הזמנות לחופשה שלך

העיר קוצ'ין והנקודה היהודית
מאת: יובל נעמן


קוצ'י, או כפי שהיא מוכרת בשמה הישן קוצ'ין, היא עיר נמל לחופי דרום הודו, במדינת קרלה. זהו נמל טבעי ממנו התקיים סחר ימי ענף בכל האוקיינוס ההודי והים הערבי. כנמל טבעי, היה המקום נקודה אסטרטגית, שהייתה נקודת הישוב הראשונה של אירופאים בתת-היבשת, ונכבשה על ידי מעצמות קולוניאליסטיות שונות במהלך המאות האחרונות.


מלון מומלץ בעיר קוצ'ין, דרום הודו
אזור מטנצ'רי בעיר קוצ'ין – בתים קולוניאליים ובולט ביניהם מלון פרגרנט נייצ'ר קוצ'י  
(צילום: Fragrant Nature Kochi)
 
במשך מאות שנים, נמל קוזיקוד (קאליקוט) הצפוני לקוצ'ין, היה החשוב ביותר בדרום מערב הודו. הייתה זו העיר הצבעונית הבינלאומית הגדולה של דרום הודו, אליה הגיעו ציים מכל המזרח הרחוק והקרוב וכן גם ואסקו דה גאמה הפורטוגזי ב-1498.
 

העיר קוצין (A) שבמדינת קרלה, ומדינת 
גואה (B) השכנה, על מפת דרום הודו


 ברירת מחדלקוצ'ין והנקודה היהודית

עבורנו כיהודים, יש לקוצ'ין מעמד מיוחד. קהילה יהודית קיימת זה מאות שנים בחופי מאלבאר (דרום הודו). יש האומרים שעוד מתקופת משלחות הסחר עם מלכת שבא, בתקופת שלמה המלך, ויש הדוחים את הגעת היהודים לגלות אשור. עדויות להימצאות יהודים נמצאו רק מהמאה העשירית ואילך. יהודים הודים אלו נקראו "היהודים הכהים". ברבות השנים, עבדים שהיו בבתי היהודים והשתחררו, קיבלו על עצמם את היהדות כפי שהכירו, וחיו בקהילה שנקראה "המשוחררים".
 
סורגים ברובע היהודי של קוצ'ין
סורגים ברובע היהודי של קוצ'ין
 (צילום: יובל נעמן)
 
 
עם הגעת הפורטוגלים, מיד לאחר גירוש ספרד, ובמהלך גירוש פורטוגל, הגיעו איתם יהודים מחצי האי האיברי והקימו קהילות מתבדלות של יהודים זרים  "פארדאסים" בשפת המקום.
תקופת שלטון הפורטוגלים לא הטיבה עם יהודי הודו, והאינקוויזיציה הגיעה גם לשם, אבל בתקופת השלטון ההולנדי הייתה ליהודים עדנה, וגם בשלטון הבריטי הצליחה הקהילה לשרוד ולשגשג.
קהילות היהודים השונות לא התערבבו זו עם זו, ועם הקמת מדינת ישראל עלו מרבית יהודי קוצ'ין ארצה (גם כאן לא התערבבו הקהילות השונות).
לא הרבה נשאר מיהדות קוצ'ין. העיר היהודית ממשיכה להיקרא כך (Jew Toun) והיא נחשבת לאתר תיירות המטופח בידי מוסדות התיירות של העיר. פרט לכך ישנם בעיר מספר בתי כנסת נטושים, בית כנסת פעיל אחד ומספר בתי קברות.
עוד על יהדות קוצ'ין בכתבה על יהודי הודו
 
בית קברות יהודי בקוצ'ין
בית קברות יהודי
 בקוצ'ין (צילום: יובל נעמן)
 

מבצר קוצ'ין

זהו שמו של מרכז עירוני בין השנים 1866-1967, עד לאיחודו עם הערים מאטאנצ'רי וארנקולם לעיר אחת שנקראת קוצ'י. בחצי-האי עליו הוא נבנה, היה נמל קדום שהיווה נקודת סחר בתבלינים, ובבוא הפורטוגלים בראשות ואסקו דה גאמה, הם מצאו במקום אתר אידיאלי לסחר ימי ולהתיישבות. 150 שנה אחרי בוא הפורטוגזים, באמצע המאה ה-17, הגיעו ההולנדים וכבשו את חצי האי, הם הרסו את מרבית הכנסיות הקתוליות והקימו כנסיות פרוטסטנטיות. מאה שנים חלפו, וב- 1760 נכבשה העיר על-ידי הסולטן של מייסור והפכה מוסלמית. ב- 1790 עברה לידי הבריטים והכנסיות הוסבו להיות כנסיות אנגליקניות. מבצר קוצ'ין הוא המרכז התיירותי היפה בקוצ'י כולה, ולמרות התמסחרותו הוא עדיין שקט,רגוע ונינוח ומתאים למחפש את רוח העיר וכן מציע מלונות רבים ומסעדות טובות.
 
שוק תיירותי במבצר קוצ'ין
שוק תיירותי במבצר קוצ'ין
 (צילום: יובל נעמן)
 

מוזיאון הפורטוגלים בהודו Indo-Portuguese Museum

המוזיאון נבנה בדרום מבצר קוצ'ין, בבית הבישוף של קוצ'ין בידי הבישוף ד"ר יוסף קוריטרה כדי לשמר את ההשפעה הקולוניאליסטית של הכובשים, בעיקר הפורטוגזים, על קוצ'ין וסביבתה. המוזיאון מחולק לחמישה חלקים: חיים אזרחיים, תהלוכה ומצעד, קתדרלה, אוצר ומזבח.
 
המוזיאון מציג את ההשפעה התרבותית של הפורטוגזים על אנשי המקום, באומנות וארכיטקטורה, ובעיקר בנושא הדתי. בין השאר מוצגים במקום חלק ממזבח עשוי עץ טיק מהמאה ה-16, גלימות כמורה, צלבים יקרי ערך וחשיבות ותשמישים אחרים ופסלים דתיים.
 
פתוח כל יום פרט לימי ב' ולחגים, בין השעות 10:00-13:00, 14:00-17:00. דמי כניסה לא נגבים בכל יום ה' הראשון בכל חודש. טלפונים: +91-484-2215400 / 401
 
כנסיית סן פרנציסקו
כנסיית סן פרנציסקו
 (צילום: יובל נעמן)
 

כנסיית סן-פרנציסקו ST. Francis Church

הכנסייה העתיקה ביותר שנבנתה על ידי האירופאים ועדיין עומדת על תילה  [*].נבנתה ב-1506-1516 ככנסייה פרנציסקנית. כנסיית העץ המקורית הוחלפה במבנה לבנים באמצע המאה ה-16. ההולנדים לאחר כיבוש העיר באמצע המאה ה-17, הפכו אותה לכנסייה פרוטסטנטית, רק כדי שבסוף המאה ה-18 היא תהפוך לאנגליקנית עם כיבוש העיר בידי האנגלים.
 
בכנסייה נקברה גופתו של מגלה הדרך מאירופה להודו - וואסקו-דה-גאמה, בשנת 1524, עד העברת הגופה ללישבוא (ליסבון) 14 שנה מאוחר יותר. המצבה על קברו המקורי עדיין נמצאת בצידו הדרומי של אולם הכנסייהלא נדרשים בדמי כניסה, אבל הכומר מנסה לשדל לתרומות.
__________________
[*] כנסייה ראשונה במדינת קרלה נבנתה בשנת 52 לספירה, 16 שנים לאחר מותו של ישו, על ידי תומס הקדוש, אחד מ-12 שליחי ישו והיחיד שהפיץ את הנצרות מחוץ לאימפריה הרומית, בפרס והודו. הכנסייה נמצאת בעיירה פאלאיור בחבל טריסור, מצפון לקוצ'ין, אבל היא נהרסה עם השנים והמבנה הקיים חדש במספר שנים מהמבנה החדש של כנסיית סן-פרנציסקו.
 
כנסיית סן פרנציסקו
כנסיית סן פרנציסקו
 (צילום: יובל נעמן)
 בזיליקת סנטה קרוז - Santa Cruz Basilica

בתחרות המתמדת בין בזיליקת סנטה קרוז לכנסיית סן פרנציסקו, סנטה-קרוז נבנתה מעט לפני מתחרתה, וקבלה תואר של בזיליקה באמצע המאה ה-16 על ידי האפיפיור.
רק היא וכנסיית סן-פרנציסקו נותרו על כנן בהרס הכנסיות הקתוליות שעשו ההולנדים הפרוטסטנטים בכבשם את העיר. האנגלים הרסו את המבנה הישן וב-1905 חנכו במקום כנסייה חדשה ויפה בהרבה מזו של סן-פרנציסקו, ובשנת 1984 העלה האפיפיור את הכנסייה לדרגת בזיליקה.
זהו המבנה הקתולי החשוב ביותר בעיר, אל מול מתחרהו סן-פרנציסקו שהוא מרכז הכנסייה הפרוטסטנטית של דרום הודו.
 
חצר בזיליקת סנטה קרוז
חצר בזיליקת סנטה קרוז
  (צילום: יובל נעמן)
 

בית הקברות ההולנדי - The Dutch Cemetery

בית קברות אירופאי (לא רק הולנדים קבורים בו). אשר נפתח ב-1724 ומוחזק על ידי הכמרים מכנסיית סן פרנציסקו עמם גם יש לתאם ביקור בו. זהו מתחם סגור בסמוך לים, בו המצבות נשארו במצב סביר (בהתחשב בים הקרוב). הוא נשמר מטופח, ומציג את ההיסטוריה האירופאית הקולוניאליסטית של מבצר קוצ'ין.
 
קברים בבית הקברות ההולנדי
קברים בבית הקברות ההולנדי
 בקוצ'ין (צילום: יובל נעמן)
 

שוק הדגים של קוצ'ין - Fish Market

כל יום, בשעות אחר הצהריים, לפני שקיעת השמש, מגיעות למזח סירות דייגים עמוסות שלל יום הדייג. מעבר לרחבת השוק מגיעות משאיות קירור וקבלנים עם גושי קרח. בתווך ניצב כרוז מכירות פומביות ולידו משקל. כשהסחורה נפרקת בסלים לייד הכרוז, נערך מכרז פומבי, לאחריו שקילה, וכסף רב מחליף ידיים. הסוחרים מערימים את הדגים שנרכשו בערמות, עליהן נשפך קרח מרוסק, בטרם יועמסו הדגים על המשאיות להפצה במדינה כולה.
את הדגים הפחות מרשימים, ושאר יצורי הים, רוכשים סוחרי הבאסטות המקומיים, הפותחים שולחן מכירה בסמוך לרחבת המכירה הפומבית. גם העורבים ממתינים בסבלנות לתורם, שיגיע עם רדת החשכה.
השוק נמצא מזרחית לרשתות הדייג הסיניות, בצפון מבצר קוצ'ין.
 
חוזרים מהים עם שלל הדגים
חוזרים מהים עם שלל הדגים
  (צילום: יובל נעמן)
 

רשתות הדיג הסיניות Cheena vala

אלו הם מתקני מנוף, הקבועים בעמודים לקרקע הנהר או חוף הים, כשמצדם האחד רשת רבועה רפויה ובצד השני זרועה ארוכה, עליה תלויות אבנים כבדות. במקומות אחרים מחוץ לקוצ'ין, ישנן גם מנורות מעל מרכז הרשת, העוזרות למשיכת הדגים למרכזה.
לקראת הלילה מורידים את הרשתות אל המים. מי שמשתמש בתאורה מלאכותית מושך בכך אף יותר דגים, וכשהדייגים בעבודה משותפת בוחרים להרים את הרשת, שוליה עולים אל מחוץ למים, בעוד שהדגים נלכדים במרכזה. שיטת דיג זו הובאה ככל הנראה על ידי הצי הענק של ג'אנג-חא, האדמירל המוסלמי יליד קונמינג, בתקופת הפתיחות של שושלת מינג הסינית אל העולם (ראשית המאה ה-15), אז הפליג צי הענק הסיני בכל חופי הים הערבי והאוקיינוס ההודי, ויש האומרים שאף גילה את אמריקה, אנטארקטיקה ואוסטרליה.
עבור הצי הזה, קוצ'ין כמרכז סחר גדול בתבלינים, היתה מוקד חשוב ביותר. משערים שהם היו אלו שהביאו את שיטת הדיג הזו לחופי מאלבאר, בעוד שבסין היא פסה מהעולם
. תמונות רשתות הדיג הסיניות בצפון קוצ'ין הן מסמלי העיר, אם כי אפשר לראות את הרשתות לאורך כל חופי קרלה ובתעלות המים שלה, כמו גם לאורך המא-קונג בתאילנד ובמקומות נוספים במזרח.
 
רשתות הדיג הסיניות ועורב הממתין לשאריות מזון - מסמלי קוצ'ין
רשתות הדיג הסיניות ועורב הממתין לשאריות מזון - מסמלי קוצ'ין
  (צילום: יובל נעמן)
 
 

מאטאנצ'רי Mattancherry

מרכז עירוני על חצי האי קוצ'ין, במרחק של כשלושה קילומטרים ממבצר קוצ'ין. זהו אחד מהמרכזים העירוניים שהתאחדו עם ארנקולם ומבצר קוצ'ין, בשנת 1967, ליצירת עיר מאוחדת. חלק זה של העיר היה מרכז לסחר בתבלינים, ובעיקר כורכום, פלפל ותה. באזור זה פרחה הקהילה היהודית, במיוחד בתקופת שלטון ההולנדים.
 
בית הכנסת פאראדסי Paradesi Synagogue
זהו בית הכנסת הפעיל היחיד משבעת בתי הכנסת בעיר. סביב לו נמצא הרובע היהודי  (Jew Town) ובו בתים עם סממנים יהודיים. האזור הוא אחד ממרכזי התיירות וסחר התבלינים בקוצ'ין, ובליל הריחות כאן משכר.
 

שער ברובע היהודי
  (צילום: יובל נעמן)
 

ההיסטוריה של יהדות קוצ'ין

בקוצ'ין הייתה קהילה יהודית כנראה עוד מזמן גלות בבל, ואולי אף ממסעות שלמה המלך לתרשיש. אלו היו "היהודים הכהים", המאלבאריםMalabar) , דרום-מערב הודו).
עם גירוש יהודי ספרד הגיעו רבים לפורטוגל, ועם וסקו דה גאמה הגיעו איתו גם יהודים מפורטוגל. הם הקימו קהילות עצמאיות ולא התערבבו עם היהודים המקומיים. הם נקראו "פאראדסים", כלומר זרים.
ב-1568 בנו הפאראדסים את בית הכנסת הזה, ובמאה ה-18 (בתקופת שושלת צ'ינג הסינית) ריצפו אותו בכ-1,100 מרצפות סיניות, מעוטרות בציורי יד של ערבות בוכיות, בצבעי כחול על לבן, בסגנון שושלת מינג הסינית.
נברשות בלגיות ובמת זהב נוספו למבנה מאוחר יותר.
בגל העלייה ארצה, לאחר הקמת מדינת ישראל, עזבו מרבית היהודים הפאראדסים (וכל המאלבארים) את קוצ'ין, והקהילה הצטמצמה לעשרות בודדות. כיום נשארו בעיר רק כ-15 איש, שהצעירה שבהם היא ילידת 1933.
 

סרטון וידאו מעניין על יהדות קוצ'ין אז והיום
 
בית הכנסת משמש כבית תפילה רק במקרים בודדים, בעיקר בחגים. הוא נפתח כאתר תיירות בעידוד ממשלת הודו ועיריית קוצ'ין. חשיבות גדולה ניתנה לו בביקור המסוקר של אינדירה גאנדי ב-1968, במלאת למקום 400 שנה, וכן בביקורי מלכת בריטניה אליזבת' השנייה ונשיא מדינת ישראל עזר ויצמן.
כיום, סיורי התיירות של העיר עוברים גם בבית הכנסת, בו לא חובשים כיפה, אבל מקפידים על חליצת נעליים, אוסרים על צילום וכניסה במכנס קצר וללא כיסוי כתפיים, ומשלמים דמי כניסה.
מגדל השעון הצמוד לבית הכנסת נבנה על ידי יחזקאל רחבי, סוחר בחברת הסחר ההולנדית, מעשירי הקהילה במאה ה-18. הספרות שעל ארבעת צדדיו כתובות בעברית, רומית, ערבית ומלאילאם (שפת המקום).
בית הכנסת פתוח בין השעות 10:00-12:00  15:00-17:00
מחיר כניסה: 4 רופי
 
מגדל השעון של מתחם בית הכנסת הפארדאסי
מגדל השעון של מתחם בית הכנסת הפארדאסי
  (צילום: יובל נעמן)
 

ארמון מטנצ'רי (הארמון ההולנדי) Mattancherry Palace

הארמון נבנה על ידי הפורטוגלים, והוענק במתנה לראג'ה (מלך) של קוצ'ין. בהמשך שופץ הארמון בידי ההולנדים, ומכאן כינויו "הארמון ההולנדי". השם מאטאנצ'רי הוא שמו של הרובע בו הוא נמצא.
יש כאן ציורי קיר מהמרהיבים בהודו כולה, אך רמת התאורה גרועה מאד, עם השתקפויות שכמעט אינן מאפשרות צפייה בתמונות בכללותן. יש כאן גם מפות הולנדיות של קוצ'ין, ותמונות כל שושלת הראג'ות של קוצ'ין עם סיפור חייהם. הצילום אסור בתוך המבנה
.
מחיר כניסה: 2 רופי, לתשלום בדלפק שמימין לכניסה באחורי הבניין.
הארמון נמצא בסמוך לעיר היהודים (Jew Town)
לינה באזור ארמון מטנצ'רי בקוצ'ין
 
מהתמונות המצוירות בארמון מאטאנצ'רי
מהתמונות המצוירות בארמון מאטאנצ'רי (צילום
GNU)
 
 

העיר ארנקולם Ernakulam

עיר מודרנית אשר ביחד עם מבצר קוצ'ין ומאטאנצ'רי מהווה את העיר קוצ'י. את העיר חוצה לכל אורכו רחוב מהאטמה גאנדי (MG Road) לאורכו חנויות יוקרה ועסקים מודרניים. במזרח העיר נמצאות תחנות הרכבת והאוטובוסים, ובמזרח העיר נצמא מרכז המידע לתיירים ומעגן המעבורות לאי וויפין ולקוצ'ין.
הפלגה במעבורות בין ארנקולם לקוצ'ין עולה 2.5 רופי והן שטות לעיתים תכופות, עד שעה 22:45.
 

ריקוד קאתאקאלי Kathakali Dance

קתהקלי (סנסקריט: "סיפור משחק") הינו הריקוד הייחודי לאזור דובר מלאילאם (מדינת קרלה). הלבוש בולט, גדול מהחיים עצמם, והאיפור בצבעים חזקים ובולטים. במקור סיפרו הריקודים את סיפורי המיתוסים ההודים, אולם הם יכולים להציג באותה מידה כל סיפור אחר, גם אם אינו הודי. לשם סיפור המעשה ישנה שפה של הבעות פנים קיצוניות ותנועות וידיים, המחולקת למילים ואותיות. את התנועות מלווים בשירת זמר ובתזמורת. הריקוד הוא שפה בה יש אותיות ומילים בתנועות ידיים. כל האיפור והלבוש מטרתו להראות שהאומנות גדולה מהחיים ולכן הגדלת הפנים והדגשתם, והתלבושות המנופחות ביותר.
שלושת שכבות הלחיים המוגדלות מסמלות את השילוש האלוהי: בראהמה-ווישנו-שיווא.
הריקוד כמו ריקודים מסורתיים בחלקים רבים בעולם, נעשה רק על ידי גברים המגלמים גם את הדמויות הנשיות. את המופע ניתן לראות במקומות שונים בעיר ובקרלה כולה:
המופע הוותיק ובעל הפרסים הרבים ביותר הוא ב- See India Foundation-בארנקולם.
הלבשה מתחילה ב- 18:00 והמופע (עם הסברים רבים על קתהקלי והינדואיזם)
בין השעות 18:45-20:00
טלפון להזמנות: 0484-2376471. או במייל: devankathakali@yahoo.com
 
איפור פנים בריקוד הקתהקלי   איפור פנים בריקוד הקתהקלי
איפור פנים בריקוד הקתהקלי
  (צילום: יובל נעמן)

שמלות גדולות מהחיים עצמם בריקוד הקתהקלי
שמלות גדולות מהחיים עצמם בריקוד הקתהקלי
 (צילום: יובל נעמן)
 

מופעים נוספים בקוצ'ין

מופעים נוספים אפשר לראות בכל יום בדרום העיר ארנקולם ובמרכז לקתהקלי בפורט קוצ'ין  (Kerala Kathakali Centre).
בעונת התיירות ישנם גם מופעים דומים בחופי וורקאלה וקולבה בדרום מדינת קרלה.
המופע הוא חוויה מיוחדת. כשעה וחצי לפני המופע השחקנים מתחילים להתאפר בנכחות הקהל. לא חייבים לראות את הכל, אבל ניתן ואף רצוי להגיע כחצי שעה לפני המופע המרכזי. המופע עצמו נמשך כשעה וחצי. כרטיסים ניתן להזמין בכל מלון.
 
מלון מומלץ בעיר קוצ'ין, דרום הודו
לעת ערב נעים להגיע לאזור מטנצ'רי בו מרוכזים מרבית בתי המלון והתיירים בעיר קוצ'ין.
בתמונה - תצפית על הנמל מבריכת 
מלון פרגרנט נייצ'ר קוצ'י  
(צילום: Fragrant Nature Kochi)
 


יובל נעמן אודות הכותב
יובל נעמןצלם גיאוגרפי, מדריך טיולים, בונה מסלולים, יועץ טיולים אישיים ומרצה על ארצות העולם השלישי. בעל תואר שני בלימודי אסיה, מכיר את אסיה על בוריה וכן חלקים נרחבים של אפריקה ואמריקה, מעשרות ביקורים ולמעלה משלושים שנות טיולים עם התרמיל על הגב. www.yuval-naaman.com

יובל עונה לשאלותיכם בפורום מומחי תיירות


מספר צפיות: 22402
96640
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר
מסלולי טיול לבחירתכם
בהתאמה אישית ובקצב שלכם
כן, זה מעניין אותי!