הזמנות לחופשה שלך

מדריך למיאנמר: בגאן וסביבתה
מאת: יובל נעמן


שרידי העיר העתיקה בגאן הם מהאתרים הארכיאולוגיים העשירים והחשובים באסיה. משנת 849 ועד 1287, נבנו על שפת נהר האירוואדי כ-13,000 מקדשים, פגודות ושאר מבנים דתיים. כיום נותרו באזור למעלה מ-2,200 מקדשים עומדים ועוד כאלפי הריסות מקדשים, המכסים שטח של כ-42 קמ"ר. מרבית מבני העיר נבנו בחציה השני של המאה ה-11, עם קבלת דת הטראוואדה על ידי המלך אנווארטה, והנחלתה לכלל הבורמזים.


בגאן, מיאנמר
מעט ממאות מקדשי בגאן 
(צילום: CC Greg Walters)


 ברירת מחדל 
העיר בגאן (Bagan) הוחרבה ונשרפה על-ידי הצבא הסיני-מונגולי של נציגי מיסד שושלת יואן - קיסר סין קובליי-חאן, בסוף המאה ה-13, ולא שוקמה מאז.
בשנת 1975 פקדה רעידת אדמה את האזור והרסה מקדשים רבים, ובמהלך שנות השמונים נמחק בהוראת הממשל, הכפר ששכן בלב אזור המקדשים, ונבנה מחדש במקום הנוכחי של הכפר ניונג-יו  (Nyaung U). שרידי העיר בגאן הוכרו כנכס לשימור תרבות עולמית בחסות אונסק"ו.
הרבה אנשים מוצאים את בגאן מרשימה אף יותר ממקבץ המקדשים של העיר העתיקה אנגקור בקמבודיה, בעיקר בגלל הסיבה שבבגאן הג'ונגלאינו מכסה את האזור, ומפסגות המבנים הגבוהים ניתן לראות מאות מבנים אחרים במרחקים עצומים.
ההגעה לבגאן היא בטיסה, במעבורת, או באוטובוס ל- Nyaung U.
ההתניידות ברחבי האתר נעשית באופנים, ברגל או בטיול מאורגן בסוס וכרכרה.
מגורים אפשר למצוא בכפר הסמוך Nyaung U.
לכניסה לאזור בגאן נדרש תשלום של 10$.
 
כרכרות השוורים בנוף בגאן, מיאנמר
כרכרות השוורים בנוף בגאן  
(צילום: יובל נעמן)
 
 
 
מקדשים חשובים בבגאן:
 
מקדש שווזיגון (Shwezigon Phaya)
המקדש, שנבנה במקור במאה ה-11, הוא הפעיל ביותר והמתוחזק באופן הטוב ביותר, ואחד החשובים גם כיום במיאנמר כולה. זהו המקדש הראשון שאליו מגיעים בכניסה לאזור המקדשים בבגאן מהעיירה Nyaung U. בפתח המקדש יש גם שוק קטן.
 
מקדש טאטביניו (Thatbyinnyu Phaya)
המקדש נבנה במאה ה-12 לספירה על-ידי המלך Alaungsithu, והוא אחד הבולטים בקומפלקס של בגאן.
במבנה נמצא פסל בודהה גדול. זהו המבנה הגבוה בבגאן ומתנשא לגובה של כמעט שבעים מטר (201 רגל). נמצא בחלק הדרומי של אזור המקדשים, ליד מקדש אנאנדה.
 
מקדש אנאנדה (Ananda Temple)
מהמקדשים החשובים והמרהיבים בקומפלקס של בגאן ביום בנייתו במאה ה-12, וגם היום כשהוא משמש מקדש פעיל, ובולט בשטח מאז נצבע ראשו בזהב. במרכז המקדש ישנן ארבע דמויות בודהה מוזהבות בגובה 9 מטר, שהמקומיים אומרים שכשמסתכלים עליהן ממרחק שונה הן מחליפות הבעה.
 
מקדש אנאנדה במיאנמר GOTRAVEL
מקדש אנאנדה לפני צביעת ראשו בזהב  
(צילום: יובל נעמן)
  
טיסה בכדור פורח
הריחוף בכדור פורח מעל מישורי בגאן היא מהפעילויות היפות והיקרות שניתן לעשות במיאנמר. לא ניתן לשכוח את החוויה של מבט מעין הציפור בשמש נמוכה, המאירה את מאות הפגודות באור רך וזהוב, כשהשמיים צבועים בכדורים פורחים צבעוניים. החוויה עולה 200$ הנראים כהון-עתק בטיול במדינה זולה, אבל זו האלטרנטיבה האולטימטיבית לסכום זה.
 
הר פופה, מיאנמר GOTRAVEL
הר פופה  
(צילום: יובל נעמן)
 
הר פופה (Mount Popa)
הר פופה הוא הר געש בגובה 1,500 מטר מעל פני הים, הנמצא במרחק נסיעה של 60-90 דקות נסיעה מבגאן. האטרקציה היא דווקא לא ההר והמכתש הגעשי שבמקום, אלא שארית של פקק געשי שסתם את הלוע, ועקב בליית השטח מסביב נותר עומד חשוף כעמוד לבה גבוה, שעל ראשו מספר מקדשים, הנקראים בשם כולל "מקדש הגבעה" (Toung Kalat). זהו המקום הקדוש ביותר במדינה, למאמינים בנאטים - האדונים והשומרים עלינו.
על פסגת המבנה הגיאולוגי המוזר הזה מותקן גרם מדרגות סיבובי מקורה, שמרביתו משמש גם שוק לאביזרי קדושה ומזכרות לתיירים, ובו מסתובבים קופים הרגילים לאדם, ולכן עשויים להיות חצופים ומטרידים. על ראש הגבעה ישנם מספר מקדשים ונקודות תצפית מדהימות על האזור הסובב. המקום הוכר כפארק לאומי, ויש לכבד את קדושת המקום, המשמש מקדש פעיל. כמו בכל מקדש יש לחלוץ נעליים/סנדלים לפני תחילת הטיפוס הארוך במדרגות לפסגה.
הגעה במונית מבגאן (20-25 דולר), וטיפוס של כחצי שעה במעלה הגבעה.
 
אין ווא הוטל (Inn Wa Hotel)
מלון מומלץ, חדרים נאים, מיזוג ומים חמים. 8$ ליחיד, 12$ לזוג, הנחה לאחר מספר ימים.
חדרים ללא מיזוג זולים יותר. השכרת אופניים וטבלאות זריחה ושקיעה. טלפון 70125

מידע נוסף
בתי מלון במיאנמר - השוואת מחירים והזמנות
לינה בבגאן - השוואה והזמנות
 


יובל נעמן אודות הכותב
יובל נעמןצלם גיאוגרפי, מדריך טיולים, בונה מסלולים, יועץ טיולים אישיים ומרצה על ארצות העולם השלישי. בעל תואר שני בלימודי אסיה, מכיר את אסיה על בוריה וכן חלקים נרחבים של אפריקה ואמריקה, מעשרות ביקורים ולמעלה משלושים שנות טיולים עם התרמיל על הגב. www.yuval-naaman.com

יובל עונה לשאלותיכם בפורום מומחי תיירות


מספר צפיות: 10445
38400
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר
מסלולי טיול לבחירתכם
בהתאמה אישית ובקצב שלכם
כן, זה מעניין אותי!