הזמנות לחופשה שלך

מדריד העתיקה - מכאן הכל התחיל
מאת: אלון איקן 


מדריד היא חוויה מסחררת לחושים, שקשה להיפרד ממנה. בירת הממלכה הספרדית ספגה לתוכה במהלך השנים את העושר התרבותי והאדריכלי ששליטיה הרעיפו עליה בנדיבות. המבקרים במדריד מוזמנים לחוות את ספרד, על כל מה שיש לה להציע: היסטוריה מרתקת, אדריכלות עשירה, מסגנון מוסלמי עד גורדי-שחקים מודרניים, מוזיאונים מן המעולים בעולם, גסטרונומיה נפלאה, תרבות לטינית, ספרדית מתגלגלת ופלמנקו חושני.


הארמון המלכותי וכיכר אוריינט, מדריד
הארמון המלכותי וכיכר אוריינט בעיר העתיקה של מדריד   (צילום: אלון איקן)
 
בחירתו של המלך פליפה השני במדריד כבירתה החדשה של ספרד, בשנת 1561, נראתה תמוהה למדי. אביו קרלוס הראשון כתב לו מכתב גינוי נחרץ: "אם ברצונך להרחיב את ממלכתך - העבר את החצר לליסבון. אם ברצונך להשאיר את הממלכה כפי שהיא - הישאר בוויאדוליד (בירת ספרד דאז). אם ברצונך לחסל את הממלכה - קח את החצר למדריד".
 
חרף התנגדות אביו, מימש פליפה השני את תוכניתו והעביר את בירתו למרכז הרמה המרכזית (Meseta Central) המשתרעת על פני שטח נכבד במרכזה של ספרד. כיום, 450 שנים לאחר מכן, המבקרים במדריד יכולים להיווכח כי תוכניתו הצליחה מעל ומעבר למצופה. בפחות מחמש מאות שנה, הפכה מדריד מעיירה קטנה מוקפת יערות לאחת הערים היפות והמסעירות בעולם.
 
כתבה זו תיקח אתכם לסיור היכן שהכל התחיל. המקומות בהם בוצעו השינויים הגדולים, מיזמי הבנייה המרשימים והצמיחה האדירה, שהפכו עיירה קסטיליאנית (ספרדית) קטנה לבירת אימפריה מרשימה.
בתי מלון במרכז מדריד
 

העיר העתיקה של מדריד - יעדים המוזכרים בכתבה לפי סדר הופעתם  להגדלה לחצו למעלה משמאל
 
שוק סן מיגל, צבעוניות בבתיה העתיקים של מדריד
שוק סן מיגל, צבעוניות המשתלבת בבתיה העתיקים של מדריד  (צילום: אלון איקן)


טיולי אופניים
 

הכיכר המרכזית – השער לשמש של מדריד

סיור במדריד מתחיל באופן טבעי בכיכר המרכזית של מדריד - כיכר פוארטה דל סול (Plaza de la Puerta del Sol) – "השער לשמש". מכאן מודדים את כל המרחקים בספרד. הכיכר בנויה כחצי סהר, מעוטרת בשתי מזרקות ופסל של קרלוס השלישי (מלך ספרד מבית בורבון, 1759-1788) על סוסו. הבניין המרכזי בכיכר, הממוקם בצדה הדרומי (לאורך רחוב calle Mayor), הוא בניין הדואר לשעבר. כיום משמש הבניין את השלטון המקומי של הקהילה האוטונומית של מדריד, אחת מ-17 הקהילות האוטונומיות המרכיבות כיום את ספרד.
 
אחת האטרקציות המרכזיות בכיכר, מוקד צילום מבוקש, הוא פסל הדוב ועץ התות - סמלה של מדריד, הניצב בכניסה לרחוב Calle de Preciados. בעת המלכתה של מדריד כבירת ספרד היו הדובים נפוצים ביערותיה, ועץ התות (Strawberry Tree), שהיה גם הוא נפוץ בסביבותיה ומכונה בספרדית Madroño, הוא כנראה מקור שמה. (בעברית נקרא העץ קטלב, ופירותיו האדומים מזכירים במשהו תות שדה). בעיני מטיילים רבים דווקא הסניף המרשים של חנות הכל-בו הספרדית El Corte Ingles, המשתרע על פני מספר בניינים, הוא האטרקציה המרכזית בכיכר.
בתי מלון בקרבת כיכר פוארטה דל סול
 
פוארטה דל סול, מדריד
פוארטה דל סול, הכיכר המרכזית של מדריד   (צילום: אלון איקן)
 

כיכר העיר וכיכר מאיור – הלב ההיסטורי של מדריד

רחוב מאיור (Calle Mayor) מוליך  מכיכר פוארטה דל סול אל כיכר העיר - פלאסה דה לה ויה (Plaza de la Villa). בניין נאה חולש על הכיכר המקסימה, המוקפת בניינים ממספר תקופות. אחד מהם הוא מגדל לוחאנס (Torre Lujanes), הבנוי בסגנון גותי- ערבי, שריד לאדריכלות המאה ה-15. במרכז הכיכר, בין ערוגות הפרחים המטופחות, ניצב פסלו של גיבור המלחמה הספרדי Álvaro de Bazán.
 
כיכר נוספת לא הרחק משם, בין פוארטה דל סול לכיכר העיר – אולי ראשונה בחשיבותה וביופייה במדריד - היא פלאסה מאיור (Plaza Mayor). בניית הכיכר המפוארת החלה בשנת 1617 ונמשכה כשנתיים. מאז ועד היום חזתה הכיכר הגדולה והיפהפייה באירועים המוניים רבים, המהווים נדבך בהיסטוריה ובתרבות של מדריד ושל ספרד: מלחמות שוורים, הוצאות להורג, משפטי אינקוויזיציה, אירועים דתיים וקבלות פנים רשמיות. פלאסה מאיור היא לבה ההיסטורי של מדריד, וליוותה את העיר לאורך חלק ניכר מחייה. הכיכר מוצפת אנשים עד השעות הקטנות של הלילה וחולשת עליה כמות נכבדה של בתי קפה ומסעדות.בתי מלון בקרבת פלאסה מאיור
 
בלילה מוארת הכיכר בפנסי רחוב מהודרים. גווני כתום נפלאים מציפים אותה ומחזקים את הצבעים החמים והמעוררים שלה. במרכז הכיכר ניצב פסלו של המלך פליפה השלישי, מלך ספרד במאה ה-16 ובנו של פליפה השני (אותו פגשנו בפתיח לכתבה זו). הבניין המרשים ביותר בכיכר הוא בניין המאפייה (Casa de la Panderia), שחזיתו מעוטרת ציורים נפלאים.
 
כיכר מאיור, מדריד
כיכר מאיור, מוצפת אנשים עד שעות הלילה הקטנות   (צילום: אלון איקן)
 

דרומית לכיכר מאיור - שווקים ושכונות מעניינות

לכיכר מאיור מספר יציאות. היציאה הדרום-מזרחית מובילה אל ארמון סנטה קרוז (Palacio Santa Cruz) הנפלא - אחת מפניני האדריכלות של בית הבסבורג וכיום משכנו של משרד החוץ הספרדי.
כדאי לצאת מכיכר מאיור בצידה הדרום מערבי, דרך שער Arco de Cuchilleros. ירידה במדרגות הציוריות של השער מובילה אל שוק סן מיגל (Mercado San Miguel), שוק מקורה וצבעוני. במרחק לא רב נמצאת גם כיכר דה לה פאחה (Plaza de la Paja), שקסם ימי הביניים שלה לא נס עד ימינו. לא הרחק, לכיוון דרום-מזרח, נמצאת כיכר טירסו דה מולינה (Plaza de Tirso de Molina) הנאה, וכן שוק הפשפשים (El Rasto) המפורסם של מדריד, הפועל בימי ראשון וחג.
 
נעים ומעניין לשוטט באזור קסום זה של העיר, מדרום לכיכר מאיור, ובמיוחד ברובע לה לאטינה (La Latina) בעל האווירה המיוחדת. רובע לה לאטינה ביחד עם רובע לאבאפייס (Lavapiés) הסמוך, מהווים יחד את מדריד של רובע הפועלים המסורתי (Castizo). הרובע המחודש אפוף אווירה מעניינת ורחובות ציוריים. כדאי לסייר בו ברגל ולהתרשם מאופיו ומיופיו.
 
ארמון סנטה קרוז, מדריד
ארמון סנטה קרוז, מפניני האדריכלות של בית הבסבורג  (צילום: אלון איקן)
 

הקתדרלה והבזיליקה של מדריד

בקצהו המערבי של רחוב מאיור ניצבת קתדרלת אלמודנה (Catedral la Almudena) המרשימה. בנייתה החלה ב-1879 אך הסתיימה רק בשנת 1993, אז היא נחנכה על ידי האפיפיור. קתדרלת אלמודנה מצטיינת בחזית בסגנון ניאו-גותי והאבנים האפורות והלבנות שלה מקנות לה מראה תואם לארמון המלוכה, הנמצא מצידה השני של הכיכר. במאי 2004 נערכה בקתדרלה חתונתו של פליפה נסיך אסטוריאס, יורש העצר הספרדי.
בפנייה שמאלה (פינת calle de Bailen  ו-Calle Mayor) עוברים על אקוודוקט מרשים, ממנו נשקף נוף חלקיה הנמוכים יותר של העיר, לכיוון נהר מנזנרס, הנהר הזרזיפי החוצה את העיר.
 
רחוב Calle de Bailén עושה דרכו דרומה מהקתדרלה עד לבזיליקת סן פרנסיסקו אל גראנדה (San Francisco El Grande) היפה. בין הציורים המעטרים את הבזיליקה, גם ציוריו של פרנסיסקו גויה, מהגדולים באמני ספרד. לצד הקתדרלה טרסה יפה, מקושטת פרחים, ממנה ניתן לצפות על העיר.
 
קתדרלת אלמודנה המרשימה, מדריד
קתדרלת אלמודנה המרשימה   (צילום: אלון איקן)

 

הארמון המלכותי – מורשת משפחת המלוכה

מעט צפונה לקתדרלת אלמודנה נמצא הארמון המלכותי (Palacio Real), ארמונה של משפחת המלוכה הספרדית. כיום משמש הארמון בעיקר לאירועים רשמיים, בעוד משפחת המלוכה מתגוררת בארמון צנוע יותר בפרברי מדריד. ביקור בין חדרי הארמון (רק בסיור מודרך) הוא חוויה מעניינת, הנותנת מושג לגבי עושר משפחת המלוכה הספרדית והשימוש הנרחב בצבע הזהב.
 
ארמון המלוכה של מדריד הוא רק אחד ממספר אתרים של משפחת המלוכה הספרדית במדריד וסביבותיה. הארמון הוא אחת מגאוותיה הגדולות של מדריד ושל הספרדים והוא אכן יוצא דופן ביופיו. אירופה מתהדרת בארמונות מלוכה נפלאים, מכל התקופות, ודווקא הארמון של מדריד, שבנייתו החלה ב-1734 ונמשכה 26 שנים, הוא בעל סגנון פשוט למדי, שאינו מפגין אדריכלות מפוצצת וראוותנית. הוא בנוי באבן נאה, בצבעים נעימים לעין, בלי יותר מדי פרטים וקישוטים ובלי כבדות מיותרת. גדרות עטורות זהב, חצר מרוצפת אבן ועמודי תאורה נאים ביותר ומקושטי זהב, כל אלו מוסיפים לחן של המתחם.
 
ביקור בחלקיו הפנימיים של הארמון חושף אוסף רהיטים מרשים ביותר, במגוון מרקמים, סגנונות וצבעים. מרשים במיוחד חדר המלוכה ובו כיסאותיהם של המלך והמלכה. מרשים גם חדר האוכל הנפלא, חדר הפורצלן, שקירותיו מצופי פורצלן הישר מהמפעל המלכותי ליד פארק בואן רטירו (Parque del Buen Retiro), גרמי המדרגות המפוארים בכניסה והתקרה המצוירת הנפלאה שמעליהם. ניתן לבקר בבית המרקחת המלכותי, שקירותיו עמוסי כדי תרופות ישנים. הנשקייה המלכותית מציגה אוסף מרשים של כלי נשק, שריונות לחימה מלכותיים ושריוניות מעוטרים גם לסוסים. הכניסה לבית המרקחת ולנשקייה היא משני צדי הכיכר שמקיף הארמון - כיכר ארמאס (Plaza Armas).
 
הארמון המלכותי במדריד, ספרד
הארמון המלכותי, שימוש נרחב בצבע זהב  (צילום: אלון איקן)
 

גני הארמון המלכותי

מצדו הצפוני של הארמון המלכותי משתרעים גני סבאטיני (Jardines de Sabatini), גנים בסגנון ניאו-קלאסי. הגנים, השייכים לארמון, נפתחו לציבור בשנת 1978, על ידי מלך ספרד חואן קרלוס הראשון.
 
לטעמי מעניין יותר לבקר בגנים שממערב לארמון - גני קמפו דל מורו (Campo del Moro), הנמצאים למרגלות הגבעה עליה שוכן הארמון. כדאי במיוחד להיכנס לגנים מכיוון צפון (רחוב Virgen del Puerto, ליד תחנת המטרו Príncipe Pío). כך תתגלה בפניכם פרספקטיבה מדהימה של הארמון והגנים למרגלותיו, עם שדרת עצים ומזרקה נאה במרכז.
 
מסלול מומלץ: מקתדרלת אלמודנה, הממוקמת ממש מול הארמון, עד בזיליקת סן פרנסיסקו אל גראנדה,  לפנות לרחוב Calle de San Buenaventura, המתחבר לשביל מקסים מוקף ירוק, שיוביל אתכם (בליווי תצפית על האלמודנה) לתחתית הגבעה ולפארק קמפו דל מורו.
 
חיילי משמר המלך הספרדי
חיילי משמר המלך הספרדי    (צילום: אלון איקן)
 

כיכר אוריינט ובית האופרה

אל מול הארמון נמצאת כיכר אוריינט (Plaza del Oriente), שהיא ללא ספק מהנאות ביותר בכיכרות מדריד ואולי אירופה כולה. הכיכר מעוצבת בצורת חצי סהר, שבבסיסו החזית המרשימה של הארמון המלכותי. הכיכר מוקפת ערוגות פרחים, שיחים מעוצבים, עצים נאים וספסלי אבן. את הכיכר מקיפים פסלי מלכי ספרד, שנועדו תחילה להתנוסס על חזית הארמון, אך משהתברר כי הם כבדים מדי הם שוכנו סביב הכיכר. במרכז הכיכר פסל של המלך פליפה הרביעי, הניצב מעל מזרקה מרשימה, מעוטרת בארבעה פסלי אריות. פליפה מלך על ספרד ופורטוגל במאה ה- 17, והוא בנו של פליפה השלישי (בו פגשנו בכיכר מאיור) וסבו של פליפה השני (בו פגשנו בתחילת הכתבה). 
 
מצידה השני של כיכר אוריינט ניצב התיאטרון המלכותי (Teatro Real) המרשים, בית האופרה של מדריד, שנבנה ב-1850 ועבר שחזור וחידוש בשנות ה-90. הבניין המרשים, בעל תשע קומות ושש קומות תת-קרקעיות, מוסיף יופי רב לכיכר. מן המרפסת הפונה אל הכיכר נהגו מלכי ספרד לנופף להמונים. משני צדי בית האופרה ניצבים בתי מידות צבעוניים, המוסיפים לאווירה המיוחדת ולצבעים הנהדרים של הכיכר.
(בית האופרה פתוח לסיורים בשעות מצומצמות, כדאי לברר את שעות הפתיחה)
 
כיכר אוריינט במדריד
כיכר אוריינט ובמרכזה פסלו של פליפה הרביעי   (צילום: אלון איקן)
 

דון קישוט, סנצ'ו פנצ'ו ומקדש מצרי בלב מדריד

מצפון לארמון המלכותי נמצאת כיכר אספנייה (Plaza de España)- כיכר רחבת ידיים, אחד ממוקדי התחבורה "העצבניים" של מדריד, אך רחבה מספיק כדי למצוא בה גם מפלט מההמולה. הכיכר המלבנית מוקפת עצים ובמרכזה אנדרטת אבן כבדה לכבודו של אחד מגדולי היוצרים הספרדים - מיגל דה סרוואנטס. למרגלות פסלו של הסופר ניצב פסל ברונזה של שני גיבוריו המפורסמים ביותר - דון קישוט וסנצ'ו פנצ'ו. הפסלים משני צדי האנדרטה הן של שתי אהובותיו של דון קישוט.
 
מעל הכיכר מתנשא לגובה 120 מטרים בניין אספנייה (Edificio EspanXa), מגורדי השחקים המרשימים של מדריד. לא הרחק מהכיכר נמצא הפארק המערבי (Parque del Oeste), ממנו נשקף נוף מרשים לעבר הארמון, קתדרלת אלמודנה והחלקים הנמוכים יותר של העיר.
בוודאי תתפלאו להיתקל במקדש מצרי עתיק בלב מדריד. מקדש דבוד (Templo de Debod), שנבנה במאה השנייה לפנה"ס במצריים, הוענק לספרד על ידי ממשלת מצריים ב-1968, כהוקרה על השתתפות מהנדסים ספרדים בהצלת עתיקות במצרים. מרשימות במיוחד ההשתקפויות הנהדרות במים המקיפים את המקדש.
 
מקדש דבוד, מקדש מצרי עתיק בלב מדריד
מקדש דבוד, מקדש מצרי עתיק בלב מדריד  (צילום: אלון איקן)
 

מדריד – סיפור קצר ומסחרר

מדריד, שלא כמו מרבית ערי אירופה, הוקמה כמעט מאפס במאה ה-16, על מנת לשמש בירה לאחת האימפריות החזקות של אותה תקופה. ללא כל צל של ספק הצליחו מלכי ספרד להפוך אותה לעיר מלוכה ראויה. במרוצת השנים תרמו תושביה לאופייה הייחודי בין ערי ספרד.
 
מרכז העיר מדריד מספר את סיפורה של עיר שגדלה ביחד עם האומה הספרדית, ספגה אותה לתוכה וכיום הוא מייצגת נאמנה את ספרד והספרדים. הבירה הספרדית היא עיר אינטנסיבית ומודרנית, ובכל זאת ניתן למצוא בחלקיה העתיקים מקומות קסומים ומרתקים, המספרים את סיפורה- סיפור קצר אך מסחרר.
 
תחנת הרכבת אטוצ'ה, מדריד
הבניין הישן של תחנת הרכבת אטוצ'ה, לצדו נבנתה תחנת רכבת חדשה ומודרנית  (צילום: כרמית וייס)
 
מידע מעשי לנוסעים למדריד
דרך טובה לנוע במדריד היא עם המטרו, אם כי הוא עלול להיות עמוס בשעות השיא. ניתן לרכוש כרטיסיה של 10 נסיעות.
המטרו של מדרידמפת קווים במטרו של מדריד
 
שדה התעופה בראחס (Barajas) ממוקם 20 דקות נסיעה צפון-מזרחית למרכז מדריד. ניתן להגיע לשדה עם מונית (30-35 אירו), בקו 8 של המטרו, או ברכבת הפרברית 1-C. למגיעים למדריד ברכבת המהירה - על כרטיס הנסיעה ברכבת המהירה מופיע קוד (Pago con Documento), אותו יש להכניס במכונת הכרטיסים האוטומטית, לקבלת כרטיס לנסיעה משלימה חינם ברכבת הפרברית.
מפת הרכבות הפרבריות של מדריד

בתי מלון מומלצים במרכז במדריד

מלון NH קולקשן (NH Collection Madrid Palacio de Tepa) שוכן בארמון מהמאה ה-19, שהפך מלון 5 כוכבים. הוא מציע חדרים מרווחים וממוזגים לזוגות, משפחות ובעלי מוגבלויות. במלון חדר כושר, מסעדה וארוחת בוקר עשירה. הוא ממוקם במרכז העיר העתיקה של מדריד, במרחק הליכה קצר מפוארטה דל סול (400 מ'), כיכר פלאסה מאיור (500 מ') ואתרי תיירות נוספים. בקרבתו גם שתי תחנות מטרו - סול ואנטון מרטין.
מלון NH קולקשן מדריד – השוואת מחירים

מלון מומלץ במרכז מדריד   מלון מומלץ במרכז מדריד
מלון NH קולקשן - מיקום מעולה בקרבת שתי תחנות מטרו ואחרי תיירות רבים

מלון פרסיאדוס (Hotel Preciados) הוא מלון 4 כוכבים מקסים, הממוקם מהצד השני (הצפוני) של פוארטה דל סול ופלאסה מאיור, עם נגישות מצוינת למטרו ולאתרי מרכז העיר. החדרים כולם ממוזגים, חלקם עם מרפסת, ויש אפשרות להוסיף עריסה לתינוק ומיטה לילד ללא תשלום. ארוחת הבוקר עשירה ומגוונת, הניקיון, השירות והאדיבות הם ללא דופי.
 מלון פרסיאדוס – השוואת מחירים (שימו לב לתנאי הביטול)

המלצה על מלון במדריד   המלצה על מלון במדריד
מלון פרסיאדוס
 -ארוחת בוקר מעולה, ניקיון, שירות ואדיבות ללא דופי
 

מלון מומלץ ליד שדה התעופה של מדריד

מלון מאריוט אודיטוריום (Madrid Marriott Auditorium Hotel) הוא מלון 4 כוכבים, הממוקם במרחק 5 ק"מ (6 דקות נסיעה) משדה התעופה הבינלאומי מדריד-בראחס, בעיירה בראחס (Barajas). המלון מפעיל שירות היסעים (שאטל) אל ומשדה התעופה. חדרי המלון שקטים וקלים להחשכה (חשוב במיוחד במידה וטיסתכם בשעות לא קונבנציונליות). בחדרים פינת קפה ותה, ליד הלובי המרווח מסעדה ובר, WI-FI חינם בכל המלון, מכשיר ATM (כספומט) ושירות נעים ויעיל.
מלון מאריוט אודיטוריום - השוואת מחירים  |  בתי מלון נוספים בקרבת שדה התעופה של מדריד
מלון מאריוט אודיטוריום - 5 ק"מ משדה התעופה של מדרידמידע נוסף

 

כתבות נוספות על מדריד

יומן מסע: 3 ימים במדריד
יוצאים מהעיר - אתרים בסביבת מדריד

אלון איקן
 
אודות הכותב
אלון איקן, סטודנט לרפואה, בעל שורשים משפחתיים צרפתיים והיכרות מעמיקה עם צרפת. טייל רבות באירופה, ונשבה בקסמן של עריה.מספר צפיות: 26646
100790
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר
מסלולי טיול לבחירתכם
בהתאמה אישית ובקצב שלכם
כן, זה מעניין אותי!