מקדשי אנגקור ושואת קמבודיה

מקדשי אנגקור ושואת קמבודיה
מאת: יובל נעמן


קמבודיה של היום מהווה שריד של תפארת העבר. כשרואים את ארמונות ומקדשי אנגקור אי אפשר שלא להשתאות מהיופי והעוצמה ולתהות איך נבנו מבני הענק האלו. 


בכתבה אספר על המקדשים המרשימים, אבל גם על הטרגדיה שעבר העם הקמבודי בשנות השבעים של המאה ה- 20.
 
1 / 9
2 / 9
3 / 9
4 / 9
5 / 9
6 / 9
7 / 9
8 / 9
9 / 9

מקדשי אנגקור - מוקד התיירות מספר אחת בקמבודיה (צילום: Paul Szewczyk)
פרצופים מסותתים במקדש באיון (צילום: Joao Francisco)
נזירים מתהלכים בין שרידי המקדשים (צילום: giulia brochetto)
מטרת רצח העם הייתה להחזיר את קמבודיה לחיים כפריים ופשוטים (צילום: Angkor Feel)
הג'ונגל השתלט על מקדש Ta Prohm (צילום: Andrea Schaffer)
בתים צפים באגם טונלה סאפ (צילום: Teseum)
ילדים נזירים במקדש Ta Prohm (צילום: strawarts)
אנדרטת Choeung Ek לזכר הנרצחים (צילום: Anthony Tong Lee)
מקדש אנגקור ואט (A), העיר סיאם ריפ (B), אגם טונלה סאפ (C) ובירת קמבודיה פנום פן (D)


המזרח הרחוקמקדשי אנגקור – שריד לתפארת העבר של קמבודיה

קמבודיה ממוקמת בחלקה הדרומי של הודו-סין וגובלת בווייטנאםתאילנדלאוס וים סין הדרומי. היא מושפעת מחלקו התחתון של נהר המקונג, שתחילתו בהרי ההימלאיה בסין, עובר לאורך מיאנמרתאילנד ולאוס, וחוצה את קמבודיה בדרכו לשפך דלתא בדרום וייטנאם.

במהלך המאות ה- 10-15 שלטו בני קמבודיה במרבית דרום-מזרח אסיה, אך כיום קמבודיה מהווה שריד קלוש של תפארת העבר, ועל הסיבות לכך אספר בהמשך. קמבודיה היא ממלכת קמר המפוארת, ובראשה בירתה אנגקור (Angkor), הגדולה יותר מכל ערי אירופה של ימי הבניים. עיר של מיליון תושבים, המשתרעת על שטח של מאות קילומטרים רבועים, ובה מקדשים וארמונות מפוארים.

ממלכת קמר קבעה את בירתה אַנְגְקוֹר ("נאקור" = "עיר" בסנסקריט) 320 ק"מ צפון-מזרחית לפנום פן, על גדת אגם טונאלה סאפ (Tonlé Sap) הפורה כבר במאה ה- 10. בשיא גדולתה שלטה על שטחי תאילנד, קמבודיה, דרום וייטנאם ולאוס.
כתבת עומק על מקדשי אנגקור המרשימים והמוכרים ביותר
 
מקדשי אנגקור, קמבודיה
אנגקור בירת ממלכת קמר המפוארת (צילום: CC Juan Antonio Segal)
 

מקדשי אנגקור מתגלים שוב במאה ה- 19

העיר אנגקור נכבשה רק פעם אחת למספר שנים, ומעולם לא הוחרבה. באמצע המאה ה- 15 ננטשה בהדרגה ומוקד השלטון עבר לבירה פנום פן (Phnom Penh), המהווה את בירתה של קמבודיה עד היום. 

מבקרים בודדים תארו את ביקורם בעיר אנגקור המכוסה ג'ונגל עבות במהלך השנים, אבל למעשה הייתה העיר נעלמת מידיעת העולם, כשהיא שוקעת ונכנעת לשחיקת הזמן ולצמחית היער. בסוף המאה ה- 19 החלו הצרפתים ששלטו על הודו-סין לשלוח משלחות מחקר, לברא את הג'ונגל ולשקם את תפארת העבר מתהומות השכחה. 
 
מקדשי אנגקור, קמבודיה
לברא את הג'ונגל ולשקם את תפארת העבר מתהומות השכחה (צילום: CC Juan Antonio Segal)
 

אנגקור – העיר שטבעה בג'ונגל

לאחר שנות מלחמה ארוכות, ולמשך עשרות שנים נעצרה כמעט חשיפתה של העיר, ורק בשלהי המאה ה- 20 החלו המבקרים הנוהרים למקום להזרים גם כסף הדרוש להמשך חשיפה ושימור העיר.

כשרואים את ארמונות ומקדשי אנגקור אי אפשר שלא להתפעם מהגודל והאצילות, להשתאות מהיופי והעוצמה ולתהות איך נבנו מבני הענק הללו? איך נחצבו אבנים אלו ומאין הובאו? איך הונפו למקומן ואיך סותתו? מי היו האנשים שעשו מבצעי ענק אלו ומה עלה בגורלם, כשנטשו את העיר ללא מאבק או קרב? איך נראתה עיר בשטח של לוס אנג’לס, על מאות ארמונותיה ומקדשיה, בזמן פריחתה בתקופה בה באירופה של ימי הצלבנים היו רק מספר ערי מבצר קטנות? איך נראו המבנים הללו למבקרים הבודדים שתעדו את העיר הטובעת ונכנעת לג'ונגל עבות, במאות השנים שעברו מנטישתה ועד לתחילת חשיפתה בידי הצרפתים?

מספר מבנים נשארו לבליית העצים, כשהם אוחזים בחומת האבן ולא נותנים לה להתפרק, אבל המאבק בין העץ החי לאבן הדוממת הוכרע זה מכבר, ונותר רק המאבק בין העצים השכנים על אור השמש וטיפות הלחות באבן שלמטה.
 
מקדשי אנגקור, קמבודיה
מלחמת העצים באבן – מי ינצח? (צילום: CC Juan Antonio Segal)
 

ביקור במקדשי אנגקור

רוב המבקרים מגיעים למקדשי אנגקור מהעיר סיאם ריפ (Siem Reap), בירת מחוז סיאם ריפ. העיר בת 140 אלף התושבים, החמישית בגודלה בקמבודיה, היא עיר תיירותית, בזכות היותה השער לאנגקור, אתר התיירות הפופולרי ביותר בקמבודיה.
בתי מלון בעיר סיאם ריפ

כניסה לאזור העיר אנגקור היא חוויה אוונגרדית. המעבר מטבע ירוק עד, וממרקם אנושי של מאבק מתמיד של הישרדות, לאזור שכמו קפסולת זמן נפתח ומגלה למבקר מעט מתפארת העבר. לאחר מאות שנות שכחה זכתה אנגקור להנצחה כסמל למדינה, ואנגקור ואט (Angkor Wat, ואט בקמבודית = מקדש), הוא המבנה היחיד המונצח על דגל של מדינה.
כתבה על המזרח הרחוק לבני גיל הזהב
 
מקדשי אנגקור, קמבודיה
נזירים במקדשי אנגקור, אתר התיירות מספר אחת בקמבודיה (צילום: CC Juan Antonio Segal)
 
מקדשי אנגקור, קמבודיה
עוד קצת יופי, לפני שעוברים לעבר המכוער של קמבודיה... (צילום: CC Juan Antonio Segal)
 שואת קמבודיה

באפריל 1975, לאחר נפילת סייגון (כיום הו צ'י מין סיטי, וייטנאם) בידי הקומוניסטים, משתלט על קמבודיה העריץ הקמבודי פול פוט (Pol Pot, מנהיג תנועת הקמר רוז' ששלטה בקמבודיה בשנים 1975-1979) ונכנס לפנום פן. הניסוי החברתי הגדול והאכזרי ביותר בתולדות האנושות שלאחר שואת יהודי אירופה מתחיל.

בקיץ מופצת שמועה שהאמריקנים עומדים להפציץ את העיר אנגקור, וכשני מיליונים מפונים מהעיר למחנות עבודה. כל אנשי האקדמיה וההשכלה נרצחים וכל מרכיב משקפים שנחשד בהיותו אינטלקטואל נרצח גם הוא. משפחות מופרדות. צבא מונע פחד, של נערים בני 14 עם כלי נשק מאולתרים, מוציא להורג כל מי שאפשר, הערים נהיות ערי רפאים וחדרי החקירות והעינויים בתפוקה מלאה. קמבודיה סגורה ומסוגרת, וכך תישאר במשך כמעט ארבע שנים.

אמריקה שלאחר מלחמת וייטנאם וכן שאר העולם, לא מגלים עניין (אין שם נפט), ושלטון הטרור של פול פוט, ללא הסתייגות של המלך הגולה נורדהום סיהנוק – ממשיך בהרג ללא הפסקה. עקב מחסור בתחמושת, ההוצאה להורג נעשית במכות אלה לבסיס הגולגולת או שיסוף גרונות בענפי דקל.
 

שואת קמבודיה – הוצאה להורג של יותר מרבע מבני העם והשלכתם בקברי אחים (צילום: יובל נעמן)
 

ארבע שנים, שלוש שכנות, שני מליון הרוגים

ארבע שנות אימה עוברות על המדינות השכנות לקמבודיה: לאוס המופצצת אוספת שבריה, וייטנאם הקומוניסטית משתקמת מעשרות שנות לחימה, לאחר שגירשה שלוש מעצמות בשלושה עשורים (צרפת, יפן וארה"ב), ותאילנד. ואז עושה פול פוט את טעותו הגורלית ופולש לוייטנאם בתחילת 1979.

התגובה המיידית היא כיבוש קמבודיה בזמן קצר על ידי וייטנאם (מה שלא נעשה על ידי העולם "הנאור"), ושחרור שארית האוכלוסייה, שנותרת ללא מנהיגות, ללא השכלה, ללא מזון, מוכת טראומה בת ארבע שנים, לבנות שנית את מדינתם  וכמובן העולם מסיר מבט מהפינה-פנינה הזאת.

סיכום פעילות המשטר הברוטאלי, הוא הוצאה להורג של יותר מרבע מבני עמו והשלכתם בקברי אחים, כל זאת בשל השאיפה להשמדת האינטליגנציה האורבנית, כדי להחזיר את קמבודיה לחיי פשטות כפרית של ימי גדולתה של המדינה, על פי האידיאולוגיה המדינית-קומוניסטית המעוותת של פול פוט.
 
 
מטרת רצח העם הייתה להחזיר את קמבודיה לחיי פשטות כפרית של ימי גדולתה (צילום: יובל נעמן)
 

סוף דבר

1979 – ארץ חדשה נולדת. פול פוט והקמר-רוז' עדיין חיים ופעילים, ואחד מיוצאי "הקמרים-האדומים", ביחד עם סיהנוק, מנסים לבנות מולדת חדשה. מניין המתים הוא שני מיליון, מתוך שבעה מיליון האזרחים של קמבודיה.

כשאמר יהודי לקמבודי שהוא יכול להבין את השואה שלהם, ענה לו הקמבודי: "היטלר לא היה יהודי – פול פוט היה קמבודי...".


עוברות 14 שנים עד שמוצגת גופתו של המנהיג, שמת בבקתה ביער, ללא משפט העולם או עמו. 
 
מקדשי אנגקור, קמבודיה
"היטלר לא היה יהודי – פול פוט היה קמבודי...". נזירים במקדשי אנגקור (צילום: CC Juan Antonio Segal)


מלון מומלץ בפנום פן בירת קמבודיה

מלון פאלאס גייט (Palace Gate Hotel & Resort) ממוקם במרכז פנום פן (ליד הארמון המלכותי), על גדות נהר המקונג (או נכון יותר, נהר טונלה, אחד מיובליו), ושומר על אווירה אוטנטית עם שירות מפנק. המבנה המרשים שימש כווילה קולוניאלית צרפתית, והוא מציע חדרים מרווחים וממוזגים, שחלקם פונים לעבר הנהר, בריכת שחייה חיצונית, מסעדה, בר על הגג, חדר כושר ומרכז ספא, כמיטב מסורת המזרח. פקידי הקבלה שירותיים ואדיבים, וישמחו לתאם עבורכם סיורים בעיר והסעות מ/אל שדה התעופה.

מלון מומלץ בפנום פן
מלון פאלאס גייט – מיקום מצוין בבירה פנום פן, אווירה אותנטית ושירות מפנקמידע נוסף

כתבות נוספות


יובל נעמן אודות הכותב
יובל נעמןצלם גיאוגרפי, מדריך טיולים, בונה מסלולים, יועץ טיולים אישיים ומרצה על ארצות העולם השלישי. בעל תואר שני בלימודי אסיה, מכיר את אסיה על בוריה וכן חלקים נרחבים של אפריקה ואמריקה, מעשרות ביקורים ולמעלה משלושים שנות טיולים עם התרמיל על הגב.

יובל עונה לשאלותיכם בפורום מומחי תיירות


סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר