אומנות, אוכל וקניות במדריד
מאת: אתי ישיב 


מתחת כיפת קתדרלת אלמונדה, מוקפים פסלי קדושים ענקיים, מוגנים במחסומי זכוכית מפני הרוח המכה והקור, אנו צופים בפנורמה מופלאה – 360 מעלות של מדריד. העיר פרושה לרגלינו, שטופת שמש חורפית של תחילת חודש מרץ, בנייניה גדולים וכבדים, כתמי ירק, כיפות וצריחי כנסיות ומנזרים עתיקים וחדשים יותר מציצים מכל פינה, קרובים ורחוקים, מגוונים את הנוף.


בכתבה הראשונה על מדריד טיילנו בין כיכרות מדריד, בירת ספרד. בכתבה זו נבקר במוזיאונים החשובים ביותר, במנזר בעל אוסף אומנות מרשים, בקתדרלה החדשה ובגנים הירוקים של העיר. בין לבין צריך גם לאכול (יהיה טעים!) ואי אפשר בלי קצת קניות.

1 / 8
2 / 8
3 / 8
4 / 8
5 / 8
6 / 8
7 / 8
8 / 8

קתדרלת סנטה מריה לה ריאל דה לה אלמודנה (Leonid Andronov)
מריה הקדושה בקתדרלת אלמודנה (צילום: efired)
פארק בואן רטירו – ריאה ירוקה ומסקימה (צילום: Andrey Khrobostov)
הרובע הספרותי – מקום נפלא לשיטוט בין חנויות עתיקות ועצירה בבר או מסעדה (צילום: Josefina Di Battista)
מוזיאון הפראדו – ראשון בין שלושת המוזיאונים הגדולים של מדריד (צילום: Andrey Khrobostov)
יצירתו של לוקה ג'ורדאנו "חלום שלמה" במוזיאון הפראדו (צילום: Lluís Ribes Mateu)
ישן מול חדש – שערי מקדש דבוד מהמאה ה-2 לפנה"ס בקצה הפארק המערבי (צילום: efired)
טאפאס – סגנון האכילה המועדף על המקומיים (צילום: melg-photography)

יעדים בכתבה זו: 
הפארק המערבי (A), קתדרלת אלמונדה (B), כיכר סן מרטין (C), 

מנזר דה לאס דסקאלסאס ריאלס (D), פסטריה דל פוזו (E), פלאסה סנטה אנה (F), מוזיאון תיסן-בורנמיסה (G), 
מוזיאון ריינה סופיה (H), פארק בואן רטירו (I), מוזיאון הפראדו (J), כלבו קורטה אינגלז (K)

בתי מלון מומלצים:
מלון ליאבני  | מלון פרסיאדוס
 

טיולי אופנייםשלושת ה-מוזיאונים לאומנות במדריד

מדריד עשירה במוזיאונים וגלריות. בין פלאסה לפלאסה וקפה לקפה, "עבדנו" ממש קשה, שהרי אי אפשר בלי לבקר לפחות בשלושת המוזיאונים הגדולים שלה. ראשון לכולם מוזיאון הפראדו (Museo Nacional del Prado), שרק מחצית מאוצרותיו מוצגת לקהל בכל זמן נתון. כאן נמצא האוסף הגדול בעולם של ציור ספרדי (בין היתר, עבודות רבות של ולאסקז, גויה ואל גרקו), אך גם של הרבה איטלקים (בוטיצ'לי, וורונזה, קרוואג'ו) ופלמים (הרונימוס בוש, ברויגל, רובנס, רמברנדט, ואן דייק).

בסתם יום של חול היה המוזיאון עמוס אדם: מבקרים מקומיים, תיירים והרבה כיתות תלמידים ומוריהם, שהתעכבו בעיקר מול עבודות האומנים הספרדים. בסוף "יום עבודה" שלם בפראדו, יצאנו מתנדנדים כשיכורים מרוב יופי ועדיין לא ראינו אלא אפס קצהו של המבחר. המוזיאון, שנפתח כבר בשנת 1819, עבר שיפוץ גדול שהוסיף לו אגף מסעדות עכשווי, נוח ונעים מאוד, שעזר לנו לעבור את הביקור בלי ליפול מהרגליים.

 
מוזיאון ריינה סופיה (Museo Reina Sofía), הקרוי על שם מלכת ספרד, מציג אומנות המאה ה-20, ושייך גם הוא לעלית של המוזיאונים בעולם. הוא כולל אגף לאוספים מתחלפים ואגף לאוסף קבוע, שכוכביו הם דאלי, מירו ופיקאסו. יצירתו של פיקאסו "גרניקה" נחשבת כאן לגולת הכותרת של האוסף כולו, והיא מוקפת תמיד המון אדם. קשה קצת להתמצא במוזיאון, שהוקם בסוף המאה ה-18 כבית חולים, עבר כמה שינויים ושיפוצים וכיום נוספו לו גם מעליות זכוכית מהודרות, המקלות קצת על החיים. פגשנו במסדרונות כמה וכמה מבקרים המחפשים דרכם בייאוש בין הגלריות השונות ומנסים להיעזר בעובדים, אלא שרובם של אלה מדברים רק ספרדית...
עוד על גרניקה בכתבה: אומנות בארץ הבאסקים
 
המוזיאון השלישי, מוזיאון תיסן-בורנמיסה (Thyssen-Bornemisza), נבנה מאוספים פרטיים של הברון היינריך תיסן-בורנמיסה, שנמכרו בשלהי המאה ה-20 לספרד. הגלריות במוזיאון מסודרות סביב חצר מקורה, כשבקומה העליונה מוצגות עבודות של אומנים איטלקים מוקדמים, בקומה הראשונה אומנים הולנדים וגרמנים ובקומת הקרקע – אומנות המאה ה-20.

היצירה פרנסוס של ניקולא פוסן במוזיאון הפראדו במדריד
פרנסוס, יצירתו של ניקולא פוסן במוזיאון הפראדו במדריד (צילום:
CC Lluís Ribes Mateu)

היצירה גרניקה של פיקאסו במוזיאון ריינה סופיה במדריד
הגרניקה, יצירתו המפורסמת של פיקאסו, במוזיאון ריינה סופיה (צילום: CC Lluís Ribes Mateu)
 

מנזר אומנותי במיוחד

אוצרות אומנות טמונים גם בכנסיות ובמנזרים של מדריד. מנזר דסקאלסאס ריאלס (Monasterio de las Descalzas Reales), הסמוך לפלאסה סן מרטין, הוא המבנה הדתי החשוב בעיר. זהו ארמון אצילים יפהפה בן ימי הביניים, שבני משפחת המלוכה, שבירתם הייתה אז העיר טולדו, נהגו להתגורר בו בביקוריהם במדריד. בשנת 1560 הופקע הארמון והוסב למנזר לבנות אצולה שהיו לנזירות פרנציסקניות. כיום מתגוררות באגף סגור במנזר 19 נזירות ובחלקיו האחרים אפשר לבקר בסיורים מודרכים בלבד. כדאי להזמין כרטיסים מראש, מאחר שרק 20 מבקרים משתתפים בכל סיור.
 
חזית אבני הגרניט האדומות כהות, קודרת ומרשימה מאוד ומסתירה אוסף עשיר ביותר של יצירות אומנות 
– ציורי קיר נהדרים, ציורים של קרוואג'ו, ברויגל האב, טיציאן ורבים אחרים, וגם מבחר שטיחים מהמופלאים בעולם, בהם ארבעה שנארגו לפי רישומיו של רובנס – לא להחמיץ.
כתבה על אתרים בסביבת מדריד

מנזר דסקאלסאס ריאלס במדריד
חזית מנזר דסקאלסאס ריאלס, בו אוסף עשיר של יצירות אומנות (צילום:
Taku_S)
 

קתדרלת אלמונדה

לעומת המבנה הישן של המנזר, הקתדרלה של מדריד היא הצעירה בין קתדרלות אירופה. היא נחנכה רק ב-1993, לאחר למעלה מ-110 שנות בנייה, וזכתה לשם קתדרלת סנטה מריה לה ריאל דה לה אלמודנה (Catedral de Santa María la Real de la Almudena). כל זאת בשל תמונה של הבתולה הקדושה, שנמצאה בשנת 712, לפני הפלישה הערבית, חבויה בחומות העיר. הבתולה כונתה בשם "אלמודנה", גלגול של המילה הערבית "אלמודיינה", שפירושה חומות העיר, והייתה לפטרונית העיר מדריד.
 
הקתדרלה עצומת הממדים נבנתה בהרמוניה עם הארמון המלכותי הניצב לצידה. על ביקור במוזיאון השוכן בקומותיה העליונות אפשר לוותר, אבל מומלץ לעלות עוד קומה ולהשקיף על נוף העיר, ממרומי המרפסת העליונה שמתחת לכיפה.

קתדרלת אלמונדה במדריד
 המזבח המרשים של קתדרלת אלמונדה, מומלץ לעלות לתצפית מכיפת הקתדרלה (צילום: 
CC János Korom)
 


מדריד הירוקה

שיטוטים בעיר הביאו אותנו לכמה מקומות "ירוקים", שהידוע בהם הוא פארק בואן רטירו (Parque del Buen Retiro(. הפארק הוקם לפני 500 שנה כגן מלכותי, עם ארמון קיץ ומה שהיום הוא מוזיאון הפראדו הענק, שהיה אז "רק" אולם הנשפים של הארמון. בפארק אפשר לטייל בין פסלים, אגם, מזרקות, מצפה כוכבים, והוא חביב מאוד על המדרילניוס.
 
פארק חביב אחר, הפארק המערבי (Parque del Oeste), נמצא מצפון לקתדרלת אלמונדה. בשיטוטנו הגענו אל אגם מים זעיר, בו ניצב, מוקף חומה נמוכה, מקדש מצרי עתיק (אמיתי וגם לא שדוד), מקושט תבליטים, בן המאה השנייה לפני הספירה, ושניים משלושה שעריו המקוריים עומדים לפניו, גם הם במים. מקדש דבוד (Templo de Debod) פורק ב-1970 ונשלח ממצרים, אבן אבן, כמתנת תודה לספרד על שיתוף הפעולה להצלת המקדשים באגם נאצר, שמימיו גאו בעקבות הקמת סכר אסואן. האתר היפה הזה משמש תפאורה לרבים מחתני-כלות מדריד, הבאים להצטלם בו ערב נישואיהם.

פארק בואן רטירו במדריד
פארק בואן רטירו 
– לטייל בין גנים, פסלים ומזרקות (צילום: Leonid Andronov)

מקדש דבוד במדריד
מקדש דבוד – מקדש מצרי בלב מדריד, בפארק המערבי (צילום: vichie81)
 

הרובע הספרותי של מדריד

אזור אחר שנעים לטייל בו הוא הרובע הספרותי (Barrio de las Letras), מסביב פלאסה סנטה אנה (Plaza Santa Ana), שבתקופת תור הזהב הספרדי (מאות 16-17) התגוררו בו סופרים ידועים. בסבך הרחובות והסמטאות אפשר למצוא בין היתר את רחוב לופה דה ווגה ורחוב סרוונטס (שניהם התגוררו באותו רחוב וכיוון שמיגל דה סרוונטס היה הוותיק יותר, קיבל הרחוב את שמו, והמחזאי-משורר דה ווגה הסתפק ברחוב הסמוך...), ואף לבקר בביתו של דה ווגה, ברחוב סרוונטס 11. הבית בן המאה ה-16, מרוהט ומאובזר עם עבודות אומנות, רהיטים, כלי בית וספרים הקשורים במשורר ויוצרים את אווירת התקופה.
 
מול התיאטרון הספרדי (
Teatro Español), הניצב מול כיכר סנטה אנה המלבבת, ניצב פסלו של המשורר והמחזאי לורקה, על הכבישים ועל קירות הבתים מוטבעים ציטוטי פרוזה ושירה, וברחובות שרובם מדרחוב להולכי רגל, הרבה חנויות "ענתיקות", ספרים יד שנייה, רהיטי וינטג', בגדים וחפצים מסורתיים  מקום נפלא לשיטוט ולחיטוט.
בתי מלון באזור כיכר סנטה אנה

כיכר סנטה אנה במדריד
כיכר סנטה אנה אשר בלב הרובע הספרותי של מדריד (צילום: Juan Jimenez)
 
שלטי רחובות ברובע הספרותי במדריד
רחוב סרוונטס ורחוב דה-ווגה, דיירי הרובע הספרותי (צילום: אוריאל ישיב)
 

אוכל במדריד

אוכל הוא חלק חשוב בכל טיול במדריד. מטבחים מכל אזורי ספרד, פאייה, טאפאס, שוקולטריות, מעדניות, מסעדות בעלות כוכבי מישלן  עושר קולינרי בלתי רגיל. כמה מסעדות באזורים הסמוכים לעיר מציעות מנה מקומית, שהמתכון הראשוני שלה היה ידוע כבר במאה ה-5 לספירה. זוהי מנת צלי כבש וקטניות, שיהודים מומרים שרצו להוכיח את קנאותם לדתם החדשה, הוסיפו לה נקניק ונתח חזיר מעושן ומלוח. במאה ה-17 היה הצלי הזה מאכל של פועלים פשוטים, אך מאוחר יותר התחילו להגישו במסעדות ובימינו נערכים מסביב לו פסטיבלים שלמים.
 
במסעדות הקטנות, השכונתיות, אכלנו מפירות הים הנהדרים של המטבח הגליציאני (מצפון ספרד), ואל קפה לה טרוויאטה, השוכן בפלאסה איזבל השנייה ליד בית האופרה, חזרנו פעמיים, לארוחות טאפאס מצוינות ולא יקרות. ארוחות טאפאס – מנות קטנות עם משקה חריף, מוגשות כל היום והן פתרון מצוין לאנשים רעבים, הרגילים לאכול את ארוחת הערב לפני השעה תשע-עשר בערב, רק אז נפתחות המסעדות לארוחת הערב.
 
כריכים טעימים אפשר לקנות במעדניות הרבות, או למשל ב"מוזיאון ירך החזיר" (Museo del Jamon), שהוא בהחלט לא מוזיאון, אלא רשת הפרושה בכל העיר. על הקירות ומעל הבר תלויים מאות גושים של ירכי חזיר מעושנות. המנה המועדפת על זרם האוכלים הבלתי פוסק, היא כוס יין עם כריך באגט ובשר (מאותן ירכיים מעושנות), הנאכלת ליד השולחנות הספורים, או בעמידה לאורך הקירות.

ירכי חזיר במעדנייה מדרידאית
ירכי חזיר מעושנות תלויות מהתקרה במעדנייה מדרידאית (צילום: אוריאל ישיב)
 

שוקולד וקניות לקינוח

מי שמוכרח לקבל את מכת הסוכר היומית, מוזמן להיכנס אל אחת מה"שוקולטריאס"  מוסד פופולרי במדריד. מקבלים ספל גדול של שוקולד, טעים וסמיך להפליא, עד שהכפית עומדת בו אנכית בלי לזוז. מלוות את השוקולד הזה כמה צ'ורוס, מעין סופגניות אותן טובלים במשקה החם. ברחוב קאייה דל פוזו (Calle del Pozo), סמוך לפוארטה דל סול, נמצאת שוקולטריה העונה לשם פסטריה דל פוזו (Pasteleria del Pozo) והיא הקונדיטוריה העתיקה ביותר בעיר, שמתקרבת כבר לגיל 200! המקומיים מעדיפים את צ'ורריאה-שוקולטריה 1902 (Churreria-Chocolateria) החדישה, הנמצאת לא רחוק משם, ברחוב סן מרטין 2.
 
לו קניות היו ענף אולימפי, מדריד הייתה בוודאי בליגת האלופות. בגראן וייה, בפוארטה דל סול, בפלאסה מאיור ואיפה לא – חנויות, דוכנים, שווקים, בכל פינה. אבל נראה שהעיר נכבשה על ידי הכלבו הענק קורטה אינגלז (El Corte Inglés
 אופנה, נעליים, ספורט, אביזרי חשמל ואלקטרוניקה, בשמים ומה לא. בנייני ענק, אחד אחר השני, ומי שלא רוצה לבלות את רוב זמנו בחיפושים, ימצא שם את רוב מבוקשו (כתובת: Calle de Raimundo Fernández Villaverde, 79).

שיטוט ברחובות, בסמטאות ובכיכרות, ביקור במוזיאונים, כנסיות ומנזרים, טיולם בגנים, ישיבה שלווה בבתי הקפה, ארוחות משובחות וקניות טובות  זוהי מדריד שלי.

צ'ורוס ושוקולטה במדריד
שוקולטה עם צ'ורוס 
 מאבות המזון במדריד (צילום: CC Razlan)


בתי מלון מומלצים במרכז במדריד

מלון ליאבני (Hotel Liabeny) שוכן במרכז מדריד, במרחק של 200 מטרים בלבד מכיכר פוארטה דל סול ומתחנות המטרו גראן וייה וקאלאו. מדובר במלון 4 כוכבים פופולרי מאוד, המציע מגוון חדרים מודרניים וממוזגים, הכוללים בין היתר טלוויזיה ואינטרנט אלחוטי בחינם. במלון חדר כושר עם סאונה, ארוחת בוקר עשירה, בר ומסעדה המגישה מאכלים ספרדיים מסורתיים.
 
מלון ליאבני, מדריד
מלון ליאבני
  4 כוכבים בלב מדריד, בסמוך לפוארטה דל סול


מלון פרסיאדוס (Hotel Preciados) הוא מלון 4 כוכבים מקסים, הממוקם מהצד השני (הצפוני) של פוארטה דל סול ופלאסה מאיור, עם נגישות מצוינת למטרו ולאתרי מרכז העיר. החדרים כולם ממוזגים, חלקם עם מרפסת, ויש אפשרות להוסיף עריסה לתינוק ומיטה לילד ללא תשלום. ארוחת הבוקר עשירה ומגוונת, הניקיון, השירות והאדיבות הם ללא דופי.

המלצה על מלון במדריד
מלון פרסיאדוס  ארוחת בוקר מעולה, ניקיון, שירות ואדיבות ללא דופי
 

מלון מומלץ ליד שדה התעופה של מדריד

מלון מאריוט אודיטוריום (Madrid Marriott Auditorium Hotel) הוא מלון 4 כוכבים הממוקם במרחק 5 ק"מ (6 דקות נסיעה) משדה התעופה הבינלאומי מדריד-בראחס, בעיירה בראחס (Barajas). המלון מפעיל שירות היסעים (שאטל) אל ומשדה התעופה. חדרי המלון שקטים וקלים להחשכה (חשוב במיוחד במידה וטיסתכם בשעות לא קונבנציונליות). בחדרים פינת קפה ותה, ליד הלובי המרווח מסעדה ובר, WI-FI חינם בכל המלון, מכשיר ATM (כספומט) ושירות נעים ויעיל.

מלון מומלץ ליד שדה התעופה של מדריד
מלון מאריוט אודיטוריום – 5 ק"מ משדה התעופה של מדריד

מידע נוסף

כתבות נוספות על מדריד

טיול בין כיכרות מדריד
מדריד העתיקה - מכאן הכל התחיל
חופשה משפחתית בקסטיליה לה מנצ'ה
יוצאים מהעיר - אתרים בסביבת מדריד

אתי ואוריאל ישיב
 
אודות הכותבים
אתי ואוריאל ישיב, עוסקים שנים רבות בתיירות. ב- 1989 ייסדו את העיתון המקצועי לענף הנסיעות והתיירות "חדשות תיירות". ב- 1992 הקימו את מגזין התיירות "רואים עולם" שהוקדש כולו לכתבות תיירות וכיסה יעדים מקוטב לקוטב. גם היום מרבים לנסוע בעולם. כתבותיהם מתפרסמות בכתבי עת שונים ובאתר האינטרנט tnet.org.ilסטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר