www.goTravel.co.il
הכתבה מעניינת? שלחו אותה בדואר למי שתרצו

הקש בתיבה את רצף האותיות המופיע למטה:
בירה  מדריד Madrid
ערים מרכזיות ברצלונה Barcelona, בילבאו Bilbao, מלגה Malaga,
סביליה Seville, ולנסיה Valencia, סרגוסה Zaragoza
משטר מונרכיה חוקתית
אוכלוסיה 47 מיליון תושבים (פי 6 מאוכלוסיית ישראל)
שטח 504 אלף קמ"ר (פי 25 משטח מדינת ישראל)
אקלים אקלים מתון. קיץ חם במרכז הארץ ומתון יותר לאורך החוף. חורף קר.
שפה ספרדית (רשמית) 74%, קטאלנית 17% , גאליסיאנית 7%, באסקית 2%
דתות
נוצרים קתולים 94%
קהילה יהודית כ- 48,000 יהודים
מטבע אירו
הפרשי שעות (ללא שעון קיץ) 1-
קוד גישה טלפוני 34+


ספרד (España) היא אחד היעדים התיירותיים המובילים בעולם, בזכות חופיה הנפלאים, ההיסטוריה העשירה שלה, ארכיטקטורה מרשימה, נופים הרריים יפיפיים, אוכלוסייה מגוונת, שפה מתנגנת, הרבה שמחת חיים ואוכל טוב. אירופאים רבים נמשכים בקיץ אל החום של ספרד (תרתי משמע), ואנו, שמחפשים דווקא קצת אוויר קריר בקיץ, יכולים לעלות אל רכסי ההרים הגבוהים.
 


מפת ספרד מחולקת לאזורים תיירותיים
מפת ספרד בחלוקה לאזורים תיירותיים  (מקור: d-maps.comיקבים ויין

טיול לספרד - חלוקה לפי אזורים
ספרד היא ארץ ענקית, שרוב המטיילים צריכים "לנגוס" בה בהמשכים. לנוחותכם חילקנו כאן את ספרד, בחלוקה שבדרך כלל מחלקים אותה בטיול:

      קטלוניה והפירנאים - צפון-מזרח ספרד
      אראגון והפירנאים - צפון-מזרח ספרד
      חבל הבאסקים, חופי האטלנטי ופיקוס דה אירופה - צפון ספרד
      מדריד ומרכז ספרד - מרכז ספרד
      אנדלוסיה - דרום ספרד

 

פלמנקו, קורדובה, אנדלוסיה, ספרד פלמנקו, קורדובה, אנדלוסיה, ספרד
פלמנקו, קורדובה, אנדלוסיה, ספרד פלמנקו, קורדובה, אנדלוסיה, ספרד
בנות קורדובה בלבוש ספרדי מסורתי לכבוד יריד האביב  (צילום: כרמית וייס)
 
היבשת והאיים של ספרד
ספרד שוכנת בדרום מערב אירופה, על מרבית שטחו של חצי האי האיברי, אותו היא חולקת עם פורטוגל, אנדורה וגיברלטר (טריטוריה זעירה של בריטניה). לספרד שייכים גם האיים הבלאריים והאיים הקנאריים, שניהם יעדי נופש פופולריים.

האיים הבלאריים (Islas Baleares) הם ארכיפלג בים התיכון, סמוך לחופה המזרחי של ספרד. שהגדולים בהם הם: מיורקה (Mallorca) ואיביזה (Ibiza). האיים הבלאריים הם קהילה אוטונומית בספרד, שבירתה היא העיר פאלמה דה מיורקה, הנמצאת באי מיורקה.

האיים הקנריים (Las Islas Canarias) אף הם ארכיפלג, השוכן באוקיינוס האטלנטי, מול חופיה הצפון-מערביים של מרוקו. הארכיפלג הקנארי מורכב משבעה איים ועוד שישה איונים (איים קטנים), שהגדול בהם הוא טנריף (Tenerife). בטנריף נמצאת הנקודה הגבוהה ביותר בספרד כולה, הר הגעש טיידה (El Teide), שגובהו 3718 מ' והוא אחד מהרי הגעש הפעילים ביותר בעולם. גם איים אלו הם קהילה אוטונומית, אחת מ- 17 הקהילות האוטונומיות של ספרד.
כתבה על האי לנזרוטה

שתי ערים לחופי צפון אפריקה, הנמצאות בשטחה של מרוקו – סאוטה (Ceuta) ומלייה (Melilla), שייכות אף הן לספרד. ערים אלו נמצאות במעמד של ערים אוטונומיות, בדומה לקהילות האוטונומיות.
 
ריצת השוורים בפמפלונה, ספרד  ריצת השוורים בפמפלונה, ספרד
ריצת השוורים בפמפלונה, אחד מאירועי חגיגות סאן פרמין הנמשכות שבוע בחודש יולי (צילום: גיא רייפנברג)
 
פדרציה של מדינות אוטונומיות
ספרד היא מונרכיה חוקתית, אשר בראשה עומד מלך שכוחו מוגבל על ידי ראש הממשלה והקונגרס. רק בשנת 1978 הפכה ספרד לדמוקרטיה, 3 שנים לאחר מותו של הגנרל פרנקו, אשר שלט בה שלטון דיקטטורי משנת 1939. הפרלמנט הספרדי מחולק לשני בתים: הבית העליון הוא הסנאט הספרדי, בו יושבים 259 חברים, מתוכם 208 נבחרים בבחירות ישירות ועוד 51 נבחרים על ידי המחוקקים המקומיים. הבית התחתון הוא קונגרס הנבחרים הספרדי, בו יושבים 350 חברים, שנבחרים כולם בבחירות ישירות. הבית העליון מחוקק חוקים מתוקף תפקידו והבית התחתון אחראי על מינויו ופיטוריו של ראש הממשלה.
 
ספרד היא למעשה פדרציה של מדינות אוטונומיות, בעלות סמכויות וחוקים משלהן, ולחלקן אף מערכת חינוך עצמאית. ספרד מחולקת מבחינה אדמיניסטרטיבית ל- 17 קהילות אוטונומיות (Comunidades Autónomas) ושתי ערים אוטונומיות (סאוטה ומלייה), בעלות אוטונומיה חוקתית ומנהלתית רחבה. החוקה הספרדית, שאושרה בשנת 1978, מבטיחה אוטונומיה לאזורים וללאומים המרכיבים את "האחדות שאינה ניתנת לחלוקה", ובכך מאפשרת שונות תרבותית. הקהילות ההיסטוריות, אשר נהנות מהאוטונומיה הנרחבת ביותר, הן: גאליסיה, אנדלוסיה, קטלוניה וחבל הבאסקים. שתי האחרונות אף מחזיקות כוח שיטור עצמאי.
  
הפסגות המיתולוגיות של אגואסטורטס, ספרד
פסגות המכושפים בשמורת אגוואסטורטס, מהיפות בשמורות הרי הפירנאים  (צילום: ריקי)
 
יהדות ספרד
לביטוי יהדות ספרד יש שתי משמעויות. המשמעות הראשונה, השגורה יותר, מתייחסת ליהודי ארצות האיסלם, כזהות מקבילה לזהות האשכנזית. המשמעות השנייה כוללת בתוכה רק את צאצאי מגורשי ספרד.
לאחר גירוש ספרד, בשנת 1492, גזרו על עצמם מגורשי ספרד שלא לשוב לספרד. בשנת 1869 בוטל הצו שהוציאו פרננדו השני מלך ארגון ואשתו, המלכה איזבלה הראשונה מקסטיליה, וישיבת יהודים בספרד הפכה לאפשרית מבחינה חוקית. בזרם דק החלו יהודים להגיע ולהתיישב בה.

בימי מלחמת העולם הראשונה, הגיעו לספרד פליטים מארץ ישראל, אך מספר היהודים המוצהרים בספרד היה קטן ביותר. בשנים 1936-1931 הגיעו לספרד פליטים יהודים מגרמניה, ובמלחמת העולם השנייה פתח פרנקו את שערי ארצו בפני ניצולים יהודיים מארצות הבלקן, ואף לפליטים מהולנד, מצרפת ומבלגיה. לאחר המלחמה חודשו קהילות מדריד וברצלונה. במחצית שנות החמישים השתקעו בספרד יהודים מצפון אפריקה. במדריד החלה פעילות יהודית ענפה, הוקם בית ספר יהודי ומרכז קהילתי, נוסדו כתב עת ותנועת נוער.
כיום חיים בספרד 48,000 יהודים, מרביתם מתגוררים במדריד ובברצלונה.
 
מזרקת האריות, אלהמברה, גרנדה
מזרקת האריות בארמון אלהמברה בגרנדה
ככל הנראה הגיעה מביתו של רבי שמואל הנגיד, יועץ בחצר השליטים המוסלמים
  (צילום: כרמית וייס)
 
מידע נוסף

כרמית וייס Carmit Weiss
 
אודות הכותבת
כרמית וייס (Carmit Weiss)מנסה להעביר את אהבתה לנופים דרך הצילום והכתיבה, מנהלת אתר Gotravel ואחת הכותבות המרכזיות בו. חרשה את אירופה וצפון אמריקה וטעמה גם את טעמן של היבשות האחרות. בעלת ניסיון רב בתכנון טיולים, גולשת סקי ואמא לארבעה גולשים צעירים. 

כרמית עונה לשאלותיכם בפורום מומחי תיירות
לקריאת כתבות נוספות של כרמית
מספר צפיות: 63901
10589