הזמנות לחופשה שלך
מדריך למיאנמר - מנדאליי א'

מדריך למיאנמר - מנדאליי
מאת: יובל נעמן


על גדת מעלה נהר האירוואדי שוכנת העיר מנדאליי, העיר המלכותית האחרונה, ממנה נשלטה בורמה עד הכיבוש הבריטי. זו העיר השנייה בגודלה והמובילה תרבותית במיאנמר, והיחידה פרט ליאנגון שבאמת מתאימה לתיאור "עיר". מנדאליי נוסדה בתחילת הכיבוש הבריטי של מיאנמר התחתית, בשנת 1857, על ידי המלך מינדון-מין ששלט בבירה הסמוכה אמראפורה, בעמק שכולו היה מרכז שלטוני שנדד בין מקומות סמוכים, בהשאירו מספר ערי בירה קדומות נטושות ליד מנדאליי.


 
שם העיר נגזר משם הגבעה השלטת בצפון העיר - גבעת מנדאליי (Mandalay). שמה המקורי שנתן לה מינדון-מין היה Ya Da Na Bon (אשכול אבני-חן), Nay Pyay Daw (עיר בירה).
פרט לארמון המלכותי, שעבר תהפוכות רבות, מארמון למחנה צבאי בריטי ומחנה צבאי יפני, שנשרף וחודש, יש בעיר גם הרבה מקדשים, ביניהם אפשר לשוטט בקלות באופניים שכורות. למרות היותה עיר סואנת ומודרנית במקצת, עדיין נשמרת האווירה הלבבית והחייכנית. המבנים נבנו בארכיטקטורה בורמזית מקורית, אפשר לראות אלמנטים מגוונים של התרבות הבורמזית ולהתרשם מחיי העיר, השונים כל כך מחיי ערים אחרות במזרח. זהו גם קרש הקפיצה לביקורים בערים הנטושות מסביב, ומקום יציאה לצפון-מזרח, לסיפו ולאשיו.
 
מנדאליי היא בהחלט העיר הכי "בורמזית" במדינה. בין האתרים בה נמצא המתחם המלכותי (Shwenandaw Kyaung), שהוא שריד למלכות המפוארות של בורמה, גבעת מנדאליי (Mandalay Hill) שכולה עטורה מקדשים, נופים מרשימים של הסביבה כולה, ופסל עתיק של בודהה במקדש Mahamuni Payaהעיר עמוסת שווקים הומי-אדם, עם המון דוכנים מסקרנים של עבודות יד למיניהן, חפצי נוי ומרכולות שונות. סמוך לעיר, ניתן לבקר בארבע ערים נטושות: Amarapura, Sagaing, Ava ו-Mingun. מינגון היא הציורית ביותר, ובה שרידים לממלכת בורמה הישנה. חווית ההפלגה אל מינגון, שנמצאת מהעבר השני של הנהר, הופכת את הביקור בה להרפתקה של ממש.


 ברירת מחדל 
הארמון המלכותי המוזהב 
הארמון המלכותי המוזהב (Mya Nan San Kyaw) נבנה כמתחם מבוצר בשנת 1857 על ידי מייסד העיר, המלך מינדון-מין (Mindon-Min). הוא זכה להיות ארמון מלכות רק כשלושים שנה, עד לכיבוש בורמה על ידי הבריטים בתקופת שלטון בנו, במלחמה האנגלו-בורמזית השלישית (1885).

המתחם המבצר הוא בעל מבנה רבוע, שאורך חומותיו הכולל 8.25  קילומטר, וסביבן חפיר מוצף מים בלב מישור, דבר המרמז על חשש מהתקפה בתקופה שקטה יחסית.
החומה, 3 מטר רוחבה וכ- 8 מטר גובהה, כוללת 3,800 עמדות לרובים. החפיר, כמעט 70 מטר רוחבו ולמעלה משלושה מטרים עומקו, מקבל את מימיו מנהר האירוואדי. בחומה ארבעה מגדלי שמירה גדולים ו- 12 שערים. במרכז ניצב הארמון, ועוד למעלה ממאה מבני מגורים מלכותיים מקיפים אותו. הבנייה במקור הייתה מעץ טיק, אבל השחזור עשוי מחומרים מודרניים יותר.
 
בקרב הנסיגה של היפנים מבורמה, במשך כחודש ימים הופצץ המתחם על ידי הבריטים, ששלטו על מרבית העיר, ולא הצליחו להכניע את חומות המתחם.ב- 17/3/1945 ברחו אחרוני היפנים לעבר הנהר, כשהארמון כבר חרב כליל מהפצצות הבריטים, שנכנסו אליו ללא קרב. מאז, לצורך הדגשת הלאומיות הבורמזית, שופצו, שוחזרו ונבנו מחדש חלקים ניכרים מהארמון על פי תצלומים ישנים.
ראוילציין את מגדל התצפית בצורת החרוט ואת אולמות המלוכה המרהיבים. רבים מוותרים על הביקור, בשל דמי הכניסה הגבוהים במיוחד, וחבל (5$ לארמון המרכזי ועוד 3$ למוזיאון)
 

מפת מרכז העיר מנדלאיי וארמון המלוכה
 
מנזר הארמון המוזהב (Shwe-NanDaw Kyaung)
המנזר נבנה כבית-מגורים בארמון המלכותי בשנת 1857. למרבה המזל עם מותו של המלך מינדון-מין בונה הארמון, העבירבנו ויורשו ב- 1880 את המבנה, אל מחוץ לחומות, והפכו למנזר לזכר המלך המת, בטרם הסתיימה השליטה הבורמזית בעיר חמש שנים מאוחר יותר. בהעברת המבנה הוא מנע את שרפתו בקרב על הארמון, שנערך בסיום מלחמת העולם (1945)המבנה, שהפך למנזר, הוא השריד האותנטי היחיד ממבני הארמון המקורי ויש בו פיתוחי עץ מדהימים והמון נזירים צעירים וחברותיים. 
 
גבעת מנדאליי (Mandalay Hill)
גבעה שלטת מעל צפון העיר, שממרגלותיה ועד ראשה מכוסה יער ומקדשים ומבני דת מרשימים.
ממרגלות הגבעה, משער הכניסה הדרום מערבי, בו מוצבים שני אריות שיש לבנים, מטפסות כ-1500 מדרגות לראש הגבעה בגובה 230 מטר מעל העיר. אם צלחתם את הטיפוס תזכו לתצפית וקיוסק/מסעדה, שבהחלט דרוש לאחר העלייה המפרכת. בראש הגבעה מספר מבנים שכדאי לבקר בהם, ביניהם פגודת Sutaungpyi, אבל גם כדי להשקיף על העיר והסביבה שווה להשקיע את המאמץ ולעלות לשם.
אמיצים ובעלי כושר גופני טוב, יכולים לעלות באופניים בכביש המתפתל העולה לפסגה. ליד שער הכניסה ישנו שוק מזכרות ועבודות יד תיירותי ומסעדות רחוב רבות.
 
 
שער של העלייה לגבעת מנדאליי
 
נהר האירוואדי (Ayerarwaddy River)
נהר האירוואדי הוא עורק החיים של העיר המלכותית, ומהווה עד היום נתיב שייט המקשר לערים הנטושות מינגון הסמוכה ובגאן הרחוקה, ועד לאזור יאנגון הבירה והמוצא לים.
במנדאליי נמל רשמי ונמל בלתי רשמי. כל גדת הנהר במנדאליי היא מקום נחיתה לסירות המביאות סחורה שעיקרה עצי טיק, אותם משיטים על הנהר בגרירה ומעלים לחוף הנהר הבוצי בעזרת תאו-מים (Water-Buffalo) בידי אנשים שביתם בתוך המים ומפעילים את הציוד הכבד המקורי הזה, ביעילות רבה.

לאורך הגדה נוצר ישוב של בתי קש, סחר זעיר ותעשיית מחצלות במבוק לבניית הבקתות. סיבוב לאורך הגדה ברגל או באופניים הוא מטיולי החובה בעיר.
מהמעגן יוצאות פעמיים בשבוע, בימי ראשון ורביעי, סירות מאסף מקומיות לבגאן (10$) וכל יום יוצאת סירות אקספרס לתיירים (25$).
 
 
מזח ההעמסה של עץ התיק מנהר האירוואדי 
תיאטרון האחים שפם (Moustache Brothers)
"האחים שפם" הם שלישיית בדרנים ואומנים, שאינם אחים כלל, אבל מופיעים עם בני ובנות משפחותיהם. הם קנו לעצמם מעמד של "הגשש החיוור" של בורמה. בהופעה חד-פעמית ביאנגון בשנת 1996, עקב בדיחה לא מוצלחת נגדהשלטון, נאסרו שניים מהם: יו-פאפא-לאי ויו-לה-זאו, לשבע שנות עבודת פרך באזיקי מתכת. האח השלישי לו-מאו המשיך לערוך הופעות לקהל הזר, בביתם ברחוב 39 במנדאליי, עד שחרורם המתוקשר ביולי 2001.

היום הם מורשים לערוך רק הופעות לזרים, שנערכות בביתם, בהן הם מציגים את התרבות הבורמזית וריקודים שונים, המלווים בהומור רב באנגלית סבירה. בהזדמנות מוכרים גם עבודות יד מרהיבות ובובות במחיר גבוה יחסית. ההופעה נעשית בסלון, בו יכולים להיכנס בקושי 15-20 איש במעגל.

זהו אחד האירועים היחידים בהם נתקל התייר בהתנגדות האזרחים לשלטון הצבאי, בשל כוח הגנת דעת הקהל העולמית, השומרת על אנשי הלהקה מהעלמות בג'ונגלים.
הגעה להופעה וקניית מרכולתם יש בה תרומה צנועה להתנגדות למשטר, אז תהיו רחבי לב.
מפה והוראות הגעה לבית, ברחוב 39 בצומת עם רחוב 81, תלויות בכל מלון של תיירים זרים.
 
מרכז לייצור עלי זהב (Gold-leaf making)
מפעל בו מציגים את אומנות ריקוע הזהב, מגושי זהב קטנים לעלים חסרי עובי, לצורך הדבקתם לצלמי הבודהה, הפגודות והסטופות. במהלך העבודה נדרש דיוק וכוח רב. זוהי עבודה מונוטונית, ממושכת ורועשת. ככל שהעובי קטן והשטח גדל, יש לחתוך את פח הזהב ולהמשיך לרדד אותו, עד ליצירת ריבועים זעירים, (שעל פי מקורות רשמיים, עוביים 1.27 מיקרון -20,000 עלים באינץ'!). המחיר שווה לכל נפש, והעלים נמכרים למאמינים העניים, המצפים בהם את המקדשים והפסלים. ניתן לראות אומנות זו גם באגם אינלה, אבל מקובל לקשור אותה עם העיר המלכותית מנדאליי. המפעל הוא מפעל משפחתי והידע עובר מדור לדור. העבודה נערכת כל יוםמ-7:00 ועד 19:00, כאשר שעה מכים בפטיש ושעה נחים. במפעל יש הסבר באנגלית, הכניסה ללא תשלום ומותר לצלם.
כתובת: ברחוב 36 בין רחובות 78-77.
 
טיול אופניים בעיר
מנדאליי, עיר כמעט שטוחה (פרט לגבעת מנדאליי), מסודרת וקלה להתמצאות, מזמינה סיור באופניים.
כהתעמלות בוקר סעו לגבעת מנדאליי הנראית מכל מקום.
דמי כניסה של 3$ נגבים כעת רק בפסגה ולכן אין בעיה לעלות קצת עם האופניים, ואם יש כושר אז אפילו עד למעלה. הפגודות שם אינן מרהיבות ויש שיוותרו על הביקור בהן בשל המחיר, ויסתפקו בנוף העיר והאזור הנגלה מהגבעה.

יוצא דופן הוא הארמון המוזהב עשוי העץ שוואננדו-צ'יונג (Shwenandaw-Kyaung),שהכניסה אליו עולה 5$ וכוללת כניסה לאטמאשי-צ'יונג (Atamashi-Kyaung).
בדרך למטה המשיכו למצודת מנדאליי לארמון המוזהב, הגן והמוזיאון (כניסה 5$ בין 8:00-17:00 ומחוץ לשעות אלו אין מי שיגבה דמי כניסה). אין לטפח ציפיות גדולות מהביקור במצודה - יפה ומעניין אבל לא עוצר נשימה.
ממשיכים ממול למצודה ברחוב 19, הקרוי גם Inwa Rd, שהוא רחוב שוק הומה בו יש גלריית אומנות ומספר חנויות משי יפות וחנויות מלאכת יד.
מכאן קחו את רחוב 62 דרומה, העובר על פני 14 מקדשים קטנים, עד שתגיעו לרחוב הראשי 35th  פנו מערבה, לרחוב בו תמצאו דברים מעניינים כמו בית חולים למצורעים, מכון גמילה מסמים ועוד מקומות בהם אפשר לבקר, אבל חשוב מזה, הדרך מובילה למפעלים ליצור עלי זהב, הממוקמים בין הרחובות 35/38 ו-77/79. - מקום מומלץ לביקור הואAurora-Handicraft  ברחוב 78 בין 35/36 .
דרומה משם נמצא מקדש מהמוני (Mahamuni Paya) - מהצד הצפוני והמזרחי יש שילוט של תשלום כניסה 4$, אבל קשה למצוא את השלט ולכן הכניסה חופשית.  מותר לצלם במקדש.
לאחר היציאה תוכלו לבקר בחנויות צלמי הבודהה ובמפעלי היצור ברחוב 84. מכאן פנו צפון/מערבה, דרך חנויות הירקן והתכשיטים, למקדש מגולף העץ, המתפורר והעזוב Shwe-in-Bin Kyaung.
לקראת חשכה עלו ברחוב 84 צפונה לשוק הלילה.
 
בכל שלב בטיול האופניים, אם שבעתם מפגודות וחנויות, אפשר לחתוך מערבה לנהר, ולטייל לאורך המזחים, בהם מתנהלת כל היום עבודת העלאת עצי טיק ובמבוק מהנהר, וקליעת במבוק.הואוירה שונה מהעיר הסואנת.


יובל נעמן אודות הכותב
יובל נעמןצלם גיאוגרפי, מדריך טיולים, בונה מסלולים, יועץ טיולים אישיים ומרצה על ארצות העולם השלישי. בעל תואר שני בלימודי אסיה, מכיר את אסיה על בוריה וכן חלקים נרחבים של אפריקה ואמריקה, מעשרות ביקורים ולמעלה משלושים שנות טיולים עם התרמיל על הגב. www.yuval-naaman.com

יובל עונה לשאלותיכם בפורום מומחי תיירות


מספר צפיות: 9471
33420
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר
מסלולי טיול לבחירתכם
בהתאמה אישית ובקצב שלכם
כן, זה מעניין אותי!