ביקור במקדשי אנגקור    

מקדשי אנגקור –
שרידים מפוארים של אימפריה נכחדת
מאת: עילי גולן


בליבם של ג'ונגלים במרכז קמבודיה שוכנים שרידים ארכיאולוגיים של מבני פאר חרבים. אלו הם מקדשי אנגקור, עדויות לאימפריה שהקימו אבותיהם של הקמבודים, האימפריה הק'מרית. לאורך השנים, הרושם המרהיב שהמקדשים יוצרים הצית את דמיונם של מטיילים, לוחמים ויוצרי אומנות רבים מספור.


בניגוד למה שרבים נוטים לחשוב, מקדשי אנגקור אינם קבוצה של מקדשים בודדים שנמצאים באותו מתחם. זהו שם כללי למאות מקדשים מאבן מסותתת, חלקם הרוסים וחלקם משומרים במצב טוב, הפרוסים על פני שטח עצום במרכזה של קמבודיה בסמוך לעיר סיאם ריפ (Siem Reap). לפיכך, התיירים הרבים (מאוד!) שמגיעים למקדשי אנגקור מדי שנה מבקרים רק בכמה מקדשים ספציפיים. בכתבה זו אפרט על המרשימים והמוכרים מבין המקדשים, וגם על כמה פנינים שאינן על המסלול השחוק.
 
1 / 8
2 / 8
3 / 8
4 / 8
5 / 8
6 / 8
7 / 8
8 / 8

אנגקור ואט – המקדש העתיק שמופיע על דגלה של קמבודיה (צילום: James Wheeler)
מקדש באיון בעיר העתיקה אנגקור תום (צילום: עילי גולן)
הג'ונגל כיסה את שרידי מקדש טה פרום (צילום: James Wheeler)
בנטאי סריי מכונה "המקדש האדום" בגלל אבן החול האדומה ממנה הוא סותת (צילום: Julien)
איכות סיתות מרשימה במקדש באנטי סריי (צילום: Martin Chen)
כפר צף באגם טונלה סאפ (צילום: Teseum)
פסל בודהה השוכב במקדש פרה אנג תום בפנום קולן (צילום: Chiara Abbate)
גם נזירים עושים סלפי... (צילום: Stew and Vee Carrington)

אגם טונלה סאפ (A), העיר סיאם ריפ (B) ומקדשי אנגקור המוזכרים בכתבה


המזרח הרחוקאנגקור ואט – פלא עולם ופלא בריאה

אי אפשר שלא להתחיל מאנגקור ואט (Angkor Wat) – זהו המבנה הדתי הגדול ביותר שנבנה בעולם העתיק, והוא אפילו מופיע על דגלה של קמבודיה (הדגל היחיד בעולם שיש בו מבנה!). המבנה הוכתר פעמים רבות כאחד מפלאי העולם העתיק, ואפילו בזמן שהאימפריה הק'מרית עוד עמדה על תילה, במאה ה-13, האמינו כי זהו מבנה פלאי שנבנה בין-לילה בידי אדריכל שמיימי.

אנגקור ואט בנוי על שטח אדמה בגודל של קילומטר רבוע והוא מוקף בחפיר רחב מלא מים. במקור זהו מקדש לאל וישנו, וייתכן שהוא גם מוזולאום למלך שהתחיל את בנייתו, השליט הק'מרי סורייה-וארמן השני (שלט בשנים 1113-1150). ההגעה אליו דורשת מאמץ קל – ניתן להיכנס עם רכבים רק עד מחוץ לחפיר. משם, תחצו את המים על גשר צף, תעברו בשער רחב בחומות (שמיועד למעבר פילים) ותוכלו לראות את המקדש – מבנה מרכזי בנוי כהר תלול וסביבו ארבעה עמודים מעוצבים כפרחי לוטוס.

לפני הכניסה למקדש עצמו, כדאי להקיף את המסדרונות החיצוניים המעוטרים במאות מטרים של תחריטי אבן המתארים אגדות הינדואיות ותהלוכות ענק של המלך ולוחמיו. לא ניתן באמת לתאר את העוצמה והפאר שמקדש זה מקרין, גם לא דרך תמונות, אלא רק לבקר ולראות במו עיניכם.
 
אנגקור ואט, קמבודיה
אנגקור ואט – עוצמה ופאר שאי אפשר להסביר במילים (צילום: עילי גולן)
 

באיון – המקדש המרכזי של העיר אנגקור

עם כל הכבוד למלך סורייה-וארמאן השני שהחל בבנייתו של אנגקור ואט, מי שסיים את הבנייה וגם נחשב למלך החזק ביותר בתולדות הממלכה הק'מרית נקרא ג'איה-וארמאן השביעי (בתרגום: שליט הניצחון).

ג'איה-וארמאן השביעי "הרים את הק'מרים מהקרשים", לאחר שבירתם נבזזה בידי יריבתם המושבעת, ממלכת צ'מפה. בשנת 1182 הוא הוכתר למלך והחל בבנייתה של עיר בירה מפוארת בשם אנגקור תום (Angkor Thom). במרכז העיר הוא בנה את מקדשו המרכזי שנקרא באיון (Bayon), ובאופן מפתיע מקדש זה לא היה מיועד לפולחן של אלים הינדואיים, בהם האמינו מלכים ק'מרים עד אז, אלא היה מקדש בודהיסטי.

המאפיין העיקרי וגם המדהים ביותר במקדש הוא 54 עמודי סלע ענקיים הניצבים בו, בקצה כל עמוד ארבעה פרצופים שלווים ועצומים, הפונים לארבע רוחות השמיים. הפרצופים מייצגים את אלוהות החמלה הבודהיסטית, דמות בשם אוולוקטשוורה. חוקרים אומרים שהפרצופים סותתו בדמותו של המלך בעצמו, כדי לשייך את דמותו לדמות האל בעיני העם. כשנכנסים למקדש, אי אפשר שלא להרגיש שמישהו מסתכל על כל צעדיך בכל רגע נתון.
 
מקדש באיון, אנגקור תום, קמבודיה
במקדש באיון ניצבים עשרות עמודי סלע ענקיים המעוטרים בפרצופים עצומים (צילום: עילי גולן)
 

טה פרום – חוכמה עילאית מכוסה בידי ג'ונגל

בניגוד לרוב המקדשים האחרים באנגקור, כשתגיעו למקדש טה פרום (Ta Prohm) תגלו שבמקום זה לא גזמו את הג'ונגל שכיסה את השרידים, אלא נתנו לו לצמוח פרא. ייחודו של מקדש טה פרום הוא בכך שהצמחייה העבותה כיסתה אותו וגדלה בין סדקי הסלע בצורה כל כך הדוקה, שכבר לא ניתן להפריד ביניהם מבלי למוטט את קירות המקדש.

המקדש התפרסם ברחבי כל העולם כאשר הוא אירח את הצילומים של הסרט "טומב ריידר" בכיכובה של אנג'לינה ג'ולי – הוא נבחר לכך בדיוק בגלל המראה הפראי שלו, שגורם לתחושה של סיור ארכיאולוגי הרפתקני בסגנון אינדיאנה ג'ונס. גם טה פרום נבנה בידי מיודענו ג'איה-וארמאן השביעי: הוא בנה אותו כמנזר בודהיסטי והקדיש אותו לאלת החוכמה העילאית פרג'נה-פאראמיטה, אותה הוא עיצב בדמותה של אימו.
 
מקדש טה פרום, קמבודיה
הג'ונגל השתלט על מקדש טה פרום (צילום: עילי גולן)
 

בנטאי סריי – מקדש הנשים האדום

כעת אנו יוצאים מהעיר אנגקור ומתרחקים כעשרים קילומטרים צפונה, כאן שוכן מקדש מיוחד ויפהפה בשם בנטאי סריי (Banteay Srei). מקדש זה מכונה בשם "המקדש האדום" בגלל אבן החול האדומה ממנה הוא מסותת – בניגוד לסלע השחור-אפור ממנו עשויים מרבית המקדשים האחרים באנגקור. הוא מכונה גם "מקדש הנשים" על שום הכמות הגדולה של הרקדניות המסותתות בקירותיו. אלו הן אפסרות, הנימפות של עולם האלים ההינדואי, שתפקידן לספק יופי ושמחה בריקודיהן.

בבנטאיי סריי תפגשו במגוון אגדות מהמיתולוגיה ההינדואית מגולמות בדמויות השונות שנעשו ביד אמן על הסלע של הקיר. אלו שמכירים את האלים המרכזיים בהודו יזהו את האנומן, האל הקוף, את האל שיווה במגוון של קרבות ומעשי גבורה ואת האל וישנו מתגלם בתור איש-אריה כדי להציל את העולם מידיו של שד. למרות ההשקעה הכרוכה בהגעה לכאן, בנטאי סריי מספק הצצה לאיכות סיתות נעלה על כל מה שנמצא באנגקור העיר, ויש לו יופי ייחודי משלו.
 
מקדש באנטי סריי, קמבודיה
מקדש באנטי סריי, קמבודיה 
מקדש בנטאי סריי מספק הצצה לאיכות סיתות עילאית (צילום: עילי גולן)
 

פנום קולן – חוויה דתית של קמבודיה העכשווית

לאלו המתקשים לתור עתיקות ולהסתפק בדמיון העבר, ניתן להגיע בנסיעה של שעה מסיאם ריפ למקום בו מתבצע פולחן דתי יומיומי. פנום קולן (Phnom Kulen) הוא אתר בודהיסטי פעיל, על רכס ההרים שמעל לסיאם ריפ. יחד עם זאת, הוא גם נחשב למקום לידתה של האימפריה הק'מרית. שם, בשנת 802 לספירה, המלך ג'איה-וארמאן השני (לא להתבלבל עם השביעי שהזכרנו קודם) הכריז על ייסוד הממלכה וקבע את בירתו. המלכים שאחריו חצבו בקרקעית הנחל שבפנום קולן 1000 לינגות, עמודי אבן קטנים שנועדו לפולחן שיווה.

מראה הנחל הזורם על פני העמודים מרשים ביותר, ובהמשך הנחל אפשר להגיע גם לשני מפלי מים. בעלייה מהנחל ומעל למגרש חניה ישנן מדרגות רחבות המובילות לפסגת ההר, שם נמצא המקדש הבודהיסטי פרה אנג תום (Preah Ang Thom). בניגוד ליתר המקדשים באנגקור, כאן תוכלו לראות קמבודים מרחבי המדינה כולה שמגיעים ברגל אל המקדש ועולים במדרגות. הם מחכים בתור להגיע לחדר בו נמצא פסל נהדר של בודהה שוכב, ושם ניתן להתפלל אליו. מראה הג'ונגלים ממרומי המקדש יפה לא פחות.
 
פנום קולן, קמבודיה
המדרגות המובילות למקדש הבודהיסטי פרה אנג תום בפנום קולן (צילום: CC Jean-Pierre Dalbéra)
 אגם טונלה סאפ

מלכי הק'מרים בחרו את המיקום של אנגקור מסיבה ברורה – הם רצו להיות קרובים לגדות האגם הגדול ביותר בדרום-מזרח אסיה, אגם טונלה סאפ (Tonlé Sap). לאורך ההיסטוריה המתועדת, קמבודים התבססו על הדגים שבאגם זה כמקור מזון עיקרי, בנוסף לאורז שגידלו בשדות מוצפים סביב עירם.

באגם מתרחשת מדי שנה תופעת טבע ייחודית. נהר המקונג האדיר, אליו זורמים מי האגם במשך מרבית השנה, מתהפך בזרימתו. במקום לזרום אל הים, המקונג נשפך בתקופות הצפה אל הטונלה סאפ ומגדיל אותו פי חמישה עד שהוא מגיע לאורך של 250 ק"מ ורוחב של 100 ק"מ, כך שהוא מכסה שטח גדול כמעט כמו שטחה של ישראל.

יחד עם ההתרחבות וההתכווצות השנתית זזים גם כפרי הדייגים. כדי להישאר קרובים לשפת האגם הדייגים מקימים את בתיהם על אסדות צפות על פני המים, ומקבעים אותם בסמוך לגדה בהתאם לעונה. ניתן לצאת ולבקר את כפרי הדייגים הצפים בעזרת סירה, אך חשוב לדעת כי זוהי אוכלוסייה קשת-יום וענייה, ולעיתים הביקור מלווה גם במחזות של עוני האופייניים למדינות מתפתחות.
 
אגם טונלה סאפ, קמבודיה
אגם טונלה סאפ - הדייגים מקימים את בתיהם על אסדות צפות על פני המים,
ומקבעים אותם בסמוך לגדה בהתאם לעונה
 
 (צילום: CC sharonang)
 

סיאם ריפ – בסיס היציאה לאנגקור

לאנגקור מגיעים מדי שנה כשני מיליון וחצי תיירים, וצריך לדאוג שיהיו באזור מספיק מקומות לינה ואוכל לכולם. בדיוק לשם כך הוקמה העיר סיאם ריפ. בעבר כפר צנוע וכיום עיר בת כשני מיליון תושבים, סיאם ריפ התפתחה על טוהרת התיירות. זוהי עיר של מלונות, מסעדות וסוכנויות תיירים, כולם מיועדים לספק את התשתית לתיירות האדירה.

במרכזה של העיר ניתן למצוא רחוב ברים סואן ותוסס, שם התרמילאים מרחבי העולם מבלים ערבים רוויי בירה זולה ומוזיקה רועשת. בין המסעדות תמצאו מקומות רבים המציעים "מופע אפסרות" – זהו מופע ריקודים קמבודי בו הרקדניות מחקות את התנועות של הפיות המסותתות באבן על קירות המקדשים באנגקור.

המלונות בעיר רבים מספור. החל מרמת הגסטהאוס ועד למלונות פאר, הכל קיים וההיצע אדיר. דווקא בסיאם ריפ מומלץ להתפנק עם מלון איכותי, בגלל המחירים הזולים יחסית והחום והלחות השוררים בחוץ באופן תמידי. מלון ממוזג היטב מאפשר מפלט בזמנים בהם לא מסיירים בחוץ, ומאפשר לצאת רעננים להרפתקאה הבאה. אחד המלונות הטובים והמומלצים בעיר נקרא סוקה אנגקור ריזורט (Sokha Angkor Resort) והוא נמצא במרחק טוב בין רחוב הברים במרכז העיר לבין היציאה לכיוון המקדשים.
אפשרויות לינה נוספות בסיאם ריפ
 
מלון סוקה אנגקור ריזורט, סיאם ריפ, קמבודיה
מלון סוקה אנגקור ריזורט – כפר נופש ברמת 5 כוכבים במרכז סיאם ריפ

 
אכן, זוהי רק טעימה מהעושר האדריכלי והתרבותי שהתקיים בימים שקמבודיה הייתה אימפריה מקומית. כיום, קמבודיה היא מדינה מתפתחת ויחסית ענייה, וזה ניכר גם באוכלוסייה. הקבצנים והילדים מוכרי המזכרות דואגים להזכיר זאת בכניסה וביציאה מכל מקדש, ומבליטים את הפער בין פאר העבר לקשיי ההווה. האזור של סיאם ריפ ומקדשי אנגקור הוא אומנם המטויל והמרשים ביותר בקמבודיה, אבל חשוב לזכור שיש למדינה זו עוד הרבה מה להציע. קמבודיה עשירה בחופים זהובים, ג'ונגלים עבותים, ומקדשים בודהיסטיים עם נזירים מסבירי פנים. אבל כל זה יישמר כבר לכתבה אחרת.
 

מידע נוסף

כתבות נוספות


עילי גולן אודות הכותב
עילי גולן, מדריך טיולים בחברה הגיאוגרפית ובטריפולוג'י, מרצה וצלם. חוקר את הקשר בין הדת העממית בסין לסביבה ואקלים באוניברסיטת תל אביב, במסגרת תואר מ.א. בוגר תוכנית הקיץ של אוניברסיטת רנמין בייג'ינג - דובר קורא וכותב סינית מנדרינית. טייל כתרמילאי וכיום מדריך במזרח ומרכז אסיה, בקווקז הרוסי, יוון, איסלנד ומערב ארה"ב.
 סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר