המזרח הרחוק לבני גיל הזהב:
להעז ולשבור מוסכמות
מאת: גולן לובנוב


המזרח הרחוק קרוב יותר מתמיד לבני גיל הזהב – טיסות ישירות לדלהי, מלונות בוטיק מפנקים, רכבות תיירים מתקדמות ושייט בספינות נהר מפוארות. יעדי המזרח קרובים מתמיד גם באיכותם – לאורך השנים יותר ויותר מטיילים בני גיל הזהב יוצאים ללא חשש לטיולים ומסעות ייחודיים.


לאן מומלץ לטוס לטיול חלומי שכזה? כיצד מתחשבים במגבלות? היכן נכון לטייל כאשר אין מגבלת זמן? איך בונים טיולים ו"יוצאים מהקופסה"? איך משלבים טיסות נכונות, זמן חופשי להיכרות אמיתית עם המקום והגעה למקומות שרק מוצ'ילרים מנוסים זכו להגיע? על שאלות אלה אנסה לענות בכתבה.
 
1 / 9
2 / 9
3 / 9
4 / 9
5 / 9
6 / 9
7 / 9
8 / 9
9 / 9

לטייל אפשר בכל גיל, אפילו לאינדונזיה (צילום: גולן לובנוב)
שבילי הליכה נוחים וידידותיים ביפן (צילום: גולן לובנוב)
אתרי דת ותרבות בצפון הודו - נגישים לכולם (צילום: גולן לובנוב)
מפגש תרבויות מרגש (צילום: גולן לובנוב)
שייט על נהר האלי בסין (צילום: גולן לובנוב)
שונום סונום (צילום: גולן לובנוב)
כפרים קטנים בווייטנאם (צילום: גולן לובנוב)
מופע ריקוד באינדונזיה (צילום: גולן לובנוב)
שלכת בהרי האלפים של יפן (צילום: גולן לובנוב)

טיול ללא מגבלת זמן 

ארבעה-עשר ימי טיול למדינת ראג'סטאן או שבעה-עשר ימי טיול למדינות קרלה וטאמיל נאדו בהודו? שמונה או שנים-עשר ימי טיול לרוסיה או לגאורגיה? למרות שהעולם הפך להיות מהיר ותכליתי, הרי שבבניית טיול לנוסע בן גיל הזהב – הגיל בו מותר כבר להעז ולצאת מה"שבלונות" הקבועות – התשובה אינה ברורה וחד משמעית.

תכנון טיול שכזה הוא תמיד אתגר מרתק עבורי. ההתרגשות מתחילה כבר בשלב ההיכרות, בפגישת הייעוץ. לרוב, יעד הטיול נקבע מראש על ידי המטיילים, שברוב המקרים בודקים ומשווים מסלולי טיול מומלצים אצל החברות השונות. חשוב להדגיש מן ההתחלה – אין מסלול אחד טוב! אפשר להתאים כל מסלול טיול לרצונות ולבקשות המטיילים, כאשר היתרון הגדול הוא שלטיול אין פרק זמן קצוב, ואין מספר ימים מהם אסור לחרוג. אפשר להוסיף שבוע ולסיים את הטיול בריזורט מפנק על הים בלי צורך לחשב ימי חופש (אנחנו כבר פנסיונרים, לא?). מגבלת הזמן הכמעט יחידה היא קבלת הפטור מ"שמירה" על הנכדים בזמן שההורים בעבודה...
 
אם לפני עשרים או שלושים שנה, טיולים מאורגנים כללו ארבע או חמש ארצות בעשרים וארבעה ימים, הרי שבשנים האחרונות המגמה השתנתה וגם טיול של שמונה, עשרה או עשרים ימים – מוקדש למדינה אחת בלבד או שתי מדינות לכל היותר. בטיול מאורגן לגיל השלישי ניתן לקחת את זה עוד שלב אחד קדימה, ולבנות טיול של שישה עשר ימים ויותר, לארץ אחת. כך ניתן להוריד את הקצב, לשהות כמה לילות רצופים בבית מלון אחד, ולמצות את החוויה המקומית עד תומה.
כתבת דגשים לתכנון טיול מוצלח בגיל הזהב

טיול למזרח בגיל מבוגר
עם תכנון נכון של הזמן אין גבול לאפשרויות. גם בגיל מבוגר ניתן להגיע לסלע סיגיריה בסרי לנקה (צילום: גולן לובנוב)


 ברירת מחדללחוות את הודו בנחת

הודו היא אולי הדוגמה הטובה ביותר לכך. בטיול מאורגן לתת היבשת ההודית לבני גיל הזהב, ניתן להרחיב את מספר הימים בהם שוהים בכל מקום, דבר שיחסוך ריבוי נסיעות, אריזת מזוודות בכל יום והכי חשוב – יעצים מאוד את חווית המפגש עם האתרים והתושבים. כשמרחיבים את מניין הימים בטיול, ניתן לחוות כל אתר "עד הסוף". כך, למשל, אפשר להקדיש את הזמן, לשבת שעה ארוכה ולהסתכל על ארמון המהרג'ה או על עולי הרגל הרבים שהגיעו למקדש.

"זמן חופשי" הוא מושג שהפך למגונה, שכן רבים תופסים אותו כבזבוז זמן. אך 
בטיול שכזה הוא מנוצל כהלכה ומוקדש לשיטוט ברחובות העיר עם מדריך מקומי, לצד המוני המקומיים. בזמן החופשי ניתן להיכנס לסמטאות הסמויות מן העין, לחנויות הבדים והאומנות המקומית, לשתות צ'אי מתוק ולהתבונן בשוק ובמבקריו.
 
ברוב הטיולים המאורגנים במדינת ראג'סטאן מקובל ללון שני לילות בעיר הוורודה ג'איפור (Jaipur), שני לילות בעיר הלבנה אודאיפור (Udaipur) ולפעמים לילה אחד בפושקר (Pushkar). בטיולים מותאמים לבני גיל הזהב ניתן וכדאי (כך ימליץ לכם כל אוהב ואוהבת הודו), לשהות בכל עיר שכזאת שלושה ואפילו ארבעה לילות. כך ניתן לחוות את חיי היום יום של העיר ותושביה, את הרחובות והשווקים, את המקדשים ההומים, את בתי הקולנוע ומסעדות הרחוב הציוריות והתוססות. בכל ערב חוזרים לבית המלון, לנוח ולאגור כוח לתוכנית יום המחרת.
 

לצד האפשרות הנהדרת של שהייה ארוכה יותר בכל עיר, אפשר גם לשלב ערים שאינן על מפת התיירות הרגילה, כדוגמת ג'ודפור (Jhudpor) וג'איסלמר (Jaisalmer). שילוב שניים או שלושה לילות בעיר ג'איסלמר יעצים מאוד את החוויה המדברית בעיר הודית לא מוכרת למטיילים.
בתי מלון בהודו  |  כתבה על הטאג' מהאל

טיול למזרח בגיל מבוגר
נופיה היפים של צפון הודו – מרגשים בכל גיל (צילום: גולן לובנוב)
 

מיאנמר – שולטים בקצב הטיול

מבלי לחשוף פרטים, אספר על זוג מטיילים מקסימים שרצו לטייל במיאנמר (בורמה) ואפילו לעשות טרקים קצרים, כאשר הם מתקשים בהליכה. עם מעט דמיון ותעוזה הצלחנו להגיע איתם לכל המקומות הכי יפים ונידחים, תוך שאנו נעזרים בטוקטוקים מקומיים, נהגי אופנוע ואפילו באפיריון מקומי. בחשיבה משותפת ובקצב טיול איטי יותר  הגענו לכל המקומות, הכרנו את בורמה המקומית ואפילו נהנינו מפסטיבל מקומי.
 
מיאנמר צופנת בחובה הרפתקאות רבות, נופים קסומים ותרבות מעניינת שלא נחשפה עדיין לעולם המערבי. עבור מטיילים בני גיל הזהב המבקשים לראות את מיאנמר, מומלץ לשהות יום או יומיים נוספים לחופי אגם אינלה (ínlé kàn), בעיר בגאן (Bagan) ואפילו בעיר יאנגון (Yangon), שבה, לצד אתרי תיירות הממחישים את העבר המפואר, מתקיימים חיי היום יום העכשוויים והמרתקים לא פחות.

אחד הקשיים העיקריים בטיול במיאנמר הוא לעזוב את המדינה הנפלאה הזאת. קצב החיים הוא בקצב התקדמות עגלות השוורים, האווירה נינוחה ושלווה, ונעימה מאוד. לצד אומנות ואדריכלות מהיפות בדרום מזרח אסיה, נמצא במיאנמר גם בתי מלון יפים ומפנקים.

בתי מלון במיאנמר  |  כתבה על ביקור במיאנמר

טיול למזרח בגיל מבוגר
הולכים לאט? גם אנחנו! החיים במיאנמר בקצב צעדת השוורים (צילום: גולן לובנוב)
 

חדשנות בגיל הזהב – אינדונזיה!

טיול מאורגן לנוסע העצמאי לאינדונזיה זהו דבר חדש יחסית. וכן, אפשר להיכנס לארכיפלג האינדונזי, אחד המקומות היפים בעולם, גם עם דרכון ישראלי. אינדונזיה היא מדינת איים בדרום מזרח אסיה, ארץ שופעת פניני טבע ותרבות מקומית. נגלים בה בעלי חיים ייחודיים כמו אורנג-אוטן, קופי חוטם, מיני עופות רבים, חרקים וזוחלי ענק כמו לטאת קומודו ענקית. בנוסף, יש בה תוואי שטח מרתקים ותופעות געשיות, וכן חופים לבנים יפהפיים. מומלץ לשהות לפחות שבוע ימים באי באלי, שם – בלוויית מדריך מקומי – נחשפים לטקסים מסורתיים ומכירים את החיים הפשוטים והמרתקים של המקומיים, לצד נופים ייחודיים וטבע מדהים.
בתי מלון באינדונזיה  |  כתבה על דרקוני קומודו באינדונזיה
 
טיול למזרח בגיל מבוגר
אינדונזיה פתוחה גם לנוסע העצמאי (צילום: ברק ליבוביץ')
 

דרום קוריאה – תרבות ואוכל טוב

המקום הראשון לשהייה של שניים או שלושה לילות בקוריאה הדרומית הינו עיר הנמל הגדולה פוסן (Busan). בין שלל האטרקציות, ניתן להגיע למגדלור ממנו נשקפת תצפית מרהיבה של העיר, לפסוע בנינוחות לאורך הטיילת המשקיפה על הים, לבקר בשוק הדגים, בשכונות מגורים ציוריות, לאכול במסעדות מקומיות ובדוכני האוכל, ואולי הכי חשוב – לבקר במרכז העיר הקסום, לשוטטות אין סופית.

עיר גדולה נוספת שמתאימה למטיילים בני כל הגילאים היא עיר הבירה 
סיאול (Seoul), בה ניתן לשהות ארבעה לילות ואף יותר, וליהנות מאופיה התוסס ומהשילוב המרתק בין ישן לחדש, שבולט בכל חלקי העיר.
בתי מלון בקוריאה הדרומית  |  כתבה על יעדי טיול מרכזיים בקוריאה הדרומית
 
טיול למזרח בגיל מבוגר  טיול למזרח בגיל מבוגר
טיול למזרח בגיל מבוגר
צבעי השלכת היפהפיים של קוריאה ומפגש אנושי-תרבותי (צילומים: גולן לובנוב)
 

מתי "נכון" לנסוע למזרח הרחוק?

באופן כללי – למזרח הרחוק מומלץ לנסוע בעונה הקרירה, כאשר לא צפוי לרדת גשם. החודשים הטובים ביותר הם דצמבר עד פברואר, ניתן לטייל גם בחודשים אוקטובר ונובמבר אלא שאז אפשר שנפגוש קצת גשמים שאיחרו. לא חייבים לנסוע בתקופת הכריסטמס, בה המחירים גבוהים יותר, או בתחילת חודש פברואר – אז יוצאות רוב הקבוצות המאורגנות. חודש ינואר, לדוגמא, הוא חודש מצוין לטיולים ונחשב למעט פחות עמוס.

ביפן רוב הטיולים המאורגנים יוצאים בתחילת חודש אפריל, מתוך מטרה להגיע לקראת פריחת הדובדבן. אינני מתווכח עם רצונותיהם של מטיילים, ופריחת הדובדבן אכן נפלאה, אך לדעתי האישית מומלץ לצאת ליפן דווקא בימים שלפני או אחרי פריחת הדובדבן ולבקר באתרים כאשר הם צפופים פחות. אפשר גם לנסוע לקראת סוף אוקטובר וליהנות משלכת מרהיבה.
 
תאריכים גמישים ואי הגבלת מספר ימי הטיול מאפשרים לבנות טיול יצירתי, מרגש וייחודי, ללא עומס והמולת תיירים מסביב.
כתבה על הפלגה בקוטב הדרומי והצפוני, מתאימה לכל גיל
 
טיול למזרח בגיל מבוגר
אפשר ליהנות מהופעות מזדמנות ואירועים עמוסים פחות לכל אורך השנה (צילום: גולן לובנוב)
טיסות יום או טיסות לילה – זאת השאלה

רכישת כרטיסי הטיסה היא מהדברים הראשונים שעושים כשמארגנים טיול, וטיסות נכונות הן מהדברים החשובים ביותר להצלחת הטיול. למה הכוונה ב"טיסות נכונות"? לכאלו שאינן מצריכות שנבלה את הלילה בשדה התעופה או בנסיעות, וננחת למחרת היום כאשר אנו מותשים. לדוגמה, טיסה הממריאה בשש בבוקר, נראית במבט ראשון כטיסה טובה ויעילה, אך אם תיקחו בחשבון שצריך להיות בשדה כ- 3 שעות קודם לטיסה, ושזמן ההגעה לשדה נע בין שעה לשעתיים, תקבלו לילה לבן לפני יום הטיול הראשון. מומלץ לבחור טיסת אחר-הצהריים או טיסת ערב – להגיע ליעד ולהשתדל לנוח – מה שיבטיח פתיחה נעימה של הטיול.
 

לעתים, כאשר טסים דרך יעד ביניים – אפשר להוסיף בו לינה של לילה אחד, מתוך מטרה שלא להתחיל את הטיול כשאנו מותשים. לפני שייט או מסע מרתק אחר, כדאי להגיע יום קודם ולהשאיר יום להתאקלמות.
כתבה עם דגשים לתכנון טיול מוצלח בגיל מבוגר
 
טיול למזרח בגיל מבוגר
רצוי לשמור זמן להתאקלמות לאחר הטיסה לפני שיוצאים לדרך (צילום: גולן לובנוב)
 

בתי מלון והחלפתם במהלך הטיול

במזרח הרחוק קיים מנעד רחב של בתי מלון מעניינים ומפנקים, כמו בית המלון Tea Factory הנמצא הלב מטעי התה בסרי לנקה, מלון מפנק הנמצא על אגם אינלה במיאנמר או מלון המופעל על ידי רובוטים ביפן (כן כן, קראתם נכון). לינה בבתי מלון טובים ונקיים במיקום טוב, לרוב ברמת ארבעה כוכבים ומעלה, היא חלק חשוב בתכנון הטיול. בית מלון שנמצא במרכז העיר, חוסך זמן רב ומאפשר לרדת ממנו ישירות אל הסמטאות ואל מוקדי הבילוי.

בטיולים לבני גיל הזהב מומלץ מאוד לשהות לפחות 2-3 לילות בכל בית מלון, ולא לארוז מזוודות בכל ערב. דבר זה נכון בעיקר בארצות כמו דרום קוריאה, בהן מסלול הטיול המאורגן, באופן מסורתי, מחליף מקום לינה מדי לילה. דווקא כאן, מתאים לבלות לפחות שני לילות במקום אחד, מספר פעמים בטיול – דבר שיעצים את ההיכרות עם העיר ועם תושביה.

מדריך להזמנת בתי מלון במחירים משתלמים
 
טיול למזרח בגיל מבוגר
אין צורך לנדוד בכל לילה ממקום למקום  אפשר ללון כ- 3 לילות בכל יעד (צילום: גולן לובנוב)
 

הגיל אינו מכשול אלא יתרון

מי שכבר עבר מזמן את גיל התרמילאות מוצא שלהנאה מטיול אין גיל או מגבלות. מי שחובב תרבויות חדשות וצמא להתנסויות שונות ומשונות, לעולם אינו שבע מכך. בין אם זה לימוד בישול אוכל וייטנאמי, עיסוי אירווודי במקום הטוב ביותר בדרום הודו, לינה במנזר ברמת השאן במיאנמר או אירוח אותנטי אצל משפחה בכפר ביפן – הגיל אינו מכשול, אלא יתרון.

זה הזמן לשכוח מהמסלולים השחוקים במזרח ולהגשים את הטיול שעליו תמיד חלמתם, המשלב את כל מה שמרגש, מעניין ומקסים אתכם.  מעוניינים לטייל במזרח הרחוק? בבקשה לחצו כאן >>


מידע נוסף

יעדי טיול לגיל הזהב

כתבות נוספות בנושא טיולי גיל הזהב

דגשים לטיול מוצלח בגיל הזהב
טיול בפורטוגל לבני גיל הזהב
להפליג לקצות העולם - חוויה לכל גיל
שייט רומנטי על נהר המוזל
טיול רגוע ביוון - גם בגיל הזהב


גולן לובנוב אודות הכותב
גולן לובנוב, בוגר לימודי מזרח אסיה והתמחות בהודו וסין (כולל לימודי שפה בסין). מרצה ומדריך לארצות המזרח הרחוק, מרכז אסיה, אירופה ומרכז אמריקה. מנכ"ל חברת יעדים Destinations טיולים גיאוגרפים מאורגנים ולנוסע העצמאי. אתר האינטרנט של חברת יעדים
0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר