האי צ'ג'ו – פלא של פעילות געשית
ובנות ים אמיצות
מאת: יובל נעמן


האי הגדול של קוריאה הדרומית, אי הנופש האולטימטיבי המכונה "אי ירח הדבש", הוא מקום קסום, עשיר בתופעות טבע ונופים, גני שעשועים, חשיפה לתרבות ייחודית ומרתקת והיסטוריה שונה מזו של קוריאה היבשתית.


סביב האי ישנו מסלול הליכה מוסדר, הלוקח את הצועד בו לשלושה שבועות של מסע רגלי קסום בנופים של פלאי טבע ומפרצי ים, אך בסמיכות סמויה לכביש גישה נוח. לא פלא אם כן, שהאי מוגדר כאתר הנופש האולטימטיבי של קוריאה הדרומית, וקו הטיסה ממנו לסיאול הבירה הוא קו התעופה העמוס ביותר בעולם! בכתבה זו ארחיב על הסיבות לפופולריות של האי.
 
1 / 7
2 / 7
3 / 7
4 / 7
5 / 7
6 / 7
7 / 7

צ'ג'ו - אי מהאגדות (צילום: יובל נעמן)
עבודת צוות ומסירות - נשות היניו (צילום: יובל נעמן)
פסלי הישיש - מסמלי האי (צילום: יובל נעמן)
האישה הקוריאנית עם נטל העבודה על כתפיה (צילום: יובל נעמן)
הנשים הצוללות שולות מזון מן הים (צילום: יובל נעמן)
בנייה מסורתית באבן (צילום: יובל נעמן)
מקדשים צבעוניים ברחבי האי (צילום: יובל נעמן)

 

נקודות עניין ברחבי האי צ'ג'ו, אותן הכתבה מתארת
(להגדלת המפה לחצו על הפינה השמאלית העליונה) 


המזרח הרחוקתחרות הלייקים העולמית

אכן, בתחרות ה"לייקים" של בחירת פלאי העולם ופלאי הטבע, למדינות בהן יש גישה לאינטרנט לצד התגייסות לאומית  קל לשבץ אתר משלהן לראש הרשימה העולמית. אין זה פלא אם כך שמדינה כמו קוריאה הדרומית, בה החדירה האינטרנטית היא הגבוהה בעולם, הפטריוטיות וההתגייסות הלאומית גבוהה והאוכלוסייה מונה כחמישים מיליון איש, הצליחה להעלות אתר בתחומה לראש הרשימה ולהאפיל על ים המלח שלנו.

אולם למרות ביקורתי על התחרות עצמה, האי צ'ג'ו (Jeju, נכתב לפעמים גם ג'ג'ו) בהחלט ראוי לתואר "אחד מאתרי הטבע המרתקים ביותר בעולם". זהו אי געשי, כ- 70 ק"מ אורכו וכ- 30 ק"מ רוחבו, ובמרכזו הר געש שצמח מאחת הנקודות החמות בלב האוקיינוס. בהתפרצויות חוזרות ונשנות התנשא ההר לרום של כ- 2,000 מטר, כשלצדו נפערים מאות לועות משנה. שלושה כתרים העניק ארגון אונסק"ו לאי צ'ג'ו: שמורה ביוספרית, מורשת טבע ומורשת גאולוגית.

כתבה על יעדי טיול מרכזיים בקוריאה הדרומית

האי ג'ג'ו, קוריאה הדרומית
מגוון נופים באי צ'ג'ו  לצד תופעות געשיות, גם מפלים ולגונות קסומות  (צילום: יובל נעמן)
 

טיול במנהרות הלבה

הפעילות הגעשית יצרה מנהרות לבה מהמושלמות שקיימות בעולם, המשומרות היטב לאורך קילומטרים רבים. מנהרות לבה היו בעברן זרם סמיך של מאגמה, שנקרשה בחלקה החיצוני עד להפיכתה לצינור מוצק. הלבה הנוזלית זרמה ב"צינור" וכשהסתיימה הזרימה – נותר רק הצינור, ריק מתוכן. עם השנים חלחלו מי גשמים עשירים בסידן לחלל המנהרות, והותירו על תקרתו ועל רצפתו נטיפים וזקיפים מסידן בהיר, שבלטו על פני שטח הפנים הבזלתי הכהה, בצורותיהם השונות ובמופעים המעניינים.

מערות הלבה של האי צ'ג'ו זכו להכרת ארגון אונסק"ו כאתר טבע לשימור עולמי, דרכו אפשר ללמוד על זרימת הלבה ותופעות טבע נוספות. אורכה של המנהרה הארוכה והמרשימה מאנג'אנג (
Manjang Gul) הוא כ- 7.5 ק"מ – מעשרת מנהרות הלבה הארוכות בעולם. רוחב החלל שבלב המנהרה הוא כעשרים מטרים, ועל פני קירות המנהרה ניכרים קווי זרימת הלבה. בפארק האל-לים (Hallim park) ישנן שתי מנהרות לבה קטנות ונגישות, בהן ניתן לראות את תופעת חלחול המים ויצירת נטיפים וזקיפים מאבן משקע מומסת בלב מנהרת לבה שחורה.
בתי מלון באי צ'ג'ו

האי ג'ג'ו, קוריאה הדרומית
בתוך מנהרות הלבה "צמחו" זקיפים שהותירו מי הגשמים שזרמו בחלל שנוצר (צילום: יובל נעמן)
 

ריכוז של תופעות געשיות

בין התופעות הגעשיות בהן התברך האי, יש גם תופעה של שיכוב טוף ואפר וולקאני, היוצרים מערכי ניקוז ייחודיים, בהם המים המחלחלים באפר הוולקאני בקלות, מגיעים לשכבת לבה מוצקה ובלתי חדירה, וזורמים מעליה עד לפריצת מעיינות בין שכבות הסלע השונות. בפארק הגאולוגי סוואול בונג (Suweolbong) נישא מצוק סלע בן כ- 70 מ', בו ישנה שכבת אפר געשי מעל שכבת סלע בזלתי מוצק. בקו התפר ניגרים מי גשמים הזורמים לשם.

האגדה הקשורה במקום המופלא הזה מספרת על אח ואחות שחיו לפני כ- 370 שנה. הם הגיעו לכאן בחיפוש אחר צמחי מרפא לאמם החולה. האחות מצאה צמח על קצה הצוק, אך כששלחה ידה לקטוף את הצמח צללה אל מותה למרגלות הצוק. האח בכה ודמעותיו הם המעיינות הטבעיים שנמצאים היום בקצה הצוק.


פעילות געשית מעניינת נוספת היא עמודי משושים כפי שמוכרים לנו מנחל המשושים ברמת הגולן. זו תוצאה טבעית של זרמים אטיים של לבה, שבמהלך התקררות והתמצקות, משנה את נפחה ובהתאם למהירות הקירור, כמו במנהרות הלבה, יוצרת מעטפת קשיחה ותווך צמיגי. במהלך ההתכווצות נשברת הלבה לעמודים בני 3-8 צלעות – לרוב בצורת כוורת אנכית משושה. במקומות אחדים ברחבי האי ניתן לראות משטחי עמודים משושים. בעיקר בדרום האי, בסמוך לעיר סאוגוויפו (Seogwipo) ב"מפלי שבע הנימפות" (Cheonjeyeon), ובהמשך בחוף הים – בתצורות עמודי משושים (Daepo Jusangjeolli Cliff). לפי המיתוס המקומי – במהלך הלילה שבע נימפות יורדות מן השמים להתרחץ במי המפלים הנפלאים שבאזור זה, וקשה לא להסכים עם בחירתן.
 
עוד תופעה וולקנית מרהיבה היא פסגת הזריחה סונגסאן(Seongsan ilchulbong)  המכונה גם "הר המצודה". זהו הר הנישא כמעט במנותק מהיבשת. הר זה הוא מסמלי האי ומופיע במבט מהאוויר כמעט בכל ברושור של האי. לוע הטוף הגעשי הוא לוע קוני שנוצר בהתפרצות הידרומאגמטית, במדף קרקעי בים רדוד. זהו קונוס הידרומאגמטי מהמושלמים שקיימים בעולם, המאפשר ללמוד על היווצרות התפרצויות מסוג זה. טיפוס על ההר, הלוקח כחצי שעה, מביא את הצופה אל שוליו המשוננים של לוע געשי גדול, והנוף הנשקף ממנו, לא רק של הלוע, כי אם גם לכיוון האי צ'ג'ו, מקסים ומצדיק את מאמץ העלייה.
טיפים ומידע למטייל בקוריאה הדרומית
 
האי ג'ג'ו, קוריאה הדרומית
המשושים שבדרום האי – זרמי לבה שהתקשו ונשברו (צילום: יובל נעמן)

 

לועות געשיים

בלב האי ניצב בגאון הר הגעש הראשי – זה שיצר את האי. זהו הר האלה (Hallasan) שהוא הגבוה בהרי קוריאה הדרומית ומתנשא לרום של 1,950 מטר. בראש ההר לוע ענק בקוטר של כשני קילומטרים, שהתפרץ בפעם האחרונה לפני כאלף שנה. בקלדרה שבלוע נקווה אגם עונתי יפה. אל מרומי ההר עולות מספר דרכים מעבריו השונים, ולבעלי כושר גופני סביר, העלייה היא מהפעילויות המומלצות כטיול באי.

להר ישנם לועות משנה רבים, הפזורים באזור הפסגה וברחבי האי, ובכללם הלוע הגעשי סאנגום בורי
(Sangum Buri). מכתשים וולקניים רבים יש באי צ'ג'ו, ומרובם נפלטה לבה או אפר וולקני ונוצרו לועות בולטים, אולם כאשר יש פיצוץ גזי, נוצר מכתש שקוע באדמה ללא קונוס טוף או חומר מאגמטי. המכתש הוולקאני סאנגומבורי הוא המכתש היחיד בקוריאה שנוצר כך.
לינה באזור הפארק הלאומי הר האלה
 
האי ג'ג'ו, קוריאה הדרומית
הנופים הנשקפים מפסגת הזריחה סונגסאן (צילום: יובל נעמן)


אי של חומות אבן

תרבות עשירה התפתחה באי בשל מאפייניו הוולקאניים ורצועת הים המקיפה אותו. ברחבי האי נבנו כ- 20,000  ק"מ של חומות אבן – כמחצית מהיקפו של כדור הארץ, שפרט לשבירת רוחות וגידור חלקות חקלאיות, נבע הצורך בהן מהטעם הפשוט של סיקול חלקות אדמת אפר וולקאני עשיר, לגידול חקלאי של ירקות ולטיפוח חזירים שחורי שיער וסוסים נמוכי קומה.

החזיר השחור הוא המאכל האהוב על אנשי האי והם משתמשים בו גם לחיסול נחשים וניקוי תוצרים אורגניים לא רצויים: בניגוד לעשיית צרכים בנחלים כפי שנהוג היה במרבית העולם, השירותים של אנשי צ'ג'ו נבנו מעל דירי החזירים. לטענתם, הגברים בהולכם לשירותים הצטיידו במקל כדי שהחזירים לא ייטעו ויחשבו שנחש רוכן מעליהם. נשמע לא טוב, אולם העובדה היא שבעוד שביבשת תוחלת החיים במאות הקודמות הייתה 45-60 שנים, באי היא הייתה ב- 15 שנה גבוהה יותר – כנראה בשל האופן שבו הם נפתרו מהצואה שהיתה מצע להתפתחות ולהדבקה במחלות.

הסוסים הגיעו לאי צ'ג'ו במאה ה- 13, כשהיה האי מחוז מונגולי של שושלת יואן. בתקופה זו הביאו כמאה סוסים לאי ומאז הם התפתחו לגזע עצמאי, נמוך וחזק.

 
האי ג'ג'ו, קוריאה הדרומית
בנייה מסורתית באבן (צילום: יובל נעמן)
 

חיי אנשי האי

אנשי האי צ'ג'ו פיתחו תרבות וארכיטקטורה ייחודיות. בתיהם עשויים מאבן בזלת שחורה עם גג קש, כשבחצר הם אוספים לתוך כד מי גשם, בחבל קש מעץ מַיִשׁ. עץ זה נחשב באסלאם כמגרש שדים, ויש לו כנראה תכונות אנטיביוטיות. בכד ישנם חסילונים, המנקים את המים על ידי אכילת את המזיקים, והם משמשים גם סנסור לטיב המים, אותם ניתן לשתות אם השרימפס חי ולהיזהר כשמת. הגברים מטפלים בבית, בעוד הנשים הולכות קילומטרים עם כדי חרס כבדים להביא מים, כשלרוב תלוי עליהן גם תינוק, ולכן פסלי "האם של צ'ג'ו" – הנושאת כד ותינוק – נפוצים באי.

פסל אחר, הנראה בכל מקום והפך לסמל של צ'ג'ו, הוא פסל הישיש דול-הארובאנג (Dol Hareubang). זהו פסל פאלי, המזכיר במקצת את הפסלים באי הפסחא, של ישיש עם עיניים בולטות, כובע חד וידיו על בטנו. האמת היא שלמעט השערות אחדות, אין וודאות לגבי מוצאו ושימושו, פרט לכך שהוא נמצא בשערים. אמת אחרת היא שרק 48 פסלי בזלת כאלה הם מקוריים, אולם כיום נמצאים פסלי הישיש בשער כל בית פרטי ובית מלון ברחבי האי.

הסדרה שהוקרנה בארץ בשם "היהלום שבכתר", צולמה בכפר המורשת באי צ'ג'ו, ומראה את חיי המקומיים.

 
האי ג'ג'ו, קוריאה הדרומית
מימין  פסל הישיש הנפוץ באי, משמאל  גבר מקומי מכוון את תנועת החזירים אל הדיר (צילום: יובל נעמן)
בנות ים אגדתיות – אמיתיות

חלק חשוב בכלכלת המשפחה ובתרבות האי נעוץ בעיסוקן של "נשות הים", הנקראות הֵיְניוֹ (Haenyeo). כאמור, הנשים הן אלו המפרנסות את המשפחה. במאה ה- 18 הוכבדו המיסים עד כדי כך, שעבודת הגברים הפכה ללא רווחית. אך מכיוון שהמיסוי היה רק על גברים, יצאו הנשים לעבוד. בצ'ג'ו התפתחה מסורת של נשים צוללות, האוספות פירות ים בצלילה חופשית במים הקרים, בעומק של עד 20 מטר. הן קוצרות מקרקעית הים קונכיות, אזני-ים יקרות מציאות, קיפודי-ים ושלל יצורים בעלי ערך. הצלילה החופשית בים הפתוח הוא מקצוע שיוצא בהמשך ליפן – שם הנשים שולות פנינים, אולם המקור הוא בצ'ג'ו.

בשל הסתמכות הכלכלה המשפחתית על נשים, נוצרה באי חברה מטריארכלית במידת מה, דבר שהתנגש עם החברה הקונפוציאנית הרווחת בקוריאה. אם בשנות החמישים של המאה הקודמת כחמישית מנשות האי היו צוללות, שהרוויחו כ- 60% מהכנסות האי, הרי שכיום זהו מקצוע הולך ונכחד. ישנן עדיין, גם כיום, כ- 4,500 נשים שעוסקות במקצוע זה, אך כמחצית מהן בנות מעל 60 שנה. צוללת אחת שפגשתי, בת 85, עדיין צוללת וטוענת שבמים קל יותר הלחץ על המפרקים שלה.

באי ניתן לחזות בהדגמות צלילה, ולקנות מהצוללות יצורים חיים למאכל הישר מהים אל הצלחת. יש גם מוזיאון המספר על אודות חיי נשות הים. נושא הנשים הצוללות מופיע בסרט הקוריאני "אמי הסירונית" (2004).

 
האי ג'ג'ו, קוריאה הדרומית
אחראיות על כלכלת המשפחה – בנות הים של האי צ'ג'ו (צילום: יובל נעמן)


פעילויות באי

האי הוא גן עדן של טיולים רגליים ופעילות ימית. סביב האי הוכשר מסלול הליכה המחולק ל-21 קטעים בני 15-20 ק"מ, ברמות קל עד בינוני, המהווים המשך זה לזה, ומתפרסים על פני למעלה מ- 200 ק"מ של נופים. המסלול נקרא דרך אולה (Olle Trail) והוא מסומן היטב. למסלול זה יש להוסיף את חמשת הדרכים המובילות למרומי הר האלה, אליו מומלץ לעלות במסלול ארוך ושטוח ולרדת במסלול קצר ותלול.

עבור מי שחפץ בפעילות ימית, למרות העובדה שמרבית המפרצים עשויים סלעי בזלת, הרי שיש בהיקף האי מספר חופי שחייה חוליים, וכן פעילות צלילה ושייט. פעילויות נוספות כוללות פארקים שהבולטים בהם הם פארק הא-לים ופארק גן הרוחות.

האי ג'ג'ו, קוריאה הדרומית
דגי זהב בבריכה המלאכותית באים לבקש 3 משאלות מהנערה המקומית הנאה... או רק כמה פירורי מזון
(צילום: יובל נעמן)


מלון מומלץ באי צ'ג'ו

מלון גראנד הייאט צ'ג'ו (Grand Hyatt Jeju) הוא מלון 5 כוכבים מפואר ומפנק, הממוקם במרכז צ'ג'ו סיטי, עם גישה נוחה לתחבורה הציבורית בעיר וגם ליציאה ממנה. החדרים המרווחים (מאוד... 65 מ'), כוללים פינת ישיבה, כורסא ושולחן קפה המשקיפים לעבר העיר וההרים, אמצעים להכנת שתייה חמה, מקלחת עם אמבט ומקלחון, וכמובן מיזוג. במלון גם סוויטות ענקיות, שתי בריכות (חיצונית ומקורה), חדר כושר, ספא, בר ומסעדה, שגם ממנה נשקף נוף אל העיר.

מלון מומלץ באי צ'ג'ו, דרום קוריאה
מלון גראנד הייאט צ'ג'ו
  עיצוב ורמה 5 כוכביםהאי צ'ג'ו זכה, ובצדק, להיכלל ברשימת פלאי הטבע, דבר שנתן לו דחיפה תיירותית לא קטנה וגם חשף את נפלאותיו הרבים לעולם. הטיול באי מהווה חוויה אנתרופולוגית מרתקת, וכולל תצפיות נוף מרהיבות, טיולים מהנים לכל הרמות ופעילות ספורטיבית – ימית ויבשתית.
 

מידע נוסף

כתבות נוספות


יובל נעמן אודות הכותב
יובל נעמןצלם גיאוגרפי, מדריך טיולים, בונה מסלולים, יועץ טיולים אישיים ומרצה על ארצות העולם השלישי. בעל תואר שני בלימודי אסיה, מכיר את אסיה על בוריה וכן חלקים נרחבים של אפריקה ואמריקה, מעשרות ביקורים ולמעלה משלושים שנות טיולים עם התרמיל על הגב.

יובל עונה לשאלותיכם בפורום מומחי תיירות


סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר