מקסיקו: לצלול עם אריות ים

צלילה עם אריות ים במקסיקו
מאת: ענת לין


השם מקסיקו מעלה אצל רוב הצוללים אסוציאציות של צלילת מערות, או צלילה במים הצלולים של הים הקריבי באזור קנקון וקוסומל. אבל מקסיקו מציעה לצוללים עוד הרבה יותר מכך. צלילות מרגשות עם בעלי חיים ייחודיים, ובמיוחד עם אריות ים שובבים. אריות הים באים לשחק ולבחון את האורחים המוזרים, מפריחי הבועות, שהגיעו להגיד שלום מתחת למים.  


לאורך חופה המערבי של מקסיקו משתרע חצי האי באחה קליפורניה (Baja California), רצועת חוף אינסופית, המתפתלת לאורך ים קורטז (Mar de Cortés, המכונה גם מפרץ קליפורניה) ממזרח, והאוקיאנוס השקט ממערב. המדבר המקסיקני עם קקטוסי הענק והצמחיה המדברית הייחודית לו מהווה ניגוד קיצוני לגווני הכחול, התכלת והטורקיז של המים. וכאילו כדי להוסיף על המראה הדרמטי, את ים קורטז מעטרים איים ואיונים, חלקם צחיחים בצבעי חום ואדמדם, חלקם מלאים צמחיה ירוקה, וחלקם עמוסים בשקנאים, קורמורנים ושאר עופות מים.
 
 צלילה עם אריות ים במקסיקו GOTRAVEL
אריות ים סקרנים מתקרבים לצוללים (צילום: ענת לין)


צלילה עם אריות ים במקסיקו GOTRAVEL
לא רק אריות ים, צלילה לחופי האיונים של 
לוס איסלוטס   (צילום: Andrew Peacock)
 

לה פאס - בירת באחה קליפורניה סור

אל לה פאס (La Paz), הגענו בטיסת בת שעתיים ממקסיקו סיטי בירת מקסיקו. העיר השלווה והנעימה הזו היא בירת מחוז באחה קליפורניה התחתית, והיא שוכנת כמובן על שפת ים קורטז. מצפון לה נמצא מעגן הספינות פיצ'ילינגה, שם גם נמצא מועדון הצלילה Club Cantamar, שבבעלותו מספר ספינות צוללים גדולות ומרווחות, ואשר דרכו יצאנו לצלילות. אתרי הצלילה באזור לה פאס סובבים את האי אספריטו סנטו (Isla Espiritu Santo) – אי גדול ומאורך, אשר גולת הכותרת שלו היא מושבת אריות הים הנמצאת אל מול קצהו הצפוני של האי, על גבי כמה איונים קטנטנים הנקראים לוס איסלוטס (Los Islotes), שפרושו "האיים השוממים".
לינה בעיר לה פאס
 
 צלילה במקסיקו GOTRAVEL
ליד לה פאס נמצאים מספר איונים קטנטנים, סמוך להם יש מושבת אריות ים  (צילום: ענת לין)


צלילה עם אריות ים במקסיקו GOTRAVEL
מושבת אריות הים של איי 
לוס איסלוטס   (צילום: Andrew Peacock)
 

צלילה
צלילה ראשונה במקסיקו

בבוקרו של יום הצלילה הראשון בלה פאס התברר לנו כי רק אתמול יצאה ספינת הצוללים אל לוס איסלוטס, ולפיכך נאלץ לחכות כמה ימים עד שנוכל לצלול שם. אולם, לוס איסלוטס איננה האתר היחיד בו אפשר לצלול עם אריות ים בלה פאס. את הצלילה הראשונה ביומנו הראשון אנו מתחילים במושבת אריות הים לשעבר, בקצהו הדרומי של האי אספריטו סנטו. אנו מתוודעים לראשונה לנוף התת מימי הייחודי של האזור, ומתענגים על טמפרטורת המים הידידותית לצולל, כ- 28 מעלות.
 
צלילה במקסיקו GOTRAVEL
מה רואים מתחת למים ומה מעל?  (צילומים: ענת לין)
 

צוללים מסורבלים, צוללים מהירים

משם אנו ממשיכים אל אתר הצלילה השני לאותו יום – Swanee Reef. זהו ריף הנמצא בין האי לבין היבשה, ריף צר מאוד וארוך, המגיע מעומק של כ 18 מ' עד כמעט לפני הים. מתקרבים אל הריף ומבחינים בסנפירים מבצבצים מהמים, מראה שמחלץ מפינו קריאות התלהבות – דולפינים! כשמתקרבים מעט יותר מסתבר שהסנפירים המבצבצים מהמים שייכים למשפחת אריות ים המונה כעשרה פרטים, אשר הריף הזה הוא ביתה. קשה להסתיר את ההתרגשות שאוחזת בנו. כולנו ממהרים ללבוש את ציוד הצלילה וקופצים מיד אל המים. בתחילה אין זכר לאריות הים מתחת לפני המים, ואנו מתרכזים בנוף התת מימי הנהדר. זהו אחד הריפים היפים ביותר בלה פאס אם לא היפה שבהם. הריף מכוסה במרבדי אלמוגים, עשיר בדגה, ומהווה בית לכמות גדולה מאוד של מורנות ממינים שונים. אפילו צבת-בית קטנה יש כאן, והיא באדיבותה מלווה אותנו בשחייה רגועה לאורך הריף.

לפתע, שני אריות ים גדולים מגיחים מצדנו, חולפים על פנינו במהירות הבזק, ונעלמים באותה מהירות בה הגיעו. כמה דקות מאוחר יותר, כשאנו מגיעים לאזור המרכזי של הריף, היכן שהריף מגיע כמעט עד לפני המים, אנו מוצאים את המשפחה כולה. זכר גדול מאוד סובב סביבנו ובודק אותנו, כששאר הנקבות והגורים מתקרבים בזהירות ובסקרנות, ולאט לאט הפער מצטמצם, ואנחנו נמצאים ממש בתוך הלהקה, כחלק ממנה. הנקבות והגורים שוחים במהירות, מוציאים בועות אוויר, ועולים אל פני המים, ואנחנו, אנחנו פשוט מביטים בהם מוקסמים. כמה יופי חן ואצילות יש ביצורים הימיים הללו. אנו מביטים בקנאה בתנועה המושלמת שלהם במים, והם מצידם נהנים כנראה להשוויץ בשחייתם המהירה והמושלמת, לעומת התנועה המסורבלת שלנו, נושאי המכלים.
כתבה על פלאו פסיפיק ריזורט - להתפנק ולצלול בגן עדן
 
צלילה במקסיקו GOTRAVEL
אריות ים מגיחים מכל כיוון, באתר צלילה סמוך לעיר לה-פאז  (צילום: ענת לין)
 

דולפינים חרישיים ואריות ים רועשים

לאחר מספר ימי צלילה באזור לה פאס, כשמגיע יום הצלילה האחרון שלנו, אנחנו מבקשים להגיע אל לוס איסלוטס וצוות המועדון נענה לבקשתנו. הרי לא יתכן שנצא מלה פאס לאחר מספר ימי צלילה מבלי שביקרנו באתר אריות הים המפורסם של לה פאס. יוצאים ממעגן הסירות הקטן בפיצ'ילינגה ועושים את דרכנו על סירת הצוללים הגדולה אל קצהו הצפוני של האי אספריטו סנטו. במהלך ההפלגות כאן נתקלים לא מעט בלהקות דולפינים. הדולפינים, מסתבר, נמשכים לגלים הארוכים והקטנים שיוצרת הספינה מאחור, ולא פעם ראינו להקות רוכבות על הגלים האלו. בכלל, הדולפינים של ים קורטז אוהבים מאוד לשחק ומבצעים זינוקים מחוץ למים לגובה רב ובתיאום מושלם אחד עם השני, כאילו היו דולפיני שבי מאולפים.
 
השיט אל לוס איסלוטס עובר בנעימים. חטיפים ושתייה חופשית מוגשים על הספינה, והנוף מסביב מהפנט. כשמתקרבים אל מושבת אריות הים אנו מבחינים בהמולה הרבה שבמקום. זוהי מושבה גדולה של אלפי פרטים. חלקם רובץ על הסלעים, חלקם שוחה במים, ונדמה כאילו כולם בבת אחת פוצחים את פיהם בקריאות רמות. הרעש מחריש אוזניים אבל בו זמנית מונוטוני וממכר, במקצבים של ארבע קריאות רצופות - אה אה אה אה.
 
צלילה עם אריות ים במקסיקו GOTRAVEL
מושבת אריות ים בצפון האי אספריטו סנטו  (צילום: 
Victor Yee)
 

צלילות מתחת לקשת

אנו מבצעים כאן שתי צלילות. הצלילה הראשונה היא באתר שנקרא The Arch. זוהי קשת סלע גדולה, ומתחתיה קניון תת מימי יפהפה. המים צלולים וקרני השמש מרצדות מעל הקניון, משחקות עם הצבע הכחול העמוק של המים. ולפתע צל. מבט למעלה ואנו מגלים אריה ים זכר ענק עובר מעלינו, צללית שחורה אל מול השמש.
 
עם סיום המעבר בקניון אנו חוזרים לכיוון הספינה העוגנת במים הרדודים, שם אנו נתקלים בכמה קבוצות קטנות של אריות ים. בכל קבוצה כזו יש זכר גדול, אפילו קצת מפחיד, שמרשה לעצמו להתקרב אלינו, מזהיר אותנו שלא יהסס לרגע אם יחשוש כי נשקפת סכנה למשפחתו. אנחנו נעצרים במקום, נותנים לזכר הגדול לעשות כמה סיבובים מסביבנו. הוא מתרחק, ואז מתקרב, חולף במהירות, כמעט במרחק נגיעה מתחתינו או מעלינו, וחוזר חלילה. הגורים והנקבות מתקרבים אלינו, שוחים ממש לידנו ללא פחד. אני לא מפסיקה לצלם. מחליפה כל רגע בין המצלמה הרגילה למצלמת הוידאו, עוד תמונה, ועוד תמונה ועוד כמה שניות של וידאו. קשה להפסיק. לרגע אני מתבוננת כלפי מעלה ואז אני מגלה אריה ים גדול ורגוע צופה עלינו מלמעלה, שוחה לו באיטיות על פני המים ומביט בסקרנות למטה. לבסוף מגיע הזמן לחזור לספינה.
כתבה על צלילה עם אריות ים בגלאפגוס
 
צלילה עם אריות ים במקסיקו GOTRAVEL
אי אפשר להפסיק לצלם אותם!  (צילום: ענת לין)
 

גורים סקרנים ושובבים

הצלילה השנייה בלוס איסלוטס היא אולי המוצלחת מכולן. צוללים לאורך קיר סלעי מרשים עד שאנחנו מגיעים למקום בו לצד הקיר יש משטח חול לא גדול, עליו מתגלים שלושה אריות ים. אריות הים מתחככים אחד בשני, נשכבים על החול ובחוסר התחשבות מוחלט במצלמה הם מרחיפים כמויות של חול שמקשות מאוד על הצילום. ההתחככויות האלו נמשכות מספר דקות, כאשר מדי פעם הם עולים למעלה אל פני המים, ושוב חוזרים אל המשטח החולי.
 
לקראת סיום הצלילה אנו נתקלים בגורים ממש קטנטנים. הגורים סקרנים מאוד, ובאים לבחון את היצורים המגושמים שמולם, כלומר, אנחנו. הם זריזים הרבה יותר מהבוגרים, או לפחות כך זה נראה. כאחוזי תזזית הם מעופפים במהירות מסחררת מצד לצד, מגיחים אל מול פנינו במרחק אפסי, ונועצים בנו עיניים חומות גדולות עם מבט ממזרי. מדריכי הצלילה כאן מספרים שלעיתים מנסים הגורים להוריד לצוללים את המסכות מהפנים. אני עוצרת במקום ונותנת להם להופיע. הם מתחילים מפני המים, שוחים במהירות מסחררת במסלול ישיר אל הפנים שלי, ואז, בשנייה האחרונה, רגע לפני ההתנגשות, הם סוטים הצידה ונעלמים. במשך מספר דקות נתתי לשובבים האלו לבצע את מופע הראווה שלהם מולי כשאני לא מפסיקה לצחוק, לא יודעת מי יותר משועשע – אני מהמתקפות שנעצרות סנטימטרים בודדים מהפנים שלי, או אולי הם מהיצור המוזר שנמצא מולם, פולט בועות ומשמיע קולות צחוק מטופשים...

כנראה שהם מבינים שאני מרוצה מההופעה, כי הם חוזרים שוב ושוב. ואז, אחד מהם קולט קיפודג קטן ומחליט להראות לי כמה יפה הוא יודע לשחק עם הכדור החי הזה. הוא רודף אחריו. הקיפודג המבוהל מנסה להימלט אל תוך חריץ מתחת לסלע, אבל הגור השובב בשלו – מאגף, שולח סנפירים, מוציא אותו החוצה ומשחק איתו כמו בכדור. שרירי הפה שלי כבר כואבים מהצחוק, המסכה מלאה מים, הסוללה במצלמת הוידאו נגמרה והשעון מסמן שצריך כבר לחזור לספינה. אני מתחילה לשחות לעבר הספינה, ואז מסתובבת, נועצת בגורים מבט אחרון, וחוזרת לספינה עם חיוך ענק על הפנים.
 
צלילה עם אריות ים במקסיקו GOTRAVEL
גורים חמודים באים להגיד שלום  (צילום: ענת לין)


ענת לין, צלילה
 
אודות הכותבת
ענת ליןצלמת, אוהבת לצלם טבע ובעלי חיים בארץ ובעולם. מתמחה בצילום תת-מימי ונהנית במיוחד מצלילה עם חיות גדולות, בעקבותיהן הגיעה לאתרי צלילה רבים בעולם. 
האתר של ענת ליןסטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר