סיאול – טיול בעיר ישנה-חדשה
מאת: ד"ר גילי חסקין


החוויה הראשונה שלי מקוריאה הדרומית היא מראה עיר הבירה סיאול, כפי שנשקף מהמטוס. שטיח ענק של אורות – מיליוני נורות צבעוניות שיוצרות פסיפס מרצד של כוכבים. נחשי ענק של אור, הנראים מלמעלה כפסים צהובים ואדומים. הילה ענקית הצובעת את השחור של השמים במעין אבק של חלקיקים מוארים.


סיאול היא עיר ללא הפסקה. יש בה רחובות מוצפי אור, שלטי פלורסנט צבעוניים, מסכי ענק. עיר עטופה בהילה מחושמלת. יש בה גשרי ענק, המחברים בין שני חלקי העיר, מרכזי קניות עצומים, מדרחובים עמוסי דוכנים לעייפה ובהם שפע של מטעמים. עיר אולטרה מודרנית, עם קו רקיע של גורדי שחקים. אין דבר רחוק יותר מהפנטזיה של "המזרח הרחוק".

1 / 7
2 / 7
3 / 7
4 / 7
5 / 7
6 / 7
7 / 7

ארמון צ’אנגדאוק הבנוי בסגנון מסורתי  (צילום: huongnguyen)
ארמון צ’אנגדאוק קצת יותר מקרוב (צילום: huongnguyen)
ארמון צ’אנגדאוק עוד יותר מקרוב  (צילום: huongnguyen)
ארמון קיונגבוק מפורסם בזכות טקס חילופי המשמר (צילום: lperron)
טקס חילופי המשמר בארמון קיונגבוק (צילום: Geordie)
פסלו של סג'ונג הגדול, מלך קוריאה  (צילום: NmewahanG)
פביליון hyangwonjeong   (צילום: Kimdaejeung)


מפת העיר סיאול ועליה האתרים ונקודות העניין המתוארות בכתבה
להגדלה - לחצו על הפינה השמאלית העליונה


המזרח הרחוקאנשים טובים באמצע הדרך, ובכל פינה

לא נשביתי במהרה בקסמה של סיאול (Seoul), אבל הייחוד שלה החל לחלחל אלי. התכנון ארוך הטווח, הרצון לשמר את המסורת ככל האפשר, ובעיקר – החביבות של תושביה. אלו אנשים חמימים, שיוצאים מגדרם כדי לעזור למבקרים בעיר. הם מנומסים להפליא, מדריכים בחפץ לב את התייר למחוז חפצו, גם אם לא דוברים יותר משתי מילים באנגלית. מבקר האוחז בידו מפה באחת מתחנות הרכבת התחתית, יגלה כי בתוך כמה דקות, ייגשו אליו מקומיים ויובילו אותו למחוז חפצו.

במקומות רבים ניצבים מתנדבים, לבושים במדים מיוחדים, העובדים בפיקוח העירייה ומסייעים בחינם למבקר מן החוץ. מכיוון שהיציאה לפנסיה היא בגיל צעיר יחסית – בין 56 ל-60, הרחובות מוצפים באנשים צעירים למדי, מוכשרים ומנוסים, הנרתמים לטובת החברה. רבים מהם נרתמים לפרויקט הכלל קוריאני לשימור המורשת, לבל תוצף בנחשולי המודרנה.
בתי מלון בעיר סיאול

סיאול - תושבים מסייעים ברחוב
אם תתלבטו לשנייה תמיד יהיה מי שיעזור – משפחה בלבוש מסורתי   (צילום: jackmac34)
 

סיאול – תמהיל של חדש וישן

סיאול היא העיר הגדולה בדרום קוריאה ומרכזה הכלכלי, הפיננסי, הפוליטי והתרבותי. במטרופולין של העיר חיים למעלה מ- 26 מיליון בני אדם – כמחצית מאוכלוסיית המדינה, בהם כחצי מיליון תושבים זרים. כאן גם שוכנים מרכזי חברות ההיי-טק הקוריאניות שהתפרסמו ברחבי תבל: סמסונג, LG ויונדאי.

יש בה גורדי שחקים ענקיים, שכונות יוקרה שבתיהן נמוכים ובתי דירות גדולים וקודרים. ובכל זאת, יש בעיר תחושה של הרמוניה: כרך גדול וסואן, עם הרבה פינות חמד מטופחות. מודרניזציה שמורשת העבר מבצבצת ממנה.

סיאול היא המקום המבוקר ביותר בקוריאה, ולטעמי גם המעניין ביותר, היא הלב והנשמה של קוריאה – מסעירה, ידידותית, תוססת, עם שוק דגים נהדר, שפע של בילויים לתוך הלילה, מועדונים ופאבים – לצד ארמונות עתיקים ומקדשים.

כתבה על יעדי טיול בקוריאה הדרומית
 
סגנון בנייה עתיק על רקע גורדי השחקים בעיר סיאול
גורדי השחקים בעיר סיאול, העיר הגדולה בדרום קוריאה ומרכזה הכלכלי, הפיננסי, הפוליטי והתרבותי  (צילום: huongnguyen)
 

הנחל העתיק – מרכז עניין, תרבות וקניות

סיאול נחשבת לגן עדן לחובבי קניות או לשוחרי שיטוט בין דוכנים. השווקים של דרום קוריאה הם מרכזי בילוי מלאי חיים. לעתים נדמה שהמקומיים ובעקבותיהם גם התיירים, שרויים בבולמוס של קניות מתמשך.

במרכז העיר זורם נחל מלאכותי (
Cheonggye-chhaon), לאורכו פועם ליבה של סיאול ההיסטורית. לצדו ישנו מסלול הליכה של 6 ק"מ, ממנו ניתן להגיע לאתרים רבים במרכז העיר. הנחל המלאכותי הוא שחזור אמין של נחל שזרם במרכז סיאול במשך מאות בשנים, ולשתי גדותיו התפתחו חיי מסחר תוססים, לצד בתי מגורים רבים.

בסופי שבוע מתקיימות הופעות קצביות של להקות זמר ואקרובטים, על הגשרים ועל גבי במות מיוחדות שנבנו לאורך התעלה.

הנחל המלאכותי על תוואי הנחל העתיק, סיאול
הנחל המלאכותי על תוואי הנחל העתיק - שחזור מצוין גם של הצמחייה ואופן זרימת המים  (צילום: Leung Cho Pan)
 

סיאול – בירת אדריכלות

אחד הדברים הבולטים בביקור בעיר הוא המגוון הארכיטקטוני מעורר ההשראה – בניינים וארמונות מתקופות שונות, במיוחד בעיר העתיקה של סיאול. כאן ניצבים ארבעה ארמונות מפוארים ומתחם קבר קדוש, שנבנו על ידי המלכים לשושלת ג'וסון, ששלטה בקוריאה בשנים 1392-1897. היפה והמוכר מכולם הוא ארמון קיונגבוק (Gyeongbokgung), שפירוש שמו: "ארמון שבורך על ידי השמים". הארמון מפורסם בזכות טקס החלפת המשמר החגיגי והצבעוני, שמתקיים בכל יום ובכל שעה עגולה, בין 10:00 ל-15:00.
 
ארמון קיונגבוק, סיאול
טקס חילופי המשמר בארמון קיונגבוק, בכל יום ובכל שעה עגולה  (צילום: lperron) 


ארמון מרשים נוסף הוא ארמון צ’אנגדאוק (Changdeokgung), הבנוי בסגנון מסורתי. בניגוד למה שאנו מכירים מארמונות באירופה, בולט היעדרו של מבנה מרכזי, ולמרבה ההפתעה – בולטת גם היעדר הסימטריה. בשטח מפוזרים מבנים שונים, שבאורח פלא משתלבים בנוף וזה בזה. זהו מתחם גדול בשטחו ובו שלושה עשר מבנים מרכזיים וכשלושים ביתנים מוקפים גנים מטופחים, ובלבם אגם מלאכותי.

מן הארמון נמתח גשר עץ אל מקדש צ’ונגמיאו (Jongmyo), שנחשב למקדש הקונפוציוניסטי העתיק בקוריאה ואחד העתיקים בעולם, אשר נבנה כדי לפאר את השליטים משושלת צ'וסון. לאווירה מוסיפות עשרות נערות בלבוש מסורתי – המזכה את הלובשות אותו לא רק בתחושה חגיגית, אלא גם בפטור מדמי כניסה.

ארמון צ’אנגדאוק, סיאול
ארמון צ’אנגדאוקמתחם גדול בשטחו ובו שלושה עשר מבנים מרכזיים וכשלושים ביתנים מוקפים גנים מטופחים  (צילום: huongnguyen) 
 
ברובע פוקצ’ון (Bukchon), התגוררו בעת העתיקה האצילים ופקידי המלוכה ולכן רבים מבתיו הם בתי האנוק מסורתיים. לא הרחק משם נמצא פסלה של האישה הקוריאנית, המוחה על פשעי המלחמה שעשו היפנים במלחמת העולם השנייה, שהפכו אלפי נערות קוריאניות לשפחות מין עבור חייליהם. היפנים הסכימו להעביר פיצויים לקורבנות, אך מסרבים להודות בפשעים ולקחת אחריות עליהם.

כדאי מאוד לטעום גם מהאדריכלות המודרנית בעיר, ולבקר במרכז העיצוב החדש, המכונה DDP (Dongdaemun Design Plaza), שתוכנן על ידי האדריכלית הבריטית הנודעת (ממוצא עיראקי) זאהה חדיד (Zaha Hadid). הקומפלקס העתידני מזכיר חללית שהונחתה באמצע העיר, והוא מרהיב במיוחד בשעות הערב, כשהוא מואר. מרכז זה היה אחת הסיבות להכתרת סיאול כבירת התכנון העולמית ב- 2010.

מרכז העיצוב, סיאול, DDP (Dongdaemun Design Plaza)
מתחם DDP, מרכז לעיצוב חדשני ומעורר השראה   (צילום: LuquePark)
 

אהבה למרגלות המגדל הגבוה בסיאול

הנוף הפנורמי המרהיב שנגלה ממרומי מגדל סיאול (Namsan Seoul Tower) על ראש גבעת נאמסאן (Namsan) הפך לסמלה של סיאול המודרנית. מגדל התצפית, שהוקם בשנת 1980, מתנשא לגובה של 236 מ' והוא מן הגבוהים באסיה. המקום מרהיב במיוחד לקראת שקיעה, כשהשמיים נצבעים אט אט בוורוד, ההופך לכתום, לאדום עז, לאפור ולבסוף לשחור, כשבהדרגה, הנוף העירוני הולך ונהיה מואר יותר ויותר.

לרגלי המגדל ניצבים עצי אשוח מלאכותיים, עליהם תלויים מנעולים לאלפים. זוגות מאוהבים מגיעים לכאן, "נועלים" את אהבתם במנעול החדש, אותו תולים בטקסיות על אחד הענפים ומשליכים את המפתח לגיא העמוק שלמטה, כדי להנציח את קשר אהבתם שלא יינתק. לא ברור לי מדוע אהבה צריכה להיות קשורה למנעול, אבל זהו מנהג שמקורו בסין וכיום קיים בעולם כולו.

 
מגדל סיאול (Namsan Seoul Tower) על ראש גבעת נאמסאן (Namsan) הפך לסמלה של סיאול המודרנית
מגדל סיאול, אינסוף מילות אהבה סגורות במנעולים ומבטיחות שהזוג יישאר יחדיו לנצח נצחים...  (צילום: TwilightShow)
 

מוזיאונים והיסטוריה בסיאול

המוזיאון הלאומי (National Museum) שבעיר הוא השישי בגודלו בעולם, והוא מכיל עושר תרבותי עצום, עם למעלה מ- 200,000 פריטים. המוזיאון מאפשר למבקר לארגן בראשו את ההיסטוריה הקוריאנית, את תרבותה החומרית, את התפתחותה ואת ההשפעות שספגה משכנותיה. במוזיאון מוצגים חפצי אומנות גם מיפן, הודו וייטנאם וסין. גולת הכותרת היא כתר עשוי זהב, מעוטר באבן ירקן, שנמצא באחד הקברים העתיקים של שושלת שילה (Silla). מוזיאון חשוב נוסף הוא מוזיאון המלחמה (War Memorial of Korea), המתאר את מאבקיה רבי השנים של קוריאה, עם שכנותיה האלימות. במוזיאון מוצגות תמונות רבות משדה הקטל, במיוחד ממלחמת קוריאה. נוגעת ללב במיוחד היא אנדרטת שני אחים, אחד מצפון ושני מדרום, הניצבים זה מול זה, בשדה הקרב. 

מויזאון ליאום (Leeum Museum of Art), שהוקם על ידי חברת סמסונג, ממחיש נפלא את הניגוד והשילוב בין המסורת לבין החדשנות. בין העבר המפואר לעתיד המבטיח עוד יותר. שני אדריכלים נודעים לקחו חלק בעיצוב ובניית שני מבנים במוזיאון: השווייצרי מריו בוטה (Mario Botta) שהקים בניין המציג אומנות מסורתית, והצרפתי ז’אן נובל (Jean Nouvel), שהקים את הבניין המציג  אומנות מודרנית ועכשווית, של אומנים קוריאניים ובינלאומיים.
עוד על יצירותיו של מריו בוטה בכתבה על אגם לוגאנו בשוויץ

מוזיאונים בעיר סיאול
מוזיאון ליאום, ממחיש נפלא את הניגוד והשילוב בין המסורת לבין החדשנות  (צילום: Korean Culture and Information Servic)
 שווקים וקניות בסיאול

סיאול נחשבת לגן עדן לחובבי קניות, ומלעיזיה אפילו טוענים שהיא "שוק אחד גדול". מרכזי הקניות שלה עלולים לסחרר את ראשו של כל קניין או קניינית מנוסה. לא הרחק ממוזיאון ליאום, נמצא שוק התרופות המסורתיות יאנגניונג (Yangnyeong), שבו רוקחים רופאים מסורתיים, תרופות פלא, מצמחי מרפא, עלים ושורשים. השוק הזה, בו דומה שהזמן עצר מלכת, הינו ניגוד מסעיר לבנייה החדשנית שמסביב. 

השוק הגדול ביותר הוא דונגדמון (Dongdaemun), המכיל אלפי חנויות, שרובן פתוחות מעשר בבוקר ועד חמש לפנות בוקר ביום המחרת. שוק זה משתרע על פני שטח גדל ממדים ובו כ- 1,700 דוכנים וחנויות, בהם ניתן למצוא מכל טוב. החל  מכלי מטבח וציוד ספורט ועד לחנויות מסורתיות בהן מציעים ממכר תה, שורשים, תרופות מסורתיות, דגים מיובשים ועוד – והכול במחירים אטרקטיביים.

אחד האזורים היפים והמעניינים הוא ברובע אינסה-דונג (Insa Dong). שם, בגלריות הרבות, ניתן למצוא כלי חרסינה מעודנים, הדפסים על נייר תוצרת בית, פסלים וענתיקות. הסמטאות שיוצאות מרחוב Insadong-gil הן ניגוד בולט לגורדי השחקים. יש בהן מבנים עתיקים ואווירה של קוריאה של פעם.

קניות בסיאול, דר' קוריאה
מתי השוק פתוח? עדיף שתשאלו  מתי לא... הקניות נמשכות כאן לתוך הלילה  (צילום: minwoo)
 

מסיימים יום טיול עם הופעה טעימה

אחת האטרקציות המלהיבות בעיר היא המופע של ננטה (Nanta). זהו מופע ללא מילים, אבל עשיר בתנועה ובקצב, שיוצא מכאן לערים גדולות בעולם. הוראת המילה "ננטה" היא "מכת אגרוף חזקה". על הבמה ניצבים חמישה שחקנים הנדרשים להכין במהירות ארוחת חתונה. הם מפגינים יכולת אקרובטית מופלאה של תיפוף, תנועה, הנפת סכינים וצלחות באוויר כשתוך כדי הם קוצצים, מבשלים, טועמים ומנקים. וירטואוזיות אמיתית. הקהל מופעל ומשתף פעולה.
כתבה על מאכלי המטבח הקוריאני

8 דקות מתוך
 המופע של ננטה, עשיר בתנועה ובקצב אבל ללא מילים

 


בית מלון מומלץ במרכז סיאול

כשמגיעים לכמה ימים בעיר ורוצים למצות את הזמן היטב, כדאי לבחור מיקום מרכזי וקרוב לנקודות העניין. מלון אלופט סיאול מאיונגדונג (Aloft Seoul Myeongdong) הוא בית מלון בסגנון אורבני וחדשני, עם עיצוב חמים ומרווח, שעונה גם על דרישת המיקום המוצלח - קרוב לכיכר סיאול, כיכר נון, תיאטרון הננטה, שווקים ומוזיאונים. מעבר לאוכל הטעים ולחדרים הפונקציונאליים, רמת השירות של עובדי המלון מרשימה, ובכל עת ניתן לקבל ייעוץ והסברים מפורטים, בעזרה בתכנון הטיול, העברות וכל בעיה שמתעוררת.

מלון אלופט סיאול מאיונגדונג  מלון אלופט סיאול מאיונגדונג
מלון אלופט סיאול מאיונגדונג  מלון אלופט סיאול מאיונגדונג
מלון אלופט סיאול מאיונגדונג  אווירה שמחה ונעימה במרכז העיר


התמצאות ותחבורה בתוך ולתוך העיר

סיאול סובלת מפקקי תנועה מכבידים. יש שעות שכולם פשוט עומדים במקום. אך הקוריאנים מצאו לכך פתרונות, החל מנתיבים מיוחדים לתחבורה ציבורית וכלה ברכבת תחתית יעילה, מרווחת, מהירה ומטופחת – מהטובות בעולם. התחבורה הציבורית בעיר יעילה מאוד, עם רכבת תחתית וקווי אוטובוסים המגיעים לכל פינה.

את העיר מבתר לשני חלקים, נהר האן (Han). החלק המסורתי, גאנגבוק (Gangbuk), נמצא בצפון ולו קסם עתיק. החלק המודרני והמסחרי, גאנגנאם (Gangnam), נמצא בדרום ובו גורדי שחקים רבי רושם, מרכזי קניות מודרניים וחיי לילה תוססים במיוחד.

נמל התעופה החדש, אינצ'און (
Incheon), נחנך בשנת 2001 ונחשב לאחד הגדולים והמשוכללים בעולם. המספרים מעוררי השתאות: בנמל עובדים כ- 35,000 קוריאנים, המטפלים בכ- 25 מיליון נוסעים, העוברים בו בשנה אחת. בקוריאה, כמו בקוריאה, חושבים הרחק קדימה וכבר מתכננים את נמל התעופה הבא, כדי להכיל את גל הנוסעים הבא, שצפוי להיות גדול בהרבה מהנוכחי. מתברר שלא רק כאן. גם בנמל הימי של העיר פוסאן (Pusan), בדרום המדינה, מציגים למבקרים תכנית לבניית נמל, שיענה על הצרכים שיתעוררו בשנות ה-30, של המאה ה 21...

לא הרחק מנמל התעופה של העיר, מוקמת סונגדו (Songdo) – עיר חדשנית, שמתפרסת על שטח של 1,500 קמ"ר, שרובו יובש מהים. זוהי עיר מתוכננת להפליא, עם חניון תת קרקעי ענק, ששטחו כמעט כשטחה של העיר. יש בה מבני ציבור, עשרות אלפי דירות למגורים ושטחים ירוקים, התופסים כ- 40 אחוזים משטחה של העיר. העיר מכונה על ידי מעריצים וציניקנים גם יחד: "עיר האוטופיה".

העיר סונגדו ליד סיאול
סונגדו – עיר חדשנית, שמתפרסת על שטח של 1,500 קמ"ר   (צילום: undefined)


סיאול היא עיר חדשה-ישנה  עם שווקים, מקדשים, מונומנטים, רחובות עתיקים ואווירה שמהולה ברוח החדשנות, היי-טק והרבה רעיונות טובים. חוויית הביקור בה מפעילה את חמשת החושים, מהנה ומסעירה את הדעת ואת הדמיון.  

 

מידע נוסף

בתי מלון בעיר סיאול
בתי מלון בקוריאה הדרומית

כתבות נוספות

יעדי טיול מרכזיים בקוריאה הדרומית
מידע וטיפים למטייל בקוריאה הדרומית
האי צ'ג'ו - פלא עולם הטבע
טיול לקוריאה – מסע לארץ הגינסנג והקימצ'י
המטבח הקוריאני

גילי חסקין אודות הכותב
ד"ר גלעד (גילי) חסקין,  PHd מהחוג ללימודי ארץ-ישראל באוניברסיטת חיפה ומורה דרך מוסמך. מדריך טיולים בחו"ל, בעיקר בארצות אקזוטיות, שימש מספר שנים כמנהל מחלקת ההדרכה בחברה הגיאוגרפית, ובעל ניסיון רב בהרצאות במכללות, במכונים פרטיים ובקורסים למלווי קבוצות. אתר הבית של גילי חסקין
 


סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר