פוארטו פרינססה:
הנהר התת-קרקעי שהפך לפלא עולם
מאת: זאב פוקס


בלב ההרים, עמוק אל תוך הרכס, חצבו להם המים את דרכם אל הים, תוך שהם מותירים אחריהם תצורות סלע מרהיבות, נטיפים, זקיפים וחללים מרשימים. כשנחשף הנהר התת קרקעי בסוף המאה הקודמת, הוא זכה להתפעלות רבה ובשנים האחרונות אף כבש את מקומו ברשימת פלאי העולם של הטבע.


בכתבה נצא למסע לאורכו ובסביבתו של הנהר התת-קרקעי פוארטו פרינססה, שנמצא באי המקסים פלאוואן שבפיליפינים.
 
1 / 6
2 / 6
3 / 6
4 / 6
5 / 6
6 / 6

החיים בהרמוניה עם הטבע - האי פלאוואן (צילום: Jam A)
תצורות סלע מרהיבות במעברים שבמערה (צילום: Jam A)
חותרים אל עומק מערת הנהר (צילום: Jam A)
לגונה בין צוקי האי פלאוואן (צילום: Wernerandreasli)
מבט על העיר פוארטה פרינססה המנומנמת (צילום: Bjorn Sintobin)
שייט על סירה מקומית בין האיים (צילום: rmac8oppo)


מפת המקומות המוזכרים בכתבה: הנהר התת-קרקעי פוארטו פרינססה (A), עיירות וערים לחופי האי פלאוואן (B-D),
ריזורט מליגאיה ביץ׳ בונגלוס (E), העיר מנילה (F) והאי בורקאי (G)
להגדלת המסך לחצו על הפינה השמאלית העליונה


המזרח הרחוקפלאוואן – "האי הטוב ביותר בעולם"

בקרב המוצ'ילרים שטיילו בפיליפינים בשנות השמונים, נשא עמו השם פלאוואן (Palawan) הילה של מקום קסום, נידח ובתולי. היתה בזמנו מעבורת וטיסה יומית לפוארטו פרינססה (Puerto Princesa) – בירת האי והעיר הגדולה ביותר בו, וממנה למעשה ניתן היה להגיע ממקום למקום, בעיקר באמצעות סירות הבנקה.
 
סירת הבנקה, שלעתים שמה נהגה גם: "בנגקה", היא סירת הילידים הפיליפינית. סירה בעלת שני בידונים לאיזון, התלויים בשני צדי הסירה כמו כנפיים. היתרון הגדול של הבנקה הוא ביציבות שמקנים לה הבידונים, במקום שדרית שקועה ומשקולות זיבורית בבסיס הסירה. כך יכולות סירות הבנקה לשוט במים מאוד רדודים, מעל השוניות והשרטונים המקיפים כל אי בפיליפינים. אמנם רוב סירות הבנקה ה"מודרניות" עשויות פיברגלס וממונעות, אך ניתן עדיין למצוא סירות עץ קטנות, בהם חותר השייט.
בתי מלון בעיר פוארטו פרינססה
 
הנהר התת קרקעי פוארטו פרינססה
שני הבידונים לצדי הסירה שומרים עליה יציבה ובטוחה  (צילום: CC Marco Verch)

 
כיום, האי פלאוואן עדיין אינו אחד מהיעדים המרכזיים בפיליפינים, אך עם הזמן הוא צובר פופולריות. בשנת 2017 זכה האי פלאוואן בתואר: "האי הטוב ביותר בעולם" על ידי קוראי מגזין "Man Wolf Footprint" היוקרתי, בפעם השלישית ברציפות (עקף אף את אי הנופש הפופולרי בורקאי). האמת היא שהסיבה לבחירתו היא די ברורה: האי מציע יותר מ- 2,000 ק"מ של חופים מגוונים, נופים קארסטיים, יערות טרופיים, עושר של בעלי חיים וצמחייה ותצורות נוף שאין כמותן בעולם.

האי המרהיב מהווה מחסום בגבולם המערבי של איי הפיליפינים, ומעבר לו משתרעים המרחבים העצומים של ים סין הדרומי – עליו אנו בעיקר שומעים בהקשר סכסוכי הגבול הבלתי פוסקים ומאמציה של סין לספח את כל אלפי הקילומטרים הללו לשטחה הכלכלי.
 
המטיילים שמגיעים לפלאוואן נוחתים לרוב במרכז האי, בעיר פוארטו פרינססה  בירת האי ומחוז פלאוואן, והעיר הגדולה ביותר בו. האי פלאוואן הוא החמישי בגודלו מבין איי הפיליפינים, אך כמעט ואינו מיושב. כמיליון תושבים בסך הכל מאכלסים אותו  פחות מאחוז מאוכלוסיית הפיליפינים, ולמעלה מרבע מהם מרוכזים בעיר פוארטו-פרינססה.

עונת התיירות אל האי מתפרשת על פני רוב השנה  למעשה, למעט החודשים יוני-אוגוסט, שהם חודשים עתירי משקעים עם סבירות לסופת טייפון, מזג האוויר הוא טרופי ונוח, המאפשר רחצה ושנירקול גם בחודשי החורף. רוב התיירים המגיעים לפוארטו פרינססה מבלים באחד החופים באזור ומשלבים ביקור גם בנהר התת קרקעי.
בתי מלון ואתרי נופש באי פלאוואן
 
הנהר התת קרקעי פוארטו פרינססה
מבט על האי פלאוואן ועל חופיו היפים (צילום: CC Marco Verch)
 

הנהר שבהר

כשעתיים נסיעה באוטובוס או בג'יפ, כ- 50 ק"מ צפונית לעיר פוארטו פרינססה, נמצאת אחת האטרקציות העיקריות באי. ספון בלב רכס ההרים הגירני זורם לו הנהר התת-קרקעי פוארטו פרינססה ש"התגלה" בסוף שנות ה- 90', והוגדר כחלק משמורה ביוספרית המוגנת על ידי אונסק"ו (Puerto Princesa Subterranean River National Park). למעשה מדובר בתופעה קארסטית של המסת אבן הגיר והיווצרות החלל העצום, בו זורם הנהר לאורך 8.2 ק"מ. בסוף שנת 2011, לאחר תהליך בחירה ארוך, הנהר הפך לאחד משבעת פלאי עולם הטבע החדשים, ועלה באופן רשמי על מפת התיירות.
 
הפארק כולו משתרע על שטח של כ- 220 אלף דונם, והוא מהווה שמורה מיוחדת במינה. דרום מזרח אסיה בכלל, והפיליפינים בפרט, נעו אך מעט במהלך מליוני השנים של נדידת היבשות. בשל כך, עולם החי והצומח היבשתי (אך גם התת-ימי), שלא סבל מתנועה לאורך קווי הרוחב - הגוררת שינויי אקלים, נחשב לאחד מהקדומים בעולם, וכתוצאה מכך לאחד המגוונים ביותר שניתן למצוא. האי פאלוואן עצמו היה מחובר בעבר הרחוק בגשר יבשתי אל האי בורניאו (Borneo) שבארכיפלג האינדונזי, וכתוצאה מכך מיני הצמחים ובעלי החיים שונים בפלאוואן מאשר ביתר איי הפיליפינים.
 
הנהר התת קרקעי פוארטו פרינססה
הכניסה למערת הנהר – כמו מלתעות ענק של חיה קדומה ורעבתנית (צילום: CC Jam A)
 

שייט בנהר הת-קרקעי

הגישה לפתח מערת הנהר במפרץ סנט ג'ון היא באמצעות הבנקות – סירות פיליפיניות מסורתיות, בעלות מאזני במבוק בשני צידיהן. לפני פתח המערה עוברים לסירות קטנות יותר, סירות חתירה, שאיתן נכנסים אל המערה.
 
שמחתי לגלות שבמקום ההדרכה הקולנית הבלתי פוסקת ("הנה סלע בצורת עטלף, והנה סלע בצורת פסל החירות") שהייתה כאן בעבר, מקבל היום כל מטייל מכשיר אישי עם אזניות והדרכה מוקלטת במספר שפות. השייט בתוך המערה אורך פחות משעה, ויש לשמור על שקט מוחלט על מנת שלא להפריע לעשרות אלפי העטלפים שמתגוררים במערה דרך קבע. כדאי גם להצטייד בפנס אישי חזק מאוד, מעבר לפנס שיש על הסירה, ולצפות לחוויה שאין כדוגמתה בעולם. באחריות.
כתבה על שמורת סנט פול ועל הנהר התת קרקעי
 
הנהר התת קרקעי פוארטו פרינססה
האור בקצה המנהרה? לא, רק הסירה הראשונה בטור, שמאירה לנו את הדרך  (צילום: CC Jam A)
 

בסביבות הנהר

לא פחות מהנהר עצמו, האזור כולו מציע מראות של טבע ייחודי הנוצר בזכות כמות המשקעים האדירה – קרוב ל- 3 מ' (3,000 מ"מ) גשם בשנה. החל מיערות המנגרובים (שם ראיתי באחד מביקוריי צפעון גומות פיליפיני ירקרק, משתלשל מאחד העצים), דרך יערות הגשם - על שפעת השרכים והאפיפטים, וכלה בשוניות האלמוגים. ביערות, כמעט תמיד ניתן לצפות בקופים ממין "מקוק הסרטנים" החוצפנים, ובלטאות כוח ענקיות, המהלכות בין העצים בהוד קדומים.
 
אחת הסיבות להכרזת האזור כולו כשמורה ביוספרית, הוא היער ובעלי החיים השוכנים בו. יערות פלאוואן נחשבים מבין היערות הקדומים ביותר בעולם, בעיקר בשל ההיסטוריה הגאולוגית והאקלימית, וככאלה הם מציעים מגוון אקולוגי שקשה למצוא במקומות אחרים בגלובוס.
לינה בסביבת הנהר התת קרקעי פוארטו פרינססה
 
הנהר התת קרקעי פוארטו פרינססה
יער מנגרובים בלב האי פלאוואן (צילום: CC PAPA)
 

ערים ועיירות בסביבה

לאחר הביקור בנהר התת קרקעי אפשר לחזור לעיירה הקטנה והתיירותית סבנג (Sabang), או לעיר פוארטו פרינססה, או פשוט להמשיך בנסיעה צפונה, כ- 4-5 שעות נסיעה, אל העיירה אל נידו (El Nido) שבצפון פלאוואן.

בדרום פוארטו פרינססה שוכן רובע מעניין של "צועני ים"  בני מיעוט הבג'או (Badjaos). מדובר בקבוצה שנשארה שמאניסטית ברובה, שחיה על הים ומן הים. ביליתי חודש במחציתם, וראיתי את העוני המדהים מחד, ואת הייחוד שלהם מאידך. היה זה מפגש מעורר השראה שיישאר בלבי לכל החיים.

אל נידו ("קן הציפור" בתרגום חופשי) היא עיירה שמורכבת מרחוב עיקרי אחד על הים, עם גסטהאוס בכל בית שלישי ומסעדה בכל בית שני. מדובר על מקום מאוד קטן, שמרבית הכנסותיו מגיעות מהתיירות, שאמנם אינה מאוד ענפה אך היא גדולה יחסית לכמות האוכלוסייה. יש שם כמה רזורטים סגורים, ומנחת מטוסים בו נוחתים התיירים מהעיר מנילה (Manila) ישר לרזורט. עיקר הפעילות היוצאת מכאן היא שייט בין האיים ושנרקול בלגונות. 
בלגונות תמיד יש המון מה לראות  החל מצבי ים וכלה באלמוגים ודגים. פעם אחת אפילו הזדמן לי לפגוש בפרות ים במהלך שנירקול.
לינה בעיירה אל נידו
 
מלון מומלץ באל נידו, הפיליפינים
חופי העיירה אל נידו - מבט ממרפסת החדר בריזורט מליגאיה ביץ׳ בונגלוס - אחד היותר מומלצים באי
(צילום: Maligaya Beach Bungalows)


מלון מומלץ באי פלאוואן

ריזורט מליגאיה ביץ׳ בונגלוס (Maligaya Beach Bungalows) ממוקם על חוף העיירה אל נידו, במרחק קצר משדה התעופה. במקום מספר סוגי בונגלוס, חלקם בקו הראשון למים, וכולם מרווחים ומרוהטים עם רהיטי עץ וקש, שמשרים תחושה טבעית ונינוחה. כל הבונגלוס ממוזגים והמרפסות נעימות כל כך, שפשוט לא תרצו לעזוב. הצוות ידידותי ושירותי מאד, ונכון לסייע בכל בקשה ועצה.

מלון מומלץ באל נידו, הפיליפינים
ריזורט מליגאיה ביץ׳ בונגלוס 
- חוויית החיים על המים (צילום: Maligaya Beach Bungalows)


למרות שיש לא מעט ביקורת על תהליך בחירת "שבעת פלאי עולם הטבע" ועל האתרים שנבחרו (ואלו שלא), לי אין ספק בכך שהנהר זכה בתואר בצדק, בזכות ייחודו ובזכות חוויית השייט והביקור באזור כולו.
 


זאב פוקס אודות הכותב
זאב פוקס - התגורר ולמד 9 שנים במזרח. דובר, קורא וכותב סינית, והיה מראשוני המדריכים בסין. שהה בפיליפנים והיה עד למהפכת העם בפיליפינים, ומאז שב לשם פעמים רבות, טייל בכל חלקי הארכיפלג ושהה ממושכות גם בחלקיו המוסלמיים. מדריך לסין ולפיליפינים בחברת אקו טיולי שטח.
לעמוד הפייסבוק של זאב
סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר