הזמנות לחופשה שלך

אמנות, אוכל וקניות במדריד
מאת: אתי ישיב 


מתחת כיפת קתדרלת אלמונדה, מוקפים פסלי קדושים ענקיים, מוגנים במחסומי זכוכית מפני הרוח המכה והקור, אנו צופים בפנורמה מופלאה, 360 מעלות של מדריד. העיר פרושה לרגלינו, שטופת שמש חורפית של תחילת חודש מרץ, בניניה גדולים וכבדים, כתמי ירק, כיפות וצריחי כנסיות ומנזרים עתיקים וחדשים יותר מציצים מכל פינה, קרובים ורחוקים, מגוונים את הנוף.


קתדרלת אלמונדה, מדריד   קתדרלת אלמונדה, מדריד
 הקדושים השומרים על מדריד, קתדרלת אלמונדה  (צילום: אוריאל ישיב)

 
בכתבה הראשונה על מדריד טיילנו בין כיכרות מדריד, בירת ספרד. בכתבה זו נבקר במוזיאונים החשובים ביותר, במנזר בעל אוסף אמנות מרשים, בקתדרלה החדשה ובגנים הירוקים של העיר. בין לבין צריך גם לאכול (יהיה טעים!) ואי אפשר בלי קצת קניות.
בתי מלון במדריד


יעדים בכתבה זו: פארק דל אואסטה (A), קתדרלת אלמונדה (B), כיכר סן מרטין (C), 
מנזר דה לאס דסקאלסאס ריאלס (D), פסטריה דל פוזו (E), פלאסה סנטה אנה (F), מוזיאון תייסן-בורנמיסה (G), 
מוזיאון ריינה סופיה (H), פארק בואן רטירו (I), מוזיאון הפראדו (J), כלבו קורטה אינגלז (K)

 

טיולי אופנייםשלושת ה-מוזיאונים לאמנות במדריד

מדריד עשירה במוזיאונים וגלריות. בין פלאסה לפלאסה וקפה לקפה... "עבדנו" ממש קשה, שהרי אי אפשר בלי לבקר לפחות בשלושת המוזיאונים הגדולים שלה. ראשון לכולם מוזיאון הפראדו (Museo del Prado), שרק מחצית מאוצרותיו מוצגת לקהל בכל זמן נתון. כאן נמצא האוסף הגדול בעולם של ציור ספרדי (בין היתר, עבודות רבות של וולאסקז, גויה ואל גרקו), אך גם של הרבה איטלקים (בוטיצ'לי, וורונזה, קראווג'יו), פלמים (הרונימוס בוש, ברויגל, רובנס, רמברנדט, ואן דייק). בסתם יום של חול היה המוזיאון עמוס אדם: מבקרים מקומיים, תיירים והרבה כיתות תלמידים ומוריהם, שהתעכבו בעיקר מול עבודות האמנים הספרדים. בסוף "יום עבודה" שלם בפראדו, יצאנו מתנדנדים כשיכורים מרוב יופי ועדיין לא ראינו אלא אפס קצהו של המבחר. המוזיאון, שנפתח כבר ב- 1819, עבר שיפוץ גדול שהוסיף לו אגף מסעדות עכשווי, נוח ונעים מאוד, שעזר לנו לעבור את הביקור בלי ליפול מהרגליים.
 
מוזיאון ריינה סופיה (Museo Reina Sofía), הקרוי על שם מלכת ספרד, מציג אמנות המאה ה- 20, ושייך גם הוא לעלית של המוזיאונים בעולם. הוא כולל אגף לאוספים מתחלפים ואגף לאוסף קבוע, שכוכביו הם דאלי, מירו ופיקאסו. יצירתו של פיקאסו "גרניקה" נחשבת כאן לגולת הכותרת של האוסף כולו, והיא מוקפת תמיד המון אדם. קשה קצת להתמצא במוזיאון, שהוקם בסוף המאה ה- 18 כבית חולים, עבר כמה שינויים ושיפוצים וכיום נוספו לו גם מעליות זכוכית מהודרות, המקלות קצת על החיים. פגשנו במסדרונות כמה וכמה מבקרים המחפשים דרכם בייאוש בין הגלריות השונות ומנסים להיעזר בעובדים, אלא שרובם של אלה מדברים רק ספרדית...
על גארניקה בכתבה אמנות בארץ הבאסקים
 
המוזיאון השלישי, מוזיאון תייסן-בורנמיסה (Thyssen-Bornemisza), נבנה מאוספים פרטיים של הברון היינריך תייסן-בורנמיסה, שנמכרו בשלהי המאה ה- 20 לספרד. הגלריות במוזיאון מסודרות סביב חצר מקורה, כשבקומה העליונה מוצגות עבודות של אמנים איטלקים מוקדמים, בקומה הראשונה אמנים הולנדים וגרמנים ובקומת הקרקע – אמנות המאה ה- 20.אדם וחווה, יצירתו של אלברכט דירר במוזיאון הפראדו במדריד   (צילום: flicker, LWY share alikeCC)
 

מנזר אמנותי במיוחד

אוצרות אמנות טמונים גם בכנסיות ובמנזרים של מדריד. מנזר דה לאס דסקאלסאס ריאלס (Convent of Las Descalzas Reales), הסמוך לפלאסה סן מרטין, הוא המבנה הדתי החשוב בעיר. זהו ארמון אצילים יפהפה בן ימי הביניים, שבני משפחת המלוכה, שבירתם הייתה אז העיר טולדו, נהגו להתגורר בו בביקוריהם במדריד. ב- 1560 הופקע הארמון והוסב למנזר לבנות אצולה שהיו לנזירות פרנציסקניות. כיום מתגוררות באגף סגור במנזר 19 נזירות ובחלקיו האחרים אפשר לבקר בסיורים מודרכים בלבד. כדאי להזמין כרטיסים מראש, מאחר ורק 20 מבקרים משתתפים בכל סיור.
 
חזית אבני הגרניט האדומות כהות, קודרת ומרשימה מאוד ומסתירה אוסף עשיר ביותר של יצירות אמנות - ציורי קיר נהדרים, ציורים של קראוואג'יו, ברויגל האב, טיציאן ורבים אחרים, וגם מבחר שטיחים מהמופלאים בעולם, בהם ארבעה שנארגו לפי רישומיו של רובנס – לא להחמיץ.

כתבה על אתרים בסביבת מדריד

מנזר דה לאס דסקאלסאס ריאלס, מדריד
מנזר דה לאס דסקאלסאס ריאלסאוסף עשיר של יצירות אמנות   (צילום: flicker,  exfordy share alikeCC)
 

קתדרלת אלמונדה

לעומת המבנה הישן של המנזר, הקתדרלה של מדריד היא הצעירה בין קתדרלות אירופה. היא נחנכה רק
ב- 1993, לאחר למעלה מ- 110 שנות בנייה, וזכתה לשם סנטה מריה לה ריאל דה לה אלמודנה (Santa María la Real de La Almudena). כל זאת בשל תמונה של הבתולה הקדושה, שנמצאה בשנת 712, לפני הפלישה הערבית, חבויה בחומות העיר. הבתולה כונתה בשם "אלמודנה", גלגול של המילה הערבית "אלמודיינה", שפירושה חומות העיר, והייתה לפטרונית העיר מדריד.
 
הקתדרלה עצומת הממדים נבנתה בהרמוניה עם הארמון המלכותי הניצב לצדה. על ביקור במוזיאון השוכן בקומותיה העליונות אפשר לוותר, אבל מומלץ לעלות עוד קומה ולהשקיף על נוף העיר, ממרומי המרפסת העליונה שמתחת לכיפה.


קתדרלת אלמונדה, מדריד
 המזבח המרשים של קתדרלת אלמונדה, מומלץ לעלות לתצפית מכיפת הקתדרלה  (צילום: אוריאל ישיב)
 


מדריד הירוקה

שיטוטים בעיר הביאו אותנו לכמה מקומות "ירוקים", שהידוע בהם הוא פארק בואן רטירו ((Buen Retiro. הפארק הוקם לפני 500 שנה כגן מלכותי, עם ארמון קיץ ומה שהיום הוא מוזיאון הפראדו הענק, שהיה אז "רק" אולם הנשפים של הארמון. בפארק אפשר לטייל בין פסלים, אגם, מזרקות, מצפה כוכבים, והוא חביב מאוד על המדרילניוס.
 
פארק חביב אחר, פארק דל אואסטה (Parque del Oeste), נמצא מצפון לקתדרלת אלמונדה. בשיטוטנו הגענו אל אגם מים זעיר, בו ניצב, מוקף חומה נמוכה, מקדש מצרי עתיק (אמיתי וגם לא שדוד), מקושט תבליטים, בן המאה השנייה לפני הספירה, ושניים משלושה שעריו המקוריים עומדים לפניו, גם הם במים. מקדש דבוד (Templo de Debod) פורק ב- 1970 ונשלח ממצרים, אבן אבן, כמתנת תודה לספרד על שיתוף הפעולה להצלת המקדשים באגם נאצר, שמימיו גאו בעקבות הקמת סכר אסואן. האתר היפה הזה משמש תפאורה לרבים מחתני-כלות מדריד, הבאים להצטלם בו ערב נישואיהם.


מקדש דבוד, מדריד
 חתן-כלה ספרדים על רקע מקדש מצרי בלב מדריד, פארק דל אואסטה  (צילום: אוריאל ישיב)
 

הרובע הספרותי של מדריד

אזור אחר שנעים לטייל בו הוא הרובע ה"ספרותי", מסביב פלאסה סנטה אנה (Plaza Santa Ana), שבתקופת תור הזהב הספרדי (מאות 16-17) התגוררו בו סופרים ידועים. בסבך הרחובות והסמטאות אפשר למצוא בין היתר את רחוב לופה דה ווגה ורחוב סרוונטס (שניהם התגוררו באותו רחוב וכיוון שמיגל דה סרוונטס היה הוותיק יותר, קיבל הרחוב את שמו, והמחזאי-משורר דה ווגה הסתפק ברחוב הסמוך...), ואף לבקר בביתו של דה ווגה, ברחוב סרוונטס 11. הבית בן המאה ה- 16, מרוהט ומאובזר עם עבודות אמנות, רהיטים , כלי בית וספרים הקשורים במשורר ויוצרים את אווירת התקופה.
 
מול התיאטרון הלאומי, הנמצא בפלאסה סנטה אנה המלבבת, ניצב פסלו של המשורר והמחזאי לורקה, על הכבישים ועל קירות הבתים מוטבעים ציטוטי פרוזה ושירה, וברחובות שרובם מדרחוב להולכי רגל, הרבה חנויות "ענתיקות", ספרים יד שנייה, רהיטי וינטג', בגדים וחפצים מסורתיים - מקום נפלא לשיטוט ולחיטוט.

בתי מלון באזור כיכר סנטה אנה

הרובע הספרותי, מדריד   הרובע הספרותי, מדריד
 רחוב סרוונטס ורחוב דה-ווגה, דיירי הרובע הספרותי  (צילום: אוריאל ישיב)
 

אוכל במדריד

אוכל הוא חלק חשוב בכל טיול במדריד. מטבחים מכל אזורי ספרד, פאייה, טאפאס, שוקולטריאס, מעדניות, תשע מסעדות בעלות כוכבי מישלן - עושר קולינרי בלתי רגיל. כמה מסעדות באזורים הסמוכים לעיר מציעות מנה מקומית, שהמתכון הראשוני שלה היה ידוע כבר במאה ה- 5 לספירה. זוהי מנת צלי כבש וקטניות, שיהודים מומרים שרצו להוכיח את קנאותם לדתם החדשה, הוסיפו לה נקניק ונתח חזיר מעושן ומלוח. במאה ה- 17 היה הצלי הזה מאכל של פועלים פשוטים, אך מאוחר יותר התחילו להגישו במסעדות ובימינו נערכים מסביב לו פסטיבלים שלמים.
 
במסעדות הקטנות, השכונתיות , אכלנו מפירות הים הנהדרים של המטבח הגליציאני (מצפון ספרד), ואל קפה לה טרוויאטה, השוכן בפלאסה איזבל השנייה ליד בית האופרה, חזרנו פעמיים, לארוחות טאפאס מצוינות ולא יקרות. ארוחות טאפאס – מנות קטנות עם משקה חריף, מוגשות כל היום והן פתרון מצוין לאנשים רעבים, הרגילים לאכול את ארוחת הערב לפני השעה תשע-עשר בערב, רק אז נפתחות המסעדות לארוחת הערב.
 
כריכים טעימים אפשר לקנות במעדניות הרבות, או למשל ב"מוזיאון ירך החזיר" ( Museo del Jamon), שהוא בהחלט לא מוזיאון, אלא רשת הפרושה בכל העיר. על הקירות ומעל הבר תלויים מאות גושים של ירכי חזיר מעושנות. המנה המועדפת על זרם האוכלים הבלתי פוסק, היא כוס יין עם כריך באגט ובשר (מאותן ירכיים מעושנות), הנאכלת ליד השולחנות הספורים, או בעמידה לאורך הקירות.


נקניק חזיר, מדריד
 ירכי חזיר מעושנות תלויות מהתקרה, מעדנייה במדריד  (צילום: אוריאל ישיב)
 

שוקולד וקניות לקינוח

מי שמוכרח לקבל את מכת הסוכר היומית, מוזמן להיכנס אל אחת מה"שוקולטריאס" - מוסד פופולרי במדריד. מקבלים ספל גדול של שוקולד, טעים וסמיך להפליא, עד שהכפית עומדת בו אנכית בלי לזוז. מלוות את השוקולד הזה כמה צ'ורוס, סופגניות אותן טובלים במשקה החם. ברחוב קאייה דל פוזו (Calle del Pozo), סמוך לפוארטה דל סול, נמצאת שוקולטריה העונה לשם פסטריה דל פוזו (Pasteleria del Pozo) והיא הקונדיטוריה העתיקה ביותר בעיר, שמתקרבת כבר לגיל 200 (!). המקומיים מעדיפים את צ'ורריאה-שוקולטריה 1902 (Churreria-Chocolateria) החדישה, הנמצאת לא רחוק משם, ברחוב סן מרטין 2.
 
לו קניות היו ענף אולימפי, מדריד הייתה בוודאי בליגת האלופות. בגראן וייה, בפוארטה דל סול, בפלאסה מאיור ואיפה לא – חנויות, דוכנים, שווקים, בכל פינה. אבל נראה שהעיר נכבשה על ידי הכלבו הענק קורטה אינגלז (El Corte Inglés) - אופנה, נעליים, ספורט, אביזרי חשמל ואלקטרוניקה, בשמים ומה לא. בנייני ענק, אחד אחר השני, ומי שלא רוצה לבלות את רוב זמנו בחיפושים, ימצא שם את רוב מבוקשו.
כתובת: 
Calle de Raimundo Fernández Villaverde, 79
 
שיטוט ברחובות, בסמטאות ובכיכרות, ביקור במוזיאונים, כנסיות ומנזרים, טיולם בגנים, ישיבה שלווה בבתי הקפה, ארוחות משובחות וקניות טובות - זוהי מדריד שלי.


טאפאס, מדריד   צדפות, מדריד
טאפאס בכיכר סנטה אנה, מנת צדפות מרהיבה וטעימה באחת ממסעדות מדריד  (צילום: אוריאל ישיב)

 
 

בתי מלון מומלצים במרכז במדריד

מלון NH קולקשן (NH Collection Madrid Palacio de Tepa) שוכן בארמון מהמאה ה-19, שהפך מלון 5 כוכבים. הוא מציע חדרים מרווחים וממוזגים לזוגות, משפחות ובעלי מוגבלויות. במלון חדר כושר, מסעדה וארוחת בוקר עשירה. הוא ממוקם במרכז העיר העתיקה של מדריד, במרחק הליכה קצר מפוארטה דל סול (400 מ'), כיכר פלאסה מאיור (500 מ') ואתרי תיירות נוספים. בקרבתו גם שתי תחנות מטרו - סול ואנטון מרטין.
מלון NH קולקשן מדריד – השוואת מחירים

מלון מומלץ במרכז מדריד   מלון מומלץ במרכז מדריד
מלון NH קולקשן - מיקום מעולה בקרבת שתי תחנות מטרו ואחרי תיירות רבים

מלון פרסיאדוס (Hotel Preciados) הוא מלון 4 כוכבים מקסים, הממוקם מהצד השני (הצפוני) של פוארטה דל סול ופלאסה מאיור, עם נגישות מצוינת למטרו ולאתרי מרכז העיר. החדרים כולם ממוזגים, חלקם עם מרפסת, ויש אפשרות להוסיף עריסה לתינוק ומיטה לילד ללא תשלום. ארוחת הבוקר עשירה ומגוונת, הניקיון, השירות והאדיבות הם ללא דופי.
 מלון פרסיאדוס – השוואת מחירים (שימו לב לתנאי הביטול)

המלצה על מלון במדריד   המלצה על מלון במדריד
מלון פרסיאדוס
 -ארוחת בוקר מעולה, ניקיון, שירות ואדיבות ללא דופי
 

מלון מומלץ ליד שדה התעופה של מדריד

מלון מאריוט אודיטוריום (Madrid Marriott Auditorium Hotel) הוא מלון 4 כוכבים, הממוקם במרחק 5 ק"מ (6 דקות נסיעה) משדה התעופה הבינלאומי מדריד-בראחס, בעיירה בראחס (Barajas). המלון מפעיל שירות היסעים (שאטל) אל ומשדה התעופה. חדרי המלון שקטים וקלים להחשכה (חשוב במיוחד במידה וטיסתכם בשעות לא קונבנציונליות). בחדרים פינת קפה ותה, ליד הלובי המרווח מסעדה ובר, WI-FI חינם בכל המלון, מכשיר ATM (כספומט) ושירות נעים ויעיל.
מלון מאריוט אודיטוריום - השוואת מחירים  |  בתי מלון נוספים בקרבת שדה התעופה של מדריד
מלון מאריוט אודיטוריום - 5 ק"מ משדה התעופה של מדריד

מידע נוסף

כתבות נוספות על מדריד

טיול בין כיכרות מדריד
מדריד העתיקה - מכאן הכל התחיל

חופשה משפחתית בקסטיליה לה מנצ'ה
יוצאים מהעיר - אתרים בסביבת מדריד 
אודות הכותבים
אתי ואוריאל ישיב, עוסקים שנים רבות בתיירות. ב- 1989 ייסדו את העיתון המקצועי לענף הנסיעות והתיירות "חדשות תיירות". ב- 1992 הקימו את מגזין התיירות "רואים עולם" שהוקדש כולו לכתבות תיירות וכיסה יעדים מקוטב לקוטב. גם היום מרבים לנסוע בעולם. כתבותיהם מתפרסמות בכתבי עת שונים ובאתר האינטרנט tnet.org.ilמספר צפיות: 11163
51610
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר
מסלולי טיול לבחירתכם
בהתאמה אישית ובקצב שלכם
כן, זה מעניין אותי!