www.goTravel.co.il
הכתבה מעניינת? שלחו אותה בדואר למי שתרצו

הקש בתיבה את רצף האותיות המופיע למטה:מקדשי אנגקור ושואת קמבודיה
מאת: יובל נעמן


קמבודיה של היום מהווה שריד קלוש של תפארת העבר. כשרואים את ארמונות ומקדשי אנגקור אי אפשר שלא להשתהות מהיופי והעוצמה ולתהות איך נבנו מבני הענק האלו. אולם באפריל 1975, לאחר נפילת סייגון ביידי הקומוניסטים, משתלט פול-פוט על קמבודיה ונכנס לפנום-פן. הניסוי החברתי הגדול והאכזרי ביותר בתולדות האנושות שלאחר שואת יהודי אירופה מתחיל.שואת קמבודיה - הוצאה להורג של יותר מרבע מבני העם והשלכתם בקברי אחים  (צילום: יובל נעמן)


אנגקור (A) ובירת קמבודיה פנום פן (B)asiatica

שואת קמבודיה
בקיץ מופצת שמועה שהאמריקנים עומדים להפציץ את העיר אנגקור, וכשני מיליונים מפונים מהעיר למחנות עבודה. כל אנשי האקדמיה וההשכלה נרצחים וכל מרכיב משקפים שנחשד בהיותו אינטלקטואל נרצח גם הוא. משפחות מופרדות. צבא מונע פחד, של נערים בני 14 עם כלי נשק מאולתרים, מוציא להורג כל מי שאפשר, הערים נהיות ערי רפאים וחדרי החקירות והעינויים בתפוקה מלאה.
קמבודיה סגורה, וכך תישאר במשך כמעט ארבע שנים.

אמריקה של לאחר מלחמת-ויאטנם וכן שאר העולם, לא מגלים עניין (אין שם נפט), ושלטון הטרור של פול-פוט, ללא הסתייגות של המלך הגולה נורדהום סיהנוק - ממשיך בהרג ללא הפסקה. עקב מחסור בתחמושת ההוצאה להורג נעשית במכות אלה לבסיס הגולגולת, שיסוף גרונות בענפי דקל.

 

היטלר לא היה יהודי – פול-פוט היה קמבודי  (צילום: יובל נעמן)
 

ארבע שנים, שלוש שכנות, שני מליון הרוגים
ארבע שנות אימה עוברות על  המדינות השכנות לקמבודיה: תאילנד, לאוס המופצצת אוספת שבריה, וייאטנם הקומוניסטית משתקמת מעשרות שנות לחימה, לאחר שגירשה שלוש מעצמות בשלושה עשורים (צרפת, יפן וארה"ב). ואז עושה פול-פוט את טעותו הגורלית ופולש לוייאטנם בתחילת 1979.
התגובה המיידית היא כיבוש קמבודיה בזמן קצר ע"י וייאטנם (מה שלא נעשה ע"י העולם "הנאור"), ושחרור שארית האוכלוסייה, ללא מנהיגות, ללא השכלה, ללא מזון ומוכת טראומה בת ארבע שנים, לבנות שנית את מדינתם - וכמובן העולם מסיר מבט מהפינה/פנינה הזאת.

סיכום פעילות המשטר הברוטאלי, הוא הוצאה להורג של יותר מרבע מבני עמו והשלכתם בקברי אחים, כל זאת בשל השאיפה להשמדת האינטליגנציה האורבנית, כדי להחזיר את קמבודיה לחיי פשטות כפרית של ימי גדולתה של המדינה, על פי האידיאולוגיה המדינית קומוניסטית המעוותת של פול-פוט.

1979 - ארץ חדשה נולדת. פול-פוט והקאמר-רוז` עדיין חיים ופעילים, ואחד מיוצאי "הקמרים-האדומים", ביחד עם סיהנוק, מנסים לבנות מולדת חדשה.
מניין המתים הוא שני מיליון, מתוך שבעת מיליוני האזרחים של קמבודיה.
כשאמר יהודי לקמבודי שהוא יכול להבין את השואה שלהם, ענה לו הקמבודי: "היטלר לא היה יהודי – פול-פוט היה קמבודי...".

14 שנים עוברות עד שמוצגת גופתו של המנהיג, שמת בבקתה ביער, ללא משפט העולם או עמו.

התמונות המוצגות בכתבה זו, הן תזכורת לשואת קמבודיה, ולמה שנעשה בעשור האחרון ברואנדה, וגם ביוגוסלביה לשעבר, ולכל מי שחושב שטבע האדם טוב ושליו ורק משוגעים סוטים מקו הומאני.

 

להחזיר את קמבודיה לחיי פשטות כפרית של ימי גדולתה (צילום: יובל נעמן)

 

מקדשי אנגקור - שריד לתפארת העבר של קמבודיה
צאצאי הפליטים בארצם הם שמנסים בעשר אצבעות, ובממוצע בכאחת וחצי רגליהם, לבנות את מולדתם, לאור תפארת העבר של המאות 10-15, במהלכן שלטו בני קמבודיה במרבית דרום-מזרח אסיה, והיום עדיין חיים בפחד וטראומה.

קמבודיה של היום מהווה שריד קלוש של תפארת העבר, תזכורת כואבת של חידלון חברה אנושית.
קמבודיה ממוקמת בחלקה הדרומי של הודו-סין הצרפתית, וגובלת בוייאטנם, תאילנד, לאוס וים סין הדרומי. היא מושפעת מחלקו התחתון של נהר המא-קונג, היוצא מהמדרון הצפוני של ההימלאיה בסין, עובר לאורך מיאנמר, תאילנד ולאוס, וחוצה את קמבודיה בדרכו לשפך דלתא בדרום וייאטנם.

קמבודיה היא ממלכת קאמר המפוארת, ובראשה בירתה אנגקור (Angkor), הגדולה יותר מכל ערי אירופה של ימי הבניים. עיר של מיליון תושבים, המשתרעת על שטח של מאות קילומטרים רבועים, ובה מקדשים וארמונות מפוארים.

ממלכת הקאמר קבעה את בירתה אַנְגְקוֹר ("נאקור" הוא "עיר" בסנסקריט) 320 ק"מ צפון-מזרחית לפנום-פן, על גדת אגם טונאלה-סאפ הפורה כבר במאה ה- 10. בשיא גדולתה שלטה על שטחי תאילנד, קמבודיה, דרום וויאטנם ולאוס.

אנגקור, עיר המשתרעת על שטח של מאות קילומטרים רבועים ובה מקדשים וארמונות מפוארים (צילום: יובל נעמן)


מקדשי אנגקור
העיר אנגקור נכבשה רק פעם אחת למספר שנים, ומעולם לא הוחרבה. 
באמצע המאה ה- 15 ננטשה בהדרגה ומוקד השלטון עבר לבירה פנום פן, המהווה את בירתה של קמבודיה עד היום.

מבקרים בודדים תארו את ביקורם בעיר אנגקור המכוסה ג'ונגל עבות במהלך השנים, אבל למעשה הייתה העיר נעלמת מידיעת העולם, כשהיא שוקעת ונכנעת לשחיקת הזמן ולצמחית היער. בסוף המאה ה- 19 החלו הצרפתים ששלטו על הודו-סין לשלוח משלחות מחקר ולברא את הג’ונגל ולשקם את תפארת העבר מתהומות השכחה. 

לברא את הג’ונגל ולשקם את תפארת העבר מתהומות השכחה  (צילום: יובל נעמן)

 

אנגקור - העיר שטבעה בג'ונגל
לאחר שנות מלחמה ארוכות, ולמשך עשרות שנים נעצרה כמעט חשיפתה של העיר,  ורק בשנים האחרונות החלו זרמי המבקרים הנוהרים למקום להזרים גם כסף הדרוש להמשך חשיפה ושימור העיר.

כשרואים את ארמונות ומקדשי אנגקור אי אפשר שלא להתפעם מהגודל והאצילות, להשתהות מהיופי והעוצמה ולתהות איך נבנו מבני הענק האלו? איך נחצבו אבנים אלו ומאין הובאו? איך הונפו למקומן ואיך סותתו? מי היו האנשים שעשו מבצעי ענק אלו ומה עלה בגורלם, כשנטשו את העיר ללא מאבק או קרב? איך נראתה עיר בשטח של לוס-אנג’לס, על מאות ארמונותיה ומקדשיה, בזמן פריחתה בתקופה בה באירופה של ימי הצלבנים היו רק מספר ערי מבצר קטנות. איך נראו המבנים הללו למבקרים הבודדים שתעדו את העיר הטובעת ונכנעת לג’ונגל עבות, במאות השנים שעברו מנטישתה ועד לתחילת חשיפתה בידי הצרפתים.

העיר טובעת ונכנעת לג’ונגל עבות, במאות השנים שעברו מנטישתה ועד לתחילת חשיפתה בידי הצרפתים (צילום: יובל נעמן)

 

מספר מבנים נשארו לבליית העצים, כשהם אוחזים בחומת האבן ולא נותנים לה להתפרק, אבל המאבק בין העץ החי לאבן הדוממת הוכרע זה מכבר, ונותר רק המאבק בין העצים השכנים על אור השמש וטיפות הלחות באבן שלמטה.

כניסה לאזור העיר אנגקור היא חוויה אוונגרדית. המעבר מטבע ירוק עד, וממרקם אנושי של מאבק מתמיד של הישרדות, לאזור שכמו קפסולת זמן נפתח ומגלה למבקר מעט מתפארת העבר.

לאחר מאות שנות שכחה זכתה אנגקור להנצחה כסמל למדינה, ואנגקור ואט (ואט בקמבודית = מקדש), הוא המבנה היחיד המונצח על דגל של מדינה ומועמד ראוי לרשימת "שבעת פלאי תבל" (שלא זכה בתואר זה אם כי בהחלט חשוב ומרשים יותר מאחרים שזכו).

לאחר מאות שנות שכחה זכתה אנגקור להנצחה כסמל למדינה  (צילום: יובל נעמן)

 


קמבודיה על המים
נהר טונאלה והאגם שבקצהו, מתחבר לנהר המא-קונג, ומווסת את הזרימה בו.  בתקופת הגאות באביב מזרים את עודפי המים מהנהר לאגם ומכפיל את שטח האגם לכחמישה מיליוני דונם של מים מתוקים ודגה. בסתיו מחזיר לנהר את עודפי המים, כשהוא שומר על מישורי האורז הענקיים של שפך המא-קונג באזור הו-צ'י-מין סיטי (סייגון) משיטפונות אביב ומבצורת סתיו.

נהר טונאלה והאגם שבקצהו, מתחבר לנהר המא-קונג  (צילום: יובל נעמן)

 

אנשים רבים ובעיקר פליטים ויאטנמים מוצאים את מחייתם על גדות האגם, בכפרים צפים בהם יש הכל - משוק צף ועד לחקלאות בהמות ודגה. בגדות האגם גדל אורז צף שגבעוליו מסוגלים לגדול במהירות של 10 ס"מ ליום, ולהגיע לאורך 6 מטר, שראשו נמצא תמיד מעל המים גם בתקופת עליית האגם.

קמבודיה כולה שוכנת על מים שלווים, הנותנים הרגשה של רגיעה ישנונית, גם כשמתחת לפני החזות השלווה גועשים יצרים וזיכרונות של תרבות פאר ושל תהום פעורה של הרס והרג רצחני.

encushv

קמבודיה כולה שוכנת על מים שלווים, הנותנים הרגשה של רגיעה ישנונית (צילום: יובל נעמן)

מידע נוסף
בתי מלון בקמבודיה - השוואת מחירים והזמנות

כתבות נוספות
שייט על נהר המקונג
כתבות על תאילנד
כתבות על לאוס
כתבות על וייאטנם
כתבות על מיאנמר


יובל נעמן אודות הכותב
יובל נעמןצלם גיאוגרפי, מדריך טיולים, בונה מסלולים, יועץ טיולים אישיים ומרצה על ארצות העולם השלישי. בעל תואר שני בלימודי אסיה, מכיר את אסיה על בוריה וכן חלקים נרחבים של אפריקה ואמריקה, מעשרות ביקורים ולמעלה משלושים שנות טיולים עם התרמיל על הגב. www.yuval-naaman.com

יובל עונה לשאלותיכם בפורום מומחי תיירות
לקריאת כתבות נוספות של יובל
מספר צפיות: 7615
2034