אטרקציות בעיר באגו ובסביבתה

מדריך למיאנמר:
אטרקציות בעיר באגו ובסביבתה
מאת: יובל נעמן


במרחק 70 ק"מ וכשעה וחצי נסיעה מבירת מיאנמר יאנגון, העיר באגו היא יעד מומלץ לטיול יום. העיר, שהיתה בירת בורמה, נחרבה ולא שבה לגדולתה, אולם נותרו בה מספר אתרים שכדאי להכיר.


בכתבה זו נכיר את אתרי העיר באגו, אתר מרתק בדרך אליה מיאנגון ואתר חובה נוסף, שהעיר היא נקודת עצירה בדרך אליו. 
 
הפגודה על הסלע המוזהב, מיאנמר
הפגודה בראש הסלע המוזהב – איך הוא לא נופל? 
 (צילום: tounka25)


יעדים בעיר באגו ובסביבתה המוזכרים בכתבה
 

תפארת העבר של באגו

בעבר הייתה העיר באגו (Bago) בירת בורמה התחתונה, והעיר החשובה של ממלכת מון. היא הוחרבה בשנת 1757 על ידי הבורמזים, ושוחזרה כמאה שנה מאוחר יותר, אבל שינוי תוואי נהר באגו, ניתק אותה מעורק החיים של נהר איראוואדי ומהים, ומאז לא חזרה לתפארתה.

היום באגו היא עיר רועשת ומלוכלכת, עם זיהום אוויר ואווירה לא מזמינה. למרות זאת, מספר אתרים שנשארו מימי תפארתה שווים ביקור של חצי יום בעיר.
עבור ביקור באתרים המרכזיים של באגו יש לשלם דמי כניסה מאוחדים לאתרים כולם. 
בתי מלון בעיר באגו

הבודהה השוכב, באגו, מיאנמר
רגליו של הבודהה השוכב של באגו - כל רגל בגובה קומה... 
 (צילום: ajlber)
 
 

המזרח הרחוק
 

כבוד לחיילי חבר העמים הבריטי

בדרך בין באגו לעיר יאנגון (Yangon), בירתה בפועל של מיאנמר, נמצא בית הקברות טאוקייאנט (Htauk Kyant War Memorial Cemetery) של כוחות חבר העמים הבריטי – מבתי הקברות הגדולים באסיה. בית הקברות הוא מקום מנוחתם של 6,347 חיילים שקיפחו את חייהם במערכה על בורמה במלחמת העולם השנייה, ועוד 52 שנהרגו במלחמת העולם הראשונה. מונומנט זיכרון גדול ומרשים מנציח את שמותיהם של של מעל 27,000 חיילי כוחות הברית, שמקום קבורתם לא נודע.

המערכה על בורמה במלחמת העולם השנייה, התרחשה בין בשנים 1942 עד 1945, והיוותה חלק מהזירה הדרום-מזרח אסייתית. בקרבות לחמו כוחות חבר העמים הבריטי, לצד צבאות סין וארה"ב, כנגד צבאות יפן, תאילנד והצבא ההודי הלאומי.

המקום מטופח, שמור ומזמין התבוננות פנימה ויראת כבוד לחללים של מלחמת העולם. הוא משרה שקט, שלווה והדרת כבוד – כאילו לרגע נמצאים במקום אחר, מנותק מהמדינה הנלחמת על קיומה היום-יומי.
בית הקברות לחיילי חבר העמים, מיאנמר
בית הקברות טאוקייאנט, לחיילי חבר העמים שנפלו במלחמת העולם השנייה  (צילום: LBM1948)
 

פגודת הסלע המוזהב

באגו מהווה תחנת ביניים בדרך אותה עושים תיירים רבים, המגיעם מעיר הבירה יאנגון לביקור באחד מסמלי מיאנמר  פגודת הסלע קיאיקטיו (Kyaiktiyo Pagoda), הידוע גם בשם "הסלע המוזהב" (Golden Rock). ביחד עם אתרי העיר באגו ופגודת השוודאגון של יאנגון, מהווה המקדש המוזהב הניצב על סלע כדורי, המאוזן על פי תהום, את תפארת ממלכת מון. ההגעה מבאגו למקדש הסלע דורשת נסיעה בדרך יפהפייה בת כשעתיים לעיירה שלמרגלות האתר. שם, יחד עם עולי הרגל המקומיים, תעלו על משאית שתיקח אתכם למרגלות ההר. משם נותר לטפס עוד כ- 4 ק"מ, או לשכור מנשא וסבלים.

במרומי הדרך, ליד הסלע הכדורי המרשים, שהמסורת מבטיחה שאיזונו מגיע משרידי הבודהא התמונים בפגודה שלראשו, ישנה רחבה ומקדשים נוספים המציעים פרט לנוף יפה גם שיחות ארוכות עם נזירים ונזירות המגיעים למקום. הסלע הכדורי, כמו גם הפגודה שבראשו, מצופים עלי זהב ולכן כשמגיעה שעת ערב, והמונומנט כולו מואר, אור הנגוהות המוחזר ממנו אל שמי התכלת שאך האדימו ומשחירים לאיטם, מזכיר שאי שם יושב הבודהא וסופק כפים באושר מהשילוב המופלא בין תופעת טבע ומעשה ידי האדם, שאכן יכול להתקיים.
 
פגודת הסלע המוזהב, מיאנמר
פגודת הסלע המוזהב, ללא ספק פלא שהוא לא נופל  (צילום: suwanon)

פגודת הסלע המוזהב, מיאנמר
לעת ערב, והמונומנט כולו מואר, אור הנגוהות המוחזר ממנו אל שמי התכלת שאך האדימו ומשחירים לאיטם,
מזכיר שאי שם יושב הבודהא וסופק כפים באושר מהשילוב המופלא בין תופעת טבע ומעשה ידי האדם
 
(צילום: Dmitry Rukhlenko)
הפגודה הגבוהה במיאנמר

בחזרה לעיר באגו ואל פגודת שווה-מאו-דאו (Shwemawdaw Paya), הפגודה הגבוהה במיאנמר, המתנשאת לגובה 114 מטר! (פגודת השווהדגון ביאנגון, גובהה הוא "רק" 98 מטרים). הפגודה נבנתה במקור במאה העשירית, על ידי שני סוחרים שביקרו בהודו וקיבלו שתיים משערותיו של הבודהא, מעליהן בנו את הפגודה המקורית בגובה 20 מטר. לפגודה נוספו לפי המסורת, גם שיניים של הבודהא, במשך השנים.
 
הפגודה קרסה מספר פעמים כתוצאה מרעידות אדמה, וה"האטי" (הראש) של הפגודה שקרסה ב-1917 עדין נמצא במקום. באתר מוצגים גם כתר של אחד ממלכי מון, מטרייה של מלך אחר ופעמון שנתרם על ידי מלך נוסף - סימנים לחשיבות הרבה שנתנו המלכים לפגודה.
המבנה הנוכחי נבנה בשנת 1954.
 
הפגודה הגבוהה, באגו, מיאנמר
פגודת שווה-מאו-דאו, הגבוהה במיאנמר  (צילום: tounka25)
 

הבודהא השוכב של באגו

כמו בעיר יאנגון, גם לעיר באגו יש את פסל הבודהה השוכב שלה (Shwethalyaung Buddha), והוא מוצג לראווה במקדש Shwethalyaung. הוא אמנם קטן במעט מאחיו בעיר יאנגון, שאורכו 66 מ', אבל גם עם 55 מטר אורך ו- 16 מ' גובה הוא אחד מצלמי הבודהא הארוכים ביותר במיאנמר. כמו במקומות קדושה רבים, מחוץ לאולם מציעים את מרכולתם מוכרים רבים של עבודות יד, ובמיוחד עבודות עץ, בהם מפורסמת העיר באגו.
 
בשעות הערב מתמלא אזור המקדש בהמוני דוכנים והכל הופך למעין לונה-פארק, החל מדוכני מזון ועד לדוכנים לממכר מוצרים שונים – בגדים, כובעים, צעצועים לילדים, בלונים שעונים ועוד. כמו כן פועלים במקום קרוסלות וגלגל ענק, והכל מלווה במוזיקה מחרישת אוזניים.
 
הבודהה השוכב, באגו, מיאנמר
ראשו של הבודהא השוכב של באגו, אורך אפו 2.3 מטר ו-4.6 מטר אוזניו!  (צילום: takepicsforfun)
 

פסל ארבע הבודהות

פגודה נוספת בעיר באגו, פגודת קייאיק פון (Kyaik Pun Pagoda), היא ביתן של ארבע דמויות בודהא יושבות גב אל גב, ופניהן פונות לארבע רוחות השמיים. כל דמות גובהה 27 מ', היא מעוטרת בשברי מראה קטנים וצבועה בצבעים שונים. הן יושבות תחת כיפת השמים, מאז המאה ה- 7 וזכו לשיפוצים רבים.
אין זה האתר הבולט של באגו, והוא מעט מרוחק בדרום העיר, אבל אם זמנכם מאפשר את הביקור בפגודה, זוהי בהחלט תוספת שונה לביקור בשאר הפגודות שבעיר. 
הפגודה נמצאת ביציאה מהעיר, בקרבת הכביש ליאנגון.
 
באגו, מיאנמר
ארבע דמויות בודהא יושבות גב אל גב, ופניהן פונות לארבע רוחות השמיים (צילום: nmessana)
 


יובל נעמן אודות הכותב
יובל נעמןצלם גיאוגרפי, מדריך טיולים, בונה מסלולים, יועץ טיולים אישיים ומרצה על ארצות העולם השלישי. בעל תואר שני בלימודי אסיה, מכיר את אסיה על בוריה וכן חלקים נרחבים של אפריקה ואמריקה, מעשרות ביקורים ולמעלה משלושים שנות טיולים עם התרמיל על הגב.

יובל עונה לשאלותיכם בפורום מומחי תיירות


סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר