סיישל: הפלגה וספארי צלילה

איי סיישל – הפלגה וספארי צלילה מהחלומות
מאת: אמיר גור


הרי גרניט שחורים, להקות ענק של דגים צהובים, זרע קוקוס הים המעוצב כחמוקיים נשיים, צבי ענק משוטטים על החוף, שקיעות כתומות אל ים טורקיז, ירוק – הרבה ירוק, דולפינים שבאים לומר שלום וזנבות לבנים של ציפורים טרופיות – שמיכת הטלאים הזו היא רפובליקת איי סיישל.   


איי סיישל שנמצאים כ- 1600 ק"מ מזרחית ליבשת אפריקה, הם שילוב מושלם בין נופים יפהפיים, בעלי חיים, צמחייה ייחודית, וצלילות מרתקות. זה בדיוק מה שהופך אותם ליעד מרענן לספארי צלילה המשלב טיולים יבשתיים באיים קסומים, כפי שאפרט בכתבה.

1 / 6
2 / 6
3 / 6
4 / 6
5 / 6
6 / 6

צלילה באיי סיישל (צילום: אמיר גור)
לומדים לרחף מעל חוף לבן סיישלי טיפוסי (צילום: אמיר גור)
במהלך ההפלגה מבקרים באיים רבים (צילום: אמיר גור)
חגיגת מחבטנים באיים הצפוניים (צילום: אמיר גור)
הספורטיביים שבינינו גם יצאו להפליג בקיאק (צילום: אמיר גור)
נוף האיים המרהיב (צילום: אמיר גור)


איי סיישל המוזכרים בכתבה: האי מאהה (A), האי פרלין (B), האי קוריוס (C) והאי לה-דיג (D)
(להגדלת המפה לחצו על הפינה השמאלית העליונה)

צלילה
מהמטוס לקרנבל הצבעים של סיישל

מבעד לחלון המטוס ניבטים נופי סיישל המרהיבים, ופניו של האי המרכזי והגדול – מאהה (Mahe), בפעם הראשונה. מסלול הנחיתה נמצא למעשה, עמוק בתוך הנופים הללו – קצהו האחד נושק לים והשני נבלע ביער עד. מסביב מזדקרים סלעי הגרניט השחורים ומדי פעם מגיח גג של בית בין העצים.

כדי להגיע משדה התעופה לבית המלון בעיר הבירה ויקטוריה (
Victoria) - שבמקרה שלנו היה ספינת מפרש גדולה ומרווחת בשם ציפור הים (Sea Bird) - חצינו את רחובות העיר ונחשפנו ליופייה הייחודי. צמחייה טרופית עבותה ומשגעת, וילות שתלויות על צוקים, אגמים קטנים חבויים בין ענפי העצים ותעלות מים שמהוות עורק תנועה משני גם בתוך העיר.

מעגן הסירות הקטן אליו הגענו בתוך דקות ספורות, היה קסום לא פחות מהעיר עצמה. מפרשיות שקטות ניצבו במי הטורקיז, קשורות לרציף עץ מוקף בצמחייה ירוקה. בירכתיי הספינה המתינו חברי הצוות, שופעים חיוכים ונכונים לעזור בכל דבר, ולפני שהספקנו להיפרד מהחוף, החבלים הותרו והספינה יצאה אל הים הנוח.


ספארי צלילה בסיישל
החופשה מתחילה ברגע שגלגלי המטוס נוגעים במסלול הנחיתה  (צילום: אמיר גור)  
 

לשוט בין האיים עם בית על הגב

בסיישל ניתן למצוא בתי מלון במגוון רמות ותנאים, כאשר הרשתות הגדולות ממוקמות בעיר ויקטוריה ובערים מרכזיות נוספות. ניתן "לעגון" בבית מלון מסוים ולצאת ממנו לטיולי כוכב או - לנדוד בין מקומות לינה שונים. להבדיל, טיול בסירה חוסך את ההתרוצצות בין בתי מלון שונים, וכן נותן את חופש התנועה בין איים קרובים ורחוקים - ללא הצורך להתעסק עם קיפול הציוד בכל יום מחדש.

הספינה מכילה כל מה שצריך כדי שנרגיש בבית. יש בה מפלס תחתון מרווח ובו שולחן ענק ומקומות ישיבה – כאן סעדנו את רוב ארוחותינו. האוכל, אם כבר מדברים, ערב לחיך וקולע לטעם הישראלי, כאשר השף עושה כל שביכולתו להיענות לבקשות המוזרות ביותר. בירכתיים יש אזור המוקדש למכלי צלילה ולציוד נוסף, בחרטום מזרונים ואזור המוקדש ל"בטן-גב" ובחלקים הציבוריים של הספינה אזורי רביצה נוספים, בסלון ובבר. החדרים צנועים ומאורגנים ביעילות מרשימה, ויש בהם ארון מספק לאחסון הציוד האישי - אליו פרקנו את כבודתנו ונפרדנו מהמזוודות המסורבלות.

את הלילה הראשון בילינו מול האי סנט אן (
Ste Anne) שמוגדר כשמורת טבע ימית וטומן בחובו עושר של אלמוגים ולהקות דגים צבעוניות.

ספארי צלילה בסיישל
הספינה הנאמנה שלנו ממתינה לנו בזמן שאנו רובצים על החוף  (צילום: אמיר גור) 
 

צלילה באיי סיישל – איך ומה?  

כמו כל דבר טוב, אפשר לחלק את סוגי אתרי הצלילה בסיישל לשלוש קטגוריות: אתרים סמוכים לאיים המרכזיים, אתרים מרוחקים בלב ים ואתרים באטול אלדברה (Aldabra). אל האתרים מהקטגוריה השלישית קשה עד בלתי אפשרי להגיע, מפני שהאזור מועד לפורענותם של שודדי ים וההגעה אליו מצריכה התארגנות מיוחדת ולא זולה. "התנחמנו" בצלילות נפלאות ומגוונות באתרים שבשתי הקטגוריות האחרות.

הצלילות הטובות יותר נמצאות הרחק מריכוזי התיירים, באיים המרוחקים ובנקודות מיוחדות "על הדרך", ובאופן טבעי מגיעים אליהן בשלב מאוחר יותר של הטיול ורק בהפלגה. את ראשנו הכנסנו למים הסיישליים לראשונה סמוך לאי מאהה, בצלילה לבדיקת הציוד (
Check Dive). מיד התוודענו לתפאורה המקומית: סלעים גדולים ("בולדרים") שחורים מכוסים במרבדי אלמוגים רכים ונטועים עמוק בחול הלבן, להקות דגים צבעוניות ועטלפי ים חולפים. תופעת "הלבנת האלמוגים" - שבמסגרתה מאבדים האלמוגים הקשים את האצות השיתופיות שלהם, ועקב כך הופכים ללבנים - רווחת כאן.

שלוש הצלילות הנוספות באותו היום, בהן צלילת לילה מרתקת, היו טובות, השאירו טעם של עוד וליבו את ההתרגשות לקראת הבאות.

כתבות על יעדי צלילה נוספים בעולם

ספארי צלילה בסיישל   ספארי צלילה בסיישל
ספארי צלילה בסיישל   ספארי צלילה בסיישל
מקצת המראות התת מימיים בסיישל  (צילומים: אמיר גור) 
 

הפלגה אל "האיים הפנימיים" והצלילות שבדרך

איי סיישל כוללים כ- 115 איים הפזורים על פני שטח נרחב באוקיינוס. המרכזיים שבהם, "האיים הפנימיים", עשויים מסלעי גרניט, ייחודיים בעולם ועתיקים כמעט כמוהו. "האיים החיצוניים" לעומת זאת, הם איי אלמוגים שטוחים, המפוזרים במרחק רב מהמרכז. ההפלגה שלנו התרכזה באיי הגרניט, תוך חציה של האוקיינוס מהאי מאהה אל מקבץ איי גרניט שנמצאים צפונית-מערבית אליו, בהם איים מפורסמים כמו פרלין (Prasline), לה-דיג (La Digue), אריד (Arid) ועוד.

בין הצלילות המעניינות ביותר בספארי, היו הצלילות "שבדרך", פסגות הרים תת-ימיים בלב ים, עם מצוקים דרמטיים המהווים בית ללהקות דגים ענקיות ויצורים ימיים רבים נוספים. הראות באתרים אלה, במיוחד בשעות הבוקר, הייתה נהדרת וחוויית הצלילה ייחודית, בנופים משגעים. עטלפי ים חגו סביבנו ולהקות דגי לוטיין (
Snappers) צהובים עטפו אותנו מכל הכיוונים. שתי הצלילות הנהדרות העבירו לנו את הדרך אל האי המקסים לה-דיג.

ספארי צלילה בסיישל
אי קטן שמרביתו שקוע מתחת למים, המהווה אתר צלילה יפהפה  (צילום: אמיר גור) 
 

אין כניסה לרכבים – האי לה-דיג

אחד הדברים המעניינים בסיישל הוא שלמרות הדמיון הרב במאפיינים הטבעיים של האיים, לכל אי יש "סיפור" אחר, אופי שונה וסיבה טובה (אחת לפחות) וייחודית לבקר דווקא בו.
האי הקטנטן לה-דיג, למשל, הוא אי מיושב עם קצב של פעם: מיעוט רכבים, ללא אזורים תעשייתיים, וללא לחץ זמן. אם תשאלו תושב מקומי בלה-דיג מה הוא חושב על ביקור בבירה ויקטוריה, שמבחינתנו נחשבת גם היא לכפר מנומנם, הוא ייחרד מהמחשבה על הקצב המסחרר, המכוניות והאורות. "לא תודה", טוב בלה-דיג.

את מקומן של המכוניות תופסים עשרות זוגות האופניים שניתן לשכור בחנויות האופניים הממוקמות (ולא במקרה...) כ- 50 מ' מרציף הסירות. עבור מי שרכיבה על אופניים אינה כוס התה שלו – ניתן לארגן רכב מקומי. הדרך הראשית בעיירה מובילה אל החוף
Anse Source d'Argent, שנחשב וידוע כחוף היפה ביותר בעולם, או לפחות - החוף המצולם ביותר בעולם. לכל אורך הדרך חלפנו על פני מטעי וניל מגודרים בקליפות קוקוס. בערך בחצי הדרך אל החוף ישנו מתחם של צבי ענק, שמתפלשים להם בבוץ, אחד בשני ובמטיילים שמפנקים אותם בעלים טריים מהעץ הסמוך.

החוף המדובר עולה על הציפיות. כבר מרחוק מתקשים לעכל שמדובר במקום אמיתי ולא בתפאורה הוליוודית משנות ה- 60, של אי טרופי חלומי. במסלול מבוכי משהו, בין סלעי הגרניט ומי הטורקיז, הגענו לפינות חמד מבודדות. באחת מהן פגשנו גם מקומי חייכן שהכין לנו שייק פירות בבר הקטן שבבעלותו. אם חיפשתם את גן עדן, הרי שהוא כאן, בלה-דיג.

כתבה על נופש משפחתי באיי סיישל

ספארי צלילה בסיישל, האי לה-דיג
כותב הכתבה ונערה מקומית על החוף היפה ביותר בעולם  (צילום: אמיר גור) 
 

צלילות מטריפות באיים הצפוניים

אם עד שלב זה בטיול ההנאה מהצלילות טרם הצדיקה את ההשקעה בספארי צלילה יקר ומרוחק (למרות שהנופים והחופים כבר הצדיקו מזמן...), אזי שכמה אתרי צלילה מובחרים, סמוכים לאיים הצפוניים, משדרגים את החוויה. הראשון ברשימה הוא אתר ה- Channel Rock, בו פגשנו כרישים לבני קצוות, מנמנמים בנקיקים, ולובסטרים שמנים וצבעוניים, זאת בנוסף לתפריט הקבוע של להקות ענק מסחררות בצהוב ואדום. האתר השני ברשימה הוא הקתדרלה, שצוקי הגרניט הדרמטיים שתוחמים אותו הזכירו לחלקנו את חזית כנסיית לה סגרדה פמיליה (La Sagrada Família) שבברצלונה. כאן מסתובבים להם כרישי שונית, צבים וגולת הכותרת - דגי תוכינון ענק (Green humphead parrotfish), הנציג הגדול ביותר למשפחת התוכינוניים, שמשקלו עשוי להגיע לכ-50  ק"ג.

הצלילה המשגעת סביב האי הקטנטן Booby Island, כללה גם היא כרישים לבני קצוות מתחת לסלעים ומסביב, תמנונים, מחבטנים והפתעה מרגשת - להקת דולפינים שביקרו את חלקנו בזמן הצלילה, והמשיכו ללוות אותנו מעל המים ובדרכנו לספינה.

אתרי הצלילה ביטר-רוק וקש-לש סיפקו, בנוסף לכל בעלי החיים שכבר התרגלנו לנוכחותם מתחת למים, חגיגה אמיתית של מחבטנים, אורגיה ממש, כאשר בפינה אחת מצאנו פרטים רבים של חתולי ים ענקיים (Marble Rays) מחופרים בחול זה לצד (ועל...) זה, אחרים פשוט "רכבו" על חבריהם תוך כדי שחייה. מסביב חגים כרישים אפורים, צבים, לובסטרים, צלופחים וכמויות בלתי נתפסות של דגים, להקות שבתוכן קל "לצלול לאיבוד". אלו היו הצלילות איתן חתמנו את סדרת הצלילות, והן השאירו בפינו חיוך גדול וטעם של עוד.
כתבה על יעדי הצלילה הטובים בעולם

ספארי צלילה בסיישל
דגים, דגיגונים ומה שביניהם. צלילה בסיישל  (צילום: אמיר גור) 
 

השמורה של הזרע הגדול ביותר בעולם

באי פרלין נמצאת שמורת ואלה דה מה (Vallée de Mai Nature Reserve) - אחד משני אתרי מורשת עולמית של אונסק"ו בסיישל. בשמורה צומחים לא פחות משישה מינים אנדמיים (הקיימים רק בסיישל) של עצי דקל, שהמפורסם בהם הוא קוקוס הים (Coco de mer). בשמורה מספר מסלולי הליכה, כאשר המסלול המעגלי אורך כשעתיים (עם עצירות והסברים). המפגש עם עצי קוקוס הים הוא נקודת שיא בכל ביקור של חובב טבע בסיישל. מדובר בדקל הצומח לגובה של כ- 40 מ', עם עלים שמגיעים לאורך של עד 10 מ' ולרוחב של 4.5 מ'. פרי הקוקוס יכול להגיע למשקל של 30 ק"ג והזרע שבו, שמחזיק בתואר "הזרע הגדול ביותר בממלכת הצומח" מגיע למשקל של כ- 18 ק"ג. צורתו המיוחדת מזכירה אגן ירכיים נשי, בעוד שתפרחת העץ, שיכולה להגיע לאורך מטר, מזכירה איבר מין זכרי. מעניין מה פרויד היה אומר על זה...
קוקו דל מאר, איי סיישל
כך נראה הזרע הגדול ביותר בממלכת הצומח, משקלו יכול להגיע לכ- 18 ק"ג  (צילום: אמיר גור) 
 

צבי ענק באי קוריוס

לפני כמאתיים שנה שגשגה אוכלוסיית הצבים ונפוצה באיים, אך חמדנותו של האדם הביאה להכחדתם, וכיום הצבים שנמצאים באיים הם כאלה שהובאו מאטול אלדברה המרוחק. בכל מקרה, הבית החדש מצא חן בעיני הצבים וגם בעיני המטיילים שיכולים לפגוש אותם כאן באי קוריוס (Curieuse), על החוף, בחופשיות, רצוי עם אשכול בננות בשלות בחיקם. מדובר בצבי ענק, שיחד עם צבי הענק של גלאפגוס הם צבי היבשה הגדולים ביותר בעולם. גם כאן, כמו בגלאפגוס - המפגש איתם מרגש ומשעשע.

באי יש מסלול הליכה חביב בתוך יער מנגרובים מפתיע בגודלו, מעל מרבדים של קונכיות - שריד לאוכלוסיית עבר פנומנלית של חלזונות ימיים. החוף יפה והמים נעימים וכיף לשכשך בהם לאחר שמסיימים את הסיור.

כתבה על גלאפגוס - מעל ומתחת למים

צבי ענק בסיישל
עכשיו, אחרי שזלל עשרות בננות, יש לצב הענק כח לצאת לריצת בוקר  (צילום: אמיר גור) 
 

האי אריד – אי הציפורים

אל האי אריד ניתן להגיע אך ורק בסירת גומי מהירה השייכת לשומרי האי, לבל יגיעו אליו בעלי חיים או צמחים מאיים אחרים, שיפרו את שיווי המשקל האקולוגי שקיים בו. נהנינו מהפלגה בסירה המהירה והזינוק מגלי הים היישר אל החוף, ומשם יצאנו לסיור צפרות ונופים בג'ונגל קסום. ציפורי פתון טרופי (Tropic Bird) מקננות בגזעי עץ חלולים, שחפיות אוספות עלים לבניית קניהן, ומתגופפות ומתווכחות באוויר, סבבו אותנו. המעקב אחריהן כמעט שתפס לנו את הצוואר.

בעומק סבך ג'ונגל השרכים מעפילים לפסגת האי, ממנה נשקף נוף שאין שני לו: צוקים שחורים, ים כחול ומעליו מעופפים דרקונים - ציפורי פריגטה, האורבות לציפורי הפתון ששלו דגים מהים ושודדות אותם בשחקים.


ציפורים בסיישל
ציפור טרופית חולפת מעל ראשינו באי אריד, ומותירה רק את משק כנפיה ותמונה למזכרת  
(צילום: אמיר גור) 

את הביקור באיי סיישל אפשר לחתום בסיור באי מאהה, בשווקי העיר ויקטוריה ועל חופי האי. בהזדמנות ראשונה מומלץ לקנות שקית צ'יפס מעץ הלחם, שכן אמונה מקומית גורסת שמי שאוכל מהפרי, שוב ישוב לאיי סיישל בימי חייו. אנחנו ליקקנו את האצבעות, וכבר מפנטזים על הביקור הבא באיים...

מידע נוסף

בתי מלון באי מאהה

כתבות נוספות על ספארי צלילה

יעדי הצלילה הטובים בעולם
ספארי צלילה באיים המלדיביים


כתבות נוספות על סיישל

מידע למטייל באיי סיישל
הרפתקה משפחתית באיי סיישל
הפלגה מופלאה בין איי האוקיינוס ההודי

אמיר גור
 
אודות הכותב
אמיר גור - מוביל ומדריך טיולי ספארי צלילה ושייט, ומתאים תכניות טיול לקבוצות ולמטיילים עצמאיים. ביולוג ימי בהכשרתו, כתב וצלם תת-ימי, מחבר הספר "מתחת למים - 44 אתרי צלילה בישראל" וכותב בלוג צלילה עתיר תוכן. 

אמיר עונה לשאלותיכם בפורום מומחי תיירות


סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר