מאלגה וקוסטה דל סול -
חופי השמש של אנדלוסיה
מאת: כרמית וייס


כמות מרשימה של יאכטות, מכוניות יוקרה, חנויות מעצבים ונשים צבועות בלונד, מקבלת את פנינו במרינה של פוארטו באנוס, רצועת החוף היוקרתית ביותר בקוסטה דל סול, חופי השמש המפורסמים של דרום ספרד.
 
אל החוף היוקרתי נגיע בסוף הכתבה, אך תחילה נצא אל מאלגה, שהיא עבור רבים השער לקוסטה דל סול. נבקר גם בחופים פחות יוקרתיים, וגם בכפר אחד קטן, בו מקבלים את פני התיירים... חמורים.

1 / 10
2 / 10
3 / 10
4 / 10
5 / 10
6 / 10
7 / 10
8 / 10
9 / 10
10 / 10

תצפית על הקתדרלה של מאלגה ממלון Vincci Larios Diez
הקתדרלה מעל בתי מאלגה  (צילום: כרמית וייס)
מלון איברוסטאר לחופי קוסטה דל-סול  (צילום: כרמית וייס)
נערה מקומית  (צילום: כרמית וייס)
סמטאות הכפר מיחאס  (צילום: כרמית וייס)
בתי מלון במרינה של העיירה בנאלמדינה (צילום: כרמית וייס)
בתים לבנים וציוריים בעיירה מיחאס (צילום: כרמית וייס)
רכבי פאר ויאכטות ברצועת הגולדן מייל (צילום: כרמית וייס)
הקתדרלה של מאלגה  (צילום: כרמית וייס)
החוף הפרטי של מלון איברוסטאר  (צילום: כרמית וייס)

כפרי הדייגים של קוסטה דל סול

רצועת החוף הקרויה קוסטה דל סול (Costa del Sol), שפירושו "חופי השמש", משתרעת על פני 150 ק"מ במחוז אנדלוסיה, בדרומה של ספרד. תחילתה (או סופה, אם תרצו) כ- 50 ק"מ ממזרח לעיר מאלגה, למרגלות רכס סיירה נבאדה, וסופה בגיברלטר. את העיירות וכפרי הנופש לאורך החוף מחברים שני כבישים: האחד כביש אגרה מהיר (E-15  או 7AP-) והשני מתפתל בין העיירות והחופים (7A-).
 
האירופאים, ובעיקר הצפוניים שבהם, נוהרים בהמונייהם לחופי הים התיכון, המתגאים בלמעלה מ- 300 ימי שמש בשנה. הם גילו את רצועת החוף בתחילת המחצית השנייה של המאה ה-20, והעניקו לה תנופת פיתוח אדירה, כשהקימו בה בתי קיץ ומתחמי דירות נופש. בתוך זמן קצר זנחו הדייגים בכפרי הדייגים שעל החוף את הסירות, והחקלאים בכפרים את חלקותיהם הקטנות, וכיום רובם מתפרנסים מתיירות. היה זה הלם תרבותי לא קטן לתושבים המקומיים באזור המבודד, כשהגיעו אליהם התיירות הבלונדיניות חשופות החזה...
בתי מלון בקוסטה דל סול
 
קוסטה דל סול, מרבייה, אנדלוסיה, ספרד
מועדון החוף של מלון איברוסטאר קוראל ביץ' בקוסטה דל סול (צילום: כרמית וייס) 
 
קוסטה דל סול, מרבייה, אנדלוסיה, ספרד
בתיה הלבנים של העיירה מיחאס, לא רק חופים (צילום: כרמית וייס)
לחצו על התמונה להגדלה
 

טיולי אופנייםהעיר מלגה – השער לקוסטה דל סול

עם כחצי מיליון תושבים, מאלגה (Málaga) היא העיר השנייה בגודלה במחוז האוטונומי של אנדלוסיה (אחרי סביליה), ואחת הערים הגדולות בספרד כולה. רוב התיירים מגיעים לקוסטה דל סול בטיסות לשדה התעופה של מלגה (בקיץ יש גם טיסות שכר מישראל) או ברכבת המהירה והנוחה ממדריד, בנסיעה בת 2.5 שעות. אל נמל מאלגה מגיעות ספינות קרוזים רבות, והוא התפתח לאזור בילוי, עם מסעדות וברים הפתוחים כל הלילה. למאחרים לישון צפוי מפגש עם צעירים רבים, ספרדים ותיירים מכל העולם.
בתי מלון במאלגה

 

מפת יעדי טיול במאלגה:
אלקאסאבה (A), התיאטרון הרומי (B), מוזיאון פיקאסו (C), הקתדרלה (D), אזור הבילויים בנמל (E)

ומלון מומלץ: מלון וינצ'י לאריוס דיאז (F)
להגדלה לחצו למעלה משמאל
 

לאורך 2,800 שנה שלטו בעיר הפיניקים, הרומאים והמורים (מוסלמים). האחרונים שלטו בעיר 800 שנה, עד לכיבושה מחדש על ידי הנוצרים במהלך הרקונקיסטה, בשנת 1487. העיר העתיקה של מאלגה נושקת לנמל, ומוגנת מפולשים מהים על ידי מבצר אלקאסאבה (Alcazaba), שהותירו בה שליטיה המורים. המבצר-ארמון, נבנה במאה ה-8, מיד לאחר הפלישה המוסלמית, והוא אחיהם הבוגר של האלקסאר של סביליה והאלהמברה של גרנדה. נותרו בו שתיים מבין שלוש החומות, כמאה מגדלים ושלושה ארמונות. העלייה למבצר מהכניסה הראשית אינה קשה, אך יש גם כניסה עם מעלית בצד הדרומי (מרחוב Calle Guillen Sotelo), ואפשר לשלב בין שתיהן.
על האלקסאר של סביליה  |  על האלהמברה של גרנדה

 
מאלגה, אנדלוסיה, ספרד
נמל מאלגה בתצפית ממבצר אלקאסאבה ששמר עליו (צילום: כרמית וייס)
 

התיאטרון הרומאי (Teatro Romano), הנושק למבצר, נבנה במאה הראשונה לספירה והוא השריד העתיק ביותר בעיר. שליטיה המוריים של העיר השתמשו בחלקים ממנו לבניית האלקאסאבה, והוא כוסה בעפר עד לגילויו בסוף המאה ה-20.
 
מאלגה, אנדלוסיה, ספרד
התיאטרון הרומאי של מאלגה, השריד העתיק ביותר בעיר (צילום: כרמית וייס)
 

בניה המפורסמים של מאלגה

למעלה מ- 30 מוזיאונים יש במלגה – מוזיאון המכוניות (Automobile Museum), מוזיאון לאמנות המאה ה-19 (Museo Carmen Thyssen), מוזיאון היין, ועוד. אך החשוב מכולם הוא ללא ספק מוזיאון פיקסו, בנה המפורסם ביותר של מאלגה. מוצגות בו יצירות רבות, שנתרמו מאוסף פרטי של יורשי של האמן, וחלקן מתארות את בני משפחתו, החוקיים והבלתי חוקיים (או נכון יותר, הבלתי חוקיות...). אם גם אתם כמוני, קצת מתקשים בהבנת ציוריו של פיקאסו, אני מאד ממליצה להיעזר בהדרכתו של ג'וליאן (Julian Sandez Flores, דוא"ל: malagadiscovery@yahoo.com), שהייתה פשוט מרתקת. לא הרחק, בפלאסה דה מרסד (Plaza de la Merced), נמצא בית ילדותו של פיקאסו (Casa Natal Picasso), בו הוא בילה את שנות ילדותו, לפני שגלה לצרפת. הזהרו לא להתבלבל בין השניים.
 
מוזיאון פיקאסו נמצא בלב הרובע היהודי של מאלגה. קהילה בת 100-200 יהודים חיה בעיר בשנות השלטון המוסלמי, עד לכיבושה מחדש בידי המלכים פרננדו ואיזבלה (1487), שחמש שנים מאוחר יותר פרסמו את את הצו לגירוש ספרד. ברובע אין כל סימן לתושביו היהודים, רק פסלו של שלמה אבן גבירול, המשורר והפילוסוף היהודי בן העיר, ניצב בודד וקצת מבוייש בפאתי הרובע, למרגלות האלקאסאבה. כיום חיה במאלגה קהילה יהודית קטנה של יוצאי צפון אפריקה, המפעילה בית כנסת.
 
במרחק קצר שוכנת הקתדרלה של מאלגה, המכונה לה מרקיטה (La Manquita), שפירושו "הנכה". מתוך שני מגדלים שתוכננו נבנה רק מגדל אחד, 82 מטר גובהו. את הכסף שנאסף עבור המגדל השני, 400 אלף ריאל, תרמו תושבי מאלגה בשנת 1780, לטובת מלחמת העצמאות של ארצות הברית. לוח ברונזה על קיר הקתדרלה, מביע את הערכתם של תושבי ארה"ב לתרומה. ארצות הברית היא כיום ביתו של בנה המפורסם השלישי של מאלגה, אנטוניו בנדרס, שחתימתו מפארת חבית יין במסעדה בה סעדנו (Bodega Bar El Pimpi).

 
הקתדרלה, מאלגה, אנדלוסיה, ספרד
מגדל הקתדרלה ופסלו של אבן גבירול במאלגה  (צילום: כרמית וייס)


מלון מומלץ במרכז העיר מאלגה

מלון וינצ'י לאריוס דיאז  (Vincci Larios Diez) ממוקם במרכז העיר, משקיף לעבר הקתדרלה והנמל, הנשקפים מקומת הגג, חדר האוכל ומחלק מהחדרים. זהו מלון 4 כוכבים מודרני, המציע חדרים מרווחים, ממוזגים ומעוצבים בצבעים רכים ונעימים. הצוות שירותי מאד ונכון לסייע.

מלון מומלץ בעיר מלאגה, ספרד
מלון וינצ'י לאריוס דיאז  - מיקום מרכזי לטיול רגלי בעיר מאלגה
העיירה טורהמולינוס – מכפר דייגים לעיירת נופש

כביש החוף היוצא ממלגה דרום-מערבה, מפגיש אותה עם שדרה אינסופית של חופים, בתי מלון וקומפלקסים ענקיים של נופש. השכונות הדרומיות של מאלגה מתחברות לשורה של עיירות נופש. הראשונה בהן היא טורהמולינוס (Torremolinos), אחת הראשונות ששינו פניהן מכפר דייגים עני, לאימפריית בתי מלון וריזורטים. כיום העיירה היא עירבוב מוזר של בניינים ישנים וחדשים, חופים מטופחים יותר וגם פחות.
בתי מלון בעיירת הנופש טורהמולינוס

 

מפת היעדים המוזכרים בכתבה:
מאלגה (A), 
טורהמולינוס (B), 
בנאלמדינה (C), מיחאס (D), מלון אוקסידנטל פואנחירולה (E), 
מרבייה (F), 
מלון איברוסטאר קוראל ביץ' (G), פוארטו באנוס (H)
להגדלה לחצו למעלה משמאל
 
 

העיירה בנאלמדינה – שפע אטרקציות לתיירים

שלט גדול על גשר, מיידע אותנו שאנו עוברים לעיירה בנאלמדינה (Benalmádena), החדשה מעט יותר משכנתה. כאן נמצאות כמה מהאטרקציות של קוסטה דל סול: אקוואריום SeaLife, פארק חיות ועופות מים Selwo Marina (דולפינים, אריות ים, תוכים, פלמינגו ועוד), פארק השעשועים טיבולי וורלד (Tivoli World), וגם קאזינו. במארינה של בנאלמדינה (Puerto Marina) מספר קומפלקסים של נופש שההגעה אליהם אפשרית על ידי גשרים או סירות. בהחלט שווה הצצה, גם אם אתם רק עוברים.
 
מעל העיר החדשה נמצא הכפר המקורי, שבין בתיו הלבנים התגנבו בתים חדשים יותר. אל ההר המתנשא 770 מטר מעל העיירה ניתן לעלות ברכבל, וביום בהיר להשקיף לעבר רכס הרי סיירה נבאדה (צפון-מזרח), מצר גיברלטר (דרום-מערב) והרחק מעבר לים התיכון אל חופי מרוקו. הצד הפחות יפה של בנאלמדינה, הוא "תיירות האלכוהול", הנמשכת למחירי האלכוהול הזולים ולחיי הלילה הערים.
בתי מלון בעיירת הנופש בנאלמדינה  | 
מלון הולידיי וורלד ופארק המים
 
קוסטה דל סול, מרבייה, אנדלוסיה, ספרד
המרינה של בנאלמדינה, בתי מלון בתוך המים (צילום: כרמית וייס)

פארק מים בספרד
אחד מבתי המלון של הולידיי וורלד, והבריכה הענקית למרגלותיו
כתבה על פארקי מים בספרד
 

מיחאס – הכפר הלבן והחמורים

אנחנו עוזבים לשעה קלה את חופי השמש, ועולים לרכס המשקיף עליהם מגובה 450 מטר, ולכפר מיחאס (Mijas). גם הוא היה פעם כפר קטן ונידח, עד "הבום" הגדול, שהביא גם לכאן תיירים רבים. אל מול מרכז המבקרים בכניסה לכפר (Avenida Virgen de la Peña), ניצבת שורה ארוכה של חמורים רתומים לכירכרות, שזכו לכינוי "מוניות החמורים".
 
לא הרחק ממרכז המבקרים, קפלה קטנה בנוייה בתוך מערה בסלע. האגדה מספרת שהמערה התגלתה במאה ה-16, על ידי שני נערים מהכפר, שהבחינו ביונים הנכנסות לסלע. מעליה ניצב פסל של פטרונית הכפר, הבתולה פנה (Virgen de la Peña), אך מה שמעניין כאן זו התצפית הנפלאה. לא הרחק, בתוך מבנה צנוע, נמצא מוזיאון המיניאטורות, שרבים ממוצגיו ניתן לראות רק דרך זכוכית מגדלת. בהחלט מרשים ומצדיק כניסה.
 
בתי הכפר הלבנים, המזכירים רבים מהכפרים הלבנים של אנדלוסיה, פזורים על מורדות ההרים מסביב לכפר ההיסטורי. בתי הכפר המקורי מתפתלים ברחובות וסמטאות מרוצפות אבן במעלה הגבעה. בין שלל דוכני מזכרות ומתנות, נמצאת זירת מלחמות השוורים, שגם אם אינכם חובבי הספורט השנוי במחלוקת, כדאי להיכנס אליה לתצפית. ממספר נקודות תצפית ברחבי הכפר נשקפים בתי מיחאס החדשים והמפוארים, שחלק ניכר מהם מתהדרים בבריכות שחייה. על קו האופק הדרומי, מעבר למי הים התיכון, ניתן לראות את רכס הרי הריף במרוקו, שבסוף מאי אנו עדיין מבחינים בשלג על פסגותיהם.

כתבה על הכפרים הלבנים של מאלגה  |  לינה בכפר מיחאס
 
קוסטה דל סול, מיחאס, אנדלוסיה, ספרד
זירת מלחמות השוורים ובתיה הלבנים של העיירה מיחאס (צילום: כרמית וייס)
 

מלון משגע לחופי קוסטה דל סול

אנחנו חוזרים לחופי קוסטה דל סול, אל העיירה בעלת השם שובר השיניים פואנחירולה (Fuengirola), והסיבה היא מלון אוקסידנטל פואנחירולה (Occidental Fuengirola). המלון, המדורג ברמת 4 כוכבים, ממוקם ממש לחוף הים, ומציע חדרים זוגיים מרווחים וסוויטת עם חדר שינה, כולם ממוזגים ולכולם מרפסות. בנוסף יש כאן בריכה, מסעדה, בית קפה, בר וטרסה אל מול הבריכה והים. המלון נמצא במיקום מצוין, במרכז קוסטה דל סול ולא הרחק מהכפר מיחאס.

מלון מומלץ בקוסטה דל סול, אנדלוסיה, ספרד
מלון אוקסידנטל פואנחירולה - מלון משגע במיקום מעולה בקוסטה דל סול
 

העיירה מרבייה – "קוסטה דל גולף"

חצי שעה נסיעה על הכביש המהיר, לוקחת אותנו ליוקרתית בין ערי קוסטה דל סול - מרבייה (Marbella, LL בספרדית מבוטא יה). נסיעה מעט ארוכה יותר בכביש החוף, עוברת בין עיירות נופש, חופים עמוסי כסאות נוח ושמשיות וגם חופים סלעיים מבודדים יותר, שבחלקם אסורה הבנייה.
 
גם מרבייה היתה כפר קטן, עד שלאחר מלחמת העולם השנייה היא התגלתה על ידי אצולת אירופה וחוג הסילון. אלו בנו בה בתי קיץ ומתחמי נופש ענקיים, ולא מעט שמות מפורסמים מפארים את ההיסטוריה שלה. על מורדות ההרים פזורות אינספור וילות ענקיות, מתחמים סגורים בהם נופשים עשירי העולם, ועשרות מגרשי גולף. מתוך 109 מגרשי גולף באנדלוסיה, 79 נמצאים במרבייה, והם שהעניקו לה את הכינוי "קוסטה דל גולף".
 
מדריך מקומי בשם חואן גארסיה (Juan Garcia, דוא"ל juan@guiaronda.com) מוכיח לנו שגם בעיר תיירותית כמו מרבייה, יכול להיות נעים ומעניין לטייל בעיר העתיקה. הכיכר המרכזית נבנתה באמצע המאה ה-15, עם כיבושה של העיר מידי המורים, והיא קרוייה כיכר התפוזים (Plaza de los Naranjos), על שום עצי התפוזים שבמרכזה.
בתי מלון בעיירה מרבייה

 
כיכר התפוזים, מרבייה, אנדלוסיה, ספרד
כיכר התפוזים במרכז העיר העתיקה של מרבייה, לא רק יוקרה (צילום: כרמית וייס)
 

חופי הזהב (תרתי משמע) של קוסטה דל סול

גולדן מייל (Golden Mile) הם למעשה 4 מיילים (6.5 ק"מ), לאורכם בנויים בתי המלון המפוארים ביותר של מרבייה, ואחוזות מפוארות. פהד מלך ערב הסעודית בנה כאן ארמון עם מסגד פרטי, לאחר ש"עשה קופה" בקזינו של מונטה קרלו. עד יום מותו, בשנת 2005, היה מגיע לעיר עם פמליה של אלף איש, שהייתה מוציאה כל יום לא פחות מ- 5 מיליון אירו.
 
אנחנו טעמנו מהחיים הטובים של הגולדן ליין במלון איברוסטאר קוראל ביץ' (
Iberostar Selection Marbella Coral Beach) המפנק, מלון 4 כוכבים, המציע חדרים גדולים וממוזגים, בריכת שחייה יפהפייה, ספא מפנק וחוף ים פרטי קסום. גווני הלבן והכחול, בחדרים ובכל מקום, משרים אווירת חופש ושלווה.

מלון מומלץ בקוסטה דל סול
מלון איברוסטאר קוראל ביץ' גווני כחול ולבן משרים תחושת רוגע

קוסטה דל סול, מרבייה, אנדלוסיה, ספרד
מלון איברוסטאר
 בעיירה מרבייה, בריכה וחוף ים פרטי (צילום: כרמית וייס)


בקצה הדרום-מערבי של הגולדן מייל, שוכנת המרינה של פוארטו באנוס (Puerto Banús), המקום בו מתרכזים עשירי עולם. היאכטות מתחרות על הגודל, המכוניות והחנויות על היוקרה, והנשים על הבלונד...

אך גם אם אינכם נמנים על עשירי עולם, תוכלו ליהנות בקוסטה דל סול מחופים, בתי מלון ובילויים שווים לכל כיס, ובזכות מזג האוויר הנוח העונה נמשכת כאן כמעט כל השנה.

 


כרמית וייס אודות הכותבת
כרמית וייס (Carmit Weiss)מנסה להעביר את אהבתה לנופים דרך הצילום והכתיבה, מנהלת אתר Gotravel ואחת הכותבות המרכזיות בו. חרשה את אירופה וצפון אמריקה וטעמה גם את טעמן של היבשות האחרות. בעלת ניסיון רב בתכנון טיולים, גולשת סקי ואמא לארבעה גולשים צעירים.

כרמית עונה לשאלותיכם בפורום מומחי תיירות0
מגזינים שנשלחו

0
שאלות ותשובות

0
כותבים באתר

0
כתבות באתר