הזמנות לחופשה שלך

מדריך למיאנמר - באגו
מאת: יובל נעמן


בעבר הייתה באגו (Bago), ששמה הנוסף פגה (Pega), בירת בורמה התחתונה, והעיר החשובה של ממלכת מון. היא הוחרבה בשנת 1757 על ידי הבורמזים, ושוחזרה כמאה שנה מאוחר יותר, אבל שינוי תוואי נהר באגו, ניתק אותה מנהר אירוואדי ומהים, ומאז לא חזרה לתפארתה הקודמת.


 

הבודהא הרוכן החדש - תחת כיפת השמים
 (צילום: אלי עמר)
 
היום באגו היא עיר רועשת ומלוכלכת, עם זיהום אויר ואווירה לא מזמינה. למרות זאת, מספר אתרים שנשארו מימי תפארתה שווים ביקור בן חצי יום בעיר, וביניהם: הבודהא הרוכן העתיק (Shwethalyaung), הבודהא הרוכן החדש שהוקם תחת פני השמים, פגודת שווה-מאו-דאו, הגבוהה במדינה (Shwemawdaw Paya), המתנשאת מעל העיר, ופגודת הינתה-גון ((Hintha Gone. כמו כן, באם זמנכם מאפשר זאת, כדאי לבקר גם בפגודות Mahazed ו-  Kyaik-pun
 

מפה סכמטית של אתרי באגו
 

 ברירת מחדל 
עבור ביקור באתרים המרכזיים של באגו יש לשלם דמי כניסה מאוחדים בסך 10$ לכרטיס כניסה לאתרים כולם.
נציגי הממשלה המוכרים את כרטיסי הכניסה או בודקים אם קניתם כרטיסים, עובדים בין השעות 8:00-16:00 ומחוץ לשעות אלו לא נגבים דמי כניסה. החסכנים, המשכימים קום, עשויים לחסוך את דמי הכניסה, במידה שירצו לעשות רק ביקור חטוף בשני האתרים החשובים לפני שעות העבודה של הפקידים.
 
בדרך בין באגו ליאנגון נמצא בית הקברות טאוקייאנט (Htaukkyant) של כוחות הברית - מבתי הקברות הגדולים באסיה. בית הקברות שהוא למעשה מונומנט זיכרון ומקום מנוחתם של 27,000 מהחיילים של כוחות הברית, שקיפחו את נפשם במאבק על בורמה. המקום מטופח, שמור ומזמין התבוננות פנימה ויראת כבוד לחללים של מלחמת העולם. הוא משרה שקט, שלווה והדרת כבוד - כאילו לרגע נמצאים במקום אחר, מנותק מהמדינה הנלחמת על קיומה היום-יומי. האתר נמצא מעט מחוץ לעיירה טאוקייאנט (נכתב גם Taukkyan), כ- 20 ק"מ צפונית ליאנגון בדרך לבאגו.
 

בית הקברות לחללי מלחמת העולם השנייה בטאוקייאנט  (צילום: אלי עמר)
 
באגו מהווה תחנת ביניים בדרך בין יאנגון לביקור באחד מסמלי מיאנמר - מקדש הסלע המאוזן בקיאיקטו (Kyaiktu). ביחד עם אתרי העיר באגו ופגודת השווהדאגון של יאנגון, מהווה המקדש המוזהב הניצב על סלע כדורי, המאוזן על פי תהום, את תפארת ממלכת מון. ההגעה למקדש הסלע המאוזן דורש נסיעה בדרך יפהפייה בת כשעתיים לעיירה שלמרגלות האתר, ומשם מסע רגלי של כ-11 ק"מ בדרך סלולה במעלה ההר, לאורכה אתרי דת רבים ונוף יפה. במרומי הדרך, ליד הסלע הכדורי המוזר שהמסורת מבטיחה שאיזונו מגיע משרידי הבודהא התמונים בפגודה שלראשו, ישנה רחבה ומקדשים נוספים המציעים פרט לנוף יפה גם שיחות ארוכות עם נזירים ונזירות המגיעים למקום. הסלע הכדורי, כמו גם הפגודה שבראשו, מצופים עלי זהב ולכן כשמגיעה שעת ערב, והמונומנט כולו מואר, אור הנגוהות המוחזר ממנו אל שמי התכלת שאך האדימו ומשחירים לאיטם, מזכיר שאי שם יושב הבודהא וסופק כפים באושר מהשילוב המופלא בין תופעת טבע ומעשה ידי האדם, שאכן יכול להתקיים!
 
 
מקדש האבן המאוזנת בקיאיטו   (צילום: יובל נעמן)
 
פגודת שווה-מאו-דאו (Shwemawdaw Paya)
הפגודה הגבוהה במיאנמר, המתנשאת לגובה 114 מטר! (השווהדגון ביאנגון, גובהה הוא "רק" בגובה 98 מטרים). הפגודה נבנתה במקור על ידי שני סוחרים שביקרו בהודו וקיבלו שתיים משערותיו של הבודהא, מעליהן בנו את הפגודה המקורית בגובה של 20 מטר, במאה העשירית. לפגודה נוספו לפי המסורת, גם שיניים של הבודהא, במשך השנים.
הפגודה קרסה מספר פעמים כתוצאה מרעידות אדמה, כולל אלו של 1917 ו- 1930, וה"האטי" (הראש) של הפגודה שקרסה ב-1917 עדין נמצא במקום. באתר מוצגים גם כתר של אחד ממלכי מון, מטרייה של מלך אחר ופעמון שנתרם על ידי מלך נוסף - סימנים לחשיבות הרבה שנתנו המלכים לפגודה. המבנה הנוכחי נבנה בשנת 1954.
 

פגודת שווה-מאו-דאו, הגבוהה במיאנמר  (צילום: אלי עמר)
 
הבודהא הרוכן (Shwe Tha Lyaung)
הבודהא הרוכן העתיק (Reclining Buddha), מאוחסן לו בהאנגר ענק. הוא מצלמי הבודהא הארוכים ביותר במיאנמר - 55 מטר של אבן לבנה ומצועצעת, בסגנון בורמזי טיפוסי. כמו במקומות קדושה רבים, מחוץ לאולם מציעים את מרכולתם מוכרים רבים של עבודות יד, ובמיוחד עבודות עץ, בהם מפורסמת העיר באגו.
בסמוך למבנה נבנית מאז 2003 דמות נוספת של בודהא רוכן, באותה תנוחה ובאותן מידות. נכון לסוף 2006, עת ביקרתי במקום, הוא עדיין בתהליך בניה, כך שאפשר להתרשם וכמובן להתקרב ולצלם.
בשעות הערב מתמלא אזור המקדש בהמוני דוכנים והכל הופך למעין לונה-פארק, החל מדוכני מזון ועד לדוכנים לממכר מוצרים שונים – בגדים, כובעים, צעצועים לילדים, בלונים שעונים ועוד. כמו כן פועלות במקום קרוסלות, גלגל ענק והכל מלווה במוזיקה מחרישת אוזניים.
 

ראשו של הבודהא הרוכן של באגו, אורך אפו 2.3 מטר ו-4.6 מטר אוזניו! 
(צילום: יובל נעמן)
 
פגודת קייאיק-פון (Kyaik-Pun Pagoda)
המיוחד בפגודה זו, הנמצאת בבאגו, הן ארבע דמויות בודהא יושבות גב אל גב, ופניהן פונות לארבע רוחות השמיים. כל דמות מעוטרת בשברי מראה קטנים וצבועה בצבעים שונים.
אין זה האתר הבולט של באגו, והוא מעט מרוחק בדרום העיר, אבל אם זמנכם מאפשר את הביקור בפגודה, זוהי בהחלט תוספת שונה לביקור בשאר הפגודות שבעיר.
הפגודה נמצאת ביציאה מהעיר, בקרבת הכביש ליאנגון, ונגישה בכל רכב היוצא ליאנגון או בטוסטוס.
 

ארבע דמויות בודהא יושבות גב אל גב, ופניהן פונות לארבע רוחות השמיים (צילום: עלי עמר)
 

כפות רגליו של הבודהא הרוכן החדש של באגו (צילום: אלי עמר)
 
אוטובוסים ורכבות זמינים בין יאנגון לבאגו. הדרך באוטובוס או פיק-אפ לוקחת 1.5-2 שעות.
אוטובוסים ורכבות מבאגו למנדאליי זמינים והדרך אורכת כ-12 שעות ויותר.
נסיעה לקיאיטו, נקודת היציאה לביקור במקדש הסלע המאוזן, אורכת כ-2.5 שעות באוטובוס ממוזג.
 

החיוך הנצחי של הבודהא הרוכן העתיק בבאגו (צילום: יובל נעמן)
 


יובל נעמן אודות הכותב
יובל נעמןצלם גיאוגרפי, מדריך טיולים, בונה מסלולים, יועץ טיולים אישיים ומרצה על ארצות העולם השלישי. בעל תואר שני בלימודי אסיה, מכיר את אסיה על בוריה וכן חלקים נרחבים של אפריקה ואמריקה, מעשרות ביקורים ולמעלה משלושים שנות טיולים עם התרמיל על הגב. www.yuval-naaman.com

יובל עונה לשאלותיכם בפורום מומחי תיירות


מספר צפיות: 9354
36160
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר
מסלולי טיול לבחירתכם
בהתאמה אישית ובקצב שלכם
כן, זה מעניין אותי!