כתבות והמלצות לטיול בקמבודיה Cambodia

כתבות והמלצות לטיול בקמבודיה Cambodia
צילום: Dennis Jarvisבירה פנום פן Phnom Penh
ערים מרכזיות בטמבנג Battambang, סיים ריפ Siem Reap, קומפונג צ'אם Kompong Cham,
קומפונג ספו Kompong Speu, קומפונג טהום Kompong Thom
משטר מלוכה חוקתית
אוכלוסיה 17 מיליון תושבים
שטח 181,035 קמ"ר
אקלים טרופי-מונסוני: יוני-אוקטובר עונה יבשה, נובמבר-מאי עונה גשומה
שפה קמרית, אנגלית, צרפתית
דתות
95% בודהיסטים, השאר - מוסלמים, נוצרים קתולים
קהילה יהודית אין קהילה יהודית קבועה
מטבע רייל Riel, כאשר 1 רייל = 100 סן Sen
הפרשי שעות (ללא שעון קיץ) UTC +7 (ללא שעון קיץ 5+ מישראל, בזמן שעון קיץ בישראל 4+)
קוד גישה טלפוני 855+
סיומת אינטרנט kh


במדור זה רוכזו כתבות על קמבודיה, הכוללות טיפים והמלצות ליעדי טיול במדינה.השעה בקמבודיה כעת
 
מקדשי אנגקור, קמבודיה
מקדשי אנגקור  אתר התיירות מספר אחת של קמבודיה (צילום: CC Jerry Luo)
 

המזרח הרחוקקמבודיה על המים

נהר טונלה והאגם שבקצהו – אגם טונלה סאפ, מתחבר לנהר המקונג, ומווסת את הזרימה בו. בתקופת הגאות באביב מזרים את עודפי המים מהנהר לאגם ומכפיל את שטח האגם לכחמישה מיליוני דונם של מים מתוקים ודגה. בסתיו מחזיר לנהר את עודפי המים, כשהוא שומר על מישורי האורז הענקיים של שפך המקונג באזור הו צ'י מין סיטי (סייגון, וייטנאם) משיטפונות אביב ומבצורת סתיו.

תושבים רבים ובעיקר פליטים וייטנאמים מוצאים את מחייתם על גדות האגם, בכפרים צפים בהם יש הכול – משוק צף ועד לחקלאות בהמות ודגה. בגדות האגם גדל אורז צף שגבעוליו מסוגלים לגדול במהירות של 10 ס"מ ליום, ולהגיע לאורך 6 מטר, שראשו נמצא תמיד מעל המים גם בתקופת עליית האגם. קמבודיה כולה שוכנת על מים שלווים, הנותנים הרגשה של רגיעה ישנונית, גם כשמתחת לפני החזות השלווה גועשים יצרים וזיכרונות של תרבות פאר ושל תהום פעורה של הרס והרג רצחני.
 
encushv
קמבודיה כולה שוכנת על מים שלווים, הנותנים הרגשה של רגיעה ישנונית (צילום: יובל נעמן)
 

אגם טונלה סאפ

אגם טונלה סאפ (Tonle Sap) המרתק מהווה את מקווה המים הגדול ביותר בקמבודיה, עם שטח של 2,700 קמ"ר. ייחודו נובע משתי סיבות עיקריות: כיוון הזרימה שלו משתנה פעמיים בשנה, ובעונה הרטובה (מאי עד נובמבר) הוא הופך מאגם קמבודי צנוע למקווה המים המתוקים הגדול בכל אסיה. ההבדלים העצומים במפלס האגם בין עונות השנה (הוא צומח בגודלו כמעט פי 6!) הם הבסיס לדינמיקה המעניינת של חיי המקומיים פה. לאורך האגם ניתן לחזות בכפרי הדייגים ה"צפים", כלומר בנויים על כלונסאות, הנחשפות לעיני כול בעונה היבשה, תופעה ייחודית לאזור זה של העולם.

אגם טונלה סאפ, פלא טבע בפני עצמו, מתחבר בהמשכיות לנהר המקונג, ולכן נחשב לשער הכניסה הטבעי והנוח להפלגות על הנהר הגדול. למעשה, בשל הרצף הגיאוגרפי ביניהם, רבים מחשיבים את האגם והנהר כיעד תיירותי אחד, ובאמת – זו הדרך המומלצת להגיע לכאן. שייט לאורך האגם יכול ללמד רבות על החיים במקום, דרך ביקור בכפרים הצפים וסיורים בכפרים החקלאיים המסורתיים שלגדותיו. מומלץ לשוחח עם הדייגים, החקלאים ובעלי המלאכה – גם אם רוב השיחה תתנהל בתנועות ידיים – כי אין כמו מגע אנושי ישיר על מנת ללמוד על חייו של אדם. אחרי סיור בין בתי העץ הבנויים על כלונסאות, ביקור בשווקים הצבעוניים והנוגעים ללב ומפגש עם תושבי המקום, המעניקים לאזור ייחודי זה את הילת קסמו, ניתן להבין למה אגם זה נחשב לליבה הפועם של החקלאות הקמבודית.

המסע בין טונלה סאפ למקונג עובר דרך תעלה מפותלת, מעשה ידי אדם, הצוברת פופולריות שהולכת ועולה מדי שנה בקרב מטיילי דרום-מזרח אסיה, אך נחשבת עדיין ליעד אותנטי ולא ממוסחר, בו ניתן לחזות ב"חיים האמיתיים" של תושבי האזור. באופן מפתיע, אופיו של האזור תוסס מאוד, אך בשל הצביון הכפרי-מסורתי, נעדרת בו ההמולה של ערי אסיה הגדולות, ולכן מתאפשרת היכרות כנה ואף אינטימית עם חיי המקומיים.
קראו עוד על טונלה סאפ בכתבה על הפלגה על נהר המקונג
 
אגם טונלה סאפ, קמבודיה
החיים הפשוטים על האגם, אב ובנו על אגם טונלה סאפ  (צילום: CC Niederwimmer)
 העיר אנגקור לחופי אגם טונלה סאפ

עיר המקדשים אנגקור (Angkor), בירתה של ממלכת אנגקור הקדומה. גם היא זכתה לתואר "אתר מורשת עולמית" של אונסק"ו, ולא בכדי. מהעיר העתיקה שרדו מערכות, תעלות, פסלים, מקדשים ומבנים אחרים, המעידים על רמת תחכומה של הציוויליזציה הנכחדת. ממבני המגורים עשויי העץ לא נותר דבר, אבל סיור בין המבנים המונומנטליים הנבלעים כיום בתבנית נוף הג'ונגל, מאפשר הצצה נדירה אל חיים עתיקים שאינם עוד. אנגקור שוכנת לחופו של אגם טונלה סאפ, וממנה אפשר לצאת לטיולי השייט על המקונג.
כתבה על מקדשי אנגקור  |  לינה באזור סיאם ריפ
 
מקדשי אנגקור, קמבודיה
מקדשי אנגקור – תפארת העבר של קמבודיה (צילום: CC Juan Antonio Segal)
 
מקדשי אנגקור, קמבודיה
נזירים במקדשי אנגקור, תזכורת לימי גדולתה של קמבודיה בימי ממלכת ק'מר (צילום: CC Juan Antonio Segal)

מלון מומלץ בפנום פן
מהבירה העתיקה לבירה הנוכחית – העיר פנום פן
גגות הפגודות של העיר העתיקה, תצפית מהבר על גג מלון פאלאס גייט שבמרכז העיר


מלון מומלץ בפנום פן בירת קמבודיה

מלון פאלאס גייט (Palace Gate Hotel & Resort) ממוקם במרכז פנום פן (ליד הארמון המלכותי), על גדות נהר המקונג (או נכון יותר, נהר טונלה, אחד מיובליו), ושומר על אווירה אוטנטית עם שירות מפנק. המבנה המרשים שימש כווילה קולוניאלית צרפתית, והוא מציע חדרים מרווחים וממוזגים, שחלקם פונים לעבר הנהר, בריכת שחיה חיצונית, מסעדה, בר על הגג, חדר כושר ומרכז ספא, כמיטב מסורת המזרח. פקידי הקבלה שירותיים ואדיבים, וישמחו לתאם עבורכם סיורים בעיר והסעות מ/אל שדה התעופה.

מלון מומלץ בפנום פן
מלון פאלאס גייט
  מיקום מצוין בבירה פנום פן, אווירה אותנטית ושירות מפנק


מידע נוסף

כתבות נוספות
סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר