יוצאים מהבירה:
7 יעדים לטיולי יום בקרבת מדריד
מאת: הדר רגוניס


מדריד היא עיר ללא הפסקה. אפשר לבלות בה זמן רב וליהנות מהתרבות, האומנות, הגסטרונומיה, הארכיטקטורה וחיי הלילה שהיא מציעה. אך יש עולם מעניין לא פחות מחוץ לעיר – פארקים קסומים, נהרות, עיירות וכפרים קטנים ויפהפיים. 


מיקומה הגאוגרפי של מדריד, ממש במרכז חצי האי האיברי, הופך אותה לעיר נגישה ולבסיס נוח לצאת ממנו לטיולים יומיים, ליעדים שכיף "לברוח" אליהם כדי להתנער קצת מהאווירה האורבנית. בכתבה ריכזתי שבעה מקומות אהובים לטיול, במרחק של עד שעתיים נסיעה מהעיר הגדולה. 
 
1 / 7
2 / 7
3 / 7
4 / 7
5 / 7
6 / 7
7 / 7

טחנות הרוח בעיירה קונסואגרה (צילום: Freeartist)
אחד הפסלים ב"מסלול הפרצופים" בעיירה בואנדייה (צילום: Jorge Sánchez Salcedo)
הבתים התלויים בעיירה קואנקה (צילום: mehdi33300)
הכפר הקטן והמקסים פדרסה (צילום: Juan-Enrique)
העיירה העתיקה אלקלה דה אנארס (צילום: MemoTravels)
הארמון המלכותי בארנחואס (צילום: Christine Wagner)
עיירת ימי-הביניים צ'ינצ'ון (צילום: jgaunion)


העיר מדריד (A), יעדים בקרבתה המוזכרים בכתבה ובתי מלון מומלצים:

מלון NH קולקשן פלאסיו דה אראנחואס בעיירה ארנחואס  |  פארדור דה קואנקה בעיירה קואנקה  |  מלון פרסיאדוס במרכז מדריד

ארנחואס – עיר הנופש של מלכי ספרד

במרחק של כ-45  דקות נסיעה דרומה ממדריד, שוכנת ארנחואס (Aranjuez עיירה מקסימה ופסטורלית, בה נמצא ארמון המלוכה של מלכי ספרד, ששימש אותם במהלך חופשות האביב שלהם. כדי לראות ולהכיר את העיירה מומלץ לצאת לסיור ברכבת התיירים, אשר עוברת בתוך הגן הגדול שצמוד לארמון. בסופי שבוע ניתן גם לרדת לגדות נהר טאחו (Tajo הנהר הארוך ביותר בחצי האי האיברי  ולצאת לשייט בסירה נוחה, מלווה בהסברים נרחבים על הצמחים, בעלי החיים המקומיים והנופים שחולפיםהאטרקציה המרכזית בעיר היא ביקור בארמון המלוכה המפואר, להתרשם מהמבנה ומהגנים המטופחים והנעימים שמקיפים אותו. בגן הגדול יש מוזיאון מעניין של הסירות המלכותיות בהן נהגו המלכים לשוט באגם.
לינה בעיירה ארנחואס  |  כתבה על יומיים במדריד

ארמון המלוכה, ארנחואס
ארמון המלוכה, ארנחואס
 ארמון המלוכה המפואר בארנחואס מוקף בגנים מטופחים ונעימים (צילום: הדר רגוניס)

מלון מומלץ בעיירה ארנחואס

אם החלטתם להעביר את הלילה בעיירה הפסטורלית, כדאי להתמקם במרכזה, כך שהכול יהיה נגיש ברגל. מיקום כזה מציע מלון NH קולקשן פלאסיו דה אראנחואס (NH Collection Palacio de Aranjuez), במרכז ההיסטורי של ארנחואס, מול הארמון המלכותי. המבנה ההיסטורי בו הוא שוכן (מהמאה ה-18), שופץ ורוהט בצורה מודרנית, אך עדיין שומר על האופי והאווירה. החדרים כולם ממוזגים, עם מכונת קפה וקומקום, וחלקם משקיפים לעבר הארמון. החצר המרכזית היא מקום נפלא לבלות בו ביום שמש.

המלצה על מלון ליד מדריד
מלון NH קולקשן פלאסיו דה אראנחואס  מיקום מושלם במרכז ארנחואס, צופה לארמון המלכותי ברירת מחדלמסלול הליכה קליל בעיירה בואנדייה

בתרגום פשוט לעברית, פירוש שם העיירה בואנדייה (Buendia) הוא: "יום טוב". וזה אכן היום שמצפה לכם, אם תקדישו כשעתיים נסיעה ברכב ותגיעו לעיירה זו. בעיירה עצמה אין הרבה מה לעשות או לראות, אך הדרך המובילה אליה מקסימה ואפשר לעצור בה במקומות מסודרים בהם תמצאו שולחנות לגדות אגמים יפים ונקודות נוף נוספות, מושלמות לפיקניק.

כשמגיעים לעיירה מומלץ לגשת למרכז המידע לתיירים ולקבל מהם מפה עם מסלול הליכה שנמצא צמוד לעיירה, בשם "מסלול הפרצופים" (Ruta de las Caras). המסלול אינו ארוך ומתאים לכל הגילים, גם לילדים קטנים ולמבוגרים. במהלך מסלול ההליכה מפוזרות 18 דמויות שנחצבו בסלע, פרי יוזמתם של מספר אומנים מקומיים שהתאחדו והחליטו לשלב אומנות וטבע. עבור הילדים שבחבורה זו חוויה נהדרת. אפשר בקלות לתת להם לנווט על פי המפה ולמצוא את הדמויות המסומנות עליה.

מסלול הפרצופים, בואנדיה, ספרד
פרצופים שונים מגולפים באבן במסלול הפרצופים הסמוך לעיירה בואנדייה (צילום: הדר רגוניס)
 

ביקור מלומד באוניברסיטה של אלקלה

במרחק 30 ק"מ ממדריד, כ- 40 דקות נסיעה ברכב, או ברכבת שיוצאת מהעיר בתדירות גבוהה (Cercanias), נמצאת העיר אלקלה דה אנארס (Alcalá De Henares). ראשית ההתיישבות במקום כבר במאה הראשונה לפני הספירה, לאחר מכן התבסס במקום כפר קטן על גדות נהר האנארס, שגדל בהתמדה עד שהפך לעיר.

במאה ה-13 נבנתה באלקלה אחת האוניברסיטאות הראשונות בספרד, ולאחר תהפוכות היא עודנה עומדת ופעילה, בבניינים המקוריים שנמצאים ברובע ההיסטורי של העיר. זו האוניברסיטה שבה תורגם לראשונה ספר התורה למספר שפות והופץ בעולם. 

אחד מבניה המפורסמים של העיר הוא
מיגֶל דה סֶרוואנטס סַאבֶדְרָה (Miguel De Cervantes Saavedra סופר ומחזאי ספרדי, שידוע בעיקר בזכות ספרו דון קיחוטה דה לה מאנשהניתן לבקר בבית בו הוא נולד, המשמש כיום כמוזיאון.
לינה בעיר אלקלה דה אנארס  |  על פסלו של מיגל דה סרוואנטס בכתבה על מדריד

אוניברסיטת אלקלה, ספרד
אוניברסיטת אלקלה  מעשירה דעת כבר מהמאה ה- 13 (צילום: CC Aurora L. Hernández)
 

קואנקה - בתים תלויים ועיירה קסומה

במרחק נסיעה של כשעתיים מהעיר מדריד, נמצא מקום שנלקח היישר מתוך ספר אגדות. עיירה ציורית שנבנתה על צלע הר, בגובה של 946 מ'. העיירה קואנקה (Cuenca), מפורסמת בעיקר בזכות הבתים התלויים (Casas Colgadas) שנבנו בה במהלך המאה ה- 14 מעל הנהר, במטרה לארח מלכים. מהבתים שרדו שניים, שהוסבו למוזיאון לאומנות מופשטת ופתוחים לביקור גם של מי שאינם מלכים. העיר עצמה יפה ונעימה לטיול רגלי קצר. מומלץ לחצות את גשר הברזל לצד השני של הנהר ולראות את מרפסות הבתים התלויים מזווית אחרת.
 
ממש ממול לבתים התלויים תוכלו לראות את פארדור דה קואנקה (Parador de Cuenca), מלון 4 כוכבים מקסים, השוכן במבנה היסטורי ששימש כמנזר ושימר את האווירה המיוחדת. אם החלטתם להישאר כאן, תוכלו להמשיך וליהנות כך מהמראה הקסום ממש למולכם.

אם כבר יצאנו ממדריד והרחקנו עד פה, כדאי כבר לנצל את הביקור ולצאת למסלול הליכה קצר בעיר הקסומה (Ciudad Encantada), העובר בין סלעים גדולים אשר המים והרוח פיסלו במהלך השנים ויצרו מהם צורות שונות ומעניינות. מדובר במסלול הליכה מעגלי באורך של כ- 2.5 ק"מ.
לינה בעיירה קואנקה

הבתים התלויים בעיירה קואנקה
משמאל – פארדור דה קואנקה, מנזר המשמש כיום מלון היסטורי,
ומימין הבתים התלויים המפורסמים של קואנקה 
(צילום: OlafSpeier)

מלון מומלץ בעיירה קואנקה, ספרד
פארדור דה קואנקה, מנזר שהפך למלון יוקרתי (צילום: Parador de Cuenca)
 

ארוחת צהריים בצ'ינצ'ון

כ-45 ק"מ דרומית למדריד נמצאת עיירה ימי-ביניימית קטנה, שאוכלוסייתה בת פחות מ-6,000 תושבים, ושמה צ'ינצ'ון (Chinchón). הכיכר המרכזית והמפורסמת של העיירה, שכמו במדריד ובערים רבות אחרות נקראת פלאסה מאיור, כיכבה בסרט "מסביב לעולם ב-80 יום" (בסצנה של מלחמת השוורים).

הכיכר היא האתר המרכזי בו מומלץ לבקר, ולאחר מכן פשוט להסתובב בסמטאות הצרות והתלולות בין בתי העיר העתיקים. אם אתם מגיעים בזמן ארוחת הצהריים כדאי מאוד לאכול באחת מהמסעדות המקומיות של העיירה, ברובן תוכלו למצוא מרתפי יין או אפילו מפעלים שלמים לייצור יין עם חביות עתיקות בגובה של שני מטר ויותר.
לינה בעיירה צינצ'ון  |  כתבה על אוכל ספרדי

הכיכר המרכזית בעיירה צ'ינצ'ון
הכיכר המרכזית בעיירה צ'ינצ'ון משמשת גם כזירת שוורים (צילום: Cecilio Baez)
 

טחנות רוח בקונסואגרה

אם אתם רוצים לראות בדיוק במה נלחם דון קישוט המפורסם  סעו לקונסואגרה (Consuegra). הכפר הקטן והנחמד נמצא כשעה וחצי נסיעה ממדריד ברכב, ובו התחיל מסעו של דון קישוט, סמוך לשורת טחנות הרוח העתיקות שעל הגבעה הסמוכה לכפר. אחת מהתחנות משמשת גם היום, מספר פעמים בשנה (בדרך כלל בחגים מקומיים) לטחינת חיטה. ניתן לקנות במקום שקיות קמח קטנות ומזכרות ברוח התקופה של דון קישוט.
לינה באזור הכפר קונסואגרה  |  כתבה על חופשה משפחתית בקסטיליה לה מנצ'ה
 
טחנות רוח בעיירה קונסואגרה מחוץ למדריד
הענקים בהם נלחם דון קישוט את מלחמתו האבודה – טחנות הרוח בכפר קונסואגרה (צילום: phbcz)
 

נרות ואווירה קסומה בפדרסה

הכפר הקטן פדרסה (Pedraza de la Sierra), שנכנס לרשימת 35 הכפרים היפים ביותר בספרד לשנת 2015, הוא ביתם של לא יותר מ- 500 תושבים. הכפר נמצא כשעה וחצי נסיעה ברכב ממדריד ומומלץ להגיע אליו בתחילת-אמצע חודש יולי, אז נערכת בו חגיגת "ליל הנרות" (La Noche de las Velas). תוכלו להצטרף למקומיים, בשתי השבתות הראשונות של חודש יולי, שעם רדת החשיכה (בסביבות השעה 22:00) יוצאים לרחובות, ובעזרתם של תיירים רבים, מדליקים נרות לקשט את הכפר. ממש בכניסה לכפר כל מבקר מקבל נר אחד ומציב אותו ברחבי הכפר.

התושבים יוצרים עם הנרות ציורים על הרצפה ברחבות, חצרות ואפילו בחלונות הבתים. חוויה מרתקת! בנוסף, אפשר לשלב ביקור במצודה המרשימה (Castillo de Pedraza). מומלץ להגיע בשעות הצהריים כדי להימנע מבעיות חניה ויש להישמע להוראות הסדרנים המפנים את הרכבים למקומות חניה מסודרים בשדות הצמודים לכפר.

הכפר פדרסה בדרום ספרד
מצודת ימי הביניים המרשימה בכפר פדרסה (צילום: CC Turol Jones)


בחודש יולי מתקיימת בפדרסה חגיגת "ליל הנרות" וניתן להצטרף למקומיים המאירים את הכפר באור נרות

בתי מלון מומלצים במרכז במדריד וליד שדה התעופה

מלון פרסיאדוס (Hotel Preciados) הוא מלון 4 כוכבים מקסים, הממוקם מהצד השני (הצפוני) של פוארטה דל סול ופלאסה מאיור, עם נגישות מצוינת למטרו ולאתרי מרכז העיר. החדרים כולם ממוזגים, חלקם עם מרפסת, ויש אפשרות להוסיף עריסה לתינוק ומיטה לילד ללא תשלום. ארוחת הבוקר עשירה ומגוונת, הניקיון, השירות והאדיבות הם ללא דופי.

המלצה על מלון במדריד
מלון פרסיאדוס
 – ארוחת בוקר מעולה, ניקיון, שירות ואדיבות ללא דופי
 
 
מלון מאריוט אודיטוריום (Madrid Marriott Auditorium Hotel) הוא מלון 4 כוכבים, הממוקם במרחק 5 ק"מ (6 דקות נסיעה) משדה התעופה הבינלאומי מדריד-בראחס, בעיירה בראחס (Barajas). המלון מפעיל שירות היסעים (שאטל) אל ומשדה התעופה. חדרי המלון שקטים וקלים להחשכה (חשוב במיוחד במידה וטיסתכם בשעות לא קונבנציונליות). בחדרים פינת קפה ותה, ליד הלובי המרווח מסעדה ובר, כספומט, אינטרנט אלחוטי חינם בכל רחבי המלון, ושירות נעים ויעיל.

מלון מומלץ ליד שדה התעופה של מדריד
 
מלון מאריוט אודיטוריום  5 ק"מ משדה התעופה של מדריד


קרוב לוודאי שאם זהו ביקורכם הראשון במדריד, הוא יהיה הראשון מבין רבים. ייתכן שבתחילה תישארו בתחומי העיר, אך זכרו שאי שם, מחוץ לכרך הסואן, חבויים אוצרות טבע ותרבות, ששווה להרחיק בשבילם ולצאת מהעיר.


כתבות על קטלוניה, אראגון והפירנאים
חופשה משפחתית בקסטיליה לה מנצ'ה

הדר רגוניס אודות הכותבת
הדר רגוניס, מתגוררת בספרד מאז שנת 2003. את אהבתה להיסטוריה, תרבות, אמנות ואנשים אפשר לחוש בסיורים שהיא מדריכה, בעיר מגוריה מדריד, במסגרת תפקידה כמנהלת ומדריכה בחברת רגוניס טורס שבבעלותה. 
סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר