מרכז פורטוגל:
מסלול בהרים ובכפרי האנוסים
מאת: כרמית וייס 


נופי ההרים תמיד מהלכים עלי קסם, אבל במרכז פורטוגל יש להם גם ערך מוסף. בכפרים הציוריים ובעיירות הקטנות שמרו היהודים האנוסים, שאולצו להתנצר, על האמונה והמנהגים בסתר במשך מאות בשנים, ועדויות לכך הולכות ומתגלות בשטח.


אבל לא רק בעקבות היהודים נטייל. נבקר גם בארמונות, ייקבים, בתי מלון מיוחדים, עיירות וכפרים ציוריים, אגמים קטנים וכל היופי שמציעים הרי פורטוגל.
 
1 / 10
2 / 10
3 / 10
4 / 10
5 / 10
6 / 10
7 / 10
8 / 10
9 / 10
10 / 10

לתפוס שלווה בהרי פורטוגל (Casa das Penhas Douradas)
מלון קסום בלב ההרים  (Casas do Côro)
אגמים קטנטנים בהרי סרה דה אשטרלה (צילום: כרמית וייס)
המנזר של טומאר (צילום: כרמית וייס)
חצר המנזר של טומאר (צילום: כרמית וייס)
מדרגות במנזר של טומאר (צילום: כרמית וייס)
עבודת יד במפעל הצמר בורל  (צילום: כרמית וייס)
בית הכנסת של בלמונטה  (צילום: כרמית וייס)
הרי סרה דה אשטרלה (צילום: כרמית וייס)
הרובע היהודי של טרנקוזו  (צילום: כרמית וייס)


יעדים בכתבה על ההרים וכפרי האנוסים של מרכז פורטוגל, בתי מלון מומלצים לאורך המסלול:

מלון רפובליקה בעיר טומאר | מלון קאזה דה אינשווה ליד ויסאו | מלון קאזאס דו קורו ליד מריאלבה
מלון סיני בלמונטה | פוסאדה קונוונטו דה בלמונטה בעיירה בלמונטה

מלון קאזה דאס אובראס | קאזה דאס פניאש דוראדש בהרי סרה דה אשטרלה
להגדלה לחצו בפינה העליונה
 

 ברירת מחדל
 

היהודים והטמפלרים של טומאר

את המפגש עם יהדות פורטוגל נתחיל בבית הכנסת העתיק ביותר במדינה, שנחנך בשנת 1460 בעיר טומאר (Tomar). רק 36 שנה פעל בית הכנסת, עד שבשנת 1496 הוטלו גזירות על היהודים, שאילצו אותם להתנצר. במהלך מאות שנים הוא שימש כבית כלא, כנסייה, מתבן ומחסן, עד שבשנת 1923 הוא נרכש ע"י סמואל שוורץ, יהודי פולני שהגיע לכאן במטרה לחשוף את קהילות האנוסים. בית הכנסת שופץ ושוחזר, עם תצוגה של חפצי יודאיקה שנאספו ברחבי פורטוגל, ולצדו הולך ונחשף מקווה קטן. תרזה, יהודיה מצד אמה, שהגיעה לטומאר בעקבות עסקיו של בעלה היהודי המנוח, שומרת על המקום ומתרגשת עם כל יהודי שמגיע.
כתובת: רחוב Rua Dr. Joaquim Jacinto בעיר העתיקה (תגידו "סינגוגה" והתושבים האדיבים יכוונו אתכם)
 
במרחק הליכה קצר מבית הכנסת מלון רפובליקה (Hotel República) הוא מלון קטן ומקסים ברמת 5 כוכבים. תמצאו בו מסעדה, חניה וחדרים לזוגות ומשפחות.

ההרים של פורטוגל, בית הכנסת של טומאר
תקרת בית הכנסת של טומאר, העתיק ביותר ששרד בפורטוגל  (צילום: כרמית וייס)

מלון בעיר טומאר, פורטוגל
מלון רפובליקה
 ליד בית הכנסת של טומאר, מלון קטן ומפנק
 
מסדר הטמפלרים היה זה שהקים את העיר טומאר במאה ה- 12, על גדות נהר נבאו (Nabão). את סמל הצלב האדום על רקע לבן, ניתן לראות במקומות רבים בעיר. המנזר של טומאר (Convent of the Order of Christ) הוקם ע"י הטמפלרים כמבצר. מאוחר יותר נבנתה בו כנסיה עגולה (rotunda) בסגנון הטמפלרים, וכיום הוא אתר מורשת עולמית של אונסק"ו. ניתן לראות בו דוגמאות נפלאות לסגנון המנוליאני, סגנון ייחודי לפורטוגל, המשלב את הסגנון הגותי עם מוטיבים שהביאו עמם יורדי הים הפורטוגזים, כמו חבלים, עוגנים, צדפות ועוד.
ההרים של פורטוגל, המנזר של טומאר
המנזר של טומאר, אתר מורשת עולמית של אונסק"ו  (צילום: כרמית וייס)
 

אחוזות וארמונות באזור היין

נהר מונדגו (Mondego) רחב הידיים מוביל אותנו צפונה, אל פלג קטן שלו – נהר דאו (Dão). עמק דאו הוא אחד משלושת אזורי היין החשובים של פורטוגל. כפרים קטנים טובלים בירוק אינסופי של כרמים, מטעי זיתים ושדות. יש כאן הרבה יקבים קטנים ומספר יקבים גדולים יותר, שאחד מהם הוא קאזה דה סאנטר (Casa de Santar), בכפר הקטן סאנטר, לא הרחק מהעיירה נלאש (Nelas). בצמוד לבית האחוזה המשמש את היקב, גנים הפתוחים לציבור, ובהם עצי ענק יפהפיים וגן ירק קטן, שירקות טריים שלו משמשים את המסעדה המצוינת במקום.
 
ייקב נוסף בו ביקרנו נמצא באחוזת קאזה דה אינשווה (Casa da Ínsua), שבמרכזה ארמון מרשים, שהוקם במאה ה-18 עבור אחת ממשפחות האצולה המקומית. הייקב כאן הוא רק חלק קטן ממשק חקלאי גדול וגנים יפהפיים בסגנון צרפתי ואנגלי, עם עצי ענק שהובאו מרחבי העולם. חלק מחדרי הארמון הוסבו למלון חמישה כוכבים - פארדור קאזה דה אינשווה (Parador Casa Da Insua). חדרים אחרים משמשים כמוזיאון, ויש גם מוזיאון נפרד, בו ניתן להתרשם מכלי עבודה וחפצים נוספים של המקום. אפשר לבקר כאן ואפשר גם להישאר ללון, להשתתף בעבודות המשק (לא חייבים...), לשוטט בגני הארמון או סתם לנוח בבריכה. המלון מציע חדרים וסוויטות, כולם גדולים וממוזגים, מסעדה עם אוכל מקומי ובינלאומי והמון שקט ושלווה.
מלון באחוזת יין בפורטוגל' Parador Casa Da Insua
מלון קאזה דה אינשווה - מלון 5 כוכבים באחוזת יין עם גנים משגעים

בתי מלון בפורטוגל
ארמון-מלון קאזה דה אינשווה והגנים האנגלים (צילום: כרמית וייס)

ההרים של פורטוגל, יקב סנטאר
ייקב סאנטר, מהיקבים הגדולים של אזור היין במרכז פורטוגל  (צילום: כרמית וייס)
 

כפר נופש מפתיע ומפנק בכפר המתפורר

רשת נפלאה של כבישים מהירים ממשיכה ללוות אותנו גם בדרכנו מזרחה להרים. חלקם כבישי אגרה, אבל בשיקלול חיסכון הזמן למטיילים המחיר בהחלט משתלם. כשיורדים לכפרים הקטנים, לפעמים הכביש הוא כביש אבנים - "כדי שיסעו לאט", כך מסבירים לנו. כביש כזה מקדם אותנו בכניסה לכפר מאריאלבה (Marialva), ומשתלב היטב בבתי האבן הכהים, חלקם סגורים וחלקם מתפוררים. למטה כמה עשרות בתים חדשים יותר, אבל בכפר הישן, על הגבעה שלמרגלות המבצר המתפורר, נראה שהזמן עצר מלכת. גינות ליד חלק מהבתים, מעידות ש- 30 תושבים עדיין מתגוררים כאן. אנחנו עולים בכביש הצר (מאד), בין בתי האבן הישנים, ולא מאמינים שכאן אנו אמורים להעביר את הלילה.
 
ההרים של פורטוגל
שניים משלושים תושבי הכפר הישן של מריאלבה  (צילום: כרמית וייס)
 

מלון שהוא כפר נופש

מלון קאזאס דו קורו (Casas do Côro) – כפר נופש קטן וקסום, הוא חלום של אדם אחד – פאולו רומאו (Paulo Romão). "אני בטוח שיש לו גנים יהודיים...", טוען המדריך שלנו *, אמירה המשקפת את ההערכה הרבה ליהודים בפורטוגל. 
מה עושים כאן? קודם כל נרגעים ומורידים הילוך, אחר כך יוצאים לטייל בכפר הקטנטן ולפגוש את תושביו. בבוקר אפשר לשלוח את הילדים לעבוד בגן הירק, לצאת למסלולי הליכה בסביבה, לרכב על אופניים (הרים וחשמליות), לצאת לשייט על נהר דורו (Douro), בקטע המזרחי והיפה שלו, או פשוט לנוח ליד הבריכה. המקום מציע חדרים, סוויטות וגם וילה אחת, כולם ממוזגים, מרווחים ומעוצבים בטוב טעם. המסעדה מגישה מאכלים מיוחדים, מעשי ידיה של בעלת הבית, וארוחת הבוקר פשוט נפלאה. עשו לעצמכם טובה והישארו במקום הקסום הזה 2 לילות לפחות.
על המלון בכתבה על בתי מלון במרכז פורטוגל

מלון מומלץ בפורטוגל Casas Do Coro
קאזאס דו קורו
 - מלון משפחתי מלא אווירה וקסם

ההרים של פורטוגל
קאזאס דו קורו - בריכת שחייה למרגלות המבצר המתפורר  (צילום: כרמית וייס)
 

בעקבות יהודי פורטוגל האנוסים

לאמירה על הגנים היהודים יש באזור זה של מזרח פורטוגל בסיס היסטורי מוצק. בסוף המאה ה- 15 היוו יהודי פורטוגל כ- 10% מתושבי המדינה, לאחר שקיבלו "חיזוק" מיהודי ספרד המגורשים. המספרים מדברים על 100-200 אלף יהודים, שרבים מהם התגוררו כאן בהרים של מזרח פורטוגל, לא הרחק מהגבול הספרדי. מספר שנים לאחר גירוש ספרד הוצא גם בפורטוגל צוו דומה, אלא שבניגוד ליהודי ספרד, מהם 90% עזבו את המדינה, בפורטוגל 90% נשארו, ורובם המירו את דתם לנצרות בלית ברירה.
 
בין סמטאות האבן הצרות של העיר העתיקה של טנרקוזו (Trancoso) פזורות עדויות לחיים היהודיים שרחשו מתחת לפני השטח במשך 500 שנה. צריך להיות חדי עין, ורצוי להיעזר במדריך או במפה המיוחדת שהכינו בלשכת התיירות, כדי להבחין בכך. הצלבים שצויירו ליד משקופי הדלתות מיוחסים ל"נוצרים החדשים", כי ל"נוצרים הישנים" לא היה כל צורך לצייר אותם. יש גם מנורות מוסוות בעיטורים שונים ועוד. על אחד הבתים יש מספר אבנים הנושאות עיטורים, שמשערים שהיו שייכות לביתו של הרב. גם מוזיאון פתחו כאן, עדיין בחיתוליו אבל בהחלט מרגש, והוא נקרא על שמו של המלומד יצחק קרדוזו (Isaac Cardoso), בן לאחת ממשפחות "הנוצרים החדשים" בעיירה. אל תפספסו את "רחוב ההורטנזיות", שיח פרחוני בגווני ורוד וסגול, כמותו ראינו הרבה בפורטוגל, אבל לא בכמות ובגובה של אותו רחוב מיוחד ומקסים - רחוב אלגריה (Rua da Alegria), שפירושו "רחוב השמחה".
בתי מלון בעיר טרנקוזו
 
ההרים של פורטוגל, טרנקוזו
צלבים חרוטים ליד פתחי הבתים ברובע היהודי של טרנקוזו, סימן לנוצרים החדשים  (צילום: כרמית וייס)

ההרים של פורטוגל, בית הכנסת של טומאר
רחוב השמחה ברובע היהודי של טרנקוזו, שיחי הורטנזיה ענקיים  (צילום: כרמית וייס)

 

הנוצרים החדשים של בלמונטה

"הנוצרים החדשים" המשיכו לקיים חלק ממנהגי היהדות בסתר, אולם כלפי חוץ היו נוצרים לכל דבר. "בכניסה לכנסייה סבי לימד אותי לדפוק שלוש פעמים ולומר: אני לא מאמין בעץ, באבן ובכומר", כך מספר לנו ג'וזה לוי דומינגוס (Jose Levy Domingos). בילדותו, באמצע המאה ה- 20, כבר אפשר היה לגלות שהוא יהודי, ובכל זאת הוא היה חייב ללכת לכנסייה כמו כל הילדים האחרים. רק עם נפילת הדיקטטורה בפורטוגל (1974), הרגישו היהודים האנוסים בטוחים מספיק להרים ראש והחלו להתארגן. ג'וזה, שהוא הרוח החיה בקהילות היהודיות באזור, הקים בכפר בלמונטה* (Belmonte) מוזיאון יהודי מרשים (Museu Judaico de Belmonte). חלק ניכר מחפצי היודאיקה נשמרו במשפחתו, ויחד עם חפצים אחרים הם מוצגים בצורה מעוררת התפעלות.
* בפורטוגזית מבטאים את השם בלמונט ולא בלמונטה.
בתי מלון בבלמונטה
 
36 משפחות יהודיות מתגוררות כיום בכפר בלמונטה ומנסות לשמור על המורשת ולא להתבולל. בשנת 1996 הן זכו לתרומה של יהודי ממרוקו, שהקים כאן בית כנסת ועדיין תומך בקהילה הקטנה. בית הכנסת נבנה בשכונה הציורית שלמרגלות המבצר, בו נולד בנה המפורסם ביותר של בלמונטה - פדרו אלברש קברל (Pedro Álvares Cabral)‏ - מגלה ברזיל. גם בעיר המחוז גוארדה (Guarda) יש רובע יהודי בעיר העתיקה, אבל כיום מתגוררת בו אוכלוסייה חלשה והוא מוזנח למדי.

ההרים של פורטוגל, בלמונטה
ג'וזה לוי דומינגוס, הרוח החיה בקהילות האנוסים של פורטוגל  (צילום: כרמית וייס)

ההרים של פורטוגל, בלמונטה
המוזיאון היהודי בבלמונטה, חפצים שהועברו בסתר מדור לדור  (צילום: כרמית וייס)
 

בתי מלון מומלצים בבלמונטה

בבלמונטה גם מלון עם ניחוח יהודי - מלון סיני בלמונטה (Belmonte Sinai Hotel), הממוקם במרכז העיירה, מרחק הליכה של 500 מ' מבית הכנסת. המלון אמנם אינו כשר, אך להגיע ולראות את דגל ישראל בכניסה, לצד דגל פורטוגל, זה מחמם לב, והמלון נקי, מרווח ונעים. 
מלון נוסף, מלון פוסאדה קונוונטו דה בלמונטה (Pousada Convento De Belmonte) הוא מלון בוטיק, במבנה ששימש בעבר מנזר ושופץ בטוב טעם. הוא ממוקם באזור כפרי ומיוער בפאתי העיירה, עם נוף יפהפה שמצדיק את הריחוק מהעיירה, חדרים ממוזגים ומסעדת שף נהדרת.
 

מלון סיני בלמונטה - מרוחק רק 500 מ' מבית הכנסת של בלמונטה

מלון בבלמונטה, פורטוגל
פוסאדה קונוונטו דה בלמונטה - נוף קסום בפאתי העיירה ומסעדת שף נהדרת
 

הפארק הלאומי סרה דה אשטרלה – שוויץ של פורטוגל

הכפר בלמונטה הוא השער המערבי לפארק הלאומי סרה דה אשטרלה (Serra da Estrela), בליבו של רכס הרים באותו שם. הכביש החוצה את הרכס מערבה (כביש 232) לוקח אותנו ל"שוויץ של פורטוגל" – הרים, יערות, עמקים אלפיניים מנוקדים גגות אדומים, נהרות, אגמים ומאגרי מים מלאכותיים. אבל שלא כמו בהרי האלפים, כאן יש סלעי גרניט שחורים, שהופכים את הנוף למיוחד.
לינה בפארק הלאומי סרה דה אשטרלה
 
העיירה הקטנה מנטייגאס (Manteigas) שוכנת בעמק קרחוני ירוק, בטבורו של הפארק הלאומי, שהוא הגדול ביותר בפורטוגל. הכבשים הרבות המלכחות את העשב על מדרונות ההרים, הן הסיבה להתפתחות תעשיית צמר במקום. אך עם הקידמה שהגיעה לפורטוגל, לאחר שזו נפתחה לעולם לקראת סוף המאה ה- 20, המפעלים המיושנים הלכו ונסגרו, העיירה שקעה באבטלה והצעירים החלו לעזוב.
בתי מלון בעיירה מנטייגאס
 
בשנת 2010 החליטו בני זוג מליסבון, איזבל קוסטה (Isabel Costa) וז'ואאו תומאש (João Tomás), לקחת את אהבתם להרים צעד אחד קדימה, ולבנות כאן את ביתם. הם פתחו מחדש את מפעל הצמר המיושן בורל (Burel), והפיחו רוח חיים במכונות הישנות, בעזרת העובדים המנוסים. בביקור במפעל ראינו כיצד בשיטות מסורתיות טווים כאן צמר גס, ממנו מכינים צעיפים, שמיכות, תיקים ושאר חפצי נוי. בעבודה ידנית סיזיפית וסבלנית מייצרות כאן הנשים את חפצי הנוי, שתיירים מוכנים לשלם עבורם הרבה כסף. חנות המוכרת את העבודות הללו (Loja da Burel) נפתחה גם במרכז ליסבון (Rua Serpa Pinto, 15 B).
 
ההרים של פורטוגל, מפעל הצמר בורל   ההרים של פורטוגל, מפעל הצמר בורל
מפעל הצמר בורל, הכל נארג ונתפר בעבודה ידנית  (צילום: כרמית וייס)

מלון מומלץ סרה דה אשטרלה

מלון מומלץ סרה דה אשטרלה
מבנה היסטורי מהמאה ה- 18 בעיירה מנטייגאס, המשמש כמלון בוטיק - מלון קאזה דאס אובראס המקסים -
להרגיש כמו בני אצולה ולטייל בהרי סרה דה אשטרלה
(צילום: Casa Das Obras)
 

אוויר ההרים של פורטוגל

כביש ארוך ומפותל מעלה אותנו לגובה 1,500 מטר, אל פאניאש דוראדש (Penhas Douradas). יערות מחטניים עבותים מפנים את הנוף לסלעי גרניט שחורים ענקיים, שכמו הוצנחו לכאן מהחלל. האוויר הצלול והקריר של הרכס, שימש מרפא לחולי שחפת, שהיו מגיעים לבתי ההבראה שהוקמו כאן עבורם. בשנים האחרונות הפך אחד מהם למלון יוקרתי – קאזה דאס פניאש דוראדש (Casa das Penhas Douradas) ומלון נוסף זוכה לשיפוץ בימים אלו. גם כאן, כמו בעיירה שבעמק, בני הזוג איזבל וז'ואאו הם בעלי החזון שהפיחו חיים במקום.
 
מלבד כרי הדשא, הבריכה, הספא ומסעדת הגורמה, מתחזק המלון ארבעה מסלולי הליכה (2-6 שעות), ומצייד את הצועדים במצרכים לפיקניק (יש גם מסלול בן 7-8 שעות, המגיע למלון אחר, ואם תרצו יקפיצו לכם את הציוד לשם). במאגר המים הסמוך ניתן לשוט או סתם להתענג על מימיו התכולים, המשתלבים עם ההרים למראה סוחט קריאות התפעלות. גם הכבשים באות להתענג על הנוף, והן מלוות בכלבי הרועים הנקראים על שם ההרים – כלבי סרה דה אשטרלה.
על המלון בכתבה על בתי מלון במרכז פורטוגל

מלון בהרי סיירה דה אשטרלה בפורטוגל Casa das Penhas Douradas
מלון פניאש דוראדש - מלון 4 כוכבים מיוחד בלב ההרים
 
ההרים של פורטוגל, סרה דה אשטרלה
כבשים רועות ליד מאגר המים לא הרחק מהמלון בפאניאש דוראדש  (צילום: כרמית וייס)  לחץ על תמונה להגדלה

ההרים של פורטוגל, סרה דה אשטרלה
בקתות החלמה לחולי שחפת בין סלעי גרניט עצומיםפאניאש דוראדש   (צילום: כרמית וייס)
 

השלג של פורטוגל

נופים קסומים מלווים אותנו לאורך כביש 339, העושה דרכו דרומה ומערבה. סלעי גרניט עצומים, טובלים בים צהוב של שיחי שיטה ואחירותם. מדי פעם מתגלים לעיניינו אגם קרחוני קטן, מאגר מים מלאכותי, נהר או מפל מים שוצף. על סלעי גרניט עצומים לצד הכביש, חרוטה דמותה של מריה, ששמרה על החוצים את ההרים בימי קדם.
 
הכביש עובר דרך פסגתו הגבוהה ביותר של רכס סרה דה אשטרלה, שהיא גם הגבוהה ביותר בפורטוגל היבשתית. רק 7 מטרים חסרים כאן כדי להגיע לגובה 2,000 מטר, ואלו הושלמו ע"י מגדל קטן. על הפסגה, המכונה טורה (Torre), יש אתר סקי קטנטן, כמה מסעדות, מתקני תצפית צבאיים ותצפית יפה מערבה. אם צרת רבים היא חצי נחמה... גם כאן, כמו אצלנו, בימי שלג משתרכים תורים ארוכים אל אתר הסקי היחיד בפורטוגל, אם מצליחים לפתוח את הכביש...
 
העיירה סֶיָה (Seia), השער המערבי להרים, היא כמו מג'דל שאמס שלנו. מזחלות שלג, כובעי צמר וכל מה שצריך כדי לעלות להרים ולהשתעשע בשלג. אנחנו מתלבטים האם הכתם הלבן שראינו בדרך הוא שלוגית, והמקומיים מאשרים שלמרות החום הכבד בימים האחרונים, עדיין נחבאות בהרים כמה שלוגיות שכאלו.
בתי מלון בעיירה סיה
 
אין ספק, מי שנופי ההרים "עושים לו את זה", ראוי שיגיע לכאן למספר ימים, לטעום מ- 250 הקילומטרים של מסלולי ההליכה והאופניים. אני עוד אחזור.

ההרים של פורטוגל, סרה דה אשטרלה
הבתולה מריה חצובה בסלעי הגרניט הענקיים של רכס סרה דה אשטרלה  (צילום: כרמית וייס)

 
מידע נוסף
* טיאגו (Tiago Boavida), מדריך מקומי מומלץ tboavida@gmail.com
השכרת רכב בפורטוגל
מסלול טיול מודולרי בפורטוגל

 
כתבות נוספות
מרכז פורטוגל: יעדי טיול באזור החוף
מרכז פורטוגל: בתי מלון מיוחדים
מרכז פורטוגל: כפרי הציפחה
חבל אלנטז'ו - טוסקנה של פורטוגל

 
* הכותבת היתה אורחת לשכת התיירות של מרכז  פורטוגל.

כרמית וייס אודות הכותבת
כרמית וייס (Carmit Weiss)מנסה להעביר את אהבתה לנופים דרך הצילום והכתיבה, מנהלת אתר Gotravel ואחת הכותבות המרכזיות בו. חרשה את אירופה וצפון אמריקה וטעמה גם את טעמן של היבשות האחרות. בעלת ניסיון רב בתכנון טיולים, גולשת סקי ואמא לארבעה גולשים צעירים.

כרמית עונה לשאלותיכם בפורום מומחי תיירות


סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר