יעדי הצלילה הטובים בעולם

Top 7: שבעה יעדי הצלילה הטובים בעולם
מאת: אמיר גור 


בעבר התייחס המונח "ספארי" למסע ציד באפריקה, אבל המונח הוותיק מזמן החליף משמעות. כיום הוא מתאר מסע תיירותי, בעל מאפיינים הרפתקניים, לשם צפייה בנופי טבע וחיות בר בסביבתן הטבעית, ולמען חוויית השהייה בשטחי פרא.


1 / 7
2 / 7
3 / 7
4 / 7
5 / 7
6 / 7
7 / 7

צלילה באי פלאו (צילום: אמיר גור)
צלילה בירדן (צילום: אמיר גור)
צלילה באי פלאו (צילום: אמיר גור)
צלילה בפיליפינים (צילום: אמיר גור)
צלילה במלדיבים (צילום: אמיר גור)
צלילה בפיליפינים (צילום: אמיר גור)
צלילה בירדן (צילום: אמיר גור)

ספארי צלילה הינו מושג מתבקש עבור הצוללים, והוא מתאים לכל מסע או טיול שמטרתו לצפות בנופי טבע (תת-ימיים), בחיות בר (ימיות ותת-ימיות) ושהייה בשטחי פרא (מתחת למים).
ב-15 השנים האחרונות אני מדריך טיולי ספארי צלילה בארץ ובעולם, במגוון יעדים. אספתי כאן את שבעת יעדי הצלילה המוצלחים ביותר בהם צללתי, למרות שהשארתי בחוץ עוד כמה יעדים מדהימים לכתבה הבאה.
לחצו לקבלת הצעות לספארי צלילה >>
 

מפת יעדי צלילה בעולם
שבעת יעדי הצלילה הטובים בעולם

 

צלילה 

1- האיים המלדיביים – ספארי צלילה בגן עדן

עם למעלה מ- 1,000 איים, כולם עשויים משונית אלמוגים, האיים המלדיביים (Maldives) הם אולי היעד הפופולרי ביותר כיום לספארי צלילה, עבור קהל הצוללים הישראלי. הדבר הראשון שעולה לראש כשאומרים "מלדיביים", הוא איים קטנטנים, טובלים בלגונת טורקיז, חול לבן ועץ דקל על שפת המים. אבל מתחת למי הטורקיז מסתתר עולם שלם.
 
במלדיביים אפשר לצאת לצלילות מרזורט (מלון מבודד ויוקרתי) או מספינה. הרזורטים פזורים על פני הרבה מאוד איים, ורמת אתרי הצלילה משתנה. באמצעות סירות מהירות אפשר להגיע מכל רזורט לאתרי צלילה טובים שרואים בהם מנטות, כרישים ושוניות אלמוגים עשירות. יחד עם זאת, בספארי צלילה מעל גבי ספינה, ניתן להגיע למגוון אתרי צלילה רחב יותר, קל להספיק יותר צלילות ביום ואפשר להגיע לאתרים מרוחקים יותר. הים במלדיבים בדרך כלל רגוע (בלי נדר, בים הכל יכול לקרות), וניתן לומר שספארי צלילה מספינה זו צורת הצלילה המועדפת במלדיביים.
 
שוניות האלמוגים במלדיביים הן צבעוניות ומגוונות, ובעיקר אינסופיות. בצלילת זרם אחת אפשר לעבור קילומטרים של שונית, מבלי להגיע אל הקצה שלה... אבל למרות זאת, השוניות הן לא העיקר. אז מה כן? העושר הרב, שפע הדגים, ריבוי הכרישים ובעיקר – הסיכוי הגבוה לראות מנטות. המנטות הן הגדולות במחבטנים, קרובי משפחתם של הכרישים, והן ללא ספק מבעלי החיים המרשימים ביותר באוקיינוסים. במלדיביים הן נפוצות למדי. אפשר לראותן באקראי, בין הצלילות, או בנקודות הנקראות Manta Point, בהן הן אוכלות להנאתן – לא על ידי האכלה מלאכותית, אלא באופן טבעי. במקומות מסוימים אפשר לראותן בהתקבצות של עשרות ואף מאות מנטות בצלילה בודדת – חוויה לכל החיים!
 
עונה מומלצת: במלדיביים צוללים כל השנה, אבל העונה המיטבית היא מינואר עד אפריל, וכן בחודשים אוקטובר-נובמבר.
צלילה במלדיביים - שגעון כרישים ומנטות בלגונת האניפארו
 
צלילה במלדיבים
מפגש עם זוג כרישים בספארי צלילה באיים המלדיביים, ניתן להגיע למגוון אתרים מגוון יותר  (צילום: אמיר גור)
 

2- צלילה באיי גלאפגוס – הקסם של האיים המכושפים

איי גלאפגוס (Galápagos) הם מקום שאף מבקר לא ישכח. שפע ומגוון כזה של בעלי חיים לא ניתן למצוא כמעט בשום מקום אחר בעולם. מעל המים נשלט הטבע בגלאפגוס על ידי בעלי כנף מרתקים וזוחלים ייחודיים - צבי ענק ואיגואנות יבשתיות וימיות. מתחת למים תמצאו מגוון אדיר של דגים, אריות ים שובבים, דולפינים, פינגווינים, צבי ים וגם כרישים. ספארי צלילה באיי גלפגוס הוא אחת החוויות המדהימות והחזקות שאפשר לחוות מתחת למים. איי גלאפגוס נחשבים על ידי רבים ליעד הצלילה מספר אחת בעולם. השילוב עם הטבע שמעל המים, המסע מאי לאי וההיסטוריה המרתקת שלהם, רק מוסיפים לחוויה.
 
בגלאפגוס אפשר לצלול מאחד ממועדוני הצלילה, הפזורים בשלושה מתוך ארבעת האיים המיושבים, ואז צוללים במהלך היום וחוזרים ללון בעיירה בערב. הצלילות באיים אלה הן מרתקות, אבל הן לא המיטב שיש לגלאפגוס להציע. אל הצלילה ה"אמיתית" באיי גלאפגוס מגיעים בספארי צלילות של שבוע, לעבר האיים הצפוניים והמרוחקים - האי וולף (Wolf) והאי דרווין (Darwin). באיים מרוחקים אלה לא ניתן כלל לרדת ליבשה, ולכן רק ספינות הצוללים מגיעות אליהם. ממש איים פרטיים שלנו, הצוללים, בלב האוקיינוס. שם אפשר לפגוש עשרות ואף מאות כרישים בצלילה אחת, בעונה הנכונה כרישי לווייתן ענקיים, "גני ילדים" של אריות ים צעירים, להקות ענק של דגים וציפורים ולפעמים גם להקה מעורבת – להקת דגים שציפורים שוחות ביניהן. עולם מדהים ומרתק, שאין שני לו!
 
עונה מומלצת: בגלפגוס צוללים כל השנה, ולכל עונה יתרונות משלה. בעונה החמה (דצמבר-יוני) ניתן לראות להקות ענק של פטישנים, טמפרטורת המים נעימה יותר, מחירי הספינות נמוכים יותר ויש יותר זמינות. העונה הקרה והיבשה (יוני- נובמבר) היא עונת כרישי הלווייתן, באיים הצפוניים (וולף ודרווין) ניתן לראותם במספר גבוה, כמו גם את להקות הפטישנים.
כתבה על צלילה באיי גלאפגוס
 
צלילה בגלאפגוס
ספארי צלילה באיי גלאפגוס, מראות מרתקים מתחת למים וגם מעליהם  (צילום: אמיר גור)
 

3- צלילה באיי פלאו – הפלא של מיקרונזיה

אי שם באוקיינוס השקט רחב הידיים, שוכנת מדינת האיים הקטנטנה הזו – פלאו (Palau). לא שמעתם עליה? היא שכנתה הקרובה של מיקרונזיה וחלק מאותו אזור איים שנקרא באותו השם – מיקרונזיה. כמו המיקרונזים, גם הפלאווים אוהדים את ישראל ומצביעים עבורנו באו"ם בכל הזדמנות. גם אנחנו אוהבים אותם, אבל בעיקר בגלל הצלילות והטבע המדהים.
 
מעל המים איי פלאו משובצים במבוך של איים קסומים, יערות עד ממלאים כל מילימטר על פניהם, עד לקו המים. מתחת למים השוניות של פלאו הן בין היפות והמגוונות ביותר בעולם. באמת, יש בפלאו הכל: שוניות אלמוגים בריאות וצבעוניות, מערות תת-ימיות מסועפות ומרשימות, אוניות טבועות ממלחמת העולם השנייה, וגם מטוסים טבועים, צלילות קיר וצלילות זרם, לגונות שבהן מנטות באות לאכול, להקות ענק של דגים והרבה הרבה הרבה כרישים. באמת חלום של מקום.
 
עונה מומלצת: בשל מיקומם באזור הטרופי ומחוץ לאזור הטייפונים של האוקיינוס השקט, באיי פלאו ניתן לצלול כל השנה בתנאים מיטביים.
כתבה על צלילה באי פלאו
 
צלילה בגלאפגוס  צלילה בגלאפגוס
צלילה בגלאפגוס  צלילה בגלאפגוס
צלילה באיי פלאו, שוניות אלמוגים מהיפות והמגוונות בעולם  (צילום: אמיר גור)
 4- צלילה באי קוקוס – אי הכרישים או אי המטמון?

אחד מיעדי הצלילה הנחשבים ביותר בעולם לצלילה עם "חיות גדולות" - שם קוד, שכוונתו בדרך כלל "צלילה עם כרישים". ואכן, בקוקוס אתם צפויים לצלול עם הרבה מהם. האי קוקוס (Cocos) נמצא במזרח האוקיינוס השקט, מצפון לאיי גלאפגוס וממערב לקוסטה ריקה, לה הוא שייך. הוא זכה לכינוי המוצדק "אי הכרישים" אבל מספרים שגם הספר אי המטמון נכתב בהשראתו. אגב, האי גם צולם בסרט פארק היורה, בתפקיד האי המסתורי 'נובה', שבתחומו נוסד פארק הדינוזאורים הדמיוני.
 
אל האי קוקוס מגיעים על פי רוב בהפלגה, שאורכת כיממה וחצי, מהעיר פונטארנס (Puntarenas) שלחופי קוסטה ריקה. אין בו תושבים, למעט תחנת שומרי פארק, הכוללת בדרך כלל בין 2 ל-4 ריינג'רים. כפי שמרמז כינויו, האי הוא ביתם של מינים רבים של כרישים. הבולטים שבהם הם הפטישנים, שנמצאים בלהקות של מאות רבות של פרטים, וגם כרישי לווייתן, הדג הגדול ביותר ששוחה באוקיינוסים. פרט לכרישים, גם שפע של להקות ענק של דגים, עטלפי ים, צבים ועוד.
 
עונה מומלצת: באי קוקוס ניתן לצלול כל השנה, אבל החודשים הפופולריים ביותר הם אוגוסט עד נובמבר.
כתבה על צלילה באי קוקוס
 
צלילה בקוסטה ריקה, אי הקוקוס
צלילה בקוסטה ריקה, שלישיית כרישים לבני קצוות שנמצאים סביב האי קוקוס באלפים (צילום: אמיר גור)
 

5- מירוץ הסרדינים בדרום אפריקה

בקרב חובבי הצלילה והים, "מירוץ הסרדינים" נתפס כחגיגה האולטימטיבית של אקשן תת-ימי. זה קורה מדי שנה, בתקופה קצרה יחסית, בחודשים יוני-יולי. מיליוני סרדינים נודדים ממים ממוזגים, מדרום ליבשת אפריקה, אל מים סוב-טרופיים, בלב האוקיינוס ההודי. כל סרדין הוא אמנם קטן, אולם מבחינת הביומסה (המסה הכללית של בעלי החיים) בנדידה הזו, הרי שזו בין הנדידות המשמעותיות ביותר בעולם. נוהגים להקביל אותה לנדידת הגנו על פני המישורים של יבשת אפריקה.
 
הסרדינים לכשעצמם אינם העיקר: הטורפים שהם מושכים הם אלה שמעניינים את הצוללים וחובבי הים. להקות של דולפינים מלוות את נחיל הסרדינים, תוקפות גלים-גלים. כרישים מנצלים את כושר הארגון של הדולפינים, מצטרפים לחגיגה ויוצאים ממנה בפה מלא. עופות ימיים, מהמין 'סולת הכף' ואחרים, אחראיים להתקפה מהאוויר, אבל גם צוללים לעומק של עשרות מטרים. הלווייתן הטרופי גדול הממדים הוא אחרון המצטרפים, אבל אצלו כל "ביס" זה ביס... למי שמתמזל מזלו להיות שם בזמן האקשן, זו אכן חוויית חיים!
 
עונה מומלצת: מירוץ הסרדינים מתרחש בחודשים יוני-יולי בלבד.
 
צלילה בדרום אפריקה
דרום אפריקה - מיליוני סרדינים מתחת למים וכולם (כולל אותנו) בעקבותיהם  (צילום: אמיר גור)
 

6- קרובים קרובים – ספארי צלילה אצל השכנים

אם מחפשים יעד צלילה נהדר, קרוב וזול, לא צריך לחפש בצד השני של העולם, מספיק בצד השני של המפרץ. בתקופה שבה קפיצה קטנה לסיני וספארי צלילה במצרים, נראים לנו לא הכי מומלצים, עקב המצב הבטחוני שם, ממלכת ירדן השכנה מתפקדת כממלאת מקום נאמנה ולא מאכזבת. מעבר הגבול נמצא ממש צמוד לעיר אילת, וממנו הנסיעה לעיר עקבה היא בערך 10 דקות, אם יש פקקים. ואין שם פקקים.
 
הצלילות בירדן הן נגישות מהחוף, ממש כמו באילת. אבל בגלל שקו החוף שלהם ארוך יותר ועם פחות הפרעות אנושיות, יש לעקבה יותר אתרי צלילה להציע, חלקם מרשימים מאוד. לא תפגשו כאן להקות ענק, כרישים או מנטות, אבל שונית אלמוגים צבעונית ושפע של בעלי חיים מרתקים, צבעוניים וקסומים. אתר הצלילה המפורסם של עקבה היא האונייה הטבועה Cedar Pride, "גאוות ארזי הלבנון", שטובעה כדי להוות אתר צלילה. והיא אכן אתר צלילה מקסים, המשלב אונייה טבועה יפהפייה עם שונית אלמוגים טבעית. מהצד השני של עקבה שוכן ואדי רם, אזור מדבר עוצר נשימה, שמשתלב נהדר בספארי צלילות, לגיוון של אחרי הצלילות.
 
עונה מומלצת: כל השנה, באותם תנאים כמו באילת - בקיץ חם למדי, ובחורף קריר מחוץ למים. בעונות המעבר התנאים מיטביים.
כתבה על ספארי צלילה בעקבה, ירדן
 
צלילה בירדן
צלילה בירדן, יותר אתרי צלילה מאשר באילת השכנה  (צילום: אמיר גור)
 7- צלילה בפיליפינים – אין סוף איים ועוד קצת

הפיליפינים היא מדינת איים, השנייה במספר האיים בעולם, אחרי אינדונזיה. יש בה למעלה מ-7,000 איים, וכולם באזור טרופי של שוניות אלמוגים באוקיינוס השקט. נשמע כמו גן עדן? גם נראה ככה! אי אפשר להתייחס לפיליפינים כיעד צלילה אחד, אלא כמספר יעדי צלילה שמקובצים במדינה אחת. כל אזור במיטבו בעונה אחרת, ולכל אחד אופי אחר של צלילה.
 
אזור אנילאו (Anilao), הקרוב יחסית לבירה מנילה באי המרכזי לוזון (Luzon), ידוע כ"בירת המקרו" של הפיליפינים. במילים אחרות, מי שאוהב להתבונן מקרוב בעולם המיניאטורי של חשופיות צבעוניות, סרטני חסילון זעירים, שמסתתרים בין זרועותיה של שושנת ים, דיונונים ססגוניים שמסתתרים בחול ועוד – זה המקום בשבילו.
שונית טובאטהה (Tubbataha Reef), השוכנת במרכזו של ים סולו, התחום בין האיים הפיליפיניים השונים, היא אזור של שוניות אלמוגים מרשימות, דגי טונה מפלצתיים, זרמים ועושר רב של מינים.
באזור ה-VIsayas תמצאו כרישי לווייתן, צבי ים מרובים וכרישים נדירים, כגון, ה"כרישועל" החמקמק.
באזור קורון אוניות טבועות.
בפיליפינים באמת שיש הכל, וזה מקום לחזור אליו שוב ושוב...
 
עונה מומלצת: הפיליפינים פזורים על פני שטח אוקיינוס נרחב, ובכל עונה אזור אחר נמצא בתנאים מיטביים לצלילה. אפשר לחזור לפיליפינים ארבע פעמים בשנה ותמיד להיות בשיא העונה.
 
צלילה בפיליפינים  צלילה בפיליפינים
צלילה בפיליפינים  צלילה בפיליפינים
ספארי צלילה בין איי הפיליפינים, גן עדן טרופי באוקיינוס השקט  (צילום: אמיר גור)

יעד הצלילה הבא...
מובן שלכל יעד צלילה בעולם יש אופי שונה ובעלי חיים המאפיינים אותו, אבל לכולם יש גם משהו משותף: הטבע התת-ימי מזמן ל"מטיילים" המבקרים בו - הצוללים, מפגש קרוב עם בעלי חיים, בקלות רבה יחסית וסבירות גבוהה. בעוד שביבשה מפגש פנים אל פנים עם טורף-על הוא עניין נדיר ולא תמיד רצוי, הרי שמפגש כזה בזמן ספארי צלילה הוא שכיח יותר, שלא לומר "שגרתי" בחלק מהאתרים.
 
כל מה שנותר לעשות הוא - לבחור את המפגש התת-ימי הרצוי ולהתאים אליו את יעד הצלילה הבא...

מידע נוסף 

מעוניינים להצטרף לספארי צלילה בעולם? לחצו לקבלת הצעות >>
 

כתבות על יעדי צלילה נוספים

צלילה באינדונזיה - כשהטבע עולה על כל דמיון
צלילה במלדיביים - שגעון כרישים ומנטות בלגונת האניפארו
הפיליפינים - שמורת טובטהה
איי סיישל- ספארי צלילה מהחלומות
צלילה עם אריות ים במקסיקו
צלילה בקולומביה הבריטית
צלילה באיים הקריביים 
פלאו פסיפיק ריזורט - להתפנק ולצלול בגן עדן
צלילה במלטה

אמיר גור
 
אודות הכותב
אמיר גור - מוביל ומדריך טיולי ספארי צלילה ושייט, ומתאים תכניות טיול לקבוצות ולמטיילים עצמאיים. ביולוג ימי בהכשרתו, כתב וצלם תת-ימי, מחבר הספר "מתחת למים - 44 אתרי צלילה בישראל" וכותב בלוג צלילה עתיר תוכן. 

אמיר עונה לשאלותיכם בפורום מומחי תיירות


סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר