חופשה משפחתית בקסטיליה לה מנצ'ה
מאת: קרלוס בן זקן


מישוריה הכפריים של קסטיליה לה מנצ'ה נפרשים עד האופק, וברקע – גבעות מוריקות עליהן טחנות רוח ציוריות. אם תביטו היטב, תוכלו להבחין באביר הבלתי מעורער דון קישוט, ונושא כליו הנאמן סאנצ'ו פאנצ'ו, צועדים בדרכם לתקן את העולם.


כאן, בלב ספרד, חבל קסטיליה לה מנצ'ה (Castilla-La Mancha) מזמין להרפתקה באווירה ספרותית. האותנטיות הכפרית שמורה כבקפסולת זמן וחוויית הטיול מלאה בהפתעות, אטרקציות בטבע, הזדמנות לגיבוש משפחתי, גסטרונומיה מגוונת והרבה עניין לכל הגילים – כפי שאפרט בכתבה.
 
1 / 8
2 / 8
3 / 8
4 / 8
5 / 8
6 / 8
7 / 8
8 / 8

דון קישוט, איש לה מנצ'ה (צילום: Turismo Castilla-La Mancha)
פעילויות מים בנהר הרגוע (צילום: Turismo Castilla-La Mancha)
העיר העתיקה סיגוונזה בלילה (צילום: Turismo Castilla-La Mancha)
מהגבעות של חבל לה מנצ'ה ניתן לצפות על המרחבים (צילום: Turismo Castilla-La Mancha)
טבע מרהיב בחבל לה מנצ'ה (צילום: Turismo Castilla-La Mancha)
טחנות רוח מאפיינות את נופי החבל (צילום: Turismo Castilla-La Mancha)
מריחים את המרציפן הטרי? (צילום: Turismo Castilla-La Mancha)
הפארק הלאומי טאבלאס דה דאימיאל (צילום: Turismo Castilla-La Mancha)

מפת חבל קסטיליה לה מאנצ'ה, ועליה ערי חמשת המחוזות ונקודות העניין המתוארות בכתבה
(להגדלת המפה לחצו על הפינה השמאלית העליונה)
 

טיולי אופנייםקסטיליה לה מנצ'ה – לטייל בספרד כמו ספרדי

נופיו הייחודיים של חבל קסטיליה לה מנצ'ה (נהגה בספרדית "קסטייה"), השלישי בגודלו בספרד, שמרו על צביונם במשך 400 השנים האחרונות. אומנם הערים הגדולות והמפורסמות – טולדו (Toledo) וסיודד ריאל (Ciudad Real– התפתחו וחלו בהן תמורות מודרניות, אך האזור הכפרי נותר דליל ושמור, ומהווה הזדמנות פז למי שמחפשים חוויה אותנטית "ספרדית" יותר.

החבל, המחולק לחמישה מחוזות – טולדו (שבירתו היא העיר טולדו), סיודד ריאל (שבירתו היא סיודד ריאל), אלבסטה (Albacete), קואנקה (Cuenca) וגוודלחרה (Guadalajara), הוא מישורי ברובו (80%) ורק מיעוטו הררי (20%). בזכות טופוגרפיה זו, האזור כולו עשיר במסלולי טיול להליכה נוחה שמתאימה לכולם, החולפים בכפרים "אנונימיים" יחסית. התושבים המקומיים מסבירי פנים במיוחד – הם זוכים למיעוט מבקרים ונהנים מהמפגש התרבותי ממש כמונו.  

הביקור בקסטיליה לה מאנצ'ה הוא הזמנה להיכנס פנימה אל החיים הכפריים, אל הטעמים והנופים המיוחדים, לוותר על תפקיד ה"תייר" ולהרגיש כבן המקום.
בתי מלון בחבל קסטיליה לה מנצ'ה  |  כתבות נוספות על מדריד ומרכז ספרד
 
טיול בקסטייה לה מנצ'ה
נופי חבל קסטיליה לה מנצ'ה מנוקדים בטחנות רוח,
שמזכירות שזו ארצו של דון קישוט
 (צילום: Turismo Castilla-La Mancha)
 

הפארק הלאומי טאבלאס דה דאימיאל

בשטחה של קסטיליה לה מנצ'ה פינות חמד נסתרות רבות, חלקן אינן מפורסמות, ואחרות – שזכו להכרה – לא תמיד מוערכות במידה מספקת. כזה הוא הפארק הלאומי טאבלאס דה דאימיאל (Tablas de Daimiel National Park), השוכן בפרובינציית סיודד ריאל, כ-130 ק"מ מהעיר טולדו. הפארק יוצא הדופן הוא אמנם הפארק הלאומי הקטן ביותר מבין 15 הפארקים הלאומיים של ספרד, אך אל תתנו לגודל להטעות אתכם – הוא אינו נופל מהדרם של אחיו הגדולים.

ה"טאבלאס", שמשמעותן המילולית היא: ה"לוחות" של דאימיאל, הן השריד האחרון למערכת אקולוגית המבוססת על "אדמת ביצה", בכל שטחו הצחיח של מרכז האי האיברי. מדובר בתופעה ייחודית, הנוצרת בשל הצפת הנהרות גואדיאנה (
Guadiana) וגיגואלה (Gigüela). כתוצאה מזרימת המים, התבססה שמורה ביוספרית מרשימה, בה עושר של דגה, מינים רבים של בעלי כנף, דו-חיים וצמחייה עבותה, ממנה בוקעים קולות שכשוך ושירת ציפורים.
 
טיול בקסטייה לה מנצ'ה
עמדות מסתור בשמורה מאפשרות לצופים להיטמע בנוף ולצפות מקרוב בבעלי החיים (צילום: Turismo Castilla-La Mancha)
 

מסלול מעגלי לגדות נהר קוארבו

משפחות עם ילדים אוהבות מים ומסלולים מעגליים המתאימים לכל הרמות, ובנהר קוארבו (Rio Cuervo) ניתן למצוא את השילוב המושלם בין השניים. האזור הקארסטי המקסים בו זורם הנהר, נמצא כ-80 ק"מ מהעיר קואנקה, כשבדרך ניתן לעצור בכפרים קטנים וציוריים.

כשמתקרבים בנסיעה אל האזור, מבחינים כיצד הנוף משתנה ולאט לאט נשבים בקסמו של הנהר. המסלול המעגלי והפשוט שמומלץ למשפחות, אורכו כקילומטר וחצי, והוא עובר דרך רצף מפלים ונחלים שופעים. כדי ליהנות משיא הזרימה, מומלץ להגיע למקום בשנה גשומה ובתקופת האביב.

המסלול הקצר לוקח אותנו לנקודה בה הכול התחיל – למערה קטנה בה נמצאת הנביעה של המים היוצרים את הנוף הזה, ולאחריה – למפל קסום המחליק על פני קיר סלעי וטחוב. רצוי להצטייד במצרכים לפיקניק, ולעשות הפסקה ארוכה לגדות הנהר, בה לילדים יהיו שפע של מקומות לחקור ולהתרוצץ בהם, ולכם – פיסת גן עדן להניח עליה את הראש...

עוד על העיר קואנקה בכתבה על יעדים לטיולי יום ממדריד

טיול בקסטייה לה מנצ'ה
המסלול ידידותי למשפחות עם ילדים, אך גם הם לפעמים מתעייפים... (צילום: Turismo Castilla-La Mancha)
 

העיר סיגוונזה – מוקד לטיולי יום

במסע לאחור בזמן, מגיעים אל העיר העתיקה של סיגוונזה (Sigüenza), שבפרובינציית גוודלחרה. מגוון הפעילויות והאטרקציות אליהן ניתן להגיע מכאן, הוא גדול ומפתיע. ראשית, בעיר עצמה, אין ספק שהמוקד הוא החלק הימי-ביניימי השמור היטב. הנקודה הגבוהה ביותר בעיר היא המבצר שנבנה במהלך המאה החמישית לספירה. ממנו נקודת תצפית על כל האזור ובין קירותיו הוקם בית מלון מיוחד במינו: פרדור דה סיגוונזה (Parador de Siguenza), ששווה ללון בו ולו בשביל חוויית הלינה במבצר עתיק. המקום, ברמת ארבעה כוכבים, מעוצב ומסוגנן כטירה מימי הביניים, קירותיו הפנימיים מחופים באבן עתיקה, והוא משרה אווירה מלכותית מלאת הוד והדר.

המלצה על מלון במבצר של העיר סיגואנזה   המלצה על מלון במבצר של העיר סיגואנזה
המלצה על מלון במבצר של העיר סיגואנזה   המלצה על מלון במבצר של העיר סיגואנזה

מלון פרדור דה סיגוונצזה  מלון ארבעה כוכבים מפנק במבצר מימי הביניים
 

בקתדרלה הגותית, מהמאה ה-12, ניתן למצוא את אחד מסמלי העיר – הפסל המפורסם "El Doncel de Sigüenza", שפירוש שמו "הנער של סיגוונזה". בכיכר המרכזית ניתן לראות את האכסדרות האופייניות לכפר, וממנה לצאת לשוטט בסמטאות בהן התרכזו חיי הכפר בימי הביניים, המאפשרות לנו עד היום לחוות את ההיסטוריה בגוף ראשון.
 

הקרבה לטבע היא יתרון גדול לשוהים בעיר. ראשית, בתוך העיר עצמה ישנו יער אורנים ענק, המשתרע למרגלות המבצר. אין כמו להתעורר לריח המאפים המקומיים ולציוץ הציפורים, ולצאת להליכת בוקר מרעננת ביער.

בנוסף לטיולים בעיר עצמה, ניתן לצאת ממנה לטיול של חצי יום או של יום שלם, למספר יעדים נפלאים, שמזכירים לנו שאנחנו נמצאים בארצו של דון קישוט. לגדות "הנהר המתוק" – ריו דולסה (
Rio Dulce) אפשר לצאת למסלול נעים ומוצל, עם הרבה מקומות לעצירה ומנוחה.

בשמורת הטבע אלטו טאחו (Alto Tajo), שפירוש שמה "המחצבה הגבוהה", אפשר לעמוד ולהעריץ את נפלאות הטבע, בין אגמונים כחולים הנקווים כאילו במקרה, בתוך הצמחייה הסבוכה. קשה לשבוע מהיופי שיש למקום הזה להציע, וקשה עוד יותר להוריד את היד מהמצלמה.

במפלים של "מנזר האבן", או בשמו השני: אל איידו דה לה טחרה נגרה (בתרגום חופשי: "האשור של הרקמה השחורה"), ניתן לבלות את היום במסלולים קצרים ביער, בין מבני אבן עתיקים שבעבר שימשו לתפילה – במקום הכי קרוב לאלוהים.
כתבה על יעדים לטיול יום ממדריד  |  בתי מלון בעיר סיגוונזה
 
טיול בסיגואנזה
המבצר והעיר העתיקה של סיגוונזה  מסע לאחור בזמן (צילום: מלון פרדור דה סיגוונזה)
 

הרקמה השחורה והכפרים השחורים של גוודלחרה

"הרקמה השחורה" המוזכרת מעלה, נוצרת בשמורה בשל יער האשורים, הדרומי ביותר באירופה, שעליהם הצפופים מזכירים במבט-על רקמה שחורה. תופעה זו אומנם בולטת יותר בעונת הסתיו, כאשר העלים משנים את צבעם ועוברים דרך כל הגוונים האפשריים, אך המקום אטרקטיבי בכל עונות השנה, וצומחים בו עצים מרשימים נוספים, כמו עצי הלבנה הרבים, עצי אורן או עצי טקסוס, התורמים את חלקם ליצירת ה"רקמה".

קרבתו הגאוגרפית של מחוז גוודלחרה אל עיר הבירה 
מדריד מפתיעה לפעמים, שכן הוא רחוק מאוד מבחינת הנופים והטבע הדומיננטי בו. האזור משובץ בעיירות "של פעם", שעדיין משמרות את תמצית העבר ברחובותיהן, וטובלות בטבע מרהיב. עם נופי ה"רקמה השחורה" משתלב היטב ביקור ב"כפרים השחורים" (Pueblos Negros de Guadalajara), אחד מאוצרותיו של מחוז זה. הכפרים נקראים כך מפני שכמעט כל המבנים, וכן המדרכות והכבישים, עשויים צפחה כהה, סלע הנפוץ מאוד באזור. המראה שונה ומיוחד כל כך שקשה להתרגל אליו בתחילה, אך לאחר שמבלים יום טיול בין הכפרים – קשה לחבב בחזרה אבני בניין בהירות...
כתבה על העיר העתיקה של מדריד
חוויה עירונית בטולדו

חוויית הטבע של קסטיליה לה מאנצ'ה משכרת כל כך, עד שכמעט ושוכחים שיש לה גם ערים יפהפיות, עתירות היסטוריה ומבנים מרשימים. העיר המרכזית והמוכרת ביותר היא טולדו, השוכנת לשפת נהר טחו, ומשמשת כבירת המחוז. בעברה הרחוק, בין השנים 1085 ל-1561, היתה טולדו בירת ממלכת ספרד כולה, אך איבדה את התואר הזה לטובת מדריד, הנמצאת כ-70 ק"מ מצפון לה.
 
יהדות טולדו היתה מהמפוארות והמבוססות ביותר בספרד – עד לגירוש, וגם כיום ניתן לחוות את המורשת היהודית שהותירה בה חותם עז.
בעיר נותרו בשלמותם שני בתי כנסת, ובסביבתם רחובות ובניינים רבים שהיו בבעלות יהודית, ועדיין קרויים בשמות עבריים. העיר טולדו היא גם מוקד לחובבי אומנות, ובמיוחד לאוהבי הצייר אל גרקו (El Greco) , שנולד בכרתים אך בילה את מרבית חייו הבוגרים ותקופת פועלו בטולדו.

בעיר אטרקציות רבות נוספות כמו מבצר אלקסר (
Alcázar), הממוקם בנקודת התצפית הגבוהה ביותר בעיר, וקתדרלה גותית מהמאה ה-13. מומלץ להקדיש לפחות יום אחד לביקור בעיר, לשוטט ברחובותיה ובין אתריה ההיסטוריים ולהתרשם מהכיכרות היפות. אחת הכיכרות שמומלץ להגיע אליה היא הכיכר הגדולה – פלאסה מאיור (Plaza Mayor), שנבנתה כולה מאבן ממחצבת קולמנאר דה אורחה הסמוכה. בכיכר בתי קפה ומסעדות מצוינות, הופעות רחוב, שוק אוכל ותיאטרון ספרדי (Teatro de Rojas).
בתי מלון בעיר טולדו
 
טיול בעיר טולדו
העיר טולדו  יפהפייה גם בלילה (צילום: Turismo Castilla-La Mancha)

מלון מומלץ בעיר טולדו
תצפית על העיר טולדו ממלון מלון פארדור דה טולדו שמעברו השני של הנהר
 

הדרך ממדריד לטולדו

מדריד היא בירה שוקקת חיים, ואליה מגיעות מרבית הטיסות הבינלאומיות היוצאות מישראל. החדשות הטובות הן, שפשוט מאוד להגיע ממדריד לטולדו, במיוחד עם רכב שכור הממתין בשדה התעופה. נסיעה של כ-45 דקות על כביש A42, תביא אתכם במהרה ליעד.

בהגיעכם, האפשרות הטובה ביותר היא להשאיר את הרכב בחניה החופשית שמחוץ לחומות. במרכז העיר ישנם חניונים בתשלום, שעבור מי שאינו מעוניין ללכת ברגל, מהווים פתרון טוב גם כן. ההליכה מחוץ לחומות אל תוך העיר אורכת כ- 10-15 דקות.


ניתן להגיע לטולדו גם בתחבורה ציבורית: מספר רכבות יוצאות בכל יום ממדריד לטולדו, כאשר משך הנסיעה הוא כ-30 דקות. בקו האוטובוס המחבר בין הערים, הנסיעה אורכת כשעה.
כתבה על טיול בין כיכרות מדריד

טיול בקסטייה לה מנצ'ה
בחבל קסטיליה לה מנצ'ה מסלולים המתאימים למגוון גילאים, ברגל או על גלגלים... (צילום: Turismo Castilla-La Mancha)
 

היכן ללון בטולדו

טיול לטולדו יכול להתאים לטיול יום ממדריד, אך אם אתם רוצים לספוג את האווירה המיוחדת, בעיקר בשעות הערב, מומלץ להישאר וללון בה. שני בתי המלון הראשונים עליהם נמליץ כאן, ממוקמים בעיר העתיקה של טולדו, בקרבת הרובע היהודי. המלון השלישי ממוקם מחוץ לעיר העתיקה, אך הוא צופה עליה מלמעלה ומעניק חוויה מיוחדת.

מלון אנטידוטו (Antidoto Rooms El Greco Collection) הוא מלון בוטיק השוכן בבניין אבן מהמאה ה-16 ששופץ בטוב טעם, ומציע חדרים וסוויטות – כולם ממוזגים ויכולים להתאים לזוגות ומשפחות עם ילדים.
מלון הדירות Casa De Los Mozarabes ממוקם גם הוא בבניין מהמאה ה-16, ומציע דירות עם 1-3 חדרי שינה, כולן ממוזגות, עם מטבח, פינת ישיבה ופינת אוכל, שכולן פונות לחצר פנימית נעימה.
מלון פארדור דה טולדו (Parador de Toledo) שוכן במבנה היסטורי מרשים, המשקיף על טולדו מעברו השני של הנהר. הוא מציע חדרים וסוויטות, כולם ממוזגים, והנוף הנשקף מהמרפסות, הטרסה והבריכה, במיוחד לעת שקיעה, הוא השלווה בהתגלמותה.

מלון מומלץ בעיר טולדו   מלון דירות מומלץ בעיר טולדו
מלון מומלץ בעיר טולדו   מלון מומלץ בעיר טולדו
מלון אנטידוטו (למעלה מימין) ומלון הדירות Casa De Los Mozarabes (למעלה משמאל), שניהם בעיר העתיקה.
מלון פארדור דה טולדו (למטה) צופה על טולדו ומעניק חווית אירוח מיוחדת ונוף קסום


תכנון חופשה משפחתית עם ילדים בגילים שונים יכול להפוך למשימה מאתגרת. השאלה הגדולה היא היכן ניתן למצוא מקום המשלב טבע, הרפתקה, היסטוריה וגסטרונומיה, ובו כל המשפחה – הורים וילדים כאחד – יכולה למצוא עניין והנאה? נראה שלקסטיליה לה מנצ'ה, ארצו הציורית של דון קישוט, יש תשובה טובה עבורכם.

כתבות על אנדלוסיה
כתבות על קטלוניה והפירנאים


ירדן גור
 
אודות הכותב
קרלוס בן זקן - נוסע מתמיד שאוהב טיולים והיכרות עם תרבויות חדשות ומנהגים שונים. ב- 20 השנים האחרונות מתגורר קרלוס בספרד, מכיר יעדי טיול שונים ומיוחדים ברחבי המדינה ומביא אליהם מטיילים מכל קצוות תבל.  במקביל הוא משמש כיועץ עסקי ומוביל דעת קהל בכל הנוגע לעולם התיירות והטיולים בספרד.  סטטיסטיקות

0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר