העיר יאנגון - מדריך למיאנמר

מדריך למיאנמר:
העיר יאנגון - הגדולה והחשובה במיאנמר
מאת: יובל נעמן


יאנגון היא העיר הגדולה והחשובה במיאנמר ובירתה בפועל. העיר נמצאת במיקום אסטרטגי, באזור הפורה של שפכי הנהרות והדלתא של נהר האירוואדי, כשלושים קילומטרים מהים.


זוהי עיר מרכזית, השקטה והמרווחת ביותר בדרום-מזרח אסיה, ובעלת האווירה הנינוחה ביותר, אם מצליחים להתעלם מהידיעה על השלטון הצבאי והדיקטטורה השלטת בעיר ובמדינה. בכתבה אציע יעדים לביקור וגם מידע וטיפים למטיילים בעיר.
 
יאנגון, מיאנמר
יאנגון, העיר הגדולה והחשובה של מיאנמר, ובירתה בפועל  (צילום: CC Lim Ashley)


המזרח הרחוק
 

היכרות עם יאנגון

למרות עדויות על ישוב במקום מלפני אלפי שנה, העיר הקיימת היא עיר חדשה. במקום בו היה ישוב קטן באמצע המאה ה-18, ששמו דאגון (Dagon), הקים המלך אלונגפאיה עיר ושמה יאנגון (Yangon), שפירושו "סוף המאבק", לציון נצחונו על ממלכת מון. הבריטים שהשתלטו על יאנגון 70 שנה מאוחר יותר, הרחיבו ובנו אותה כעיר עם אגמים, גנים והרבה עצים, ובאמצע המאה ה-19 הפכו אותה לבירתם. בשל קשיים בביטוי הם העניקו לה את השם הקולוניאליסטי ראנגון (Rangoon). 

יאנגון המשיכה לשמש כעיר בירה של מיאנמר גם לאחר קבלת העצמאות הבורמזית, עד שנת 2005, אז נבנתה בירה חדשה מאות קילומטרים צפונית לה, בלב הג'ונגל. גם כיום, למרות היות יאנגון עירם של כ- 5 מיליון איש, ההרגשה בחלקים 
רבים של העיר היא כאילו נמצאים בפרברים.

בחלקה העתיק יותר, המסודר רחובות ישרים וניצבים זה לזה, מסודרים בשמות מספרים עוקבים, ניצבים בנייני קומות קולוניאליסטים מתפוררים, ודוכני מכירה לכל דבר. מאכרים רבים וחלפנים מתנפלים על התיירים, וכמה שווקים חביבים ויפים, אבל מחוץ למרכז זה, הכבישים כמעט ריקים, ועצים וריאות ירוקות, ושלווה שאין בערי בירה אחרות. בעיר מספר מבני דת מרתקים ובראשם שוודגון פאייה, הפגודה הקדושה לכל בורמזי, והוא מהסטופות (מבני דת בודהיסטים בצורת פעמון גבוה) הגדולות והמרהיבות בעולם הבודהיסטי כולו, אבל הפלורליזם הדתי השאיר גם בית כנסת, מבנים הינדים בסגנון דרום הודו ומסגדים אחדים.

חיי הלילה אינם תוססים, וככלל אין
פעילות רבה לאחר השעה 22:00, אבל ישנם מעט מוקדי חיי לילה שאותם יש לחפש, ובהם ישנם מועדונים, ריקודים, סנוקר, מסעדות ובלויי מין בשכר. במהלך היום התנועה בכבישים ערה
כתבה נוספת על העיר יאנגון  | 
כתבות נוספות על מיאנמר
 
יארמון הקרוויק, אנגון, מיאנמר
ארמון הקרווייק בלב האגם המלכותי של יאנגון   (צילום: CC sean3810)
 

פגודת שוודגון - סמלה של יאנגון

סמל יאנגון ומיאנמר כולה, והמבנה הדתי החשוב ביותר הוא סטופת הפעמון הקרויה שוודגון פאיה (Shwedagon Paya), המתנוססת ונראית מכל מקום בעיר, מוארת וזורחת בלילה. "דאגון" הוא שמו של המקום עד 1755 ו-"שווה" משמעותו מוזהב. זוהי סטופה (מבנה דת בודהיסטי מלא, בצורת פעמון גבוה) בגובה של כ-110 מטר  מהגדולות הקיימות בעולם, המצופה בקילוגרמים רבים של זהב. לפי המסורת היא נבנתה בתקופת הבודהה, לפני 2500 שנה, ובה 8 משערות ראשו של הבודהה. המבנה הנוכחי הוא מהמאה ה-18 והוא ממוקם בראש גבעה, שהדרכים אליה הן למעשה שוק מוצרי קדושה צבעוני, בו גם תמצאו את מוכרי כרטיסי הכניסה למתחם המרכזי.
 
במתחם עצמו ניצב מבנה הסטופה, ומסביבו 8 מקדשים שונים המסמלים את שמונת ימי השבוע על פי הבודהיזם (ראשון, שני, שלישי, רביעי בבוקר, רביעי אחה"צ, חמישי, שישי ושבת), עשרות סטופות קטנות, חדרי תפילה, אולמות ושאר מבנים רוחניים. פרט לזהב הרב, ראש הסטופה משובץ ב- 5448 יהלומים, 2317 אבני אודם, 1076 פעמוני זהב, וממש בשפיץ, עוד יהלום במשקל 76 קראט  רחוק מכל אפשרות גניבה. מומלץ להקדיש לביקור לפחות שעתיים, רצוי אף יותר, ולשבת במתחם ולהתבונן בטקסי התפילהלבעלי מוגבלות גופנית נבנתה מעלית לצד הכניסה הראשית.
פגודת שוודגון, יאנגון, מיאנמר
פגודות משניות במתחם פגודת שוודגון (צילום: nattanan726)

פגודת שוודגון, יאנגון, מיאנמר
ראש הסטופה משובץ ב- 5448 יהלומים, 2317 אבני אודם, 1076 פעמוני זהב,
וממש בשפיץ, עוד יהלום במשקל 76 קראט
 
(צילום: PonAek)
 

מקדש צ'אוק הטאט גי (Chauck Hatatt Kyee Paya)

כשני קילומטרים צפונית מפגודת שוודגון, על כבישShwe-gone Thaing , ישנו מבנה מתכת המזכיר יותר מוסך, ובו פסל בודהה ענק שוכב (Reclining Buddha), דומה לזה שבעיר באגו. אורכו 66 מטר, לעומת אחיו בבאגו שאורכו "רק" 55 מטר. והמיוחד בו, מלבד השלווה על פניו, הן כפות רגליו המשובצות עבודות צדף מרהיבות.
כתבה על העיר באגו
 
הבודהה השוכב, יאנגון, מיאנמר
הבודהה השוכב במקדש צ'אוק הטאט גי  (צילום: Cnmessana)
 

מקדש נגאר הטאט גי (Ngar Hatatt Kyee Paya)

מקדש מוקף גן ירוק וצמחיה, ובאולם המרכזי בודהה יושב ענק בגובה 30 מטר, המכונה "בודהת חמשת הקומות". המרחק בין מקדש זה למקדש הסמוך, צ'אוק הטאט גי, הוא מרחק הליכה קצר.
 

ארמון קרווייק (Karaweik boat)

על האגם המלכותי Kandawgyi הקרוי גם Dawgyi Kan, נראית למרחוק ספינה בצורת צמד ברבורים מיתולוגיים מוזהבים הנקראים "קרווייק", אשר מהווה ביחד עם פגודת שוודגון את סמלי העיר יאנגון. הספינה היא למעשה מסעדה צפה בהמשך לגן מטופח ונעים, בה מתקיימת הופעת פולקלור בורמזית לתיירים בכל ערב. הארוחה וההופעה לא זולים במיוחד, אבל גם תרמילאים יכולים לגייס את הסכום וליהנות מארוחה טובה והופעה מעניינת, הנמשכת כשעה. אפשר לבקר בגן ובמסעדה במשך היום אם כי היא פתוחה כמסעדה רק בערב. 
 
יאנגון, מיאנמר
ארמון הקרווייק, צמד ברבורים מיתולוגיים מוזהבים  (צילום: CC Tim Proffitt-White)פגודת סולה (Sule Pagoda)

במקום מרכזי, על כביש ראשי במרכז העיר העתיקה, ניצבת הפגודה הזהובה, שיש האומרים כי ציצית משערו של הבודהא נמצאת בה. כל סביבת הפגודה רוחשת בקוראים בכף היד, חלפני כספים, אסטרולוגים וסתם "דביקים" אחרים, שיציעו לכם את השמיים והכוכבים... ובדרך כלל גם ירמו אותכם. בסמוך לפגודה נמצא מרכז המידע לתיירים.
 
פגודת סולה, יאנגון, מיאנמר
זהב נוצץ בפגודת סולה, במרכז העיר העתיקה של יאנגון  (צילום: Smanjik)
 

בית הכנסת משמי ישועה (Musmeah Yeshua)

בית הכנסת נוסד על ידי יהודים מבגדד בשנת 1896, בתקופה בה החלו יהודי בגדד שחיו תחת השלטון הבריטי, להרחיב עסקיהם לסוראט ובומביי בהודו, והלאה ליאנגון ועד הונג קונג, בעידוד משפחת ששון העשירה, שעסקה בטקסטיל, והעדיפה יהודים שיעבדו במפעליהם. לבורמה הגיעו בגדדים ביחד עם אנשי קבוצת בני-ישראל מבומביי וקוצ'ינים מקרלה, ועד מלחמת העולם כללה הקהילה היהודית 2,500 איש.
 
בזמן הכיבוש היפני ב-1942 ברחו חלקם להודו, ולאחר המהפכה ב-1962 ברחו הנותרים. בשנת 1968 יצא הרב האחרון. עם שמונה המשפחות היהודיות שנותרו בבורמה, קשה להפעיל את בית הכנסת, והיהודים מעודדים ביקור יהודים מהעולם להשלמת מניין, לפחות בחגים. בית הכנסת ממוקם באזור העיר העתיקה, במרכז העיניינים, פתוח לביקורים, ופעיל בחגים ואירועים מיוחדים. הקהילה מזמינה לראות גם את בית הקברות העתיק (בן כ-700 שנים) בקצה העיר.
כתובת בית הכנסת: רחוב 26 מספר 85, מזוהה בצבעי כחול-לבן ומנורה מעל הפתח. טלפון: 175062 (95)
 
 

ברחובות העיר העתיקה של יאנגון - בית הכנסת משמיע ישועה  
(צילום: יובל נעמן)
 

המקדש ההינדי לאלה קאלי (Shri Kali Hindu Temple)

מקדש הינדי טאמילי, המזכיר את מקדשי דרום הודו, שגגו המשופע במיוחד (=גופראם), עשוי מאות פסלים המספרים את סיפורי האלים, וצבועים בצבעים פסיכדליים. המקדש נבנה על ידי טאמילים שהיגרו לבורמה תחת הכיבוש הבריטי, והיו מיעוט זניח בקרב ההודים הבורמזים, שמרביתם מוסלמים, וביאנגון לבדה מחזיקים עשרות מסגדים. על מנת לשמר את דתם בנו ההינדים מקדש זה, ופעילות דתית של השחלת מחרוזות פרחים לקישוט האלים ותפילות, נערכות כל הזמן, ובמיוחד בחגים ההינדים הרבים. מסביב למקדש נוצר רובע הינדי קטן.
 
המקדש מוקדש לאלת המוות וההרס קאלי, הניזונה מדם, אם כי לפי המסורת, מדם השד הרע אותו היא משמידה. קאלי הוא אחד השמות של בת זוגתו של האל הנערץ שיווה, ופסליו של האל הרוכב על נאנדי הפר ביחד עם קאלי עטוית הגולגולות, ניתנים לצפייה בין הפסלים הרבים שעל הגג. למי שעדיין לא ביקר בדרום הודו זוהי הזדמנות לראות את הארכיטקטורה המצועצעת והצבעונית של מקדשי טאמיל (סארי-מינקשי במדוראיי), ומי שכבר ראה ישמח לחזור ולהיזכר.
דרך הגעה: על רחוב Koyone Gyee בקצה רחוב 26, בין שוק בוגיוקה ובית הכנסת.
 

שוק בוגיוקה אונג סאן (Bogyoke Aung San Market)

במרכז העיר העתיקה, מערבית מתחנת הרכבת, בבניין קולוניאליסטי מפואר שנבנה ב-1926 תחת השם "שוק סקוט", שוכן שוק מקורה גדול ומקסים. השוק קרוי על שם לוחם החופש והגיבור הלאומי בוגיוקה (גנרל) אונג-סאן 1914-1947 (אביה של מנהיגת האופוזיציה אונג סאן סו צ'י), שלחם לשחרור בורמה ונרצח ביאנגון.

במבנה השוק
ישנן כ-1,600 חנויות מחולקות לארבעה רבעים. בשוק אפשר למצוא מזכרות מעניינות כמו חפצים קטנים מאבן ירקן, או פסלוני עץ, כמו גם בדים ורהיטים וכמובן פירות וירקות. אין זה שוק במובן הרגיל אלא יותר מרכז קניות יוקרתי. 
זהו גם המקום הטוב בעיר להחליף כסף אצל חלפנים "מורשים" וברבות מהחנויות האיכותיות יותר. המשך השוק בדוכני רחוב, בכיוון צפון ומזרח ממבנה השוק. מבנה השוק פתוח בשעות 9:00-17:00.
כתובת: Bogyoke Aung San RD. מרחק הליכה קצר מתחנת הרכבת ומפגודת סולה.
כתבה נוספת על העיר יאנגון

השוק המקורה, יאנגון, מיאנמר
השוק המקורה של יאנגון, תבחרו לכם שרשרת...  (צילום: efesenko)
 

טמפרטורות ומשקעים ביאנגון

מזג האוויר ביאנגון (°C)
חודש
Jan
Feb
Mar
Apr
May
Jun
Jul
Aug
Sep
Oct
Nov
Dec
 
ממוצע טמפ. גבוה
32
34
36
37
33
30
29
29
30
31
32
31
 
ממוצע טמפ. נמוך
18
19
21
24
25
24
24
24
24
24
22
19
 
משקעים במילימטר
5.1
2.5
7.6
15.2
0
0
0
0
0
205.7
61.0
7.6
 
Source: The Weather Channel 2008-01-04
 

החלפת כסף

סביב פגודת סולה תמצאו חלפנים רבים – אך כדאי להחליף רק במידה ונתקעים בלי כסף, מאחר וזהו אזור לא מומלץ להחלפה עם שער נמוך ורמאויות רבות. הרבה יותר טוב להחליף בשוק החדש Bogyoke Market אצל חלפנים "מורשים" או לשאול בחנויות בשוק. עבור שטרות של 100$ השער טוב יותר מאשר שטרות קטנים. לפני שמחליפים יש לברר מהו השער הטוב עבורכם. אל תחליפו אצל החלפן הראשון, בדקו כמה הוא מוכן לתת, סרבו בנימוס והחליפו אצל הבא עבור לפחות 30 צ'אט יותר.
 

שגרירות ישראל ביאנגון

 15Khabaung St. Hlaina Township, Yangon , Phone: 95-1-515115, Fax: 95-1-515115
Working hours: Sunday – Thursday: 09:00 - 16:30. Friday: 09:00 - 14:00.

מלון מומלץ בעיר יאנגון

מלון ווינדהאם גרנד יאנגון (Wyndham Grand Yangon) ברמת 5 כוכבים הוא המלון הטוב ביותר ביאנגון. עם בריכת שחיה המשקיפה לעבר העיר, חדר כושר, מרכז בריאות וספא, ומסעדה המציעה ארוחת בוקר עשירה וארוחות נוספות עם מאכלים מקומיים ובינלאומיים. החדרים ענקיים, ממוזגים ומפנקים מאד, והסוויטות כוללות חדר שינה נפרד. הצוות נעים, עדין ושירותי, כדרכם של הבורמזים.

מלון מומלץ בעיר יאנגון, בירת מיאנמר
מלון ווינדהאם גרנד יאנגון - המלון המפנק ביותר בעיר יאנגון

מידע נוסף

כתבות נוספות


יובל נעמן אודות הכותב
יובל נעמןצלם גיאוגרפי, מדריך טיולים, בונה מסלולים, יועץ טיולים אישיים ומרצה על ארצות העולם השלישי. בעל תואר שני בלימודי אסיה, מכיר את אסיה על בוריה וכן חלקים נרחבים של אפריקה ואמריקה, מעשרות ביקורים ולמעלה משלושים שנות טיולים עם התרמיל על הגב.

יובל עונה לשאלותיכם בפורום מומחי תיירות


סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר