הפלגה באיי האוקיינוס ההודי

הפלגה מופלאה בין איי האוקיינוס ההודי
מאת: מולה יפה 


שמותיהם של איי האוקיינוס ההודי – סיישל, מדגסקר, מאוריציוס, זנזיבר – מעלים בדימיוננו חופשה חלומית בטעם גן עדן. אך האיים הם הרבה יותר מכך, ומי שאינו חפץ בחופשת "בטן-גב", ימצא בהם עולם של חי וצומח ייחודי ותופעות טבע מרתקות.


הפלגה בין איי דרום-מערב האוקיינוס ההודי, נועדה למי שסקרן לראות את העולם אחרת. זוהי הפלגה גיאוגרפית, בספינה נוחה וקטנה יחסית, העושה דרכה בין מספר איים קסומים ומיוחדים, שנמצאים מול חופי דרום-מזרח אפריקה.
לחצו לפרטים נוספים על הפלגה זו ואחרות >> 
 
1 / 7
2 / 7
3 / 7
4 / 7
5 / 7
6 / 7
7 / 7

למור במדגסקר, גודלו כשל חתול והוא חי על עצים  (צילום:  Frontierofficial )
באי מדגסקר חיים 22 מיני למורים (צילום: באדיבות החברה הגיאוגרפית)
סביב האיים - טבע תת ימי משגע (צילום: אמיר גור)
בזנזיבר שומרים על הדייג בסירות מסורתיות (צילום: תמי סומברג)
מי שרוצה לאכול קוקוס צריך ללמוד לטפס על עצים... (צילום: תמי סומברג)
ים כחול ונעים, קשה להתנגד לצורך לטבול... (צילום: אמיר גור)
צב ענק באטול אלדברה  (צילום: scrisma)

מי שמע על אלדברה?

שמעתם פעם על אלדברה? זו אינה מילת קסמים, אם כי איי אלדברה (Aldabra) הם קסם בפני עצמו. למרות שהם חלק של איי סיישל (Seychelles), ספק אם אפילו אחוז אחד מתושבי סיישל ביקר אי פעם באלדברה.
 
לגן העדן הזה, ששמו אלדברה, ניתן להגיע רק בספינה, וגם זה בתנאי שלא תהיה גדולה מידי ושתהיה מצויידת בסירות זודיאק. אלו מאפשרות לנו להיכנס אל לב האי, שאינו אלא לגונה אחת גדולה, התופסת את מרבית שטחו. הספינה שלנו, ה- Island Sky, אכן עושה זאת.


האיים בהם מבקרים בהפלגה: מאוריציוס (A), ראוניון (B), מדגסקר (C), נוסי מנגבה (D)
אטול אלדברה (E), איי רולאש (F), זנזיבר (G), סיישל - 
האי מאהה (H) והאי לה דיג (I)

אנטארקטיקה
 

מהו אטול אלדברה?

קבוצת איי אלדברה היא למעשה אטול.
אטול הוא סוג של אי, המצוי רק באוקיינוסים הטרופיים. הוא בנוי משוניות אלמוגים, המקיפות לגונה, שלרוב היתה בעבר לוע הר געש, ששקע אל מתחת לפני המים. אטולים נוצרים רק באקלים טרופי, בו המים החמים מאפשרים את גידול האלמוגים ובניית השונית. מרבית האטולים הם זעירים ואינם מיושבים. אלדברה הוא אחד האטולים הלא מיושבים, למרות שהוא מהגדולים בעולם.
 
אטול אלדברה, שכאמור שייך לאיי  סיישל, מרוחק 1,200 ק"מ מהאיים המרכזיים של סיישל. למעשה הוא קרוב יותר לחופי אפריקה ולאי מדגסקר.
 
ראו איזה פלא, בדיוק בצידו השני של כדור הארץ, סמוך לחופי אמריקה הדרומית, שוכנים איי גלפגוס ו"מגדלים" כמעט את אותם בעלי חיים. באלדברה נמצא הריכוז הגבוה ביותר בעולם של צבי ענק, שנולדו הרבה לפני הנשיא פרס... וכן בוביס אדומי רגלים (Red-footed Booby) ופריגטות (Fregata), ממש כמו בגלפגוס.
 
בידודו של אטול אלדברה ווהתנאים הקשים להתיישבות בני אדם, הפכו אותו לגן עדן לעופות וזוחלים ימיים. חיים בו למעלה מ- 100,000 פרטים של צב יבשה ענק (Giant Tortoise), שזהו ריכוזם הגדול בעולם, והם מגיעים למשקל של 150 ק"ג (הנקבות) עד 250 ק"ג (הזכרים).

אטול אלדברה, מפה
אטול אלדברה, לגונה מוקפת שוניות אלמוגים  (CIA Indian Ocean Atlas)

בסירות זודיאק אל הלגונה של אלדברה

כאמור, אלדברה הינו אחד האטולים הגדולים בעולם. שטחם של ארבעת האיים המקיפים את הלגונה, כ- 155 קמ"ר, רוחבם הממוצע 2 ק"מ, והם מתרוממים לגובה 8 מטר מעל פני הים. הם מקיפים לגונה גדולה, המחוברת אל האוקיינוס בשלוש תעלות. פעמיים ביום, בעת הגאות והשפל, זורמים מי האוקיינוס אל הלגונה וממנה חזרה לאוקיינוס. הכניסה מהאוקיינוס אל הלגונה יכולה להתבצע רק בסירות, ורק בזמן הגאות, ולצורך כך משמשות אותנו סירות הזודיאק.
 
הלגונה רדודה מאוד ומימיה צלולים. בזמן השיט בסירות הזודיאק, אנו משקיפים על שפע הדגים, חתולי הים ושאר שורצי המים, ממש כאילו אנחנו שוחים ביניהם. בעת הירידות לחוף אנו פוגשים בצבים ובזוחלים האחרים.

צבי ענק, אלדברה
צב ענק, תושב מכובד של אטול אלדברה  (צילום: CC Connor Mallon)
 

האיים מאוריציוס וראוניון – תחילת המסע

כל כך התלהבתי מאלדברה, שהקדמתי קצת את המאוחר. אלדברה היא למעשה נקודת אמצע בהפלגה שלנו, שתחילתה באי מאוריציוס (Mauritius), אליו אנו מגיעים בטיסה. באי הגעשי הקטן (2,040 קמ"ר), מתגוררים 1.3 מיליון תושבים, והוא מוכר לנו כפרק בהיסטוריה של ארץ ישראל. אל האי הגיעו מעפילי האוניה אטלנטיק, שניסו להגיע לארץ ישראל. הבריטים ששלטו באותה תקופה במאוריציוס, בחרו באי כמקום אליו הועברו 1,600 הפליטים.

האי במאוריציוס
האי מאוריציוס - אי געשי קטן עם חופים משגעים  (צילום: CC HAI YANG)
 
 
ממאוריציוס אנו מפליגים לעבר מדגסקר, אך בדרך אנו מתעכבים באי ראוניון (Réunion). באי הוולקני הקטן (2,512 קמ"ר), חיים 839 אלף תושבים, והוא נמצא בחסות צרפתית. במרכז האי הר געש פעיל, Piton des Neiges שמו  שהוא אחד מהרי הגעש הפעילים ביותר בעולם והתפרץ מספר פעמים בעשור האחרון. נהרות הלבה שזרמו אל הים בעודן לוהטות ואדומות, היו מחזה מרהיב, שלו היה מתרחש במקום נגיש יותר, היו בודאי אלפי אנשים נוהרים לחזות בו. אנו יוצאים לטיול אל פסגות הגעש העשנות והצצה אל בטן האדמה, חוויה מיוחדת במינה.
 
ראוניון
הר הגעש במרכז האי ראוניון, מהרי הגעש הפעילים ביותר בעולם  (צילום: CC  Hanitra RmaX)  
 

מדגסקר – מפגש עם הלמורים המקסימים

הפלגה לא ארוכה לוקחת אותנו אל מדגסקר (Madagascar), האי הרביעי בגודלו בעולם כולו (587,041 קמ"ר), השוכן מול חופי מוזמביק. באי, הגדול כמעט פי 30 מישראל, מתגוררים 22 מיליון תושבים, אך עיקר הסיפור בו הוא הטבע. בהיותה מבודדת מהיבשות במשך 65 מיליון השנים האחרונות, פיתחה מדגסקר במהלך האבולוציה עולם אקולוגי משלה. למעלה מ- 600 מינים של חי וצומח אנדמיים לאי, ולא נמצא אותם בשום מקום אחר על פני כדור הארץ. המפורסמים והמקסימים שבהם הם הלמורים ואותם נרצה לפגוש.
 
הלמורים הם משפחה בקבוצת הפרימטיים (קופים קרובי אדם), המונה 22 מינים שונים. המקום היחיד בעולם בו ניתן למצוא אותם הוא במדגסקר ובאיי קמורון הסמוכים. גודלו של הלמור הוא כגודלו של חתול, הוא צמחוני, חי בעיקר על עצים, פעיל בלילה ואינו דומה לשום בעל חיים אחר שאנו מכירים.
 
ארבעת הימים שאנו מקדישים למדגסקר הינם המועט המחזיק את המרובה. בין השאר אנו יוצאים בסירות הזודיאק שלנו אל האי הזעיר (5.2 קמ"ר), השוכן לא רחוק מחופי מדגסקר, ושמו נוסי מנגבה (Nosy Mangabe). האי מכוסה כולו ביער טרופי עבות, וגם שם אנו פוגשים מינים אחדים של למורים.
כתבות על מדגסקר

למור, מדגסקר
אחד מ- 22 מינים של למור במדגסקר ובאיי קמורון הסמוכים  (צילום: באדיבות החברה הגיאוגרפית )  
 
 
 

מוזמביק – להגיע לפני שהעולם יגלה

הארועים הפוליטים והמלחמות, השאירו את מוזמביק (Mozambique) לשנים ארוכות מחוץ למפת התיירות, והפכו את חופיה למקום שרק בודדים הגיעו אליו. כיום, בעזרת אירגונים בינלאומים, כמו ה- W.W.F., נעשה מאמץ להכריז על אזורים נרחבים ונבחרים כעל שמורות טבע מוגנות. ללא ספק, לא ירחק הזמן והעולם יגלה את נפלאות מוזמביק, ועצתי היא - הקדימו ותיהנו.
 
הספינה שלנו משייטת לאורך חופי מוזמביק, בדרום-מזרח יבשת אפריקה. אנו עוצרים כדי לטייל בשרשרת איי רולאש (Rolas), אל מול חופי צפון מוזמביק. זהו גן עדן של 32 איי אלמוגים, חופים זהובים, לגונות טורקיז, דקלי קוקוס, ופה ושם כפרי דייגים קטנים וסירות דאו - סירות המפרש הצבעוניות שלהם.
כתבות על מוזמביק
 
מוזמביק
ספינת דייגים מול חופי מוזמביק  (צילום: CC  F H Mira )  

זנזיבר – בליל של ריחות וטעמים

ממשיכים להפליג צפונה, לאורך חופי אפריקה, חוצים את קו המים המפריד בין מוזמביק לטנזניה, ומגיעים לזנזיבר, אי התבלינים האקזוטי. הספינה שלנו עוגנת בנמל הססגוני של סטון טאון (Stone Town),  ה"עיר" היחידה בזנזיבר.
 
הנמל שוקק חיים, סירות הדאו המקומיות וספינות עץ עמוסות סחורות, נכנסות ופורקות את מטענן, כשסבלים מקומיים נושאים על גבם שקים עמוסי כל טוב. אנו יוצאים לטייל בעיר הבנויה בסגנון ערבי, סמטאות צרות ומתפתלות, בתי אבן קטנים, מעוטרים בדלתות וחלונות מעץ מגולף. בליל של ריחות וטעמים מקדם את פנינו בבאזר המקומי, עמוס סחורות, בדים צבעוניים בסגנון המזרח, מוצרי מזון ותבלינים, שמכאן ימצאו את דרכם לרחבי העולם המערבי.
כתבות על זנזיבר

זנזיבר
תושבי האי מקיימים אורח חיים מסורתי וצנוע  (צילום: תמי סומברג)  
 

איי סיישל – לא רק בטן גב

את המסע בין איי דרום-מערב האוקיינוס ההודי, אנו מקנחים לחופי איי סיישל (Seychelles), ארכיפלג של 155 איים, שרק 33 מתוכם מיושבים. אטול אלדברה, עליו סיפרתי בתחילת הכתבה, הוא אחד מאיי סיישל הלא מיושבים, הבנויים שוניות אלמוגים. האי הראשי בארכפלג סיישל הוא האי מאהה (Mahé), בו נמצאת עיר הבירה ויקטוריה ובו מתגוררים רוב התושבים.
 
שלא כמו במרבית הביקורים בסיישל, המיועדים לנופש ובהם מרותקים למלון אחד, במסע שלנו הספינה היא בית המלון ואנו מטיילים בכמה מהאיים החשובים ביותר בארכיפלג. האי היפה ביותר, לטעמי, הוא האי לה דיג (La Digue), האי השלישי בגודלו בין האיים המיושבים של סיישל, שכל שטחו 10 קמ"ר. מקבלות את פנינו תצורות נוף מדהימות, של סלעי מגור גרניטיים, ששויפו על ידי גלי הים והרוח ויצרו מרקם מדהים. מגדלי סלע צומחים אל על מהים והחוף, וביניהם מבוכים נסתרים ודקלי קוקוס, המנצלים כל מרווח להצמיח עץ המיתמר לשמים.
 
כאן מסתיימת ההפלגה, אך כדי לנפוש ברוגע ולעכל את נפלאות השבועות האחרונים, אפשר לקחת כמה ימים למנוחה באחד האיים הסמוכים לאי הראשי של סיישל, למשל האי פרלין (Praslin).
כתבות על איי סיישל
 
איי סיישל, לה דיג
סלעי ענק לחופי האי לה דיג, היפה באיי סיישל, ובעולם כולו...  (צילום:אמיר גור)  


איך ומתי מפליגים אל איי האוקיינוס ההודי?

הכתבה נכתבה בעקבות מסע בן 26 יום, על גבי ספינת האקספדישן Island Sky, שנבנתה במיוחד למסעות באזורים אקזוטיים. על סיפונה 110 נוסעים והיא מצוידת בצי של סירות זודיאק, המאפשר לצאת לסיורי חוף באתרי טבע מבודדים, שאין אליהם גישה בדרך אחרת. הספינה היא ברמת *5 ומרבית תאיה הם סוויטות מרווחות ונוחות. את ההפלגה מלווה צוות מדריכים דוברי אנגלית, המדריכים את סיורי החוף, ובערבים מעבירים הרצאות בלווית סרטי טבע ומצגות.
 
ספינת ISLAND SKY
ISLAND SKY, הספינה המפליגה בין איי האוקיינוס ההודי  (צילום: Island Sky)
 
איי דרום-מערב האוקיינוס ההודי נמצאים מדרום לקוו המשווה, ולכן עונות השנה בהם הפוכות מאשר אצלנו. האקלים הוא טרופי ודי דומה לאורך כל השנה. הקיץ (נובמבר עד אפריל) חם וגשום מעט יותר, עם טמפרטורה ממוצעת של 22-30 מעלות צלזיוס. החורף (מאי עד אוקטובר) יבש יותר, והטמפרטורה הממוצעת היא 18-22 מעלות צלזיוס.
 
ההפלגות באזור זה מתקיימות בקיץ, כלומר, בחורף שלנו בחצי הכדור הצפוני. כך במקום ללבוש סוודר, לשבת מול התנור או לפתוח מטריות – אנו מטיילים בחופים אקזוטיים, צופים בתופעות טבע מיוחדות ופוגשים בעלי חיים שכמו הגיעו מעולם אחר.
אכן, גן עדן עלי אדמות!

 

כתבות נוספות על הפלגות גיאוגרפיות

הפלגה לאנטארקטיקה
הפלגה לשפיצברגן
הפלגה לאיי פוקלנד וג'ורג'יה הדרומית

מולה יפה אודות הכותב
מולה יפה, מחלוצי ענף התיירות בישראל, מייסד החברה הגאוגרפית וטייל נלהב. בשנים האחרונות מקדם את תחום ההפלגות הגיאוגרפיות ליעדים מרתקים ברחבי העולם.סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר