עיר המקדשים באגאן - מדריך למיאנמר

מדריך למיאנמר:
עיר המקדשים באגאן וסביבתה
מאת: יובל נעמן


שרידי העיר העתיקה באגאן הם מהאתרים הארכיאולוגיים העשירים והחשובים באסיה. משנת 849 ועד 1287, נבנו על שפת נהר האיראוואדי כ- 13,000 מקדשים, פגודות ושאר מבנים דתיים. כיום נותרו באזור למעלה מ-2,200 מקדשים עומדים ועוד כאלפי הריסות מקדשים, המכסים שטח של כ- 42 קמ"ר. 


איזה מבנים לראות מתוך העושר האדיר הזה ומה עוד יש בסביבה הקרובה, על כך בשורות הבאות.

בגאן, מיאנמר
מקדש שווזיגון, החשוב במקדשי באגאן  (צילום: CC martinhosmartjpg)


המזרח הרחוק 

בנייתה ונפילתה של העיר באגאן

מרבית מבני העיר באגאן (Bagan) נבנו במחצית השנייה של המאה ה- 11, עם קבלת דת הטראוואדה על ידי המלך אנווארטה, והנחלתה לכלל הבורמזים. העיר הוחרבה ונשרפה על-ידי הצבא הסיני-מונגולי של נציגי מיסד שושלת יואן  קיסר סין קובליי-חאן, בסוף המאה ה-13, ולא שוקמה מאז. בשנת 1975 פקדה רעידת אדמה את האזור והרסה מקדשים רבים, ובמהלך שנות השמונים נמחק בהוראת הממשל, הכפר ששכן בלב אזור המקדשים, ונבנה מחדש במקום הנוכחי של הכפר ניונג יו  (Nyaung U). שרידי העיר באגאן הוכרו כנכס לשימור תרבות עולמית בחסות אונסק"ו. 

הרבה מטיילים למיאנמר מוצאים את באגאן מרשימה אף יותר ממקבץ המקדשים של העיר העתיקה אנגקור בקמבודיה, בעיקר בגלל הסיבה שבבאגאן הג'ונגל אינו מכסה את האזור, ומפסגות המבנים הגבוהים ניתן לראות מאות מבנים אחרים במרחקים עצומים.
 
ההגעה לבאגאן היא בטיסה, במעבורת על הנהר, או באוטובוס ל- Nyaung Uההתניידות ברחבי האתר נעשית באופנים, ברגל או בטיול מאורגן בסוס וכרכרה. מגורים אפשר למצוא בכפר הסמוך Nyaung Uלכניסה לאזור באגאן נדרש תשלום.
מקדשי בגאן, מיאנמר
מעט מאלפי מקדשי באגאן 
(צילום: CC Greg Walters)
 

3 מקדשים חשובים בבאגאן

מקדש שווזיגון (Shwezigon Phaya)
המקדש, שנבנה במקור במאה ה-11, הוא הפעיל ביותר והמתוחזק באופן הטוב ביותר, ואחד החשובים גם כיום במיאנמר כולה. זהו המקדש הראשון שאליו מגיעים בכניסה לאזור המקדשים בבאגאן מהעיירה Nyaung U. בפתח המקדש יש גם שוק קטן.
 
מקדש טאטביניו (Thatbyinnyu Phaya)
המקדש נבנה במאה ה-12 לספירה על-ידי המלך Alaungsithu, והוא אחד הבולטים בקומפלקס של באגאן. במבנה נמצא פסל בודהה גדול. זהו המבנה הגבוה בבאגאן ומתנשא לגובה של כמעט שבעים מטר (201 רגל). נמצא בחלק הדרומי של אזור המקדשים, ליד מקדש אנאנדה.
 
מקדש אנאנדה (Ananda Temple)
מהמקדשים החשובים והמרהיבים בקומפלקס של באגאן ביום בנייתו במאה ה-12, וגם היום כשהוא משמש מקדש פעיל, ובולט בשטח מאז נצבע ראשו בזהב. במרכז המקדש ישנן ארבע דמויות בודהה מוזהבות בגובה 9 מטר, שהמקומיים אומרים שכשמסתכלים עליהן ממרחק שונה הן מחליפות הבעה.
 
מקדש שווזיגון , באגאן, מיאנמר
מקדש שווזיגוןאחד החשובים גם כיום במיאנמר כולה  (צילום: asiafoto)

מקדש טאטביניו, באגאן, מיאנמר
מקדש טאטביניוהמבנה הגבוה בבאגאן ומתנשא לגובה של כמעט שבעים מטר  (צילום: bhidethescene)

מקדש אנאנדה, באגאן, מיאנמר
מקדש אנאנדה, בולט בשטח מאז נצבע ראשו בזהב  (צילום: יובל נעמן)
 טיסה בכדור פורח מעל מקדשי באגאן

הריחוף בכדור פורח מעל מישורי באגאן היא מהפעילויות היפות והיקרות שניתן לעשות במיאנמר. לא ניתן לשכוח את החוויה של מבט מעין הציפור בשמש נמוכה, המאירה את מאות הפגודות באור רך וזהוב, כשהשמיים צבועים בכדורים פורחים צבעוניים. החוויה עולה 200$ הנראים כהון-עתק בטיול במדינה זולה, אבל זו האלטרנטיבה האולטימטיבית לסכום זה.
בתי מלון בעיר באגאן
 
כדור פורח, באגאן, מיאנמר
טיסה בכדור פורח מעל מקדשי באגאן, חוויה בלתי נשכחת  (צילום: OSTILL)
 

המקדשים בראש הר פופה 

הר פופה (Mount Popa) הוא הר געש בגובה 1,500 מטר מעל פני הים, הנמצא במרחק נסיעה של 60-90 דקות נסיעה מבאגאן. האטרקציה היא דווקא לא ההר והמכתש הגעשי שבמקום, אלא שארית של פקק געשי שסתם את הלוע, ועקב בליית השטח מסביב נותר עומד חשוף כעמוד לבה גבוה, שעל ראשו מספר מקדשים, הנקראים בשם כולל "מקדש הגבעה" (Toung Kalat). זהו המקום הקדוש ביותר במדינה, למאמינים בנאטים  האדונים והשומרים עלינו.
 
על פסגת המבנה הגיאולוגי המוזר הזה מותקן גרם מדרגות סיבובי מקורה, שמרביתו משמש גם שוק לאביזרי קדושה ומזכרות לתיירים, ובו מסתובבים קופים הרגילים לאדם, ולכן עשויים להיות חצופים ומטרידים. על ראש הגבעה ישנם מספר מקדשים ונקודות תצפית מדהימות על האזור הסובב. המקום הוכר כפארק לאומי, ויש לכבד את קדושת המקום, המשמש מקדש פעיל. כמו בכל מקדש יש לחלוץ נעליים/סנדלים לפני תחילת הטיפוס הארוך במדרגות לפסגה.
הגעה: מונית מבאגאן וטיפוס של כחצי שעה במעלה הגבעה.

הר פופה ליד באגאן, מיאנמר
הר פופה, מקדשים בראש הר הגעש   (צילום: OSTILL)
 

מלון מומלץ בעיר באגאן

מלון אומברה באגאן (The Hotel Umbra Bagan) הוא יותר כפר נופש ממלון, מאחר ובניניו פזורים בגן מטופח וירוק, המשרה אווירה נינוחה. הוא ממוקם בכפר  Wet Kyi Inn, על גדות נהר האיראוואדי, בין באגאן העתיקה לכפר ניונג יו  (Nyaung U). שתי בריכות שחיה, ספא, מסעדה ובר משלימים את התמונה המפנקת. החדרים גדולים, ממוזגים ומודרניים, ולחלקם יש מרפסת או טרסה.

מלון מומלץ בעיר באגאן, מיאנמר
מלון אומברה באגאן - אי של שלווה בקרבת המקדשים של באגאן

מלון מומלץ בעיר באגאן, מיאנמר
כפר נופש עם המון אווירה - מלון אומברה באגאן

מידע נוסףיובל נעמן אודות הכותב
יובל נעמןצלם גיאוגרפי, מדריך טיולים, בונה מסלולים, יועץ טיולים אישיים ומרצה על ארצות העולם השלישי. בעל תואר שני בלימודי אסיה, מכיר את אסיה על בוריה וכן חלקים נרחבים של אפריקה ואמריקה, מעשרות ביקורים ולמעלה משלושים שנות טיולים עם התרמיל על הגב.

יובל עונה לשאלותיכם בפורום מומחי תיירות


סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר