הזמנות לחופשה שלך

סיור בליסבון – חלק א'
ביקור בעיר העתיקה
מאת: כרמית וייס 


ליסבון היא שער הכניסה לפורטוגל, בה נוחתים וממנה ממריאים. אך אל תמהרו לעזוב אותה, היא עיר יפהפייה, נעימה ומעניינת. הקדישו לה יומיים לפחות, כדי לא רק לראות אלא גם לספוג את האווירה.


כתבה זו מתמקדת בארבעה רובעים השייכים לחלק העתיק של ליסבון, עם קפיצה קטנה לעוד שני רובעים קרובים, אליהם ניתן להגיע בקלות בתחבורה ציבורית.

1 / 9
2 / 9
3 / 9
4 / 9
5 / 9
6 / 9
7 / 9
8 / 9
9 / 9

שער ויקטוריה - שער הנצחון של ליסבון  (צילום: כרמית וייס)
אחת משתי המזרקות בכיכר רוסיו  (צילום: כרמית וייס)
מעקות ברזל וכביסה מתנפנפת  (צילום: כרמית וייס)
מנזר ז'רונימוש ברובע בלם  (צילום: כרמית וייס)
אריחי קרמיקה מעטרים את קירות הבתים  (צילום: כרמית וייס)
מגדל בלם - פרידה ממגלי הארצות  (צילום: כרמית וייס)
טוק-טוקים עליזים כובשים את רחובות ליסבון  (צילום: כרמית וייס)
מנזר ז'רונימוש ברובע בלם  (צילום: כרמית וייס)
אנדרטת המגלים ברובע בלם  (צילום: כרמית וייס)
 

התמצאות בעיר ליסבון

ה- 1 לנובמבר 1755 הוא תאריך שתושבי ליסבון לא ישכחו לעולם. בבוקרו של אותו יום מקולל החרידה את העיר ליסבון רעידת אדמה קשה. בעקבותיה שטף את העיר גל צונאמי אדיר ואחריו פרצו שריפות, שכילו כמעט כל מה שנותר. על שיקום העיר ובנייתה מחדש פיקד המרקיז דה פומבל (Marquês de Pombal). פסל ברונזה שלו ניצב במרכז כיכר תנועה עגולה, הנושאת את שמו, במרומי אחת משבע הגבעות המרכיבות את העיר, משקיף על העיר המתוכננת היטב שבנה והספינות השטות במימיו של נהר טֶז'וּ (Tejo).
 
שדרה רחבה יורדת מהכיכר דרומה. זוהי שדרת ליברדדה (Avenida da Liberdade) - "שדרת העצמאות", שלאורכה חנויות יוקרה ובתי מלון, ולכן היא מכונה "שאנז אליזה של ליסבון". היא מסתיימת בכיכר יפה ורחבת ידיים - כיכר רוסיו (Praça do Rossio ‏), ממנה ממשיך ויורד מדרחוב אוגוסטה (Rua Augusta), שגם בו חנויות, מסעדות ובתי קפה רבים. הוא מסתיים בפתחו של שער ויקטוריה (Arco Da Victoria), שמצדו השני כיכר קומרסיו (Praça do Comércio‏), הנושקת לנהר טז'ו.
בתי מלון בשדרת ליברדדה
 
הקו הישר הזה, 2.5 ק"מ אורכו, חוצה את העיר לשניים, ומקל על ההתמצאות בה. משני עבריו – ממזרח וממערב - בנויים רובעיה של העיר העתיקה של ליסבון. אך לפני שנצא לטייל בהם, עוד כמה מילים על העיר.
 

יעדים לביקור בעיר ליסבון המוזכרים בכתבה  להגדלה לחצו משמאל-למעלה


 ברירת מחדלהעיר ליסבון והגשר הארוך באירופה

העיר ליסבון (Lisbon) - ליז'בואה (Lisboa) בפי דוברי הפורטוגזית – היא בירת פורטוגל. כחצי מיליון תושבים מתגוררים בה, ועוד כ- 2.5 מיליון מצטופפים במטרופולין סביבה - כשליש מתושבי פורטוגל כולה (!). העיר בנויה על הגדה הצפונית של נהר טז'ו, בשפך רחב הידיים שלו אל האוקיינוס האטלנטי.
 
למי שגדל במדינה בה הנהר הרחב ביותר הוא נהר הירדן, קצת קשה לעכל שגוף המים העצום הזה הוא נהר, ולא האוקיינוס עצמו. לאורך 17.2 ק"מ חוצה אותו גשר ואסקו דה גאמה (Ponte Vasco da Gama), הגשר הארוך ביותר באירופה, שחלקו גשר מיתרים וחלקו האחר גשר עמודים. גשר נוסף על הנהר - גשר ה- 25 באפריל (Ponte 25 de Abril) - אורכו 2.2 ק"מ וכולו גשר מיתרים, המזכיר במראהו את גשר הגולדן גייט של סן פרנסיסקו. את השם 25 באפריל תפגשו הרבה בפורטוגל, והוא נועד להזכיר את היום בשנת 1974 בו הוחלף המשטר הדיקטטורי בהנהגתו של אנטוניו סלזר, במשטר דמוקרטי.
 
תצפית על ליסבון, רובע אלפאמה
תצפית על גגות רובע אלפאמה ונהר טז'ו רחב הידיים  (צילום: כרמית וייס)  לחצו על התמונה להגדלה
 

כיכר קומרסיו – מכאן הכל מתחיל

אל כיכר קומרסיו (Praça do Comércio‏) תגיעו שוב ושוב. היא נקודת התחלה טובה לטיול בעיר, גם בזכות שני קווי החשמלית (טראם) 15 ו- 28, שעוד ידובר בהם בהמשך. הכיכר הענקית תחומה בנהר מדרום, בשער ויקטוריה המרשים מצפון, וברצף בניינים משלושת עבריה. במרכזה פסל ברונזה של המלך ז'וזה הראשון (José I), שבתקופת שלטונו נבנתה הכיכר והעיר כולה, לאחר רעידת האדמה. עד אז שימשו המבנים כארמונם של מלכי פורטוגל, אך לאחריה בחר המלך לעבור ולהתגורר במקום בטוח יותר על אחת הגבעות, והמבנים החדשים שימשו את סוחרי העיר. את הארכיטקטורה המקורית של הארמון משמרים רק שני המגדלים בשני קצותיה של הכיכר.
 
חזיתות הביניינים המקורות, המקיפות את הכיכר, מצלות על המסעדות ובתי הקפה הרבים משני עבריה. מסעדת Populi, הממוקמת בצלע המזרחית של הכיכר, מתגאה בתבשיל הקטפלאנאס (Cataplanas) הטוב ביותר בליסבון. זהו תבשיל דגים ופירות ים, המתבשל בתוך סיר נחושת דמוי צדפה, כמותו תפגשו הרבה באזורי החוף של פורטוגל. אחרי ששבעתם ונחתם, מומלץ להיכנס למוזיאון הקטן שליד המסעדה - מרכז הסיפור של ליסבון (Lisboa Story Centre). ההיסטוריה של העיר מוצגת בו בצורה מוחשית ומרתקת, וממש ניתן לחוש את אימת רעידת האדמה, הצונאמי והשריפות של 1755.
בתי מלון באזור כיכר קומרסיו
 
כיכר קומרסיו, מרכז ליסבון
כיכר קומרסיו ושער ויקטוריה, הלב הפועם של ליסבון  (צילום: כרמית וייס) 
 

רובע ביישה – לב העיר העתיקה

לאחר שעוברים את קשת ויקטוריה, דמויית קשת הניצחון, נגלה מדרחוב אוגוסטה (Rua Augusta), הרחוב המרכזי של רובע ביישה (Baixa) - מרכז העיר העתיקה (או העיר התחתית). המדרחוב מטפס במתינות לאורך כחצי קילומטר, כשמשני צדיו בתים עתיקים ומרשימים, חנויות, בתי קפה ומסעדות. הוא מסתיים ונפתח אל כיכר רוסיו (Praça do Rossio) היפה והרומנטית. המבנה הניאו-קלאסי של התיאטרון הלאומי, שתי המזרקות היפהפיות והשרטוט הגיאומטרי של המרצפות, המאפיין את כיכרות פורטוגל, הופכים את הכיכר לחגיגה לצלמים.
 
כיכר רוסיו, מרכז ליסבון
כיכר רוסיו, ציורית ורומנטית  (צילום: כרמית וייס) 

בסמוך לפינה הצפון-מזרחית של כיכר רוסיו נמצאת כנסיית סאו דומינגוס (São Domingos). לא הייתי מציינת אותה, לולא אנדרטת זיכרון קטנה ועליה מגן דוד, הניצבת מולה. האנדרטה נועדה להזכיר אירוע טרגי שהחל כאן בכנסייה באפריל 1506, בו נרצח אחד "הנוצרים החדשים" – יהודי פורטוגל המומרים, שהעז לפקפק בנס שראו עיניי המאמינים בכנסייה. על רקע הבצורת, הרעב והמגיפות שהיכו בעיר באותה שנה, כילו התושבים את זעמם והרגו קרוב ל- 2,000 מהנוצרים החדשים.
על בסיס האנדרטה חרוט פסוק מספר איוב, ובתוך מגן הדוד נכתב:
"In memory of the thousands of Jews who were victimed by intolerance and religious fanaticism, killed on the massacre that started on 19 April 1506, on this square"
 
הסיבה לתור המשתרך לפני דוכן קטן בכיכר הכנסייה, הוא המשקה הלאומי של פורטוגל - ג'ינג'ה (Ginja) – ליקר המופק מדובדבן חמוץ בשם זה ותוספת נכבדה של אלכוהול. כדי שתוכלו להמשיך בסיור, בקשו מהמוכר ג'ינג'יניה (Ginjinha), כלומר, ג'ינג'ה קטן...
בתי מלון באזור כיכר רוסיו
 
אנדרטה לרצח היהודים, מרכז ליסבון
אנדרטה לציון הטבח ביהודי פורטוגל מול כנסיית סאו דומינגוס  (צילום: כרמית וייס) 
 

הרובעים שממערב - רובע שיאדו ורובע ביירו אלטו

ממערב לכיכר רוסיו קשה שלא להבחין במעלית סנטה ז'וסטה (Elevador de Santa Justa), המכונה גם קארמו (Elevador do Carmo). היא פועלת במקום מאז שנת 1902 ומעלה את התושבים, וכיום גם תיירים רבים, אל הרובעים שממערב למרכז העיר. המעלית העתיקה בת שתי הקרוניות, שבתחילה פעלה על קיטור, שמרה על המראה המקורי שלה, אם כי כיום היא פועלת על חשמל.
 
לאחר שתעלו 45 מ' במעלית ותיהנו מהתצפית שבראשה, תצטרכו לטפס עוד מעט כדי להגיע אל רובע שיאדו (Chiado) ורובע ביירו אלטו (Bairro Alto). השניים מהווים מרכז בילוי וחיי לילה, עם חנויות, בתי קפה, בארים ולא מעט מועדוני פאדו. מוסיקת הפאדו היא מוסיקה מלנכולית שמקורה בשירי נשות הספנים, שהפליגו לגלות עולם, מלווה ע"י שתי גיטרות – קלאסית ופורטוגזית (בעלת 12 מיתרים). המופעים המיועדים לתיירים מתחילים בסביבות שמונה בערב וכוללים ארוחת ערב, ואילו המופעים המיועדים למקומיים מתחילים רק באחת עשרה בלילה, אך הם אותנטיים יותר. את שעות היום מנעימות כאן להקות זמרים ונגנים שחורים, שהגיעו מהקולוניות לשעבר באפריקה.
 
שלוש קרוניות (פוניקולר) עולות אף הן מהעיר התחתית לרובעים העליונים. הפופולרית בהן היא פוניקולר גלוריה (Ascensor da Glória), שתחילתה מעט צפונה לכיכר רוסיו. היא מגיעה לרובע ביירו אלטו ואל נקודת התצפית סאו פדרו דה אלקאנטרה (São Pedro de Alcântara), המשקיפה על גגות העיר העתיקה והנמל.
בדרככם חזרה לעיר התחתית דרך רחוב 
Rua Garrett, ליד קפה א-ברזילירה (Café A Brasileira), תבחינו בפסל ברונזה בדמות אדם היושב ליד שולחן ותיירים רבים המצטלמים עמו. זהו פרננדו פסואה, מגדוללי המשוררים של פורטוגל, שנהג לשבת כאן.
תצפית על ליסבון, סאו פדרו דה אלקאנטרה
תצפית סאו פדרו דה אלקאנטרה וגגות מרכז העיר העתיקה (צילום: כרמית וייס) 
 רובע אלפאמה – העיר העתיקה של העיר העתיקה

אחרי שביקרנו בצד המערבי, נצא מזרחה לעבר רובע אלפאמה (Alfama), על סמטאותיו הצרות, המטפסות ועולות עד מבצר סאו ג'ורג' (Castelo de São Jorge) המשקיף על העיר. המתקשים בהליכה יכולים להגיע עם חשמלית 28 היוצאת מכיכר קומרסיו, או עם אחד מהטוק-טוקים הנחמדים, הצבועים בשלל צבעים והולכים וכובשים את העיר.
 
זהו הרובע העתיק ביותר של ליסבון, שבתיו הבנויים על סלע קשה שרדו את רעידת האדמה שהחריבה את העיר. קירות הבתים מעוטרים באז'ולז'ו (Azulejos), לבני הקרמיקה המאפיינות את הבנייה בפורטוגל, מרפסות ציוריות עם מעקות ברזל וכביסה צבעונית מתנפנפת. בדרכנו למעלה אנו עוצרים בתצפית נפלאה, שתמונותיה מפארות כל פרסום של ליסבון - תצפית פורטאס דו סול (Portas do Sol). קילומטר צפונה במעלה הגבעה (קחו טוק-טוק) נמצאת תצפית נוסה סניורה דו-מונטה (Nossa Senhora do Monte), שגם ממנה נשקפים בתיו של רובע אלפאמה, הנושקים לנהר טאז'ו רחב הידיים.
 
בחלק מרובע אלפאמה התגוררו יהודי העיר, עד סוף המאה ה- 15, אז הם אולצו להמיר את דתם או לעזוב את המדינה. מוזיאון לתולדות יהודי ליסבון (Museu Judaico de Lisboa) נבנה במקום בימים אלו, וצפוי להיפתח בשנת 2017. למרגלות הרובע, נושק לנהר, מוזיאון נוסף בו מומלץ לבקר, המוזיאון הלאומי לאז'ולז'ו (Museu Nacional do Azulejo) - אמנות הציור על אריחי הקרמיקה. בבניין עתיק ויפהפה, ששימש כמנזר, מוצגים אריחים מתקופות שונות והשפעות שונות.
תצפית על ליסבון, פורטאס דו סול, רובע אלפאמה
תצפית פורטאס דו סול, התמונה הכי מפורסמת של ליסבון, ובצדק!  (צילום: כרמית וייס) 
 

רובע אקספו והאקווריום הגדול באירופה

האזור שלאורך הנהר צפונה, היה אחד האזורים המוזנחים של ליסבון, עד שבשנת 1998התקיימה בו תערוכת אקספו (Expo) הבינלאומית והוא זכה לשידרוג (מגלומני משהו). התערוכה הוקדשה לציון 500 שנה להגעתו של ואסקו דה גאמה להודו, שיא עידן התגליות של פורטוגל. המבנים הגדולים משמשים כיום את תחנת הרכבת אוריינטה (Oriente), בעלת הארכיטקטורה המיוחדת, מרכז הקניות ואסקו דה גאמה הצמוד אליה, אולמות כנסים, מוזיאונים, ארנה, קזינו, בנייני מגורים ומסחר. האזור מכונה פארק האומות (Parque das Nações) וניתן להגיע אליו במטרו (הקוו האדום) ממרכז העיר ומשדה התעופה.
 
בקצה הצפוני של הרובע, אל מול גשר ואסקו דה גאמה המרשים, ניצב מגדל ואסקו דה גאמה (Torre Vasco da Gama), שבראשו מסעדה פנורמית. גם הוא שריד מאותה תערוכה וכך גם הרכבל, העושה דרכו לאורך החוף, ונראה קצת לא שייך. אבל הסיבה העיקרית לבקר כאן היא האושנריום (Oceanarium), האקווריום הגדול באירופה. בקומה העליונה מוצגים החיים בארבעה אזורי אקלים - האוקיינוס האטלנטי, השקט, ההודי והארקטי - ובקומה התחתונה חלונות המשקיפים על מיכל ענק ובו כ- 450 סוגי דגים ועופות ימיים.
 
אושנריום ליסבון  אושנריום ליסבון
אושנריום ליסבון  אושנריום ליסבון
האושנריום של ליסבון   (צילום: כרמית וייס) 
 

רובע בלם והסוד המתוק

לרובע בלם (Belem) הקדשנו כאן כתבה נפרדת, והוא בהחלט אחד האזורים שאסור לפספס בביקור בליסבון. הרובע מפאר את תקופת התגליות ותור הזהב של פורטוגל, במקום ממנו יצאו המגלים לתור ולכבוש את העולם החדש והפכו את פורטוגל למעצמה ימית.
חשמלית מס' 15 מכיכר קומרסיו (מרכז ליסבון), תביא אתכם תוך 25 דקות אל מגדל בלם (Torre de Belém). מכאן אפשר לחזור 2 תחנות אל מנזר ז'רונימוש (Jerónimos), מולו ניצבת אנדרטת התגליות (Padrão dos Descobrimentos) ובאופק נשקף גשר ה-25 באפריל (Ponte 25 de Abril).
 
לביקור בבלם חייב להיות סיום מתוק, ולו בשל החוויה המיוחדת, אם תצליחו לצלוח את התורים הארוכים מול בית הקפה פאשטייט דה בלם (Pastéis de Belém). בשל מה התורים? האחד, בשביל לזכות ולשבת בין כתליו של הקפה המיתולוגי ולטעום את המאפה אותו מכינים כאן מאז שנת 1837, והשני, רק בשביל לקנות ולהתענג ברחוב. יש בפורטוגל מאפים דומים, כמו למשל פאשטייט דה נאטה (Pastéis de Nata), כמותו תפגשו הרבה בליסבון, אבל כנראה שאין כמוהו. יעידו על כך המקומיים, שבאים לכאן במיוחד, והסוד נשמר בקפדנות, כך שאיש מלבד הבעלים לא שותף לתהליך ההכנה במלואו.
לינה ברובע בלם  |  כתבה על רובע בלם
 
אנדרטת המגלים, בלם, ליסבון
אנדרטת המגלים ברובע בלם, תזכורת להיותה של פורטוגל מעצמה ימית  (צילום: כרמית וייס) 

עדיין רעבים?
רדו בתחנת החשמלית החמישית בדרככם חזרה מבלם לעיר (או השמינית בכיוון ההפוך), במסעדת קפה-אין (Cafe In) שעל גדות הנהר. הנוף הנשקף לעבר גשר ה- 25 באפריל, הדייגים והספינות, מתבלים את הארוחה הכל כך מוקפדת בערך מוסף.
לשעות הערב מומלץ שוק האוכל טיים אאוט דה ריבּיירה (Time Out Mercado da Ribeira), הנמצא במרחק הליכה (קילומטר) מכיכר קומרסיו, על גדות נהר טאז'ו. בבוקר זהו שוק איכרים ובערב נפתחים בו עשרות דוכני אוכל, שולחנות אבירים ארוכים, הרבה בירה ושמחת חיים.
 
מסעדות בליסבון  מסעדות בליסבון
מסעדות בליסבון  מסעדות בליסבון
דגים ופירות-ים 365 ימים בשנה, והקינוח המיתולוגי פשטייט דה בלם   (צילום: כרמית וייס) 
 

מידע שימושי למטיילים בליסבון

* כרטיס ליסבון (Lisboa Card) מעניק נסיעה חינם בכל אמצעי התחבורה בעיר, כולל רכבת לשכונות סינטרה (Sintra) וקאשקאיש (Cascais), כניסה חינם למוזיאונים, סיורים, הנחות בקניות ובילויים, למשך 24, 48 או 72 שעות.
* פאולו סאנטוס (Paulo Santos) – נהג-מדריך אדיב ונחמד מחברת Fidalguia, המארגנת סיורים בליסבון ופורטוגל. איש קשר: Tiago Pedra. דוא"ל: tiagopedra@fidalguia.pt טל. 351-963-319-650
* בית הכנסת שערי תקווה (Shaare Tikvah Synagogue) -  תפילות בסופי שבוע ובחגים. כתובת: Rua do Monte Olivete,16, טלפון: +351-21-393-11-30

בתי מלון מומלצים במרכז ליסבון

מלון פניקס אורבאן (Hf Fenix Urban) הוא מלון 4 כוכבים, הממוקם שתי דקות הליכה מכיכר המרקיז דה פומבל, ממנה יורדת שדרת ליברדדה אל מרכז העיר. בקרבתו תחנות מטרו של הקו הכחול והצהוב, וכן תחנה של הקו הוורוד, המגיע לשדה התעופה של ליסבון. חיוך, אדיבות ויעילות הם מה שחיפשנו ומצאנו כשהגענו למלון בשעת לילה מאוחרת, אחרי טיסה ארוכה. חדרי המלון ממוזגים, עם פינת קפה-תה, ויש גם חדרים משפחתיים.
 
מלון פניקס אורבאן - מיקום מצוין להליכה רגלית בעיר ובקרבת תחנת מטרו

מלון סנטה ז'וסטה (Hotel Santa Justa) הוא מלון 4 כוכבים, במיקום מעולה, בסמוך למעלית סנטה ז'וסטה ומרכז ליסבון. הוא מציע חדרים זוגיים במספר רמות וגם סוויטות וחדרים משפחתיים גדולים ומרווחים. מסעדת המלון מצוינת, ארוחת הבוקר עשירה והצוות אדיב ונכון לסייע.
 
מלון במרכז ליסבון   מלון במרכז ליסבון
מלון סנטה ז'וסטה
 - מיקום מצוין בסמוך למעלית המקשרת בין שני חלקי העיר
 
דירות אירוח דה ליסבונייר (The Lisbonaire Apartments) ממוקמות ממש במרכז ליסבון, במרחק 200 מ' מהשדרה המרכזית (ליברדדה) ותחנת המטרו, ו- 500 מ' מכיכר רוסיו. דירות סטודיו ודירות עם חדר שינה, כולן ממוזגות ומעוצבות בסגנון מודרני, עם מטבח, פינת אוכל וכל מה שצריך לשהות נעימה.  יש גם טרקלין וחדר משחקים וניתן לארגן הסעות מ/אל שדה התעופה.

המלצה על מלון דירות בליסבון      המלצה על מלון דירות בליסבון
דירות אירוח דה ליסבונייר
 - מיקום מעולה במרכז העיר העתיקה ודירות מפנקות

מידע נוסף

השכרת רכב בפורטוגל
בתי מלון בליסבון

כתבות נוספות

סיור בליסבון - רובע בלם
חבל אלנטז'ו - טוסקנה של פורטוגל
מסלול טיול מודולרי בפורטוגל
טיול בפורטוגל לבני גיל הזהב
 
* הכותבת היתה אורחת לשכת התיירות של ליסבון, שגרירות פורטוגל בישראל וחברת התעופה סאן דור, המפעילה טיסות ישירות לליסבון.

כרמית וייס אודות הכותבת
כרמית וייס (Carmit Weiss)מנסה להעביר את אהבתה לנופים דרך הצילום והכתיבה, מנהלת אתר Gotravel ואחת הכותבות המרכזיות בו. חרשה את אירופה וצפון אמריקה וטעמה גם את טעמן של היבשות האחרות. בעלת ניסיון רב בתכנון טיולים, גולשת סקי ואמא לארבעה גולשים צעירים.

כרמית עונה לשאלותיכם בפורום מומחי תיירות


מספר צפיות: 27293
129610
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר
מסלולי טיול לבחירתכם
בהתאמה אישית ובקצב שלכם
כן, זה מעניין אותי!