הזמנות לחופשה שלך

האי פלאוואן - פנטזיה טרופית בפיליפינים
מאת: ד"ר גלעד (גילי) חסקין


סדרת כתבות זו תיקח אותנו לאי פלאוואן - פנטזיה טרופית של חופים זהובים עטורי דקלים, מים צלולים בשפע של גוני כחול, יערות גשם בתוליים, צוקים המזדקרים מתוך המים, סלעים גירניים בהם יצרה הבליה תצורות מרשימות, איונים המנקדים את המפרצים בכתמי ירוק וזהוב, ובעיקר – שילוב בין שלווה ופראות, שקט וסערה. 


 
חופי הזהב של פלאוואן (צילום: גילי חסקין)
 

מדוע פלאוואן?

לומר מה הוא המקום בו הכי כדאי לבקר בפיליפינים, זו משימה בלתי אפשרית לכל הדעות.

לאחר השוואת המקומות בהם ביקרתי, לפני טרסות האורז המפורסמות של צפון לוזון, לפני שקיעות הזהב של אי הנופש בורקאי, ולפני הר הגעש המקסים מאיון, הייתי בוחר בחבל הארץ ששנים לא היה מתויר כמעט, והוא האי פלאוואן (Palawan). אמנם נידח יחסית, אך הוא שופע יער גשם בתולי, צוקים קרסטיים הצומחים מהים, ילידים מלאיים שחומי עור ומקורזלי שיער, חופי חול לבן שדקלים צומחים לאורכם, ויופי של גן עדן.
 

יעדים באי פלאוואן המוזכרים בסדרת הכתבות על האי
 

 ברירת מחדל
 

האי שפעם היה נידח והיום כבר לא

כבר בשנות השמונים של המאה הקודמת, בטיוליי בפיליפינים, שמעתי מפה לאוזן נסים ונפלאות אודות קסמיו של האי פלאוואן, אולם מחלת המלריה בה היה מוכה האי הרתיעה אותי. באותם ימים החלמתי מצהבת קשה והייתי מנוע מלבלוע כדורים נגד קדחת. ויתרתי. בינתיים האי רוסס באופן מסיבי, דבר שמונע מהמקומיים לשתות את המים בנחלים ומן הסתם פוגע בבעלי החיים, אך כנראה שהמחיר האקולוגי הוא בלתי נמנע כשחסים על חיי אדם.
 
מקור השם המוזר פלאוואן הוא אולי במילה הסינית פָּא לָאוֹ יוּ, שמשמעה "ארץ המפרצים היפים". על פי הסבר אחר, רומנטי פחות, מדובר בכלל בשם ספרדי, מאוחר בהרבה, ומקורו במילה פרגואה (Paragua), שפירושה "מטרייה". ואכן, האי מזכיר בצורתו מטרייה סגורה.
 
בעבר הלא כל כך רחוק נחשב פלאוואן ל"מחוז האחרון של הפיליפינים", לארץ בלתי נודעת ובלתי נחקרת, יעדם של הרפתקנים וחוקרים נועזים. התיאור הפנטסטי הזה, שעדיין מופיע במדריכי נסיעות ישנים ובספרי מטיילים מרופטים, הוא כבר נחלת העבר. טיסות יומיות מגיעות לעיר פורטו פרינססה (Puerto Princessa) שבמרכז האי, וצי של סירות יוצא משם למה שנקרא Island Hoping - שיט של יום אל שלושה איים קסומים. טיסות מגיעות מדי יום אפילו לעיר אל-נידו (El Nido) שבצפון הרחוק, מקום שנחשב פעם ל"שנגרי-לה" של הפיליפינים, יעד אקסקלוסיבי לתרמילאים נועזים, ואילו כיום חבילות של ספארי צלילה נמכרות ברחבי העולם. פלאוואן כבר מזמן על המפה. ובכל זאת, יש באי אין-ספור מקומות בהם אפשר ללכת בין עמודי גיר מעידן היוּרה, לשנרקל במפרצים חבויים, לצעוד ברגל לכפרים מבודדים ולא לשבוע מהיופי.
כתבה על נהר פוארטו פרינססה

המלצה על ריזורט באי פלאוואן בפיליפינים
אתר הנופש והספא שרידן ביץ'
 באי פלאוון - מיקום מושלם לטיולים וצלילה באחד מהיפים באיי הפיליפינים
(ר' מידע נוסף בסוף הכתבה)
 

החופים ורכס הרים בפלאוואן

ריף האלמוגים של טורבטאהה (Tubbatah) נחשב לאחד מיעדי הצלילה המבוקשים בעולם, ואכן צוללים פוקדים אותו בתדירות. אבל אפשר גם להגיע בסירת מנוע קטנה, או אפילו ב-בנקה (Banca) - סירת קטמרן קטנה, לריפים יפהפיים ושמורים להפליא, גם אם לא זכו ליוקרה עולמית, ולצלול בנחת בשונית האלמוגים. שם, מתחת לפני המים, חבוי עולם עשיר של דגים ואלמוגים ובכמה מקומות מצויות אף אניות טבועות.
 
אורך החוף של פלאוואן הוא כאלפיים קילומטר, ולזה יש להוסיף את חופי 1,780 איים קטנים, מבלי לכלול את שוניות האלמוגים שהפכו לאיים זעירים. בנוסף לאי הראשי, כולל פלאוואן גם קבוצות של איים קטנים מצפון לו. קבוצת האיים החשובה שבהם היא קבוצת איי קלמינס (Calamines), הידועים באיונים המקסימים, בנוף הגעשי ובספינות הטרופות הטבועות במימיהם. אחת מהן, שהוטבעה במלחמת העולם השנייה, שקועה במים רדודים במצב מצוין, והיא מפורסמת יותר כיעד תיירותי מאשר ככלי שיט צבאי. אכן "מלחמה ושלום"...
 
בפלאוואן יש גם נוף מבותר ופראי. לאורכו של מרכז האי נמתח רכס הררי שגובהו הממוצע 1,100 מטר ושיאו, הר מנטלינגהאן (Mantalingahan), מיתמר לגובה 2,068 מטר ומושך אליו טיילים רבים. ההרים הגירניים של פלאוואן מחוררים כגבינה שוויצרית, עם מאות מערות נטיפים, חללים תת-קרקעיים ומצוקים מפוסלים.
 
האזור כולו מבותר בנחלים (צילום: גילי חסקין)

 

מוצא האדם: בני גזע האוקיינואידי

האנתרופולוגים הפיזיים טוענים כי ראשוני בני האדם הגיעו לכאן מבורנאו, לפני 22 אלף שנה, דרך גשר יבשתי שנוצר בין האיים בתקופת הקרח. יש המקדימים את הגעתם ל-47 אלף שנה, אלף דורות קודם לכן. כך או כך, מערת טאבון (Tabon), שבה נמצאו שלדים, מכונה "ערש האומה הפיליפינית". יחד עם הציידים-לקטים האלה, עברו גם בעלי חיים שונים, שבינתיים התמיינו מעט ונראים שונים מקרוביהם ביבשת. האנשים הללו, בניגוד למרבית תושבי פיליפינים של היום, לא היו בני הגזע המונגולואידי, כלומר, לא היו מלוכסני עיניים ובעלי עצמות לחיים בולטות, אלא בני גזע האוקיינואידי: כהים, מקורזלי שיער ובעלי שפתיים עבות יחסית. שנים רבות מאוחר יותר גורשו מסין בני אחד המיעוטים, על ידי ההאנים, שליטיה האימפריאליים של המעצמה שעלתה בשמי המזרח. כבר אז נודעו הסינים כשונאי זרים, והם דחפו את האנשים הללו, שכונו "אנשים קטנים ושחורים", לתאילנד, בורניאו וגם פלאוואן. אלה הם הבטקים (Bataks), שאף כאן נדחקו אל ההרים, בשל הגירה סינית מאוחרת יותר.
 
במאה ה-12 הגיעו לכאן סוחרים מלאיים, שחלקם התיישבו באי והחלו לגדל בו ג'ינג'ר, קוקוס, סוכר ובננות. כמו כן הם הביאו לאי חזירים, עזים ועופות. במאה שאחריה הגיעו לכאן ג'אוונזים (אנשי ג'אווה שבאינדונזיה), אזרחי האימפריה של מָגָ'פָּהיט, והחדירו לאי הינדואיזם ובודהיזם. קרבתו של האי לבורנאו משכה סוחרים רבים משם, ובמשך כ-200 שנה היה האי תחת שלטונם. בתקופה זו חדר לאי האסלאם, ועמו סוחרים ערבים, מאלאים, יפנים וסינים, שהתערבבו במקומיים ויצרו את "הטיפוס הפאלאוואני", שבדמו זורם קצת מכל אלה. אך אין ספק שאת התִרבּוּת (קולטוריזציה) המשמעותי ביותר עשו הספרדים, שהגיעו לכאן במאה ה-16 חמושים בצלב ובחרב.
 
לאחר מותו של פרדיננד מגלן (הספן הפורטוגלי שנשלח על ידי הכתר הספרדי להקיף את העולם), בסכסוך מקומי מטופש באיי ויזיה במזרח הפיליפינים, המשיך הצי שלו מערבה ועגן בפלאוואן. הכרוניקן שליווה את המסע, אנטוני פיגמטה (Antonio Pigafetta), כינה את האי "הארץ המובטחת". הספרדים החלו בשוד ימי, ולאחר שקיבלו כופר עבור ספינה מוסלמית, התיישבו לראשונה באיי קלמינס שבצפון, ומשם הדרימו אל האי הראשי. בשפת המקומיים נותרו הרבה מילים וביטויים שמקורם בספרדית. גם הדת הקתולית הצליחה להכות שורשים במהלך 250 שנות השלטון הספרדי. עם סיום מלחמת ספרד ארה"ב ב- 1902, הגיעו לכאן האמריקנים, והודות לשלטונם הקצר- הפיליפינים שנייה רק לארה"ב במספר דוברי האנגלית שבה.
 

11 ניצולים בטבח מזעזע

במלחמת העולם השנייה נאלצו האמריקנים לסגת מפני הכוחות היפניים, העדיפים בציוד ובכוח אדם. עד היום מצטטים זקני האי את אימרתו האלמותית של גנרל מק'ארתור, שלפני התפנותו מפיליפינים הצהיר קבל עם ועולם: "אני עוד אשוב". היו שייחלו לניצחון היפנים, אסייתים כמותם, על התרבות הלבנה, הזרה, אך הם התפכחו חיש קל ובאופן אכזרי.
עם התבוסה היפנית, לפני שחרור האי על ידי כוחות הברית, ביצעו הפולשים היפניים טבח מזוויע: כדי למנוע את שחרור 150 השבויים מכוחות בנות הברית שבפלאוואן, הם כלאו אותם בשלושה צריפים והעלו אותם באש. 11 איש נותרו בחיים כדי לספר את מה שחוו מול התופת.[1] האי פלאוואן שוחרר בהדרגה על ידי כוחות משולבים, אמריקניים ופיליפיניים, אך הטבח עדיין מסופר ומעורר פלצות. זה לא מפריע לתיירים יפנים לטוס היישר ממנילה לאל-נידו, להתארח באתר הנופש המהודר, לשוט בספינת תענוגות ואולי להרהר בפניה האחרים של המלחמה.
 
[1] תיאור האירוע מופיע בספרו של בוב "Last Man Out: Glenn McDole, USMC, Survivor of the Palawan Massacre in World War II"  וכן בסצנת הפתיחה של הסרט  "The Great Raid" (2005)
 
פעם היתה כאן יבשה. פטריות סלע עמוסות צמחיה (צילום: גילי חסקין)
 
 
 


מלון מומלץ באי פלאוואן, הפיליפינים

אתר הנופש והספא שרידן ביץ' (Sheridan Beach Resort & Spa) ממוקם על חוף סבאנג באי פלאוואן, בקרבת העיר והנהר התת קרקעי של פוארטו פרינססה ומזח הסירות. המקום המושלם לתפוס שלווה בערסלים הפזורים על החוף, בבריכה או בטיפולי הספא המפנקים. חדרים גדולים וסוויטות ענקיות, שכולם ממוזגים ועם מרפסת פרטית, משלימים את הפינוק.
אתר הנופש והספא שרידן ביץ' – השוואת מחירים (שימו לב לתנאי הביטול)

המלצה על ריזורט באי פלאוואן בפיליפינים   המלצה על ריזורט באי פלאוואן בפיליפינים
המלצה על ריזורט באי פלאוואן בפיליפינים   המלצה על ריזורט באי פלאוואן בפיליפינים
אתר הנופש והספא שרידן ביץ'
 - מיקום מושלם לנופש ופינוק עם טיולים וצלילה באי פלאוואן 

כתבות נוספות על האי פלאוואן בפיליפינים

כתבות נוספות על הפיליפינים


גילי חסקין אודות הכותב
ד"ר גלעד (גילי) חסקין,  PHd מהחוג ללימודי ארץ-ישראל באוניברסיטת חיפה ומורה דרך מוסמך. מדריך טיולים בחו"ל, בעיקר בארצות אקזוטיות, שימש מספר שנים כמנהל מחלקת ההדרכה בחברה הגיאוגרפית, ובעל ניסיון רב בהרצאות במכללות, במכונים פרטיים ובקורסים למלווי קבוצות. אתר הבית של גילי חסקין
 


מספר צפיות: 13230
45800
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר
מסלולי טיול לבחירתכם
בהתאמה אישית ובקצב שלכם
כן, זה מעניין אותי!