בתי מלון מיוחדים במרכז וצפון פורטוגל
מאת: כרמית וייס 


בין בתי אבן ישנים של כפר מתפורר, אנחנו עולים בכביש הצר (מאוד), ולא מאמינים שכאן אנו אמורים להעביר את הלילה. גלגול מזוודות על שביל האבן, מכניס אותנו לעולם אחר, עולם ירוק של שקט ושלווה, שהתגלה ככפר נופש קטן ומיוחד.


כמו בית המלון המיוחד הזה, אביא לכם כאן מספר בתי מלון נוספים בהם התנסינו בטיול במרכז וצפון פורטוגל. לכל אחד מהם ייחוד משלו וסיפור מיוחד.
 
1 / 9
2 / 9
3 / 9
4 / 9
5 / 9
6 / 9
7 / 9
8 / 9
9 / 9

מלון קאזה דה אינשווה (צילום: כרמית וייס)
מלון קאזה דה אינשווה (צילום: כרמית וייס)
מלון קאזה דה אינשווה (צילום: כרמית וייס)
מלון קווינטה דה לאגרימאש, קוימברה (צילום: כרמית וייס)
מלון קווינטה דה לאגרימאש, קוימברה (צילום: כרמית וייס)
מלון קווינטה דה לאגרימאש, קוימברה (צילום: כרמית וייס)
מלון קאזאס דו קורו, מריאלבה  (צילום: כרמית וייס)
פאוסאדה קאסטלו דה אובידוש (Pousada Castelo de Obidos)
מלון פניאש דוראדש  (צילום: כרמית וייס)


מיקום בתי המלון המוזכרים בכתבה זו: מלון קאזאס דו קורו (A), מלון קאזה דה אינשווה (B), 
קאזה דאס פניאש דוראדש (C), קווינטה דה לאגרימאש(D), פאוסאדה קאסטלו דה אובידוש (E)

להגדלה לחצו בפינה העליונה


 ברירת מחדלכפר חדיש ויפהפה נופש בכפר המתפורר

מלון קאזאס דו קורו (Casas do Côro) הוא חלום של אדם אחד – פאולו רומאו (Paulo Romão). המדריך שלנו טוען ש"בטוח יש לו גנים יהודיים...", אמירה שיש לה בסיס היסטורי מוצק בהרים של מזרח פורטוגל, בהם שמרו היהודים האנוסים על מנהגיהם, והיא גם מבטאת את ההערכה הרבה שיש כאן ליהודים. התעשיין הצעיר, יחד עם אשתו כרמן, הורים לחמישה ילדים (בפורטוגל ממוצע של 1.3 ילדים למשפחה), הקימו כאן כפר נופש קטן. 24 חדרים מרווחים ודירות אירוח מפנקות, טובלים בעצי זית עתיקים וירוק מרגיע, לצד בריכה וספא עם נוף להרים.
 
בתי מלון בפורטוגל
בריכת השחייה של כפר הנופש קאזאס דו קורו, למרגלות המבצר המתפורר  (צילום: כרמית וייס)

פאולו, קאזאס דו קורו
מלון קאזאס דו קורו - חלום של איש אחד - פאולו רומאו ואחת מתושבות הכפר הישן   (צילום: כרמית וייס)

כמה דקות קודם לכן מקדם את פנינו כביש אבנים צר בכניסה לכפר מאריאלבה (Marialva), בהרים של מזרח פורטוגל. למטה כמה עשרות בתים חדשים יותר, אבל בכפר הישן, על הגבעה שלמרגלות המבצר המתפורר, נראה שהזמן עצר מלכת. גינות ליד חלק מהבתים מעידות שכ- 30 תושבים עדיין מתגוררים כאן, אבל רוב בתי האבן הישנים סגורים ומתפוררים.
 
מה עושים כאן? קודם כל נרגעים ומורידים הילוך, אחר כך יוצאים לטייל בכפר הקטנטן ולפגוש את תושביו. בבוקר אפשר לשלוח את הילדים לעבוד בגן הירק, לצאת למסלולי הליכה בסביבה, לרכב על אופניים שתקבלו במלון (הרים וחשמליות), לצאת לשייט על נהר דורו (Douro), בקטע המזרחי והיפה שלו, להשתתף בשיעורי בישול או פשוט לנוח ליד הבריכה. כפרי האנוסים, ששמרו בסתר על מנהגי היהדות, כאן בהרים של מזרח פורטוגל, לא רחוקים מכאן, אבל מי בכלל רוצה לעזוב?
 
מלון מומלץ בפורטוגל Casas Do Coro
קאזאס דו קורו
 - מלון משפחתי מלא אווירה וקסם


בתי מלון בפורטוגל
בתיו הישנים של הכפר מריאלבה, מבט מחלון חדרי במלון קאזאס דו קורו  (צילום: כרמית וייס)
 
 

לגור בארמון - הפאוסדות של פורטוגל

ארמונות ובתי אחוזה רבים בפורטוגל הולכים והופכים לבתי מלון. הם מכונים כאן פאוסאדה (Pousada), כמו שהם מכונים פארדור בשכנה ספרד או ארחונטיקו ביוון. אירוח בהם הוא תמיד חוויה מיוחדת, אם ללינה ואם לארוחה בלבד, בה טועמים איך זה להיות בני מלוכה ואצולה. בזכות מחירי הלינה הזולים יחסית בפורטוגל, בעיקר בפריפריה, סביר להניח שרבים יכולים להרשות זאת לעצמם, ולו ללילה אחד, שיכול להספיק ולתת את החוויה.
 
פאוסדה דה פורטוגל (Pousadas de Portugal) הוא שמה של הרשת הגדולה ביותר בפורטוגל, המחזיקה כ- 40 בתי מלון במבנים היסטוריים. אחד מהם הוא מלון פאוסאדה קאסטלו דה אובידוש (Pousada Castelo de Obidos) בעיר העתיקה של אובידוש (Óbidos), עליו נכתב בכתבה על אזור החוף של מרכז פורטוגל.

בתי מלון מומלצים באובידוש, פורטוגל
פאוסאדה קאסטלו דה אובידוש - בית אחוזה שהפך למלון 5 כוכבים מיוחד

בתי מלון מומלצים באובידוש, פורטוגל
פאוסאדה קאסטלו דה אובידוש - להיכנס לאווירת ימי הביניים
 

 

מלון מיוחד באחוזה ובגנים של הגנרל

אחד המקומות המאפשר לחוות את החיים בארמון הוא אחוזת קאזה דה אינשווה (Parador Casa Da Insua), הנמצאת באזור היין של מרכז פורטוגל. כמו לרבים מבתי האחוזה באזור זה, גם כאן יש ייקב וכרמים, שהם חלק ממשק חקלאי גדול. אבל העיקר כאן הוא הארמון הגדול והמפואר, שהוקם במאה ה-18 עבור אחת ממשפחות האצולה המקומית. חלק מחדרי הארמון משמשים כמוזיאון, עם ריהוט וחפצים, שאת חלקם הביא בעל הבית - גנרל בצי הפורטוגלי, ממסעותיו בעולם, בימים בהם היתה פורטוגל מעצמה ימית. חלקים אחרים של הארמון הוסבו למלון חמישה כוכבים, עם 38 חדרים ודירות, חדרי אירועים ופגישות, מסעדה, בריכה ועוד.
 
חלקים נוספים באחוזה משמשים כמוזיאון, בו ניתן להתרשם מכלי העבודה ששימשו בעבודות המשק. בגנים היפהפיים הצמודים לארמון אפשר לטייל במשך שעות. יש כאן עצים וצמחיםמיוחדים, אותם הביא בעל הבית ממסעותיו ברחבי העולם, כמו עץ סקויה ענק, עץ מגנוליה, צמחי לוטוס נדירים שהובאו מהודו וגם שני ברבורים ששוחים להנאתם בבריכה קטנה. האורחים מוזמנים להשתתף בעבודות המשק (לא חייבים...) – בציר הענבים (בסתיו), הכנת יין וריבות, וכמובן להשתתף בטעימות.
כתבה על ההרים וכפרי האנוסים של פורטוגל

מלון באחוזת יין בפורטוגל' Parador Casa Da Insua
מלון קאזה דה אינשווה - מלון 5 כוכבים באחוזת יין עם גנים משגעים
 
בתי מלון בפורטוגל   בתי מלון בפורטוגל, קאזה דה אינשווה
לגור בארמון, מלון קאזה דה אינשווה והגן האנגלי המקסים המקיף אותו  (צילום: כרמית וייס)
מלון מקסים בארמון ובגן של פדרו ואינש

ארמון נוסף – קווינטה דה לאגרימאש (Hotel Quinta das Lagrimas), שפירושו "אחוזת הדמעות", לוקח אותנו בעקבות סיפור האהבה הידוע ביותר של פורטוגל. בגן הארמון באה אל סופה הטרגי אהבתם האסורה של הנסיך פדרו ובת לווייתה של אשתו, אינש דה קאסטרו (Inês de Castro), שנרצחה בידי שליחיו של אביו המלך. כאן בעיר קוימברה (Coimbra), בירתה הקודמת של פורטוגל, היא מצאה מסתור עם ילדיהם המשותפים. רבים מגיעים לגן לחזות בבריכה שלידה בוצע הרצח – בריכת הדמעות (Fonte das Lágrimas), ולקרוא קטע מתוך הפואמה לוזיאדש (Lusíadas), המספרת את ההיסטוריה של פורטוגל.
 
סיפור אהבתם של פדרו ואינש מוצג בציורים רבים על קירות בית המלון, הבנוי משלושה חלקים – הארמון המקורי, חדרי הגן והחלק החדש שליד הבריכה והספא. חלק מחדרי הארמון נשמרו כשהיו וניתן לבקר בהם, בהם הקפלה, הספריה ומרפסת המשקיפה על האוניברסיטה העתיקה של קוימברה. במלון מסעדת גורמה יוקרתית, שכל מנה בה היא יצירת אמנות של ממש.
כתבה על אזור החוף של מרכז פורטוגל

בתי מלון בפורטוגל, קוימברה
קווינטה דה לאגרימאש בעיר קוימברה, חדרי הגן    (צילום: כרמית וייס)

מלון מומלץ בקויימברה
מלון קינטה דה לאגרימאש - מלון 5 כוכבים בארמון מלא אווירה
 

מלון עם אוויר הרים בשוויץ של פורטוגל

העיירה הקטנה מנטייגאס (Manteigas) שוכנת בטבורו של הפארק הלאומי סרה דה אשטרלה (Serra da Estrela), שמורת הטבע הגדולה ביותר בפורטוגל. כביש ארוך ומפותל מעלה אותנו לגובה 1,500 מטר, בינות יערות עצי מחט עבותים, בדרך שנראה שלא תסתיים לעולם. בשלב מסוים נעלם היער ומפנה את מקומו לצמחייה נמוכה וסלעי גרניט שחורים עצומים. בקתות קטנות נראות פה ושם וגם שני מבנים מעט גדולים יותר, שאחד מהם, כך מסתבר, הוא בית המלון שלנו - קאזה דאס פניאש דוראדש (Casa das Penhas Douradas). שמו של המקום - פאניאש דוראדש (Penhas Douradas), פירושו "הסלעים הזהובים" (לי הם נראו שחורים לגמרי...), והוא שימש מקום מרפא לחולי שחפת, בזכות אוויר ההרים הצלול שלו.
 
בשנת 2010 החליטו בני זוג מליסבון, איזבל קוסטה (Isabel Costa) וז'ואאו תומאש (João Tomás), להפוך לביתם את ההרים בהם אהבו לטייל. הם רכשו את אחד מבתי ההארחה והפכו אותו למלון ארבעה כוכבים. המבנה הישן שופץ ורוהט באופן מיוחד וידידותי לסביבה. החלונות הענקיים בחדרים נפתחים למרפסת קטנה וכר דשא ירוק, עליו פזורים שולחנות וספסלי אבן קטנים, כריות מפנקות וערסלים. השלווה בהתגלמותה.
 
יש גם בריכה מחוממת, סאונה, ספא וחדר קריאה עם ספרייה קטנה. המלון סימן ומתחזק ארבעה מסלולי הליכה היוצאים ממנו (2-6 שעות), אותם ניתן גם לרכב באופניים של המלון. אורחי המלון יכולים להשאיל סירות ולצאת לשוט במאגר המים הסמוך, שמימיו התכולים משתלבים עם ההרים למראה סוחט קריאות התפעלות. זהו מקום לבוא אליו למספר ימים של מילוי הריאות באוויר הרים וניקוי הראש מטרדות היום-יום.
כתבה על ההרים וכפרי האנוסים של פורטוגל
 
מלון בהרי סיירה דה אשטרלה בפורטוגל Casa das Penhas Douradas
 
בתי מלון בפורטוגל, סרה דה אשטרלה
מלון פניאש דוראדש - מלון מיוחד בלב ההרים, עם בריכה, מרפסות קטנות וכר דשא ירוק  (צילום: כרמית וייס)
 

 

 

מידע נוסף

בתי מלון בפורטוגל
השכרת רכב בפורטוגל
מסלול טיול מודולרי בפורטוגל 

כתבות נוספות

פורטוגל למשפחות
מרכז פורטוגל: אזור החוף
מרכז פורטוגל: ההרים וכפרי האנוסים
מרכז פורטוגל: לכפרי הציפחה


* הכותבת היתה אורחת לשכת התיירות של מרכז פורטוגל וחברת סאנדור.

כרמית וייס אודות הכותבת
כרמית וייס (Carmit Weiss)מנסה להעביר את אהבתה לנופים דרך הצילום והכתיבה, מנהלת אתר Gotravel ואחת הכותבות המרכזיות בו. חרשה את אירופה וצפון אמריקה וטעמה גם את טעמן של היבשות האחרות. בעלת ניסיון רב בתכנון טיולים, גולשת סקי ואמא לארבעה גולשים צעירים.

כרמית עונה לשאלותיכם בפורום מומחי תיירות


סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר