כתבות והמלצות לטיול במדגסקר Madagascar

כתבות והמלצות לטיול במדגסקר Madagascar
צילום: Rod Waddingtonעיר הבירה
אנטננריבו Antananarivo
משטר
רפובליקני 
אוכלוסייה
26 מיליון תושבים
שטח
 587,041 קמ"ר
אקלים
טרופי - לאורך החוף, ממוזג - במרכז האי, ויבש - בדרום האי. העונה הגשומה בין דצמבר לאפריל
שפה
מלגאסי וצרפתית
דתות
שבטי אנימיסטים מאלו-אינדונזים (52%), נוצרים (41%), והשאר ( 7%) מוסלמים 
קהילה יהודית
אין
מטבע
אריארי (MGA), שהחליף ב-2005 את הפרנק המלגשי
הפרשי שעות
UTC+3 מאחר בשעה אחת את שעון ישראל  (ללא שעון קיץ)
קוד גישה טלפוני
261+
סיומת אינטרנט
mg.


במדור זה רוכזו כתבות על טיול ברפובליקת מדגסקר, המלצות, מסלולים, טיפים ורעיונות למטיילים במדגסקר.


אינדרי אינדרי, טיול למדגסקר
אינדרי-אינדרי, מין למור בסכנת הכחדה, אנדמי למדגסקר  (צילום: רונית הרשקוביץ)

 ברירת מחדל
טיול במדגסקר מפגיש את המטייל עם אינספור מיני צמחים ובעלי חיים אנדמיים, המתקיימים באי זה בלבד, כמו בגלקסיה פרטית משלהם. הרפובליקה הצעירה, שאחראית לכ- 70% מתצרוכת הווניל העולמית, מציתה את דמיונם של מטיילים רבים שמגיעים לכאן לצפות בבעלי החיים (למורים בפרט), וליהנות מהחופים הנפלאים ומהתרבות השבטית שעדיין קיימת באי. 

האי, שגודלו פי 26 מגודלה של מדינת ישראל, מלא בשמורות טבע ופארקי למורים, מותאמים וידידותיים למטייל.
 
מדגסקר, טאנה
עיר הבירה של מדגסקר, אנטננריבו (Antananarivo) שגבעות רבות לה  (צילום: רונית הרשקוביץ)
 

 תושבי המקום

הראשונים שהתיישבו באי, אחרי בעלי החיים, ולפני כ- 2000 שנה בסך הכל, הגיעו כנראה מדרום-מזרח אסיה. אחריהם הגיעו גם תושבים אפריקניים והתערבבו באוכלוסייה המקומית. כיום אפשר להבחין בתווי פנים משני מקורות אלה, כאשר בחלוקה גסה - תושבי ההרים הם אסייתיים יותר ואילו לתושבי המישור והחוף יש תווי פנים אפריקניים יותר. כמו במקומות רבים אחרים בעולם, בהם הנצרות הגיחה לפתע, אמונתם של רבים מהמקומיים מערבת יסוות נוצריים יחד עם אמונה באלים ובכוחות הטבע.

כיום ניתן לראות פערים סוציואקונומיים עצומים בין האוכלוסייה האמידה באי לבין עניי מדגסקר - כ- 50% מהאוכלוסייה, שמשתכרים כ- 250 דולר לשנה (!) וחיים בכפרים בהם לעיתים אין עדיין מים זורמים. 

השפות המדוברות באי באופן רשמי הן מלגשית וצרפתית - זכר לכובש האחרון.
 

חי, צומח, דומם במדגסקר

מי לא מכיר את הלמורים? אותם יצורים דמויי קופים קטנים, שמככבים, ולא במקרה, בסרט המצויר "מדגסקר". הלמורים הם אחד מסמלי האי המזוהים איתו יותר מכל, זאת מפני שלמעשה אין בעולם אוכלוסיות למורים נוספות פרט למדגסקר, שם הם שגשגו והתפתחו במשך מאות אלפי שנים. לתופעה זו, שבה בעל חיים או צמח מסוים קיימים רק באזור מחייה אחד שבו הם התפתחו, קוראים "אנדמיות", ומדגסקר היא דוגמה מצוינת לאי שבו כשני שלישים מהפאונה והפלורה הם אנדמיים למקום.
כתבה על מדגסקר - אי הלמורים

אל רשימת בעלי החיים המיוחדים במדגסקר אפשר להוסיף זיקיות, צבים וציפורים רבות ומשונות. אל ראש הרשימה נדחף באופן מפתיע, לא בעל חיים כי אם עץ. עץ הבאובב, ש-7 מינים שלו קיימים רק במדגסקר, הוא עץ יפהפה, מופלא וציורי, המצית את הדמיון. העץ מוכר מהספר הנסיך הקטן שם הוא ממלא את כוכבו של הנסיך ומאיים לבקע את הקרקע.
 
טיול למדגסקר
תושבי האי מקבלים את האורחים בברכה!  (צילום: רונית הרשקוביץ)
 

תיירות אקולוגית במדגסקר

מדגסקר הוא יעד פופולרי למחקר, לימוד ותיירות אקולוגיים. האי מתאים למטיילים בעלי מודעות סביבתית וחברתית, שמחפשים טיול המשלב מפגש עם עולם החי והצומח, המורשת והתרבות המקומית. באי נעשים מאמצים לצמצם את ההשפעה השלילית של התיירות, להשקיע חלק מהרווחים בשימור הטבע והתרבות ולהעלות את רמת המודעות האקולוגית, הן של המבקרים והן של התושבים. 
 


ירדן גור
 
אודות הכותבת
ירדן גור - אוהבת ים וטבע, מדריכת צלילה וטיולים בעולם. בעבר התגוררה במקסיקו ובארה"ב. כיום משתדלת להגיע ולטייל בכל מקום שבו ניתן לצלול.סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר