הזמנות לחופשה שלך
מדריך למיאנמר - יאנגון

מדריך למיאנמר - יאנגון
מאת: יובל נעמן


יאנגון, הידועה יותר בשמה הישן ראנגון, היא העיר הגדולה והחשובה של מיאנמר, ובירתה עד לאחרונה. העיר נמצאת במקום אסטרטגי, באזור הפורה של שפכי הנהרות והדלתא של האירוואדי, כשלושים קילומטרים מהים.


זוהי עיר מרכזית השקטה והמרווחת ביותר בדרום-מזרח אסיה, ובעלת האווירה הנינוחה ביותר, אם מצליחים להתעלם מהידיעה על השלטון הצבאי והדיקטטורה השלטת בעיר ובמדינה.
 
יאנגון, מיאנמר
יאנגון, העיר הגדולה והחשובה של מיאנמר, ובירתה עד לאחרונה   (צילום: CC Lim Ashley)
 
למרות עדויות על ישוב במקום מלפני אלפי שנה, העיר הקיימת היא עיר חדשה. במקום בו היה ישוב קטן באמצע המאה ה-18, ששמו דאגון (Dagon), הקים המלך אלונגפאיה עיר ושמה יאנגון (Yangon), שפירושו "סוף המאבק", לציון נצחונו על ממלכת מון. הבריטים שהשתלטו על יאנגון 70 שנה מאוחר יותר, הרחיבו ובנו אותה כעיר עם אגמים, גנים והרבה עצים, ובאמצע המאה ה-19 הפכו אותה לבירתם. בשל קשיים בביטוי הם העניקו לה את השם הקולוניאליסטי ראנגון (Rangoon). יאנגון המשיכה לשמש כעיר בירה גם לאחר קבלת העצמאות הבורמזית, עד שנת 2005 בה נבנתה בירה חדשה מאות קילומטרים צפונית לה, בלב הג'ונגל. גם כיום, למרות היות יאנגון עירם של כארבעה מיליון איש, ההרגשה בחלקים רבים של העיר היא כאילו נמצאים בפרברים.


 ברירת מחדל

בחלקה העתיק יותר, המסודר רחובות ישרים וניצבים זה לזה המסודרים בשמות מספרים עוקבים, ניצבים בנייני קומות קולוניאליסטים מתפוררים, ודוכני מכירה לכל דבר. מאכרים רבים וחלפנים מתנפלים על התיירים, וכמה שווקים חביבים ויפים, אבל מחוץ למרכז זה, הכבישים כמעט ריקים, ועצים וראות ירוקות, ושלווה שאין בערי בירה אחרים (פרט אולי לבישקק הקירגיזית). בעיר מספר מבני דת מרתקים ובראשם שווהדאגון-פאייה הקדוש לכל בורמזי, והוא מהסטופות (מבני דת בודהיסטים בצורת פעמון גבוה) הגדולות והמרהיבות בעולם הבודהיסטי כולו, אבל הפלורליזם הדתי השאיר גם בית כנסת, מבנים הינדים בסגנון דרום הודו ומסגדים אחדים. חיי הלילה אינם תוססים, וככלל אין פעילות רבה לאחר השעה 22:00, אבל ישנם מעט מוקדי חיי לילה שאותם יש לחפש, ובהם ישנם מועדונים, ריקודים, סנוקר, מסעדות ובלוי-מין בשכר. במהלך היום התנועה בכבישים ערה, ומומלץ להתנסות בנסיעה במיניבוסים המקומיים הדחוסים. בכניסה לאתרים תדרשו לשלם הרבה יותר מהמקומיים ובכספו של הדוד סם.
 
יאנגון, מיאנמר
ארמון הקרווייק (צילום: CC Tim Proffitt-White)
 
פגודת שווהדאגון פאייה
סמל יאנגון ומיאנמר כולה, והמבנה הדתי החשוב ביותר הוא סטופת הפעמון הקרויה שווהדאגון פאיה(Shwedagon Paya) , המתנוסס ונראה מכל מקום בעיר ומואר וזורח בלילה. דאגון הוא שמו של המקום עד 1755 ושווה הוא מוזהב.
זוהי סטופה (מבנה דת בודהיסטי מלא, בצורת פעמון גבוה) בגובה של כ-110 מטר - מהגדולות הקיימות בעולם, המצופה בקילוגרמים רבים של זהב. לפי המסורת היא נבנתה בתקופת הבודהה, לפני 2500 שנה, ובה 8 משערות ראשו של הבודהה. המבנה הנוכחי הוא מהמאה ה-18 והוא ממוקם בראש גבעה, שהדרכים אליה הן למעשה שוק מוצרי קדושה צבעוני, בו גם תמצאו את מוכרי כרטיסי הכניסה למתחם המרכזי.
במתחם עצמו ניצב מבנה הסטופה, ומסביבו 8 מקדשים שונים המסמלים את שמונת ימי השבוע על פי הבודהיזם (ראשון,שני, שלישי, רביעי בבוקר, רביעי אחה"צ, חמישי, שישי ושבת), עשרות סטופות קטנות,חדרי תפילה, אולמות ושאר מבנים רוחניים.
פרט לזהב הרב, ראש הסטופה משובץ ב- 5448 יהלומים, 2317 אבני אודם, 1076 פעמוני זהב, וממש בשפיץ, עוד יהלום במשקל 76 קראט - רחוק מכל אפשרות גניבה.
מומלץ להקדיש לביקור לפחות שעתיים, רצוי אף יותר, ולשבת במתחם ולהתבונן בטכסי התפילה של האנשים.
למוגבלים גופנית נבנתה מעלית לצד הכניסה הראשית - דמי כניסה לתיירים 5$.

פגודות משניות במתחם שווהדאגון פאייה  
(צילום: יובל נעמן)
 
מקדש צ'אוק הטאט גי (Chauck-Hatatt-Kyee Paya)
כשני קילומטרים צפונית מפגודת שווהדאגון, על כבישShwe-gone Thaing , ישנו מבנה מתכת המזכיר יותר מוסך, ובו פסל בודהה ענק שוכב (Reclining Buddha), דומה לזה שבבאגו. אורכו 66 מטר, לעומת אחיו בבאגו שאורכו "רק" 55 מטר. והמיוחד בו, מלבד השלווה על פניו, הן כפות רגליו המשובצות עבודות צדף מדהימות.
 

הבודהה השוכב במקדש צ'אוק הטאט גי  
(צילום: יובל נעמן)
 
 
מקדש נגאר הטאט גי (Ngar Hatatt Kyee Paya)
מקדש מוקף גן ירוק וצמחיה, ובאולם המרכזי בודהה יושב ענק בגובה 30 מטר, המכונה "בודהת חמשת הקומות". המרחק בין מקדש זה למקדש הסמוך, צ'אוק הטאט גי, הוא מרחק הליכה קצר.
 

הבודהה היושב במקדש נגאר הטאט גי  
(צילום: יובל נעמן)
 
ארמון קרווייק (Karaweik boat)
על האגם המלכותי Kandawgyi הקרוי גם Dawgyi Kan, נראית למרחוק ספינה בצורת צמד ברבורים מיתולוגיים מוזהבים הנקראים "קרווייק" , אשר מהווה ביחד עם פגודת שווהדאגון את סמלי העיר יאנגון.
הספינה היא למעשה מסעדת בופט צפה בהמשך לגן מטופח ונעים, בה מתקיימת הופעת פולקלור בורמזית לתיירים בכל ערב בשעה 19:30.
הארוחה וההופעה לא זולים במיוחד, אבל גם תרמילאים יכולים לגייס את הסכום וליהנות מארוחה טובה והופעה מעניינת, הנמשכת כשעה. אפשר לבקר בגן ובמסעדה במשך היום אם כי היא פתוחה כמסעדה רק בערב.
עלות הערב ללא המוניות לשם וחזרה 7,500 צ'אט (כ-6$) נכון לשנת 2000.
 

ברבורי הקרווייק האגדיים  
(צילום: יובל נעמן) 
פגודת סולה (Sule Pagoda)
במקום מרכזי, על כביש ראשי במרכז העיר העתיקה, ניצבת הפגודה הזהובה, שיש האומרים כי ציצית משערו של הבודהא נמצאת בה. כל סביבת הפגודה רוחשת בקוראים בכף היד, חלפני כספים, אסטרולוגים וסתם "דביקים" אחרים, שיציעו לכם את השמיים והכוכבים ובדרך כלל גם ירמו אותכם. בסמוך לפגודה נמצא מרכז המידע לתיירים.

זהב נוצץ בפגודת סולה, במרכז העיר העתיקה של יאנגון  
(צילום: יובל נעמן)
 
בית הכנסת משמי ישועה(Musmeah Yeshua)
בית הכנסת נוסד על ידי יהודים מבגדד בשנת 1896, בתקופה בה החלו יהודי בגדד שחיו תחת השלטון הבריטי, להרחיב עסקיהם לסוראט ובומביי בהודו, והלאה ליאנגון ועד הונג קונג, בעידוד משפחת ששון העשירה, שעסקה בטקסטיל, והעדיפה יהודים שיעבדו במפעליהם. לבורמה הגיעו בגדדים ביחד עם אנשי קבוצת בני-ישראל מבומביי וקוצ'ינים מקרלה, ועד מלחמת העולם כללה הקהילה היהודית 2,500 איש.
בזמן הכיבוש היפני ב-1942 ברחו חלקם להודו, ולאחר המהפכה ב-1962 ברחו הנותרים. בשנת 1968 יצא הרב האחרון. עם שמונה המשפחות היהודיות שנותרו בבורמה, קשה להפעיל את בית הכנסת, והיהודים מעודדים ביקור יהודים מהעולם להשלמת מניין, לפחות בחגים. בית הכנסת ממוקם באזור העיר העתיקה, במרכז העיניינים, פתוח לביקורים, ופעיל בחגים ואירועים מיוחדים. הקהילה מזמינה לראות גם את בית הקברות העתיק (בן כ-700 שנים) בקצה העיר.
כתובת בית הכנסת: רחוב 26 מספר 85 , מזוהה בצבעי כחול-לבן ומנורה מעל הפתח. טלפון  175062 (95)
 
 
 

ברחובות העיר העתיקה של יאנגון - בית הכנסת משמיע ישועה  
(צילום: יובל נעמן)
 
המקדש ההינדי לאלה קאלי (Shri Kali Hindu Temple)
מקדש הינדי טאמילי, המזכיר את מקדשי דרום הודו, שגגו המשופע במיוחד (=גופראם), עשוי מאות פסלים המספרים את סיפורי האלים, וצבועים בצבעים פסיכדליים. המקדש נבנה על ידי טאמילים שהיגרו לבורמה תחת הכיבוש הבריטי, והיו מיעוט זניח בקרב ההודים הבורמזים, שמרביתם מוסלמים, וביאנגון לבדה מחזיקים עשרות מסגדים. על מנת לשמר את דתם בנו ההינדים מקדש זה, ופעילות דתית של השחלת מחרוזות פרחים לקישוט האלים ותפילות, נערכות כל הזמן, ובמיוחד בחגים ההינדים הרבים. מסביב למקדש נוצר רובע הינדי קטן.
המקדש מוקדש לאלת המוות וההרס קאלי, הניזונה מדם, אם כי לפי המסורת, מדם השד הרע אותו היא משמידה. קאלי הוא אחד השמות של בת זוגתו של האל הנערץ שיווה, ופסליו של האל הרוכב על נאנדי הפר ביחד עם קאלי עטוית הגולגולות, ניתנים לצפייה בין הפסלים הרבים שעל הגג. למי שעדיין לא ביקר בדרום הודו זוהי הזדמנות לראות את הארכיטקטורה המצועצעת והצבעונית של מקדשי טאמיל (סארי-מינקשי במדוראיי), ומי שכבר ראה ישמח לחזור ולהיזכר.
דרך הגעה: על רחוב Koyone Gyee בקצה רחוב 26, בין שוק בוגיוקה ובית הכנסת.
 
שוק בוגיוקה אונג סאן (Bogyoke Aung San Market)
במרכז העיר העתיקה, מערבית מתחנת הרכבת, בבניין קולוניאליסטי מפואר שנבנה ב-1926 תחת השם "שוק סקוט", שוכן שוק מקורה גדול ומקסים. השוק קרוי על שם לוחם החופש והגיבור הלאומי בוגיוקה (גנרל) אונג-סאן 1914-1947 (אביה של אונג-סאן סו-צ'י), שלחם לשחרור בורמה ונרצח ביאנגון. במבנה השוק ישנן כ-1,600 חנויות מחולקות לארבעה רבעים. בשוק אפשר למצוא מזכרות מעניינות כמו חפצים קטנים מאבן ירקן, או פסלוני עץ, כמו גם בדים ורהיטים וכמובן פירות וירקות. אין זה שוק במובן הרגיל אלא יותר מרכז קניות יוקרתי.
זהו גם המקום הטוב בעיר להחליף כסף אצל חלפנים "מורשים" וברבות מהחנויות האיכותיות יותר.
המשך השוק בדוכני רחוב, בכיוון צפון ומזרח ממבנה השוק. מבנה השוק פתוח בשעות 9:00-17:00.
כתובת: Bogyoke Aung San RD. מרחק הליכה קצר מתחנת הרכבת ומפגודת סולה.
 
טיפים למטייל ביאנגון
 
טמפרטורות ומשקעים ביאנגון
מזג האוויר ביאנגון (°C)
חודש
Jan
Feb
Mar
Apr
May
Jun
Jul
Aug
Sep
Oct
Nov
Dec
 
ממוצע טמפ. גבוה
32
34
36
37
33
30
29
29
30
31
32
31
 
ממוצע טמפ. נמוך
18
19
21
24
25
24
24
24
24
24
22
19
 
משקעים במילימטר
5.1
2.5
7.6
15.2
0
0
0
0
0
205.7
61.0
7.6
 
Source: The Weather Channel 2008-01-04
 
החלפת כסף
סביב פגודת סולה תמצאו חלפנים רבים – אך כדאי להחליף רק במידה ונתקעים בלי כסף, מאחר וזהו אזור לא מומלץ להחלפה עם שער נמוך ורמאויות רבות. הרבה יותר טוב להחליף בשוק החדש Bogyoke Market אצל חלפנים "מורשים" או לשאול בחנויות בשוק. אין אפשרות להמיר המחאות נוסעים לצ'אט. עבור שטרות של 100$ השער טוב יותר מאשר שטרות קטנים. לפני שמחליפים יש לברר מהו השער הטוב עבורכם. אל תחליפו אצל החלפן הראשון, בדקו כמה הוא מוכן לתת, סרבו בנימוס והחליפו אצל הבא עבור לפחות 30 צ'אט יותר.
 
שגרירות ישראל ביאנגון
 15Khabaung St. Hlaina Township, Yangon , Phone: 95-1-515115, Fax: 95-1-515115
Working hours: Sunday – Thursday: 09:00 - 16:30. Friday: 09:00 - 14:00.
 

יובל נעמן אודות הכותב
יובל נעמןצלם גיאוגרפי, מדריך טיולים, בונה מסלולים, יועץ טיולים אישיים ומרצה על ארצות העולם השלישי. בעל תואר שני בלימודי אסיה, מכיר את אסיה על בוריה וכן חלקים נרחבים של אפריקה ואמריקה, מעשרות ביקורים ולמעלה משלושים שנות טיולים עם התרמיל על הגב. www.yuval-naaman.com

יובל עונה לשאלותיכם בפורום מומחי תיירות


מספר צפיות: 12919
49280
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר
טיולים וחופשות באפריקה
חוויה אפריקאית בעיצוב אישי
כן, זה מעניין אותי!