המלצות לטיולי ספארי באפריקה

טיול ספארי באפריקה:
טיפים והמלצות לטיול מוצלח
מאת: רונית הרשקוביץ


אפריקה היא יבשת עוצמתית וענקית, עשירה בנופים מגוונים, בעלי חיים גדולים וקטנים והרפתקאות שונות ומשונות. טיול הספארי באפריקה הוא חוויה בלתי נשכחת וחד פעמית, ליבשת זרה ובלתי מוכרת, לכן ישנם דברים שחשוב מאוד לבדוק לפני, כי על טיול של פעם בחיים – לא מתפשרים. 


ישנם גורמים רבים בארגון טיול הספארי, פרט למחיר, אותם כדאי להשוות ולבדוק בקפידה ואליהם יש להתכונן מראש. בכתבה זו אסקור 12 המלצות חשובות ומועילות, שיהפכו את הטיול שלכם באפריקה לחוויה האולטימטיבית.
 
1 / 8
2 / 8
3 / 8
4 / 8
5 / 8
6 / 8
7 / 8
8 / 8

מפגש קרוב בספארי בדרום אפריקה (צילום: Sebastian Canaves)
מתאספים בבור המים. שמורת אטושה, נמיביה (צילום: Bernd Dittrich)
שמורת אוקוונגו, בוצואנה (צילום: Felix M. Ddorn)
הנדידה הגדולה. שמורת מסאי מארה, קניה (צילום: Harshil Gudka)
מנוחת הנמר. שמורת סרנגטי, טנזניה (צילום: Dmitrii Zhodzishskii)
זברות בשמורת מסאי מארה, קניה (צילום: Bibhash Banerjee)
מוכנות לציד. צ'יטות בדרום אפריקה (צילום: Roberta Doyle)
ימין ושמאל רק זברות וזברות (צילום: אדי גרלד)

 ברירת מחדלהאם הטיסה באמת ישירה? 

כמו בכל טיול, גם בבואכם לתכנן טיול לאפריקה, כדאי מאוד לבדוק מהי תוכנית הטיסות המוצעת לכם. בעוד שטיסה ישירה היא כמו מונית פרטית הלוקחת אותך ישירות אל היעד וחזרה, טיסות העוברות בשדות תעופה פנימיים עשויות להאריך את הדרך בשעות רבות ולבוא על חשבון ימי טיול. הדרך הפשוטה ביותר לוודא שאכן מדובר בטיסה ישירה מישראל היא לבדוק האם חברת התעופה ישראלית. כל עוד מדובר על חברת תעופה זרה – היא תעשה עצירת ביניים במדינת האם שלה, כפי שנקבע בחוקי התעופה הבינלאומיים. למשל, טיסה עם אתיופיאן איירליינס תעצור באדיס אבבה ומשם תמשיך לטנזניה – כלומר, זוהי אינה טיסה ישירה. 

כאשר אתם משלבים שני יעדים ביבשת, למשל טנזניה (Tanzania) ואיי זנזיבר (Zanzibar), יש לבדיקה זו חשיבות יתרה. מומלץ לוודא שהטיסה חזרה מזנזיבר אכן יוצאת משדה התעופה שבזנזיבר, ולא עוברת דרך שדה התעופה הפנימי אשר בעיר ארושה (Arusha) בצפון טנזניה. בתכנון נכון, הטיסה מתל אביב לשדה התעופה קילימנג'רו אמורה לקחת כ- 6 שעות.

חשוב לוודא גם את שעות הטיסות בתוכנית. טיסת לילה (או טיסת לפנות בוקר) לאפריקה בכיוון הלוך מאפשרת ניצול של יום הטיול הראשון וטיסה מאוחרת ביום הטיול האחרון תאפשר לכם ליהנות גם ממנו עד תומו.
כתבה על תקופות בשנה בהן מתאים ביותר לצאת לספארי באפריקה

ספארי באפריקה - טיפים והמלצות
חשוב להכיר את תוכנית הטיסות ולוודא שהיא הקצרה והישירה ביותר (צילום: זיו קורן)

כיצד סופרים את מספר ימי טיול הספארי?

כשמגיעים לסוגיית מניין ימי הטיול, מסתבר שיש דעות שונות לגבי אופן ספירת הימים. רוב חברות התיירות מציגות את הטיול כארוך יותר ממה שהוא בפועל. לדוגמה, חברות רבות מכריזות בתוכנית הטיול שמדובר בטיול ספארי של 9 או 10 ימים, כאשר למעשה, הטיול עצמו אורך רק 7 או 8 ימים מתוך זה. היום או היומיים שנוספו למניין הם אלו שמוקדשים לטיסות ולהעברות, למשל, נחיתה בחזרה בישראל, בשעות לפנות בוקר, נספרת כיום טיול נוסף.
 
כשאתם מתייחסים לתוכניות טיול שונות ומשווים ביניהן, שימו לב שאתם סופרים ומשווים רק בין כמות ימי הטיול בפועל, ואל תתבלבלו ממונחים כמו: "ימים מלאים", שלמעשה מלאים רק בטיסות והעברות. בררו היטב את שעות ההגעה והעזיבה ואת תוכנו של כל יום טיול. 

על בטיחות רכבי שטח והדרכת הספארי

בטיולי הספארי באפריקה ישנן הזדמנויות לשייט בסירה, לרחיפה בכדור פורח, לטיסה במטוס קל ועוד אמצעי תחבורה מגוונים. רבים מהמטיילים מבלים, בסופו של דבר, זמן רב בג'יפ, בנהיגה בתנאי שטח, בין הנופים המרהיבים ברחבי היבשת. מצד אחד  זוהי דרך מצוינת לגמוע מרחקים גדולים ולחוות את הטבע הפראי שהספארי מציע, מצד שני – אם כלי הרכב אינם במצב תחזוקתי טוב, תקלות למיניהן עלולות להוביל לבזבוז זמן יקר ולעוגמת נפש.

מאחר שהיו מקרים בהם רשלנות של החברה המארגנת גרמה לתאונות ואף חמור מכך, מומלץ להיעזר בשירותיה של חברת טיולים אמינה ומסודרת ולבדוק מבעוד מועד את סוג הרכב, את זמינות הרכבים החלופיים למקרה של תקלה, האם קיים מוסך נייד, ביטוח ואחריות  כי עם בטיחות לא משחקים.

מכיוון שהנהיגה בשטח דורשת מיומנות מסוימת והיכרות עימו, לא נהוג לשכור רכב ולצאת לטיול ספארי באופן עצמאי, אלא להיעזר במדריך-נהג שילווה אתכם במשך כל הטיול. כדי שתפיקו מהטיול את מלוא ההנאה ותזכו להדרכה ראויה, מומלץ להתעניין ולברר פרטים על המדריך-נהג הצמוד. אפשר לשאול שאלות הנוגעות להשכלתו, לניסיונו ולשפות אותן הוא דובר. המדריכים המקצועיים של החברות המסודרות בדרך כלל דוברים אנגלית שוטפת, והינם אדיבים, נעימים ובעלי ניסיון רב. 
כתבה על טיולי הרפתקה בטנזניה
 
ספארי באפריקה - טיפים והמלצות
רק אתם והנהג-מדריך שלכם ברחבי הספארי (צילום: רונית הרשקוביץ)
 

חיסונים רבותיי, חיסונים!

אחרי שכבר סגרתם תאריך ומסלול, הגיע שלב ההכנות. לאט לאט יעלה סף ההתרגשות שלכם, עד שיגיע לשיא עם הנסיעה המיוחלת. לפני שאתם רצים לארוז, יש לקחת בחשבון שהנסיעה לאפריקה מצריכה מספר חיסונים חשובים, שיש לקחת מראש.

חובתכם ואחריותכם לגשת לאחת ממרפאות המטיילים, שם
(ורק שם!) תוכלו לקבל ייעוץ רפואי אישי, עדכני ואמין, ואת החיסונים הרלוונטיים ליעד אליו אתם טסים. חלק מהחיסונים תקפים לשנים ארוכות בעוד אחרים צריך לחדש לקראת כל נסיעה. רצוי להשלים את החיסונים לפחות כשבוע עד שבועיים לפני הטיסה.

ברשימת החיסונים בדרך כלל יהיו חיסונים נגד קדחת צהובה, פוליו, טטנוס וטיפוס הבטן. למניעת מחלת המלריה הידועה לשמצה, הנגרמת מעקיצת יתוש ונפוצה במדינות העולם השלישי, לוקחים אחד משני סוגי כדורים, אך אין אליה חיסון.

שימו לב שהחיסון אמנם מגן עליכם, אך גם מונע התפשטותן של המחלות ומגן בכך על הציבור כולו. לכן, בכניסה למדינות מסוימות באפריקה יבדקו האם חוסנתם וכניסתכם תיאסר אם לא קיבלתם את החיסונים המתאימים מבעוד מועד.


* מידע לגבי חיסונים יש לקבל אך ורק במרפאות המטיילים, אליהן חובה לגשת כשבועיים לפני הטיול.
 
ספארי באפריקה - המלצות
ולפעמים החיסון הכי טוב הוא מנה הגונה של שמש וחופש... (צילום: עמרי אסטל)
 

דוחה יתושים יעיל – חובה בכל תרמיל

בעיית היתושים נפוצה מאוד ביבשת אפריקההיתושים הם נשאי מחלת המלריה ועל כן עקיצה שלהם יכולה להיות לא נעימה בכלל עד קטלנית. ישנן מספר דרכים להרחיק מעליכם את היתושים: הראשונה היא צמידים מבד או מסיליקון, שבהם ישנה תושבת לטבלית דוחה יתושים, העשויה מחומרים טבעיים. יעילות הטבלית היא לשבועיים, והיא עמידה בפני מים. מחירה נע סביב 100 שקלים והיא נמכרת בחנויות מטיילים ובאינטרנט.

אפשרות שנייה ופופולרית מאוד היא שימוש בנוזל
או במשחה דוחת יתושים. יעילות התכשירים משתנה בין החברות השונות. ישנם תכשירים העשויים מחומרים טבעיים ומתאימים לבעלי עור רגיש.
 

תרופות וציוד אישי לטיול ספארי

כשאורזים לקראת טיול ספארי באפריקה, צריך לקחת בחשבון שלא סביר שתמצאו בכל מקום בית מרקחת מערבי שיוכל לספק לכם את התרופות האישיות אליהן אתם רגילים. מומלץ מאוד להכין תיק עזרה ראשונה אישי המכיל את הכדורים להורדת חום ונגד כאבים שאיתם אתם מיודדים, כדורים נגד אלרגיה – אם יש, משחה להרגעת עקיצות וקרם הגנה מפני השמש. בנוסף, יש להצטייד במלאי מספיק של תרופות אותן אתם נוטלים באופן קבוע, מפני שתתקשו להשיגן באפריקה.
מידע נוסף וכתבות על בריאות מטיילים
 
ספארי באפריקה - המלצות
קאווה של צהריים על מרפסת בית המלון הפונה לנוף גן עדן (צילום: חן פלד)
שני צידי המטבע המקומי

המחיר עבור טיול ספארי אמור לכלול את השירותים השונים וכלכלה מלאה, כך שההוצאות העיקריות בטיול עצמו, שיצאו מכיסכם שלכם, יהיו בדרך כלל בחנויות המזכרות למיניהן.

כמעט כל מדינה באפריקה מתהדרת במטבע משלה. בטנזניה תפגשו את השילינג הטנזני, בקניה – את השילינג הקנייתי, בדרום אפריקה את הראנד הדרום אפריקני ובמוזמביק – את המטיקל המוזמביני.

המלצתנו היא
לא להחליף הרבה כסף בבת אחת עם ההגעה, מכיוון שקשה עד בלתי אפשרי לעתים להחליף אותו בחזרה לדולרים.

כמו כן,
ברוב המקומות מקבלים דולרים, אך לא מקבלים אירו. שימוש בכרטיסי אשראי אפשרי אך מומלץ להשתמש בכרטיסים מוכרים ונפוצים. כרטיס האשראי שמקובל בטנזניה, למשל, הוא כרטיס ויזה, ורק במקומות בודדים מקבלים כרטיסים אחרים כגון אמריקן אקספרס או דיינרס.
 

ביגוד, צבעים וחרקים מעופפים

רוב הביגוד שתקחו איתכם לטיול, יהיה כנראה ביגוד אוורירי וקליל. כדאי לארוז כמה סטים ארוכים אך דקים. אנחנו ממליצים להוסיף למזוודה גם כמה בגדים חמים עבור הבקרים והערבים, וכן למקרה שתמצאו את עצמכם מרחפים בכדור פורח.

נסו להקפיד על בגדים בהירים לטיול בספארי. ביגוד כהה, כחול נייבי ושחור, למשל, נוטה למשוך שמש, ולקדם מצב של התייבשות. בגדים צבעוניים, לעומת זאת, נוטים למשוך אליהם מיני מעופפים.

מומלץ להצטייד בנעלי הליכה טובות ונוחות. בחלק ממקומות הלינה יש בריכות, לכן אל תשכחו את בגד הים בבית!
כתבה על ספארי בשמורות הדרומיות של קניה
 
ספארי באפריקה - המלצות
מי יודע מדוע ולמה...? חשוב שהביגוד בספארי יהיה בהיר ולא צבעוני (צילום: חן פלד)
 

חופשה מחשמלת

שקעי החשמל באפריקה שונים מאשר אצלנו. ברוב המדינות השקע הוא שקע אנגלי. אם אתם מתכננים לטעון בלילה את סוללת המצלמה, הפנס, הטלפון או המחשב הנייד, מומלץ שתצטיידו במתאם מיוחד. אפשר לרכוש מתאם שכזה בחנויות המטיילים וכן בשדה התעופה לפני היציאה מהארץ.
כתבה על חשמל ושקעים בחו"ל
 

זיכרונות מאפריקה

במהלך הטיול תרצו לצלם, והרבה, ולכן מצלמה היא אביזר הכרחי. כרטיס הזיכרון של המצלמה מתמלא במהירות, ולכן רצוי לקחת כמה כרטיסים רזרביים, או לפטופ, אליו ניתן לפרוק את התמונות.
כדאי
מאוד לקחת גם משקפת, כדי שלא לפספס את בעלי החיים המרוחקים ואת בעלי הכנף המעופפים מעליכם.
בתי מלון בקניה

ספארי באפריקה - המלצות
אם יש דבר אחד שלא כדאי לשכוח בשום פנים ואופן – זו מצלמה (צילום: אדי גרלד)
 

אינטרנט ותקשורת עם הבית

האינטרנט באפריקה הוא לא פעם בגדר המלצה בלבד... אפריקה היא יבשת לא מפותחת במיוחד והאינטרנט במלונות ובלודג'ים מוגבל יחסית לישראל. אין רשת WIFI חופשית בחדרים אלא רק במקומות ציבוריים ומוגדרים בבית ההארחה.

רוב הלודג'ים ממוקמים בלב הטבע, זה יתרונם הגדול, אך מסיבה זו גם אין סביבם קווי תקשורת סלולרית וקווי רשת אינטרנט, אלחוטית ולא אלחוטית.

אפשר לסכם ולומר, שאם באינטרנט ותקשורת תחפצו – יהיה בנמצא, אך תתכוננו למהירות נמוכה מזו שאתם רגילים אליה בבית.

 

ספארי אישי – תפור לפי מידה

כשאתם יוצאים לטיול ספארי מודרך ופרטי, מלווים על ידי המדריך-נהג שלכם, לאורך כל ימי הטיול, אתם תמיד מוזמנים לבקש בקשות מיוחדות, אחרי הכול  זה היתרון בספארי אישי. אפשר להתעכב בשווקים או להשכים קום לאטרקציות אחרות, מבלי להיות תלויים בתכנית נוקשה ובמטיילים נוספים.

עם זאת, חשוב לזכור שהמדריכים פועלים במסגרת החוקים המקומיים ולכן בקשות שחורגות מהם, מסכנות אותם ואתכם. אל תבקשו לרדת
מהרכב במקומות שנאמר שאסור ואל תנסו לכופף את החוקים שמגנים עליכם ועל בעלי החיים שסביבכם.
 
ספארי באפריקה - המלצות
המדריך המקומי הוא האבא והאמא שלכם במהלך הספארי (צילום: אדי גרלד)
 

מי שחוזר מטיול ספארי באפריקה לעולם איננו אותו האדם שיצא אליו. את החוויות, המרחבים, הנופים ובעלי החיים שפוגשים ביבשת הפראית הזו, ייקח לכם ימים ושבועות רבים לעכל. וכשתסיימו, רק תרצו לבקר בהם שוב. 
 

מידע נוסף

כתבות נוספות


רונית הרשקוביץ
 
אודות הכותבת
רונית הרשקוביץקונסולית הכבוד של זמביה בישראל ומייסדת 'ספארי קומפני', חברת תיירות המתמחה בטיולי ספארי פרטיים לאפריקה. "שושבינה" לחידוש היחסים בין טנזניה וישראל וכיהנה במשך 10 שנים כקונסולית הכבוד של טנזניה בישראל. לפני יותר משני עשורים החלה את פיתוח התיירות והמסחר במדינות אפריקה, וחלוצת הטיולים לטנזניה וזנזיבר מאז 1993. רונית מאמינה שהטבע הוא השחקן הראשי באפריקה, לכל פינה יש את הסיפור שלה, וצוות 'ספארי קומפני' מקדיש את עצמו ללמוד עוד ועוד על היבשת המסתורית הזאת. היכרותה ארוכת השנים עם היבשת ואהבתה לאפריקה, נופיה ואנשיה, צובעים את הדרך לאפריקה בגוונים רעננים ומעודכנים, וכך יוצרים את עומק החוויה.
התקשרו לצוות ספארי קומפני בטל. 072-2236646
אתר האינטרנט של ספארי קומפני
 

רונית עונה לשאלותיכם בפורום מומחי תיירות


סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר