יעדי טיול צפונית-מזרחית למנדליי

מדריך למיאנמר:
יעדי טיול צפונית-מזרחית למנדליי
מאת: יובל נעמן


הדרך ממנדליי צפון-מזרחה נושאת על כתפיה מטען היסטורי גדול. מדובר על "דרך בורמה", שם שאומץ עשור מאוחר יותר על ידי לוחמי הפלמ"ח בקרבות ירושלים. באזור זה, הנמצא ברובו בארץ השאן, יש השפעה סינית רבה.


נצא לטייל במספר יעדים לאורכה של הדרך ההיסטורית, מהעיר מנדליי לכיוון צפון-מזרח.
 
מיאנמר
בדרך לעבודה עם ה"טרקטור" המקומי 
(צילום: יובל נעמן)


העיר מנדליי (A) ויעדים לטיול בסביבתה הקרובה (יעדים בקרבת מנדליי) והרחוקה (בכתבה זו)
 
לחלק הראשון בסדרת הכתבות על מנדליי: מדריך למיאנמר - העיר מנדליי
לחלק השני בסדרת הכתבות על מנדליי: מדריך למיאמנר - יעדים בקרבת מנדליי

דרך בורמה המקורית

החלק מלאשיו ועד הגבול עם סין, והלאה לקונמינג בירת יוננאן הסינית, כאלף קילומטרים שנסללו בעבודת יד. היה זה בתקופת המתקפה היפנית על סין (1937), כאשר סין נותקה מנמלי הים שלה ונסמכה רק על ידה המאכילה והמחמשת של האימפריה הבריטית.
לדרך זו קראו "דרך בורמה", שם שאומץ עשור מאוחר יותר על ידי לוחמי הפלמ"ח בקרבות ירושלים.
במלחמת העולם התנהלו קרבות רבים באזור זה ובמהלך הקרבות נסללה דרך ההמשך, מהודו ועד מעבר ללאשיו, על ידי גנרל סטילוול האמריקני וצ'יאנג-קאי-שק הסיני. הדרך שנפרצה תוך כדי לחימה, 1,700 קילומטרים אורכה. היא חיברה את הודו לסין ונקראה על שם גנרל סטילוול.
כתבה על ארץ השאן  |  כתבות על סין 

המזרח הרחוקעיירת הנופש פין או לין

העיר פין או לין (Pyin Oo Lwin), הקרויה גם מאימיו (Maymyo), היא עיר נופש בריטית, קרירה ואסטטית, שהפכה למעט תיירותית (ככל שמקום במיאנמר יכול להיות תיירותי...) זו עיר גנים, מזרקות ומפלים, המרוחקת רק 60 קילומטר (כשעתיים נסיעה) ממנדליי. עיר זו מציעה מנוחה ונופש, לצד טרקים יומיים או טיולי אופניים בנוף יפה ובסביבה חקלאית. זו עיירה נחמדה לאוהבי גנים בוטאניים וטיולים רומנטיים בכרכרות בעיר, למחפשי מנוחה ותנאים טובים וזוגות בירח דבש.
 
הגעה לעיר: אפשר לטוס למנדליי ולקחת מונית או לנסוע משדה התעופה למנדליי ומשם מונית משותפת. יש גם רכבת איטית להחריד ממנדליי (5 שעות) ופיק-אפים זולים (3 שעות נסיעה). לעיר סיפו יש מבחר של פיק-אפ (4 שעות) או רכבת (7 שעות) או כשמתמזל המזל ויש מקום על האוטובוס העובר בעיירה בדרכו ממנדליי.
כתבות על יעדי טיול נוספים במיאנמר

סיפו, מיאנמר
קבוצת נזירות צעירות בעיר סיפו  (צילום: 
Etan J. Tal)
 

סיפו - "עיר המיסטרים"

העיר סיפו (Hsipaw) היא אחד המקומות הקסומים מחוץ לאזור האטרקציות התרבותיות של מיאנמר. העיירה מכונה בפי התיירים "עיר המיסטרים". סיפו היא עירם של מיסטר בוק מוכר הספרים, מיסטר שו הסנדלר, מיסטר רייז ומיסטר פוד בעלי המסעדות, מיסטר קיד ומיסטר צ'ארלסבעלי המלונות ואחרים.
מחקר היסטורי לא מספק, מגלה שהדבקת השמות לאנשים נעשתה בראשונה על ידי מטיילים ישראלים ואומצה על ידי המקומיים והתיירות העולמית כולה. גם אם זה מופרך, זהו סיפור יפה! בכל מקרה, התיירים שאך הגיעו למקום לא יכלו להגות את שם המקומיים ולכן הדביקו להם שמות כפי שמתואר להלן.
 
סיפו היתה מרכזה של נסיכות שאן, שהצליחה להישאר עצמאית עד ההפיכה הצבאית של 1962. ימיה האחרונים של נסיכות זו מתוארת בספרה של אינגה סארגנט (Inge Sargent), אשתו האוסטרית של נסיך השאן האחרון: "דמדומים על בורמה – חיי כנסיכת שאן" (1994), אודות הכרותה עם הנסיך ונישואיהם בארה"ב ללא ידיעתה שהוא נסיך, הגעתה לבורמה וגילוי היותה נסיכה, מגוריה בארמון השאן בסיפו, העלמות בעלה (שנרצח על ידי המשטר הצבאי), הוצאת כל כספם המלכותי לבירור גורלו וחזרתה לאוסטריה עם שתי ילדותיה בחוסר כול.
 
אחיינו של הנסיך, מיסטר דונאלד, הוא אדם מרתק ובעל ידע רב, ועניין רב לתיירים כמוני. כל שהוא מבקש הם ספרים באנגלית, תמורת שעות של סיפורים היסטוריים על משפחתו, על בורמה ואנשי השאן, בבקיאות רבה. ניתן לפגשו כל יום אחה"צ בשעה 16:00  יש לברר לגבי מפגש איתו במקום.
 
נסיכת שאן אוסטרית וספרה המרגש - זוכת פרס האומות המאוחדות 2000 על תרומתה לעם השאן  נסיכת שאן אוסטרית וספרה המרגש - זוכת פרס האומות המאוחדות 2000 על תרומתה לעם השאן   
נסיכת שאן אוסטרית וספרה המרגש - זוכת פרס האומות המאוחדות 2000 על תרומתה לעם השאן

 
פרט לשלווה וטבע שאפשר למצוא בעיר לצאת ל:
1. נסיעה באופניים בטבע ובכפרי הסביבה. 
2. שייט במורד הנהר לכפרי השאן (מאורגן על ידי מיסטר בוק).
3. טיפוס לגבעת השקיעה ולפגודה בראשה – עדיף לקראת שקיעה, לתצפית על האזור.
 
טיולים רגליים בסביבה :
1. ביקור במפעל הפופקורן Shau-bag.
2. ביקור בשוק הפתוח – רצוי בבוקר.
3. הליכה למעיינות החמים ולמפל בסביבה.
4. אירגון נסיעה צפונה באוטובוס, בדרכי עפר לכפרים רחוקים יותר, מהם אפשר לצאת לטיולים רגליים עם מדריך, ולחשוף את בורמה המוכרת פחות.

הגעה ממנדליי לסיפו ברכבת איטית, אוטובוס, מונית משותפת או פיק-אפ, חצי יום נסיעה ממנדליי לכיוון לאשיו וגבול סין.
 
פרחי נזירות – פרחים אמיתיים!
פרחי נזירות – פרחים אמיתיים!  
 (צילום: יובל נעמן)
 
 פנקייק בננה (Banana Pancake)

אם הגעתם עד לסיפו וברצונכם לשבור את שגרת הישיבה אצל מיסטר פוד, ולטעום משהו מוכר ומרענן, מומלץ ללכת אל מיסטר פנקייק (שעדיין לא קיבל מהתיירים את התואר מיסטר באופן רשמי, אך בהחלט ראוי לו). המסעדה נמצאת ברחוב הניצב לרחוב הראשי, בין החנות של מיסטר בוק למסעדה של מיסטר פוד (יש שילוט באנגלית). הפנקייק שלו, בתוספת תה בורמזי מוקרם, הוא בהחלט דבר מרענן ביום חם, וכל זאת במחיר נוח מאד.
 

טרק לגבעת השקיעה

הליכה רגלית מהרחוב הראשי עד לגשר  כרבע שעה. מהגשר ועד תחילת הטיפוס כחמש דקות, עליה לראש הגבעה 10-20 דקות. רצוי להגיע לפחות 15 דקות לפני השקיעה שלא לפספס, כלומר לצאת לפחות שעה לפניה שקיעה.
 
חשוב לדעת: הגשר צר למדי ובכל פעם רק תנועה מצד אחד חוצה על פי הכוונה של השוטרים. אם מגיעים באופניים או בטוסטוס, אתם עשויים להמתין עד 20 דקות לפני שתחצו את הגשר ולכן מוטב לצאת מהמרכז יותר משעה לפני השקיעה ולהגיע לפסגה רגועים ונינוחים. האזור יפה מלמעלה גם ביתר שעות היום, בתנאי שאין זה יום מעונן.
 
בחורי שבט הפאלונג הזהובים ביום חג
בחורי שבט הפאלונג הזהובים ביום חג
(צילום: יובל נעמן)
 

נאם סאן (Namhsan)

נאם סאן (Namhsan) הוא כפר קטן או עיר מרכזית (תלוי בנקודת השקפה) של בני שבט הפאלונג הזהובים (Shwe Palaung), במרחק 10 שעות נסיעה קופצניות בדרכי עפר מצפון לסיפו. ישוב זה היה בירת ארץ השאן בעבר הרחוק. הכפר שוכן ברום 1,600 מטר על צלע ההר, משקיף על עמק והרים ירוקים ומכונה "שוויץ של מיאנמר".

בכפר זה אפשר למצוא מדריכים שייקחו אותכם לטרקים בסביבה, או טרק של שלושה ימים חזרה לסיפו, דרך כפרים רבים המתפרנסים בעיקר מגידול תה. האנשים בכפר חביבים במיוחד, ומארחת בשמחה המורה לאנגלית Aunt May Sie, המכונה "גברת פילפלת" בשל דמיונה העז לסבתא המיתולוגית. יחד עם אחותה הן מטפלות באורחים כמו בבני משפחתה ונוטה לתכנן לכם את היום, אם כי ישנו גם בית הארחה נוסף של הגברת Du Su Mia.
בכפר ישמחו לצרף אתכם לשתיית תה וניסיונות שיחה בכל מקום ברחוב העפר המרכזי. בבקרים ישנו שוק קטן וצבעוני במרכז הכפר.

ההגעה לכפר קשה. אלו 80 קילומטרים שלוקחים 10 שעות נסיעה בדרך עפר, באוטובוס מסיפו (לא מומלץ בעונה הרטובה, ממאי עד אוקטובר). בכל מקרה שאלו את מיסטר בוק בסיפו, על מצב הכבישים ואפשרויות ההגעה לשם וסמכו עליו!
 
לבוש נשות הפאלונג הזהובים
לבוש נשות הפאלונג הזהובים
 (צילום: יובל נעמן)

 

מידע נוסף

כתבות נוספות


יובל נעמן אודות הכותב
יובל נעמןצלם גיאוגרפי, מדריך טיולים, בונה מסלולים, יועץ טיולים אישיים ומרצה על ארצות העולם השלישי. בעל תואר שני בלימודי אסיה, מכיר את אסיה על בוריה וכן חלקים נרחבים של אפריקה ואמריקה, מעשרות ביקורים ולמעלה משלושים שנות טיולים עם התרמיל על הגב.

יובל עונה לשאלותיכם בפורום מומחי תיירות


סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר