ירדן: ספארי צלילה      

ספארי צלילה בירדן:
מיטב האתרים בים של השכנים
מאת: אמיר גור


העיר עקבה שבממלכת ירדן שוכנת ממש מתחת לאף, במרחק נגיעה. עם זאת, היא מייצגת עולם אחר, שונה ומעניין. היא חולקת איתנו את אותו ים ממש, אך צופנת בחובה הפתעות רבות, במיוחד לצוללים שבינינו.


הים הכחול והצלול של עקבה מושך אליו אלפי תיירים בשנה, מכל העולם. הם באים לכאן ליהנות מהחופים, מהנופים, מטיולי הג'יפים בסביבה, מניחוח הקפה המשכר שממלא את האוויר לעת ערב וגם – בשביל לצלול. בעקבה התפתחה בשנים האחרונות תרבות צלילה ידידותית ונוחה, המשמרת את הסביבה ומטפחת אותה. יש בה אתרי צלילה נהדרים, שונית בריאה ושוקקת חיים ומגוון מרתק של יצורים ימיים. בספארי צלילה של שלושה ימים, אפשר לקבל מדגם מייצג של מיטב האתרים.  
 
1 / 6
2 / 6
3 / 6
4 / 6
5 / 6
6 / 6

בים האדום שוניות צבעוניות ושוקקות חיים  (צילום: אמיר גור)
(צילום: אמיר גור)
(צילום: אמיר גור)
(צילום: אמיר גור)
(צילום: אמיר גור)
(צילום: אמיר גור)

צלילה
 

צוללים בחסות המלך

עבדאללה מלך ירדן, כמו אביו המנוח, הוא חובב ים מושבע. זאת ועוד, צלילה היא בין תחביביו ולכן הוא דואג לענף, בכבודו ובעצמו. למעשה חלק מאתרי הצלילה המלאכותיים בעקבה היו פרי יוזמתו המלכותית של הוד מעלתו. מסתבר שזה מאוד פשוט ליצור אתר מלאכותי כשאתה מלך – רוצה לצלול ב"טנק" (למעשה משוריין נ"מ) טבוע? אין שום בעיה, לך והטבע לך אחד.

מעבר לעניין שמוסיפות השוניות המלאכותיות, הן גם מושכות אליהן חלק מהצוללים ובכך מורידות את לחץ הצוללים מאזורי השונית הטבעית.

בתי מלון בעקבה
 
ספארי צלילה בירדן
את האווירה בספארי מכתיבים האנשים. גם אלו שמגיעים אליו וגם אלו שמקבלים את פניהם עם חיוך לבבי (צילום: מי-טל גבינג)
 

Cedar Pride  נסיכה ירדנית

אין עוררין על כך שהמיכלית הטבועה סדר פרייד (Cedar Pride) היא אתר הצלילה מספר 1 בממלכת ירדן. מדובר בצלילת wreck (צלילה לשברי כלי-שיט טבוע) מהליגה הלאומית, שעומדת בכבוד לצד אחיותיה המפורסמות מדרום סיני וממיצרי גובאל. במקור הייתה זו אונייה ספרדית בשם סאן ברונו, אך כשנמכרה לחברת ספנות לבנונית ב-1982, קיבלה את שמה החדש. למזלה הרע פרצה שריפה על סיפונה, ובעליה מסר אותה לידי המלך עבדאללה, שמיהר בהתלהבותו להטביע אותה כריף מלאכותי.

היא הוטבעה מעל ריף טבעי עשיר, כך שהצלילה באתר משלבת בין צלילת
Wreck לבין צלילה בשונית בריאה וצבעונית, ממש שניים באחת!

אורך הספינה הוא 90 מ' ורוחבה 25 מ'. היא שוכבת לה בנוח ע
ל הדופן השמאלית שלה, כך שצידה הימני נמצא בעומק של פחות מ- 10 מ'. תחתיתה נושקת לשתי שוניות טבעיות שביניהן יש מעבר, היוצר מעין מנהרה. שם התמקמו אלמוגים רכים וספוגים צבעוניים, ביניהם משוטטים זהרונים.

כשמתקרבים אליה מכיוון הירכתיים, צלליתה מגיחה מתוך המים הכחולים. כשממשיכים לצלול לצד של הסיפון נגלה מראה מרשים ומעורר יראה: התרנים האדירים, מזדקרים מהספינה בגאון, מכוסים באלמוגים רכים וססגוניים. דגי קיסר ופרפרונים מטיילים מסביב, להקות דגי זכוכית מנצנצות וקרני השמש שמעל משלימות את התמונה.

לאחר שתפסתם כל זווית אפשרית של התרנים, אפשר לחדור מהסיפון למדורים הפנימיים. החדירות לא מסובכות ומאפשרות מפגשים עם מורנות, זהרונים ובע"ח נוספים שמסתתרים בין הסדקים.  

כשממשיכים הלאה ומתחילים לחזור לכיוון החוף, שווה להעיף במבט רחב ורחוק על היפהפייה הזו, השוכבת על צידה, שלמה, צבעונית ומזמינה. אין ספק שצלילה אחת בסדר פרייד לא מספיקה כדי למצות את כל כולה.

 
ספארי צלילה בירדן
הספינה הטבועה סדר פרייד שמול חופי עקבה, ירדן (צילום: אמיר גור)
 

צוללים על הקירות

צלילה באתר הפאוור סטיישן (Power Station) נחשבת מבחינתי להיילייט בספארי צלילה בירדן. לא תמיד מזדמן לצלול באתר זה, מפני שהוא נגיש רק באמצעות סירה. בדרך כלל עושים זאת במסגרת יום בן שתי צלילות וארוחת צהריים מפנקת, על ספינה שבבעלות מועדון הצלילה. הספינה מגיעה לאתר ונקשרת למצוף, ואנו קופצים ממנה למים. לעתים ישנם זרמים אופייניים על פני המים, וכדי לא להיסחף בזמן שממתינים לכל הצוללים, אוחזים בחבל ובגלגל הצלה שצוות הספינה זורק למים.

לאחר שכולם במים, יורדים לעומק 15 מ' ומגיעים לצוק אנכי. על הצוק אפשר להמשיך להעמיק גם עד 30 מ', כשהכחול מתחתינו ממשיך ליותר מזה. הקיר מזכיר מאוד מספר מקומות בסיני, כמו הקיר של הבלו-הול או של השארק ריף. על הקיר אפשר לראות הרבה בעלי חיים ודגה, ובמיוחד מורנות, צבי ים, אלמוגים צבעוניים, להקות דגים וסרטנים. אם מתמזל המזל, ייתכן שגם תפגשו בכריש לווייתן עובר אורח.

 

העשב של השכנים ירוק יותר

אחד הנופים שמאפיינים את הסביבה התת-ימית בירדן הם כרי עשב הים. לא מדובר על אצות אלא על עשב של ממש, המשתייך לצמחים שאנחנו מכירים מהיבשה. במהלך האבולוציה הפך העשב הזה למותאם לחיים במים מלוחים וחזר לתוך הים. גם בחופי אילת ניתן למצוא כרי עשב כאלו במקומות רבים, אבל הם כאין וכאפס לעומת האחו הירדני הנרחב.

ומה יש לנו לחפש בעשב? בית הגידול הזה צופן בחובו הרבה הפתעות, למי שמתאמץ ומחפש בו. מקומות המסתור בעשב הם מעטים ולכן על דיירי כר העשב להסוות את עצמם היטב, או להסתמך על צורות אחרות של הגנה. אם תתמידו תוכלו למצוא כאן אבובונים, שנראים כנחשים זעירים, וסוסוני ים יפים – קרובי משפחתם. על פני כר העשב משוטטות מורנות לבנות מהמין ניבן אפור, מחפשות את המסתווים שבעשב בעזרת חוש הריח המפותח שלהן.

 
ספארי צלילה בירדן
המציאות שמסתתרות בעשב - זהרון אורב לטרפו  (מי-טל גבינג)
 

ימין ושמאל רק חול ו... צלופחים

אחת מהצלילות האהובות עליי בכל הממלכה, היא צלילה בחול. אני יודע שזה נשמע תמוה, אך האמינו לי שהחול של ירדן מספק הרבה סיבות טובות להשקיע בו צלילה או שתיים. האתר אליו אני אוהב לקחת את הצוללים הוא ה-Eel gardens, גני הצלופחים. מדובר במדרון חולי, בעומק של בין 10-25 מ', המשובץ בנווה מדבר של אלמוגים, שבכל אחד הפתעה משלו. בעומק של 20 מ' ואילך יש מקבצי אלמוגים שחורים, שבין ענפיהם אפשר למצוא שחראשים (Shrimpfish) מסתווים.

בעומק רדוד יותר, בנוסף ללהקות הדגים, אפשר למצוא הרבה הפתעות בחול, כמו זוג פגסוס דרקוני שמשוטטים להם. פה נמצאים גם סלעי אלמוגים עשירים באלמוגים רכים, דגי זכוכית, להקות של שרביטיות, פזיות, מורנות שמתחבאות בחריצים ופרוג פיש קטנים וגדולים. כמובן שבין לבין מבצבצים ממחילותיהם הצלופחים, המקובצים באזורים שלמים.

 
ספארי צלילה בירדן
בין המבקרים הקבועים של הריף הירדני (צילום: אמיר גור)
צלילת לילה בירדן

אמנם במהלך הטיול אנחנו תמיד מקפידים לשלב בערבים קצת הווי, מסעדות טובות ובילויים, אך ערב אחד אני תמיד ממליץ "להקריב" לטובת צלילת לילה. צלילת לילה בירדן זו חוויה שלא מהעולם הזה. כמובן שלא ניתן לקבל בהזמנה מהטבע בדיוק מה שרוצים לראות, אבל קשה מאוד לצאת מצלילה כזו מאוכזבים. אל הצלילה יוצאים מעט לפני אור אחרון, ומתכננים אותה רדודה יחסית ורגועה. באחת מצלילות הלילה הזכורות לי לטובה ראינו בצלילה אחת רקדנית ספרדייה, משבצון גדול (חשופית אדירת ממדים אחרת), קרב ענקים בין תמנון לאבנון, זוג דיונונים, שפע דיונוניות, המון סרטני spider crabs, חבצלות ים בעלות מניפות פרוסות ישובות על ראשי האלמוגים, כוכבי ים, קיפודי ים ועוד ועוד.
 
 
ספארי צלילה בירדן
זהרון ודיונון בשיחה אינטימית לאור ירח ופנס של צולל (צילום:אמיר גור)
 

שוניות עשירות לחופי עקבה

היריעה קצרה מלספר על כל שונית ושונית שנמצאת לאורך רצועת החוף העשירה של ירדן, אך ראוי לציין שלושה אתרים בהם יש שוניות צבעוניות ואהובות במיוחד. הראשון הוא ה- Casar Reef (או First Bay South) והשני הוא אתר שנקרא שבע אחיות. בשני האתרים יש שוניות המפתיעות בכמות בע"ח, בעושר ובמגוון האלמוגים, בצבעים הססגוניים ובעיקר – במציאות הרבות שחדי העין יכולים למצוא בין כל אלה. השוניות מושלמות למי שאוהב אלמוגים צבעוניים ובריאים וכן לצלמים ולחובבי המקרו.

השלישי הוא אתר אהוב נוסף בשם גורגוניה 1. כאן תצללו בין גושי אלמוגים אטרקטיביים, בתוך מבוך תת-ימי אמיתי. באחת מפינותיו יש סבירות גבוהה לצפות בזהרונים צדים דגי זכוכית ושאר ירקות.

ספארי צלילה בירדן
השונית בירדן מהווה בית למאות מיני בעלי חיים (צילום: אמיר גור)
 

חניית בטיחות בטנק המלכותי

בעומק של 6 מ', על קרקע חולית וסמוך לגן של אלמוגי ענק, נח טנק (למעשה משוריין נ"מ). הוא הוטבע כאן לשמש אתר רדוד מעניין, שאפשר להעביר בו בנעימים חניית בטיחות ארוכה במיוחד. מדובר בגימיק תת ימי, אף הוא מבית היוצר של המלך עבדאללה, שתמיד כיף לקפוץ לבקר.

מעבר לצילומים המשעשעים שהמקום מזמן, והחווייה המיוחדת של לראות טנק נגד מטוסים מתחת למים, תוכלו למצוא בו הפתעות רבות. בעלי חיים שמתחבאים למרגלותיו, זהרונים שמתקבצים לפתחו ועוד.

 
ספארי צלילה בירדן
הזדמנות לנהוג ברכב משוריין - על קרקעית הים בעקבה  (צילום: אמיר גור)
ומה עושים בין הצלילות?

לגישתי, אם כבר לוקחים חופשה ונוסעים למקום חדש, צריך לנצל את הביקור עד הסוף ולהכיר גם את ה"פנים העל מימיים" של הארץ. בכל מקום שאני מגיע אליו, אני אוהב לשלב סיורי אחר הצהריים באתרים מרכזיים ובנופים אופייניים, תוך ספיגת התרבות המקומית. בירדן כדאי לשלב טיול ג'יפים בשמורת ואדי רם הקרובה לעקבה. מדובר במדבר יפה ומרשים, עם צוקים כתומים ודיונות חול אדמוניות. בטיול עושים עצירות בנקודות יפות במיוחד ומטיילים במסלולי הליכה קצרים לנקודות תצפית ונוף. בסוף, כמובן, מקנחים בארוחת ערב בדואית שמבושלת במקום, תחת כיפת השמיים זרועי הכוכבים.

מי שזמנו בידו, יכול להאריך את השהות ביום נוסף ולבקר בעיר הנבטית האגדית פטרה. העיר, בת אלפיים השנה, חצובה בסלע הוורוד המאפיין את המדבר הירדני, ונמצאת כשעתיים נסיעה מעקבה.

כתבה על שמורת ואדי רם  |  מדריך למטייל בפטרה
 
ספארי צלילה בירדן
תצורות נוף מרשימות בוואדי רם - המקום מספק אינספור מסלולי טיול  (צילום: אמיר גור)


אין ספק שממלכת ירדן היא יעד לספארי צלילה מגוון ומעניין. יש שם הכול – קירות אלמוגים מרשימים, מיכלית טבועה, כרי עשב נרחבים וכל זאת על רקע נופים דרמטיים בהם משובצים בתים לבנים קטנים.  

מעוניינים להצטרף לספארי צלילות בירדן? לחצו לקבלת הצעות >>
 

אמיר גור
 
אודות הכותב
אמיר גור - מוביל ומדריך טיולי ספארי צלילה ושייט, ומתאים תכניות טיול לקבוצות ולמטיילים עצמאיים. ביולוג ימי בהכשרתו, כתב וצלם תת-ימי, מחבר הספר "מתחת למים - 44 אתרי צלילה בישראל" וכותב בלוג צלילה עתיר תוכן. 

אמיר עונה לשאלותיכם בפורום מומחי תיירות


סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר