – כפי שזכינו אנחנו, שלוש פעמים במהלך השבוע. למרות שזה לא אזור קלאסי ליצורי מקרו, ניתן למצוא גם סוסוני ים פיגמיים (המדריכים בדרך כלל הם אלו שמוצאים) וחשופיות לרוב . 

התנהלות הצלילה כמעט זהה בכל הצלילות: יורדים לעומקים של בין 15-30 מ', ונעים לאורך הקיר, בהתאם לזרם. את הצלילה כל זוג מסיים באופן עצמאי על ידי העלאת מצוף "נקניק" כתום, או יחד עם המדריך. סירות הזודיאק במיומנות כבר מאתרות את הצוללים ובאות לאסוף אותם במהרה.
כתבה על יעדי הצלילה הטובים בעולם

טיול באי פאלאוואן  טיול באי פאלאוואן
טיול באי פאלאוואן  טיול באי פאלאוואן
המגוון, הצבעוניות, ובריאות השונית, הם בין המאפיינים הבולטים של השמורה (צילומים: איציק יוגב) 
החיים על ספינת הספארי

ספינת העץ היפהפייהPhilippin Siren , שתשמש לנו כבית מלון צף למשך שבוע הצלילות הצפוי, היא ספינה ברמת פינוק גבוהה, השייכת ל- Siren Fleet – צי בעל ספינות צלילה דומות גם בפלאו, באינדונזיה ובמקומות אקזוטיים נוספים בעולם. צוות הספינה מקצועי ומפנק, החל מהטבח ומצוות ההסעדה, דרך החדרניות, קפטן הספינה, משיטי סירות הגומי (הזודיאקים), צוות סיפון הצלילה, והכי חשוב – מובילי הצלילות. כל אנשי הצוות ניחנו במקצוענות, תקתוק לוחות זמנים, יעילות, ומעל לכל – רמת שירותיות גבוהה, עם חיוך כל הזמן.

יום טיפוסי על הספינה מתחיל השכם בבוקר, שהרי באנו לצלול ונרצה לנצל לטובת העניין את כל היום. בשעה 6:00 בבוקר, לאחר נשנוש בוקר קל, נפגשים לתדריך הצלילה הראשונה. בשעה 8:00 אנחנו כבר בארוחת הבוקר, מחליפים חוויות ומתרגשים לקראת הצלילה הבאה, שהתדריך אליה נקבע לשעה 9:30. כך חולפות להן 3 צלילות נוספות (וארוחות מפנקות ומגוונות, בהתאמה...), ובכל סוף יום כולנו עייפים, מרוסקים, אך מרוצים.

בשעה 20:00 אין נפש חיה על הסיפון... טוב, חוץ ממני – אני צריך לטפל במצלמה ולעבור על התמונות מהיום. התעייפתם? מצוין – מחר מצפה לנו יום נוסף כזה. תענוג!


לאחר ארבעה וחצי ימים, כ- 18 צלילות בלתי נשכחות, חוזרים לפוארטו פרינססה, נפרדים מהצוות ומבטיחים שעוד נחזור.

טיול באי פאלאוואן
גם כלי רכב, גם מסעדה, גם בית מלון צף גם מועדון צלילה, גם... (צילום: איציק יוגב)
 

"קופצים" בין איים – טיול מהעיירה אל נידו

ספארי הצלילה הוא אמנם המטרה העיקרית שלשמה התכנסנו, אך כאמור – קשה לבקר בפיליפינים מבלי לטייל בכמה מפניני הטבע שבמדינה. שובנו לאי פלאוואן הוא הזדמנות מצוינת לצאת לטיול יום מאל נידו (El Nido), שעד לפני מספר שנים היה כפר דייגים מנומנם ומרוחק ממסלולי התיירות, ואז הפך ליעד סודי של תרמילאים, שחיפשו להתרחק מההמון. היום זהו אחד ממוקדי התיירות המבוקשים והצפופים ביותר בפיליפינים. אבל יש לכך סיבה טובה – הבילוי הנפוץ ביותר באל נידו הוא טיול יומי הנקרא איילנד הופינג (Island Hopping) שמשמעותו הוא "קפיצה בין האיים".

הטיול אורך כ- 6-7 שעות, וכולל 5 תחנות עצירה, בהן בדרך כלל לגונה מקסימה, בה משייטים בקייקים, מערה ימית או יבשתית, חוף מרהיב בו תוגש ארוחת צהריים המבושלת על הסירה, חוף נוסף או טיול קצר לנקודת תצפית. לקינוח, משלבים בדרך כלל שנירקול מעל ריף רדוד.

כיום מדובר באטרקציה ממוסחרת, מקצועית ומתוקתקת היטב, ושווה כל פזו. ישנם כמה מסלולי טיולים שכאלה, כולם יפים ושווים, ואם זמנכם בידכם – כדאי לעשות יותר מאחד. כשחוזרים לאל נידו לאחר הטיול, חופו הארוך של הכפר מקסים ומלא במסעדות. בפנים הכפר עצמו ישנם שירותי תיירות נוספים, חנויות, מסעדות ואפילו בית חב"ד – למי שצריך.
לינה בעיירה אל נידו

טיול באי פאלאוואן
שייט בקייקים בין האיים הצומחים כפטריות בלב הים  (צילום: איציק יוגב)
 

בדרך הביתה עוצרים במנילה

תחנת הביניים בעיר מנילה, בדרך לפלאוואן או בדרך חזרה הביתה, מזמינה עצירה להיכרות עם המטרופולין הסואן, בו מתגוררים כ- 11 מיליון תושבי הפיליפינים. העיר עצמה שוכנת לחופו הדרומי של האי לוזון (Luzon), הגדול ביותר בין איי הפיליפינים, לגדות נהר פסיג (Pasig).

ניתן להקדיש כיומיים של סיור בעיר (ואף יותר), אך אם זמנכם קצר, מומלץ להתכנס לסיור של חצי יום. בביקורנו בעיר יצאנו אנחנו לסיור שכזה, שהחל בבית הקברות האמריקני ממלחמת העולם השנייה, נמשך בביקור בפארק ההיסטוריה של הפיליפינים ובמוזיאון ההיסטוריה, והסתיים – באופן בלתי מתוכנן – בחגיגת תמיכה בישראל, של אגודת ידידות פיליפינים-ישראל, זאת לרגל יום העצמאות שלנו.
כתבה על מנילה - השער לפיליפינים

טיול באי פאלאוואן
בין החיילים האמריקנים שקיפחו חייהם במלחמת העולם הראשונה, היו גם לא מעט יהודים (צילום: איציק יוגב)
 

טיול יום ממנילה – הר הגעש תאאל ומפלי פגסנחאן

מי ששוהה בעיר יכול לשלב טיולי יום חביבים באזור, בטווח של כשעתיים-שלוש שעות נסיעה. כזה הוא הטיול להר הגעש תאאל ולמפלי פגסנחאן (Taal Volcano & Pagsanjan Falls) – אותו ניתן לפצל לשני טיולים שונים, או לגמוע ביום ארוך אחד.

הטיול למפל כולל נסיעה של כ- 3 שעות (בעיקר כדי לצאת מהפקקים של מטרופולין מנילה...) ולאחריה – הפלגה של כשעתיים בקייק, אותו חולקים שני נוסעים ושני חותרים. "חותרים" –זו אינה הגדרה מדויקת, מפני שרוב הזמן הם מנווטים ומשיטים את הספינה באמצעות רגליהם והסלעים שבנהר הרדוד .טיול זה אפשרי רק בעונה היבשה, בה הזרימה בנהר מתונה ומפלס המים נמוך יחסית. בסוף המסלול ישנו מפל מרשים שניתן לשחות אליו, או להגיע לתחתיתו בעזרת רפסודה.

משם אפשר להמשיך להר הגעש הקטן תאאל. לטענת המקומיים מדובר בהר הגעש הקטן בעולם, אך אני לא חותם על נכונות עובדה זו. ההר נמצא בתוך אגם, ולאחר שמטפסים לפסגה (כ- 45 דקות ברגל, אך ניתן לעשות זאת על גבי סוסים ולעזור לפרנסת הכפר שלמרגלות ההר), מתגלה אגם בתוך הלוע.
כתבה על טיולי יום ממנילה

טיול באי פאלאוואן
ה"משיט" גורר את הסירה בין הסלעים, על רקע נופים מרהיבים  (צילום: איציק יוגב)
 

ביקור בשדות האורז

הנסיעה לשדות האורז שבצפון האי לוזון אורכת כ- 8 שעות, כך שלא מדובר בטיול יום, ובכל זאת – מומלץ לשלב ביקור באזור, ולשהות לילה בעיירה בנאווה (Banaue).

שדות האורז של הכפר בטאד (Batad) הסמוך – השוכן במרכזו של עמק שקירותיו התלולים עובדו לטרסות אורז עם הפרשי גובה מרשימים – הוא אתר לשימור מורשת עולמית של אונסק"ו. המראה יפהפה, אך הטיול אינו קל פיזית בשל הפרשי גבהים של כ- 200 מ', וכישורי שיווי המשקל הנבחנים בשבילים הצרים שבין שדות האורז המוצפים. מי שרוצה וכוחו במותניו – יכול להמשיך למפלי טאפייה המרשימים, שההליכה אליהם אורכת כשעה נוספת לכל כיוון.
לינה בעיירה בנאווה  |  כתבה על טרסות האורז של הפיליפינים
 
טיול באי פאלאוואן
הזדמנות לבחון את כישורי שיווי המשקל... טיול בין טרסות האורז (צילום: איציק יוגב)
 


מלון מומלץ באי פלאוואן

אתר הנופש ליהים ריזורטס (Lihim Resorts) הוא אחד מבתי המלון היחידים באי פאלאוואן המדורג 5 כוכבים, ויחד עם המיקום שלו לא הרחק מחופי אל נידו, הוא אחת הבחירות היותר מוצלחות. האתר מציע וילות גדולות ומקסימות, עם המון פרטיות, בריכת שחייה, מסעדה, בר, חדר כושר, מרכז בריאות וספא, דלפק קבלה הפועל 24/7, שירות קונסיירז' וצוות שירותי.  לרשות אורחי המלון הסעות חינם מ/אל שדה התעופה ואופניים לשימוש חופשי,
אתר הנופש ליהים ריזורטס – מיקום מושלם לנופש, טיולים וצלילה באי פלאוואן


שמורת טובטהה ייחודית במגוון ובעושר התת מימי שהיא מציעה, אך מעבר לצלילות המרהיבות – ניתן לשלב בקרבתה ובדרך אליה טיולים נוספים, שמשלימים את החוויה, והופכים את הביקור בפיליפינים להנאה צרופה וצבעונית, שמשאירה טעם של עוד.  מידע נוסף 

כתבות נוספות על הפיליפינים
רוצים לצאת לספארי צלילה בעולם? לחצו לקבלת הצעות >>

כתבות על יעדי צלילה נוספים

צלילה במלדיביים
יעדי הצלילה הטובים בעולם
איי סיישל- ספארי צלילה מהחלומות
ספארי צלילה בירדן - קרוב וטוב


איציק יוגב אודות הכותב
איציק יוגב, נשוי לשוש, שותפתו לטיולים, אב לשלושה וסב לשישה. נשבה בעולם הצילום בגיל 14 וחזר להתמקצע בתחביב לפני כ- 20 שנה. הוא חובב צלילה, טיולי טבע, בעלי חיים וטרקים, ודרך העדשה מנציח מפגשים ייחודיים, מעל ומתחת למים. בעזרת המצלמה הוא חוקר את הטבע האנושי, במיוחד במצבי פולחן ואקסטזה.
לאתר של איציק העוסק בצילום מסביב לעולם

 
סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר