מדריך למיאנמר:
יעדי תיירות בדרום ארץ השאן
מאת: יובל נעמן


ארץ השאן היא אחד מ- 21 האזורים המנהליים של מיאנמר. היא ידועה בעיקר בזכות אגם אינלה, יעד תיירות שאף תייר לא יפספס, אך יש בה גם יעדי טיול נוספים, שיקחו אתכם אל מחוץ למסלול השחוק.


אגם אינלה, ארץ השאן
אגם אינלה, יעד התיירות המרכזי בארץ השאן ובמיאנמר כולה  (צילום: ugurhan)


יעדי טיול בארץ השאן המתוארים בכתבה (A-G), מלון KMA אינלה לייק על אגם אינלה

היכרות עם ארץ השאן

ארץ השאן (Shan State) היא אחד מ- 21 האזורים המנהליים של מיאנמר, וממוקמת במזרחה של המדינה, גובלת עם סין, לאוס ותאילנד. היא משתרעת על פני 155 אלף קמ"ר (גדולה כמעט פי 8 מישראל), ואוכלוסייתה מונה מעל 5 מיליון תושבים. בנוסף לאנשי השאן, שעל שמם נקראת הארץ, מתגוררים בה גם בני עמים נוספים.

בשנות הפריחה, באמצע המאה ה- 16, שלטה ממלכת שאן על מרבית דרום מזרח אסיה – מווייטנאם, לאוס קמבודיה ותאילנד ועד הודו של ימינו. ממלכות מאוחרות יותר שהתקיימו בצפון בורמה, ששלטו מאזור מנדליי במאות 16-19, היו כולן של אנשי השאן. לאחר הכיבוש הבריטי חזרה ארץ השאן לגבולותיה הנוכחיים, ונסיכים המשיכו להיות שליטי כבוד בה עד 1962, אז החל הממשל הצבאי בבורמה. 

אגם אינלה, ארץ השאן
הבקתות המאפיינות את הבנייה סביב אגם אינלה שבארץ השאן  (צילום: Brians101)
 
 

המזרח הרחוקאגם אינלה - יעד התיירות החשוב ביותר של ארץ השאן

אגם אינלה (Inle Lake) הוא מהאזורים התיירותיים ביותר והמקסימים ביותר של מיאנמר, וממקומות המנוחה הנוחים והמפנקים יותר במדינה. פרט לאנשי שאן ניתן לפגוש בו גם מיעוטים רבים אחרים, צורות מחייה ייחודיות, דייג בפעמוני-דייג, חתירה ברגל, חקלאות צפה, שווקים צפים, ריקוע זהב, ייצור סיגרים מקומיים ובודהיזם ייחודי. אזור האגם נמצא ברשימת אתרי השימור של אונסק"ו.
 
כל טיול באגם אינלה, מתחיל בעיירה ניונג שווה (Nyaung shwe), ששכנה בעבר בעל גדות אגם אינלה, ועקב ירידת המפלס התרחקה רבות ונחפרו תעלות המקשרות אותה לאגם. בעיירה מספר רב של מלונות ובתי הארחה, שוק מגוון, עשיר ויפה, וכל הדברים הנדרשים מעיירה שעוסקת ברובה בתיירות, ממסעדות טובות, המותאמות לטעם המערבי, ועד אופניים להשכרה וסוכנויות נסיעות. את העיירה אפשר להכיר בטיול רגלי קצר, ומומלץ לצאת ליום טיול באופניים על גדות האגם, או לשייט בסירה או בקאנו באגם. בעיירה אין חיי לילה תוססים, אבל לפעילות של אחרי ארוחת הערב מומלץ להגיע להופעת תיאטרון הבובות המסורתי של אונג (Aung Puppet Show)בהופעה מוצגים ריקודים מסורתיים של בובות, בלבוש מסורתי ומוסיקה אוטנטית, בליווי הסבר משעשע. במקום תוכלו ללמוד הפעלת בובות ואפשר לקנות למזכרת את הבובות המוצגות למכירה.
 
ניתן להגיע לניאונג-שווה באוטובוסים מהערים יאנגון, מנדלייבאגאן או קאלאו, או בפיק-אפ משווה-ניאונג.
בתי מלון בעיירה ניונג שווה  | 
כתבה על אגם אינלה

אגם אינלה, ארץ השאן
תעלות המים של העיירה ניונג שווה, המקשרות אותה אל אגם אינלה  (צילום: swissmediavision)
 

מלון מומלץ לחופי אגם אינלה

מלון KMA אינלה לייק (KMA Inle Hotel) ממוקם לחופו המזרחי של אגם אינלה. למרות שהוא מעוטר רק ב- 2 כוכבים, מיקומו הייחודי לשפת האגם, ממש על קוו המים, מעניק לו יתרון. זהו מלון יפהפה ומפנק, עם בריכת שחיה, מרכז בריאות וספא ומסעדה המגישה אוכל מקומי. החדרים כולם ממוזגים, עם מרפסות הצופות לאגם.

מלון מומלץ ליד אגם אינלה
מלון KMA אינלה לייק - צופה לאגם אינלה ומאד מפנק

 

שייט באגם אינלה

סביב אגם אינלה כ- 200 עיירות וכפרים, חלקם מעניינים יותר וחלקם פחות. חלקם אותנטיים יותר וחלקם מלכודות תיירים. כשתשכרו סירה, לבדכם או דרך חברה, סביר להניח שתבקרו גם באלה וגם באלה. מה שבטוח זה שחיי האגם ישאירו עליכם רושם עצום.

השייט בסירות מאורכות, הנקראות "לונג-טייל", בעלות מקום לחמישה נוסעים, יוצא מהעיר ניאונג-שווה בתעלה ארוכה לחלק הרחב של האגם, בו אפשר לראות את שיטת הדייג (צייד צלופחים) הייחודית, במלכודת פעמון, המופעלת בעמידה על רגל אחת וחתירה במשוט בשנייה. המשך השייט מתפתל בין הכפרים, בינות צמחיית מים מעניינת, המשמשת בית מחייה לציפורים ועופות המים באגם.

אגם אינלה, מדינת שאן, מיאנמר
שיטת דייג במלכודת פעמון, מופעלת בעמידה על רגל אחת וחתירה במשוט בשנייה  (צילום: ugurhan)
 
תחנה ראשונה בסיור היא השוק האזורי הנודד, שמתקיים כל יום בכפר אחר. בהמשך השייט מגיעים לערוגות הצפות, (פירוט בהמשך), לכפרי בהם מתמחים בייצור סיגרים, עיבוד וריקוע זהב, ושאר מלאכות, כמו עבודה בעיניים על התיירים (כשהם מגיעים מתחילים לעבוד וקול הפטישים נמוג כשיוצאים מהכפר). אוטנטי יותר או פחות, העבודות מרתקות ומהירות העבודה מסחררת. אחרי ארוחה באחד הכפרים, מדרימים מעט לכפרIndaing  בו ניצבות מאות סטופות, המרוכזות על גבעה בשולי הכפר. לפני חשכה מגיעים למנזר Nga Phe Kyaung, שזכה לכינוי "מנזר החתולים הקופצים", ולקראת חשכה חוזרים לנקודת היציאה.
 
מנזר החתולים הקופצים (Nga Phe Kyaung Monastary) הוא אחת ממלכודות התיירים בסיור באגם אינלה, אבל מלכודת חביבה. נזירים משועממים עוסקים באילוף חתולי רחוב, לקפוץ דרך חישוקים, לצהלת התיירים המשאירים תרומה צנועה להופעה המאולתרת. "ההצגה" נערכת כאשר מתקבצת קבוצת תיירים גדולה מספיק. על-פי סדר יומו של חתול ממוצע, רצוי לבקר שם לפני סוף היום, אז החתולים מעט מנומנמים... מהמנזר ניתן לראות את הערוגות הצפות.

אגם אינלה, ארץ השאן, מיאנמר
סירות ממתינות לתיירים הרבים המגיעים לאגם אינלה  (צילום: Kamchatka)
 

הערוגות הצפות באגם אינלה

בני שבט אינתה (Intha), החיים בסביבת ולחופי אגם אינלה, מצאו שיטות מקוריות להתמודד עם גידול חקלאות בתוך האגם הרדוד. בעבודה סיזיפית הם עוקרים טיט מתחתית האגם ועורמים אותו על סירות ארוכות, עד כמעט טביעה. מהסירה עורמים את הטיט בערוגות המכילות אדמה, קנה סוף וחומר אורגני רב. בערוגות אלו, שלמעשה בניגוד לשמן אינן צפות כלל, אלא יצוקות על קרקעית האגם, מגדלים מיני ירקות וצמחים שונים.

תחזוקת הערוגות, שבמשך הזמן מתמוססות חזרה לאגם, היא עבודה קשה ומאוד לא נעימה. בסיור באגם ניתן לראות שרבים עוסקים בתחזוקה השוטפת הזאת. 
 
אגם אינלה, ארץ השאן, בורמה
בתי כלונסאות וערוגות צפות באגם אינלה  (צילום: ppart)

אגם אינלה, ערוגות צפות
תחזוקת הערוגות, שבמשך הזמן מתמוססות חזרה לאגם, היא עבודה קשה ומאוד לא נעימה  (צילום: ppart)
 
 

פסטיבל סוף המונסון

במהלך פסטיבל פונג-דאו-יו  (Phaung Daw U festival), שהוא חלק מעונת הפסטיבלים לכבוד סוף המונסון, משיטים ארבעה צלמים של בודהא מהמקדש המרכזי דרך מבוך התעלות לכפרים שסביב לאגם, ושוהים בכל כפר זמן מה. דמויות הבודהא, הנראות יותר כגוש אמורפי של זהב, ואיבדו מזמן את צורתן עקב מאות שנים של הדבקת עלי זהב עליהן, נישאות בסירה בעלת צורת הציפור המיתולוגית Hintha, המככבת במיתולוגיה עליה מבוסס החג.
 
למעשה ישנם חמישה צלמים, אבל במהלך החג של שנת 1965 הסירה הנושאת נקלעה לסערה, חמשת הצלמים טבעו באגם ורק ארבעה נמצאו. כשהחזירו אותם למקדש פונג-דאו-יו (שעל שמו החג) מצאו שהבודהא החמישי עומד שם מכוסה אצות. מאז נשאר הבודהא החמישי במקדש במהלך החג, שלא יאבד שנית. השייט בספינות מעוטרות מתרחש בחלקו בגרירה מהיבשה, כשתושבי האגם לבושים במיטב מחלצותיהם, עומדים שעות וממתינים למשט הבודהות ועשרות הסירות המלוות. בתקופה זאת מתקיימות תחרויות שיט בסירות ארוכות, בחתירה אופיינית לאגם, בעזרת רגל החותר.
משך הפסטיבל
כשבועיים באמצע אוקטובר.

אחד החגים והפסטיבלים הגדולים והחשובים במיאנמר, הוא פסטיבל פונג דאו יו, הנחגג באגם אינלה בחודשים ספטמבר-אוקטובר
פסטיבל פונג דאו יו - בתקופה זאת מתקיימות תחרויות שיט בסירות ארוכות,
בחתירה אופיינית לאגם, בעזרת רגל החותר
 
(צילום: Bernhard Huber)
 
עיירת הנופש קאלאו

קאלאו (Kalaw) היא עיירת קיץ בריטית (היל-סטיישן) בגבולה המערבי של  ארץ השאן, שהוקמה במקום גבוה וקריר (1,300 מ' מעל פני הים). זהו מקום טוב ליציאה לטרקים בסביבה, להיכרות עם אנשי האזור המקסימים ונופי גבעות שאן המוריקים. בעיירה מתקיים שוק קבוע וכן שוק גדול בסבב בין כפרים של 5 ימים, דבר אותו מומלץ לקחת בחשבון בתכנון הטרקים בסביבה. בעיירה מלונות לרוב וכן סוכנויות המוציאות טיולים קבוצתיים ופרטיים.
בתי מלון בעיירה קאלאו

העיירה נמצאת במרחק קצר ממערת פינדייה וכשעתיים נסיעה באוטובוס או רכבת מהעיר שווה-ניאונג (לא לבלבל עם ניאונג-שווה). אוטובוסים ורכבות מגיעים לקאלאו גם מטאזו, יאנגוןבאגאן ומנדליי.

העיירה קאלאו, ארץ השאן
קאלאו היא עיירת קיץ בריטית בגבולה המערבי של  ארץ השאן, שהוקמה במקום גבוה וקריר (צילום: lim jessica)
 

טרקים באזור קאלאו

הטרקים נערכים בין כפרי שבטי האזור (שבטי שאן, פלאונג, פה-או ואינתה), כשהמגורים מאורגנים במנזרים או בבתי התושבים, הדואגים גם למזון.
יש טרקים באורך של 1-4 ימים, 
כשהפופולרי ביותר הוא טרק בן 3 ימים, היוצא מקאלאו ומגיע לאגם אינלה, בו דואגות הסוכנויות לשלוח את ציודכם ליעד הסופי.
בקשו לראות את מסלול הטרק במפה, היכן מקומות הלינה, ארוחת הצהריים ולוחות זמנים מתוכננים, בעיקר האם תטיילו לבדכם או בקבוצה.
חשוב ביותר לקחת מדריך מוסמך ומומלץ! מטילים מספרים על מחיר מופקע, תכנון מסלול לקוי, ואירוח בעייתי אצל משפחות מקומיות.

טרקים במיאנמר, קלאו,, ארץ השאן
נופי ההרים בטרקים בארץ השאן  (צילום: Pierre Podsiadlo)
 

הצלמים של מערת פינדייה

מערת פינדייה (Pindaya Cave) מהווה אתר דת בודהיסטי, על צלע ההר בסמוך לעיר פינדייהבחלקה הפתוח לציבור ישנם למעלה מ- 8,000 צלמים מהמאות 18-19 - רובם משתייכים לזרם הטראוואדה, אבל גם אחדים מזרם המאהיאנה.
בכניסה הדרומית נמצא פעמון במשקל 654 קילוגרם, 
שניצוק בשנת 1842. בשנת 1925 הגדילו את הכניסה בעזרת חומרי נפץ, דבר שגרם נזק לכמה מוצגים, בעוד שכמה אחרים נלקחו למשמורת במנזר הסמוך, שם הושמדו בהפצצות מלחמת העולם השנייה.

סדרת הקדשים למשפצי הכניסה למערה, כוללת לא רק בודהיסטים מזרם הטראוואדה אלא גם תורמים הינדים, סינים ואפילו מוסלמים. האגדה מספרת שהמערה חסומה, אבל המשכה מגיע עד העיר באגאן
במקום נבנתה מעלית לטובת המתקשים בהליכה. 
לפינדייה ניתן להגיע בטיול יום מקלאו, העובר בנופים חקלאיים מקסימים. בעיר פינדייה מתקיים סבב השוק הנודד, העובר גם בקלאו אחת לחמישה ימים.

מערת פינדייה, מערות ארץ השאן
מערת פינדייה, למעלה מ- 8,000 צלמים מהמאות 18-19   (צילום: jasminam)
 
* בכתבה זו תוארו יעדים בדרום ארץ השאן. על יעדי טיול בחלקה הצפוני של ארץ השאן, בכתבה יעדי טיול צפונית-מזרחית למנדאליי.
** למידע על ימיה האחרונים של נסיכות השאן מומלץ לקרוא את ספרה של אינגה סארגנט (Inge Sargent), אשתו האוסטרית של נסיך השאן האחרון: דמדומים על בורמה - חיי כנסיכת שאן.
 


יובל נעמן אודות הכותב
יובל נעמןצלם גיאוגרפי, מדריך טיולים, בונה מסלולים, יועץ טיולים אישיים ומרצה על ארצות העולם השלישי. בעל תואר שני בלימודי אסיה, מכיר את אסיה על בוריה וכן חלקים נרחבים של אפריקה ואמריקה, מעשרות ביקורים ולמעלה משלושים שנות טיולים עם התרמיל על הגב.

יובל עונה לשאלותיכם בפורום מומחי תיירות


סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר